مطالب مرتبط:
بی مهری با سیاه بازی
اعلام زمان ارسال فهرست بازیکنان تیم های شرکت کننده در لیگ قهرمانان و بازی فینال
شجاعی مشکلی برای بازی ندارد
آذری: اگر بخواهیم هم نمی توانیم با نساجی بازی کنیم
مرد جنجالی سیاه پوش نیمکت پرسپولیس
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:402020-07-05سياسي

بی مهری با سیاه بازی


ایرنا- گذشت زمان و تغییر در سبک زندگی موجب کمرنگ شدن نمایش «تخت حوضی» یا «سیاه بازی» شده است؛ در حالی که نیاز به نشاط اجتماعی بیش از پیش احساس می شود و با وجود گسترش فضای مجازی می توان این هنر را در بستر شبکه های اجتماعی توسعه داد.

- تهران- ایرنا- گذشت زمان و تغییر در سبک زندگی موجب کمرنگ شدن نمایش تخت حوضی یا سیاه بازی شده است؛ در حالی که نیاز به نشاط اجتماعی بیش از پیش احساس می شود و با وجود گسترش فضای مجازی می توان این هنر را در بستر شبکه های اجتماعی توسعه داد.

سیاه بازی نوعی نمایش ایرانی همراه موسیقی با رویکردی انتقادی و طنزآمیز است که در آن به موضوعات اجتماعی، سیاسی، عاطفی و حتی تاریخی پرداخته می شود و به نظر می رسد به دلیل ویژگی هایی که دارد، در تقویت تاب آوری اجتماعی مردم موثر باشد.

زیرا هم از زبان مردم سخن می گوید و مشکلات آنان در بخش های مختلف را با زبان هنر و طنز بیان می کند و هم فضای شادی و نشاط را ترویج می دهد.

چرا به آن روحوضی یا تخت حوضی می گویند؟ در گذشته میان حیاط خانه های بزرگ ایرانی حوضی بود که کاربردهای فراوانی داشت؛ از آن جمله در زمان جشن ها و میهمانی ها، ساکنان خانه روی آن تخته بزرگی می گذاشتند و شکلی همانند صحنه نمایش به آن می دادند تا عده ای بازیگر روی آن تخته به اجرای نمایش کمدی بپردازند.

با توجه به وجود شخصیت کمدی و قدیمی سیاه  در ایران این نمایش ها به یکی از نام های عمومی سیاه بازی  یا تخت حوضی  یا روحوضی  معروف شد؛ امروزه نمایش سیاه بازی  با بی مهری مواجه است و هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان این عرصه حرف ها و درد و دل هایی زیادی برای گفتن دارند.

نقش سلایق مختلف در شکل گیری سیاه بازی داوود فتحعلی بیگی، نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر می گوید: نمایش روحوضی یا تخت حوضی از قدیمی ترین نمایش های شادی آور ایرانی به شمار می رود  که در شکل گیری آن اقشار مختلف با سلایق و ذوق های مختلفی موثر بوده است.

وی افزود: این نوع نمایشنامه در واقع ادامه نمایشنامه بقال باشی در دوره قاجار بود که به فراموشی سپرده شد.

فتحعلی بیگی خاطر نشان کرد: مدل فرنگی با شکل گیری تماشاخانه ها ایجاد شد و مردم به این سو رفتند و همین موضوع سبب از دست دادن برخی ویژگی های نمایش روحوضی یا تخت حوضی شد.

وی با بیان اینکه نمایش تخت حوضی موزیکال، شادی آور و کمدین است، عنوان کرد: متاسفانه در زمینه حفظ و نگهداری تمدن کهن و آسیایی و همچنین حفاظت از نمایش آیین های سنتی هیچ تلاش مستمر و سازمان یافته ای انجام نشد و آنچه که تاکنون انجام گرفته بیشتر به شکل فردی و مردمی بوده است.

این نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر یادآور شد: تعزیه خوانی در دوران قبل از انقلاب ممنون شد و روی خوشی نسبت به نمایش تخت حوضی نشان داده نشد و اگر علاقه مندی و حمایت مردمی وجود نداشت تاکنون این نوع نمایش هم مانند گونه های مختلف نمایش ملی از میان رفته و دستخوش آسیب شده بود.

وی ادامه داد: بی توجهی نسبت به نمایش های کهن و تخت حوضی سبب می شود تا با فوت پیشکسوتان این عرصه، رد پای این نوع نمایش هم به فراموشی سپرده شود.

فتحعلی بیگی اظهار داشت: کشورهای آسیایی با تغییر سازوکارهای اجتماعی در راستای حفظ و نگهداری اشکال بومی و سنتی نمایشی خود، راهکارهای جدیدی مانند اجرای فیلم نقالی چینی در یک تماشاخانه کوچک را پیش گرفتند؛ نقالی ایرانی در گذشته با حضور مردم در چایخانه ها برگزار می شد و مردم هم به شنیدن نقالی از دیرباز علاقه مند بودند.

ظرفیت بناهای تاریخی برای برپایی نمایش روحوضی  این بازیگر پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: بناهای تاریخی ظرفیت برپایی نمایش های روحوضی و سنتی را دارد و محلی مناسب برای حضور علاقه مندان و مشتاقان این هنر به شمار می رود.

وی یادآور شد: نمایش های سنتی در کشورهای دیگر به شکل آکادمیک تعریف و کارهایی انجام شده و در کنار آن مرکزی برای آموزش و یاددهی نمایش های سنتی توسط پیشکسوتان به شاگردان هم دایر شده است.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه بیضایی و رحمانیان تحت تاثیر سبک و سیاق نمایش های قدیمی آثاری خلق می کنند، اذعان داشت: رشته نمایش های ایرانی، آیینی و سنتی در دانشگاه ها، نمودهای امروزی را عرضه و آموزش می دهد.

وی تاکید کرد: پدیده های سنتی نمایش های ایرانی و شرقی اثربخش فراوانی دارد و می تواند زایش داشته و زمینه ساز تولید آثاری ارزشمند باشد؛ همچنین با تماشاگر همسو بوده و جلوه های نوین تری از قواعد اجرا را به همراه داشته باشد.

این نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر خاطر نشان کرد: راه اندازی جشنواره های آیینی و سنتی موجب جان گرفتن مقوله نمایش های سنتی شده است.

وی با بیان اینکه جوشش و غیرت ملی در زمینه تداوم نمایش های سنتی و آیینی مورد نیاز و توجه است، عنوان کرد: هنرمندان و پیشکسوتان در تدارک نگارش و نوشتن عناوین و شرح درس هستند تا بتوان در این حوزه گام برداشت.

توجه به میراث هنری ایران لااقل در داخل  ابراهیم گله دارزاده، مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی می گوید: نمایش روحوضی دوران بدی را سپری می کند و زمان نجات این نمایش از مرگ حتمی فرا رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه باید هنرهای نمایشی ایرانی مورد توجه ویژه قرار گیرد، افزود: در تمامی نقاط جهان به محض تقاضا برای اجرای نمایش های سنتی بخش دولتی وارد عمل شده و از هنرمندان حمایت می کند؛ لااقل به میراث هنری ایران در خود ایران باید توجه شود پیش از آنکه به عنوان یک کالای در جهت جذب گردشگر در کشورهای همسایه به فروش برسد.

گله دارزاده خاطر نشان کرد: توجه به نمایش های ایرانی در واقع آشنایی نسل امروز و نسل های آینده نسبت به هنرهای قدیمی و کهن است.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی با اشاره به دو جریان اثرگذار در کمرنگ شدن نمایش های تخت حوضی، عنوان کرد: در دوران پهلوی اول و دوم به پیکره هنر نمایشی تخت حوضی و تعزیه ضربه ای اثرگذار وارد شد؛ تعزیه در آن دوران ممنوع شد و سیاه بازی و نمایش های شادی آور به دلیل لحن انتقادی به بن بست رسید و همین موارد موجب بروز آسیب هایی به بدنه این هنر قدیمی و دیرینه شد .

گله دارزاده افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برگزاری جشنواره های آیینی و سنتی موجب رشد کمی این نوع نمایش شد اما رشد کیفی آن همچنان با عقب افتادگی مواجه است؛ رشد کیفیت وظیفه ای سنگین است که از عهده یک جشنواره خارج است و باید وزارت علوم و دیگران هم کمک کنند.

وی ادامه داد: با حذف دروس مربوط به فرهنگ و سنت نمایشی بومی ایران از دانشگاه های هنری کشور، نه تنها تلاشی در جهت رشد و اشاعه نمایش ایرانی نمی بینیم بلکه دانشگاه ها گویی می کوشند از زیر بار هنر ایرانی شانه خالی کنند.

دغدغه حفظ این میراث ناملموس فرهنگی  این مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی تاکید کرد: خیمه شب بازی و سیاه بازی از هنرهای ارزشمندی به شمار می رود که مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است و آموزش تعزیه و نمایش های تخت حوضی و کهن باید مورد توجه وزارت علوم قرار گیرد.

وی یادآور شد: شاگردانی باید در زمینه نمایش های قدیمی از جمله خیمه شب بازی و سیاه بازی تربیت شوند زیرا این نوع هنر حاصل مجموعه اعتقادها، خلاقیت ها و باورهای فرهنگی چند هزار ساله زندگی ایرانیان است.

روحوضی به کالای موزه ای تبدیل نشود این مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی ضمن اشاره به آخرین نفس های این هنر چندهزارساله، اظهار داشت: بی توجهی موجب از بین رفتن هنرهای سنتی و قدیمی می شود و همین امر اهتمام جدی همه مسئولان و دستگاه های مربوطه را برای حمایت این بخش می طلبد.

وی یادآور شد: کاش نمایش ها هم مثل خشت ها و سنگ های باستانی به چشم می رسید تا در حفظ و نگهداری آن بکوشیم تا نسل های بعد از ما این سوال را نپرسند که وقتی هنرهای نمایشی ایرانی آخرین نفس ها را می کشید چه کردید؟ تغییر سبک زندگی نباید آسیبی به نمایش روحوضی بزند یک جامعه شناس نیز معتقد است که تغییر سبک زندگی و جامعه شهری نباید آسیبی به نمایش روحوضی بزند زیرا در همه دنیا برای نگهداری و حفاظت از فرهنگ کهن و دیرینه کشورها تلاش می شود تا آثار و نمایش های آنان جاودان بماند.

مصطفی اقلیما افزود: در واقع نمایش روحوضی به مشکلات جامعه در قالب شوخی و طنز می پردازد و همین موضوع سبب جذابیت و گرایش مردم به این نوع نمایش شده است.

این جامعه شناس خاطر نشان کرد: سنت های کهن و قدیمی افتخاری بزرگ برای هر ملت به شمار می رود زیرا نشان دهنده تمدن و فرهنگ دیرینه آن جامعه محسوب می شود.

وی افزود: طنزگونه بودن این نوع نمایش ها علاوه بر بازگو کردن بسیاری از مسائل و معضلات اجتماع، موجب افزایش مخاطب نیز شده است.

امروزه جای نمایش تخت حوضی خالی است تا برای ساعتی تمامی مشکلات و غم های ناشی از زندگی شهری و ماشینی فراموش شود؛ نیاز و خواست هنرمندان نمایش تخت حوضی و سیاه بازی نیز حمایت همه جانبه از این هنر قدیمی است اما به نظر می رسد اجرای این نوع از نمایش در بستر فضای مجازی از سوی فعالان این بخش نیز می تواند راهگشا باشد؛ به ویژه آنکه به دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم از تجمع در مراکز تفریحی و هنری خودداری می کنند.


کلید واژه ها: اجتماعی - شبکه های اجتماعی - نشاط اجتماعی - فضای مجازی - سبک زندگی - بازی - سیاه - نمایش - نشاط - نمایش ایرانی - توسعه - تغییر - زندگی - احساس - مجازی - نیاز - شبکه - زمان - توان - بستر - مردم - زبان - زبان هنر - تاب آوری - موسیقی - مشکلات - تاریخی - ایرانی - تقویت - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
توییت ظریف در سالگرد انقلاب مشروطه

چگونه همراه و کمک خوبی برای یک فرد سالمند باشیم؟

آغاز طرح لواء علوی با حضور خادمین امام رضا (ع)

دولت در ایران پاسخگوی مجلس است

جزییات برنامه های غدیر در مازندران| از توزیع 3851 بسته کمک مومنانه تا برگزاری مسابقه نهج البلاغه خوانی در شاد

بررسی جاماندگان سهام عدالت در کمیسیون اقتصادی مجلس

ظریف در سالروز انقلاب مشروطه: دولت در ایران پاسخگوی مجلس است

تجلیل از خانواده شهدا و آسیب دیدگان از کرونا در خراسان رضوی

متن کامل مصاحبه دکتر احمدی نژاد با روزنامه تایمز لندن

گزارشی از برنامه های ویژه عید غدیر در تلویزیون

تقویت مالی و قدرت انتقادی خبرنگاران یک ضرورت است

پیام توییتری ظریف در سالروز انقلاب مشروطه

توییت ظریف در سالگرد انقلاب مشروطه/عکس

سازمان ملل:امیدواریم به مردم لبنان آسیبی نرسیده باشد

برگزاری 24 جشن chr(034)روز مباهلهchr(034)در 24 نقطه شهر/مباهله انرژی هسته ای شیعه است

بیوگرافی پروفسور عظیم اکبرزاده خیاوی +عکس

آماده پذیرش ماموریت های ویژه در حوزه های فناورانه نفت، گاز و دریا هستیم

ماموریت مرکز نوآوری و شکوفایی، کمک به عملیاتی کردن ایده ها است

آقای میثاقی از چی حرف می زنید؟

لزوم حمایت مجلس برای عینیت بخشیدن به مباحث حقوق بشر اسلامی/ مفاهیم حقوق بشر برای دانشجویان و دانش آموزان تبیین شود

ظریف در سالروز انقلاب مشروطه: دولت در ایران پاسخگوی مجلس است

آغاز نهضت تولید تلاوت و ترتیل در رادیو قرآن / استانداردی مشخص برای تولیدات تعریف می شود

کنکور چگونه برگزار می شود؟ | جزییات تشکیل هیات 13 نفره

روحانی: کارگروهی زیر نظر سران سه قوه برای رفع موانع و جهش تولید به زودی فعال می شود/ تلاش برای جذب و نگهداری سرمایه و تسهیل شرایط سرمایه گذاری در کشور

پیام داریوش مهرجویی در پی درگذشت خسرو سینایی

طراحی محصولات جدید ایران خودرو مطابق سلیقه مصرف کنندگان

آیا زوال عقل در افراد چاق بیش تر است؟

پیش از انقلاب اسلامی، مجلس اغلب نادیده گرفته می شد

استخدام کارشناس شیمی خانم در شرکت آپلایدساینس در تهران

ساخت 400 واحد مسکونی برای ایثارگران در شهر جدید هشتگرد

اجرای رمز پویا وقوع جرایم اینترنتی را 18 درصد کاهش داده است

استخدام حسابدار در یک شرکت معظم تولیدی و صنعتی در تهران

پیام داریوش مهرجویی در پی درگذشت خسرو سینایی

اعلام مشروطیت، سرآغاز راه ناهموار قانونگرایی

نقش اصحاب رسانه کمتر از مدافعان سلامت نیست / اهمیت داشتن تقوا در فضای مجازی

ظریف در سالروز انقلاب مشروطه: دولت در ایران پاسخگوی مجلس است

مجلس به دنبال تدوین نظام نامه های جدید مالیاتی است

افتتاح سراسرنمای مقاومت شهید سلیمانی+عکس

توجیه جدید آمریکا برای ناکامی در جنگ رسانه ای علیه ایران

زمانی در کشور موفق هستیم که خروجی مراکز آموزش عالی ایجاد صنعتی پویا باشد

مباهله انرژی هسته ای شیعه است/ برپایی 24 جشن همزمان با روز مباهله

5 راهکار برای پایان دادن به پرونده بذرپاش

جنیفر آنیستون مجری الن شو می شود؟

توییت ظریف در سالگرد انقلاب مشروطه/عکس

در مناطقی که تراکم جمعیت داریم طرح زوج و فرد در مدارس اجرایی می شود

کارگروه رفع موانع جهش تولید تشکیل می شود

ماموریت مرکز نوآوری و شکوفایی، کمک به عملیاتی کردن ایده ها است

روحانی: استقراض از بانک مرکزی در دستور کار نیست

نهضت مطالبه گری درهرمزگان نهادینه شود/رسانه ها نیازبه آرامش دارند

هشدار مشاور روحانی درباره رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام سوگواری امام حسین (ع)

آغاز دومین مرحله رزمایش کمک مؤمنانه در قرچک

پیش از انقلاب اسلامی، مجلس اغلب نادیده گرفته می شد

طرحی با نام «خیمه های رسانه ای» در محرم اجرایی می شود

واکنش اسراییلی ها به شلیک موشک های سپاه از قعر زمین

مدرس خیابانی به عنوان وزیر پیشنهادی صمت معرفی شد

مجری سرشناسی که تبدیل به چهره پرحاشیه اینستاگرام شد

صف ونزوئلایی ها برای ورود به فروشگاه ایرانی + عکس

استمداد شورای مبارزه با مواد مخدر شرق استان تهران از ائمه جمعه

استخدام حسابدار انبار و فروشگاه در یک مرکز معتبر در تهران

جشن میلاد امام هادی(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

نمایشگاه هفته دولت خراسان شمالی به صورت مجازی برگزار می شود

لزوم همراهی دستگاه ها برای دریافت کد بورسی ایتام در طرح شتابا

روش های امر به معروف باید براساس مقتضیات زمان باشد

اساتید باید تلاش خود را بر عملیاتی کردن دانش خود بگذارند

علی اصغر فارسیان قاری قرآن کریم درگذشت

نهضت مطالبه گری درهرمزگان نهادینه شود/رسانه ها نیازبه آرامش دارند

نشست مجازی توسعه روابط فرهنگی ایران و چین برگزار شد

فرمانده ناجا: تقویت و تجهیز پلیس فتا از جمله ضروریات محسوب می شود

اگر سردار سلیمانی نبود حاکمیت سوریه و عراق با داعش بود

فرمانده ناجا: جایی برای جولان مجرمان در فضای مجازی نیست

غربت زدایی از مهم ترین فضیلت های حضرت علی(ع) در قرآن / جشن مباهله در 24 نقطه تهران برگزار می شود

سازمان ملل:امیدواریم مردم لبنان آسیبی نرسیده باشد

لغو اجلاسیه هشتم مجلس خبرگان رهبری

ظرفیت های پیشوا برای توانمندسازی مددجویان به کار گرفته شود/ ضرورت ارتقاء مهارت آموزی جامعه هدف بهزیستی

به بهانه 14 مرداد سال روز شهادت دکتر حسن آیت | جوانان را با سیره «آیت»ها بیشتر آشنا کنیم

عکس پروفایل با کیفیت به مناسبت عید غدیر

تعامل بین یگان های نیروهای مسلح در بالاترین سطح قرار دارد

از جدیدترین مدل کوییک آر پلاس رونمایی شد

رهایی از زندان پس از 3 سال با تلاش شورای حل اختلاف فارس

باید برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی نسبت به آینده حس اعتماد و اطمینان بیشتری ایجاد کنیم

مدیر دیوان وقف سنّی سامرا به زیارت حرم عسکریین(ع) مشرف شد

پلیس فتا با ناامن کنندگان فضای مجازی قاطعانه برخورد کند/ جایی برای جولان مجرمان نیست

افتتاح سراسرنمای مقاومت شهید سلیمانی+عکس

پیشنهاد متفاوت برای انتخاب رییس جمهور 1400/احمدی نژاد رد می شود؟

مسابقات استانی تفسیر قرآن در 11 شهر گیلان برگزار می شود

مجری سرشناسی که تبدیل به چهره پرحاشیه اینستاگرام شد

قهرمان MMA ایران این قرارداد مهم را در سنگاپور امضا کرد/عکس

وزارت بهداشت: هنوز هیچ پروتکل بهداشتی برای برگزاری مراسم محرم ابلاغ نشده است

ابراز امیدواری رییس حوزه هنری اصفهان برای حل مشکل خانه هنرمندان

قول بایدن برای انتخاب یک زن

انتشار رمانی درباره زندگی امیرالمؤمنین (ع)

اجلاس خبرگان رهبری به تعویق افتاد

پذیرش انتقالی مدرسه علمیه صاحب الزمان (عج) مرند

کارگروه مشترک سه قوه برای رفع موانع تولید با مسئولیت جهانگیری تشکیل می شود

عقب افتادن پریود، قبلا هم پیش اومده

برگزاری 24 جشن روز مباهله در 24 نقطه شهر/مباهله انرژی هسته ای شیعه است

مهارت آموزی جهاد دانشگاهی به 20 هزار نفر در سال

استقراض از بانک مرکزی را از دستور کار دولت خارج کرده ایم

استخدام 5 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در خراسان رضوی

استخدام کارشناس طراحی وب سایت،کارشناس دیجیتال مارکتینگ در مشهد

بی مهری با سیاه بازی

بی مهری با سیاه بازی