مطالب مرتبط:
قتل کودک 5 ساله به دست نامادری
تعداد طلاق ها در کشور بعد از 20 سال کاهش یافت/ قتل و تجاوز به عنف در یک دهه افزایش نداشته است
قتل هولناک پسر 5 ساله کرمانشاهی + عکس
جزییات اعتراف نامادری به قتل هولناک پسر 5 ساله کرمانشاهی
واکنش عضو کمیسیون قضایی مجلس به اعدام فردی در مشهد به جرم «شرب خمر»
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 20 تیر 1399 ساعت 00:152020-07-09حوادث

قتل عمد و خودکشی، دو جرم همانند با مجازات متفاوت


موضوع قتل، دیگرکُشی است، لذا کشتن خویش یا خودکشی نمی تواند موضوع قتل قرار گیرد؛ به همین دلیل برخی حقوق دانان وجود شخص قاتل را نیز یکی از اجزای رکن مادی قتل عمد به شمار آورده اند.

- ایسنا/لرستان یک وکیل دادگستری گفت: موضوع قتل، دیگرکُشی است، لذا کشتن خویش یا خودکشی نمی تواند موضوع قتل قرار گیرد؛ به همین دلیل برخی حقوق دانان وجود شخص قاتل را نیز یکی از اجزای رکن مادی قتل عمد به شمار آورده اند.

عبداله باقرپور در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این که براساس آمار خودکشی در سال 2019، به طور متوسط در ایران از هر 100هزار نفر، 1.

4 نفر خودکشی می کنند، اظهار کرد: طبق این آمار، ایران جایگاه صدوچهل ودوم را در میزان خودکشی کسب کرده که آمار نسبتا خوبی است.

وی عنوان کرد: باوجود آمار پایین خودکشی در ایران نسبت به دیگر کشورها، جوان بودن الگوی خودکشی و بحرانی بودن نرخ آن در برخی مناطق غربی کشور، تأمل برانگیز است، درحالی که آمار جهانی از بالا بودن حدود سه برابری نرخ خودکشی افراد بیش از 70سال نسبت به جوانان 15تا 24سال حکایت دارد، در ایران میزان خودکشی جوانان نسبت به سالمندان، 70درصد بیشتر است.

باقرپور با اشاره به تفاوت ها خودکشی و قتل عمد، بیان کرد: یکی از شرایط تحقق قتل عمد، مجزا بودن شخصیت قاتل و مقتول است، حال آنکه در خودکشی قاتل و مقتول یکی هستند، موضوع قتل دیگرکُشی است، لذا کشتن خویش یا خودکشی نمی تواند موضوع قتل قرار گیرد؛ به همین دلیل برخی حقوق دانان وجود شخص قاتل را نیز یکی از اجزای رکن مادی قتل عمد به شمار آورده اند.

این وکیل دادگستری تصریج کرد: قتل عمد اصطلاحی است حقوقی که بهترین تعریف آن، که با قانون و رویه قضایی منطبق باشد، عبارت است از سلب ارادی حیات از انسان زنده به وسیله انسان دیگری به طرق معین شده در قانون.

وی با اشاره به این که نظام های حقوقی درمورد خودکشی، رویکرد یکسانی درپیش نگرفته اند، افزود: خودکشی در قوانین برخی کشورها جرم محسوب می شود.

در قوانین برخی دیگر از کشورها، در زمینه اموری چون خودکشیِ کمکی و خودکشی ناموفق، تمهیدات گوناگونی وجود دارد.

برخی کشـورها نیز پا را از این فراتر نهاده و خودکشی ناموفق را جرم تلقی کرده اند.

خودکشی در هند جرم است و جزای آن تا یک سال زندانی شدن به همراه پرداخت جریمه است و طبق ماده 309 قانون جزای مالزی، کسی که اقدام به خودکشی کند، چنانچه زنده بماند، تا یک سال زندان یا جریمه یا هر دو برایش درنظر گرفته می شود و .

باقرپور تصریح کرد: در حقوق جزای ایران خودکشی و شروع به آن جرم انگاری نشده است، ولی مسلم است که مخل نظم عمومی است و از همین رو تمام ادیان و مذاهب این عمل را نهی کرده اند و دین مقدس اسلام نیز خودکشی را گناهی نابخشودنی دانسته و آن را در زمره گناهان بزرگ قرار داده است و مرتکب را مستوجب عقاب و کیفر اخروی می داند.

این وکیل دادگستری با اشاره به این که برپایه نظریه مجرمیت استعاره ای، از آنجایی که خودکشی به طور قانونی جرم و قابل مجازات نیست، معاونت در خودکشی هم جرم تلقی نمی شود، ادامه داد: معاونت در خودکشی، زمانی جرم دانسته می شود که به حد سببیت برسد؛ مانند این که فرد از ناآگاهی کسی سوءاستفاده کند و موجب مرگ او به دست خودش شود، در این حالت معاونت در خودکشی قتل عمد دانسته می شود.

وی افزود: تهدید به انجام خودکشی نیز در قوانین جزایی جرم نیست، مگر آنکه از سوی فرد زندانی و در زندان انجام شود که در آن صورت، تخلف انضباطی از آیین نامه زندان تلقی می شود و با آن برخورد قضایی خواهد شد.

باقرپور با اشاره به این که اصولا خودکشی چون اقدام علیه تمامیت جسمانی است، در موضوعات حقوق کیفری قابل بحث است، عنوان کرد: ماده 836 قانون مدنی می گوید هرگاه کسی به قصد خودکشی، خود را مجروح یا مسموم کند یا اعمال دیگر از این قبیل که موجب هلاکت است مرتکب شود و پس از آن وصیت کند، آن وصیت درصورت هلاکت، باطل است و هرگاه اتفاقا منتهی به موت نشد، وصیت نافذ خواهد بود.

این وکیل دادگستری عنوان کرد: در مصادیق جرم انگاری خودکشی در قانون درمورد خودکشی های موفق، یعنی آن نوع از خودکشی که هدف فرد محقق می شود و زندگی اش خاتمه می یابد، بدون شک نمی توان مجازاتی در نظر گرفت؛ زیرا اولا این عمل جرم انگاری نشده و ثانیاً اصل شخصی بودن مجازات ها در نظام حقوق کیفری ایران، حاکم است و وقتی فرد می میرد، دیگر کسی وجود ندارد که بتوان او را مجازات کرد.

وی ادامه داد: اما زمانی که خودکشی به مرگ منتهی نمی شود، ممکن است عمل فرد تحت عناوین دیگری قابل مجازات باشد، اگر فردی بخواهد در انظار عمومی دست به خودکشی بزند، قطعاً اقدام او باعث وقوع بی نظمی در محل و برهم خوردن آسایش و آرامش می شود، در این مورد، ماده 618 قانون مجازات اسلامی می گوید: هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیرمتعارف یا تعرض به افراد، موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی شود یا مردم را از کسب وکار باز دارد، به حبس از 3 ماه تا یک سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد ، از طرف دیگر خودکشی و آسیب رسانی به خود در دین مبین اسلام یک فعل حرام است.

باقرپور افزود: ماده 638 قانون مذکور بیان می کند: هرکس علناً در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از 10روز تا 2ماه یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود ، بنابراین اگر کسی در مریی و منظر عموم دست به خودکشی بزند و نمیرد، از باب انجام فعل حرام در انظار و اماکن عمومی، قابل مجازات است.

علاوه بر این، طبق ماده 51 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح مصوب1382، هر نظامی که برای فرار از کار یا انجام وظیفه یا ارعاب و تهدید فرمانده یا رییس یا هر مافوق دیگر یا برای تحصیل معافیت از خدمت یا انتقال به مناطق مناسب تر یا کسب امتیازات دیگر، عمداً به خود صدمه وارد کند یا حتی تهدید به خودزنی کند، حسب مورد علاوه بر جبران خسارت به حبس محکوم می شود.

این وکیل دادگستری با اشاره به این که قانون جرایم رایانه ای مصـوب سال 1388 نیز برای تحریک و تشویق به خودکشی، مجازات تعیین کرده، عنوان کرد: بر این اساس آن را نه به عنوان معاونت در جرم بلکه به عنوان جرمی مستقل، مستحق مجازات دانسته است، که به موجب بند ب ماده 15 قانون مذکور، هرکس ازطریق سامانه های رایانه ای یا مخابراتی یا حامل های داده، افراد را به ارتکاب جرایم منافی عفت یا استعمال مواد مخدر یا روان گردان یا خودکشی یا انحرافات جنسی یا اعمال خشونت آمیز، تحریک، ترغیب، تهدید یا دعوت کند یا فریب دهد یا شیوه ارتکاب یا استعمال آن ها را تسهیل کند یا آموزش دهد، به حبس از 91روز تا یک سال یا جزای نقدی از 5میلیون ریال تا 20میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم می شود.

وی افزود: براساس تبصره ماده 173آیین نامه اجرایی سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور مصوب سال 1384 زد و خورد در زندان، خودزنی، اقدام به خودکشی یا تهدید به انجام آن و هرنوع عملی که بنا به مقررات خلاف محسوب می شود، ممنوع است و متخلف براساس نظر شـورای انضباطی، تنبیه و حسب مورد به مراجع قضایی معرفی خواهد شد .

انتهای پیام
کلید واژه ها: خودکشی - موضوع - قتل عمد - آمار - در ایران - ایران - وکیل دادگستری - دیگر - یکی از - آمار خودکشی - آورده - دانان - ایسنا - قرار - دادگستری - قاتل - حقوق - گفت وگو - متفاوت - مجازات - عبداله - بحرانی - مناطق - متوسط - میزان - غربی - جوان - وکیل

آخرین اخبار سرویس:
شناسایی عامل برداشت غیرمجاز اینترنتی در سبزوار

متخلفان زنده گیری پرندگان وحشی کرمان دستگیر شدند

کشف کوزه 4900 ساله در پایتخت +عکس

کشف کوزه 4900 ساله از پسری در جستجوی گنچ

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در اسلامشهر

جانی ترین قاتل روس به قتل 83 زن اعتراف کرد +عکس

اجرای 65 هزار عملیات پلیس از ابتدای امسال تاکنون در یزد

تیراندازی به راننده پژو در وردآورد

کشف محل دپوی کالای قاچاق در دزفول

نیترات آمونیوم، سوخت انفجار بندر بیروت

خطای انسانی علت آتش سوزی بازار عجمان امارات

کوزه 4900 ساله در پایتخت کشف شد

دستگیری سارقان تیرهای چراغ برق و گاردریل اتوبان های تهران

انتقال هوایی اعضای پیوندی از رشت به تهران

تعقیب و گریز نفس گیر پلیسی در خیابان های شهرک غرب تهران

رابطه جنجالی زن همسایه با پسر 12ساله + عکس

کاهش 50درصدی جرایم خشن در کنگان

جانی ترین قاتل روس به قتل 83 زن اعتراف کرد +عکس

فلیم| سرقت مسلحانه از طلافروشی در اسلامشهر

واکنش به خبر خودکشی همزمان 4 دختر در بابل

جوان لیسانسه گنج 5 هزارساله را در ترمینال جا گذاشت تا فرار کند! + عکس

کشف کوزه 4900 ساله در پایتخت

واقعه غدیر خم، تداوم خط نبوت

پیدا شدن جسد زن 50ساله در رودخانه زاینده رود

آتش سوزی گسترده انبار ضایعات در یک کارخانه تولیدی نیشابور

اهدای قلب جوان 19 ساله گیلانی

واکنش به خبر خودکشی همزمان 4دختر در بابل

‏تصادف منجر به فوت در جاده آران شهرستان ساوجبلاغ

پیدا شدن جسد زن 50 ساله در رودخانه زاینده رود

دستگیری یک قاچاقچی چوب در اردبیل

پزشکی قانونی مازندران | دو دختر 14 و 15 ساله ی بابلی با قرص برنج خودکشی کردند

رکب زدن دختر تهرانی به زورگیران / گنده لات ها نقره داغ شدند!+جزییات

تیراندازی به راننده پژو در وردآورد

رونمایی 3 محصول جدید/ خداحافظی سایپا با پراید

آتش سوزی گسترده انبار ضایعات در یک کارخانه تولیدی نیشابور

ادعای عجیب درباره نوزادی که گم شد

فرجام باند رابین هودهای قلابی!

انتقام اسیدی از شوهر عمه

عامل تیراندازی منطقه وردآورد بازداشت شد

دختر باهوش، زورگیر مسافربرنما را نقره داغ کرد

ترافیک پرحجم در محور های فیروز کوه و هراز

دستگیری شرور متواری در دشتستان

واکنش پزشکی قانونی به خبر خودکشی همزمان 4 دختر نوجوان در بابل: اطلاعاتی که داریم مربوط به فوت دو نفر است / در ارتباط با علت فوت باید بررسی های لازم انجام شود

سناریوی قتل زن دایی و دختردایی به خاطر یک کینه

آتش سوزی در مجتمع تجاری استاتیس خیابان خیام

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

عامل تیراندازی منطقه وردآورد بازداشت شد

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در اسلامشهر

سناریوی قتل زن دایی و دختردایی به خاطر یک کینه

برخورد با سارقان و معتادان متهاجر در اهواز

آتش سوزی سنگین دیگر در تهران

دختر تهرانی به زورگیران رکب زد / دزدان باور نمی کردند رودست بخورند! + جزییات

دستگیری سارق در پوشش مامور اداره برق در پاسارگاد

هجوم دوباره مردم به جاده چالوس! +عکس

آتش سوزی سنگین دیگر در تهران

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

فرجام باند رابین هود های قلابی +عکس

آتش سوزی وحشتناک دیگر در تهران

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

تصادف وحشتناک 2 پژو در زنجان

ماده اصلی حادثه انفجاری بندر بیروت «نیترات آمونیوم» بود، اما این ماده به آسانی قابل انفجار نیست

دختر تهرانی به زورگیران رکب زد / دزدان باور نمی کردند رودست بخورند! + جزییات

آزادی 29مددجوی جرایم غیرعمد در کرمان

الاخبار: احتمالا حرارت جوش کاری باعث آتش سوزی و انفجار در بیروت شده / آتش سوزی 50 دقیقه مخفی بود؛ پس از آن دود حاصل از آن رؤیت شد / احتمال اقدام خرابکارانه هنوز بعید نیست / 6 مسئول لبنانی متهم به اهمال کاری درمورد حادثه هستند

آزادی 29 مددجوی جرایم غیرعمد در کرمان

10 انفجار بزرگ و مرگبار صد سال اخیر

تاکید استاندار مازندران بر حراست از انفال

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

تایید مرگ دیپلمات آلمانی در بیروت

ریختن روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو در لرستان

زنده ماندن «امین زاهد» کارگر بندر بیروت 30 ساعت پس از انفجار مهیب

دستگیری سه نفر از هنجارشکنان در فضای مجازی

مهار حریق گسترده در انبار کارخانه مواد پلاستیکی در نیشابور

دستگیری عامل تیراندازی در وردآورد کرج

یک تبعه جاعل اسناد دولتی برای اخذ پناهندگی خارجی در قم دستگیر شد

امداد رسانی اورژانس هوایی به خانم مصدوم در دنا

خودکشی همزمان 4 دختر نوجوان در بابل / فوت 2 دختر تایید شد

واکنش هالیوودی دختر جوانی که قربانی زورگیری شده بود

زن جوان جلوی فرزندش تکه تکه شد؟! +عکس

خودکشی همزمان 4 دختر نوجوان در بابل / فوت 2 دختر تایید شد

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در اسلامشهر

خطای انسانی علت آتش سوزی بازار عجمان امارات

سرقت مسلحانه از یک طلافروشی در اسلامشهر

دستگیری دزدان حرفه ای در تعقیب و گریز پلیسی

تیزهوشی دختر جوان زورگیر قمه دار را نقره داغ کرد

خداحافظی سایپا با پراید

شاهرخ استخری و همسرش بدون دخترانشان+عکس

خطای انسانی علت آتش سوزی بازار عجمان امارات

این آتش نشانان لبنانی دیگر به خانه بازنگشتند+عکس

تصادف 7 خودرو در لرستان به دلیل ریختن روغن روی جاده

معمای نوزاد ناپدیدشده؛ توهم مادر یا دروغ پدر؟

مرگ دردناک دختر بچه اهوازی در جوی روباز

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

فلیم| سرقت مسلحانه از طلافروشی در اسلامشهر

خودکشی 2 دختر 14 و 15 ساله در بابل مازندران

ترافیک پرحجم در محور های فیروز کوه و هراز از یک ساعت گذشته

2 میلیارد ریال لوازم خانگی احتکار شده در یزد کشف شد

روغن روی جاده باعث تصادف 7 خودرو شد

خودکشی همزمان 4 دختر نوجوان در بابل!

فریبا: شوهرم بداخلاق بود، دوست پسرم مرا حامله کرد!+عکس

قتل عمد و خودکشی، دو جرم همانند با مجازات متفاوت

قتل عمد و خودکشی، دو جرم همانند با مجازات متفاوت