مطالب مرتبط:
قطار توسعه محور شرق و مکران یک قدم تا ایستگاه پایانی
توسعه محور شرق و سواحل مکران 2 برنامه کلیدی دولت است
وزیر راه و شهرسازی: توسعه محور شرق و سواحل مکران 2 برنامه کلیدی دولت است
وزیر راه و شهرسازی: توسعه محور شرق و سواحل مکران دو برنامه کلیدی دولت است
وزیر راه و شهرسازی: توسعه محور شرق و سواحل مکران 2 برنامه کلیدی دولت است
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 06:352020-07-08اقتصادي

قطار توسعه محور شرق و مکران یک قدم تا ایستگاه پایانی


زاهدان ایرنا اتصال راه آهن چابهار به خط سراسری که از آرزوهای دیرینه مردم بویژه تجار و بازرگانان و کلید توسعه محور شرق است با شروع عملیات ریل گذاری با حضور وزیر راه و شهرسازی در زاهدان از روز سه شنبه وارد مرحله جدیدی از عملیات اجرایی شد تا یکی از اصلی ترین و استراتژیک ترین [.

- زاهدان ایرنا اتصال راه آهن چابهار به خط سراسری که از آرزوهای دیرینه مردم بویژه تجار و بازرگانان و کلید توسعه محور شرق است با شروع عملیات ریل گذاری با حضور وزیر راه و شهرسازی در زاهدان از روز سه شنبه وارد مرحله جدیدی از عملیات اجرایی شد تا یکی از اصلی ترین و استراتژیک ترین محورهای کریدور شمال جنوب کشور به مراحل پایانی خود نزدیک تر شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا راه آهن چابهار زاهدان مشهد که قرار است عنوان طولانی ترین خط آهن ایران و بزرگترین پروژه ریلی کشور را یدک بکشد یکی از پروژه های مورد توجه مقام معظم رهبری است که با داشتن اهمیتی جهانی قرار است نقشی اساسی در توسعه جنوب شرق کشور ایفا کند.

این پروژه که به دلیل نبود منابع مالی سال ها متوقف مانده بود با همت دولت تدبیر و امید دوباره از سر گرفته شد و حالا به مرحله ریل گذاری رسیده است.

با بهره برداری از این مسیر ریلی زمینه توسعه اقتصادی منطقه مکران و جنوب شرق کشور به عنوان منطقه کمتر توسعه یافته ، و شرایط تزریق بار به داخل کشور از طریق بندر چابهار فراهم خواهد شد و در واقع  یک دروازه جدید به روی شبکه ریلی کشور و کشورهای منطقه باز می شود و در آینده نه چندان دور مسیر ترانزیت به کشورهای آسیای میانه را برای ایران می گشاید.

به ثمر رسیدن این پروژه آنقدر برای دولت دوازدهم مهم است که در شرایط اقتصادی فعلی با وجود همه تنگناهای مالی روند اجرایی آن متوقف نشد و همین توجه و تمرکز دولت بر توسعه سیستان و بلوچستان سبب شد تا این استان پهناور نیز از مزایای اقتصادی و اجتماعی راه آهن بهره مند شود.

مزایایی که نه تنها برای سیستان و بلوچستان بلکه برای کل کشور درآمد فراوانی را به همراه خواهد داشت.

این مسیر ریلی فرصتی تاریخی دیگری را برای سیستان و بلوچستان رقم می زند تا یکبار دیگر جاده ابریشم به روی تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی گشوده شود چرا که حیات اقتصادی منطقه وابسته به شبکه حمل و نقل است، و این استان نیز از مزیت نسبی حمل و نقل و ترانزیت برخوردار است.

در صورتی که خط آهن چابهار زاهدان به بهره برداری برسد با سرمایه گذاریی که دولت در توسعه بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار انجام داده و ظرفیت تخلیه و بارگیری را به هشت و نیم میلیون تن رسانده روند بارگیری و جابجایی کالا از این بندر و ارسال آن به آسیای میانه و اروپا و برعکس رونق قابل توجهی پیدا کرده و اقتصاد جنوب شرق را متحول می کند.

از طرفی موقعیت جغرافیایی و وجود ظرفیت ها و توانمندی های متعدد سیستان و بلوچستان با تکمیل و راه اندازی این خط آهن شکوفا شده و می تواند برای کل کشور درآمد ترانزیتی مشابه درآمد نفت یا حتی بیشتر از آن را به ارمغان آورد.

توسعه بندر چابهار از حدود 60 سال پیش جز برنامه های دولت های وقت بوده اما به نتیجه مطلوب نرسیده بود تا اینکه دولت تدبیر و امید با تاکید رهبر معظم انقلاب و عنایت ویژه ایشان و رییس جمهوری عزم خود را جزم کرده و با اجرای مگا پروژه های زیرساختی این بندر را در مسیر توسعه قرار داده و وعده های داده شده را یکی پس از دیگری محقق ساخت.

راه اندازی مرحله نخست توسعه بندر شهید بهشتی، گاز رسانی به چابهار، ساخت مجتمع های بزرگ پتروشیمی و فولاد، توسعه فعالیتهای شیلاتی و ایجاد اسکله های صیادی، رونق اراضی زیرکشت میگو و صدها طرح بزرگ و کوچک دیگر گوشه ای از خدمات دولت و نظام مقدس جمهوری اسلامی  در این منطقه ساحلی سیستان و بلوچستان است.

منطقه ای که سالیان متمادی محرومیت را یدک می کشید اکنون به کارگاه سازندگی تبدیل شده بطوریکه طرح های متعددی در شمال و جنوب سیستان و بلوچستان در حال اجراست.

به گفته خیرالله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی برای اجرای طرح راه آهن چابهار- زاهدان حدود 628 کیلومتر ریل گذاری می شود و تاکنون عملیات زیرسازی این مسیر در حدود 60 درصد انجام شده و بقیه عملیات اجرایی با روند بسیار مناسبی در حال انجام است.

در مجموع برای ساخت این مسیر به انضمام ایستگاه ها و خطوط فرعی احتیاج به 730 کیلومتر مسیر ریل گذاری است که عظمت و سنگینی این پروژه را نشان می دهد.

در طول این مسیر باید حدود 31 کیلومتر پل و تونل در مناطق کوهستانی و سخت گذر ساخته شود که کار با روند خوبی در حال اجرا بوده و تاکنون یکهزار و 700 میلیارد تومان از منابع اعتباری دولت در این پروژه هزینه شده است.

پس از طی پیچ و خم های فراوان در اجرای این پروژه، روز گذشته عملیات ریل گذاری راه آهن زاهدان- چابهار با حضور وزیر راه و شهرسازی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص)، استاندار و جمعی از نمایندگان این استان در مجلس شورای اسلامی در زاهدان آغاز شد و و طبق برنامه ریزی ها، ریل گذاری 150 کیلومتر از این محور تا پایان امسال انجام خواهد شد.

همچنین جابجایی 927 هزار مسافر و 2 میلیون و 800 هزار تن بار برای سال 1401 از اهداف اقتصادی کوتاه مدت این طرح عنوان شده است.

قرار است فاز نخست این پروژه در سال 1400 تمام و در سراسر مسیر بهره وری اولیه انجام شود به این شکل از چابهار به زاهدان بهره برداری اولیه انجام و تکمیل آن در سال های بعد با اضافه شدن ایستگاه ها و دیگر موارد تکمیلی ساخته خواهد شد.

تلاش دولت تدبیر و امید برای توسعه همه جانبه سیستان و بلوچستان وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز عملیات ریل گذاری قطار زاهدان-چابهار گفت: با توجه به اجرای 2 برنامه مهم و کلیدی توسعه محور شرق و سواحل مکران دولت تدبیر و امید سرمایه گذاری قابل توجه در سیستان و بلوچستان را در دستور کار قرار داده است.

محمد اسلامی اظهارداشت: دولت هم در حوزه زیرساختی و هم روبنایی در سیستان و بلوچستان طرح های مهمی نظیر راه آهن چابهار- زاهدان و توسعه بندر شهید بهشتی را در دست اجرا دارد که بزودی اثرات اقتصادی و توسعه ای آنها در این استان قابل لمس خواهد بود.

وی ادامه داد: توسعه زیرساختی هم در بخش بندر، ریل، حمل و نقل و فرودگاه نوید دهنده توسعه همه جانبه سیستان و بلوچستان است.

وزیر راه و شهرسازی گفت: حجم بار پیش بینی شده در افق راه آهن چابهار- زاهدان هفت میلیون تن است که پیش بینی می شود بلافاصله  در حدود سه سال پس از بهره برداری این طرح مهم ملی اهداف مورد نظر محقق شود.

اسلامی افزود: حجم تخلیه و بارگیری بار در بندر چابهار در سال 97، 920 هزار تن بود که سال 98 به افزون بر سه میلیون تن رسید.

وی ادامه داد: پیش بینی می شود حجم تخلیه و بارگیری در این بندر امسال به بیش از چهار میلیون تن برسد.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: با توجه به حجم بالای کالاهای وارده به بندر چابهار هم اینک روزانه یکهزار دستگاه کامیون در این بندر تردد می کنند.

وی ادامه داد: همچنین حجم تردد جاده ای در محور چابهار-ایرانشهر از 400 هزار تردد سال 97، به 2 میلیون و 600 هزار تردد در سال گذشته افزایش یافته است.

اسلامی با بیان اینکه توسعه سرانه راهها با توجه به ظرفیت آنها افزایش می یابد، اظهار داشت: با توجه به افزایش حجم بالای تردد جاده ای در مسیر چابهار در آینده نزدیک توسعه مسیرهای سیستان و بلوچستان نیز که در اولویت دولت قرار دارد، محقق خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی ساخت بیمارستان و فرودگاه سراوان و  منطقه ویژه اقتصادی در سیستان را از طرح های افتتاح شده و در دست اجرا و اقدام در سیستان و بلوچستان عنوان کرد.

 وی ادامه داد: به منظور بهره برداری هر چه سریعتر از راه آهن چابهار-  زاهدان با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب و رییس جمهوری مقرر شد یکی از شرکت های زیرنظر این وزارتخانه به کمک قرارگاه  بیاید.

وی افزود: تلاش می کنیم با یک راندمان بالا و متفاوت کار ریل گذاری انجام شود تا به قول و تعهدی که به مقام معظم رهبری و شخص رییس جمهوری داده شده عمل کنیم.

اسلامی با اشاره به تاکید و پیگیری های مکرر رییس جمهوری از این پروژه تصریح کرد: باید با تجهیز و افزایش امکانات در تمام نقاطی که به لحاظ زمان بندی عقب افتاده کار گسترش یافته و ظرفیت به صورت موازی توسعه یابد تا بتوانیم قبل از خرداد از این مسیر بهره برداری کنیم.

  وی تصریح کرد: امیدواریم همچون برخی پروژه ها که در تکمیل آنها یک رکورد جدید ثبت شد، شاهد ثبت یک رکورد جدید در بهره برداری از راه آهن چابهار–زاهدان باشیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در این مسیر چند آزادراه افتتاح شد، کاری که در مدت یک سال و نیم انجام گرفت معادل کاری است که پیش از آن در عرض هفت تا هشت سال انجام می شد که امیدواریم این پیوستگی را در این پروژه نیز شاهد باشیم.

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب با توجه به اهمیت خط آهن چابهار زاهدان از صندوق توسعه ملی اعتباراتی را به این بخش اختصاص دادند.

راه آهن چابهار زاهدان؛ طرحی بی سابقه در توسعه ریلی کشور معاون وزیر راه و شهرسازی نیز گفت: 10 هزار کیلومتر مسیر ریلی در کشور در دست اجرا داریم که تعداد زیادی از آن ها به مرحله روسازی رسیده و بخشی نیز در حال مطالعه است.

خیرالله خادمی اظهارداشت: در کمتر زمانی در کشور بوده که چهار یا پنج محور به صورت همزمان با این طول ریل گذاری انجام شده باشد.

وی بیان کرد: ظرفیت کشور در بخش توسعه راه آهن همیشه حداکثر تا 170 کیلومتر در سال بوده اما تنها مسیر ریلی چابهار زاهدان 628 کیلومتر است.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل ونقل کشور افزود: یکی از نیازهای کشور تغییر جابه جایی کالا از جاده ای به ریلی به دلیل ارزان بودن آن است.

وی ادامه داد: برای رسیدن به این امر نیازمند توسعه شبکه ریلی در کشور هستیم اما اتصال ریل ها به شبکه و مبادی اصلی بسیار حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: راه آهن چابهار زاهدان با توجه به ویژگی که دارد این امر را می تواند محقق کند زیرا به عنوان یک نقطه تزریق کننده بار به داخل شبکه راه آهن کشور .

نقطه ترانزیت به آسیای میانه و افغانستان است.

خادمی تصریح کرد: با توجه به اینکه خط ریلی چابهار زاهدان به آسیای میانه و افغانستان است می تواند یک سرآغاز خوب برای کشور باشد.

وی اظهارداشت: امیدواریم با بهره برداری از این پروژه بتوانیم ورود بار از بندر اقیانوسی و چابهار به کل کشور را داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: با وجود محدودیت های مالی روند اجرایی پروژه ها با پیشرفت بسیار خوبی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در بخش بزرگراهی کشور اقدامات بسیار خوبی در حال اجراست اظهارداشت: حدود یکهزار و 200 کیلومتر آزادراه با روند خوبی در حال اجراست که بیش از 580 کیلومتر آن از 80 درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

خادمی تصریح کرد: ساخت حدود هشت هزار کیلومتر بزرگراه در کشور در برنامه قرار دارد که یکهزار و 200 کیلومتر آن در برنامه اجرایی امسال و اوایل سال بعد قرار دارد.

مرزهای سیستان و بلوچستان منشا تجارت وسیع برای کشور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) نیز در مراسم آغاز ریل گذاری  راه آهن زاهدان- چابهار گفت: ظرفیت های سرشار و بسیار زیاد سیستان و بلوچستان بر کسی پوشیده نیست اما متاسفانه زیبایی ها و ظرفیت های این استان زیر غبار محرومیت پوشانده شده و دیده نمی شود که جای تاسف دارد.

سردار سعید محمد اظهار داشت: همواره یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری استان سیستان و بلوچستان بوده و همیشه در بیانات و پیگیری های ایشان شاهد این بودیم که به صورت جز به جز وارد موضوعات استان می شوند و مسائل استان را از نزدیک  پیگیری می کنند.

وی بیان کرد: امروز شاهد شروع طرح ریل گذاری راه آهن از سمت زاهدان به خاش هستیم که براساس برنامه زمانبندی ریل گذاری از زاهدان به سمت خاش و در فاز بعدی از سمت چابهار به ایرانشهر اجرا می شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تاکید کرد: همجواری با  کشور پاکستان و افغانستان به تنهایی می تواند منشا تجارت وسیع و درآمدزایی برای این استان باشد علاوه بر این، ظرفیت های داخلی از جمله معادن سرشار و صنایعی که می تواند راه اندازی شود، ظرفیت های بزرگ کشاورزی در مناطقی که مشکل آب ندارند و ظرفیت های بندری، اقیانوسی و ترانزیت هر یک به تنهایی می تواند برای استان رونق ایجاد کند وی گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افتخار دارد که در ایجاد امنیت برای این استان نقش اصلی را  ایفا می کند و بحمدااله امروز شاهد اقتدار در اوضاع امنیتی استان هستیم.

وی بیان کرد:  سپاه پاسداران این افتخار را دارد که علاوه بر امنیت در توسعه زیرساخت ها نیز نقش آفرینی می کند.

سعید محمد افزود: قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در توسعه بندر چابهار،  پروژه بیمارستان و فرودگاه چابهار و خط گاز و آب زاهدان نقش به سزایی ایفا کرده است و در توسعه آب ژرف در منطقه بم پشت سراوان و انتقال آب از دریای عمان به سه استان  سیستان و بلوچستان و خراسان های جنوبی و رضوی فعالیت هایی را انجام داده است.

وی ادامه داد: همچنین در بخش توسعه کشاورزی و توسعه معدنی نیز اخیرا اقدمات خوبی انجام گرفته است و توفیق داشتیم که در کنار وزارت راه و شهرسازی بیش از چهار هزار کیلومتر راه آهن در کشور احداث کنیم یا در دست احداث داریم  که 730 کیلومتر از این مسیر را راه آهن چابهار- زاهدان تشکیل می دهد.

وی بیان کرد: اتصال به آسیای میانه و  قفقاز یکی از  ظرفیت های اصلی این خط ریلی است.

اهمیت راهبردی و استراتژیک سواحل مکران و بندر چابهار به لحاظ اقتصادی، نظامی و فرهنگی، استفاده از سواحل امن دریای عمان و بندر چابهار برای امور بازرگانی و تجاری و تبادل کالا و بهره برداری حداکثری از سواحل مکران با تامین زیر ساخت ها و فعالیت های اقتصادی برای ایجاد اشتغال و رفع فقر و محرومیت از منطقه، اهمیت این کلان پروژه را دو چندان کرده است.

ایجاد کریدور تمام ریلی شرق کشور، اتصال چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی سراسری، کمک به توسعه سواحل مکران از طریق ایجاد شبکه حمل و نقل ریلی، اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آب های آزاد اقیانوسی، ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی ، صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش تصادفات جاده ایی، ایجاد توسعه و امنیت پایدار در منطقه و ارتقا همکاری های دائمی با کشورهای منطقه و سایر کشورها از طریق مبادلات تجاری و ترانزیتی از اهداف طرح راه آهن چابهار-زاهدان و ادامه آن از زاهدان به زابل- بیرجند و مشهد برشمرده شده است.

این خط ریلی در مسیر خود از بندر چابهار، شهر جدید تیس، بخشی از شهرستان کنارک، نیکشهر، ایرانشهر، خاش و زاهدان عبور می کند و پس از آن قرار است یک خط به زابل و میلک در مرز افغانستان و استان های خراسان جنوبی و رضوی متصل شود.

منابع مالی این طرح از محل فروش سهام، منابع اعتباری قانون بودجه، تسهیلات صندوق توسعه ملی و نیز منابع مالی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا تامین خواهد شد.

به گفته مسوولان، راه آهن چابهار-زاهدان، اشتغال 13 هزار نفر را در پی خواهد داشت که سه هزار نفر از این تعداد به صورت مستقیم در این پروژه مشغول به کار خواهند شد.


کلید واژه ها: وزیر راه و شهرسازی - زاهدان - راه و شهرسازی - عملیات - راه آهن - استراتژیک - بازرگانان - چابهار - ریل گذاری - یکی از - محور - توسعه - وزیر راه - ایرنا - شهرسازی - مقام معظم رهبری - ایستگاه پایانی - سه شنبه - سراسری - طولانی ترین - اتصال - پروژه - کشور - شنبه - حضور - شروع - کلید - بزرگترین - مردم - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
کاهش 35 درصدی سفر های برون شهری در استان کرمانشاه

یارانه انرژی در ایران؛ تصویر مصرف برق در بخش خانگی

روش برنده شدن در بازی پنالتی بصورت 100 درصد تضمینی

رشد 93 درصدی صادرات گاز در دولت دوازدهم

 کاهش ازدواج در ایران + آمار

امکان فروش 60 درصد سهام عدالت برای همه/ کسانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده اند باید تغییر وضعیت دهند

روش برنده شدن در بازی پنالتی بصورت 100 درصد تضمینی

اهدای 32 میلیارد ریال اقلام به نیازمندان دزفول

بورس با قیمت ها در بازار مسکن، طلا و ارز چه کرد؟

موبایل های گران قیمت در بازار +جدول

طرز تهیه کباب بستنی

پیام تسلیت رییس سازمان هواپیمایی کشوری در پی سانحه هوایی هند

افزایش 6 درجه ای دما از فردا

کنایه رشیدپور به نوشته واعظی درباره توقف تولید پراید

صدور سند برای 69 درصد خانه های روستایی در زنجان

از اختلال در سامانه ثبت نام تسهیلات بافت فرسوده تا درخواست تمدید در مهلت پرداخت مبلغ قرعه کشی دوم ایران خودرو

آخرین جزییات از پرداخت تسهیلات کرونایی

کرونا قیمت ماهی را پایین آورد

آموزش خرید و فروش پرفکت مانی و ارزهای دیجیتال

بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی صمت در کمیسیون صنایع و معادن مجلس

کرونا قیمت ماهی را پایین آورد

ببینید | اشتباه ویروسی سال 1918 را تکرار نکنیم!

فرودگاه مهرآباد دوباره شلوغ شد

خبر مهم درباره سهام عدالت

تصاویر/ جولان کرونا در ساحل دریاچه ارومیه

سهم آورده متقاضیان مسکن مهر پرند از سوی دولت پرداخت می شود

تخمین قدرت انفجار بیروت از روی لباس عروس معروف!

دارندگان سهام عدالت که هنوز سهام خود را نفروخته اند بخوانند

سهم آورده متقاضیان مسکن مهر پرند از سوی دولت پرداخت می شود

یوونتوس از اخراج ساری بدجوری ضرر می کند!

خودرو سانگ یانگ رکستون G 4 بهتر است یا جک S 5 ؟

نوبخت توضیح داد: امکان توزیع کوپن الکترونیک برای همه وجود دارد؟

تاکید بر خلع ید مدیر فعلی شرکت نیشکر هفت تپه

قطع گاز به علت توسعه شبکه گازرسانی

قیمت ارز ، طلا و سکه امروز 99/05/18 + جدول

واکنش رییس اتاق بازرگانی تهران به طرح گشایش اقتصادی دولت

نقش صندوق تامین خسارات بدنی در افزایش اعتماد به صنعت بیمه

واکنش رییس اتاق بازرگانی تهران به طرح گشایش اقتصادی دولت

بانک ها درباره سهام عدالت پاسخگو شدند

بهترین سیستم های اطلاعات و سرگرمی در خودروه | تصاویر

یوونتوس از اخراج ساری بدجوری ضرر می کند!

خرید تضمینی بیش از 156 هزار تن گندم از کشاورزان اردبیل

بانک ماشین آلات جنوب کشور در شهرک صنعتی مُهر مستقر می شود

پیش بینی افزایش ابر برای ارتفاعات استان

تکان دهنده؛ دسته کیف از ستون فقرات انسان

تحویل نخستین واحدهای طرح اقدام ملی؛ به زودی

نقش صندوق تامین خسارات بدنی در افزایش اعتماد به صنعت بیمه

افزایش قیمت سیمان و فولاد غیرمنطقی است

توصیه های کلیدی برای روز های پایانی کنکور

چه سرنوشتی در انتظار بندر بیروت است؟

دلار فردا فرو می ریزد؟ /تکانه های زودهنگام یک وعده

ببینید | باز هم تصاویری از خشونت پلیس شهر مونرو در میشیگان آمریکا

موضوع صدور کارت اعتباری به پشتوانه سهام عدالت به مشتریان اطلاع رسانی شود

نوبخت توضیح داد: امکان توزیع کوپن الکترونیک برای همه وجود دارد؟

نوبخت توضیح داد: امکان توزیع کوپن الکترونیک برای همه وجود دارد؟

تا حالا ماهی پرنده دیده اید؟+فیلم

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/05/18

مهرآباد دوباره شلوغ شد

افزایش قیمت سیمان و فولاد غیرمنطقی است

سرانه فضاهای ورزشی قزوین دو درصد افزایش می یابد

چگونه 30 درصد دوم سهام عدالت را بفروشیم؟

ذخایر استراتژیک نفت چیست؟

راه اندازی 100 واحد غیر فعال در قزوین

توزیع 2 هزار بسته معیشتی و غذای گرم در خوی

خرید ون برای معلولین در دستور کار شرکت واحد

اجرای طرح اطعام علوی در سراسر استان

افزایش محدودیت های مرزی و ترددی در آلمان

افزایش قیمت بسته های اینترنت خلاف قانون است/ قیمت ها سریع تر به حالت قبل بازگردد

دمای تهران افزایش می یابد/شهر های جنوبی کشور بارانی می شود

مقایسه خودرو سانگ یانگ رکستون G 4 و جک S 5 اتوماتیک

آخرین جزییات از پرداخت تسهیلات کرونایی به تعاونی های درگیر با کرونا

جدول/ قیمت روز انواع تیبا

راه اندازی 100 واحد غیر فعال در قزوین

اعطای بیش از دو میلیارد ریال کمک هزینه درمان به مددجویان سمیرمی

26 نوعروس دهلرانی جهیزیه گرفتند

کارگاه تولید ماسک در آبیک افتتاح شد

کدام مشمولان سهام عدالت کارت اعتباری می گیرند؟

به بهانه مقابله با کرونا؛ آلمان محدودیت های مرزی خود را افزایش می دهد

امکان فروش 60 درصد سهام عدالت برای همه

کارگاه تولید ماسک در آبیک افتتاح شد

رسول پناه: 60 درصد مطالبات برانکو و دستیارانش را پرداختیم/ بیشتر تمرکزمان روی قهرمانی در آسیا است

بانک ها درباره سهام عدالت پاسخگو شدند

آزادسازی دو زندانی جرائم مالی با مساعدت یک واحد صنعتی در اردکان

رسول پناه: 60 درصد مطالبات برانکو را پرداخت کردیم

سرانه فضاهای ورزشی قزوین دو درصد افزایش می یابد

بالاخره ابرخودروی گوردون موری T50 با قیمت سرسام آور معرفی شد

ایران مشارکت فعالی در بازسازی بیروت خواهد داشت

برنامه آینده ما برای اصفهان اتصال متروی این شهر به شهرهای اطراف است

جا به جایی 35 هزار و 700 مسافر در روز گذشته

رفع مشکل آب شرب بیش از 100 روستای لرستان در کمتر از 5 ماه

انتشار اوراق ارزی نفتی چه مخاطراتی برای اقتصاد ایران دارد؟

فتاح: املاک بنیاد مستضعفان در بورس املاک عرضه می شود

عید غدیری متفاوت در روستاهای اطراف شیراز

توزیع 10 هزار غذای گرم در خوروبیابانک

توضیحات جدید جهرمی درباره بسته های اینترنتی | جرایم بسیار سنگینی از این هفته وضع می کنیم

وزیر دارایی لبنان: با یک فاجعه انسانی، اجتماعی و اقتصادی روبه رو هستیم

ثروتمندترین زن در قاره آسیا چقدر پول دارد؟

روند افزایش دمای ایران در 50 سال اخیر را ببینید/ نمودار

مشمولان غیرمستقیم سهام عدالت وارد بورس می شوند

آخرین اطلاعات از تسهیلات ودیعه مسکن از زبان معاون وزیر راه و شهرسازی

قطار توسعه محور شرق و مکران یک قدم تا ایستگاه پایانی

قطار توسعه محور شرق و مکران یک قدم تا ایستگاه پایانی