مطالب مرتبط:
حق مسکن 300 هزار تومانی باید از ابتدای سال پرداخت شود
حق مسکن 300 هزار تومانی باید از ابتدای سال پرداخت شود
حق مسکن 300 هزار تومانی باید از ابتدای سال پرداخت شود
صادرات 527 میلیون دلاری صنایع دستی در سال 98/ برنامه ریزی برای اعطای تسهیلات بلاعوض به زنان سرپرست خانوار
صادرات 527 میلیون دلاری صنایع دستی در سال 98/ برنامه ریزی برای اعطای تسهیلات بلاعوض به زنان سرپرست خانوار
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 18 تیر 1399 ساعت 05:052020-07-08اقتصادي

طولانی شدن دسترسی خانوار ها به مسکن؛ شاید بعد از 40 سال


طبق بررسی ها، شاخص دسترسی به مسکن در سال 1398 برای شهر تهران به 14.

4 رسیده است؛ یعنی قیمت مسکن در این شهر 14.

4 برابر درآمد سالانه خانوارها شده که اگر یک سوم این درآمد به خرید مسکن اختصاص یابد، - 43 سال لازم است که این ذخیره درآمدی تبدیل به یک آپارتمان 75 متری شود.

با توجه به این روند، دولت برای کاهش این فاصله، چه راهکارهایی در نظر گرفته است؟ آفتاب نیوز : "در این سال ها قدرت خرید مسکن خانوارها چه تغییراتی کرده؟ آیا همان طور که گفته می شود صاحب خانه شدن به یک آرزو تبدیل شده است؟ آیا شکاف درآمد خانوارها با قیمت تا به این حد افزایش یافته که بتوان این حکم را صادق دانست؟ برنامه های دولت برای تسهیل در این زمینه چیست و تاکنون چه اقداماتی انجام شده است؟ برای سنجش میزان توانایی خانوارها در صاحب خانه شدن، لازم است به تغییرات دو شاخص مهم توجه کرد.

این دو شاخص عبارتند از دسترسی به مسکن و طول دوره انتظار برای خرید مسکن که هر دو نشان دهنده توانایی درآمدی خانوارها برای خرید مسکن است.

دسترسی به مسکن دسترسی به مسکن، یکی از این شاخص هاست که نسبت درآمد سالانه خانوار را به قیمت یک خانه معمولی اندازه گیری می کند.

در واقع اگر متوسط درآمد سالانه خانوار در مناطق شهری را بر متوسط قیمت یک واحد مسکونی 75 متری تقسیم کنیم، عددی به دست می آید که در اقتصاد به آن شاخص دسترسی به مسکن گفته می شود.

هر چه این عدد کوچک تر باشد، یعنی قیمت مسکن با درآمد خانوار تناسب بیشتری دارد و در نتیجه، دسترسی خانوار به مسکن آسان تر است.

این شاخص در سال 1397 به 8.

1 رسید.

این رقم از نسبت متوسط قیمت مسکن شهری به متوسط درآمد خانوارهای کشور به دست آمده که اولی را از وزارت راه و شهرسازی و دومی از مرکز آمار اخذ شده است؛ آمارهایی که می گوید متوسط هر واحد مسکن شهری در سال 1397، 356 میلیون تومان و درآمد خانوارها 43 میلیون و 490 هزار تومان بوده است.

نگاهی به روند شاخص دسترسی به مسکن در سه دهه گذشته نشان می دهد این شاخص به جز سال 1371 تا 1386 همواره رقمی زیر 6 بوده است و حتی در سال 1379 به 3.

9 نیز رسیده بود، اما در سال های 1386 و 1388 به اوج خود رسید (به ترتیب رقم های 7.

3 و 7.

89 را ثبت کرد) بعد از این سال ها دوباره روندی افولی داشته تا اینکه در سال 1394 و 1395 به 6 می رسد.

اما بعد از این سال شاخص یادشده دوباره روندی صعودی به خود گرفته و در سال های 1396 و 1397 به ترتیب به 6.

3 و 8.

1 صعود می کند.

البته هنوز آمارهای مربوط به متوسط قیمت مسکن شهری در سال 1398 منتشر نشده که نشان دهد در این سال وضعیت به چه صورت بوده است.

اما با این حال آمارهای قیمت مسکن شهر تهران به صورت مرتب از سوی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی انتشار می یابد و از آنجایی که در طرح های آمارگیری هزینه و درآمد خانوارها (انتشار یافته از سوی مرکز آمار) درآمد خانوارها به تفکیک استان‎ ها ارائه می شود، می توان وضعیت پایتخت را در زمینه شاخص دسترسی به مسکن در سال 1398 ارزیابی کرد.

براساس این داده ها، متوسط درآمد تهرانی ها در این سال 81 میلیون و 317 هزار تومان بوده که با فاصله زیادی بالاتر از دیگر استان های کشور است.

متوسط درآمد خانوارهای کل کشور در سال گذشته 54 میلیون و 100 هزار تومان بوده است.

از سوی دیگر، طبق آمارهای بانک مرکزی قیمت متوسط هر مترمربع مسکن در پایتخت در اسفند 1398 به میزان 15 میلیون و 628 هزار تومان بوده که اگر در 75 متر ضرب شود، یک میلیارد و 172 میلیون و 137 هزار تومان می شود.

بنابراین شاخص دسترسی به مسکن نیز طبق این آمارها در شهر تهران در سال 1398 رقم 14.

4 می شود؛ یعنی قیمت مسکن 14.

4 برابر درآمد یک خانواده متوسط در شهر تهران است.

سال های انتظار برای خرید یکی دیگر از شاخص هایی که می تواند میزان توانایی خانوارها برای صاحب خانه شدن را نشان دهد، دوره انتظار برای خرید مسکن است.

به زبان ساده تر این شاخص می گوید اگر هزینه مسکن خانوار، مبلغ ثابتی باشد و قیمت مسکن نیز تغییر نکند، چند سال طول می کشد تا خانوارها با میزان درآمد کنونی خود، صاحب خانه شوند.

این شاخص در صورتی می تواند اطمینان بیشتری در زمینه پیش بینی پذیری داشته باشد که تورم کل، تورم مسکن و میزان درآمد خانوارها همسان پیش برود.

اما اهمیت بیشتر این شاخص نه در پیش بینی پذیری آن، بلکه در این است که نشان می دهد توانایی بالقوه خرید مسکن خانوارها در وضعیت فعلی چگونه است.

هر چقدر تعداد سال ها بیشتر باشد، نشان دهنده کاهش این توانایی بالقوه است.

از آنجایی که خانوارها، برای موارد مختلفی مانند خوراک، آموزش، مسکن و موارد دیگر هزینه می کند، در این شاخص یک سوم درآمد به منظور خرید مسکن در نظر گرفته می شود.

بر اساس گزارشی که وزارت راه و شهرسازی منتشر کرد، سال های 1386 تا 1388 بیشترین طول دوره انتظار برای خانه دار شدن خانوارهای ایرانی بود؛ به طوری که در سال 1388، هر خانوار ایرانی با ذخیره یک سوم درآمد خود برای خانه دار شدن باید 23 سال انتظار بکشد و این میزان در سال های 1394 و 1395 به 18 سال و در سال 1397 به 24.

5 سال رسیده است.

برای شهر تهران در سال 1398 این شاخص 43 سال شده است.

برنامه های دولت برای افزایش ساخت مسکن با وجود گزارش های منتشر شده از سوی دستگاه ها درباره اوضاع مسکن، اما دولت در این سال ها اقدامات مختلفی را برای تسریع در دسترسی مردم به خانه در دستور کار قرار داده و اجرایی کرده است.

خردادماه امسال بود که رییس جمهوری به دستگاه های اجرایی و نهادهای وابسته به دولت دستور داد اراضی دولتی واقع شده در محدوده و حریم شهرها را با هدف اجرای ماده 6 قانون ساماندهی زمین و مسکن، برای بهره برداری در طرح اقدام ملی مسکن، به وزارت راه و شهرسازی واگذار کنند.

هدف دولت تسریع ساخت وسازها در طرح ملی مسکن است و در همین زمینه پیشنهاد ترویج شهرک سازی را همزمان با اجرای این طرح در دستور کار قرار داد.

بر همین اساس زهره داودپور عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید یکشنبه 15 تیرماه از ابلاغ دستورالعمل جدید ترویج شهرک سازی در کشور به همه ادارات کل راه و شهرسازی و شرکت های تابعه شهرهای جدید در کشور خبر داد.

وی با تأکید براینکه ایجاد شهرک به عنوان یکی از روش های مؤثر تأمین مسکن در شکل موقت و دائم در کشورها محسوب می شود، افزود: شهرک ها و شهرهای جدید هر دو به عنوان بازوهای سیاستی دولت ها می توانند نقشی مهم در ایفای رسالت ساماندهی نظام اسکان، تعادل بخشی به پهنه سرزمین و همگرایی با رویکردهای توسعه ای داشته باشد.

آیین نامه استفاده از اراضی، ساخت بنا و تأسیسات در خارج از حریم مصوب سال 1355، برای نخستین بار تعریف مشخصی از شهرک به دست داد و متعاقب آن در سال 1356 اولین دستورالعمل شهرک سازی با عنوان دستورالعمل صدور پروانه تاسیس و پروانه بهره برداری از شهرک در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها در کشور به تصویب رسید.

این دستورالعمل در سال 1386 مورد بازنگری قرار گرفت و نسخه اخیر، اصلاحی است که بر دستورالعمل سال 1386 صورت گرفته است.

مسدودسازی تقاضاهای غیرمصرفی در بازار یکی از برنامه های اعلام شده وزارت راه و شهرسازی برای مصرفی کردن بازار مسکن، مسدودسازی تقاضاهای غیرمصرفی در این بازار اعلام شده است.

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی روز یکشنبه 15 تیرماه در نشست ویژه کمیسیون عمران مجلس با حضور مدیران مرتبط بخش مسکن با هدف بررسی برنامه ها و اقدامات انجام شده در حوزه تولید و مدیریت بازار مسکن، به برنامه ریزی این وزارتخانه برای مدیریت بازار مسکن اشاره و تاکید کرد، در شرایط کنونی التهابات بازار مسکن ریشه در عرضه و تقاضا نداشته و تحت تأثیر بازارهای موازی همچون دلار و تورم است.

وی افزود: براساس قانون اساسی، خانه دار کردن مردم جزو وظایف حکومت و دولت است؛ در شرایط کنونی میزان حداقلی تولید مسکن در کشور حدود 300 هزار واحد است؛ براین اساس باید سالانه 700 هزار واحد مسکن شهری و 200 هزار واحد مسکن روستایی تولید شود تا مسکن خانه اولی ها و موارد جایگزینی تأمین شود.

تکمیل باقی مانده های مسکن مهر اسلامی گفت: وزارت راه و شهرسازی برنامه کلانی برای تأمین مسکن اقشار آسیب پذیر و سایر اقشار دارد، از طرف دیگر اقدامات قابل قبولی برای تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر انجام شده به طوری که مجموع واحدهای مسکن مهر 2 میلیون و 200 هزار واحد بوده که تاکنون یک میلیون و 930 هزار واحد مسکن مهر تحویل داده شده است.

علاوه بر این 120 هزار واحد آماده شده که با تکمیل انشعاب ها، واحدها تحویل خواهد شد.

تسهیلات ویژه دولت برای افزایش ساخت مسکن روستایی به گفته رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، از جمله اقدامات دولت برای تسریع در ساخت و تکمیل مسکن روستایی، افزایش سقف وام مسکن روستایی از 40 به 50 میلیون تومان است که به زودی با ابلاغ بانک مرکزی، اعطای آن آغاز می شود.

علیرضا تابش روز دوشنبه(16 تیرماه) در حاشیه مراسم امضای تفاهمنامه 90 میلیاردی بنیاد مسکن با بانک قرضه الحسنه مهر ایران، افزود: طبق مصوبه دولت قرار شده تا هر سال 15 درصد به سقف تسهیلات اضافه شود؛ براین اساس قرار شد امسال نیز برای سهمیه 200 هزار مسکن روستایی تسهیلات 50 میلیون تومانی با نرخ سود پنج درصد پرداخت شود.

سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی برای سال گذشته 40 میلیون تومان بود.

وی درخصوص آخرین وضعیت ساخت مسکن محرومان در روستاهای کشور، اضافه کرد: ساخت 54 هزار واحد روستایی در 14 استان کشور از حدود دو سال پیش آغاز شده و کلنگ ساخت خانه های جدیدی در ماه های گذشته در برخی استان ها بر زمین زده شده است.

به گفته وی، کار ویژه دولت در ساخت مسکن محرومان این است که سهم آورده متقاضیان را دولت معادل 25 تا 30 میلیون تومان به همراه تسهیلات بانکی پرداخت می کند تا یک واحد 60 متری با مشارکت دولت و بانک و بدون آورده متقاضی ساخته شود.

تابش افزود: پیش تر آورده دولت 25 میلیون تومان بود که به تازگی به 30 میلیون تومان افزایش یافته و بر این اساس ساخت 20 هزار واحد از این 50 هزار واحد به اتمام رسیده است.

وی ادامه داد: بقیه واحدهای مسکونی در مرحله پیشرفت فیزیکی 30 درصدی قرار دارند و اکنون در استان های خراسان جنوبی، اردبیل، قم، کردستان، کرمان، گلستان و سیستان و بلوچستان در حال ساخت مسکن روستایی هستیم.

رییس بنیاد مسکن با توضیح اینکه مسکن محرومان در روستاها و شهرهای کوچک اجرایی می شود، گفت: 14 هزار و 500 واحد نیز در حاشیه شهرهای مشهد، چابهار، زاهدان و دوگنبدان به این بنیاد واگذار شده است؛ همچنین تاکنون مسکن محرومان را در دو استان کرمان و خراسان جنوبی تحویل داده ایم.

راهبردهای دولت برای ساماندهی بازار مسکن سیاست های حمایتی در بخش مسکن از موضوع های مورد تاکید رییس جمهوری است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز دوشنبه 16 تیرماه در جلسه ویژه ساماندهی مسکن، تامین مسکن نیازمندان واقعی که در طرح مسکن یکم ثبت نام کرده و پول واریز کرده اند را اولویت اول و اصلی دولت عنوان کرد.

وی گفت: حدود 330 هزار نفر در این طرح سرمایه گذاری کرده اند که همه تلاش ما این است تا پایان این دولت، آنها صاحب مسکن مناسب شوند.

رییس جمهوری انتخاب مکان مناسب برای ساخت شهرک های مسکونی جدید را مورد تاکید قرار داد و افزود: در انتخاب زمین و مکان برای ساخت مسکن و احداث شهرک های جدید باید با دقت عمل کنیم که امکانات و نیازهای واحدهای مسکونی از جمله آب، برق، گاز و دیگر نیازمندی ها، قابل تامین و در دسترس باشد.

روحانی افزود: دولت با تعریف سه راهبرد اصلی درحوزه تامین مسکن که "تولید و عرضه مسکن، ساماندهی بازار اجاره و کنترل سوداگری در بخش مسکن" برای کاهش و مهار التهابات در این حوزه همه تلاش خود را به کار خواهد بست تا با بازدارندگی در این بخش یک آرامش و تعادل ایجاد کند.

رییس جمهوری، مسکن را درون زاترین بخش اقتصاد ایران برشمرد و افزود: با نگاهی دقیق در این حوزه، ایران با برخورداری از نیروی انسانی کارآمد و مهندسان متبحر و امکانات قابل توجه در تامین مصالح و ابزار ساخت مسکن می تواند با برنامه ریزی دقیق، رونق در این بازار را ایجاد کرده و در عین حال یک اقدام راهبردی در حوزه اقتصاد انجام دهد.

اختصاص یک میلیون هکتار زمین حریم شهرها برای ساخت مسکن روحانی با اشاره به اقدام ارزشمند وزارت کشاورزی در اختصاص یک میلیون هکتار از زمین های حریم شهرها به ساخت مسکن با همکاری وزارت راه و شهرسازی، گفت: دولت در نظر دارد با توسعه حریم شهرها و با تامین زمین و مشارکت جویی توسعه گران بخش خصوصی نسبت به تامین مسکن ارزان قیمت برای مردم اقدام کند.

رییس جمهوری افزود: از این نظر تکالیف و ماموریت هایی برای وزارت راه و شهرسازی تعیین شده تا با برنامه ریزی دقیق و جمع آوری اطلاعات روشن و متقن با مدیریت بازار مسکن که نقش مهمی در جذب سرمایه و هدایت نقدینگی دارد، ریشه های عرضه و تقاضا را شناسایی کرده و مانع از سوداگری و ایجاد بازار کاذب شود.

روحانی افزود: دولت مقرر کرده است که با تامین زمین و آزادسازی زمین های مازاد دولتی و مشارکت توسعه گران و فعال کردن بخش خصوصی، گام های مهمی در رونق و توسعه بازار مسکن برداشته و در این مسیر تعریض و توسعه حریم شهرها برای شهرک سازی از جمله سیاست های اصلی در این حوزه است که با مطالعات انجام گرفته در شهرهای بزرگ و متوسط، طبق ضوابط تعریف شده در حوزه شهرسازی حریم شهرها برای این موضوع توسعه یابد.

رییس جمهوری در عین حال از دستگاه های مرتبط با محوریت وزارت راه و شهرسازی خواست با مطالعه و طراحی یک برنامه مشخص برای توسعه گران فعال و برتر مسکن که در این حوزه کارنامه موجه و حسن سابقه دارند، تسهیلات، امکانات و امتیاز ویژه در نظر بگیرند تا ضمن تشویق توسعه گران در جذب سایر فعالان اقتصادی جامعه نیز تاثیرگذار باشد.


کلید واژه ها: خانوار - مسکن - درآمد - دسترسی - خرید مسکن - تغییرات - شاخص - شهر تهران - قیمت مسکن - قدرت خرید - آپارتمان - قیمت - لازم - خرید - صاحب - دولت - خانه - برنامه - اختصاص - افزایش - سالانه - تهران - برابر - آفتاب - ذخیره - بررسی - میزان - تسهیل - کاهش - همان

آخرین اخبار سرویس:
افزایش واحد های تولیدی بنیاد تعاون زندانیان به 980 مورد/ 10 فروشگاه جدید حامی در راستای توسعه اشتغال زندانیان راه اندازی شد/ تولید 491 تن محصولات باغی در سال گذشته

باید قوانینی برای مبارزه با جرائم  و تخلفات صیادان وضع شود 

صدور اسناد بیش از یک میلیون و 400 هزار هکتار از اراضی ملی با اجرای طرح کاداستر / حل مشکلات ثبتی ساکنان جزیره هرمز در یک ماه آینده

اسنپ به فروش می رسد

سند یک سقوط/ آزمودن هواپیما با جان مردم

نرخ بیکاری آمریکا در آستانه تک رقمی شدن

فیلم| سلطان آباد در اوج ناآبادی

نقره هم گران شد

59 پروژه کشاورزی در خراسان شمالی آماده بهره برداری شد

سریال تکراری کاهش قیمت گوجه فرنگی در شمال استان اردبیل؛ قصه ای تلخ که دسترنج کشاورزان را به باد داد

افزایش قیمت خودروهای داخلی گردن ارز افتاد

تکمیل جاده سنندج - مریوان نیازمند 200 میلیارد تومان اعتبار است

پیش بینی روند آینده بورس مشخص است/ ادامه اصلاح دستوری برخی نمادها با وجود عبور شاخص از 2 میلیون واحد

59 پروژه کشاورزی در خراسان شمالی آماده بهره برداری شد

شگرد جدید برخی از بیمه ها ؛ سهام به جای وجه خسارت!

طرح حمایتی به نام محرومیت زدایی و به کام رانت خواری؛ حمایت نقدی و ریالی جایگزین شود

برخی مصوبات شورای شهر عامل گرانی مسکن در پایتخت است/ احداث پارک 500 میلیاردی در اوج فشار اقتصادی ضرورتی ندارد

نقره هم گران شد

اعتراض رانندگان تاکسی دهدشت از پایین بودن نرخ کرایه ها و نداشتن بیمه

امکان فروش 60 درصد سهام عدالت برای همه

انتظارات کاهشی در بازار دلار

شرکت های فناور چراغ راه رونق تولید؛ دانش بنیان ها به کمک تولید می آیند

زعفران بین 2 تا 3 سال ماندگاری دارد

چند سکانس از زندگی پراید / پراید با چه قیمتی آمد و با چه قیمتی رفت؟

24 روستای صعب العبور گیلان گاز رسانی می شود

نقره هم گران شد

ووهان 8 ماه پس از شیوع بیماری؛ جهانی متفاوت در عصر پسا کرونا !

نخستین کارگاه خیاطی در بمپور راه اندازی شد

خدمات بانکداری الکترونیک در ایران همچنان می لنگد/ فقر زیرساخت در نظام بانکداری مجازی

سهام عدالت به روش غیر مستقیم هم قابل معامله شد

از «اشغال بوشهر توسط نیروهای نظامی انگلیس» تا «کاهش 180 هزار درصدی نرخ تورم در ونزوئلا»

انتظارات کاهشی در بازار دلار

خرید تضمینی کلزا در زنجان به 499 تن رسید

مدیرکل گمرک: مشکل ارزش گذاری کالاهای صادراتی همدان رسیدگی می شود

کاهش 35 درصدی محصول انگور در مروست شهرستان خاتم

ارایه آموزش های مهارتی رمز موفقیت سمنان در پیکار با بیکاری

وقتی دلار ماهی بوشهر را گران می کند

صنعت داروسازی هند؛ الگویی برای کشورهای درحال توسعه

صفر تا صد وضع مالیات بر خانه های خالی

نشاندن «جهش تولید» بر سر سفره های مردم با توسعه اشتغال

نشاندن «جهش تولید» بر سر سفره های مردم با توسعه اشتغال

کاهش ارزش پول ملی در غفلت دولت/ نیاز فوری به مدیریت انتظار تورمی مردم

تدارک رشیدپور برای بازگشت از شهریورماه/ «اتفاق» از سرگرفته می شود

افزایش 45 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

آب دهی قنات های چهارمحال و بختیاری کاهش یافت

رصد هشت هزار مشترک پرمصرف برق در لرستان

آیا خداحافظی با پراید در کاهش مصرف سوخت موثر است؟

مهرآباد دوباره شلوغ شد

آب دهی قنات های چهارمحال و بختیاری کاهش یافت

رصد هشت هزار مشترک پرمصرف برق در لرستان

روزنه شکر/ ماجرای چوپان مبتکر و گوسفندان زبل چیست؟

انتقاد اتاق اصناف نسبت به اجرایی نشدن مصوبات دولت در حمایت از بازاریان

سهام عدالت وثیقه وام می شود/فروش سهام عدالت به روش جدید

افزایش 45 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

پشت پرده قراردادهای 27 بسته افزایش تولید نفت

افزایش 45 درصدی سهم صنعت و معدن از تسهیلات بانکی

تدارک رشیدپور برای بازگشت از شهریورماه/ «اتفاق» از سرگرفته می شود

اجباری شدن استفاده از ماسک، از حقیقت تا رویا / آیا همه مردم کشور توان تامین ماسک را دارند؟

روند افزایش دمای ایران در 50 سال اخیر را ببینید/ نمودار

بیش از 2 میلیون تن ذرت در کشور گم شد/ مرغداران همچنان از بازار آزاد دان می خرند

تعیین قیمت نفت در دست خریداران است

سالاد روسی مجلسی اصل با مرغ و شوید + طرز تهیه

مجوز استحکام بنای مدارس غیردولتی در گذشته با اغماض صادر می شد

هشدار نسبت به کاهش شدید درآمدهای صادراتی ناشی از شیوع کرونا/ درآمد امسال فقط 30 میلیارد دلار خواهد بود

آزادسازی دو زندانی جرائم مالی با مساعدت یک واحد صنعتی در اردکان

ذخایر آب پشت سدهای آذربایجان غربی به 1120 میلیون متر مکعب رسید

ثروتمندترین زن در قاره آسیا چقدر پول دارد؟

مبادلات 23.8 میلیون دلاری ایران و آمریکا در نیمه نخست 2020

منطقه آزاد عجمان در امارات با طراحی مدرن و امتیازات ویژه آماده برای فعالیت سرمایه گذاران بین المللی

بیش از 19 میلیون و 793 هزار مبتلا به کرونا در جهان

طرز تهیه دسر پارفه هلو با میوه و ژله

اسنپ به فروش می رسد

همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟

بیش از 19 میلیون و 793 هزار مبتلای کرونا در جهان

همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟

همسایگان ایران چقدر ذخایر ارزی دارند؟

شگرد جدید برخی از بیمه ها؛ سهام به جای وجه خسارت!

افزایش واحد های تولیدی بنیاد تعاون زندانیان کشور/ 17.3 میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید برای توسعه اشتغال زندانیان

5 سناریو درباره وعده گشایش اقتصادی روحانی

طرح نوسازی ناوگان جاده ای در پیچ و خم مسائل اداری

طرز تهیه کرفس پلو با گوشت چرخ کرده

اسنپ به فروش می رسد

اسنپ به فروش می رسد

شلوغ شدن فرودگاه مهرآباد

هشدار پلیس نسبت به جلوگیری از خریدهای ناامن اینترنتی

سوء تغذیه نیم میلیون کودک در شهر لس آنجلس به دلیل شیوع ویروس کرونا

صدور رایگان دفترچه های درمانی برای بیمه شدگان روستایی و عشایر

تحریم ها در تولید و صادرات شرکت ذوب آهن تاثیری ندارد

تشدید بی عدالتی بین سفیدپوستان و سیاهپوستان آمریکا در بخش اشتغال

تامین کسری بودجه 250 هزار میلیاردی با حراج اوراق بدهی دولت/ استقراض دولت از بانک مرکزی یعنی تورم 60 درصدی!

دانلود جدیدترین و کامل ترین نقشه اهواز به همراه فایل PDF

هنگام خرید گوشی دست دوم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

عرضه دستگاه آنالیزور لحظه ای دانه بندی مواد معدنی به معادن مهم کشور

عرضه دستگاه آنالیزور لحظه ای دانه بندی مواد معدنی به معادن مهم کشور

آسیایی ها از اروپایی ها جلو زدند

چرا باید تایر های خودرو را جابه جا کرد؟

آسیایی ها از اروپایی ها جلو زدند

تعداد قربانیان کرونا به مرز 730 هزار نفر رسید

نرخ هر کیلو قزل آلا چند؟

آغاز توزیع سومین مرحله بسته های کمک معیشتی در ارومیه

طولانی شدن دسترسی خانوار ها به مسکن؛ شاید بعد از 40 سال

طولانی شدن دسترسی خانوار ها به مسکن؛ شاید بعد از 40 سال