مطالب مرتبط:
ظریف در مجلس: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست
سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست/ دیدگاه حزبی نداریم
سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست/ دیدگاه حزبی نداریم
ظریف در مجلس: سیاست خارجی حوزه دعوای گروهی و جناحی نیست
ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:352020-07-05سياسي

ظریف در صحن علنی مجلس: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست/ دیدگاه حزبی نداریم


سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی و گروهی نیست به همین دلیل سیاست خارجی در قانون اساسی در حوزه اختیارات مقام معظم رهبری است.

- ـ محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه صبح امروز (یک شنبه) در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با تبریک به نمایندگان مجلس یازدهم و هیئت رییسه و آرزوی توفیق برای خدمت به آن ها در این دوره، گفت: امروز دنیا شاهد یک تحول عمده در روابط بین الملل است که شاید در 100 سال گذشته و به خصوص 70 سال گذشته و بعد از پایان جنگ جهانی دوم، بی سابقه است.

وی افزود: این تغییرات در روابط بین الملل بنیادین است و ماهیت بسیاری از مفاهیم در روابط بین الملل در حال تغییر است.

این تغییر بعد از پایان امپراتوری شرق آغاز شد، البته غرب فکر می کرد که این پایان به معنای پیروزی است و به زودی فهمیدند که شرایط جدیدی در روابط بین الملل حاکم شده است.

اشتباه برداشتی که در دهه 90 کردند، غرب همچنان تاوان آن را می دهد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه در شرایط سیال گذار بین المللی که 30 سال است ما در آن بوده و پایانی برای آن فعلا متصور نیستیم، مهم ترین نکته فهم دقیق و عدم اشتباه است، اظهار داشت: هر کسی در دوران گذار دچار فهم اشتباه شود، دچار مشکلات اساسی شده و بعضی حکومت ها به پایان رسیده اند.

ظریف افزود: متاسفانه ایران هم در تاریخ معاصر در مقاطع گذار به دلایلی مختلفی به رغم اهمیت شرایط مهم و استراتژیک خود تا پیش از انقلاب اسلامی، نتوانسته نقش خودش را ایفا کند.

فرصت ها از دست رفت، شاید به این دلیل که در گذشته جهت گیری های جهانی شناخته نشد و کنش گری فعال و انسجام داخلی نداشتیم و شاید مهم تر از همه نخبگان جامعه ما در دوران گذار نه تدبیر کافی و نه شجاعت لازم را داشتند که شرایط گذار بتوانند شرایط کشور را به شکلی مدیریت کنند تا شرایط گذار در کشور ایجاد شود.

وی با بیان اینکه شرایط گذار دو مشخصه مهم دارد، به تبیین این دو مشخصه پرداخت و تاکید کرد: مشخصه اول شدن مداوم یا سیالیت همه جانبه و ائتلاف های کوتاه مدت فرصت طلبانه و تحول در مفاهیم است.

تحول دوم جابجایی مراکز و کانون های قدرت در روابط بین المللی حرکت از جهانی است که همه چیزش در غرب اتفاق می افتاد از اتفاقات مهم تا تصمیم گیری های مهم غرب محور بود به جهانی که امروز این چنین نیست وزیر امور خارجه تصریح کرد: همه مفاهیم بین الملل و روابط سیاسی دچار تحول بنیادین شده است.

نه اینکه مفاهیم قبلی نابود شده، اما مفاهیم جدیدی جایگزین شده که فرصت های ویژه ای برای کشور هایی نظیر جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده است.

امام (ره) اولین کسی بود که این موضوع و تحول را تشخیص داد.

ظریف اضافه کرد: اگر نامه حضرت امام (ره) به گورباچوف را ملاحظه کنید، متوجه می شوید که امام این تحول را در آن زمان تشخیص دادند و به دنبال ایشان، خلف صالح ایشان مقام معظم رهبری همین روش را ادامه دادند.

وی با بیان اینکه امنیت و قدرت دچار تحول شده و مفاهیم جدیدی می توانند امنیت و قدرت ساز باشد، اظهار داشت: همه جهان غرب نیست و حتی در درون غرب، جنگی داخلی بین قدرت و نظام لیبرال جهانی شکل گرفته است.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه قدرت های غیر غربی برآمده اند، اظهار داشت: برآمدن چین و همچنین برآمدن کشور های نوظهور، نگرانی آمریکا را از دهه 90 دربرداشته و تمامی اقدامات ایالات متحده در همین راستا بوده است.

آمریکا فکر می کرده در شرایط انتقالی اگر سریع اقدام نکند، امکانات خود را از دست می دهد.

ظریف افزود: برای این که آمریکا بتواند شرایط قدیم را نگه دارد یعنی امروز آمریکا به عنوان یک قدرت ارتجاعی و قدرتی که تلاش می کند، شرایط گذشته را که به نفعش بوده نگه دارد و از روی آمدن مفاهیم جدید قدرت جلوگیری کند این است که تمام دنیا را امنیتی کند.

شما می بینید در مورد کرونا هم آمریکا با چین برخورد امنیتی می کند تا خود را حفظ کند.

اگرچه بعضی تئوری ها وجود دارد که از هر دو طرف در مورد کرونا بحث امنیتی بودن را مطرح می کنند، اما آمریکا به دلیل دیگری آن را امنیتی می کند.

وی گفت: آمریکا تلاش می کند در این شرایط انتقالی، جمهوری اسلامی را به عنوان قدرتی که می تواند در شرایط جدید با شناخت صحیح برآید، امنیتی کند.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: در این شرایط، یک فضای کنش گری برای ایران پیش آمده و باید بپذیریم که اگر در شرایطی می توانستیم بگوییم که امر مختومه وجود دارد، اما الان نمی شود آن را گفت.

هر چند ما بر اساس تفکر اسلامی معتقد به جبر نیستیم، اما امروز تفکر محتومی در روابط بین الملل و همچنین هیچ امر محتومی در جهان وجود ندارد و همه چیز در حال شدن است.

است.

ظریف با بیان اینکه انسان ها و کشور ها به عنوان کنش گران موثر هستند، اظهار داشت: هرگونه محتوم انگاری به معنای تسلیم و خطر جدی است که جوامع را تهدید می کند و باید بپذیریم که کنشگر، تاثیرگذار هستیم و خود می توانیم آینده خود را شکل دهیم.

وی گفت: امروز شرایط به گونه ای شده است که نه تنها کشورها، بلکه افراد هم می توانند در تحولات بین المللی کنشگر بوده و موثر باشند.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: در این شرایط که جمهوری اسلامی با یک قدرت واقعی که آن هم یک قدرت معنایی است که امام (ره) آن را درک و به خوبی از آن استفاده کرده و مقام معظم رهبری نیز از آن در سیاست های داهیانه خود پیگیری می کنند، جمهوری اسلامی یک قدرت در حال برآمدن است و این موضوع باعث شده آمریکا به عنوان کشوری که می خواهد روابط کنش گری نظام قبلی همچنان حاکم باشد، یک جنگ تمام عیار آغاز کرده است.

ظریف با بیان اینکه در این جنگ تمام عیار علیه جمهوری اسلامی، آمریکا چندین کار را انجام می دهد، اظهار داشت: مهم ترین کار آمریکا این است یک مفهوم بسازد و آن هم این است که از ایران یک تهدید امنیتی ایجاد کند.

وقتی از ایران یک تهدید امنیتی ایجاد کرد، موضوع ایران موضوع مکان ها و حوزه هایی که آمریکا در آن اقتدار دارد که شورای امنیت از جمله آن است و یا اینکه آن را به حوزه های امنیتی اقتصاد بکشاند.

وی افزود: یکی از کار های مهمی که آمریکا در دوران اوباما با علم به از دست دادن قدرت خود انجام داد، ضعف های اقتصادی جهان را امنیتی سازی کرد و بحث های مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم و اقداماتی از این قبیل را امنیتی و دنیا را در برخی حوزه ها گرفتار کرد و از همین حوزه ها استفاده کرد تا اهداف امنیتی خود را پیگیری کند.

وزیر امور خارجه بیان کرد: نظام اقتصادی آمریکا، در این فاصله توانست یک قدرت ویژه ای را بر نظام اقتصادی جهانی پیدا کند و این موضوعات هستند که جمهوری اسلامی باید در میان آن ها بازی کند.

ظریف تصریح کرد: دومین کاری که بعد از امنیتی سازی علیه ایران، آمریکا تلاش کرده است تا انجام دهد، اجماع سازی علیه ایران است.

شما شاهد هستید که از دی ما 96 تا هفته گذشته، چهار جلسه ویژه شورای امنیت با فشار آمریکا برای فشار بر ایران برگزار شده است.

جلسه ای که در بهمن 96 نماینده وقت آمریکا در مورد اغتشاشات برگزار کرد، جلسه ای که به ریاست پمپئو برگزار شد، جلسه ای که به ریاست ترامپ برگزار شد و جلسه ای که هفته گذشته با حضور بنده، دبیرکل سازمان ملل و شخص پمپئو برگزار شد و در همه این حرکت ها به لطف خدا، آمریکا منزوی شده است.

وی با بیان اینکه شما ملاحظه کردید که در جلسه ای که آمریکا برای اغتشاشات برگزار کرد، همه اعضای شورای امنیت از برجام حرف زدند، خاطرنشان کرد: در جلسه هفته گذشته که آمریکا باز هم برای امنیتی سازی ایران استفاده کرد، همه اعضای شورای امنیت اصرار کردند که برجام مهم و هم اینکه سیاست آمریکا غلط است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: هدف سوم آمریکا روایت سازی های جعلی از ایران در منطقه و جهان است.

باید بازی آمریکا را بشناسیم و گرفتار آن نشویم.

ظریف گفت: چهارمین اقدام آمریکا فشار بر دوستان ایران و هدف قرار دادن منافع ایران در منطقه است، که در این حوزه هم باید توجه ویژه داشته باشیم.

وی افزود: مهم ترین هدفی که آمریکا دنبال می کند، ناکارآمد نشان دادن نظام، مشروعیت زدایی از نظام و جدا کردن مردم از حاکمیت است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: اگر کتاب جان بولتون را بخوانید، متوجه می شوید در پشت همه سیاست های آمریکا علیه ایران که تحت عنوان فشار حداکثری نام گرفته، این اهداف نهفته است.

ظریف با اشاره به اقداماتی که ما باید انجام دهیم، تصریح کرد: مهم تر از همه انسجام درونی است.

سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی و گروهی نیست.

بر همین اساس است که سیاست خارجی در قانون اساسی در حوزه اختیارات رهبری انقلاب است و سیاست های کلی نظام را مقام معظم رهبری تعیین می کنند.

این به معنی اجتناب از دوگانه سازی و اجتناب از دعوای داخلی در حوزه سیاست خارجی است.

وی با بیان اینکه بحث دوم تمرکز بر منطقه و همسایگان است، اظهار داشت: ایران باید در منطقه تولید کننده امنیت و ثبات و توسعه برای همسایگان شناخته شود.

ما باید سیاست همسایگی را دنبال کنیم و همسایگان ما باید احساس کنند که بهترین روابط را با ایران دارند.

وزیر امور خارجه اظهار داشت: از همین رو ما در هفت سال گذشته بیشترین ارتباطات را با همسایگان داشته ایم.

امروز هم بهترین روابط ما با ترکیه، روسیه، افغانستان، پاکستان، آذربایجان، عراق و برخی همسایگان جنوبی که خواهان روابط خوب با جمهوری اسلامی هستند، داریم.

ظریف گفت: تعدادسفر های بنده به این کشور ها چندین برابر سفر به دیگر کشور ها است.

بنده بیش از 20 سفر به ترکیه و روسیه داشته و سفر های متعددی به پاکستان، عراق و افغانستان داشته ام که نشان دهنده تمرکز بر همسایگی است.

وی افزود: نمونه نقش موثر ایفا کردن در منطقه روند آستانه است.

باید بگویم که تنها کاری که در دنیا آرامش و ثبات را به سوریه بازگرداند، روند آستانه است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: بحث کنوانسیون دریای خزر که یکی از توفیقات بزرگ جمهوری اسلامی ایران است، در قالب سیاست همسایگی با حفظ تمامی حقوق مردم ایران در دریای خزر انجام گرفته است.

ظریف تصریح کرد: همکاری های سه جانبه، چندجانبه و منطقه ای که ما در این مدت شاهد آن بودیم، بر اساس این سیاست است؛ سیاست تخلیه قدرت استراتژیک ایران توسط آمریکا در منطقه را با سیاست همسایگی پاسخ می دهیم.


کلید واژه ها: روابط بین الملل - بین الملل - سیاست خارجی - روابط - مجلس شورای اسلامی - تغییر - خارجی - پایان - سیاست - وزیر امور خارجه - مقام معظم رهبری - نمایندگان مجلس - جلسه علنی مجلس - محمدجواد ظریف - مجلس - حوزه - شورای اسلامی - مجلس یازدهم - قانون اساسی - گذشته - امروز - امور خارجه - نمایندگان - جلسه علنی - صبح امروز - جنگ جهانی - ظریف - اختیارات - علنی - تغییرات

آخرین اخبار سرویس:
کم فروشی و گران فروشی مخابرات همدان

ویدئو / از توضیح اوقاف تا گلایه اهالی؛ گره «آقمشهد» کور می ماند؟

46 هزار بسته تبرک علوی در امامزادگان سمنان توزیع شد

حاشیه جلسه هیات دولت

آذری جهرمی: شایعه قهر من، فضاسازی رسانه ای است

درگیری به خاطر توهین به اسلام در هند 3 کشته برجا گذاشت

آذری جهرمی: شایعه قهر من، فضاسازی رسانه ای است

استخدام مسئول فنی خانم (دکتری داروسازی) در شرکت بهنوار ایران

مرمت و بازسازی حمام های تاریخی در عباس آباد

فرماندار تفت: شیوه نامه های بهداشتی محرم رعایت شود

تصویب کلیات لایحه افزایش سرمایه شرکت ها در بورس

بازخوانی ضرورت دین از منظر المیزان در «مطالعات اندیشه معاصر مسلمانان»

بیانیه انجمن مدیران روزنامه های غیر دولتی درباره توقیف روزنامه جهان صنعت

آیت الله جنتی: دولت و به خصوص مردم در حد توان به لبنان کمک کنند

گزارش|دو روایت مختلف از افزایش نرخ عوارض شهرداری تویسرکان!

سرپرست جدید وزارت صمت با استجازه از رهبری معرفی می شود

شهر را مضطرب نکنید انبار نفت امن است

بخشی از این تحریم های داخلی بروکراسی اداری است

یک هیات نظامی ترکیه به جمهوری آذربایجان سفر می کند

زیر باد کولر تصمیم می گیرد و دانش آموزان در آتش استرس کنکور می سوزند | واقعا گرفتن یک تصمیم ساده برای فرزندان این کشور اینقدر سخت است؟

218 محکوم تعزیراتی با موافقت رهبر انقلاب مشمول عفو و تخفیف شدند

پیام تسلیت دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در پی درگذشت امام جمعه اهل سنت کرمانشاه

اینفوگرافیک/ مقاومت در نگاه رهبر معظم انقلاب

قدرت اسلام در وحدت مسلمین است

سرپرست جدید وزارت صمت با استجازه از رهبری معرفی می شود

آزمایش تیرویید در بارداری، چهار دهم بالاست

آیین های سنتی محرم در چهارمحال وبختیاری برگزار نمی شود

ستاد ملی کرونا با چه مجوزی عزاداری محرم را محدود کرد؟ | هر محدودیتی باید با تصمیم مجلس باشد

ورزنه اصفهان دارای 70 درصد زیرساخت های گردشگری اکوتوریسم و ژئوتوریسم است

بزرگترین مرکز پزشکی هسته ای شرق کشور در سمنان ساخته می شود

تحقق عدالت اقتصادی، زمینه ساز پیشرفت کشور است

مطالبات رسانه ها در عملکرد مدیران تاثیرگذار است

اربعین امسال مانند گذشته برگزار نمی شود/ قرائت زیارت اربعین را به خانه ها می بریم

برگزاری دوره های آموزش خبرنگاری به مثابه ی ایفای مسئولیت اجتماعی

شورای امنیت هنوز درباره عملکرد حافظان صلح در لبنان به اجماع نرسیده است

تاکید آیت الله جنتی بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی در برگزاری عزاداری محرم

تخصیص 13 هزار پنل خورشیدی به عشایر تا پایان امسال

آنتروپی در سیاست خارجی ترامپ

جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صمت

برق موزه فرش قطع شد

تحلیل کارکرد رفاه اجتماعی از دیدگاه قرآن در «افق های نو در فقه سیاسی»

رسانه رکن اصلی ارتقای اعتماد عمومی در جامعه است

عبور از وضعیت قرمز کرونا در قم جز با همراهی مردم ممکن نیست

افراد مساله دار که به دنبال برگزاری مراسم محرم به روش پیش از کرونا هستند، هدایت شوند

توزیع 170 هزار سبد کالا بین نیازمندان سیستان وبلوچستان

رسانه های سمنان با افزایش مشارکت عمومی حافظ منابع طبیعی باشند

واژه های «حَرْث» و «نسل»؛ دلیل تلازم سرنوشت کشاوری و جمعیت

معاون پارلمانی رییس جمهور: سرپرست جدید وزارت صمت با استجازه از رهبری معرفی می شود

زنجیره انسانی مسلمانان برای محافظت از یک معبد + فیلم

قالیباف: ستاد مقابله با کرونا مصلحت ندید رییس جمهور در جلسه مجلس حضور یابد

توضیحات واعظی درباره طرح گشایش اقتصادی و فروش داخلی نفت

شریعتمداری: فتاح، نظام مظلوم را آماج تهمت های ناروا کرد

نیکوکاران نذروات را در بسته های بیرون بَر بهداشتی در اختیار مردم عزادار قرار دهند

خبرگزاری مهر، رسانه ای منتقد و منصف در میان رسانه های فعال است

بادامچیان: مطمئن هستیم با یاری دولت، ملت و همه بزرگان حادثه لبنان ترمیم و جبران می شود

کتاب «قمقام زخار و صمصام بتار» نقد و رونمایی می شود

احتمال لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد | حذف اثر انگشت در مرحله دوم انتخابات مجلس

گام های علمی و موثر جهاد دانشگاهی برای توسعه استان البرز

نشست فصلی وحدت و اخوت فرماندهان ارتش و سپاه برگزار شد

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ارتحال امام جمعه اهل سنت کرمانشاه را تسلیت گفت

ورزنه اصفهان دارای 70 درصد زیرساخت های گردشگری ژئوتوریسم است

ادامچیان: مطمئن هستیم با یاری دولت، ملت و همه بزرگان حادثه لبنان ترمیم و جبران می شود

پیشنهاد لغو طرح ترافیک تا پایان مرداد | حذف اثر انگشت در مرحله دوم انتخابات مجلس

50 هکتار از اراضی ملی در خرمشهر رفع تصرف شد

جایگاه مطلوب پژوهشکده های دانشگاه شهرکرد در کشور

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت فعال در زمینه بازرگانی اینترنتی

ارتش و سپاه دوشادوش هم برای آرامش ملت گام بر می دارند

پویش «ایران همدل » با هدف گره گشایی از مشکلات مردم در استان البرز برگزار می شود

روسیه با مکانیسم ماشه علیه ایران مخالفت کرد

حکم قطعی پرونده تخلفات پروژه های آب و خاک جهاد کشاورزی اردبیل صادر شد

اجرایی شدن مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی تا 45 روز آینده

امروز جهاد دانشگاهی به سراغ صاحب نظران در حوزه محیط زیست برود

همکاری خبرنگاران رکن اصلی ارتقای اعتماد عمومی است

همه کشورهای اسلامی در بازسازی لبنان کمک کنند/ عزاداری امام حسین (ع) با رعایت کامل مسائل بهداشتی برگزار شود

برگزاری غیرحضوری مجامع عمومی و انتخابات الکترونیکی احزاب

218 محکوم تعزیراتی با موافقت رهبر انقلاب مشمول عفو و تخفیف شدند

غرور قربانی گرفت

30 عنوان برنامه بنیاد شهید در سالروز ورود آزادگان به کشور

مشکلات منطقه الموت با حضور استاندار قزوین بررسی می شود

آیت الله جنتی: مردم در حد توان به مردم حادثه دیده لبنان کمک کنند

پویش های فرهنگی به ویژه نذر ماسک در قم فعال شده است

تاکید بر احیای روضه های خانگی در محرم 99

کنایه روحانی به اعراب منطقه: اگر ایران نبود، همه شما را صدام خورده بود/ آمریکا علیه ایران ناموفق است

استخدام تکنسین تعمیرات ( الکترونیک ) در شرکت رباتیک ناج

اداره کل تبلیغات اسلامی،مسئول نظارت و اجرای اصول بهداشتی در هیئات

کرمانشاه آماده برگزاری کنکور است

استخدام مدیر اداری آقا در مجموعه فرش فرهی در کاشان

جلسه هیات دولت _22 مرداد

آیین تشت گذاری در اردبیل برگزار نمی شود

بررسی اطلاعات قراردادها در سامانه شفافیت شهرداری تهران

ببینید | ظریف: نقشه موذیانه آمریکا شکست خواهد خورد

استخدام کارمند اداری خانم با مزایا در محدوده صادقیه

کدخدایی راه ورود اصلاح طلبان به انتخابات 1400 را بست؟

پارلمان پاکستان 4 خواسته دیگر FATF را محقق کرد

چرا عدم رای اعتماد مجلس به مدرسی خیابانی اشتباه بود؟/ افزایش گمانه زنی های برای معرفی وزیر جدید

استخدام انباردار آقا در یک شرکت معتبر در میرداماد

اولین شهرک صنعتی کشاورزی در مازندران راه اندازی می شود

واکنش مشاور روحانی به رد صلاحیت مدرس خیابانی

خزر نیازمند تغییر باورها

معرفی میراث معنوی محرم به صورت مجازی

ظریف در صحن علنی مجلس: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست/ دیدگاه حزبی نداریم

ظریف در صحن علنی مجلس: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست/ دیدگاه حزبی نداریم