موضوعات داغ: - تيم فوتبال پرسپوليس - آژانس بين المللي انرژي اتمي - سرپرست پرسپوليس - افشين پيرواني - طرح اقدام ملي مسكن - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - اقدام ملي مسكن - طرح اقدام ملي - جمهوري اسلامي ايران - سيستان و بلوچستان - ائتلاف آمريكا - عبدالعلي چنگيز - كهكشان راه شيري - استرليا - تيم فوتبال ليورپول انگليس - پليس راه آهن كشور - شكاف كام - لنوو - اسنپ دكتر - دانش آموزان شين آباد - استان آذربايجان شرقي - كريمه - گردشگري شهري

مطالب مرتبط:
ظریف در مجلس: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست
ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست
ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست
ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای گروهی و جناحی نیست
ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای گروهی و جناحی نیست
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:252020-07-05سياسي

ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست


وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: امروز مهم تر از هر چیزی انسجام درونی است، چرا که سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نبوده و باید از هر دوگانه سازی و دعوای جناحی در این حوزه اجتناب شود.

- آفتاب نیوز : "محمد جواد ظریف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی مسائل سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی بیان کرد: امروز دنیا شاهد یک تحول عمده در روابط بین الملل است که شاید از 100 سال پیش و لااقل از 70 سال گذشته و بعد از پایان جنگ جهانی دوم بی سابقه است.

این تغییرات در روابط بین المللی بنیادی بوده و ماهیت بسیاری از مفاهیم در روابط بین الملل در حال تغییر است.

وزیر خارجه در ادامه اظهار کرد: از پایان امپراطوری شرق این تحول آغاز شد و غربی ها فکر می کردند پایان امپراطوری شرق یعنی پیروزی جبهه غرب، اما به زودی فهمیدند شرایط جدیدی بر روابط بین الملل حاکم شده و آنها اشتباه برداشتی در دهه 90 میلادی داشتند که هنوز غرب تاوان آن اشتباه را می پردازد.

آنچه که در شرایط گذار بین الملل حائز اهمیت است و ما حدود 30 سال است که در آن قرار داریم، فهم دقیق و عدم اشتباه است.

هر کشوری که در شرایط گذار در تاریخ دچار اشتباه شده است با شکست روبرو شده است.

متاسفانه ایران نیز در تاریخ معاصر و در دوران قبل از انقلاب نتوانسته نقش بسزایی را در شرایط گذار ایفا کند و فرصت ها را از دست داده است، چرا که جهت گیری جهانی را نشناخته و از انسجام داخلی بهره مند نبوده است.

در شرایط گذار با تدبیر و شجاعت می توان کشور را به گونه ای مدیریت کرد که به نفع منافع کشور حرکت کنیم.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به دو مشخصه مهم شرایط گذار تصریح کرد: سیالیت همه جامعه و تحول در مفاهیم یکی از مشخصه های مهم شرایط گذار است.

امروز جهان از سمتی که همه اتفاق ها در غرب رقم می خورد و در واقع جهان غرب محور بود به سمت جهان پساغربی که دیگر غرب محور همه تحولات نیست در حال حرکت است.

مفاهیم بین المللی و روابط سیاسی دچار تحول بنیادین شده است و مفاهیم جدیدی جایگزین شده که فرصت ویژه ای را برای کشورهایی نظیر جمهوری اسلامی ایران ایجاد کرده است.

ظریف ادامه داد: امام خمینی (ره) اولین فردی بود که این تحول را تشخیص داد و در نامه امام خمینی (ره) به گورباچف این آگاهی ایشان مشخص است.

بعد از امام خمینی (ره) نیز مقام معظم رهبری این مسیر را ادامه داد.

امروز آنچه که دچار تحول شده است بحث امنیت و قدرت است، در واقع مفاهیم جدیدی می تواند امنیت ساز باشد.

دیگر جهان فقط غرب نیست و شاهد اختلافات و جنگ داخلی در غرب هستیم.

وی در ادامه تاکید کرد: ما شاهد شکل گرفتن قدرت های غیرغربی نظیر چین هستیم و این امر باعث نگرانی آمریکا شده است.

امروز آمریکا به عنوان یک قدرت ارتجاعی تلاش می کند تا شرایط گذشته را که به نفع آمریکا بوده است حفظ کند.

آمریکا به دنبال امنیتی کردن تمام دنیا است.

همانطور که می بینیم آمریکا حتی کرونا را نیز امنیتی کرده و با چین برخورد امنیتی دارد.

گرچه برخی تئوری ها در خصوص امنیتی بودن کرونا وجود دارد، اما آمریکا به دنبال چیز دیگری است.

آمریکا به دنبال این است تا جمهوری اسلامی ایران که به عنوان یک قدرت در شرایط جدید بین المللی برآمده است، را امنیتی کند.

اما امروز فضایی برای کنشگری ایران به وجود آمده است.

ظریف در ادامه با تاکید بر این که امروز هر کشوری با شناخت درست می تواند به عنوان یک قدرت کنشگر در جامعه بین الملل تاثیرگذار باشد، بیان کرد: ما باید بپذیریم که کنشگر بوده و تاثیرگذار هستیم.

امروز نه تنها کشورها بلکه یک فرد نیز می تواند در تحولات بین المللی تاثیرگذار باشد.

جمهوری اسلامی ایران یک قدرت در حال برآمدن است به همین دلیل است که آمریکا یک جنگ تمام عیار علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته است.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به اهدافی که آمریکا در جنگ تمام عیار خود علیه ایران دنبال می کند، اظهار کرد: آمریکا در این جنگ به دنبال چندین هدف است که مهم ترین آن این است که از ایران یک تهدید امنیتی ایجاد کند.

آنگاه موضوع ایران به مکان ها و حوزه هایی که آمریکا در آن قدرت دارد مثل شورای امنیت کشیده می شود.

یکی از اقداماتی که در دولت اوباما رخ داد این بود که ضرب های اقتصادی جهانی را امنیتی کرد و بحث مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم را به میان کشید و توانست دنیا را در یک حوزه هایی درگیر کند و قدرت ویژه ای به نظام اقتصادی آْمریکا ببخشد.

جمهوری اسلامی ایران در این میان باید به درستی عمل کند.

ظریف در ادامه خاطرنشان کرد: دومین هدفی که آمریکا دنبال می کند اجماع سازی علیه ایران است.

از دی ماه سال 1396 تا هفته گذشته چهار جلسه ویژه در شورای امنیت با فشار آمریکا برای فشار بر ایران برگزار شده است.

در بهمن ماه سال 1396 در خصوص اغتشاشات اولین جلسه برگزار شد.

جلسه بعدی با حضور پمپئو برگزار شد و جلسه ای دیگر با حضور دونالد ترامپ برگزار شده بود و جلسه آخر نیز هفته گذشته برگزار شد.

در جلسه اولی که آمریکا برای اغتشاشات برگزار کرد همه اعضای شورای امنیت، آمریکا را در خصوص برجام محکوم کردند.

در جلسه هفته گذشته نیز همه اصرار کردند که برجام درست بوده و آمریکا سیاست غلطی را دنبال کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه اظهار کرد: سومین هدفی که آمریکا علیه ایران دنبال می کند روایت سازی های جعلی از ایران در منطقه است دنیا باید بداند که هدف آمریکا چیست تا گرفتار آن نشود.

مهم ترین هدف آمریکا جدا کردن مردم از حاکمیت و ناکارآمد نشان دادن نظام و مشروعیت زدایی از نظام است.

در کتاب بولتون نیز به وضوح روشن است که در پشت سیاست فشار حداکثری آمریکا این اهداف نهفته است، اما آنچه که امروز از هر چیزی برای رویارویی با آمریکا مهم تر است انسجام درونی است.

سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست به همین دلیل است که سیاست خارجی در چهارچوب اهداف کلی نظام در اختیارات رهبری قرار دارد تا از دوگانه سازی و دعوای جناحی اجتناب شود.

تمرکز ایران باید در منطقه بوده و تولید کننده امنیت، ثبات و توسعه برای همسایگان خود باشد.

همسایگان ما باید احساس کنند که بهترین روابط را با ایران دارند.

ظریف در ادامه با اشاره به بهبود روابط ایران با همسایگان خود بیان کرد: ما امروز بهترین روابط را با ترکیه، روسیه، افغانستان، پاکستان و عراق داشته ایم و تعداد سفرهای بنده به این کشورها چندین برابر سایر کشورها می باشد.

نشست روند آستانه بیشترین تاثیر را در آرامش سوریه داشته است.

کنوانسیون دریای خزر در قالب همسایگی و با حفظ حقوق مردم ایران در دریای خزر شکل گرفت ما باید سیاست تخلیه قدرت استراتژیک ایران در منطقه را از سوی آمریکا با بهبود روابط با همسایگان مان پاسخ دهیم.

وی ادامه داد: ایران ضمن حفظ سیاست همه جانبه و نشستن در برابر 6 قدرت جهانی و به قول آقای دونالد ترامپ کلاه گذاشتن بر سر آنها در عین حال با اقتدار با چین روابط خود را گسترش داد و اکنون ما در راستای قرارداد 25 ساله با چین هستیم و در این قرارداد هیچ موضوع مخفی وجود ندارد.

زمانی که آقای شی با رهبری دیدار کردند بحث این قرارداد مطرح شد زمانی که بنده پیش نویس آن را به چین بردم باز هم اعلام شد.

زمانی که چین به پیش نویس ما پاسخ داد باز هم اعلام کردیم، زمانی که در دولت چارچوب پیش نویس بررسی شد اعلام شد و هرگاه به توافق برسیم با شفافیت کامل اعلام خواهیم کرد.

محل های قدرت دنیا در حال تغییر است.

ما باید واقعیت های تحول بین المللی را بشناسیم و در شرایط گذار از جهان غرب به جهان پساغربی با اعتماد به نفس تصمیم درستی اعمال کنیم.

ظریف در ادامه با اشاره به تلاش ها برای باز نگه داشتن شریان اقتصادی کشور بیان کرد: باز نگه داشتن شریان اقتصادی کشور با توجه به اقدامات زورمدارانه اقتصادی آمریکا و به عبارت دیگر تروریسم اقتصادی آمریکا در اولویت ما قرار دارد.

ما به دنبال تحول در موجودیت سیاسی امنیتی وزارت خارجه به سمت سیاسی امنیتی و اقتصادی هستیم، اما قبول کنید که این تغییر سخت می باشد، چرا که شاکله فکری در وزارت خارجه در قالب سیاسی امنیتی است.

ما از ابتدا تلاش کردیم که سیاست های خارجی به معیشت مردم کمک کند یا حداقل باری بر دوش مردم نباشد به همین منظور معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه شکل گرفت.

وی در ادامه با اشاره به اهداف اقتصادی وزارت امور خارجه تصریح کرد: تجارت با شرق و سیاست صادرات محور برای جهش تولید در اولویت ما است.

ما باید صادرات داشته باشیم تولید برای بازار داخل اشتغال مدنظر رهبری را فراهم نخواهد کرد.

اقداماتی که ما انجام دادیم در راستای رفع موانع صادرات کالا و خدمات بوده است.

یکی از مشکلاتی که ما در توسعه صادرات داشته ایم بحث ضمانت نامه ها بود که صادر کنندگان از این مشکل رنج می بردند.

ظریف در ادامه تاکید کرد: از سوی دیگر ما به دنبال شناسایی فرصت های خارجی هستیم و فرصت های خارجی را به بخش داخلی ارائه می دهیم در مرحله ی بعدی توانمندی های داخلی به خارج معرفی می شود یکی دیگر از حوزه هایی که بسیار در آن فعال بودیم بحث بازکردن کریدورهای ارتباطی ایران است یکی از مفاد مهم توافق نامه با چین بازگرداندن ایران به پروژه راه ابریشم است.

از سوی دیگر ما به ظرفیت های استانی نیز توجه داشته ایم.

در بخش اقتصادی ما یک اداره به این حوزه اختصاص یافته است.

وزیر امور خارجه در پایان اظهار کرد: شرایط دنیا در حال تحول است و ایران این توانایی را دارد که در این شرایط نقش مهمی ایفا کند، اما باید انسجام داخلی داشته باشیم.

ما در وزارت خارجه در خدمت شما هستیم و در وزارت خارجه حزبی شدن به معنای پایان حضور است، همان طور که ما بهترین روابط را با حاج قاسم سلیمانی داشتیم و من هر هفته با ایشان جلسه داشتم این امکان وجود دارد که با نمایندگان برای پیشبرد اهداف همکاری داشته باشیم.


کلید واژه ها: روابط بین الملل - بین الملل - سیاست خارجی - روابط - مجلس شورای اسلامی - دیپلماسی اقتصادی - خارجی - پایان - روابط بین المللی - سیاست - امروز - وزیر امور خارجه - جنگ جهانی دوم - حوزه - شورای اسلامی - تغییر - خارجه - بین المللی - وزیر خارجه - امور خارجه - جلسه علنی - جواد ظریف - جنگ جهانی - دیپلماسی - ظریف - وزیر - تحول - کشورمان - تغییرات - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
نشست هفته آینده کمیسیون امور داخلی مجلس اعلام شد

فیفا و پیگیری نابودشدگان ایرانی

واکنش آخوندی به ادعای یک نماینده درباره شایعه خروجش از کشور | خدا به مردم ایران با نمایندگانی چون شما رحم کند

آغاز ساخت طولانی ترین پل معلق کشور در ازنا و خلخال/ احداث پل 496 متری

داوطلبان کنکور حتما این مطلب را بخوانند

هشدار آیت الله صفایی به فرانسه درباره لبنان

جمع آوری 100 امضا برای تحقیق و تفحص درباره کنکور

چاپ 50جلد کتاب در حوزه دفاع مقدس در قزوین

پرونده فرودگاه قدیم، غار نمکدان و پلاژ بانوان قشم روی میز دادستان

ظریف: ما در کنار ملت لبنان هستیم

مراسم فارغ التحصیلی تکاوران دریایی

«مباهله» سند بارز حقانیت امیرالمؤمنین(ع)

بدون تعارف؛ قسمت 183

بازگشت 70 شهروند ایرانی از تاجیکستان

4 اقدام ضربتی و مهم روحانی /رییس جمهور چگونه در هفته گذشته از سد چهار چالش بزرگ عبور کرد؟

آقای وزیر در اتوبوس شرکت واحد +عکس

ظریف: ایران در کنار ملت و مقاومت لبنان است

70 ایرانی از تاجیکستان بازگشتند

دلجویی رییس شورای شهر مشهد از اهل سنت

گرگان همچنان در وضعیت قرمز

سازش ذلیلانه حاکمان امارات⁩ متحده عربی با رژیم جنایتکار صهیونیستی، خیانت به آرمان فلسطین است

واکنش سامانی به شایعات درباره نقش وزارت کشور در اقامت اجباری محکومان

واکنش وزیر سابق به اتفاقات اخیر در بورس + عکس

دنیای واقعی و زندگی واقعی بشر از زمان حضرت ولیّ عصر شروع می شود

ببینید | سلام کرونایی رییس جمهورهای استونی و لیتوانی

تاکید سفیر فرانسه در سازمان ملل بر حفظ برجام

رصد شبانه روزی فعالیت اوباش در فضای مجازی/ برخورد قاطع پلیس با عوامل ناامنی در کشور

زالی: شعله ور شدن کرونا را فقط به حساب مردم بگذاریم، خطا است

واکنش قالیباف به سازش ذلیلانه حاکمان امارات با رژیم صهیونیستی

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت محکومین اجباری ندارد

وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین ندارد

ضرورت تشدید نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی

مجلس خبرگان با رسالت خطیر انتخاب رهبری

مبارزه با فساد در قوه قضاییه برای مردم امیدآفرین است

فاطمه هاشمی: پدرم نقشی در انتخاب کاخ مرمر نداشت

عباس آخوندی به ادعای خروجش از ایران پاسخ داد

کرونا | افزایش کشته های کرونا در کیش

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت محکومین ندارد

40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

بررسی چگونگی برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر در شهر ایوان کی

اصلاح طلبان در نقد خود و نظام، فرافکنی می کنند

80 درصد از پهنای باند اینترنت کشور در اختیار خارجی هاست

ایران هنوز درخواست دسترسی آژانس را محقق نکرده است

هشدار قالیباف به کشورهای عربی

ایثارگران برای فروش سهام «بانک دی» عجله نکنند/ماجرای عقده دل مادر شهید قربانخانی / بیش از 140 نفر در راه مبارزه با بیماری کرونا شهید شده اند

اشک های معاون روحانی و روایت ناگفته های فاجعه منا | واکنش به شایعه کوتاهی عوامل کاروان ها | ماجرای زنجیره انسانی گارد ویژه سعودی

ورود هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس به موضوع ادعای میرسلیم

پوستر عزاداری یک هیات با رعایت پروتکل های کرونا

تصاویری از افتتاح پروژه بازسازی باب القبله صحن و طلاکاری ایوان حرم حضرت عباس (ع)

تیپ کرونایی مهدی قائدی و همسرش+عکس

اشک های معاون روحانی و روایت ناگفته های فاجعه منا | واکنش به شایعه کوتاهی عوامل کاروان ها | ماجرای زنجیره انسانی گارد ویژه سعودی

امنیت لبنان، امنیت همه کشورهای منطقه است

آگهی سازمان بورس در ارتباط با عرضه اوراق سلف نفتی چیست؟

وزارت کشور ادعای دخالت در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان را تکذیب کرد

هشدار قالیباف به ادامه دهندگان طرح عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

مطمئنیم تمدید تحریم تسلیحاتی ایران اتفاق نخواهد افتاد

عباس آخوندی به ادعای خروجش از ایران پاسخ داد/خدا به مردم ایران با چنین نمایندگانی رحم کند

عکسی دیده نشده از تیپ عجیب داور عصر جدید

توییت معنادار واعظی در واکنش به توافق امارات با اسراییل

معاون رییس جمهور از مجتمع آموزشی نجات خدمه نیروی هوایی ارتش بازدید کرد

کلام مقام معظم رهبری؛ مبنای عزاداری ها در محرم

اهدای پنج هزار سری جهیزیه به زوج های جوان در خوزستان

خط قرمز ما حفظ حرمت جامعه هدف است

ساخت بیمارستان نیاز ضروری مردم شهرستان راز و جرگلان/ وضعیت نامناسب منطقه از نظر زیرساخت های جاده ای

پوستر عزاداری یک هیات یا رعایت پروتکل های کرونا

رییس جدید دادگستری بشاگرد معرفی شد

واکنش عباس آخوندی به ابوترابی درباره شایعه فرارش+عکس

توزیع یک هزار و 500 بسته معیشتی و فرهنگی از سوی طلاب خواهر شهرستان کارون

وزارت کشور: دخالتی در تعیین شهرهای تبعیدی نداریم

واکنش آخوندی به ادعای یک نماینده درباره شایعه خروجش از کشور | خدا به مردم ایران با نمایندگانی چون شما رحم کند

علم الهدی: عذری برای تعطیلی عزاداری محرم نداریم

تکذیب ادعای دخالت وزارت کشور در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان

پاسخ صریح امام جمعه اصفهان به شبهه شهادت کرونایی در هیأت

وزارت کشور ادعای دخالت در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان را تکذیب کرد

میشل عون از روحانی تشکر کرد

مبارزه با فساد در قوه قضاییه برای مردم امید آفرین است

پوتین: نشست مجازی شورای امنیت با حضور ایران و آلمان برگزار شود

بین المللی شدن مرز هوایی فرودگاه رامسر پیگیری می شود

رصد و برخورد قاطعانه پلیس با هرگونه اوباشی گری در فضای حقیقی و مجازی

قدردانی فرمانده کل ارتش از فرماندهی کل قوا

وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین ندارد

نگاه مکانیکی به دانش آموزان مشکل سیستم آموزشی کشور است/قم نیازمند سند آموزشی است

بین المللی شدن مرز هوایی فرودگاه رامسر پیگیری میش ود

حکم نذر در شرایط کرونا از نگاه آیت الله نوری همدانی

رییس بنیاد شهید : خط قرمز ما حفظ حرمت جامعه هدف است

مبارزه با فساد در قوه قضاییه برای مردم امیدآفرین است

تکذیب ادعای دخالت وزارت کشور در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان

بخشی از مسجد جامع کهن میبد مرمت شد

هشدار قالیباف به سازش کاران با رژیم صهیونیستی

منادیان حقیقت و واقعیت در برابر راویان تحریف

اهدای 5 هزار فقره جهیزیه به زوج های جوان مناطق کم برخوردار خوزستان

تأکید بر پیشگیری از افزایش سن ازدواج

مبارزه با فساد در قوه قضاییه برای مردم امید آفرین است

واعظی: توافق با اسراییل ننگی است که تاریخ فراموش نخواهد کرد

خط قرمز ما حفظ حرمت جامعه هدف است

میشل عون از روحانی تشکر کرد

رد دخالت وزارت کشور در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان

ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست

ظریف: سیاست خارجی حوزه دعوای جناحی نیست