مطالب مرتبط:
حمایت از خانواده های دارای چندقلو در دستور کار
خانواده شهدا مایه قوام و ثبات جامعه هستند
خانواده شهدا مایه قوام و ثبات جامعه هستند
وضعیت کودکان زباله گرد افغانستانی در شهر تهران بررسی می شود
دوستان خیالی کودکان؛ چرا کودکان برای خود دوست خیالی می سازند؟
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:302020-07-05اقتصادي

کودکان کار ؛ بار بردوش جامعه یا برداشتن بار از دوش خانواده؟


ایرنا - وجود کودکان کار پدیده ای نیست که به تازگی در کشورمان ظهور کرده باشد، بلکه پیدایش آن ریشه در فقر اقتصادی و فرهنگی دارد که از گذشته تاکنون به اشکال مختلف نمود داشته است؛ - " شیراز - ایرنا - وجود کودکان کار پدیده ای نیست که به تازگی در کشورمان ظهور کرده باشد، بلکه پیدایش آن ریشه در فقر اقتصادی و فرهنگی دارد که از گذشته تاکنون به اشکال مختلف نمود داشته است؛ موضوعی که جامعه را دچار ناهنجاری کرده و زدودن آن با روش های مقطعی کارساز نبوده و نیست.

برخی از خانواده ها که بیشترشان اتباع خارجی هستند به این باور رسیده اند که کودکان خود را برای امرار معاش به خیابان ها بفرستند؛این روزها که شیوع کرونا دوباره اوج گرفته پدیده کودکان کار و معضل آن دوچندان شده است.

هر چند گفته می شود تاریخ استفاده از کودکان به دوران صنعتی شدن باز می گردد اما به گواه محققان می توان نتیجه گرفت که استفاده از کودکان کار برای بدست آوردن لقمه ای نان به زمانی فراتر از صنعتی شدن تعلق دارد و در زمان های بسیار قدیم از کودکان برای انجام کارهای مختلف بهره می بردند که می توان به دوران برده داری نیز اشاره کرد.

اما پدیده کودکان کار تنها به کشورهای در حال توسعه اختصاص ندارد زیرا در در کشورهای توسعه یافته نیز این پدیده به وضوح دیده می شود که نقش دولت ها ، سازمان های مردم نهاد، خیران به ویژه در امر آموزش در پاک کردن چهره شهرها از اینگونه مناظر بسیار اساسی است.

بیست و دوم خرداد برابر با دوازدهم ژوئن روز جهانی مبارزه علیه کار کودک است و در سال 1989 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل پیمان نامه حقوق کودک را تصویب و بر این اساس دولت ها موظف شدند تا با هر گونه سوءاستفاده و بهره کشی اقتصادی از کودکان مبارزه و زمینه رشد جسمی، روانی ، ذهنی، اجتماعی و تحصیلی تمام کودکان را فراهم کنند.

کشورمان نیز در سال 1370 پیمان جهانی حقوق کودک را امضا کرد و در سال 1373 مجلس شورای اسلامی نیز این پیمان نامه را به تصویب رساند.

اگر نگاهی به کودکانی که به عنوان کار راهی خیابان ها می شوند و به مشاغل کاذب دست می زنند، داشته باشیم، می بینیم در میان آنهاکودکانی وجود دارند که بد سرپرست هستند و به دلایلی همچون اعتیاد والدین، فقر و مشکلات خانوادگی ناگزیر هستند به روش های مختلف در خیابان امرار معاش کنند.

براساس آمار موجود 80 در صد کودکان کار را اتباع خارجی تشکیل می دهند و درآمدی معادل 400 هزار تومان در روز دارند در آمد 400 هزار تومانی در روز براساس آمار موجود در کلانشهر شیراز بیش از 80 در صد کودکان کار را اتباع خارجی تشکیل می دهند که آنها از این راه در آمدی معادل 400 هزار تومان در روز دارند.

کارشناسان جامعه شناسی، روابط بین الملل،اجتماعی و روانشناسی بر این باور هستند که وقتی این کودکان اینگونه در آمد داشته باشند اگر رسیدگی نشود ، قطعا به کارشان با این درآمد خوب ادامه خواهند داد و علاوه بر اینکه چهره شهر را نازیبا می کنند این امکان وجود دارد دامنه آسیب های اجتماعی را گسترش دهند و شاید هم طعمه قاچاقچیان شوند.

کیسه پلاستیک، انواع گل، آدامس، دستمال کاغذی، کتابچه دعا، فال حافظ و دیگر لوازم خرد و اندک از جمله کالاهایی هستند که کودکان کار در سرچهارراهها و خیابان ها به فروش می رسانند.

تعدادی از این کودکان نیز زباله گرد هستند که این امر دراین شرایط کرونایی سلامتی آنها را به شدت تهدید می کند و شماری هم به شست و شوی شیشه خودروها می پردارند و یا اینکه با واکس زدن، کفش ها را براق می کنند.

شماری از کودکان کار با وجود اینکه سن پایینی دارند در لا به لای خودروها حرکت می کنند و این امکان وجود دارد، رانندگان آنها را نبینند و منجر به تلفات جانی و صدمات بدنی شود.

تعدادی از این کودکان زباله گرد هستند، که این امر در شرایط کرونایی سلامت آنها را به شدت تهدید می کند دورکردن کودکان از کار در قاللب برنامه های فرهنگی رییس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز با بیان اینکه مدت 2 سال است با برنامه های آموزشی، فرهنگی و هنری تعداد زیادی از کودکان خیابانی را از مقوله کار در خیابان ها دور کرده ایم، اعلام کرد: آموزش بهداشت فردی و عمومی ، کنترل نگرانی و آموزش پیشگیری از بیماری کرونا از جمله کارهایی است که صورت گرفته است.

یوسف آفرینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : توانستیم 200 نفر از کودکان ایرانی را که زباله گرد بودند ویا گدایی می کردند از خیابان ها دور کنیم و هم اینک شمار زیادی از آنها تحصیل می کنند و برای رفع مشکللات معیشتی هم به طور ماهیانه بسته های حمایتی به آنان داده می شود.

او ادامه داد : متوجه شدیم طیف های آسیب دیده دچار اضطراب هستند که امکان دارد رفتارهای پر خطری مانند وندالیسم(خرابکاری و آسیب رسانی به ساختمان ها و تجهیزات) از خود بروز دهند و به اموال عمومی و شهری نیز خساراتی وارد کنند.

تیم فوتبال کودکان کار شیراز قهرمان کشور شد وی اضافه کرد: راه اندازی کارگاه های آموزشی و مهارت شغلی مانند تعمیر آسانسور و پکیج گرما و سرما به جای زباله گردی هم به صورت عملی و هم به صورت تئوری با استفاده از متخصصان به کودکان کار و زباله گرد آموزش داده شده است.

این کارشناس رشته روانشناسی ادامه داد: همچنین این کودکان که اکثرا از خانواده های بد سرپرست هستند، درانجام کارهای دستی خوب بودند اما از نظر فکری مشکل داشتند از این رو برای آنها کلاس های شطرنج برگزار کردیم ضمن اینکه با نمایش دادن انیمیشن که فضای بسیار مناسبی است برای بروز خلاقیت های کودک اقدام کردیم تا آموزش مهارت زندگی یاد بگیرند و گرفتار اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی نشوند.

آفرینی اضافه کرد: همچنین افرادی که تحت پوشش داریم با تشکیل تیم فوتبال و استفاده از مربی حرفه ای و انجام تمرین و مسابقه در سطح کشور بسیاری ازآنها که بازیکن خوبی بودند نیز جذب باشگاه ها شدند و در مراسمی که با حضور امانوئل نماینده سازمان ملل برگزار کردیم تیم فارس را که قهرمان کشور شده بود تقدیر کردیم و این اداره به عنوان الگو در کشور نیز معرفی شد.

او بیان کرد: برخی از کودکان کار والدین دلسوزی ندارند و معتاد هستند؛ برای اینکه کودکان به الگوهای وطن پرستی، ایثار و فداکاری تبدیل شوند ورزش زورخانه ای و پهلوانی برایشان راه اندازی کردیم زیرا در این رشته که با نوای مرشد و ضرب همراه است می تواند از نظر روانی تاثیر به سزایی داشته باشد و آنها را از افسردگی دور کند.

رییس اداره پیشگیری شهرداری شیراز : بسیاری از کودکان کار در کارگاه ها آموزش فنی می بینند مشکل اصلی کجاست ؟ رییس اداره پیشگیری شهرداری شیراز معتقد است: مشکل اصلی آن جایی است که حدود 80 درصد از کودکان کار خیابانی را اتباع خارجی تشکیل می دهند که به هیچ عنوان جذب برنامه های آموزشی و فرهنگی ما نمی شوند.

آفرینی گفت: خانواده اینگونه افراد می گویند فرزندان ما روزی 400 هزار تومان در خیابان درآمد دارند و برای همین است از برنامه های فرهنگی و آموزشی ما استقبال نمی کنند و پیشنهاد دادیم که برای اتباع خارجی از سوی مسوولان امر برنامه منسجم تری برگزار شود.

مسوول پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز اشاره کرد: در شیراز محله هایی داریم که جمعیت اتباع خارجی از شیرازی ها بیشتر است و بر این باوریم که اگر در قانون کشورمان که گدایی منع شده و جرم است برای اتباع خارجی هم طبق این قانون برنامه ریزی و این اتباع را هم ساماندهی کنیم.

شهروندان گدا پروری نکنند آفرینی و اظهار داشت: گدایان با سوء استفاده از احساسات و عواطف مردم اقدام به گدایی می کنند و حرفم این است که شهروندان گداپروری نکنند و به جای آن باید به مراکز و کارگاه های شغلی کمک کنند تا با راه افتادن اینگونه کارگاه ها هم به تولید کمک و هم عزت نفس کودکان خیابانی حفظ شود.

بهداشت و کودکان کار وی بیان کرد: از زمان شیوع بیماری کرونا در شیراز دستگاه های مربوط از جمع آوری کودکان کار و افراد متجاهر منع شدند و سازمان بهزیستی هم با این عقیده که امکان دارد اینگونه افراد مبتلا باشند و همه افراد تحت پوشش این سازمان را مریض کنند، موضوع جمع آوری را قبول نکردند.

کودکان کار اتباع خارجی در خیابان کمتر از اموزش استقبال می کنند آفرینی ادامه داد: ما نیز با همکاری شهرداری ، فرمانداری ، نیروی انتظامی ، سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی 500 نفر را پس از غربالگری و انجام تست کرونا سامان دهی کردیم اگرچه هنوز هم تعداد زیادی در خیابان ها دیده می شوند و اگر بخواهیم وضعیت خیابان ها را بهتر کنیم باید برنامه ریزی کلان تر و منسجم تری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه ماموران ما به هیچ عنوان برای برخورد با کودکان خیابانی از قوه قهریه استفاده نمی کنند، افزود: به همکاران در این حوزه آموزش داده ایم و توصیه ما به دیگر نهادها این است که از قوه قهریه استفاده نکنند و برای این کار نیز از خواهرانی که روحیه نرم تر و مهارت کنترل بیشتری دارند استفاده شود.

2 باند متلاشی شد آفرینی در پاسخ به این پرسش که گفته می شود برخی افراد با تشکیل باند از کودکان خیابانی برای تکدی گری و یا کارهای دیگری استفاده می کنند افزود: نه اینکه وجود ندارد اما تعداد اینگونه باندها کم هست و ما نیز 2 باند را متلاشی کردیم و بیشتر با افرادی مواجه هستیم که به دنبال راحت درآوردن پول هستند.

آفرینی : اگر بخواهیم وضعیت خیابان ها را بهتر کنیم باید برنامه ریزی منسجم و کلان تری داشته باشیم مسوول سازمان مردم نهاد صبح آفرینش: اکثر کودکان کار در خیابان از بافت های قدیم شیراز هستند مسوول سازمان مردم نهاد ( سمن ) صبح آفرینش شیراز با بیان اینکه کودکان کار در خیابان به چند دسته تقسیم می شوند، افزود: مشکل اقتصادی خانواده های این قشر که بیشتر در بافت های قدیم شیراز زندگی می کنند منجر به کشیده شدن کودکان آنها به کاردر خیابان می شود.

محمد مسعودیان به خبرنگار ایرنا اعلام کرد: همچنین اعتیاد پدر و یا مادر و از کار افتادگی آنها از جمله عواملی هستند که کودکان این قشر آسیب پذیر ناگزیر می شوند به زباله گردی و یا به گدایی بپردازند و شماری از آنها نیز اقدام به فروش اجناس در خیابان ها می کنند.

او بیان کرد: بر اساس بررسی و تحقیق میدانی این سازمان، حدود 90 در صد کودکان کار در خیابان ها را فرزندان اتباع خارجی تشکیل می دهند که سن آنها بین 6 تا 15 سال است.

مسوول سازمان صبح آفرینش : بر اساس تحقیق میدانی 90 در صد کودکان کار در خیابان را فرزندان اتباع خارجی تشکیل می دهند فرزندان پرشمار وی اضافه کرد: از معضلات دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که داشتن فرزند بسیار در میان اتباع خارجی به عادت و فرهنگ تبدیل شده از این رو آنها نمی توانند مخارج روزانه خود را تامین کنند و ناگزیر هستند فرزندان خود را روانه خیابان ها کنند.

مسعودیان با اظهار اینکه سازمان صبح آفرینش کارش رسیدگی به آسیب های اجتماعی است، اظهار داشت : مشاهده کردیم که آموزش در بین این خانواده ها جایگاهی ندارد و ما نیز به خانوادهای اتباع خارجی از طریق آموزش های مختلف قانع کردیم که در امر فرزندآوری پرشمار رعایت اعتدال لحاظ شود.

او با اشاره به اینکه از سوی متولی امور اتباع خارجی به سازمان های مردم نهاد اجازه خدمات دهی نمی شود بیان داشت: آنها می گویند چون در اساسنامه سازمان های مردم نهاد نامی از اتباع خارجی برده نشده از این رو نمی توانیم همکاری کنیم ضمن اینکه هیات نظارت وزارت ورزش و جوانان اجازه نمی دهد بحث اتباع به اساسنامه اضافه شود.

با قوه قهریه مخالفیم مسوول سازمان مردم نهاد صبح آفرینش با تاکید به اینکه برخی نگاه ها به کودکان کار باید تغییر کند، گفت: برخی از کودکان کار در خیابان جریمه و یا اینکه به مراکزآموزشی تحویل داده می شوند اما پس از بازپروری بازهم شاهد حضور آنها در خیابان هستیم؛ با رویکرد قوه قهریه هم مخالفیم اما براین باوریم که باید کار اساسی و بنیادین صورت گیرد.

مسعودیان ادامه داد: در بحث آموزش نیز سازمان ما در محله سنگ سیاه شیراز یک کانون راه اندازی کرده است وحدود 60 کودک را با آموزش های مختلف از جمله ورزش با استفاده از روانشناسان راهی مدارس کردیم و برای مادران اینگونه افراد نیز آموزش خیاطی دادیم که از این راه بتوانند امرار معاش کنند.

وی گفت: همچنین با همکاری علوم پزشکی شیراز کودکانی را که نیاز به دارو و درمان داشتند تحت پوشش قرار دادیم و با معرفی به درمانگاه ها از مزایای درمان رایگان سود می برند.

مسعودیان اشاره کرد: حدود 180 خانواده را تحت پوشش داریم و برخی از خیران به ایرانی ها کمک می کنند.

مسعودیان : فرزند اوری در میان اتباع خارجی رعایت نمی شود ،برای امرار معاش کودکان خود را به خیابان می فرستند محمد 12 ساله: خرج تحصیلاتم را در خیابان بدست می آورم محمد که از اتباع خارجی است و 12 سال سن دارد به خبرنگار ایرنا گفت: در کلاس هفتم درس می خوانم و خرج تحصیلاتم را از طریق فروش دستمال کاغذی و کیسه پلاستیک در خیابان ها تامین می کنم.

وی اضافه کرد: هشت برادر و خواهر دارم و از آنجا که پدرم از کار افتاده است مجبورم برای تامین نیازهای زندگی در سر چهارراه ها امرار معاش کنم و از این راه روزانه حدود 30 هزار تومان درآمد دارم.

محمد که خواست به نام فاملیش اشاره نشود، ادامه داد : در محله سعدی شیراز زندگی می کنیم و رفتار اولیای مدرسه با اتباع خارجی بسیار خوب است و برای پرداخت شهریه و لوازم مدرسه مجبورم در فرصت هایی که بدست می آورم به ویژه در فصل تابستان کار کنم و از آنجا که سنم پایین است نمی توانم کار دیگری به جز فروش دستمال کاغذی در خیابان انجام دهم.

وی اضافه کرد: تاکنون چندین بار توسط ماموران که رفتار خوبی نداشتند دستگیر و روانه کانون کودکان کار بهزیستی شدم که در این مکان با من رفتار خوبی داشتند و آموزش های لازم را هم دیدم که خیلی تاثیرگذار بود.

دکترای روابط بین الملل: پدیده کودکان کار معضل اجتماعی جدی در ایران است اما دکترای روابط بین الملل دانشگاه تربیت مدرس هم با اشاره به اینکه پدیده کودکان کار هم اکنون به صورت یک معضل اجتماعی جدی در ایران مطرح است گفت: مهم ترین دلیل آن هم فقر شدید است اما عواملی همچون بیکاری، بی عدالتی، فاصله طبقاتی، مهاجرت از روستاها به حاشیه شهرها ، شرایط نامناسب خانوادگی و مهاجرین خارجی در پیدایش این پدیده نیز دخیل است.

سید حمزه صالحی در مصاحبه با خبرنگار ایرنا افزود: در بعضی کشورها عدم حمایت مناسب دولت ها از کودکان و مشکلات ساختاری برای رسیدگی به این امور باعث گسترش فقر و افزایش تعداد کودکان کار شده است.

وی اضافه کرد: علت مهاجرت مردم کشورهای همسایه به خاطر جنگ و فقر توأمان بوده است، این نیروها اکثراً فاقد مهارت هستند و بسیاری از آنها به صورت غیرقانونی وارد ایران شده اند که همین مسئله باعث شده هویت آن ها ثبت نشود از این رو به حاشیه شهرها رانده می شوند و طبیعی است در چنین خانواده هایی که از هیچ گونه حمایت قانونی هم برخوردار نیستند کار کردن کودکانشان در خیابان دور از انتظار نخواهد بود.

صالحی بیان کرد: وقتی بحث کودکان کار مطرح می شود مسئولیت اصلی در درجه اول متوجه دولت ها است که باید از سازمان های مردم نهاد در این زمینه حمایت کند تا روند حمایت از کودکان کار گسترده و قوی تر شود.

دکترای روابط بین الملل: جمع اوری کودکان کار از خیابان پاک کردن صورت مسئله است جمع آوری کودکان کار از خیابان پاک کردن صورت مسئله است این دکترای روابط بین الملل با اشاره به اینکه جمع آوری کودکان کار از خیابان ها پاک کردن صورت مسئله است اظهار داشت: تلاش برای بهبود قابل قبول شرایط کودکان کار نیازمند یک برنامه جدی در بازه های کوتاه ، میان و بلندمدت است تا علاوه بر حمایت اقتصادی، به فرآیند آموزش و پرورش، بازپروری کودکان و درنهایت حل کامل مشکل کمک شود.

وی بیان داشت: به نظر می رسد دولت ها در ایران با وجود تلاش اقدامات قابل توجهی برای ساماندهی این معضل به خصوص در قبال مهاجرین انجام نداده اند، به عنوان مثال از حدود سه میلیون مهاجر افغان در ایران حدود یک میلیون نفر کارت اقامت قانونی دارند و بدون تردید آنهایی که کارت اقامت ندارند با مشکلات عمیق تری روبرو هستند.

صالحی افزود: شاید ایران هم بتواند به مانند ترکیه که برای ساماندهی به وضعیت پناهجویان با اتحادیه اروپا یک توافق نامه امضا کرد، با یک دیپلماسی فعال در سطح منطقه و جهان توجهات ویژه ای به پناهجویان جلب کند و در کنار آن با یک سیاست گذاری مناسب و برنامه بلندمدت در مسیر ساماندهی و توانمندسازی مهاجرین قدم بردارد تا هم وضعیت آن ها بهبود یابد و هم جامعه از حضور آن ها بهتر بهره ببرد.

او ادامه داد: طبق ماد‏ه‏ 79 قانون کار ایران، اشتغال به کار کودکان زیر 15 سال ممنوع است ولی این ممنوعیت در شرایط بد اقتصادی حاکم بر کشور می تواند به ضد خودش بدل شود و کودکان را به انجام کارهای زیرزمینی سوق دهد زیرا آنها مجبورند کار کنند بدون آنکه حقوق مادی و معنویشان در عمل رعایت شود.

تلاش برای بهبود قابل قبول شرایط کودکان کار نیازمد یک برنامه ریزی در بازه زمانی کوتاه، میان و دراز مدت است معاون سازمان بهزیستی استان فارس: باید به کودکان کار به عنوان یک انسان نگاه کنیم معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان فارس هم با بیان اینکه باید به کودکان کار در خیابان را به عنوان یک انسان نگاه کنیم، اعلام کرد: اینگونه کودکان فرق نمی کند اهل کدام کشور باشند و از نظر ما آنها حق زندگی دارند و نباید این حق را ازکودکان گرفت.

معصومه فروتن در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان داشت: بسیاری از اتباع خارجی به صورت غیر مجاز در ایران زندگی می کنند و دولت باید نخستین کاری که انجا م می دهد هر چه زودتر تکلیف آنها را مشخص کند و اگر قرار است کمکی صورت گیرد سازمان یافته و هدفمند باشد.

وی اضافه کرد: اگر چه دولت دارد خدمات می دهد اما یک جاهایی باید تعیین تکلیف شود و هر سازمانی که در این امر وظیفه دارد باید به عنوان بازوی دولت کارش را به خوبی انجام دهد و در صورت تحقق این امر به سامان دهی مناسبی دست خواهیم یافت.

معاون سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه حدود 12 دستگاه وظایفی برایشان تعریف شده است ، اظهار داشت: سازمان بهزیستی یکی از این دستگاه هایی است که چهار مرکز برای کودکان کار در نظر گرفته است که دو مرکز کارش شبانه روزی است و دو مرکز هم به طور روزانه خدمات می دهد که می توان به سه مرکز در شیراز و یک مرکز هم در مرودشت اشاره کرد .

معاون سازمان بهزیستی فارس: کودکان کار فرق نمی کند اهل کدام کشورباشند، آنها حق زندگی دارند او افزود: پس از جمع آوری کودکان کار که توسط نیروی انتظامی و شهرداری صورت می گیرد اگر افراد مربوط به بهزیستی باشند که به ما ارجاع داده می شود و پس از بررسی از طریق شبکه مددکاری اگر حامی پیدا کردند که به خانواده ها می سپاریم و سپس از طریق بهزیستی به صورت روزانه خدمات می گیرند.

این کارشناس امور اجتماعی بیان کرد: در صورتی که کودکان کار کسانی نداشته باشند که از آنها حمایت کنند در مراکز ما یک دوره 20 روزه که می تواند تمدید شود نگهداری می شوند و آموزش های لازم می بینند و در این مدت اگر توانستند به خانواده وصل شوند که این کارصورت می پذیرد، در غیر این صورت وارد شبکه خانواده ما می شوند.

فروتن بیان داشت: در مراکز حمایتی ما نیز کودکان آموزش های لازم را می بینند و از نظر تحصیلی همچون تهیه کتاب ، لوازم التحریر و حتی پوشاک به آنها کمک می شود و اگر لازم باشد به معیشت خانواده آنها کمک می کنیم تا مجبور نشوند برای امرار معاش دوباره به کار در خیابان ها بپردازند.

وی افزود: بیش از 80 در صد کودکان کار فرزندان اتباع خارجی هستند و اینگونه هم نیست که بدون والدین باشند اما چون در آمد خوبی در خیابان دارند به خاطر تامین معیشت به خیابان می آیند و اکثر آنها سنی بین 10 تا 14 سال دارند، ضمن اینکه کودکان سن زیر 10 سال کمتر روانه کار در خیابان می شوند.

مردم کمک های خود را به مراکز نگهداری کودکان بدهند معاون سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه مردم کمک های نقدی خود را به مراکز نهگداری کودکان کار دهند، اظهار داشت: باید این فرهنگ سازی صورت گیرد زیرا بهتر است از اینکه کودکان کار با عجز و التماس احساسات مردم را تحت تاثیر قرار دهند که این امر خود یک نوع ترویج گداپروری است .

نقش رسانه ها فروتن نقش رسانه ها را در تبیین کمک به کودکان کار از طریق سازمان های تحت پوشش آنها اساسی دانست و گفت: رسانه ها در هدف سازی این برنامه نقش محوری دارند و با اگاهی دادن به مردم آنها را وادار کنند کمک های خود را به سازمان های تحت پوشش کودکان بدهند.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا برخی از کودکان کار پس از باز پروری و آموزش های مختلف بازهم به خیابان ها می آیند، اضافه کرد: اینکه کودکان کار برای امرار معاش راحت ترین کار را انتخاب می کنند طبیعی است زیرا در آمدی حدود 100 هزار تومان یا بیشتر در روز دارند از این رو در خیابان به کسب و کار می پردازند و باید از طریق رسانه ها فرهنگ سازی شود تا مردم کمک های خود را به صورت هدفمند در اختیار سازمان های مربوط بگذارند.

فروتن : مردم کمک های خود را به مراکز نهگداری کودکان کار بدهند، با فرهنگ سازی توسط رسانه ها این امر محقق خواهد شد امید 10 ساله : وضع خانواده ام خوب نیست امید 10 ساله اهل کشور همسایه ایران هم که با مایع تمیز کننده و بدون ماسک در یکی از چهار راه های شمال شرق شیراز که پر تردد است ، اقدام به پاک کردن شیشه خودروها می کند هم به خبرنگار ایرنا گفت: وضع خانواده ما که هشت نفر هستیم خوب نیست از این رو برای امرار معاش شیشه خودروها را تمیز می کنم و استقبال چندانی هم نمی شود.

وی اضافه کرد: کلاس پنجم هستم و درس هایم هم خوب است و برای خرج تحصیل و کمک به خانواده مجبور هستم در خیابان شیشه های خودرو را تمیز کنم.

امید ادامه داد: شب ها با دوستانم از شهرک سعدی به این مکان می آییم و در آمدی حدود 50 هزار تومان دارم اما از این مبلغ 20 هزار تومان را برای خرید مایع تمیز کننده پرداخت می کنم و تا کنون هم کسی مانع کارم نشده است.

دنیا 13 ساله: جوراب می فروشم دنیا دختر 13 ساله تبعه کشور همسایه ایران هم که در سر چهارراه جوراب فروشی می کند به خبرنگار ایرنا گفت: محصل هستم و خرج تحصیل خانواده 6 نفری را از این راه تامین می کنم.

وی اضافه کرد: جوراب ها را جُفتی 8500 تومان خریداری می کنم و آن را تا 10 هزار تومان به فروش می رسانم ضمن اینکه باید اینقدر چانه زنی و التماس کنم تا جوراب بخرند و با وجود بیماری کرونا کمتر مردم استقبال می کنند و زمانی که به سوی آنها می روم شیشه خودروهای خود را بالا می کشند.

همچنین کودک دیگری که خود را علی خان با 11سال معرفی کرد، گفت : خانواده ما کلا 18 نفر هستیم و کارم فروش کیسه پلاستیک در خیابان هاست ،درآمدم هم بدنیست و راضی هستم.

علی 11ساله : کارم فروش کیسه پلاستیک در خیابان است و در آمدم بد نیست
کلید واژه ها: کودکان کار - کودکان - استفاده از کودکان - پدیده - کشورمان - خانواده - اقتصادی - فرهنگی - اتباع خارجی - جامعه - مختلف - گذشته - اشکال - ایرنا - خانواده ها - امرار معاش - خیابان ها - ناهنجاری - ظهور - استفاده - خیابان - محققان - مقطعی - تاریخ - اتباع - خارجی - صنعتی - دوران - کرونا - شیراز

آخرین اخبار سرویس:
توسعه 400متری شبکه فاضلاب دوگنبدان

بیت کوین روی مرز 12 هزار دلار تاب نیاورد

بازار 1399/05/14

اقتصاد ژاپن آب رفت!

دوغ پاستوریزه خارج از یخچال نخرید

مخالفت قوه قضاییه با معرفی قطره چکانی متخلفان ارزی /250نفر هیچ ارزی از صادراتشان را بازنگردانده اند

صدای سهامدار 1399/05/14

حق با کدام است؟ بانک ها یا بخش تولید

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت کارو آنوش برین در اصفهان

آلفارومئو 4C و آئودی TT را بیشتر بشناسید

عدم تراز بانک ها موجب خلق پول شد/ بودجه باید مالیات محوری شود

ارزش روز سهام عدالت 13 مرداد 99

خرید مسکن، رویایی در دوردست ها

دوغ پاستوریزه خارج از یخچال نخرید

موفقیت بانک شهر در کاهش قیمت تمام شده پول

کوچندگان بورس

اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال جاری

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس 1399/05/14

طرح هفت باغ سنندج بزرگترین طرح بازآفرینی شهری کشور است

خرید مسکن، رویایی در دوردست ها

شگفتی های گمشده جهان + تصاویر

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اردبیل در 24ساعت گذشته

استخدام کارشناس HSE آقا در شرکت ممتاز گستر پارس در اصفهان

چرا نهادهای وابسته به دولت ارزهای صادراتی را برنمی گردانند؟ /بازگشت ارز صادراتی «سیاسی» شد

فرار شرکت های تولیدکننده از صادرات

طرح هفت باغ سنندج بزرگترین طرح بازآفرینی شهری کشور است

حساب های موجود اسد بیگی برای پرداخت حقوق کارگران هفت تپه کافی است

ماسک زدن به سبک «عمو پورنگ»/ عکس

50 پروژه بازآفرینی شهری کردستان در دست اجرا است

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در شهر تهران

استفاده از ظرفیت بسیج برای سازندگی استان

استخدام نیروی خدماتی آقا بابیمه و مزایا در الو پیک در تهران

ایجاد پنجره واحد کسب وکار لازم است، اما کافی نیست

برپایی سه پرواز جدید در فرودگاه سنندج

تمدید مهلت شرکت در آزمون استخدامی بانک تجارت

تغییرات دیروز شاخص کل بورس 1399/05/14

زیان 13میلیارد دلاری وام های بد

استخدام منشی خانم در یک شرکت تولیدی صنعتی در تهران

استخدام حسابدار خانم با حقوق و بیمه در تهران

8 فاز آزادسازی سهام عدالت

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح «سلول درمانی» برای مقابله با کووید19

استخدام اپراتور فروش خانم بازرگانی اصفهان تجارت ماد در یزد

ورود مجلس به ساماندهی بازار خودرو /بلاتکلیفی 36 میلیون سهامدار /معیشت قربانی بازی های ارزی /پیشخوان

 مهلت یک هفته ای قاضی به متهم برای ارائه اسناد هزینه کرد 340 میلیون یورو

عقب نشینی شاخص بورس به زیر 2 میلیون

جزییات تسهیلات کمک ودیعه مسکن در استان

مهلت یک هفته ای قاضی به متهم برای ارائه اسناد هزینه کرد 340 میلیون یورو

خانه نشینی یاقوت سرخ خراسان جنوبی

خودکفایی محصولات کشاورزی تحت تأثیر افزایش قیمت ها

250 صادرکننده یک دلار هم برنگرداندند

جزییات طرح اعطای تسهیلات بانکی به مستأجران

راز پایداری رشد بازار سرمایه

فروش تکیه دولت

صنعت نفت را با طرح های جدید زنده نگه داشتیم

اثر کرونا بر دیجیتالی شدن اقتصاد آلمان

غول هـای حبـاب سـاز در وال استـریت

نرخ بیکاری ژاپن به 8/ 2 رسید

هلوسیا

استخدام کارمند خانم در یک شرکت معتبر بازرگانی خارجی در تهران

تصویب آیین نامه نحوه تسویه بدهی های قطعی دولت از طریق اسناد خزانه

آزمون و خطای بورس برای مخاطب میلیونی هسته

استخدام سرپرست اجرایی تحقیقات بازار در تهران

ترامپ: تیک تاک برای ادامه فعالیت باید فروخته شود

مشغول به کار با ماسک + عکس

 مهلت یک هفته ای قاضی به متهم برای ارائه اسناد هزینه کرد 340 میلیون یورو

بهره برداری از گاز روستای کمپ ارس پلدشت

خط قرمز دولت برای کنترل نقدینگی/ بساز و بفروش ها باید مالیات بدهند/ راهکار ساماندهی آشفته بازار خودرو چیست؟

گوجه هایی که بر زمین ماند و پوسید

تامین آب پایدار برای زنجان با تکمیل طرح های سدسازی

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح chr(034)سلول درمانیchr(034) برای مقابله با کووید19

کاهش دامنه نوسان معاملات بورس به 2 درصد تکذیب شد

دانلود Money Lover 4.1.21.2020 – برنامه ردیاب و مدیریت هزینه

مقایسه آئودی TT و آلفارومئو 4C + مشخصات فنی

وقتی روزنامه های اصلاح طلب درد مسکن ندارند

فروش خودروهای فاقد استاندارد یورو 5 ممنوع است

استخدام بازاریاب در یک شرکت تولید قطعات فلزی در تهران

نحوه تهیه کوکو سیب زمینی با برنج

انتظارات برای برآوردن خواسته های آرمانی با کمترین قیمت/طرح سلول درمانی برای مقابله با کووید19

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت کشت و صنعت نیک پارس در تهران

متقاضیان وام اجاره مسکن به سایت مراجعه کنند

جزییات تسهیلات کمک ودیعه مسکن در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد

تا پایان امسال 50 شرکت خصوصی بورسی می شوند

ترخیص 80 هزار تن برنج تا پایان مرداد ماه از گمرک

وزارت بازرگانی واردات محور و تولید داخل را تضعیف می کند

جامه اوراق قرضه بر اندام طلا

تغییر چهره بورس در رالی 99

قیمت انواع کیف زنانه در بازار چقدر است؟

طرح «بخشودگی جرایم» بانک مسکن تمدید شد

قیمت جدید لوازم یدکی پراید در بازار

قیمت انواع گوشی موبایل هوآوی سری P

گوجه هایی که بر زمین ماند و پوسید

گوجه هایی که بر زمین ماند و پوسید

استخدام اپراتور تولید آقا (رشته برق و مکانیک) در قزوین

دژپسند: برنامه ای برای مالیات بر عایدی نداریم

برداشت گیاه دارویی بادرشبو در آذربایجان غربی آغاز شد/استحصال دو میلیون لیترعرق گیاه بادرشبو

کاهش ساعات کار بانک ایران زمین در بوشهر

خاتمه بانکداری سنتی در بانک رسالت

پرداخت تسهیلات به آموزشگاه های فنی و حرفه ای، با نرخ 9درصد

شرایط آزادسازی صید میگو در استان بوشهر اعلام شد

تولید 300 هزار تن یونجه در ایرانشهر

کودکان کار ؛ بار بردوش جامعه یا برداشتن بار از دوش خانواده؟

کودکان کار ؛ بار بردوش جامعه یا برداشتن بار از دوش خانواده؟