موضوعات داغ: - مهدي رسول پناه - تيم فوتبال پرسپوليس - نقل و انتقالات - برنامه ورزش و مردم - آخرين وضعيت - چراغ مطالعه - مديرعامل استقلال - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - نامگذاري خيابان - منچستريونايتد - راعي - صباهاست - شهر مقدس قم - مسكن ايثارگران - زايمان زودرس - رييس جمهور آلمان - مد و پوشاك - ترافيك نيمه سنگين - سالن هندبال - ستاد حقوق بشر قوه قضاييه - زنداني غير عمد - سازمان صنعت و معدن - گل ضربه ايستگاهي

مطالب مرتبط:
طولانی شدن دسترسی خانوار ها به مسکن؛ شاید بعد از 40 سال
حق مسکن 300 هزار تومانی باید از ابتدای سال پرداخت شود
حق مسکن 300 هزار تومانی باید از ابتدای سال پرداخت شود
حق مسکن 300 هزار تومانی باید از ابتدای سال پرداخت شود
صادرات 527 میلیون دلاری صنایع دستی در سال 98/ برنامه ریزی برای اعطای تسهیلات بلاعوض به زنان سرپرست خانوار
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 05:102020-07-08اقتصادي

طولانی شدن دسترسی خانوار ها به مسکن؛ شاید بعد از 40 سال


در این سال ها قدرت خرید مسکن خانوارها چه تغییراتی کرده؟ آیا همان طور که گفته می شود صاحب خانه شدن به یک آرزو تبدیل شده است؟ آیا شکاف درآمد خانوارها با قیمت تا به این حد افزایش یافته که بتوان این حکم را صادق دانست؟ برنامه های دولت برای تسهیل .

- آفتاب نیوز : " در این سال ها قدرت خرید مسکن خانوارها چه تغییراتی کرده؟ آیا همان طور که گفته می شود صاحب خانه شدن به یک آرزو تبدیل شده است؟ آیا شکاف درآمد خانوارها با قیمت تا به این حد افزایش یافته که بتوان این حکم را صادق دانست؟ برنامه های دولت برای تسهیل در این زمینه چیست و تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟ برای سنجش میزان توانایی خانوارها در صاحب خانه شدن، لازم است به تغییرات دو شاخص مهم توجه کرد.

این دو شاخص عبارتند از دسترسی به مسکن و طول دوره انتظار برای خرید مسکن که هر دو نشان دهنده توانایی درآمدی خانوارها برای خرید مسکن است.

دسترسی به مسکن دسترسی به مسکن، یکی از این شاخص هاست که نسبت درآمد سالانه خانوار را به قیمت یک خانه معمولی اندازه گیری می کند.

در واقع اگر متوسط درآمد سالانه خانوار در مناطق شهری را بر متوسط قیمت یک واحد مسکونی 75 متری تقسیم کنیم، عددی به دست می آید که در اقتصاد به آن شاخص دسترسی به مسکن گفته می شود.

هر چه این عدد کوچک تر باشد، یعنی قیمت مسکن با درآمد خانوار تناسب بیشتری دارد و در نتیجه، دسترسی خانوار به مسکن آسان تر است.

این شاخص در سال 1397 به 8.

1 رسید.

این رقم از نسبت متوسط قیمت مسکن شهری به متوسط درآمد خانوارهای کشور به دست آمده که اولی را از وزارت راه و شهرسازی و دومی از مرکز آمار اخذ شده است؛ آمارهایی که می گوید متوسط هر واحد مسکن شهری در سال 1397، 356 میلیون تومان و درآمد خانوارها 43 میلیون و 490 هزار تومان بوده است.

نگاهی به روند شاخص دسترسی به مسکن در سه دهه گذشته نشان می دهد این شاخص به جز سال 1371 تا 1386 همواره رقمی زیر 6 بوده است و حتی در سال 1379 به 3.

9 نیز رسیده بود، اما در سال های 1386 و 1388 به اوج خود رسید (به ترتیب رقم های 7.

3 و 7.

89 را ثبت کرد) بعد از این سال ها دوباره روندی افولی داشته تا اینکه در سال 1394 و 1395 به 6 می رسد.

اما بعد از این سال شاخص یادشده دوباره روندی صعودی به خود گرفته و در سال های 1396 و 1397 به ترتیب به 6.

3 و 8.

1 صعود می کند.

البته هنوز آمارهای مربوط به متوسط قیمت مسکن شهری در سال 1398 منتشر نشده که نشان دهد در این سال وضعیت به چه صورت بوده است.

اما با این حال آمارهای قیمت مسکن شهر تهران به صورت مرتب از سوی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی انتشار می یابد و از آنجایی که در طرح های آمارگیری هزینه و درآمد خانوارها (انتشار یافته از سوی مرکز آمار) درآمد خانوارها به تفکیک استان‎ ها ارائه می شود، می توان وضعیت پایتخت را در زمینه شاخص دسترسی به مسکن در سال 1398 ارزیابی کرد.

براساس این داده ها، متوسط درآمد تهرانی ها در این سال 81 میلیون و 317 هزار تومان بوده که با فاصله زیادی بالاتر از دیگر استان های کشور است.

متوسط درآمد خانوارهای کل کشور در سال گذشته 54 میلیون و 100 هزار تومان بوده است.

از سوی دیگر، طبق آمارهای بانک مرکزی قیمت متوسط هر مترمربع مسکن در پایتخت در اسفند 1398 به میزان 15 میلیون و 628 هزار تومان بوده که اگر در 75 متر ضرب شود، یک میلیارد و 172 میلیون و 137 هزار تومان می شود.

بنابراین شاخص دسترسی به مسکن نیز طبق این آمارها در شهر تهران در سال 1398 رقم 14.

4 می شود؛ یعنی قیمت مسکن 14.

4 برابر درآمد یک خانواده متوسط در شهر تهران است.

سال های انتظار برای خرید یکی دیگر از شاخص هایی که می تواند میزان توانایی خانوارها برای صاحب خانه شدن را نشان دهد، دوره انتظار برای خرید مسکن است.

به زبان ساده تر این شاخص می گوید اگر هزینه مسکن خانوار، مبلغ ثابتی باشد و قیمت مسکن نیز تغییر نکند، چند سال طول می کشد تا خانوارها با میزان درآمد کنونی خود، صاحب خانه شوند.

این شاخص در صورتی می تواند اطمینان بیشتری در زمینه پیش بینی پذیری داشته باشد که تورم کل، تورم مسکن و میزان درآمد خانوارها همسان پیش برود.

اما اهمیت بیشتر این شاخص نه در پیش بینی پذیری آن، بلکه در این است که نشان می دهد توانایی بالقوه خرید مسکن خانوارها در وضعیت فعلی چگونه است.

هر چقدر تعداد سال ها بیشتر باشد، نشان دهنده کاهش این توانایی بالقوه است.

از آنجایی که خانوارها، برای موارد مختلفی مانند خوراک، آموزش، مسکن و موارد دیگر هزینه می کند، در این شاخص یک سوم درآمد به منظور خرید مسکن در نظر گرفته می شود.

بر اساس گزارشی که وزارت راه و شهرسازی منتشر کرد، سال های 1386 تا 1388 بیشترین طول دوره انتظار برای خانه دار شدن خانوارهای ایرانی بود؛ به طوری که در سال 1388، هر خانوار ایرانی با ذخیره یک سوم درآمد خود برای خانه دار شدن باید 23 سال انتظار بکشد و این میزان در سال های 1394 و 1395 به 18 سال و در سال 1397 به 24.

5 سال رسیده است.

برای شهر تهران در سال 1398 این شاخص 43 سال شده است.

برنامه های دولت برای افزایش ساخت مسکن با وجود گزارش های منتشر شده از سوی دستگاه ها درباره اوضاع مسکن، اما دولت در این سال ها اقدامات مختلفی را برای تسریع در دسترسی مردم به خانه در دستور کار قرار داده و اجرایی کرده است.

خردادماه امسال بود که رییس جمهوری به دستگاه های اجرایی و نهادهای وابسته به دولت دستور داد اراضی دولتی واقع شده در محدوده و حریم شهرها را با هدف اجرای ماده 6 قانون ساماندهی زمین و مسکن، برای بهره برداری در طرح اقدام ملی مسکن، به وزارت راه و شهرسازی واگذار کنند.

هدف دولت تسریع ساخت وسازها در طرح ملی مسکن است و در همین زمینه پیشنهاد ترویج شهرک سازی را همزمان با اجرای این طرح در دستور کار قرار داد.

بر همین اساس زهره داودپور عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید یکشنبه 15 تیرماه از ابلاغ دستورالعمل جدید ترویج شهرک سازی در کشور به همه ادارات کل راه و شهرسازی و شرکت های تابعه شهرهای جدید در کشور خبر داد.

وی با تأکید براینکه ایجاد شهرک به عنوان یکی از روش های مؤثر تأمین مسکن در شکل موقت و دائم در کشورها محسوب می شود، افزود: شهرک ها و شهرهای جدید هر دو به عنوان بازوهای سیاستی دولت ها می توانند نقشی مهم در ایفای رسالت ساماندهی نظام اسکان، تعادل بخشی به پهنه سرزمین و همگرایی با رویکردهای توسعه ای داشته باشد.

آیین نامه استفاده از اراضی، ساخت بنا و تأسیسات در خارج از حریم مصوب سال 1355، برای نخستین بار تعریف مشخصی از شهرک به دست داد و متعاقب آن در سال 1356 اولین دستورالعمل شهرک سازی با عنوان دستورالعمل صدور پروانه تاسیس و پروانه بهره برداری از شهرک در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها در کشور به تصویب رسید.

این دستورالعمل در سال 1386 مورد بازنگری قرار گرفت و نسخه اخیر، اصلاحی است که بر دستورالعمل سال 1386 صورت گرفته است.

مسدودسازی تقاضاهای غیرمصرفی در بازار یکی از برنامه های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی برای مصرفی کردن بازار مسکن، مسدودسازی تقاضاهای غیرمصرفی در این بازار اعلام شده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی روز یکشنبه 15 تیرماه در نشست ویژه کمیسیون عمران مجلس با حضور مدیران مرتبط بخش مسکن با هدف بررسی برنامه ها و اقدامات انجام شده در حوزه تولید و مدیریت بازار مسکن، به برنامه ریزی این وزارتخانه برای مدیریت بازار مسکن اشاره و تاکید کرد، در شرایط کنونی التهابات بازار مسکن ریشه در عرضه و تقاضا نداشته و تحت تأثیر بازارهای موازی همچون دلار و تورم است.

وی افزود: براساس قانون اساسی، خانه دار کردن مردم جزو وظایف حکومت و دولت است؛ در شرایط کنونی میزان حداقلی تولید مسکن در کشور حدود 300 هزار واحد است؛ براین اساس باید سالانه 700 هزار واحد مسکن شهری و 200 هزار واحد مسکن روستایی تولید شود تا مسکن خانه اولی ها و موارد جایگزینی تأمین شود.

تکمیل باقی مانده های مسکن مهر اسلامی گفت: وزارت راه و شهرسازی برنامه کلانی برای تأمین مسکن اقشار آسیب پذیر و سایر اقشار دارد، از طرف دیگر اقدامات قابل قبولی برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر انجام شده به طوری که مجموع واحدهای مسکن مهر 2 میلیون و 200 هزار واحد بوده که تاکنون یک میلیون و 930 هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شده است.

علاوه بر این 120 هزار واحد آماده شده که با تکمیل انشعاب ها، واحدها تحویل خواهد شد.

تسهیلات ویژه دولت برای افزایش ساخت مسکن روستایی به گفته رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، از جمله اقدامات دولت برای تسریع در ساخت و تکمیل مسکن روستایی، افزایش سقف وام مسکن روستایی از 40 به 50 میلیون تومان است که به زودی با ابلاغ بانک مرکزی، اعطای آن آغاز می شود.

علیرضا تابش روز دوشنبه(16 تیرماه) در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه 90 میلیاردی بنیاد مسکن با بانک قرضه الحسنه مهر ایران، افزود: طبق مصوبه دولت قرار شده تا هر سال 15 درصد به سقف تسهیلات اضافه شود؛ براین اساس قرار شد امسال نیز برای سهمیه 200 هزار مسکن روستایی تسهیلات 50 میلیون تومانی با نرخ سود پنج درصد پرداخت شود.

سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی برای سال گذشته 40 میلیون تومان بود.

وی درخصوص آخرین وضعیت ساخت مسکن محرومان در روستاهای کشور، اضافه کرد: ساخت 54 هزار واحد روستایی در 14 استان کشور از حدود دو سال پیش آغاز شده و کلنگ ساخت خانه های جدیدی در ماه های گذشته در برخی استان ها بر زمین زده شده است.

به گفته وی، کار ویژه دولت در ساخت مسکن محرومان این است که سهم آورده متقاضیان را دولت معادل 25 تا 30 میلیون تومان به همراه تسهیلات بانکی پرداخت می کند تا یک واحد 60 متری با مشارکت دولت و بانک و بدون آورده متقاضی ساخته شود.

تابش افزود: پیش تر آورده دولت 25 میلیون تومان بود که به تازگی به 30 میلیون تومان افزایش یافته و بر این اساس ساخت 20 هزار واحد از این 50 هزار واحد به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: بقیه واحدهای مسکونی در مرحله پیشرفت فیزیکی 30 درصدی قرار دارند و اکنون در استان های خراسان جنوبی، اردبیل، قم، کردستان، کرمان، گلستان و سیستان و بلوچستان در حال ساخت مسکن روستایی هستیم.

رییس بنیاد مسکن با توضیح اینکه مسکن محرومان در روستاها و شهرهای کوچک اجرایی می شود، گفت: 14 هزار و 500 واحد نیز در حاشیه شهرهای مشهد، چابهار، زاهدان و دوگنبدان به این بنیاد واگذار شده است؛ همچنین تاکنون مسکن محرومان را در دو استان کرمان و خراسان جنوبی تحویل داده ایم.

راهبردهای دولت برای ساماندهی بازار مسکن سیاست های حمایتی در بخش مسکن از موضوع های مورد تاکید رییس جمهوری است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه 16 تیرماه در جلسه ویژه ساماندهی مسکن، تامین مسکن نیازمندان واقعی که در طرح مسکن یکم ثبت نام کرده و پول واریز کرده اند را اولویت اول و اصلی دولت عنوان کرد.

وی گفت: حدود 330 هزار نفر در این طرح سرمایه گذاری کرده اند که همه تلاش ما این است تا پایان این دولت، آنها صاحب مسکن مناسب شوند.

رییس جمهوری انتخاب مکان مناسب برای ساخت شهرک های مسکونی جدید را مورد تاکید قرار داد و افزود: در انتخاب زمین و مکان برای ساخت مسکن و احداث شهرک های جدید باید با دقت عمل کنیم که امکانات و نیازهای واحدهای مسکونی از جمله آب، برق، گاز و دیگر نیازمندی ها، قابل تامین و در دسترس باشد.

روحانی افزود: دولت با تعریف سه راهبرد اصلی درحوزه تامین مسکن که تولید و عرضه مسکن، ساماندهی بازار اجاره و کنترل سوداگری در بخش مسکن برای کاهش و مهار التهابات در این حوزه همه تلاش خود را به کار خواهد بست تا با بازدارندگی در این بخش یک آرامش و تعادل ایجاد کند.

رییس جمهوری، مسکن را درون زاترین بخش اقتصاد ایران برشمرد و افزود: با نگاهی دقیق در این حوزه، ایران با برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و مهندسان متبحر و امکانات قابل توجه در تامین مصالح و ابزار ساخت مسکن می تواند با برنامه ریزی دقیق، رونق در این بازار را ایجاد کرده و در عین حال یک اقدام راهبردی در حوزه اقتصاد انجام دهد.

اختصاص یک میلیون هکتار زمین حریم شهرها برای ساخت مسکن روحانی با اشاره به اقدام ارزشمند وزارت کشاورزی در اختصاص یک میلیون هکتار از زمین های حریم شهرها به ساخت مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی، گفت: دولت در نظر دارد با توسعه حریم شهرها و با تامین زمین و مشارکت جویی توسعه گران بخش خصوصی نسبت به تامین مسکن ارزان قیمت برای مردم اقدام کند.

رییس جمهوری افزود: از این نظر تکالیف و ماموریت هایی برای وزارت راه و شهرسازی تعیین شده تا با برنامه ریزی دقیق و جمع آوری اطلاعات روشن و متقن با مدیریت بازار مسکن که نقش مهمی در جذب سرمایه و هدایت نقدینگی دارد، ریشه های عرضه و تقاضا را شناسایی کرده و مانع از سوداگری و ایجاد بازار کاذب شود.

روحانی افزود: دولت مقرر کرده است که با تامین زمین و آزادسازی زمین های مازاد دولتی و مشارکت توسعه گران و فعال کردن بخش خصوصی، گام های مهمی در رونق و توسعه بازار مسکن برداشته و در این مسیر تعریض و توسعه حریم شهرها برای شهرک سازی از جمله سیاست های اصلی در این حوزه است که با مطالعات انجام گرفته در شهرهای بزرگ و متوسط، طبق ضوابط تعریف شده در حوزه شهرسازی حریم شهرها برای این موضوع توسعه یابد.

رییس جمهوری در عین حال از دستگاه های مرتبط با محوریت وزارت راه و شهرسازی خواست با مطالعه و طراحی یک برنامه مشخص برای توسعه گران فعال و برتر مسکن که در این حوزه کارنامه موجه و حسن سابقه دارند، تسهیلات، امکانات و امتیاز ویژه در نظر بگیرند تا ضمن تشویق توسعه گران در جذب سایر فعالان اقتصادی جامعه نیز تاثیرگذار باشد.


کلید واژه ها: خانوار - خرید مسکن - مسکن - تغییرات - قدرت خرید - خرید - درآمد - دسترسی - برنامه - افزایش - صاحب - خانه - تسهیل - شاخص - قیمت - همان - شکاف - قدرت - صادق - آرزو - دولت - انتظار - آفتاب - میزان - دهنده - نشان - دوره - سنجش - لازم - نیوز

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| صف مهریه با سکه 10 میلیون تومانی دیده اید؟

آمادگی کامل بورس تهران برای پذیره نویسی صندوق دارای دوم

قیمت نفت افزایش یافت

ارزش صادرات کشاورزی 16 درصد رشد یافت

پیش بینی بازار سرمایه در هفته آینده با توجه به آخرین سیگنال ها

قیمت نفت افزایش یافت

بازپس گیری ملک صندوق بازنشستگی کشوری در منطقه فرشته تهران

پالاشگاه شرکت «شل» در فیلیپین قربانی کرونا شد

واگذاری بیش از 12 هکتار زمین در شهرک های صنعتی استان

دولت با «پیش فروش نفت» به دنبال جبران بخشی از کسری بودجه است

قیمت نفت افزایش یافت

جاسوسی پشت نقاب

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

لوازم خانگی فقط باید 25 درصد نسبت به پارسال رشد قیمت داشته باشد

چرا قیمت ماسک در داروخانه ها، متفاوت است؟

اختلاف 100 تا 150 هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار

اردکانی ها خارج از سقف نیاز زمین و ملک نخرند/مدیران صنایع در اردکان اسکان کنند

مرور مهم ترین اخبار استان سمنان در هفته جاری

مرور مهم ترین اخبار استان سمنان در هفته جاری

آتاری 2600؛ نوستالژی دهه شصتی ها

ارزش صادرات کشاورزی 16 درصد رشد یافت

همتی: به زودی نرخ ارز متعادل می شود

سرگردانی مرغداران از آشفتگی بازار نهاده های دامی/زیان 4 هزار تومانی در فروش هر کیلو تخم مرغ

آتاری 2600: نوستالژی دهه شصتی ها

واریز نشدن وجه اولیه به معنای انصراف

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

قیمت انواع لنت ترمز خودرو | مرداد 99

مدیرعامل بورس انرژی: اوراق سلف نفتی بورس انرژی با آنچه به عنوان طرح گشایش اقتصادی مطرح شده متفاوت است

اختلاف 100 تا 150 هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار

فروش اوراق سلف نفتی با طرح گشایش اقتصادی رییس جمهوری تفاوت دارد

ادامه روند نزولی دلار

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

رییس جمهوری هزار و 500 هکتار سیستم آبیاری نوین ایلام را افتتاح کرد

ثبت 300 درخواست برای دوگانه سوز کردن خودرو در ایلام

پایان دوازدهمین تعمیرات اساسی پالایشگاه گاز ایلام

برگزاری مانور جهادی ایمن سازی شبکه برق در تهران

برخورد جدی با متخلفان فاقد بارنامه حمل کالا

افزایش تقاضا برای واردات واکسن آنفلونزا

نخستین دوره کنسرت های برخط موسیقی نواحی

رکوردشکنی کفش مایکل جردن!

جان باختن 5 کرمانشاهی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا

کسب رتبه چهارم دانشگاه تربیت مدرس در رتبه بندی وبومتریک

سرنوشت صادرات محصولات کشاورزی ایران در دوره کرونا

همه تلاشم را برای تحقق جهش تولید و اشتغالزایی بکار گرفتم

رشد 16 درصد ارزشی صادرات کشاورزی ثبت شد

اسپری مستقیم الکل ممکن است باعث انفجار موبایل شود!

عرضه اوراق سلف نفتی؛ 26 مرداد

چرایی ارزان نشدن سکه در روز های اخیر

جزییات طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار

بورس تهران آماده پذیره نویسی از صندوق دارا دوم

وزارت صمت در سال جهش تولید بدون وزیر ماند

ببینید | برگزاری مراسم اربعین به وضعیت کرونا در ایران و عراق بستگی دارد

بزرگترین کاهش هفتگی طلا در 5 ماه گذشته رقم خورد

نحوه ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا + جزییات مهم

کرونا پالاشگاه شرکت «شل» در فیلیپین را برای همیشه تعطیل کرد

عدم تعادل در میزان تولید و مصرف ورق های فولادی - اخبارفولاد

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

روش های استعلام قبض گاز

جاماندگان بیمه بیکاری کرونا بخوانند

کمک 500 میلیون ریالی خیران آوجی به نیازمندان

ردپای سهام عدالت در ریزش اخیر شاخص بورس

تصاویر| شهرک متروکه معدن نشینان

تسهیلات 40 میلیونی برای هنرمندان صنایع دستی

رشد 16 درصد ارزشی صادرات کشاورزی ثبت شد

شهردار اصفهان: تحولی بزرگ در عرصه اقتصادی و گردشگری شهر در حال رقم خوردن است

اردبیل از استان های مهم در حمل و نقل جاده ای

نظر شما درباره این عکس چیست؟/ شکار ماسک توسط مرغ دریایی

نمایشگاه نوشت افزار ایرانی اسلامی در آستارا دایر شد

تصاویر| شهرک متروکه معدن نشینان

کشف 12 دستگاه ماینر قاچاق در یزد

ثبت رکوردهای صادراتی بخش کشاورزی و غذایی

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

دولت نباید به جای کمک، مانع تولید شود

پیش فروش نفت نتیجه ای به جز بدهکار کردن دولت آینده ندارد

اینفوگرافیک | جدیدترین آمار کرونا در کشور | وضعیت کرونا در استان ها را روی نقشه ببینید

آموزش طرز پخت آش کدو حلوایی در مناطق مختلف

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

پرداخت کارت اعتباری به بیش از 5 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت

چند دقیقه در کنار فرد مبتلا بمانیم کرونا می گیریم؟

جاماندگان بیمه بیکاری کرونا بخوانند

چگونگی ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

صادرات بخش کشاورزی و غذایی کشور رکورد زد

جدیدترین کراس اوور پنج درب چه ویژگی هایی دارد؟

رشد 16 درصد ارزشی صادرات کشاورزی ثبت شد

کمک 500 میلیون ریالی خیران آوجی به نیازمندان

تعمیر 7 هزار کیلومتر جاده در دستور کار سازمان راهداری قرار گرفت

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

تسهیلات پرداختی بانک ها به صنعت و معدن 45درصد رشد کرد

فروش اوراق سلف نفتی با طرح رییس جمهوری چه تفاوتی دارد؟

چرایی ارزان نشدن سکه با وجود کاهش قیمت طلای جهانی

نحوه ثبت نام جاماندگان بیمه بیکاری کرونا برای دریافت مقرری

مخالفان و موافقان طرح گشایش اقتصادی

بازار بورس دوباره صعودی می شود؟ کارشناسان چه می گویند؟

اوراق سلف نفتی بورس انرژی با آنچه به عنوان طرح گشایش اقتصادی مطرح شده متفاوت است

مدیریت جهادی؛ بهترین روش مقابله با تحریم ها / توزیع 13000 بسته معیشتی میان نیازمندان فارس

آخرین خبر از واردات واکسن آنفلونزا به کشور

بازار بورس دوباره صعودی می شود؟ کارشناسان چه می گویند؟

تعیین سقف صادراتی برای دریافت کنندگان کارت بازرگانی

بغض ترافیکی فردیس می ترکد/اجرای 18 پروژه زیربنایی و ارتباطی در دستور کار است

نرخ ارز آزاد امروز جمعه 24 مرداد

طولانی شدن دسترسی خانوار ها به مسکن؛ شاید بعد از 40 سال

طولانی شدن دسترسی خانوار ها به مسکن؛ شاید بعد از 40 سال