مطالب مرتبط:
از نحوه برگزاری ترم آینده برای نودانشجویان تا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور
از chr(034)نحوه برگزاری ترم آینده برای نودانشجویانchr(034) تا chr(034)زمان اعلام نتایج نهایی کنکورchr(034)
کمیسیون آموزش درباره احتمال تعویق برگزاری کنکور 99 تصمیم گیری می کند
با اوج بیماری کرونا روبرو هستیم/ برگزاری حضوری کنکور سراسری منجر به انتقال بیماری می شود
در هول و ولای امتحانات نهایی/ غول کنکور پایه دوازدهمی ها را به حوزه امتحانی کشاند
-18 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:052020-07-05سياسي

از نحوه برگزاری ترم آینده برای نودانشجویان تا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور


وزیر علوم با تاکید بر اینکه آموزش ترم آینده دانشجویان جدیدالورود حضوری است، گفت: فعلا برنامه این است که دانشگاه ها اگر بتوانند کلاس های آموزشی دانشجویان جدیدالورود را به صورت حضوری شروع کنند.

- منصور غلامی که در محل وزارت علوم انجام شد، ضمن بیان این مطلب گزارشی از وضعیت آموزش دانشگاه ها در شرایط کرونا ویروس ارائه داد و اظهار کرد: از سال گذشته یکی از کمیاب ترین مدل انتشار یک بیماری با شیوع گسترده تحت عنوان کرونا، کشور ما و سایر کشورهای دنیا را درگیر کرد و فارغ از اینکه مجموعه وزارت بهداشت کشور به سرعت توانستند به این موضوع ورود پیدا کنند، مجموعه های دانشگاهی نیز همانند بسیاری از مراکزی که نیازمند تجمع افراد برای انجام فعالیت های اجتماعی، فرهنگی، علمی و آموزشی بود با فاصله حدود یک هفته فعالیت های حضوری خود را متوقف کردند، این در حالی بود که پیش بینی از روند ویروس وجود نداشت.

وی اظهار کرد: در فاصله حدود 10 روز همه دانشگاه های ما توانستند آموزش های غیرحضوری خود را شروع کنند و به تدریج دانشجویانی که برای یک بازه زمانی مشخص دانشگاه را ترک کرده بودند به تدریج و با سرعت بالا مجددا به محیط های دانشگاهی وصل شدند.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: دانشگاه های ما با کمک زیرساخت ها، امکانات فنی و نیروی انسانی متخصص شرایط متفاوتی در ارائه آموزش های مجازی داشتند اما با این وجود تا پایان اسفند ماه تقریبا اکثریت قابل قبولی از این مراکز توانستند دانشجویان خود را از طریق سیستم های آموزش مجازی به اساتید متصل و دروس آموزشی خود را آغاز کنند.

برگزاری مجازی بیش از 95 درصد دروس دانشگاهی دکتر غلامی خاطرنشان کرد: اگر قبل از شیوع ویروس کرونا می خواستیم در خصوص آموزش مجازی در دانشگاه ها صحبت کنیم شرایط آن غیرقابل پیش بینی بود.

چرا که بطورکلی مراکز آموزش عالی ما پیش بینی برای این موضوع نکرده بودند اما با استفاده از توان علمی اساتید و دانشجویان این امر به خوبی پیش رفت و اساتید جوان ما با کمک مهارت ها و با تجارب، توانستند جمع موثری از تیم آموزشی را در دانشگاه ها فراهم آورند؛ به طوری که بیش از 95 درصد کلاس های دروس دانشگاهی به صورت مجازی برگزار شد، در حال حاضر دانشگاه ها در حال برگزاری امتحانات خود هستند و طی روزهای آینده فرآیند ارزشیابی فعالیت دانشجویان در طول ترم را انجام خواهند داد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر وزارت علوم و دانشگاه ها هر کدام دستورالعمل های متعددی در خصوص نحوه امتحانات پایان ترم را تنظیم و به اجرا درآوردند و وزارت علوم صرفا یک ستاد هماهنگ کننده و ناظر بر مصوبات عمومی آموزش عالی است.

به همین جهت دانشگاه ها در چهارچوب ضوابط و مقررات اختیار و استقلال لازم در حوزه فعالیت های خود را داشتند.

وزیر علوم تاکید کرد: ما با رصد فعالیت دانشگاه های دنیا به ویژه دانشگاه های برخی کشورهای توسعه یافته دریافتیم که آنها نیز تقریبا فرآیند ما را طی کردند.

تفاوت ها شاید در دسترسی بیشتر و بهتر آنها به زیرساخت ها و امکانات سخت افزاری بوده است اما در برنامه ریزی، مدیریت و برخورد با موضوع تقریبا مثل هم بودیم.

به طوری که دانشگاه های ما هیچ روش استاندارد و خوبی را برای جلوگیری از توقف فعالیت های آموزشی در دانشگاه ها به کار گرفتند.

وضعیت دانشگاه ها در نیم سال آینده وزیر علوم به پیش بینی های وزارت علوم از وضعیت دانشگاه ها در نیم سال آینده اشاره کرد و گفت: پیش بینی های ما در این خصوص بیشتر متکی به نظرات وزارت بهداشت و ستاد ملی مقابله با کرونا است.

بنابراین یکی از عوامل و محورهای اصلی برای اینکه به ما بگوید ما با چه شرایط و وضعیتی روبرو هستیم این ستاد می باشد.

باید آموزش مجازی را با دقت ادامه دهیم به گفته دکتر غلامی، اما آنچه که ما می شنویم و در جلسات نیز صحبت می شود با احتیاط بسیار بالا فرض را باید بر این بگذاریم که سال آینده نیز با تهدید شیوع کرونا ویروس مواجه هستیم و اگر برنامه ریزی خود را با دقت انجام بدهیم نیز باید آموزش مجازی را با دقت ادامه دهیم.

اگر این بیماری برطرف شد طبیعی است که روش حضوری دانشگاه ها به عنوان یک روش سنتی و مرسوم دانشگاه ها است و لازم نیست برنامه زیادی را تدارک ببینیم.

همین که محیط های دانشگاهی از نظر رفاهی پذیرای دانشجویان باشد موضوع قابل حل است.

آماده باش دانشگاه ها برای برگزاری مجازی امتحانات وزیر علوم با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه ها در حال آماده شدن تا ترم آینده به صورت مجازی برگزار کنند، گفت: در این خصوص دستورالعملی از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم به دانشگاه ها ارسال خواهد شد که در آن تکلیف دروس عملی و دروسی که نیاز به حضور عملی دانشجویان دارد، تعیین تکلیف شود.

البته دانشگاه ها با تدابیری که می اندیشند می توانند این کلاس ها را برگزار کنند،چرا که دانشجویانی که در شرف فارغ التحصیلی هستند باید تمام دروس خود را برگزار کنند.

در مجموع نیم سال آتی یک نیم سالی است با پیش بینی آموزش مجازی و تنها بخشی از دروس به صورت حضوری که عملا تحت عنوان آموزش ترکیبی یاد می شود، برگزار خواهد شد.

ارزیابی مجازی دانشجویان دکتر غلامی در خصوص نحوه ارزیابی و برگزاری امتحانات نیم سال جاری دانشجویان نیز گفت: اساتید از گذشته نیز محور تصمیم گیری در خصوص نحوه ارزیابی دانشجویان بودند بنابراین برخی از آنها ارزیابی دانشجویان را در طول ترم انجام می دهند و بخشی را نیز در امتحانات پایان ترم تعیین تکلیف می نمودند اما در ترم جاری این اختیار با اساتید است که به چه نحوی باید دانشجو را ارزیابی کنند.

توصیه ما در این خصوص به همه اساتید به خصوص اساتید جوان ابلاغ شده است و مدل هایی را برای نحوه برگزاری امتحانات اعلام کردیم که در این ابلاغیه سه مدل ارزیابی پیشنهاد شد با این وجود در نهایت ارزیابی ها توسط اعضای هیات علمی انجام می شود.

وزیر علوم گفت: ما تصور می کنیم ارزیابی های پایان ترم دانشجویان یک ارزیابی قابل قبول و کیفی است.

فارغ از اینکه گاهی نقد و نقص هایی را برای امتحان مجازی مطرح می کنند که ما چهارچوب های کلی آن را به دانشگاه ها ابلاغ کردیم.

وزیر علوم در خصوص میزان کیفیت آموزش در شیوه مجازی، تاکید کرد: طی مدت آموزش مجازی دانشگاه ها شرایط به گونه ای پیش رفت که بسیاری از ابهامات آموزش مجازی برطرف شد و اساتید بر خلاف دوره های حضوری آنچه که در توان علمی داشتند در اختیار فضای مجازی قرار دادند.

حتی اساتیدی که برخط نیستند فایل های خود را ذخیره می کنند و به راحتی قابل دسترسی برای همه دانشجویان است.

بنابراین اعضای هیات علمی متوجه این موضوع هستند که آنچه که ارائه می دهند در تمامی دانشگاه های کشور دست به دست خواهد شد و دقت بالایی صورت گرفته است.

دکتر غلامی گفت: من مطمئن هستم تلاش تمامی اعضای هیات علمی این است که آنچه را که عرضه می کنند با کیفیت بالا و با حداکثر کیفیت ممکن در اختیار دانشجویان قرار می دهند بنابراین آموزش های ما در شیوه مجازی کیفی تر شده است و حتی دانشجویان می توانند به صورت مجازی دروس خود را توسط استاد دانشگاه های دیگر دریافت کنند.

شروع باب جدید در عرصه آموزش دانشگاه ها وزیر علوم، گفت: خوشبختانه تجربه خوبی از آموزش مجازی به دست آمد و یک باب جدیدی در عرصه آموزش باز شد، حتما در نیم سال های آتی این شیوه آموزش تکمیل خواهد شد.

تلاش ما این است که در سال های آینده این ظرفیت را حفظ کنیم چرا که در گذشته صرفا برخی دروس در برخی دانشگاه ها آموزش حضوری داشتند اما در شرایط فعلی این زمینه فراهم شده است که همه دانشگاه ها در درس هایی که مایل هستند به آموزش مجازی دسترسی داشته باشد.

وزیر علوم تاکید کرد: ما دانشگاه های بسیار زیادی با قابلیت های بالا در کشور داریم، به طوریکه برخی دانشگاه های ما با حدود 500 هیات علمی توانسته است تاثیرگذاری های زیادی در عرصه ملی و بین المللی داشته باشد بنابراین اینکه تعدادی از روسای دانشگاه ها با یکدیگر همکاری و همفکری می کنند و مخالف آن نیستم اما تعدادی از این مراکز نمی توانند مبنای ارزیابی کیفی دانشگاه ها باشد.

وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه قریب به 50 دانشگاه قوی در کشور داریم که دانشگاه ها و مراکز علمی دیگر کشور را تحت پوشش قرار می دهد.

به خصوص در مراکز استان ها پوشش علمی و اجرایی سایر دانشگاه ها به خوبی انجام می شود.

آغاز فاز جدید طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی دکتر غلامی با تاکید بر اینکه فاز دیگر طرح ساماندهی آموزش عالی به زودی به اجرا خواهد درآمد، گفت: بر اساس این طرح امکانات دانشگاه های کوچک در شهرهای دیگر به سمت تقویت آموزش عالی در شهرهای کوچک با زیرساخت های مناسب انجام می گیرد.

به گفته وزیر علوم، زیرساخت ها در بحث آموزش مجازی، اینترنت و اتصال به شبکه اینترنتی است.

خوشبختانه وزارت ارتباطات در این دوره کمک کردند و امیدواریم در دوره بعد نیز کمک کنند تا به خوبی این آموزش را برگزار کنیم.

وی تاکید کرد: تلاش ما این بوده است که در استان ها و سایر شهرها بتوانیم زیرساخت های اینترنتی آموزش مجازی را تقویت کنیم.

از نظر سخت افزاری نیز اغلب دانشگاه ها از طریق اتصال به دانشگاه های بزرگ و مراکز نزدیک به خود از برخی سرورها استفاده کنند.

هر چند تهیه این زیرساخت ها کار بسیار سختی نیست.

بنابراین کوچک یا جوان بودن دانشگاه ها دلیل بر این نیست که از دانشگاه های بزرگ عقب تر هستند.

جزییات اجرای یک طرح وزیر علوم به جزییات اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی اشاره کرد و گفت: این طرح نوعی چینش مراکز آموزش عالی بر اساس آمایش، ماموریت های علمی و کیفی سازی است تا از رها شدگی، تک کار کردن و پراکندگی آموزش عالی در کشور و واحدهای آن جلوگیری شود که البته بخش های زیادی از این طرح اجرایی شده و بخش های دیگری نیز در سال پیش رو انجام خواهد گرفت.

در واقع یکپارچگی منظم و هدفمند در آموزش عالی اتفاق خواهد افتاد.

علت برخی مقاومت های اجرای طرح ساماندهی وزیر علوم در خصوص برخی مقاومت ها برای اجرای طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی نیز گفت: این مقاومت ها بیشتر به دلیل ناآشنایی و عدم شناخت با اهداف برنامه صورت می گیرد و ما تا جایی که ممکن است تلاش کردیم نگرانی های محلی و منطقه ای در این زمینه را کم کنیم یعنی قرار نیست آموزش عالی بدون توجیح کافی و ماموریت مشخص از یک محلی برچیده شود.

بنابراین در جاهایی که لازم است این مراکز باقی خواهد ماند، اینکه از یک مرکز مستقل کوچک فعلی به یک مرکز بزرگ وصل کنیم نباید نگرانی را داشته باشند.

چرا که آنها می توانند از پشتیبانی مراکز علمی بزرگ بهره مند شوند تا خدمات با کیفیتی را ارائه دهند و دانشجو می داند کمبودهای دانشگاه آنها از طرف یک دانشگاه بزرگ پشتیبانی می شود.

وی ادامه داد: طرح فوق یک طرح مطالعه شده ای است و اگر اجرایی شود ارتقای کیفی آموزش عالی را خواهیم داشت به ویژه در رتبه بندی های جهانی رتبه ما بالاتر خواهد رفت و ما نمی توانیم در حال حاضر با این وضعیت فعلی در عرصه های جهانی جایگاه خود را حفظ کنیم.

یعنی اینکه تعداد زیادی از اعضای هیات علمی وجود دارد که در شبکه علمی بزرگ جهانی حضور ندارند.

در حالیکه ظرفیت علمی آنها بالاتر است و اگر طرح ساماندهی اجرا شود تلاش های مراکز با یکدیگر اجرا خواهد شد.

دکتر غلامی گفت: در حال حاضر ما بسیاری از مراکز جوان با هیات علمی بالایی داریم که به هیچ عنوان در رتبه بندی های علمی حضور ندارند و قطعا از ظرفیت حضور کشور ما در رتبه بندی های بین المللی کنار گذاشته شده است در حالیکه طرح ساماندهی می تواند آنها را در یک محور مشخص قرار بدهد و اصل هدف طرح نیز کیفی سازی و ماموریت مدار کردن دانشگاه ها است تا دانشگاه ها بر اساس ماموریت و اولویت های تعیین شده فعالیت کنند.

اجرای طرح ساماندهی در دانشگاه های کوچک دکتر غلامی با تاکید بر اینکه هشت سال برای تدوین طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی کار شده است، گفت: در حال حاضر اجرای طرح در برخی دانشگاه ها نظیر علمی کاربردی، پیام نور، فنی و حرفه ای و برخی دانشگاه های کوچک انجام شده است اما حجم بزرگ آن که شامل دانشگاه های دولتی است در هفته های پیش رو و تا پایان امسال اجرایی خواهد شد.

آغاز سال تحصیلی آینده به صورت ترکیبی/اعلام نتایج نهایی کنکور تا 15 مهر وزیر علوم در خصوص زمان آغاز سال تحصیلی آینده نیز گفت: ما مشکلی برای تحصیل دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی در ترم آینده نداریم و این دانشجویان می توانند سال تحصیلی جدید خود را با یک یا دو هفته با تاخیر شروع خواهند کرد اما با توجه به اینکه سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرده است برای اعلام نتایج نهایی داوطلبان آزمون سراسری کارشناسی و کاردانی در فشرده ترین شکل حداقل به 45 روز زمان نیاز دارد، بنابراین نتایج کنکور حدودا تا 15 مهر اعلام می شود تا ثبت نام این دانشجویان در دانشگاه ها انجام شود.

به همین جهت کلاس ها قبل از پایان مهر آغاز خواهد شد اما دانشجویان از اول آبان ماه با اطمینان بیشتر کلاس های آموزشی خود را شروع خواهند کرد.

ترم آینده را بهمن ماه آغاز نمی کنیم دکتر غلامی افزود: به هیچ عنوان ترم آینده را بهمن ماه آغاز نمی کنیم چرا که با وقت و عمر دانشجویان سر و کار داریم و وقتی که می توانیم این موضوع را مدیریت کنیم چرا باید فضا را خالی کنیم و آن را به یک زمان دیگر موکول کنیم.

ضمن اینکه مشخص نیست بهمن ماه شرایط شیوع کرونا بهتر خواهد شد.

لذا ما آمادگی کامل داریم با شرایط فعلی ترم آینده را شروع کنیم و فرار کردن از مشکلات و به آینده موکول کردن کاری را درست نمی کند ضمن اینکه ممکن است تعدادی نیز در این موضوع بخواهند شرایط را به هم بریزند.

مثلا فردی اصلا داوطلب کنکور نیست و به دلایل اهداف و برنامه های خود اصلا نمی خواهد در کشور ما آزمونی برگزار شود.

باید مراقب این گونه افراد باشیم.

آموزش ترم آینده دانشجویان جدیدالورود حضوری است وزیر علوم با اشاره به اینکه آموزش ترم آینده دانشجویان جدیدالورود به صورت حضوری خواهد بود گفت: فعلا برنامه این است که دانشگاه ها اگر بتوانند کلاس های آموزشی دانشجویان جدیدالورود را به صورت حضوری شروع کنند.

چرا که آنها باید محیط دانشگاه را بشناسند و با اساتید آشنا شوند و به طور کلی از محیط دانشگاهی آشنایی کسب کنند.

به گفته دکتر غلامی، آموزش دانشجویان جدیدالورود بعد از حضوری به سمت آموزش مجازی منتقل خواهد شد.

لذا برنامه این است که آموزش دانشجویان را جدیدالورود را برای ترم مهر حضوری انجام دهیم و این امکان برای دانشگاه ها وجود دارد و تعداد جمعیت این دانشجویان نسبت به جمعیت کل دانشجویان یک دانشگاه پایین است و دانشگاه ها نیز می توانند تا جایی که ممکن است خدمات رفاهی را برای آنها عرضه کنند ضمن اینکه اگر دانشجویان در دانشگاه ها پذیرش شوند در صورت نیاز خوابگاه در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

وزیر علوم در خصوص صدور مدارک تقلبی از سوی برخی مراکز و موسسات آموزش عالی کشور نیز گفت: فضای دستگاه های مختلف ما در کشور متکی به مدرک تحصیلی افراد است به خصوص اینکه بعد از اشتغال بسیاری از افراد دنبال مدرک می روند و تعداد زیادی از این مدارک ممکن است در راستای شغل آنها نباشد.

در نتیجه اعتبار مدرک برای ارتقای شغلی موجب ارتقای حقوق و دستمزد افراد خواهد شد.

این امر در دوره ای به تدریج اتفاق افتاد و دستگاه های دولتی و غیردولتی به ویژه دولتی ها این موضوع را اعمال کردند تا اینکه این امر تشویقی برای سایر افراد شد تا سراغ مدرک گرایی باشند.

خوشبختانه ما طی شش سال گذشته با توجه به ضوابط و مقررات جدید استخدامی کشور با کاهش مدرک گرایی مواجه شدیم اما آنچه که در گذشته اتفاق افتاده هنوز از طرف آن مشخص می شود.

روش استعلام اعتبار مدرک تحصیلی دکتر غلامی با اشاره به مهیا شدن شیوه استعلام مدارک تحصیلی توسط افراد گفت: درخواست ما این است که اعتبار مدارک تحصیلی را از وزارت علوم استعلام کنند تا ما پاسخ را به آنها بدهیم.

ضمن اینکه سیستم برخطی که در حال حاضر در شبکه ملی کشور وجود دارد به راحتی امکان استعلام مدرک تحصیلی و دانشجو بودن افراد را مشخص می کند که تقریبا داده های وزارت علوم به این مرکز انتقال داده می شود.

هر سازمان یا نهادی اگر بخواهد مدرک تحصیلی را استعلام کند می تواند با مراجعه به سیستم و وارد کردنو مشخصات مدرک از محتوا و صحت مدرک اطلاع کسب کنند.

به گفته وی، تعداد زیادی از مراکز غیر دولتی بارکدی را روی مدارک صادر شده برای دانشجویان ثبت کردند و می توانیم با اسکن این بارکد از اعتبار مدرک اطلاع کسب کرد.

بنابراین به سمت شفاف سازی و قانونمند شدن حرکت می کنیم.

موافق نیستم جوی در کشور ایجاد شود که همه مدارک دانشگاهی زیر سوال برود.

تعدادی تخلف و تقلب نباید مجموعه با کیفیت آموزش عالی ما را زیر سوال ببرد.

وزارت علوم در حوزه نظارت با جدیت بسیار وارد می شود.

وزیر علوم تاکید کرد: باید وضعیت ما به گونه ای پیش برود که در دنیا جایگاه علمی دانشگاه ها افزایش پیدا کند.

ما نباید خود را در کنار دولت های نوظهور که گاها بی شناسنامه هستند و حتی ملت خود نیز باور ندارند در یک مرزبندی جغرافیایی قرار می گیرند با آنها مقایسه کنیم.

ملت ایران و کشور ایران با سابقه قوی تاریخی و فرهنگی حتما توان حضور قدرتمند را نیز در کنار سایر کشورهای دنیا را دارند.

بنابراین توجه ویژه ای باید به جوانان انجام داد.

چرا که در آینده تحولات جهانی به سمت فعالیت های علمی و فرهنگی حرکت می کند.

حمایت وزارت علوم از ایده های خلاقانه مجموعه های کوچک استارت آپی دکتر غلامی خاطر نشان کرد: شاید بسیاری از مردم نمی دانند در کشور از 43 پارک علم و فناوری که وجود دارد 37 پارک تحت پوشش وزارت علوم اداره می شود، ضمن اینکه 197 مرکز رشد تحت پوشش دانشگاه ها و پارک ها قرار گرفته است و 1800 شرکت دانش بنیان در این مناطق مستقر هستند و از بیش از 5000 شرکت دانش بنیانی که وجود دارد مابقی در پارک ها قرار دارند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تلاش ما در وزارت علوم این است که از ایده های خلاقانه مجموعه های کوچک استارت آپی قبل از اینکه شرکت دانش بنیان شوند حمایت کنیم.

چرا که این مراکز به محض اینکه شرکت دانش بنیان می شونداز پارک ها خارج می شوند.

بنابراین تعداد شرکت های دانش بنیانی که از سیستم خارج شده اند بیشتر از 1800 دانش بنیان فعلی است و وزارت علوم بیشتر در حوزه تامین امکانات و پشتیبانی های لازم حمایت هایی از این شرکت ها انجام می دهد.


کلید واژه ها: دانشجویان جدیدالورود - دانشجویان - دانشگاه - آموزش - دانشگاه ها - نتایج نهایی کنکور - زمان اعلام نتایج - کشور - آموزشی - فعالیت - ورود - وزارت بهداشت - نودانشجویان - منصور غلامی - کرونا ویروس - اعلام نتایج - آینده - وزارت - کرونا - زمان اعلام - وزارت علوم - وزیر علوم - علوم - برگزاری - نیازمند - برنامه - انتشار - گسترده - بهداشت - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
خطر تحریف واقعیت ها از تحریم ها بیشتر است

خیز فتاح برای انتخابات 1400 با شیب تند و سرعت غیرمجاز بود/ او انشای خود را از روی دست احمدی نژاد کپی کرده است/ اظهارات او نشان داد که رقابت درونی اصولگرایان جدی است

رییس بنیاد شهید به گفتگو با «دست خط» می نشیند/ روایت اوحدی از دوران اسارت تا فاجعه منا

مباهله؛ سند عظمت اهل بیت (ع)

اقدامات حمایتی دستگاه قضایی از مستاجران/ از تاکید بر اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا در مورد لزوم تمدید قرارداد های اجاره املاک تا پیگیری ترک فعل ها در حوزه مسکن

فعالیت های انسان دوستانه در مدار هیئت/ جهادگرانی که به دنبال گمنانی اند

برگزاری نماز جمعه تنها در یک شهر خراسان جنوبی

خیز فتاح برای انتخابات 1400 با شیب تند و سرعت غیرمجاز بود/ او انشای خود را از روی دست احمدی نژاد کپی کرده است/ اظهارات او نشان داد که رقابت درونی اصولگرایان جدی است

اقدامات حمایتی دستگاه قضایی از مستاجران/ از تاکید بر اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا در مورد لزوم تمدید قرارداد های اجاره املاک مسکونی استیجاری تا تشکیل شعب ویژه سازش در امور موجر و مستاجر

نیم نگاهی به فعالیت های اجتماعی مدرسه علمیه خواهران ملاثانی

یادی از شهدا

هیچ کشوری از نظر مواجهه با دروغ و شایعه سازی مشابه ایران نیست

تاکید وزیر راه بر تسریع ترانزیت ایران و ترکیه/ توسعه حمل ونقل ریلی با ایجاد یک مسیر جدید بین 2 کشور

جریمه نقدی برای مسافرتهای غیرضرور و نزدن ماسک

نکات انتخاب روسری و شال بر حسب رنگ پوست

روز مباهله چه روزی است؟

مباهله در میراث شعر فارسی

لایحه بودجه 1400 براساس اصلاح ساختار بودجه به مجلس ارائه می شود

فکری صحیح و عملی به حال کنکور بکنید

اولین عکس chr(034)یهوییchr(034)، در تاریخ ایران

بهترین سبک فرزندپروری چیست؟

آغاز دومین روز آزمون ارشد پزشکی/ رقابت 495 داوطلب مبتلا به کرونا

آغاز فعالیت چهره های سیاسی 1400

جایزه محمود استادمحمد برگزار نمی شود/احتمال رونمایی از شناخت نامه

مردم از استمرار شرایط فوق العاده خسته می شوند

پیش فروش نفت به صورت اوراق ارزی پذیرفته نیست

کاریکاتور ا رأی بالای ترامپ در بین کرونایی ها!

نماهنگ | عید مباهله

هیچ کشوری از نظر مواجهه با دروغ و شایعه سازی مشابه ایران نیست

عکسی دیده نشده از تیپ عجیب داور عصر جدید

رونمایی از کتاب خاتون قولندان در همایش بین المللی لشکر فاطمیون

دیدگاه معاون جو بایدن در مورد برجام، ایران و اسراییل

عکس لورفته از آزاده نامداری در یک جشن+ عکس

عضو هیات رییسه مجلس: 80 درصد از پهنای باند اینترنت کشور در اختیار خارجی هاست

چرا رای گیری طولانی شد؟

شکایت نمایندگان مجلس از آخوندی و زنگنه به دلیل «ترک فعل» | استیضاح وزیر نفت هم پیگیری می کنیم

تجلی شور حسینی در شمال اصفهان با التزام عزاداران به مسائل بهداشتی

این لباس عروس پوشیدنی نیست! +عکس

تولید و توزیع دو هزار ماسک توسط کانون ها و بسیج دانشجویی دانشکده فنی پسران ایلام

فرماندار شیروان: رعایت پروتکل های بهداشتی در محرم ضروری است

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 375

فرماندار شیروان: رعایت پروتکل های بهداشتی در محرم ضروری است

اگه هنوز ماسک نمی ز نی اینو ببین!

افاضات اضافه: درمان کرونا به شیوه سنتی اصلاح طلبانه!

اولین عکس chr(034)یهوییchr(034)، در تاریخ ایران

آغاز فعالیت چهره های سیاسی 1400

سفر وزیر امورخارجه به لبنان

گیلان| دشمن از هیچ تلاشی برای حمله به هویت فرهنگی و دینی ما دریغ نمی کند

صیانت از سرمایه دامی در قطب دامپروری

مراسمات عزاداری ماه محرم طبق شیوه نامه بهداشتی اجرا می شوند

گره ترافیک کاشان هم چنان کور است

لحظه رویارویی خرس مادر با گله گرگ ها

رزمایش سراسری همدلی یک شنبه در سیستان و بلوچستان برگزار می شود

938/ شهید ناصر سرابی: با حربه دشمن که رواج بدحجابی است، مبارزه کنید

ابراهیم گلستان جاسوس انگلیس بود/ گلستان نه از درد هجران فروغ فرخزاد بلکه به جهت اخراج ایران را ترک کرد

جایزه «محمود استادمحمد» برگزار نمی شود/ احتمال رونمایی از شناخت نامه

هیئت های عزاداری اجازه نفوذ جریان های منحرف را ندهند

اقدامات و فعالیت های دانشجویان و جهادگران در هفته ای که گذشت / از برگزاری رزمایش همدلی تا پیگیری مطالبات کارگران

رصد توصیه های رهبر معظم انقلاب در سال جهش تولید (18)

عدم کیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت/بافت ناپایدار تهدید جدید تهران

آخرین تصمیم ها درباره آیین های خاص محرم

16 واحد صنعتی البرز به چرخه تولید بازگشت

پایان آزمون کارشناسی ارشد پزشکی

ماجرای نامه های صدام به آیت الله هاشمی رفسنجانی

گفت وگو با مقصود فراستخواه/ واکاوی یک بحران؛ منشاء آسیب های اجتماعی کجاست؟

جاسوسی در نقاب تجارت؛ «مسعود مصاحب» کیست؟ | مصاحب جاسوس چند جانبه بود؟

آغاز فعالیت چهره های سیاسی 1400

مباهله؛ از با شکوه ترین وقایع تاریخ اسلام

شکاف انتخاباتی اصلاح طلبان؛ از حضور به هر قیمت تا عدم حضور برای حفظ حیثیت!

تجلیل از خبرنگاران فعال رودانی/ فرماندار رودان: فداکاری خبرنگاران موجب تعالی جامعه می شود

اینفوگرافی | اعمال روز مباهله

واکنش سفیر ایران در ونزوئلا درباره ادعای توقیف چهار کشتی ایرانی توسط آمریکا

فاطمیون در مقابل دشمن تکفیری ایستادند تا موانع ظهور را برطرف کنند

واکنش فاطمه هاشمی به فتاح | ببینید چه کسانی برای تهدید جان پدرم کاخ مرمر را آتش زدند | در زمان آیت الله یزدی این کاخ تخریب شد

سخنگوی نُجَباء: هدف گروه های مقاومت اخراج آمریکا از منطقه است

تجلی شور حسینی در شمال اصفهان با التزام عزاداران به مسایل بهداشتی

تصاویر | ارتقای توان عملیاتی تانک های نیروهای مسلح

رقابت 495 داوطلب مبتلا به کرونا در آزمون امسال

تصاویر | ارتقای توان عملیاتی تانک های نیروهای مسلح

دستورالعمل های بهداشتی برگزاری مراسم سوگواری محرم حسینی

بزرگترین افلاک نمای خاورمیانه + تصاویر

بخشی از آنچه گروه های دوستی پارلمانی باید بدانند

سفیر ایران در ونزوئلا ادعای توقیف کشتی ایرانی توسط آمریکا را تکذیب کرد

جاسوسی در نقاب تجارت؛ « مسعود مصاحب» کیست؟ | مصاحب جاسوس چند جانبه بود؟

کاشان همچنان در گره ترافیک گیر افتاده است

رییس شورای شهر: مردم از اعلام مهریز به عنوان تبعیدگاه ناراضی هستند

پیشنهاد تشکیل مجلس موازی در کنار مجلس فعلی /جمالی: برخی نمایندگان هیجان زده عمل می کنند

نگاه دقیق و با بصیرت عیار یک خبرنگار را بالا می برد

24 تیرماه؛ سالروز تشکیل نخستین دوره مجلس خبرگان رهبری

عدم کیفیت 40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت/بافت ناپایدار تهدید جدید تهران

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان مرکزی منصوب شد

بابایی کارنامی: 32 هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شده است

روزهای سخت زندگی کارگری سخت تر شد؛ کارگران چشم انتظار دولت به عنوان تنها حامی

پیام تسلیت مقام معظم رهبری به خانواده شهید اخلاقی ابلاغ شد/ آیت الله محمدی عراقی: شهید اخلاقی الگوی مناسبی برای جوانان امروز جامعه است

گیلان| 127 اثر مکتوب همزمان با آیین چهل سالگی دفاع مقدس رونمایی می شود

نمازجمعه این هفته در 3 شهر با محدودیت و در 29 نقطه با رعایت پروتکل های بهداشتی در استان مرکزی برگزار میشود.

رسانه ها بازوی مردم و مسئولین هستند/ اصحاب رسانه افسران جنگ نرم اند/ مرزداران افتخار کشور هستند

جابجایی بیش از 680 هزار مسافر در چهار ماهه اول سال جاری

مهمترین استخدامی های زنجان - هفته 21 ام

بهره برداری از تقاطع سپهبد شهید قاسم سلیمانی اولویت اول شهرداری کرمانشاه

از نحوه برگزاری ترم آینده برای نودانشجویان تا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور

از نحوه برگزاری ترم آینده برای نودانشجویان تا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور