مطالب مرتبط:
توسعه کشاورزی بر مبنای دانش نوین
مشکلاتی معیشتی مردم در راس توجه مجلس باشد/ حمل و نقل محصولات کشاورزی بروجرد مشکلاتی دارد
توسعه پایانه مرزی میرجاوه زمینه ساز افزایش مبادلات تجاری با پاکستان است
بکارگیری ظرفیت های علمی قزوین برای توسعه استان
وعده وزیر جهاد کشاورزی برای کاهش قیمت مرغ |
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 06:352020-07-08اقتصادي

توسعه بروجرد در بستر کشاورزی پایدار


ایرنا - لایحه برنامه ششم توسعه در بخش کشاورزی بارویکرد توازن و تعادل با زیر بنای علمی از سوی دولت تدبیر و امید تدوین شده تا بتوان بر این مبنا به بستری مناسب در راستای توسعه کشاورزی پایدار دست یافت؛ - بروجرد - ایرنا - لایحه برنامه ششم توسعه در بخش کشاورزی بارویکرد توازن و تعادل با زیر بنای علمی از سوی دولت تدبیر و امید تدوین شده تا بتوان بر این مبنا به بستری مناسب در راستای توسعه کشاورزی پایدار دست یافت؛ لازمه رسیدن به این توسعه استفاده از ظرفیت های موجود است در امتداد این رویکرد می توان به قابلیت های بخش کشاورزی بروجرد نیز توجه داشت.

ماده 13 برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی (1399-1395) بر توسعه کشاورزی پایدار تاکید دارد؛ حفظ ظرفیت تولید، افزایش عملکرد در واحد سطح، کاهش مصرف آب، ارائه حمایت لازم برای توسعه گلخانه ها، اصلاح الگوی کشت مناسب با منطقه و ارتقا شاخص بهره وری آب کشاورزی با توسعه روش های نوین آبیاری حداقل به میزان سالانه 400 هزار هکتار با پرداخت 85 درصد هزینه اجرای عملیات به عنوان کمک دولت به صورت بلاعوض از جمله راهبردهای مناسب در راستای کشاورزی پایدار از یک سو و مقابله با بحران کم آبی و حفظ محیط زیست به شمار می رود.

لایحه برنامه ششم توسعه در بخش کشاورزی بارویکرد توازن وتعادل با زیر بنای علمی از سوی دولت تدبیر و امید تدوین شده است که در بحث توسعه پایدار و کشاورزی، به منظور حفظ ظرفیت تولید و نیل به خودکفایی در محصولات اساسی کشاورزی، بر ارتقاء ارزش افزوده بر مبنای ملاحظات توسعه پایدار تاکید شده است.

توجه به تکالیف قانون برنامه ششم توسعه و طرح های اقتصاد مقاومتی از مهم ترین برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری است ؛ بنا بر گفته وزیر جهاد کشاورزی ؛ تحقق شعار جهش تولید نیازمند تقویت و جهش در اراده است و در بخش کشاورزی ؛ توسعه و تقویت زنجیره های تولید این بخش از جمله راهکارهای حل مشکلات بخش کشاورزی است.

بروجرد در مسیر کشاورزی پایدار این شهرستان، سالانه بیش از 10 هزار میلیارد ریال محصولات کشاورزی تولید می کند و در زمینه تولیدات باغی نیز تامین کننده 35 درصد از تولیدات باغی استان لرستان و از این نظر دارای مقام اول سطح زیر کشت باغات در استان به شمار می رود و محصولات با کیفیت آن با تنوع بیش از 20 محصول به سراسر نقاط کشور صادر می شود.

بنا بر گفته مسئولان جهاد کشاورزی بروجرد در بخش ریز میوه ها این شهرستان دارای حدود 800 هکتار باغ گیلاس با متوسط تولید هفت تن در هکتار و 300 هکتار باغ آلبالو با متوسط تولید 6تن در هکتار است که با توجه به دانش بومی و فنی باغداران منطقه گاهی رکورد عملکرد به 20 تن در هکتار با رعایت ضوابط تولید محصول سالم می رسد ،که تولید محصولات سلامت محور باعث شده بروجرد در میان کارخانه داران و دارندگان صنایع تبدیلی و فرآوری نام آشنا و پرطرفدار باشد.

توسعه باغات در اراضی شیب دار طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار یکی از برنامه های حوزه جهاد کشاورزی است که در بروجرد هم اجرا شده است و بخشی از اراضی شیب دار این شهرستان به کشت گونه هایی اعم از بادام، گل محمدی و انگور اختصاص یافته است.

بنا بر گفته عزت اله نباتی مدیر جهاد کشاورزی بروجرد بیش از 300 هکتار باغات دیم در بروجرد وجود دارد که با اجرای طرح توسعه باغات دیم می توان به افزاش تولید محصولات رسید.

به گفته وی افزایش تولیدات، کاهش فرسایش خاک و استفاده بیشتر از اراضی شیب دار از مهمترین مزایای طرح توسعه است ، شهرستان بروجرد به لحاظ شرایط آب و هوایی مناسب و میزان بارندگی ها مستعد اجرای این طرح است.

پیش بینی 40 هزار تن گندم در بروجرد در بخش تولید گندم نیز ؛مدیر جهاد کشاورزی بروجرد می گوید: امسال 9 هزار و 350 هکتار گندم دیم و چهار هزار و 700 هکتار گندم آبی داریم که در مجموع 14 هزار و 50 هکتار با پیش بینی 40 هزار تن تولید گندم در بروجرد خواهیم داشت.

وی افزود: همچنین سه هزار و 550 هکتار زمین زیر کشت جو آبی و 9 هزار و 250 هکتار زمین کشاورزی نیز زیر کشت جو دیم رفته و در مجموع 12 هزار و 800 هکتار سطح زیر کشت جو در شهرستان است که پیش بینی می شود 30 هزار تن جو تولید داشته باشیم و علاوه بر این پیش بینی می شود 400 تن کلزا در بروجرد برداشت شود.

نباتی گفت: در سال زراعی 98-97 که 24 هزار تن تولید داشتیم هشت مرکز خرید داشتیم و امروز که بیش از 40 هزار تن تولید داریم 2 مرکز خرید داریم و همین مساله باعث شده خرید گندم کاهش پیدا کند و شهرهای همجوار بخش عمده ای از خرید شهرستان بروجرد را انجام دهند.

نیاز به 6 مرکز خرید گندم در بروجرد مدیر جهاد کشاورزی بروجرد گفت: با توجه به شرایط موجود، در حال حاضر 6 مرکز خرید در بروجرد نیاز داریم و مراکز خرید تعاون روستایی در بروجرد نیز باید فعال شوند که یکی از آنها در مسیر خرم آباد مرکز خرید دارتوت بوده که سالیان متمادی بدون فعالیت مانده و در گذشته هشت هزارتن خرید داشته است.

سیستم آبیاری نوین و توسعه کشاورزی بروجرد بنا بر گفته مدیر جهاد کشاورزی بروجرد؛ طرح سیستم آبیاری نوین در سطح 2 هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان اجرا شده است و در مجموع تا کنون سه هزار و 500 هکتار از 35 هزار هکتار اراضی آبی کشاورزی بروجرد تحت پوشش سیستم آبیاری قطره ای و بارانی قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه یک هزار هکتار از این اراضی تحت پوشش آبیاری قطره ای است، اظهار کرد: همچنین دوهزار و 500 هزار هکتار نیز توسط سیستم آبیاری بارانی هستند.

کشاورزان با استقبال از ایجاد سیستم آبیاری نوین می توانند در مدیریت مصرف آب و کاهش هدررفت منابع آبی شهرستان مشارکت کنند.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد مجموع اراضی کشاورزی تحت پوشش این شهرستان را 69 هزار هکتار اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان حدود 34 هزار هکتار دیم و مابقی آبی است و روان آب خروجی دارند.

در زمینه کشت محصولات پرآب بر، اگر کشاورزان از سیستم آبیاری های نوین استفاده کنند، می توانند تا 20 درصد کشت این گونه محصولات انجام دهند.

باید حق آبه هر منطقه، متناسب با الگوی کشت آن تعریف شود تا با مدیریت درست، بتوانیم سطح تولید را سازمان دهی کنیم.

بهره گیری از تجهیزات مدرن در بخش کشاورزی اولین ایستگاه هواشناسی (mcl88) استان لرستان در راستای تولید محصول سالم جهت پیش آگاهی در کنترل به موقع آفات و بیماری ها و کاهش مصرف سموم شیمیایی در محل باغات روستای شیخمیری شهرستان بروجرد نصب و راه اندازی شده است.

مدیر جهاد کشاورزی بروجرد در این خصوص می گوید: این دستگاه با 16 کارآیی جهت پایش رطوبت و حرارت به عنوان کارایی اصلی نصب شده است.

کشاورزی محور توسعه روستایی نقش چندجانبه کشاورزی در زندگی انسانی و این که در کانون مباحث توسعه پایدار قرار دارد موجب شده تا در برنامه توسعه کشور توجه ویژه ای به این شاخص مهم انجام شود.

نگاه علمی دولت در تدوین برنامه ششم و جدیت در اجرای برنامه های تحولی به سمت کشاورزی پایدار دستاورد مهم سال های اخیر به شمار می رود.

بر اساس برنامه سازمان ملل متحد تلاش­ های مربوط به کشاورزی و توسعه روستایی پایدار حول سه محور اساسی قرار دارد که شامل امنیت غذایی، ایجاد اشتغال و درآمد در مناطق روستایی به منظور ریشه کن نمودن فقر و حفظ منابع طبیعی و محیط زیست است.

برنامه ای که به دنبال حداکثر نمودن بهره ­وری از ظرفیت­ های بخش کشاورزی (اعم از طبیعی و انسانی) و حداقل نمودن پیامدهای مخرب زیست محیطی است.

بنابراین ؛ توسعه کشاورزی بایستی با اتکاء به امکانات و تکنولوژی موجود شکل یابد؛ از نظر فنی مناسب، از نظر اقتصادی توجیه­ پذیر، از نظر اجتماعی قابل قبول و از نظر محیطی مطلوب باشد.

لرستان اقلیم کشاورزی بنا بر گفته مسئولان جهاد کشاورزی لرستان 783 هزار هکتار زمین زراعی در این استان وجود دارد که از این میزان در 185 هزار هکتار آن کشت آبی و در مابقی آن کشت دیم صورت می گیرد.

سالانه 500 تا 550 هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت انواع محصولات زراعی می رود و سه میلیون تن محصولات کشاورزی حاصل تلاش کشاورزان در این اراضی است .

یکی از سیاست های کلان وزارت جهاد کشاورزی توسعه کشت در محیط های بسته و در شرایط گلخانه ای است، با توجه به شرایط اقلیمی، حفظ منابع و استفاده بهینه از آب و خاک و دیگر نهاده های تولید، کشت در محیط های گلخانه ای مزیتی مهم است و تأثیر به سزایی در افزایش عملکرد خواهد داشت.

توسعه کشت باغ در اراضی دیم کم بازده، توسعه کشت گیاهان دارویی و توسعه کشت باغ در اراضی شیب دار نیز در اولویت برنامه های جهاد کشاورزی استان لرستان است که بیش از 2 هزار هکتار زمین به آن اختصاص پیدا کرده است.

توسعه کشت گلخانه ها و توسعه سیستم های آبیاری تحت فشار نیز در اولویت برنامه های سازمان جهاد کشاورزی است و در این راستا در استان لرستان بیش از 54 هزار هکتار از اراضی را به شیوه های نوین آبیاری و هفت هزار هکتار را هم در دست تجهیز قرار دارد.

کشاورزی پایدار به مدیریت صحیح منابع کشاورزی اطلاق می شود که در جهت رفع نیازهای درحال تغییر بشر به کار برده شود و در عین حال منابع طبیعی و نیز کیفیت محیط زیست را حفظ کرده و حتی بهبود بخشد.

کشاورزی پایدار سودمند و مستمر، متکی بر حفظ منابع طبیعی است.

این شیوه کشاورزی، اقتصادی ترین و در عین حال سودمندترین نحوه استفاده از انرژی و تبدیل آن به محصولات کشاورزی، بدون تخریب حاصل خیزی خاک و کیفیت محیط زیست است.


کلید واژه ها: کشاورزی پایدار - کشاورزی - توسعه - برنامه ششم توسعه - لایحه برنامه ششم توسعه - توسعه کشاورزی - بخش کشاورزی - دولت تدبیر و امید - برنامه ششم - پایدار - تدبیر و امید - دولت تدبیر - برنامه - بروجرد - مناسب - اصلاح الگوی کشت - توان - بستر - ظرفیت - تدوین - توازن - ایرنا - لایحه - بستری - تدبیر - تعادل - بهره وری آب - الگوی کشت - کاهش مصرف - امید

آخرین اخبار سرویس:
ارزش هر سهم بورس در 4 ماهه نخست سال 1.6 برابر شد

بهره برداری از واحد تولیدی صنایع غذایی سجاد یکتا در زاهدان

صف فروش 18هزار میلیارد تومانی بورس تهران!

عرضه سهام شرکت های نفتی به صورت بلوکی متوقف شد

هوآوی ارزشمندترین برند چینی شد

عرضه بیش از 193 هزار تن فولاد، مس، روی و آلومینیوم در بورس کالا

انعقاد تفاهم نامه گردشگری علیصدر با سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور

شوک خبری، بورس را قرمز کرد

130 قربانی جدید کرونا در روسیه

سنگین ترین صف های خرید و فروش امروز در بازار سهام/ انتقامی که به تابلو بورس کشیده شد

خداحافظ سودهای رویایی!

صادرات 154 میلیون دلاری لبنیات در چهار ماهه نخست سال

افزایش 82 درصدی کمک های مردمی در عید قربان نسبت به سال گذشته

هشدار هواشناسی هرمزگان نسبت به طغیان رودخانه ها و خیزش گرد وخاک

چرا نباید با دنده دو شروع به حرکت کنیم؟

توفیق دولت در تامین پایدار آب روستاهای ایلام

مسئولان با ارائه مسکن به نمایندگان،باعث آسودگی خاطر آنها در انجام وظایف شان شوند/ لزوم تفویض اختیارات بیشتر به شهرداری ها برای حل مشکل مسکن مردم/افزایش قولنامه های سوری برای دریافت وام مستأجران

تسهیل قوانین برای پیشرفت اقتصادی ضروری است

طرح گشایش اقتصادی دولت استفاده از ظرفیت مردمی برای مقابله با تحریم است

1053 واحد مسکونی در طرح اقدام ملی مسکن استان ایلام احداث می شود

انعقاد قرارداد طرح توسعه واحد پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی شازند

تصاویر بدون آرایش خواننده معروف در تبلیغ محصولات برند خودش

بورس| تغییر روش عرضه دارا دوم

تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی کوثر اشتهارد راه اندازی شد

تداوم پرداخت کمک هزینه معیشتی به فعالان حوزه دریایی هرمزگان

قیمت روز موتورسیکلت در 21 مرداد 99

فروش قسطی کالای با کیفیت داخلی در 887 فروشگاه با «همیاران سپهر» بانک صادرات ایران

50 درصد از نیاز واردات کشور به مرغ در سال 1400 برطرف می شود

بازدید مدیر عامل راه آهن از باشگاه خبرنگاران جوان

تامین نصف نیاز کشور به مرغ گوشتی با جوجه آریان

عراق 3.698 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد

ساخت هزار پارکینگ حاشیه ای در بوستان جنگلی سرخه حصار 

50 درصد از نیاز واردات کشور به مرغ در سال 1400 برطرف می شود

تصاویر بدون آرایش خواننده معروف در تبلیغ محصولات برند خودش

دستاورد دولت در احیای دریاچه ارومیه در تاریخ ماندگار خواهد بود

آسفالت خیابان های چوئبده تا پایان خردادماه

3 هزار میلیارد تومان پول شرکت های دولتی واگذار شده برنگشت/سازمان خصوصی سازی تخلف کرد

انعقاد قرارداد طرح توسعه واحد پلی اتیلن سبک خطی پتروشیمی شازند

بازدید مدیر عامل راه آهن از باشگاه خبرنگاران جوان

کارآفرین همه فن حریف

834 میلیارد ریال اعتبار ملی به مرمت مسجد تاریخی دستگرد امام زاده اختصاص یافت

قیمت دلار 21 مرداد 1399 به 21 هزار و 480 تومان رسید

تصویب حق مسکن در کمیسیون اقتصادی دولت دهن کجی به کارگر است/ 300 هزار تومان، پول شارژ ماهانه ی یک آپارتمان 50 متری هم نیست!

سرایت پذیری کرونا تا 9 برابر افزایش یافته/ کاهش 25 درصدی بستری ها

تعهد 79میلیارد تومانی بیمه ایران معین در آتش سوزی بازار پردیس کیش

هشدار در مورد احتمال وقوع حادثه برای 1000 تانکر انتقال سوخت در پایتخت

نسخه فوری برای جلوگیری از تکرار تجربه خطای اوراق نفت/ بازگشت دیرهنگام دولت به راهکار داخلی فروش نفت

عملیات توسعه شهرک صنعتی گنبدکاووس هفته دولت آغاز می شود

قیمت طلا،ارز و سکه  امروز 99/05/21 + جدول

چگونه دلار کمتر از 20 هزار تومان می شود؟

خرید اینترنتی بدلیجات، چگونه انتخاب کنیم؟

پرداخت یک هزار و 557 فقره تسهیلات بازسازی برای واحدهای روستایی

آخرین نرخ سکه، طلا و دلار در بازار +جدول/21 مرداد 99

افزایش 55 برابری تولید ماسک تنفسی

اعلام شاخص قیمت تولیدکننده محصولات مرغداری ها

سقوط دوم دلار در راه است؟ / موج اول نزول دلار متوقف شد

مطالبات کلزاکاران مهابادی پرداخت شد

محکومیت 330 میلیون ریالی قاچاقچی دارو در قزوین

بازار مکاره رحم اجاره ای

آغاز مرحله دوم فروش سهام عدالت در سامانه سعدی

عرضه سهام شرکت های نفتی به صورت بلوکی متوقف شد

عرضه سهام شرکت های نفتی به صورت بلوکی متوقف شد

پیش بینی خرید 25 هزار تن گندم محقق نشد/ خرید 9 هزار تن گندم

نماد های بعدازظهری امروز 21 مرداد بورس چه هستند؟

صندوق های سرمایه گذاری طلا 166 تن طلا خریدند

صدور بیش از یک میلیون قطعه کارت هوشمند ملی تولید داخل

چهره سراسر سرخ بورس تهران در واکنش به طرح گشایش اقتصادی

فصل چهارم مرمت روستای ماخونیک خراسان جنوبی انجام شد

قیمت دلار 21 مرداد 1399 به 21 هزار و 480 تومان رسید/ هر یورو؛ 25 هزار و 230 تومان

بازار دام تعریفی ندارد؛ انباشتگی 2.5 میلیون راس دام سبک در دامداری ها

مجتمع فولاد مکران 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

عرضه ها بیشتر و سودها معقول تر می شوند

تاثیر دعوای دو وزیر و ریزش 58 هزار واحدی شاخص کل بورس/ تا زمانی که مردم آموزش بورسی نبینند هیجان منفی ادامه دارد

واگذاری زمین ارزان قیمت به اقشار آسیب پذیر همدان برای ساخت مسکن

مهلت فروش سهام عدالت اعلام شد

خبر جدید از زمان عرضه دارا دوم +شروط پذیره نویسی دومین صندوق ETF

تصویب 152 طرح اشتغالزایی در گیلانغرب

بورس انرژی ایران میزبان انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می شود

ریزش وزیرانه؛ 58 هزار واحد منفی بی هیچ دلیل اقتصادی

بازگشایی 15 هزار مترمربع از اراضی حریم سیاه رود

پاکدل: بعد از 30 سال سنت شکنی کردم/ دلار باشد از مربی خارجی، نباشد از ایرانی استفاده می کنیم

قیمت طلا و سکه امروزسه شنبه 21 مرداد / روند صعودی بهای سکه

بهره برداری از نهمین واحد تولید پودر بنتونیت خراسان جنوبی

فقیرترین استان کشور از لحاظ سرانه آبی کجاست؟

توشیبا به ساخت لپ تاپ خاتمه داد

بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره آمیز است

سواحل اسپرانس از نمای نزدیک

مجتمع فولاد مکران 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

زنجیره فولاد قربانی اصلاحات قیمتی نشود

بنیاد علوی در گرمی 400 میلیارد ریال پروژه مشارکتی اجرا می کند

سکه 11 میلیونی باعث افزایش آمار طلاق در کشور می شود؟

650 اتوبوس فرسوده مشهد نیازمند بازسازی است

اطلاعاتی درباره قدرت پردازشی بسیار بالای چیپست A14 فاش شد

پیام تسلیت مدیرعامل بانک ملت به مناسبت درگذشت عضو شورای فقهی بانک مرکزی

رشد 82 درصدی نذورات قربانی با وجود تورم و کرونا/ توزیع بیش از5 میلیون پرس غذای گرم در عید غدیر

علت ایجاد طعم تلخ در دهان چیست؟

افراد بدون علامت ناقل نیستند؟

جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت؛ فردا

پرداخت 17 هزار میلیارد ریال به کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا

فصل چهارم مرمت روستای ماخونیک خراسان جنوبی انجام شد

توسعه بروجرد در بستر کشاورزی پایدار

توسعه بروجرد در بستر کشاورزی پایدار