موضوعات داغ: - تيم فوتبال استقلال - فوتبال استقلال - بانك صادرات - شوراي امنيت - تيم فوتبال استقلال تهران - الگوي اسلامي ايراني - هواداران استقلال - باشگاه استقلال - استقلال تهران - مهاجم تيم فوتبال استقلال - شهرستان قلعه گنج - برنامه نقد سينما - پرورش اندا - مركز علمي كاربردي جهاد دانشگاهي - آرين روبن - حسان دياب - آموزشگاه - امام زاده حسن - نوكيان - محمدتقي سلطاني - سرمربي يوونتوس - مشاركت اجتماعي - هلوكاست

مطالب مرتبط:
ناگفته های سیف از شب تولد دلار 4200 تومانی/ حسرت قانون جدید بانک مرکزی افغانستان را می خورم!
روایت دست اول از شب تولد دلار 4200 تومانی/ رییس جمهور می گفت گزارش های بانک مرکزی را قبول ندارم
موافق ارز 4200 تومانی نبودم/ دلار ارزان قیمت افتخار نیست
بانک مرکزی قانون صدور چک را جدی نگرفته است؟
ناگفته های سیف | روحانی گفت می خواهی نرخ ارز را بالا ببری | بهترین شاخص های اقتصادی در زمان خاتمی بود؛ بقیه فقط ادعا داشتند
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:302020-07-05اقتصادي

ناگفته های سیف از شب تولد دلار 4200 تومانی/ حسرت قانون بانک مرکزی افغانستان را می خورم!


رییس سابق بانک مرکزی به جد بر این موضوع تاکید دارد که دستاورد برجام برای سیستم بانکی ایران تقریبا هیچ بوده و تاکید کرد در زمان گفتن این جمله که به بهای حمله های بسیار به او تمام شد، - اولین مصاحبه رییس کل اسبق بانک مرکزی پس از اتهامات مختلف اقتصادی ناگفته های سیف از شب تولد دلار 4200 تومانی/ حسرت قانون بانک مرکزی افغانستان را می خورم! " رییس سابق بانک مرکزی به جد بر این موضوع تاکید دارد که دستاورد برجام برای سیستم بانکی ایران تقریبا هیچ بوده و تاکید کرد در زمان گفتن این جمله که به بهای حمله های بسیار به او تمام شد، قصد تحت فشار گذاشتن امریکا را داشته است.

آفتاب نیوز : "ولی الله سیف، رییس اسبق بانک مرکزی روز گذشته گفت وگویی با خبرگزاری فارس داشته که حاوی نکات جالبی است.

او در بخشی از سخنان خود به مسیر های بازگشایی شده به دلیل امضای برجام اشاره کرد و معتقد بود این مسیر ها هر چند در سال 95 به خوبی توانست اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد، اما در سال 96 تاثیر آنچنانی بر کشور نگذاشت.

به زعم او مهم ترین دلیل تبعات منفی تحریم ها بر نرخ ارز، عدم هماهنگی و تطبیق سریع وزارتخانه صمت با تحریم ها و اتخاذ رویکرد مناسب برای آن ها بود.

سیف هم اکنون در مظان اتهام قرار دارد و حتی معاون سابق ارزی کشور -احمد عراقچی که در زمان او در بانک مرکزی فعالیت می کرد- به دلیل اخلال در نظام اقتصادی قرار است، بازداشت شود.

اما به تمام سوالات بی پروا پاسخ داد و به نظر می رسد برخی خطوط قرمز مانند بیان کردن آنچه در جلسات با رهبری گفت، نادیده گرفت.

او به جد بر این موضوع تاکید دارد که دستاورد برجام برای سیستم بانکی ایران تقریبا هیچ بوده و خاطرنشان کرد در زمان گفتن این جمله که به بهای حمله های بسیار به او تمام شد، قصد تحت فشار گذاشتن امریکا را داشته است.

استقلال بانک مرکزی بحث استقلال بانک مرکزی را خیلی مطرح می کنیم، اما بانک مرکزی از استقلال لازم برخوردار نیست و مانور عملیاتی در سیاست های پولی و ارزی ندارد.

در جایگاهی قرار گرفته است که رییس مجمع آن رییس جمهور است و علاوه بر آن عضو ستاد اقتصادی دولت است.

این ها جزو سیاست های کلان کشور تلقی می شود و همزمان است با یک سری سیاست های بین المللی دیگر مانند مذاکرات هسته ای که در آن مذاکرات گفته می شود خیلی مهم است که همزمان با مذاکرات، بازار ارز ثبات داشته باشد.

گفته می شود طرف های امریکایی صحبت هایی می کردند که نشان می داد متغیر های اقتصادی ما را دنبال می کنند.

گاهی مطرح می شد اقتصاد کشور در حال فروپاشی است و عده ای من جمله دشمنان منطقه ای ما می گفتند شما 3-4 ماه صبر کنید اقتصاد ایران فرو می ریزد.

چنین جوی وجود داشت.

این بدیهی است که چنین جوی، سیاستگذاری اقتصادی را به سمتی ببرد که ثبات و تعادل در اقتصاد حفظ شود و از بروز علائم ازهم گسیختگی و نوسان ممانعت به عمل آید.

وقتی در جلسات دولت مطرح می شد و تاکید بر این بود که با توجه به حساسیت مذاکرات باید مراقب بازار باشیم این کاملا طبیعی بود که بانک مرکزی تلاش کند ثبات و آرامش بازار به هم نخورد.

فشار مرحوم هاشمی برای اختصاص بدون محدودیت ارز زمان ریاست جمهوری مرحوم آقای هاشمی رفسنجانی، بنده مدیرعامل بانک صادرات بودم.

من را دعوت کردند به یک جلسه خیلی مهم که رییس کل و معاون ارزی بانک مرکزی ترتیب داده بودند.

تاکید کردند معاونان بین الملل بانک ها هم حضور داشته باشند.

رییس کل آمد و معاون ایشان آقای دکتر کاشان بود.

آقای رییس کل اشاره کرد که ما تصمیم گرفتیم به هر متقاضی بدون محدودیت تا سقف 10 هزار دلار بدهیم.

این باعث بهت اعضای جلسه شد.

همه تعجب کردند و گفتند مگر می شود؟ برای چه می خواهید این کار را انجام دهید؟ معاون ارزی بانک مرکزی هم با مدیران عامل بانک ها هم نظر بود.

یادم می آید وقتی رییس کل با چنین فضایی مواجه شد، گفت چند لحظه صبر کنید.

از جلسه بیرون رفت و حدود 20 دقیقه بعد برگشت و گفت من با حاج آقا (رییس جمهور وقت) صحبت کردم و ایشان به هیچ وجه قانع نمی شوند که این کار انجام نشود.

باید این کار انجام شود، اما پذیرفتند سقف پرداخت به هر متقاضی از 10 هزار دلار به 5 هزار دلار کاهش یابد.

چیزی که من خبر داشتم این بود که نظر آقای هاشمی بود.

رییس کل در آن مقطع مرحوم نوربخش نبودند.

آقای دکتر عادلی بودند.

مدتی بعد از آن جلسه، پرداخت 5 هزار دلار شروع شد و همان پیش بینی که ما می کردیم اتفاق افتاد.

بدنه بانک مرکزی همان بدنه است و حتی اگر سیف در بدنه بانکی نبوده و یک دفعه رییس کل بانک مرکزی شده آن بدنه به او می گوید چه خبر است، چون تجربه دارد و می داند در این دهه ها چه اتفاقاتی افتاده است.

اما تاثیر مراجع سیاستگذاری را نمی شود حذف کرد.

بانک مرکزی تابع سیاست هایی است که از مرکز اتخاذ می شود.

در بهترین شرایط هم بانک مرکزی سیاست های پولی و ارزی اش باید با سیاست مالی هماهنگ باشد.

وقتی می گوییم استقلال بانک مرکزی برخی می ترسند و می گویند مگر می شود بانک مرکزی از دیگر بخش ها مستقل باشد؟! ما توضیح می دهیم که بانک مرکزی موظف به هماهنگی است، اما هدف از استقلال بانک مرکزی تصمیم گیری در یک محیط کارشناسی است.

تا زمانی که این فضا شکل نگیرد، مساله حل نمی شود.

واقعا کشور بی دلیل دارد این همه هزینه می دهد و باید جلوی آن گرفته شود.

در همان اوایل سال 72 که برای پرداخت ارز به متقاضیان تا 5 هزار دلار تصمیم گیری شد، بعد از اجرای طرح و نمایان شدن تبعات آن تنها کسی که مورد مواخذه قرار گرفت، معاون ارزی وقت بانک مرکزی بود.

شما در جریان آن هستید.

این قضیه نه فقط آن دفعه بلکه چندین بار دیگر هم اتفاق افتاد.

مساله اصلی این است که سیاستگذار کلان متخصص در حوزه پولی و ارزی نیست و نمی تواند درباره مسائل ارزی و پولی تصمیم بگیرد.

دلیل تعیین شعار سال یکی از مشکلات کشور نداشتن یک استراتژی بلندمدت و با ثبات تجاری است که عمدتا ناشی از عدم وجود برنامه مدون و بلندمدت در حمایت از تولید داخلی و ارتقاء کمی و کیفی آن است.

تصور من این است که دلیل اینکه چندین سال پی در پی حضرت آقا در تعیین شعار های سال، تولید داخلی را مورد تاکید قرار می دهند، همین مطلب است.

آن چیزی که می تواند به صورت واقعی منجر به یأس کامل دشمنان شود شکوفایی اقتصادی و رفاه اجتماعی است که جز با عزم ملی و برنامه های دقیق در زمینه های مختلف نمی تواند حاصل شود.

مهم ترین نقش بانک مرکزی هم در صورت برخورداری از اختیارات مورد نیاز، این است که سیاست پولی مناسبی را در هماهنگی با سیاست های دقیق مالی دولت تدوین و به مرحله اجرا درآورد.

بدیهی است که اهداف کوتاه مدت نباید جهت گیری ها و تحقق اهداف بلندمدت را با چالش و مانع روبرو کند.

دور باطل دولت ها یک دور باطل را در همه دوره های ریاست جمهوری شاهد بوده ایم.

در ابتدا روسای جمهور با سیاست های باز اقتصادی و تجاری شروع می کنند.

علت هم آن است که واردات ناشی از سرکوب نرخ ارز به ظاهر سبب کاهش تورم و ایجاد نوعی رفاه و گشایش در جامعه می شود.

بر این اساس دولت ها به خصوص در دور اول به هیچ وجه حاضر به اعمال محدودیت در واردات و مدیریت تقاضای ارز نیستند و در مقابل در دور دوم با بحران ارزی مواجه می شوند.

اثرات تحریم ها سابقه نشان می دهد که تحریم های وضع شده علیه کشور ممکن است در اوایل بتواند در مسیر فعالیت های اقتصادی تاثیری بگذارد، ولی بلافاصله با شیوه ها و ابتکارات جدید خنثی شده و اقتصاد توانسته است به فعالیت خودش ادامه دهد.

بهترین عملکرد اقتصادی در دولت خاتمی بود گفته می شود بر اساس متغیر های اقتصادی بهترین شاخص ها مربوط به دولت های هفتم و هشتم است که آقای خاتمی رییس جمهور بودند.

دلیل آن هم این نیست که رییس جمهور متخصص در اقتصاد بود.

بلکه دلیل اصلی آن بود که اداره اقتصاد را به متخصصان اقتصادی سپرده بودند و به همین دلیل نتایج بهتری را ملاحظه می کنیم.

بقیه روسای جمهور هم تخصص نداشتند؛ فقط ادعا داشتند.

البته نباید فکر کنیم که حتما لازم است رییس جمهور متخصص در امور اقتصادی هم باشد.

نباید فکر کنیم تجربه کار در بازار یا آشنایی با تجارت یعنی تخصص در امور اقتصاد کلان.

این ها مفاهیم کاملا متفاوتی هستند.

در 4 سال که نمی شود به نتیجه برسیم اگر به این نتیجه برسیم که کشور باید از تجربیات گذشته استفاده کند باید به دو نکته توجه کنیم.

یکی اینکه اجازه دهیم تصمیمات تخصصی را متخصصان بگیرند.

ما چه می خواهیم؟ می خواهیم یک اقتصاد باثبات رو به رشد داشته باشیم، تولید در آن زمینه شکوفایی داشته باشد و صادرات توسعه پیدا کند و.

در کنار چنین تفکری می تواند شکل بگیرد، اما اجازه دهیم در بلندمدت اثرات خود را نشان دهد و کوتاه مدت به مسائل نگاه نکنیم.

یکی از مشکلات ما این است که همه این ابزار ها در اختیار یک نهاد با طول عمر 4 سال است.

در یک دوره 4 ساله انتظار ما این است که آثار همه سیاست ها نمایان شود.

در حالی که این اصلا عملی نیست.

اگر من در دوران حضور در بانک مرکزی اقدامات بلندمدتی را انجام داده باشم، امروز رییس کل بانک مرکزی از نتایج آن سیاست ها استفاده می کند، اما این نتایج در کارنامه من لحاظ نمی شود.

این به خودی خود محدودیت هایی را ایجاد می کند.

فرض کنید موسسات غیرمجاز که جمع شدند، چه کسی از نتایج آن استفاده می کند؟ بانک مرکزی؛ چون سیاست های پولی و نظارتی اش راحت تر اعمال می شود.

تا قبل از این نمی توانست اعمال شود؛ بنابراین نباید به مسائل کوتاه مدت نگاه کرد.

اما سیاستمدار و مقامات سیاسی عجول هستند و انتظار دارند در کوتاه مدت سیاست ها نتیجه بدهد که در موارد مهم نمی تواند عملی باشد.

وقتی تورم داریم نرخ ارز هم بالا می رود یکی از بحث های ما همیشه خدمت آقای رییس جمهور، دوستان اقتصادی و اعضای دولت، به طور طبیعی این بود که اگر می خواهید نرخ ارز آرامش داشته باشد، بپذیریم وقتی تورم وجود دارد باید نرخ ارز متناسب با آن افزایش پیدا کند.

ممکن است یک فاصله زمانی داشته باشد، اما بالاخره ارز از تورم تاثیر می گیرد.

اگر بلندمدت نگاه کنید این اتفاق افتاده است.

تورم به طور متوسط از سال 80 تا امروز را ببینید و نرخ ارز را هم ببینید.

اگر همان روند و فضا وجود داشت الان نرخ ارز باید به 14 یا 15 هزار تومان می رسید.

خب چطور فکر می کنید نرخ ارز باید در سطح 4 هزار تومان بماند؟ موافق دلار 4200 نبودم در نیمه دوم سال 96 بانک مرکزی به شدت تحت فشار بود، چون من در عمل تا پایان سال 96 بودم و بعد از آن ابتکار عمل دست خود دولت بود و ما با سیاست ارز 4200 تومان موافق نبودیم.

به همین دلیل تا آن مقطع قیمت ارز از 3 هزار تومان در شهریور 92 به 4800 تومان در 29 اسفند رسید.

یعنی 60 درصد افزایش قیمت ارز در 5 سال.

تورم جمع شونده در این مدت چقدر بوده است؟ پس این رشد نرخ ارز چیز عجیبی نبوده است.

تازه این را بگذارید در کنار مسائل بین المللی، محدودیت های ارزی، تبلیغات گسترده ترامپ علیه ایران.

اعتقاد داشتم نرخ دلار باید بالا برود شرایط ارزی منطق دو دوتا چهارتای خودش را داشت.

من در سال 96 پیشنهادم به دولت این بود که اینقدر به نرخ ارز حساسیت نشان ندهید و اجازه بدهید نرخ ارز افزایش یابد.

چه اتفاقی می افتد؟ اگر این حرف پذیرفته می شد این قدر التهاب نداشتیم.

شاید خیلی از اتفاقات رخ نمی داد.

شروع مداخله در بازار ارز از تیر 93 بد نیست این را بگویم که اقدامات ما برای مداخله در بازار از تیر ماه 93 شروع شد.

تا قبل از آن هیچ مداخله ای در بازار نکردیم.

زمانی که فکر می شد توافق به نتیجه می رسد، فکر می کنم حوالی شهریور 93 بود.

تصور می شد اگر خبر توافق منتشر شود یک دفعه نرخ ارز افت کند و شرایط برعکس شود، مثل دوره پذیرش قطعنامه.

آنجا عنوان کردم اگر این اتفاق بیفتد من وارد بازار می شوم و ارز می خرم.

به شدت به من انتقاد شد که این حرف ها چیست! نباید تصور کرد تنها رییس جمهور نسبت به نرخ ارز حساسیت داشت.

به نظرم کل جامعه و مسوولان سیاسی کشور باید مطلع باشند و به یک منطقی در این قضیه برسیم.

افتخار ما این نیست که دلار هزار تومان است یا یک عدد دیگر.

مهم این است که با شرایط اقتصادی متناسب باشد و اقتصاد ما بتواند رشد داشته باشد، صادرات توسعه یابد، محصول تولید داخل با کالای وارداتی رقابت کند و رفاه افزایش یابد.

نظر رهبری درباره نرخ ارز در جلسه ای که در دی ماه 95 خدمت حضرت آقا داشتم، وقتی از جلسه برگشتم به آقای رییس جمهور گزارش دادم.

از قبل نگفته بودم، اما وقتی از جلسه برگشتم به آقای رییس جمهور گزارش دادم.

گفتم شما گاهی اوقات مطرح می کنید آقا خیلی نسبت به نرخ ارز حساس هستند، اما من احساس کردم ایشان موافق هستند.

البته در همان جا تاکید کردم که استنباط من از صحبت و واکنش ایشان این بود.

آقای رییس جمهور گفتند من مفصل با آقا صحبت کردم و نظرات ایشان را می دانم و آن چیزی که من می گویم اجرا شود و من هم نظرات ایشان را می گویم.

یعنی استنباط ایشان این بوده است؛ لذا کسی که در بانک مرکزی کار می کند همه این ها را کنار هم می گذارد.

تصور این نبود که بعد از مذاکرات هر چه شد عیبی ندارد.

تصوری که دوستان داشتند این بود که بعد از مذاکرات و توافقی که حاصل می شد منابع ارزی بانک مرکزی افزایش می یابد، وضع نفت و صادرات غیرنفتی خوب می شود.

تصور این بود، اما ما همیشه توضیح می دادیم که تا وقتی تورم داریم نمی توانیم آن را نادیده بگیریم و این اثر خود را روی نرخ ارز می گذارد.

روحانی به من گفت می خواهی نرخ ارز را بالا ببری! آقای رییس جمهور به شوخی هم که شده می گفت، می دانم مشکل اصلی در بانک مرکزی است و بانک مرکزی باور ندارد که باید نرخ ارز را نگه دارد.

هر چه ما می گوییم بی خودی است و ما را سر کار می گذارند.

ولی واقعیت این بود که بانک مرکزی یک بدنه تخصصی دارد و رییس کل آن بدنه را نمایندگی می کند.

همیشه بحث ما این بود.

به شوخی به من می گفتند تو می خواهی نرخ ارز بالا برود.

یک روزی در ستاد اقتصادی دولت به من گفته شد آقای رییس جمهور با این بحث هایی که شما می کنید موافق است، اما باید کنترل شود.

50درصد از نرخ تورم تاثیر بگذارد روی نرخ ارز.

گفتم چرا 50درصد؟ این 50درصد از کجا آمده است.

گفتند حالا از هیچ که بهتر است.

یعنی ببینید حساسیت ها اینجاست.

آقای رییس جمهور که یک نگاه سیاسی دارد و صحنه بین الملل را می بیند و ملاحظاتی باید داشته باشد و من نباید فکر کنم همه ملاحظاتی که من دارم را ایشان باید درک کند.

ایشان نگاه وسیع تر و متفاوتی دارد، ولی رییس بانک مرکزی مسائل تخصصی حوزه خودش را می بیند.

جلسات ستاد اقتصادی در جلسات ستاد اقتصادی دولت همیشه این تفاوت دیدگاه وجود داشت و این سوال همواره برایم مطرح بود که من چه اقدامی را باید انجام بدهم.

بالاخره این یک نگاه است و نگاه تخصصی چیز دیگری است.

در ستاد اقتصادی دولت دو بار که خدمت مقام معظم رهبری بودیم ایشان بر این مطلب تاکید داشتند که الان زمان جنگ اقتصادی است و ستاد اقتصادی یعنی ستاد جنگ اقتصادی.

بعد می فرمودند می دانید ستاد جنگ اقتصادی چیست؟ در ستاد جنگ دیگر، چون و چرا وجود ندارد و همه اعضای ستاد وقتی در جلسات شرکت می کنند، باید همه حرف های شان را بزنند و کسی حق ندارد چیزی را به مصلحت بداند و نگوید.

همه باید صحبت کنند، ولی وقتی ستاد کل تصمیم گرفت و ابلاغ شد همه باید بدون، چون و چرا اجرا کنند و معطل نکنند.

دلیل افزایش نرخ ارز در سال 96 چه بود؟ مسیر هایی که ناشی از برجام باز شده بود و سال 95 قابل استفاده بود در سال 96 کار نمی کرد؛ بنابراین یک دلیل افزایش نرخ ارز که همان فنر فشرده شده بود سر جای خود وجود داشت و در سال 96 شدت گرفت و مبادلات ارزی هم به شدت محدود شد.

یکی از ریشه های مشکل ایجاد شده در دولت دوازدهم این بود که مجموعه دولت، به خصوص وزارتخانه هایی مثل صنعت، معدن و تجارت نتوانستند به سرعت نسبت به تهدیدات امریکا در مورد خروج از برجام و درنهایت بازگشت تحریم ها واکنش مقتضی نشان دهند.

مثلا تا زمان تصمیم دلار 4200 در فروردین 97، واردات بدون هیچ محدودیتی انجام می پذیرفت.

همه سیاست ها نیز در راستای حمایت و توسعه واردات بود.

برای نمونه واردات بدون انتقال ارز یکی از مصیبت های کشور بود.

محدودیت های ارزی ما در سال 95 خیلی کمتر بود.

منابع قابل استفاده ما در آن زمان به موجودی های مان در عمان خلاصه نمی شد.

در سایر کشور ها به راحتی استفاده از منابع ارزی مخصوصا برای کالا های اساسی میسر بود.

در طول مذاکرات و بعد از تفاهم برجام منابع مسدود شده زیادی داشتیم که به تدریج آزاد شد و توانستیم از آن استفاده کنیم.

سامانه نیما زمان ریاست من پایه ریزی شد سامانه نیما از سال 96 راه اندازی شد.

در جلساتی هم که در دفتر آقای جهانگیری برای راه اندازی این بازار داشتیم، هماهنگی های لازم با دستگاه های مرتبط با آن به عمل آمد و برنامه ریزی ها به صورت کامل در سال 96 انجام شد، بنابراین در آن دوره پی ریزی نیما انجام شد.

الان هم مهم ترین ابزار بانک مرکزی در بازار ارز همین سامانه نیماست.

جهت اطلاع تان سامانه نیما به طور رسمی در زمان مسوولیت بنده در اردیبهشت 97 با حضور معاون اول رییس جمهور در بانک مرکزی رونمایی شد.

حل نشدن مساله FATF حل نشدن مساله ارتباط با گروه اقدام مالی FATF و همچنین به دلیل مشکلات ساختاری و ترازنامه ای بانک های داخلی عموما احساس بانک ها این بود که در کار کردن با بانک های ایرانی ریسک بالایی وجود دارد و از ترس جریمه های امریکایی ها ترجیح می دادند رابطه ای با بانک های ایرانی نداشته باشند.

برجام و سیستم بانکی ایران برجام یک توافق در حوزه های مختلف سیاسی، امنیتی، هسته ای، اقتصادی و بانکی بود.

برجام در حوزه مشخص بانکی یک سری تحریم ها را برداشت، اما تحریم های اولیه امریکایی ها همچنان برقرار بود.

برجام باعث شد تحریم های سازمان ملل لغو شد، ولی آن زمان آن چیزی که وجود داشت این بود که به دلیل تحریم های اولیه بانک هایی که با دلار و امریکا کار می کردند، نمی توانستند با ما کار کنند.

ذکر این نکته هم ضروری است.

برجام قرار نبود کل مسائل بین ایران و امریکا را حل کند یا باعث کم شدن دشمنی امریکا با کشورمان شود.

برجام قرار بود یکی از مسائل موجود بین ایران و امریکا و به تبع آن کشور های اروپایی را حل و فصل کند که به نظر من از این حیث کاملا مثبت بود.

سیستم بانکی کشور ناشی از شرایط تحریم از استاندارد های بین المللی، به خصوص در حوزه تطبیق Compliance به شدت فاصله گرفته بود و لذا این مطلب شروع همکاری بین بانک های ایرانی و بانک های مطرح خارجی را با مانع مواجه کرده بود.

البته معدودی بانک های داخلی بودند که توانستند خیلی سریع استاندارد های بین المللی را اجرا کنند، ولی در مجموع سیستم بانکی کشور مشکل اساسی در این حوزه داشت.

امریکایی ها به بانک های اروپایی که با ایران کار می کردند، مراجعه می کردند و می گفتند، شما مراقب باشید و با ایران کار نکنید.

مثلا یک بانک سوییسی که پذیرفته بود با ایران کار کند، امریکایی ها با آن بانک تماس گرفته و گفته بودند نباید با ایران کار کنید و در غیر این صورت با ما طرف می شوید.

یک بانک دیگر در آلمان بود و امریکایی ها تماس گرفته و گفته بودند شما با ایران همکاری می کنید، درست است که با بانک های امریکایی ارتباطی ندارید، اما اگر به این رویه ادامه دهید بانک های کارگزار شما را ملزم می کنیم با شما کار نکنند.

چرا گفتم دستاورد برجام در حوزه بانکی تقریبا هیچ بود؟ آن عبارت که دستاورد برجام در حوزه بانکی تقریبا هیچ بوده ناظر بر واقعیت بود.

البته یک تقریبا هم گفتم.

یعنی یک جزییاتی برای ما باز شد و نسبت به وضعیت گذشته قابل مقایسه نبود.

من وقتی به ایران آمدم متوجه شدم یک جو سنگینی با این صحبت من ایجاد شده است.

قبل تر هم یکی، دو مورد تلفن شد که فهمیدم اوضاع خوب نیست.

وقتی به ایران آمدم دوستان در دولت برایم بیشتر توضیح دادند، اما آنچه مسلم است من واقعیت را گفتم و حرف دلم را زدم.

شنیده بودم که تصوراتی ایجاد شده بود که البته فقط در حد تصورات بود.

ذهنیتی ایجاد شده بود که هدف سیاسی در داخل داشته ام، اما واقعیت این است که می خواستم امریکا را تحت فشار قرار دهم، به همین دلیل بعد از آن آقای دکتر ظریف تشکر کرد و گفت بعد از آن صحبت در جلسه با امریکایی ها از موضع قوی تری مسائل را پیگیری کرده اند.

چرا استعفا دادم؟ من بعد از پایان دولت یازدهم خیلی تلاش کردم در دولت دوازدهم نباشم و وقتی آقای رییس جمهور نپذیرفتند من درنهایت گفتم که قطعا تا پایان 5 سال بنده نیستم و بهتر است یک نفر را انتخاب کنید تا از همین ابتدا تیم اقتصادی دولت با هم هماهنگ باشند.

اما آقای رییس جمهور قبول نکردند و ما ماندیم و این داستان هایی که پیش آمد.

در فروردین ماه 97 که استعفا دادم خیلی جدی پیگیری کردم درنهایت گفتند قبول، اما باید صبر کنی تا جایگزین مشخص شود، حتی از من خواستند کسی را معرفی کنم که البته نمی توانستم کسی را معرفی کنم.

درنهایت گفتند شما فعلا محکم به کارت ادامه بده در اسرع وقت بعد از تعیین جانشین با استعفا موافقت می شود.

تصور من این بود که هدف از عبارت تقریبا هیچ درک می شود.

من تصور می کردم آنجا مرکز فعالیت دشمن است و در آنجا من باید طلبکارانه صحبت کنم به همین دلیل خیلی محکم آن حرف را زدم.

بعد که برگشتم به ایران دیدم از این عبارت برداشت درستی نشده است.

واقعیت این است که من فکر می کنم برجام آثار مثبت زیادی داشته و همچنان دارد.

آقای روحانی انتظارات از برجام را بالا برد آقای رییس جمهور انتظارات زیادی را ترسیم کرده بود.

مثلا همان زمانی که ایشان گفت در روز اول اجرای برجام هزار ال سی باز می شود من خصوصی به رییس دفتر ایشان گفتم از کجا این اطلاعات به ایشان داده شده است؟ گویا این اطلاعات توسط یکی از اعضای اتاق بازرگانی به ایشان داده شده بود.

توقع از برجام را به صورت افراطی بالا برده بودند.

توقع کارشناسی منطقی از برجام نمی توانست این قدر باشد.

راجع به سوییفت یادتان می آید چه فضایی بود؟ دوستانی که خیلی نسبت به برجام تند بودند خیلی از من تعریف کردند.

اما در پاسخ من گفتم خیلی ممنون، اما وظیفه دارم الحق و والانصاف این را بگویم که این تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای است که باید قدردانی شود.

من کاری نکرده ام و بعد شروع کردم به تشریح دستاورد های برجام برای نظام بانکی و اقتصاد کشور.

ابتدا که می خواستم شروع کنم به خاطر آن صحبتی که در امریکا مطرح کرده بودم، پرسیدم در جلسه خبرنگاری نیست، گفتند نه، اما بعد از جلسه همه اطلاعاتی که مطرح کردم در رسانه ها به خبر تبدیل شد.

بعد از انتشار این اخبار فردی که در امریکا با او مذاکره کرده بودم به کانال های دیپلماتیک پیغام داده بود که فلانی چطور وقتی اینجا می آید می گوید تقریبا هیچ، اما به ایران که می رود آن حرف ها را می زند؟ این ها مسائلی است که باید درنظر گرفته شود.

بعد از برجام بخش زیادی از منابع ارزی مسدود شده بانک مرکزی در دسترس قرار گرفت.

رتبه ریسک کشور بهبود یافت و ارتباط با بیمه های صادراتی که لازمه استفاده از منابع فاینانس بین المللی است، مجددا از سرگرفته شد.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - رییس سابق بانک مرکزی - بانک - مرکزی - رییس کل اسبق بانک مرکزی - سیستم بانکی - افغانستان - رییس - برجام - دستاورد - دلار 4200 - خبرگزاری فارس - موضوع - ایران - سیستم - قانون - بانکی - زمان - دلار - بازگشایی - حمله - خبرگزاری - تولد - تحت فشار - اتهامات - اقتصادی - رییس کل - مصاحبه - امریکا - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
شیوه پرداخت بدهی قطعی ملک و نقل و انتقال

وعده جدید همتی: نرخ ارز متعادل می شود

درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 91 چقدر بود؟

درآمد نفتی ایران از زمان مظفرالدین شاه تا سال 52، چقدر بود؟

درآمد 100 ساله فروش نفت ایران چقدر بوده؟/فروش 132 میلیارددلاری در 67 سال

چرا 10 درصد ما چپ دست می شوند؟

استفاده از نفتکش های چینی در هند ممنوع شد

آلودگی گوشت مرغ منجمد برزیلی به کرونا

آلودگی گوشت مرغ منجمد برزیلی به کرونا

روز جهانی چپ دست ها

چرا 10 درصد ما چپ دست می شوند؟

آلودگی گوشت مرغ منجمد برزیلی به کرونا

روز جهانی چپ دست ها

نوبخت: اعتبار تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر تامین می شود

ترفند هایی برای تهیه ترشی گوجه فرنگی هندی

جلوگیری از قاچاق گندم در الیگودرز

استفاده از نفتکش های چینی در هند ممنوع شد

روزانه افزون بر 450 تن گوشت مرغ در گیلان تولید می شود

حقوق 150 هزار مستمری بگیر تأمین اجتماعی افزایش یافت

انجام آزمایش سواب بینی توسط ربات

تولید سالانه 185 تُن عسل به ارزش بیش از 70 میلیارد ریال در شهرستان نی ریز

1000 طرح صنعتی تا پایان امسال در استان تهران بهره برداری می شود

اقتصاد عربستان زیر تیغ تیز کرونا؛ صعود نرخ بیکاری، نزول ارزش سهام آرامکو

نداشتن تحرک و جنب و جوش، نقص است؟

آموزش بازار بورس

کفش تنگ با سیب زمینی جا باز می کند!

کفش تنگ با سیب زمینی جا باز می کند!

بهره برداری آزمایشی از نیروگاه زباله سوز نوشهر

نرخ بیکاری ترکیه دوباره بالا رفت

صنعت در دلفان وضعیت خوبی ندارد

نرخ بیکاری ترکیه دوباره بالا رفت

بهترین زمان بنزین زدن خودرو چه زمانی است؟

آغاز محوطه سازی پیاده راه سلامت

آزادسازی 137 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان کرج از چنگال زمین خواران

لایروبی شبکه فاضلاب خرمشهر با دستگاه های پیشرفته

تدروس: همه گیری کرونا ماهانه 375میلیارد دلار برای اقتصاد جهان هزینه دارد

دو عامل روانشناختی برای کنترل استرس کنکوری ها

نرخ بیکاری ترکیه دوباره بالا رفت

تامین اجتماعی: افزایش حقوق بازنشستگان، همزمان با حقوق مرداد ماه پرداخت می شود

انبار نفت شهران ایمن است؟

مظنه رهن و اجاره آپارتمان در پونک

مقایسه خودروی BYD S6 و بورگوارد BX7

مزدا 3 و هیوندای i20 چه تفاوت هایی دارند؟ + مشخصات فنی

هاب های جدید پستی 25 درصد فشار بار ترافیکی را کاهش داده است

186 میلیون دلار کالا از خراسان جنوبی به افغانستان صادر شد

انبار نفت شهران ایمن است؟

داشتن چک برگشتی مانع دریافت تسهیلات کرونایی نمی شود

قیمت سکه پارسیان، امروز 23 مرداد 99

تفاهم ذوب آهن برای کاهش وابستگی به زغال سنگ خارجی

گفت وگوی تصویری مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با شبکه «ایران کالا»

داشتن چک برگشتی مانع دریافت تسهیلات کرونایی نمی شود

ترفندهای جالب برای جا باز کردن کفش تنگ

پیشرفت فیزیکی 94 درصدی طرح های وزارت جهاد کشاورزی در ایلام

پیش فروش واکسن کرونا با نرخ 120 دلاری

نقش موثر طرح های فصلی خرید کتاب بر اقتصاد صنعت نشر

قیمت طلا و سکه، امروز 23 مرداد 99

پولدارترین زنان دنیا | ثروتمندترین و پولدارترین زنان دنیا را بشناسید

روسیه: تولید واکسن کرونا با قیمت مناسب از ماه نوامبر آغاز می شود

وضعیت تخصیص سرانه بهداشتی مدارس/تفاوتی در برگزاری کلاس های درس در مدارس دولتی و غیردولتی نیست

روسیه: تولید واکسن کرونا با قیمت مناسب از ماه نوامبر آغاز می شود

ادارات صرفه جویی در هزینه ها را جدی بگیرند

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین حد خود رسید

مشارکت جوانان باعث کارآمدی، شفافیت و مصون سازی از فساد می شود

کشف 12 میلیارد لوازم خانگی قاچاق در مرکز تهران

پولدارترین زنان دنیا | ثروتمندترین و پولدارترین زنان دنیا را بشناسید

قیمت آپارتمان در تهران، امروز 23 مرداد 99

هشدار کارشناسان درخصوص کاهش فرزندآوری

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین حد خود رسید

کمک 250 هزار یورویی مسلمانان لستر انگلیس برای ساخت بیمارستان کودکان

وضعیت بورس در صورت کاهش نرخ بهره !

صدور دستورالعمل تبصره ماده 100 قانون مالیات های مستقیم

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

بیشترین بیکاری 22 سال اخیر در استرالیا ثبت شد

قیمت سکه و طلا امروز پنجشنبه 23 مردادماه 99

افزایش 2.5 برابری اراضی آبی ایلام با اتمام طرح های کشاورزی

کشف 12 میلیارد لوازم خانگی قاچاق در مرکز تهران

آخرین آمارهای جهانی کرونا / فوت بیش از 747 هزار نفر بر اثر کووید-19

ارزش برند مایکروسافت برای اولین بار از گوگل پیشی گرفت

نرخ بیکاری فرانسه به کمترین حد خود رسید

افزایش 2.5 برابری اراضی آبی ایلام با اتمام طرح های کشاورزی

افزایش سرعت گوشی هوشمند؛چگونه؟

ویدئو | ناقلان بدون علامت کرونا چطور درمان می شوند؟

نشانه های پایان عمر لپ تاپ

قیمت واقعی ارز، نرخ هایی که در بازار مطرح می کنند نیست/ نرخ ارز متعادل می شود

همتی: نرخ ارز متعادل می شود

پیش فروش واکسن کرونا با نرخ 120 دلاری

جزییات تغییر سهمیه بندی بنزین

شاخص بورس هفته آینده به کدام سمت حرکت می کند؟

سینمای ایران به دنبال سهم در بازار میلیارد دلاری مشرق زمین

سهمیه بندی بنزین تغییر خواهد کرد + جزییات

شاخص بورس هفته آینده به کدام سمت حرکت می کند؟

تهیه نقشه های پیش بینی وقوع آتش سوزی در جنگل ها

پیشرفت فیزیکی 94 درصدی طرح های وزارت جهاد کشاورزی در ایلام

تهدیدی عجیب تر از کرونا در انتظار بازار طلا + جزییات

منابع غذایی سرشار از کلسیم

8 راهکار برای جلوگیری از گرفتگی راه آب ظرفشویی

صالحی: از معامله قرن، به توافق حقیر رسیدند

ادامه رکوردشکنی ترامپ در کسری بودجه!

بیشترین بیکاری 22 سال اخیر در استرالیا ثبت شد

پیش فروش واکسن کرونا با نرخ 120 دلاری

ناگفته های سیف از شب تولد دلار 4200 تومانی/ حسرت قانون بانک مرکزی افغانستان را می خورم!

ناگفته های سیف از شب تولد دلار 4200 تومانی/ حسرت قانون بانک مرکزی افغانستان را می خورم!