مطالب مرتبط:
تعطیلی یک هفته ای برای استان البرز در نظر گرفته شد/مردم رعایت نکنند محدودیت ها تشدید می شود
تعطیلی یک هفته ای برای استان البرز در نظر گرفته شد/مردم رعایت نکنند محدودیت ها تشدید می شود
محدودیت خارج از ساعت اداری برای کارمندان در هرمزگان
آغاز ثبت نام وام کرونا برای مشاغل فاقد بیمه از دوشنبه
محدودیت های کرونایی را دوباره اعمال می کنیم
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:202020-07-05اقتصادي

زوایای مختلف محدودیت سنی در وام ازدواج


ازدواج های اجباری، ازدواج زیر سن 18 سال، ازدواج با مقاصد اقتصادی و.

آسیب های ناشی از افزایش مبلغ وام ازدواج تلقی می شود به همین دلیل با درخواست وزیر ورزش و جوانان و پیگیری معاونت امور جوانان، - ازدواج های اجباری، ازدواج زیر سن 18 سال، ازدواج با مقاصد اقتصادی و.

آسیب های ناشی از افزایش مبلغ وام ازدواج تلقی می شود به همین دلیل با درخواست وزیر ورزش و جوانان و پیگیری معاونت امور جوانان، رییس جمهور پیشنهادی مبنی بر تهیه یک دستورالعمل در این خصوص ارائه داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ طی روزهای اخیر درخصوص ارتباط افزایش وام ازدواج و افزایش میزان ازدواج های زیر 15 سال، بحث های فراوانی صورت گرفته است به نحوی که عده ای آن را تایید و عده ای تکذیب می کنند اما آمارهای بانک مرکزی این ارتباط را تایید و نشان می دهد ازدواج های زیر 15 سال در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است.

وام ازدواج با وجود تمام مزایایی که برای جوانان دارد و کمک هزینه ای برای شروع زندگی آنها محسوب می شود اما باعث ایجاد سوءاستفاده ها و مشکلاتی نیز شده به طوری که آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد در سال 97 همزمان با افزایش مبلغ وام ازدواج، 3430 دختر زیر 15 سال ازدواج کردند و تمام این افراد وام ازدواج جوانان را نیز دریافت کرده اند.

در حال حاضر که مبلغ وام ازدواج به 100 میلیون تومان رسیده است به نظر می آید قشر متوسط به پایین جامعه به ویژه روستاییان برای دریافت این وام 100 میلیونی دختران خود را مجبور به ازدواج می کنند که این موضوع به خودی خود می تواند معضل بزرگی باشد که عواقب جبران ناپذیری را به وجود بیاورد.

ازدواج های اجباری، ازدواج زیر سن 18 سال، ازدواج با مقاصد اقتصادی و.

آسیب های ناشی از افزایش مبلغ وام ازدواج تلقی می شود به همین دلیل با درخواست وزیر ورزش و جوانان و پیگیری معاونت امور جوانان، رییس جمهور برای اصلاح ضوابط سنی متقاضیان وام ازدواج، پیشنهادی مبنی بر تهیه یک دستورالعمل در این خصوص ارائه داد به شکلی که قرار است براساس این پیشنهاد، وام ازدواج تنها برای یک بار به افراد 18 تا 40 سال اعطا شود و افراد زیر 15 سال با رسیدن به سن 18 سال این وام را دریافت خواهند کرد.

لزوم اجرای دستورالعمل رییس جمهور درخصوص وام ازدواج با پشتوانه علمی/ انجام برخی ازدواج ها برای مقاصد اقتصادی حسین حاتمی، نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ازدواج های زیر 15 سال گفت: متاسفانه در برخی از نقاط کشور به خصوص مناطق روستایی و عشایری، ازدواج در سن پایین یک فرهنگ است و خانواده ها براساس باورهای دینی و اعتقادی، دختران خود را زیر سن 18 سال شوهر می دهند.

او افزود: فرهنگسازی کردن از راه های تبلیغاتی، آموزشی، نشان دادن مضرات ازدواج در سن پایین و.

می تواند عامل موثری در کاهش ازدواج های زودرس باشد.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوارد با اشاره به ازدواج های اجباری که با مقاصد اقتصادی انجام می شوند، تصریح کرد: آمار دقیقی از اینگونه ازدواج ها در دست نیست بنابراین نمی توان به صورت قطعی درباره آن نظر داد.

حاتمی به افزایش ازدواج های زیر 15 سال به دنبال افزایش مبلغ وام ازدواج  اشاره کرد و گفت: نمی توان با قاطعیت گفت ازدواج های زیر 15 سال فقط به دلیل افزایش وام ازدواج صورت گرفته بلکه همانطور که گفتم این موضوع در برخی از خانواده ها سبقه فرهنگی دارد اما در هر صورت نمی توان کتمان کرد که برخی ازدواج ها از روی مقاصد اقتصادی انجام می شود.

او افزود: برای مشخص کردن این امر باید یک کار علمی تحقیقی و تطبیقی انجام شود تا پس از آمارگیری بتوان آن را مورد بحث و بررسی قرار داد.

حاتمی به دستورالعمل جدید رییس جمهور مبنی بر ایجاد محدودیت سنی در پرداخت وام ازدواج اشاره کرد و گفت: بنده معتقد هستم دستورالعمل رییس جمهور باید پس از بررسی های علمی فراوان اجرایی شود و پس از اجرا هم باید بررسی ها را ادامه داد تا ببینیم چه تعداد از ازدواج های زیر 15 سال کاهش پیدا می کند.

او افزود: اگر کار علمی صورت نگیرد اجرای دستورالعمل هم فایده ای ندارد چرا که انجام یک کار بدون پشتوانه علمی باعث مظلوم واقع شدن طرح می شود.

حاتمی با اشاره به سن ازدواج در منطقه آذربایجان شرقی تاکید کرد: در شهر ما که کلیبر، خودآفرین و هوراند را شامل می شود سن ازدواج در دختران 18 سال و برای پسران بالای 20 سال است اما در برخی از روستاها ازدواج هایی پایین تر از این سن انجام می شود که آنقدر تعدادش کم است به چشم نمی آید.

او با اشاره به سخت شدن ازدواج جوانان گفت: من اشتغال را پایه و اساس مشکلات ازدواج می دانم و معتقد هستم اگر این بخش بهبود یابد تقریبا تمام مشکلات جوانان حل می شود.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر مشکل اشتغال و سپس مسکن حل شود خواهیم دید ازدواج جوانان بسیار آسان تر می شود و جوانان به راحتی می توانند تشکیل خانواده دهند چرا که اگر جوانی حقوق مکفی ثابت داشته باشد با خیال راحت می تواند ازدواج کند.

ایجاد محدودیت سنی در پرداخت وام ازدواج، بهترین بازدارنده در ازدواج های زیر 18 سال علی اصغر باقرزاده، نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آسیب های ازدواج زیر سن 18 سال گفت: ازدواج زیر سن 18 سال برای دختران، تبعات و آسیب های اجتماعی و فردی فراوانی دارد.

او افزود: بنده به شدت با اینگونه ازدواج ها مخالف هستم و جدا از بحث اجتماعی به عنوان یک پزشک، دغدغه سلامت جسمانی و روانی دختران را دارم.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از لحاظ جسمی و فیزیولوژیک بدن خانم ها باید به یک رشد معقولی برسد تا آمادگی مادر شدن را داشته باشد بنابراین ازدواج زیر سن 18 سال برای باردار شدن خطرناک است و می تواند منجر به فوت مادر یا کودک شود.

باقرزاده با اشاره به ازدواج های اجباری گفت: نمی توان انکار کرد برخی از ازدواج های زیر 18 سال به صورت اجباری رخ می دهد و خانواده ها بیشتر به دلایل اقتصادی دختران خود را شوهر می دهند.

او افزود: بنده به شدت هم با ازدواج زیر سن 18 سال و هم با ازدواج های اجباری مخالف هستم و امیدوارم به سمتی پیش رویم که روز به روز از تعداد آنها کاسته شود.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دستورالعمل رییس جمهور مبنی بر ایجاد محدودیت سنی در پرداخت وام ازدواج گفت: با این طرح بسیار موافق هستم و اگر به مجلس شورای اسلامی ارسال شود حتما یکی از موافقان آن خواهم بود.

باقرزاده افزود: اینکه فقط به افراد بالای 18 سال وام ازدواج پرداخت شود از ازدواج هایی که فقط با مقاصد اقتصادی از جمله دریافت وام صورت می گیرد، جلوگیری می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: البته نباید از اهداف کلی وام ازدواج دور شد و به خاطر سوءاستفاده هایی که می شود جلوی آن را گرفت.

او در پایان گفت: به نظر من ایجاد محدودیت سنی در پرداخت وام ازدواج یکی از عوامل بازدارنده در ازدواج های زیر 18 سال است.

کاهش ازدواج های اجباری با تعیین محدودیت سنی در وام ازدواج معین الدین سعیدی، نماینده مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ازدواج های اجباری در کشور گفت: مسئله ازدواج های اجباری همیشه وجود داشته و کسی نمی تواند وجود آن را انکار کند اما با گذشت زمان و آگاه شدن مردم، تعداد ازدواج های اجباری کاهش پیدا کرده و اصلا قابل قیاس با گذشته نیست.

او افزود: ازدواج اجباری درمیان افرادی که تحصیلات ندارند یا فاقد شناسنامه هستند بیشتر دیده می شود بنابراین خواهشمندم در روند هویت بخشی به افرادی که اصالتا ایرانی هستند اما به هر دلیلی شناسنامه ندارند تسریع صورت گیرد تا افرادی که بدون شناسنامه هستند دارای هویت شوند.

سعیدی تصریح کرد: اگر روند صدور شناسنامه به افراد بی هویت به خوبی طی شود قطعا جلوی بسیاری از ازدواج های اجباری به ویژه در دختران زیر 15 سال گرفته می شود.

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش ازدواج های اجباری بر اثر افزایش وام ازدواج گفت: با افزایش مبلغ وام ازدواج برخی خانواده ها دختر خود را مجبور به ازدواج می کنند اما وقوع این اتفاق نباید خللی به تسهیل اصل وام ازدواج وارد کند و آن را زیر سوال ببرد.

او افزود: از بین بردن ازدواج اجباری نیازمند فرهنگسازی در لایه های متفاوت اجتماعی است که خوشبختانه امروزه این ازدواج ها رو به کاهش است به طوری که در جنوب سیستان و بلوچستان به شکل مشهودی ازدواج های اجباری به ویژه در دختران زیر 15 سال کمتر شده است.

سعیدی با اشاره به تعیین ضوابط سنی برای وام ازدواج گفت: به نظر من دستورالعمل رییس جمهور مبنی بر تعیین محدودیت سنی برای دریافت وام ازدواج می تواند جلوی بسیاری از ازدواج های اجباری را بگیرد به همین دلیل بنده با این طرح موافق هستم.

نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پیشنهاد من این است در این طرح محدودیت سقف برداشته شود به این صورت که حتی به افراد بالای 40 سال هم وام ازدواج پرداخت شود.

سعیدی در پایان گفت: تسهیل روند ازدواج و تثبیت جایگاه خانواده یکی از موضوعاتی است که حتما در مجلس و کمیسیون اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت و ان شاءالله به نتایج مثبتی دست پیدا می کنیم.

دستورالعمل رییس جمهور گامی موثر در کاهش مرگ و میر ناشی از زایمان زودرس/ تاثیر مثبت اصلاح ضوابط سنی متقاضیان وام ازدواج در سلامت زنان ملک فاضلی، نماینده مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ازدواج های اجباری برای دریافت وام ازدواج گفت: در ازدواج های اجباری، اجباری بودن آن جایی ثبت نمی شود بنابراین نمی توان آمار دقیقی به دست آورد و به طور کلی گفت هر ازدواجی که زیر 15 سال ثبت شده از روی اجبار و برای مقاصد اقتصادی بوده است.

او افزود: نمی توان انکار کرد برخی از ازدواج ها در کشور ما از روی فشار اقتصادی است و برخی خانواده ها به دلایل مختلف دختران خود را در سنین پایین شوهر می دهند چرا که مقاصد اقتصادی از جمله دریافت وام ازدواج یکی از این دلایل است.

نماینده مردم سیستان و بلوچستان با تکذیب سیاه نمایی هایی که علیه این شهر صورت می گیرد، گفت: آنچه مردم ایران از سیستان بلوچستان می دانند و صدا و سیما و فضای مجازی از آن نشان می دهد زمین تا آسمان با واقعیت فاصله دارد و به نظر من سیاه نمایی بیش نیست.

او افزود: برخلاف آنچه نشان داده می شود، میزان سطح آموزش در سیستان و بلوچستان بسیار افزایش یافته و می توانم بگویم 95 درصد از خانم های این شهر وارد آموزش عالی می شوند بنابراین ازدواج های اجباری و سطح اجتماعی در این منطقه پایین را قبول ندارم چرا که مردم شهر ما بسیار فهیم هستند و از لحاظ شعور اجتماعی مردم غنی به شمار می آیند.

این نماینده مجلس ضمن موافقت با دستورالعمل رییس جمهور مبنی بر ایجاد محدودیت سنی در پرداخت وام ازدواج گفت: بنده با دستور رییس جمهور موافق هستم و به نظرم تاثیر مثبتی در سلامت بانوان خواهد گذاشت.

او افزود: به نظر من که یک پزشک هستم، سن ازدواج سالم برای خانم ها بالای 18 سال است و پایین تر از این سال بارداری و زایمان می تواند خطرناک باشد.

فاضلی اظهار کرد: زایمان در سنین زیر 18 سال امکان مرگ و میر مادر را افزایش می دهد و عوارض بسیار مخربی را به همراه دارد چرا که لگن یک خانم تا سن 18 سالگی در حال رشد است و کمتر از این سن آمادگی باروری را ندارد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: امیدوارم اجرای این طرح تشویقی باشد تا به سمت باروری های سالم و تولد فرزندان سالم پیش برویم.

تعیین سن برای پرداخت وام ازدواج جلوی کودک همسری و کاهش جمعیت را می گیرد/ ازدواج زیر 40 سال بسیاری از مشکلات ناباروری را از بین می برد حسین باهر، جامعه شناس و استاد دانشگاه، ضمن موافقت با این طرح گفت: برای ازدواج 4 مولفه بالغ، عاقل، رشید و همگن بودن تاثیر بسزایی دارد تا جایی که بسیاری از مشکلاتی که بین زوجین دیده می شود به دلیل ناهمگن بودن و ازدواج کورکورانه ای است.

او افزود: آمار دقیقی از تعداد نوجوانانی که فقط به دلیل دریافت وام ازدواج به این امر تن می دهند ندارم اما نمی توان کتمان کرد برخی از خانواده های به ویژه روستاییان که وضعیت مالی ضعیفی دارند، دختران خود را برای دریافت این وام شوهر می دهند.

باهر تصریح کرد: اگر این محدودیت سنی ایجاد شود و به افراد زیر 18 سال وام ازدواج ندهند جلوی بسیاری از کودک همسری ها گرفته می شود و اگر هم ازدواجی زیر 18 سال انجام شود فقط از روی علاقه و عشق است نه مسائل مالی و دریافت وام.

این استاد دانشگاه با اشاره به محفوط بودن وام ازدواج برای افرادی که زیر 18 سال ازدواج می کنند، گفت: به نظر من محفوظ بودن وام ازدواج برای این افراد، یک درایت به جا و تصمیم درستی است که جای تحسین دارد و نشان می دهد هدف آن جلوگیری از ازدواج های اجباری است.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: یکی دیگر از جنبه هایی که این طرح دارد این است که درنظر گرفتن سقف ازدواج یعنی 40 سال می تواند تاثیر بسزایی در افزایش جمعیت و جلوگیری از ناباروی داشته باشد.

او افزود: سن ازدواج در کشور ما بالا رفته و اگر خانمی بالای 35 سال سن ازدواج کند به احتمال زیاد در فرزندآوری دچار مشکل می شود به همین دلیل می توان گفت اگر سقفی برای ازدواج درنظر گرفته شود و زیر 40 سال افراد مزدوج شوند بسیاری از مشکلات ناباروری حل می شود.

این جامعه شناس اظهار کرد: از آنجایی که این طرح به تازگی مطرح شده نیاز به کارشناسی و بحث فراوانی دارد اما تا الان اینگونه که مطرح شده ماهیت خوبی دارد و می تواند به افزایش ازدواج در کشور و جلوگیری از کاهش جمعیت کمک کند.

جلوگیری از ازدواج اجباری و افزایش باروری با اصلاح ضوابط سنی وام ازدواج امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس و استاد دانشگاه، با اشاره به ازدواج دختران زیر 18 سال گفت: دو عاملِ فقر اقتصادی و فقر فرهنگی باعث ازدواج دختران زیر 18 سال می شود.

او افزود: در بسیاری از روستاها، خانواده ها برای اینکه خرج زندگی خود را کاهش دهند، دختران شان را شوهر می دهند و از طرفی در اکثر روستاها ازدواج در سن پایین یک فرهنگ است و اگر دختری به سن 18 سال برسد و ازدواج نکرده باشد به اصطلاح ترشیده تلقی می شود.

قرایی مقدم با اشاره به میزان ازدواج اجباری در استان های کشور گفت: ازدواج های اجباری در استان های مختلف متفاوت است برای مثال در استان های سیستان و بلوچستان، لرستان و خوزستان بیشترین ازدواج های اجباری صورت می گیرد که اکثر آنها به خودکشی منجر می شود.

او افزود: در استان کرمانشاه یکی از عوامل موثر در خودکشی همین ازدواج اجباری است که به وفور دیده می شود.

این جامعه شناس اظهار کرد: بارها دیده شده در استان سیستان و بلوچستان  پدری در عوض گرفتن وام، دختر خود را به عقد مرد میانسال درآورده است.

قرایی مقدم اظهار کرد: همین مسئله درخصوص وام ازدواج هم صدق می کند.

در بسیاری از موارد خانواده ها برای گرفتن وام ازدواج، که این روزها مبلغ آن افزایش یافته، دختران خود را شوهر می دهند.

او افزود: معمولا روستاییان و اقشار ضعیف جامعه که وضعیت مالی مناسبی ندارند برای دریافت وام ازدواج و حتی شیربها که از جانب خانواده پسر پرداخت می شود، دختران خود را مجبور به ازدواج می کنند که مصداق بارز ازدواج اجباری است.

این جامعه شناس با اشاره به دستورالعمل رییس جمهور مبنی بر تعیین سن برای پرداخت وام ازدواج گفت: اینکه اخیرا رییس جمهور دستوری مبنی بر تعیین سن درخصوص وام ازدواج صادر کرده بسیار بجا بوده و تصمیم درستی است.

او افزود: اگر این دستورالعمل اجرایی شود، میزان ازدواج در کشور افزایش  پیدا می کند درنتیجه جلوی بسیاری از آسیب های اجتماعی در جامعه گرفته می شود.

قرایی مقدم تصریح کرد: یکی دیگر از فواید اجرای این طرح و افزایش ازدواج، جلوگیری از مشکلات ناباروری است.

این استاد دانشگاه عنوان کرد: در حال حاضر میانگین سن ازدواج در دختران به 25 سال و پسران به 28 سال رسیده است که این نشان دهنده کاهش باروری و کاهش جمعیت در آینده است بنابراین با اجرا شدن این طرح و تشویق جوانان به ازدواج زیر 40 سال باروری بیشتر می شود درنتیجه در آینده با کاهش نیروی انسانی مواجه نمی شویم.

قرایی مقدم در پایان اظهار کرد: به طور کلی اگر دستورالعمل رییس جمهور اجرایی شود علاوه بر جلوگیری از ازدواج اجباری، ازدواج در جامعه افزایش پیدا می کند و حجم زیادی از مشکلات ناباروری از بین می رود.

اصلاح ضوابط سنی دریافت وام ازدواج، یک دستور عاقلانه است/ نبود ضوابط سنی در پرداخت وام ازدواج زمینه ای برای خرید و فروش کودک مجید فولادیان، عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی در خصوص اصلاحیه ضوابط سنی برای دریافت وام ازدواج گفت: نباید نگاه ما فقط به طبقه متوسط رو به بالا در جامعه باشد زیرا افراد متوسط رو به بالا اگر حتی ازدواجی در سن کم داشته باشند یک ازدواج پخته ای است که خانواده ها به همه جوانب این ازدواج اندیشیده اند و بر اساس یک سری عقاید از برخی جهات زوج را حمایت می کنند و به مرحله مطلوبی از زندگی مشترک می رسند.

این استاد جامعه شناسی افزود: اگر این وام ازدواج بدون شرایط سنی باشد آن هم در شرایطی که وضعیت اقتصادی جامعه رو به بحران است، طبقه فرودست جامعه را دچار مشکل می کند.

این متخصص حوزه آسیب های اجتماعی ضمن اشاره به این موضوع که افزایش مبلغ وام ازدواج می تواند مشوق ازدواج در سن پایین باشد تصریح کرد:  نبود این محدودیت سنی می تواند تقویت کننده یک عنصر فرهنگی نامطلوب باشد که عوارض گوناگونی در پیش دارد.

فولادیان ادامه داد: یکی از عواملی که باعث روابط فرا زناشویی یا دلیلی بر طلاق زود هنگام می شود همین مقوله و آسیب ازدواج زودهنگام است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی گفت: اگردریافت وام ازدواج بدون ضوابط سنی بتواند تشویق کننده این مسئله باشد که خانوده ها فرزندانشان را در کودکی و زودتر از موعد به ازدواج وادار کنند و مبالغی را به عنوان شیر بها به خانواده دختر پرداخت شود، ضروریست از این امر جلوگیری شود.

او اظهار کرد: طبق شواهد موجود در مناطق حاشیه شهر؛ خرید و فروش جنین و کودک دوباره به شدت رواج یافته است که این موضوع می تواند زمینه دیگر  برای فرزند آوری به منظور خرید و فروش کودک ایجاد کند.

این استاد دانشگاه در پایان افزود: معتقدم دستور رییس جمهور در خصوص اصلاح ضوابط سنی برای دریافت وام ازدواج از دستورات عاقلانه ای است که هیچ هزینه تحمیل شده ای برای دولت ندارد و همچنین باعث سیاست گذاری فرهنگی شده و مانع از وقوع برخی از آسیب های اجتماعی خواهد شد.

ازدواج صوری برای دریافت وام ازدواج/ دستورالعمل رییس جمهور ازدواج های اجباری زیر 15 سال را از بین می برد مجید ابهری، آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی، با اشاره به ازدواج های اجباری در کشور گفت: ازدواج به عنوان پیوند عاطفی دو انسان یکی از رمزهای دوام جامعه است اما متاسفانه این حرکت بسیار ارزشمند گاهی مورد سوءاستفاده فرصت طلبان قرار می گیرد.

او افزود: ازدواج های اجباری که در کشور ما صورت می گیرد یا برای خون بس و یا برای کاهش تعداد فرزندان در خانه روی می دهد که مورد دوم نشات گرفته از فقر مالی خانواده ها به ویژه روستاییان است.

این جامعه شناس تصریح کرد: در سال های اخیر که وام ازدواج افزایش قابل توجهی پیدا کرده و این روزها به 100 میلیون تومان رسیده متاسفانه تعدادی از افراد سودجو از این حرکت سوءاستفاده می کنند.

او افزود: آنها برای دریافت این وام، ازدواج های صوری و اجباری انجام می دهند تا به اهداف مادی خود برسند.

ابهری با اشاره به دستورالعمل رییس جمهور درخصوص بررسی تعیین محدوده سنی جهت دریافت وام ازدواج گفت: بهترین روش مقابله با اینگونه ازدواج ها، اجرای دستورالعمل رییس جمهور است که واقعیت را از روش دروغ جدا می کند.

او افزود: اگر در عمل این دستور اجرا شود و به هیچ نوجوان زیر 18 سالی وام ازدواج ندهند قطعا جلوی این سوءاستفاده ها از وام ازدواج گرفته می شود.

ابهری عنوان کرد: وام ازدواج تمهید بسیار مناسبی برای کمک به جوانانی است که می خواهند زندگی خود را شروع کنند به همین دلیل نباید به خاطر افراد سوءاستفاده گر جلوی این امر پسندیده گرفته شود و مانعی جلوی آن قرار گیرد.

او افزود: به نظر من درخصوص وام ازدواج باید شورای بررسی و پیگیری تشکیل شود که در مراحل مختلف پیوند دختر و پسر را پیگیری کند و اجازه ندهد تعدادی سوءاستفاده گر حرکت به این خوبی را متوقف کنند.

این جامعه شناس با اشاره به آسیب های ازدواج اجباری گفت: یکی از دلایل مهم فرار از خانه، ازدواج های اجباری است.

او افزود: دخترهایی که به اصرار خانواده با کسی ازدواج می کنند که خیلی اوقات تفاوت سنی زیادی دارند یا با کسی که هیچ علاقه ای به او ندارند ازدواج می کنند برای فرار از وضعیت موجود از خانه فرار می کنند.

این جامعه شناس با اشاره به مشخص نبود میزان ازدواج های اجباری گفت: متاسفانه از آنجا که ازدواج های اجباری بیشتر به صورت سنتی و جاری نمودن صیغه عقد صورت می گیرد و دفاتر رسمی، ازدواج دختران زیر سن قانونی را ثبت نمی کنند آمار دقیقی از این ازدواج ها وجود ندارد.

ابهری اظهار کرد: با اجرای ضوابط محدودیت سنی برای وام ازدواج، قطعا جلوی ازدواج های اجباری که زیر سن 18 سال و برای اهداف مالی صورت می گیرد، گرفته می شود.

فقر؛ عامل اصلی ازدواج های اجباری/ تعیین محدودیت سنی برای وام ازدواج می تواند جلوی ازدواج های اجباری را بگیرد حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به ازدواج های اجباری در کشور گفت: یکی از دغدغه های دو دهه اخیر کشور، ازدواج افراد در سنین پایین بود و متاسفانه هنوز هم وجود دارد.

او افزود: آماری که هر ساله به دست می آید، نشان می دهد حدود 50 هزار نفر  از دختران زیر 15 سال ازدواج می کنند.

موسوی چلک ادامه داد: به دلیل تاثیرات منفی ازدواج در سنین پایین، قانون یک بار اصلاح شد و طبق آن سن قانونی ازدواج دختران به 13 سال رسید که مجمع تشخیص مصلحت نظام سه شرط را هم به عنوان استثنا قرار داد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی اظهار کرد: نمایندگان مجلس قبل هم تلاش کردند سن ازدواج را افزایش دهند اما درنهایت موفق نشدند و به همان شکل قبلی ماند.

او با اشاره به ازدواج هایی که به دلیل دریافت وام ازدواج انجام می شد، گفت: دلیل اکثر ازدواج های اجباری در سنین پایین فقر اقتصادی خانواده هاست در واقع می توان گفت خانواده ها برای کاهش خرج و مخارج زندگی، دختر خود را شوهر می دهند.

موسوی چلک اظهار کرد: بانک مرکزی و نهادهای مربوطه باید آمار دقیقی از ازدواج هایی که به دلیل وام ازدواج انجام شده ارائه دهند تا بتوان درمورد آن بحث و تحلیل مستند انجام داد و به نتیجه واحدی رسید.

او افزود: از آنجایی که سن ازدواج بالا رفته و رغبت ازدواج در مردان کاهش پیدا کرده خانواده هایی هستند که به دلیل وضعیت مالی ضعیف، دختران زیر 15 سال خود را به عقد مردان سن بالا در می آورند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی اظهار کرد: اگر وام ازدواج عاملی برای ازدواج های اجباری باشد تعیین محدودیت سنی می تواند جلوی آن را بگیرد.

//انتهای پیام: 5
کلید واژه ها: ازدواج - وام ازدواج - وزیر ورزش و جوانان - افزایش - جوانان - ورزش و جوانان - وزیر ورزش - افزایش وام ازدواج - اقتصادی - درخواست - معاونت - پیگیری - ارتباط - محدودیت سنی - دستورالعمل - تایید - رییس جمهور - بانک مرکزی - آسیب - ورزش - مبلغ - خبرگزاری - وزیر - فراوانی - محدودیت - اجتماعی - جمهور - گزارش - مختلف - مرکزی

آخرین اخبار سرویس:
خسارت 50 درصدی تنش های حرارتی و رطوبتی به گندم دیم خراسان رضوی

فروش 70 هزار میلیارد تومانی شرکت های معدن و صنایع معدنی بورسی

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

دو محور شمالی کرج _چالوس و آزادراه تهران _شمال یک طرفه شد

بورس صعودی می شود؟

مجید حسینی در آستانه انتقال به سری آ

افزایش 3 میلیاردی بودجه خدمات توانبخشی دانش آموزان استثنایی

ویدئو | آمارهای ناامیدکننده از ماسک زدن تهرانی ها و رعایت فاصله گذاری که نشان می دهد چرا کرونا هنوز قلع و قمع می کند

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

کاهش 12 درصدی رشد اقتصادی منطقه یورو

اجرای 7 طرح زیربنایی برای توسعه معادن کشور

مجید حسینی در آستانه انتقال به سری آ

پمپ بنزین ها و جولان ویروس کرونا

اینتل از پردازنده گرافیکی Xe-HPG رونمایی کرد

قیمت سبد نفتی اوپک بالاتر از 45 دلار ایستاد

ایرلاینی که به بیسکویت فروشی افتاد

امروز سهام عدالت چقدر می ارزد؟

بازار های مالی در هفته ای که گذشت

ایرلاینی که به بیسکویت فروشی افتاد

امیدواری برای کم شدن سرعت ویرانی جنگل ها؛ تهیه نقشه های پیش بینی آتش سوزی

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

امضای 7 تفاهم نامه همکاری در زمینه حمایت از صنایع کوچک و متوسط

خرید نفت از دولت چقدر اقتصادی است؟

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد/فروش قطعی جایگزین تسویه نقدی

هلال احمر کرمان 12 هزار بسته معیشتی و بهداشتی توزیع کرد

آینده قیمت خودرو در بازار + جزییات

فضای کسب و کار برای تولیدکنندگان خرما و صنایع تبدیلی تسهیل شود

«لیماک» ترکیه ، فرودگاه کویت را توسعه می دهد

فروش اوراق سلف نفتی از یکشنبه/قیمت هر بشکه: 944 هزار و 622 تومان

رد ادعای دست کاری هسته معالات بورس

بررسی درآمدهای ارزی و طرح تامین کالاهای اساسی در مجلس

دکور 14 هزار متری «دست فرمون» ! +عکس

نرخ سود جدید در بانک ها چقدر است؟

بازگشت 25 واحد صنعتی تعطیل استان به چرخه تولید

ساخت قطعات توربین با دانش ایرانی

انگلیس تاکنون 340 میلیون دوز واکسن کرونا سفارش داده است

خرید و فروش ارز دیجیتال توسط صرافی ها غیر قانونی است

خسارت 50 درصدی تنش های حرارتی و رطوبتی به گندم دیم خراسان رضوی

تشکیل 4 پرونده احتکار کالا در چهارمحال و بختیاری

صدور مجوز خرید اوراق قرضه دولتی توسط بانک مرکزی شیلی

ارائه وام ضروری و تخفیف محصولات لبنی به بازنشستگان/ ابتلای 30 درصد از کارکنان صندوق بازنشستگی به کرونا

بزرگترین کاهش هفتگی طلا رقم خورد

کرونا

عراقی ها، مهم ترین مشتری ویلا در شمال کشور

ببینید | سقوط داربست فلزی ساختمان چند طبقه در بازار ته لنجی آبادان

رفع محدودیت های کرونایی یزد از 25 مرداد/ تالارهای پذیرایی همچنان تعطیل

زمین گیری صنعت نمایشگاهی ایران و جهان با شیوع کرونا

افزایش جوجه ریزی واحد های مرغ گوشتی در قزوین

ارائه وام ضروری و تخفیف محصولات لبنی به بازنشستگان/ ابتلای 30 درصد از کارکنان صندوق بازنشستگی به کرونا

تداوم کاهش دما در مهاباد

زمین گیری صنعت نمایشگاهی ایران و جهان با شیوع کرونا

معاون وزیر راه: بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

انتشار اوراق سلف نفتی با طرح رییس جمهور فرق دارد

ویدئو | توضیحات جدید رییس بانک مرکزی درباره تعدیل نرخ ارز در بازار

عدم واریز وجه متقاضیان مسکن ملی به معنی انصراف

بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

قیمت نفت افزایش یافت

تولید روزانه نفت اوپک از 23 میلیون بشکه عبور کرد

مدرس خیابانی: تمام تلاش خود را برای تحقق جهش تولید به کار بستم

دریافت تسهیلات ویژه کرونا در 5 دقیقه با اپلیکیشن ایوا

آغاز ساخت پل معلق به طول 496 متر

طلا در مسیر ثبت اولین هفته کاهشی

نرخ ارز متعادل می شود/ ارز متقاضیان واقعی را تامین می کنیم

مدرس خیابانی: تمام تلاش خود را برای تحقق جهش تولید به کار بستم 

فروش اوراق سلف نفتی از یکشنبه/ قیمت هر بشکه: 944 هزار و 622 تومان

آیا بورس در آخرین هفته مرداد 99 مثبت خواهد بود؟!

تسهیلات 40 میلیونی برای هنرمندان صنایع دستی توسط بنیاد برکت

طرح توسعه آب وخاک غرب کشور تداوم خواهد یافت

کارگاه تولید شوینده های غیر بهداشتی در سبزوار پلمب شد

طرز تهیه شیرینی پاستانه گردویی

زیپ لاین و پل معلق بروی چم سقز احداث می شود

رشد تولید 6 قلم کالای معدنی در فصل بهار

خانه های مسکن مهر هم میلیاردی شد

طلا در مسیر ثبت نخستین هفته کاهشی پس از ده هفته

بیش تر از 40میلیون برای مسکن ملی واریز نکنید

صاحبان مراکز تولیدی و خدماتی حقوق کارگران را به موقع بپردازند

محرومیت هشت ماهه برای منصوریان/عکس

طلا در نخستین هفته کاهشی پس از ده هفته

اتفاق باورنکردنی برای دارندگان سهام عدالت

خانه های مسکن مهر هم میلیاردی شد

ممنوعیت خرید و فروش ارز دیجیتال توسط صرافی ها

جزییات مالیات مقطوع خریداران سکه در سال 98

آخرین قیمت پاوربانک سیلیکون پاور در بازار چند؟ +جدول

بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

چه کسانی جزء حذفی های طرح اقدام ملی مسکن هستند؟

فروش اوراق نفتی با طرح گشایش اقتصادی تفاوت دارد

شیوه پرداخت بدهی مالیاتی ملک و نقل و انتقال مشخص شد

وزارت نیرو| شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

بومی سازی دستگاه بسته بندی ذرت در مرودشت

فعالیت بیش از 800 معلول در کارگاه های کانون معلولین توانای قزوین

برداشت بیش از چهار تن ماهی گرمابی در سراوان

قوانین مکمل برای جلوگیری از فرار مالیاتی در مسکن، تصویب می شود

بیشتر از 40 میلیون تومان برای مسکن ملی واریز نکنید

چرا قیمت جهانی طلا و سکه کاهش داشت اما در ایران ارزان نشد؟

افزایش بهره وری صنعت برق کشور

امیر رییسی: فضای مجازی برای چاپخانه ها هم فرصت است و هم تهدید

مرز میلک بازگشایی شد

واریز نشدن وجه متقاضیان مسکن ملی به معنای انصراف و حذف افراد است

جزییات طرح سهمیه بندی بنزین سرانه خانوار

دریافت تسهیلات ویژه کرونا در 5 دقیقه با اپلیکیشن ایوا

زوایای مختلف محدودیت سنی در وام ازدواج

زوایای مختلف محدودیت سنی در وام ازدواج