مطالب مرتبط:
حرف های جیرانی درباره سانسور و صداوسیما
انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از قائم مقام صداوسیما:همه دنیا از گسترش فضای مجازی استقبال می کنند،شما دنبال فیلترش هستید؟
دادن مجوز شبکه نمایش خانگی به صداوسیما به معنای نابودی آن است/ دولت می خواهد سینماها باز باشد اما ارشاد اصراری ندارد/ باز ماندن سینماها یعنی دشمنی با مردم
درخواست شورای عالی تهیه کنندگان سینما از صداوسیما و شهرداری
نظر مردم درباره برنامه های صداوسیما
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:452020-07-05فرهنگي

حرف های جیرانی درباره سانسور و صداوسیما


- روزنامه اعتماد با با فریدون جیرانی درباره سانسور، صدا و سیما و شبکه نمایش خانگی گفتگو کرده است.

حرف های فریدون جیرانی درباره سانسور و صداوسیما به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :با توجه به اینکه عضو شواری پروانه ساخت سینمایی هستید و به تازگی بررسی روند صدور مجوز فیلمنامه ها برای تولید شروع شده در ابتدای امر کمی از اوضاع فیلمنامه هایی که برای تولید به شورا ارسال می شود و شما تا به حال مطالعه کردید، توضیح بدهید؟ دو دسته فیلمنامه به شورا ارسال می شود، یک سری فیلمنامه هایی که وصل به جریان اصلی هستند، آن جریانی که به میزان فروش و مخاطب سینما فکر می کند و سازندگان برای جلب توجه مخاطب بیشتر تلاش می کنند بنابراین بیشتر فیلمنامه های ارسالی، کمدی هستند، اکثر این فیلمنامه های کمدی فیلمنامه های بدی ندارند اما اکثرا شبیه به هم هستند، یک سری فیلمنامه هایی هم هستند که توسط نسل جوان نوشته می شود و قرار است توسط این گروه ساخته شود که مربوط به سینمای اجتماعی می شود یا بخشی که من نامش را سینمای اعتراضی می گذارم درکنار اینها یک سری فیلمنامه ها هم توسط کارگردان های مطرح نوشته می شود که در کنار این جوانان در مجموع مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.

با توجه به اینکه امسال را متفاوت تر از سال های گذشته آغاز کردیم و ویروس کرونا نظام زندگی آدم ها را تغییر داده، فیلمنامه ای با این مضمون نوشته و به شورا ارسال شده است؟ تا این لحظه که با شما صحبت می کنم به غیر از یک فیلمنامه درباره کرونا، فیلمنامه دیگری نخواندم.

البته بگویم که 4 هفته بیشتر نیست شورای پروانه ساخت کارش را مجددا شروع کرده است، در سال جدید این هفته پنجم است که بررسی فیلمنامه ها را از سر گرفتیم.

صف طویل فیلم های در انتظار اکران از یک طرف، تورم و بالا رفتن هزینه تولید از طرف دیگر باعث به وجود آمدن یک پرسش شده و آن اینکه آیا میزان تولید در سینما نسبت به سال گذشته تغیری پیدا می کند؟ ممکن است صدور پروانه ساخت کمتر باشد؟ امسال نزدیک به دو ماه و نیم پروانه ساخت صادر نکردیم.

اسفند هم که به طور کامل تعطیل بود.

من آخرین باری که در جلسه صدور مجوز پروانه ساخت شرکت کردم، بهمن ماه بود حتی دوران جشنواره هم شورای پروانه ساخت، پروانه ای صادر نکرد بنابراین نسبتا امسال پروانه ساخت زیادی صادر نشده است.

بیشتر متعلق به 98 است.

مگر آمارهای بعدی بالاتر برود.

سیاست خاصی برای صدور امسال در نظر گرفته شده است؟ شورا سیاست خاصی که نوشته شده باشد، ندارد.

اما سلیقه اعضای شورا و مدیریت شورا در تصمیم گیری موثر است.

این سلیقه و مدیریت هم متاثر از فضای سیاسی و اجتماعی است.

متر این فضای سیاسی و اجتماعی را هم باید در برخورد سایت ها و روزنامه های مخالف دولت و ارشاد دید.

این سایت ها و روزنامه ها می دانند با انتقاد تندشان روی عملکردها تاثیر بگذارند.

البته این انتقادهای تند هم ریشه در حال و هوای همان فضای سیاسی و اجتماعی دارد که امکان این تندروی را ایجاد کرده است.

این حال و هوای سیاسی و اجتماعی که به آن اشاره می کنید شما را سخت گیر تر نکرده است؟ خوشبختانه مدیریت شورا تا به حال سعی کرده تعادل را در شورا حفظ کند و نگذارد جوان هایی که فیلمنامه اجتماعی نوشتند، آسیب ببینند.

اما بعضی فیلمسازان جوان در این باره نگرانی هایی داشتند و این نگرانی خود را با رسانه ها هم مطرح کردند که فیلمنامه های شان در شورای پروانه ساخت رد شده است؟ دفاع من از تعادل معنی اش این نیست که همه فیلمنامه ها تصویب شدند و فیلمنامه ای رد نشده است.

اما می توانم با قاطعیت عنوان کنم، فیلمنامه های تصویب شده جوان ها بیشتر از رد شده هاست.

این نکته را باید بگویم که من و دیگر دوستانم در شورای مرکزی کانون کارگردان ها که من نماینده آنها هستم، موافق چنین شورایی نیستیم.

شاید وجود این شورا در دهه 60 و اوایل دهه 70 ضرورت داشت و تغییراتی که دولت اصلاحات در این شورا انجام داد گرچه شورا را ساده تر کرد و تصویب جداگانه فیلمنامه را برداشت ولی شورا را نگه داشت.

معتقدم همان موقع برای تعطیلی این شورا زمان مناسبی بود.

با اینکه نمی شود زمان را به عقب برگرداند ولی همه تناقض ها از این نگه داشتن زمان به وجود می آید.

لازم است عنوان کنم، نظر نماینده محترم تهیه کنندگان هم با نظر کارگردان ها همسو است.

به هر حال حالا که این شورا هست، حرف حذف آن هم در بین نیست.

اما به عنوان عضوی از شورا عنوان می کنم جوان ها نگران نباشند، اعضای شورا در هماهنگی با مدیریت دوست دارند این تعادل حفظ شود.

من اگر تاکید می کنم روی جوان ها منظورم این نیست که روی فیلمنامه های دیگران سخت گیری می شود.

این تعادل در کلیت حاکم است حتی فیلمنامه ای جریان اصلی نیز با سخت گیری مواجه نمی شود.

جریان اصلی که شما از آن صحبت می کنید به نظر من ترکیب ناهمگونی از فیلم های ضعیف و نازل و فیلم های خوب و باکیفیت است.

این فیلم های ضعیف و نازل باعث شده این جریان مورد انتقاد قرار بگیرد.

موافقید؟ بسیار درست گفتید ولی همه جای دنیا سینمای جریان اصلی آنها ترکیبی از فیلم های ضعیف و فیلم های خوب و تماشایی است.

ما در طول تاریخ تولید فیلم در ایران همیشه از زاویه یک تماشاچی سخت گیر و روشنفکر به جریان اصلی نگاه کردیم.

بعد از انقلاب مدیران هم کنار جریان روشنفکری قرار گرفتند و جریان اصلی متهم اصلی سینما شد.

ما باید سینمای عامه پسند ایران را به عنوان جریان اصلی به رسمیت بشناسیم و به رشد این سینما کمک کنیم.

تجربه تاریخی این سال ها نشان داد که مدیران سینمای ایران با تفکرات مختلف سیاسی در مقابل این جریان خلع سلاح شدند و نتوانستند اقتصاد سینمای ایران را نادیده بگیرند.

باید بپذیریم که محصولات سینمایی هر کشوری ترکیبی از فیلم های مختلف است.

البته ما می توانیم با حمایت از جریان اصلی کاری کنیم که سینمای عامه پسند از نظر ساخت به یک استاندارد معقولی برسد و کم کم آثار ضعیف کم شود.

ما در سال های گذشته جلوی رشد طبیعی این جریان را گرفتیم و جریان اصلی رشد غیرطبیعی کرد.

حالا بگذاریم این سینما به شکل طبیعی نفس بکشد، من یک بار به خانه سینما پیشنهاد دادم، جایزه ای در نظر بگیرد و به بهترین فیلم سینمای عامه پسند که توانسته فروش بالا به دست بیاورد و از کیفیت مناسبی هم برخوردار است، تعلق بگیرد.

در این سال ها فیلم های زیادی تولید شده که هم کیفیت خوبی داشته و هم به فروش خوبی دست پیدا کردند مثل همین فیلم شنای پروانه که هم کیفیت خوبی دارد و مخاطب خود را راضی می کند.

بنابراین جنس این فیلم ها باید شناسایی و سازندگان آن تشویق شوند.

به نظر من از واژه ابتذال درباره کیفیت فیلم ها هم کمتر استفاده کنیم و تلاش کنیم به رشد سینمای عامه پسند.

این نظر من است.

بحثی که در هفته های اخیر باعث جنجال های زیادی بوده، انتقال صدور مجوز ها و اختیار شبکه نمایش خانگی از سازمان سینمایی به صدا و سیماست.

آیا تصمیم بر توقف صدور پروانه ساخت سریال های شبکه نمایش خانگی کمی شتاب زده صورت نگرفته است؟ این تصمیم از دل اختلافات موجود بیرون آمده، اختلافاتی که به نظر من هنوز به سرانجام دقیق و روشنی نرسیده است.

البته اگر هم تصمیم انتقال صدور مجوزها قطعی شده باشد، من فکر می کنم تلویزیون هنوز تعریف مناسبی برای شبکه نمایش خانگی ندارد.

سریال های شبکه نمایش خانگی از دل شهر جدید بیرون آمدند، شهر به لحاظ تغییر ارزش ها، سبک زندگی و عقب نشینی سنت، تغییر کرده است.

به نظر من شهری که حالا سبک زندگی شهری شده، رشد بیشتری پیدا کرده.

جمعیت بیشتری این سبک زندگی را انتخاب کردند و جوان ها هم عامل اصلی این رشد بودند که پدر و مادرهای شان را دنبال خود کشیدند.

با اینکه در حال حاضر دو سبک زندگی در شهر زندگی می کنند و به یک تعامل می رسند.

اما در شکل ظاهری، آن شهر تغییر کرده نمود بیشتری دارد.

شهری که الان اصلا در تلویزیون قابل نمایش نیست.

جناب جیرانی با توجه به اینکه زمینه فعالیت تان هم سینما و هم تلویزیون است و با این مقوله آشنایی کامل دارید، آیا صلاح است نظارت بر شبکه خانگی به صداو سیما سپرده شود؟ در حال حاضر شبکه نمایش خانگی توانسته مخاطب بسیار زیادی به دست آورد و این وسط طیف شهری شده مخاطب این سریال ها هستند به نظر من مخاطبی که قبلا ماهواره نگاه می کرد حالا ترجیح می دهدسریال ایرانی را که ساخت بهتری دارد، نگاه کند به این نکته توجه کنید که شبکه نمایش خانگی اشتغال ایجاد کرده و دارد برای خودش کارگردان و بازیگر می سازد و اگر بگذاریم به رشد طبیعی ادامه دهد، خودش ساختار تولیدش را اصلاح می کند.

یادمان باشد که شرایط تغییر کرده و با مناسبات گذشته نمی توان سریال تولید کرد.

یک تفکری بر تولیدات شبکه نمایش خانگی حاکم است که انگار این سریال ها از طریق سرمایه های مشکوک ساخته می شوند.

نظر شما چیست؟ موضوع پول های کثیف هم موضوع قابل بررسی است که باید مصداقی با آن برخورد کرد و از تعمیم آن به کلیت نمایش خانگی اجتناب کرد ولی بحث من این است تفکری که قرار است به جای وزارت ارشاد، صدور مجوزها را در اختیار بگیرد باید با درک واقعیت ها عمل کند و شبکه نمایش خانگی را که از دل شرایط جدید و شهر تغییرکرده بیرون آمده، نمی شود با تفکر دهه 60 اداره کرد.

حرف شما کاملا متین ولی برای مدیریت تلویزیون آنچه در شهر هست، مهم نیست آنچه باید باشد، مهم است.

تلویزیون دنبال تزریق الگو به مخاطب است.

بله درست می گویید، تلویزیون در حالت عادی فقط به رضایت یک طیف از تماشاگر می اندیشد ولی وقتی بخواهد با طیف بیشتری ارتباط برقرار کند به خصوص در انتخابات از آنچه باید باشد، عدول می کند و به آنچه هست هم توجه می کند.

ولی به این نکته توجه کنید که مواردی نظیر انتخابات بسیار استثنایی هستند.

وقتی قرار است ما شبکه نمایش خانگی را اداره کنیم و جذب طبقه متوسط مهم می شود، داستان فرق می کند.

همین چند وقت پیش مقاله ای خواندم که در آن نوشته شده بود، تلویزیون در مضمون سریال هایش از سال 84 به این طرف، طبقه متوسط را به عنوان قهرمان از داستان سریال ها خارج کرد.

به نکته درستی اشاره کردید.

نظرم این است که اساسا انتخابات 84 با تحقیر طبقه متوسط شروع شد.

به تعبیر دیگر گرایش تلویزیون به سمت طبقه پایین در داستان های سریال ها هم از همین تاریخ شروع می شود.

درست است؟ بله.

ولی قبل از این تاریخ عطاران در سریال خانه به دوش طبقه پایین را محور سریال قرار داد که پرداختن به این طبقه در اینجا دستوری نبود و به همین دلیل این طبقه در این سریال هویت لازم را داشت و درست بود.

بعدها و به مرور این طبقه در سریال ها با شوخی همراه شد.

حالا با این نگاهی که مدیریت تلویزیون دارد و به دنبال سبک زندگی ایرانی و سنتی در طبقه پایین و فرودست می گردد و اصلا تعریفش از سبک زندگی سنتی و ایرانی قابل بحث است، این مدیریت در حالی قرار است مسوولیت مجوز و نظارت بر شبکه نمایش خانگی را به عهده بگیرد.

به نظر شما با داستان های شبکه نمایش خانگی که رویکردش طبقه نیمه مرفه است چگونه کنار می آید؟ اقتصاد می تواند باعث تغییر نگاه به موضوع شود و همین اقتصاد می تواند قصه ها را طوری تغییر دهد که آمد و رفت آن طبقه نیمه مرفه یا مرفه را به داستان ها به عنوان قهرمان های قصه توجیه کند یا توجیه شود که پیدا کند.

مهم این است که ما با چه نگاهی قرار است شبکه نمایش خانگی را اداره کنیم؟ می خواهیم با حذف شروع کنیم یا اصلاح؟ اگر دنبال اصلاح و رشد شبکه نمایش خانگی و حفظ تماشاگرش باشیم و پارامتر زمان را هم مد نظر قرار دهیم و بدانیم در چه تاریخی و شرایطی زندگی می کنیم و مطالبات طیف های مختلف را در نظر بگیریم، مشکلی پیش نمی آید.

مشکل زمانی پیش می آید که ما قائل به تفکرات و سلیقه های مختلف داخل جامعه نباشیم و برای یک سلیقه و یک تفکر سریال بسازیم.

باید تنوع فکری داخل جامعه را به رسمیت بشناسیم و هم پشت دوربین و هم جلوی دوربین این تنوع فکری حضور پیدا کند.

در دوره آقای لاریجانی و اوایل دوره آقای ضرغامی این تنوع فکری بود حالا نه به شکل جامع وکامل ولی بود.

بسیاری از مجموعه های خوب و پرمخاطب تلویزیون هم از دل این تفکر بیرون آمدند و محصول ریاست این افراد است.

بله ولی بعدها مدیریت نگران شد و سعی کرد تفکر واحدی را در ساخت سریال ها دنبال کند که همین جهت فکری به کیفیت سریال ها لطمه زد و باعث شد، تماشاگر طبقه متوسط سریال های تلویزیونی را نبیند و از همین نقطه بود که فکر ساخت سریال خارج از تلویزیون شکل گرفت.

این نگرانی که گفتید، بابت چیست؟ چرا نگران شدند؟ تعریف و تحلیل این نگرانی سخت است چون مسائل مختلفی در این نگرانی دخیل هستند.


کلید واژه ها: فیلمنامه - فریدون جیرانی - سانسور - صداوسیما - ارسال - شبکه نمایش خانگی - روزنامه اعتماد - فریدون - سیما - هایی - نمایش خانگی - پروانه ساخت - تولید - سینما - مخاطب - شبکه نمایش - صدا و سیما - صدور مجوز - گزارش روز - توسط - شورا - کمدی - نسل جوان - سینمایی - روزنامه - اعتماد - مطالعه - پروانه - خانگی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
برگزیدگان بیستمین جشن «حافظ» چه گفتند

کودکی پُراسترس آقای بازیگر/ عکس

هوتن شکیبا برگزیده بهترین بازیگر مرد جشن حافظ شد

عکس | طراحی خاص کت رضا یزدانی در جشن حافظ

عکس | طراحی خاص کت رضا یزدانی در جشن حافظ

از تولید و پرورش بچه ماهی سی باس آسیایی تا سفری در دل تاریخ+فیلم

روایت هایی از کرونا

سریال محرم شبکه دو را با عکس بشناسید

برگزیدگان بیستمین جشن «حافظ» چه گفتند

سریال محرم شبکه دو را با عکس بشناسید

کودکی پُراسترس آقای بازیگر/ عکس

روایتی از ماجرای مباهله؛ دعوت مردی که راست می گفت

کودکی پُراسترس آقای بازیگر/ عکس

معرفی برگزیدگان جشن حافظ

از درو کردن جوایز سریال مهران مدیری تا اجرا و جایزه احسان علیخانی

برگزاری بیستمین جشن «حافظ» در سایه کرونا/ سه تندیس برای «هیولا»

هیولای مهران مدیری بهترین سریال شد

اولین عکس از بوسه ترانه علیدوستی / او چه بیماری دارد؟ + عکس

مهران مدیری برنده جایزه بهترین کارگردانی + عکس

عصر طلایی کارگردانان بزرگ

از درو کردن جوایز سریال مهران مدیری تا اجرا و جایزه احسان علیخانی

«اولین روز تابستان» سیامک گلشیری در کانون بازنشر شد

آقای بازیگر با لُنگ حمام/ عکس

آقای بازیگر با لُنگ حمام/ عکس

ترافیک ستاره ها در سریال های مناسبتی

فیلم/ ژست های بهاره رهنما

تصاویری از نازنین بیاتی

صحبت های محسن تنابنده بعد از دریافت جایزه + فیلم

فیلم/ماجرای تجاوز تهیه کننده و کارگردان به ساناز طاری

ترجمه «شب هزار و دومِ» چاپ شد/عاقبت شهرزاد قصه گو چه شد؟

«کافه میران» به مرحله تولید رسید/ فیلمی سایکودرام

مهران مدیری بهترین کارگردان تلویزیونی شد

کیک با تزیینات گلدوزی

آخرین خبر ها از سینمای ایران در روزی که گذشت

ماشین خارجی شازده ارسلان + عکس

جوایز روستا های دوستدار کتاب فارس اهداء شد

محسن تنابنده بعنوان بهترین بازیگر مرد کمدی انتخاب شد + عکس

معرفی برگزیدگان جشن حافظ

فهرست کامل برگزیدگان بیستمین جشن حافظ

بیستمین جشن «حافظ» کلید خورد/ احسان علیخانی برترین چهره تلویزیونی

مصطفی زمانی برگزیده بهترین بازیگر مرد تلویزیونی شد

معرفی برگزیدگان جشن حافظ + عکس

محرم متفاوت در سال کرونایی

فیلم/ حمله قلبی به سرپرست ماشین سازی پس از گل

سالار تکریت، خاطرات آزاده یزدی در قاب کتاب

تیپ بهاره رهنما در بالکن لاکچری خانه اش/عکس

برگزیدگان جشن حافظ در سایه کرونا معرفی شدند+تصاویر

زن شگفت انگیز با مردان درمی افتد/ تاخیر در اکران فیلم های پرستاره

ویدئو | این ریه مردی است قوی هیکل که به کرونا مبتلا شده و شاید ویروس امانش ندهد

محسن تنابنده برای بازی در پایتخت تندیس حافظ را به خانه برد

هفتمین جشنواره ملی پسته ایران در دامغان برگزار شد

رمان تاریخی زندگی خادم حضرت زهرا (س) منتشر شد

بیستمین جشن «حافظ» کلید خورد/ اولین تندیس در دست احسان علیخانی

شبنم مقدمی بهترین بازیگر زن کمدی شد

تیپ متفاوت علیرضا خمسه در کله پزی +عکس

انتصاب «دبیر شورای هماهنگی پاسداشت زبان فارسی»

جایزه یک عمر فعالیت هنری به فرامرز قریبیان اهدا شد/«احسان علیخانی» بهترین چهره تلویزیون

برگزیدگان بیستمین جشن حافظ معرفی شدند

چهره و ظاهر خانم بازیگر پس از زایمان+عکس

تقدیر از فرامرز قریبیان بخاطر یک عمر فعالیت هنری

شورای ساخت با پنج فیلم نامه موافقت کرد

دانلود آهنگ جدید مفرح بنام عاشقم

احداث 4 خانه بوم گردی در تویسرکان

احسان علیخانی، برگزیده بهترین چهره تلویزیونی

بیستمین جشن «حافظ» کلید خورد/ شب نشینی سینمایی زیر سایه کرونا

کتاب پرتاب های فلسفه منتشر می شود

تیپ جذاب ویشکا آسایش با کلاه +عکس

خروج ابراهیم حاتمی کیا و ثبت یک آمار عجیب

آثار عکاس بین المللی در هشت چشمه کاشان

فیلم| ترانه زیبای ماه دلم از هوروش بند

باز نشر رمان «اولین روز تابستان» در کانون پرورش فکری

ماجرای هراس بریتانیا از بهترین فیلم سال 1957

تاریخ جدید اکران «زن شگفت انگیز 2» اعلام شد

جشن حافظ آغاز شد

ژست بامزه دختر منوچهر هادی +عکس

ماجرای تجاوز جنسی به ساناز طاری+فیلم

فیلم تئاتر «سرآشپز پیشنهاد می کند» منتشر می شود

برگزیدگان بیستمین جشن حافظ معرفی شوند

فیلم گل اول پیکان به استقلال توسط فراز امامعلی

گلایه های دلاوری از وعده بی سرانجام گشایش اقتصادی+فیلم

فیلم گل اول گل گهر سیرجان به پرسپولیس توسط سید علیرضا ابراهیمی

نویسنده پایتخت 6 به سیم آخر زد و اشتباه جشن حافظ اصلاح شد + عکس

دوبله آلمانی فیلمی درباره یک محکوم به اعدام + تیزر

حضور دانش آموزان در 40 رشته هنرهای دستی و تجسمی جشنواره «فردا»

«چهل سالگی» در چهل و یک سالگی منتشر شد!

به راحتی در خانه دسر تیرامیسو درست کنیم

نویسنده پایتخت 6 به سیم آخر زد و اشتباه جشن حافظ اصلاح شد + عکس

مهریه بهاره رهنما چیست؟+عکس

یک مصاحبه خواندنی با نیکی مظفری و پدرش

انتقال سنگ قبر های تاریخی به موزه بیشاپور

تولید برنامه های فرهنگی ویژه کودکان در صداوسیمای استان

مسابقه نقد جشنواره فیلم مقاومت، از حاتمی کیا تا ملاقلی پور و بیضایی

شهر زیر نگاه شهروند خبرنگاران + فیلم

تفاهمنامه ساخت مسکن خبرنگاران تا یک ماه دیگر تعیین تکلیف می شود

التهابات دهه سی ایران در مجموعه رادیویی «تارا»

آریا عظیمی نژاد: از علیخانی خوشم نمیومد! +فیلم

اخبار تلویزیون| مختارنامه از 27 مرداد روی آنتن/ پرونده دور دوم عصر جدید بسته می شود

لاغری باورنکردنی نفیسه روشن در سلفی جدیدش+عکس

کرونا در کمین است + فیلم

خاطره بازی منوچهر هادی در کنار دخترش+ عکس

حرف های جیرانی درباره سانسور و صداوسیما

حرف های جیرانی درباره سانسور و صداوسیما