مطالب مرتبط:
کرونا، دسامبر به فرانسه و ایتالیا رسیده بود/ کشورهای همسایه، زودتر درگیر کرونا شدند اما دیرتر اعلام کردند!
اسامی 5 نماینده مجلس یازدهم که به کرونا مبتلا شده اند | شیوع دوباره کرونا مجلس را هم درگیر کرد
اسامی 5 نماینده مجلس یازدهم که به کرونا مبتلا شده اند | شیوع دوباره کرونا مجلس را هم درگیر کرد
کرونا و سیاست خارجی کشورهای عربی خلیج فارس
موج دوم کرونا و کشورهای خوش خیال | 10 کشور در معرض خطر موج دوم کروناویروس
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 09:002020-07-05پزشكي

کشورهای همسایه، زودتر درگیر کرونا شدند اما دیرتر اعلام کردند


رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در حاشیه بازدید از خبرگزاری میزان نکات جالبی را در مورد رسیدن کرونا به ایران مطرح کرد.

- ": شاید به جرات بتوان گفت حتما همه ایرانی حداقل یکبار نام کیانوش جهانپور را شنیده اند، 110 روز اطلاع رسانی در خصوص کرونا، از او چهره ای شناخته شده ساخته است؛ هرچند همه او را به عنوان سخنگوی سابق وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می شناسند، اما سعید نمکی وزیر این وزارت خانه در حکمی که برای سیما سادات لاری زد؛ او را به عنوان اولین سخنگوی این وزارت خانه معرفی و اعلام کرد کیانوش جهانپور به عنوان رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی در طول مدیریت بیماری کرونا، مسئولیت خبررسانی در مورد این بیماری را به عهده داشت.

حالا چه او سخنگوی وزارت بهداشت بوده و یا صرفا به عنوان رییس مرکز روابط عمومی، 110 روز در مورد کرونا اطلاع رسانی کرده باشد، تفاوتی نمی کند؛ او حتما ناگفته های بسیاری از آن دوران دارد.

دقایقی پس از انتشار خبر انتصاب سخنگو، مصاحبه ای مفصل با جهانپور انجام داد؛ او در آن گفت وگو تلخ وسخت ترین لحظات 110 روز گذشته خود را اطلاع رسانی در خصوص آمار درگذشتگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا عنوان کرد و گفت: در روز های اولیه شیوع این بیماری در کشور شاید تصور نمی شد که دوران آن به این اندازه طولانی شود.

نکته دیگری که مطرح می شد مخالفت وزارت بهداشت با تصمیم دولت در خصوص بازگشایی ادارات بود؛ جهانپور، اما نظری متفاوت با دولت ندارد و می افزاید: بازگشایی فعالیت ها، در جهت روند چرخه اقتصادی لازم بود.

او همچنین در بخش دیگری از آن گفت وگو نیوزیلند را موفق ترین و آمریکا را به عنوان ضعیف ترین و آشفته ترین کشور در مقابله با کرونا معرفی و در خصوص کمک های بین المللی به ایران اظهار کرد: در خصوص کمک های بین المللی در بین کشور ها از لحاظ حجم و میزان کمک، چین بیشترین مساعدت را به ایران داشت.

او در بخش دیگر این مصاحبه، از مسئولانی که تماس می گرفتند و خدمات خارج از نوبت می خواستند گفت که می توانید متن کامل آن گفت وگو را اینجا بخوانید.

کرونا، دسامبر به فرانسه و ایتالیا رسیده بود/ کشورهای همسایه، زودتر درگیر کرونا شدند اما دیرتر اعلام کردند! حضور و مصاحبه مفصل جهانپور با خبرگزاری میزان کیانوش جهانپور روز گذشته (شنبه 14 تیرماه) از خبرگزاری میزان بازدید کرد؛ او در حاشیه این بازدید، نکات جالبی را از 110 روز سخنگویی اش مطرح کرد.

متن بخش اول گفت و گوی رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با خبرگزاری میزان را می توانید در ادامه بخوانید: آیا ویروس کرونا جهش یافته شده است؟ کیانوش جهانپور در خصوص مطالبی که در مورد جهش ویروس کرونا مطرح می شود، گفت: تاکنون کمتر از 300 نوع جهش در ویروس کووید 19 اتفاق افتاده است، اما ثابت نشده است که این جهش ها روی بیماری زایی و تغییر رفتار ویروس موثر بوده است.

تنها نقل قول مستند در خصوص جهش ویروس کرونا مربوط به مرکز سی بی سی چین است که مدعی شده ویروسی که هم اکنون در پکن موجود است و قدرت سرایت بیشتری دارد، این مرکز همچنین اعلام کرده بر اساس خوشه یابی مشخص شده که این ویروس متعلق به خوشه اروپا است.

کرونا در ماه دسامبر به فرانسه و ایتالیا رسیده بود وی در خصوص منشا بیماری کرونا، افزود: بر اساس اعلام رسمی که تا کنون انجام شده، کانون مرکز کرونا ووهان چین است، اما هم اکنون شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه ویروس کووید 19 در ماه دسامبر در کشور فرانسه و ایتالیا دیده شده است، بر اساس مطالعه نمونه، فردی در کشور فرانسه در تاریخ 27 دسامبر مبتلا به کرونا بوده است و در کشور ایتالیا هم از طریق مطالعه روی نمونه های فاضلاب مشخص شده است که حداقل در دوشهر شمالی این کشور از ماه دسامبر این ویروس وجود داشته است بر اساس یک مطالعه که در اسپانیا انجام شده است نشان داده شده که در زباله های این کشور ویروس کرونا از مارچ 2019 که معادل اسفند 97 است، دیده شده است این مطالب تنها در حد یک گزارش نیست و به مقالات علمی تبدیل شده است و می تواند داستان را عوض کند، البته هنوز به قطعیت نمی توان در مورد آن صحبت کرد.

ابهام مهم در مورد انتشار کرونا در یک کشور در سال گذشته!  رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: اینکه چرا یک ویروس با این قدرت انتشار یکسال پیش در کشوری وجود داشته و موجب همه گیری نشده، علامت سوال بزرگی است و باید در این خصوص بررسی های بیشتری انجام شود؛ اما در حال حاضر اهمیت چندانی ندارد که منشا اصلی این ویروس کجاست چرا که جهان با پاندمی و همه گیری کرونا مواجه است و یکسال دیگر اینکه کدام کشور زود تر این بیماری را تشخیص داد یک مسئله حاشیه ای است و آن چیزی که اهمیت دارد نحوه مدیریت و مقابله کرونا و جلوگیری از طغیان این بیماری است.

پیوند کرونا با منازعات سیاسی جهانپور عنوان کرد: کرونا پیوند جدی با منازعات سیاسی در عرصه بین الملل دارد و برخی از کشور ها همدیگر را در خصوص شیوع ویروس کرونا متهم می کنند و یا می خواهند از آن به عنوان عامل فشار و یا حربه تبلیغاتی علیه کشور های دیگر استفاده کنند که این امر موجب دشواری تشخیص حرف درست از نادرست و حرف سیاسی از علمی شده است.

جهانپور عنوان کرد: در ابتدای شیوع این بیماری بر طبق گزارش چین، حدود یک سوم از مبتلایان خارج از محدوده ووهان بودند و هم اکنون بحث مورد پکن این است که ابتلای جدید خارج از زنجیره قبلی انتقال اتفاق افتاده است و پکن به صورت غیر مستقیم درگیر شده است؛ یکی از مشکلات در مورد ویروس کرونا این است که حتی اگر این بیماری مهار شود به محض بازگشایی مرز ها با خطر رجعت مجدد این ویروس از کشور های دیگر مواجه هستیم.

خردادماه به کنترل کرونا نزدیک شده بودیم وی گفت: با اقدامات مناسبی که در فصل اول این بیماری در ایران انجام شد در خرداد ماه به کنترل نزدیک شدیم و اگر کرونا را کنترل هم می کردیم به سبب ناهمزمانی این بیماری با شیوع آن در کشور های همسایه ممکن بود که این بیماری دوباره به کشور بازگردد.

کشورهای همسایه ایران، زودتر درگیر کرونا شدند اما دیر اعلام کردند! جهانپور اضافه کرد: هنگام شیوع بیماری کرونا در ووهان چین تنها یک پرواز با آن شهر داشتیم، در حالی کشور های همسایه پرواز های مستقیم با آن شهر داشتند و احتمالا زود تر از ما درگیر این بیماری شده اند و شاید به دلیل تشخیص دیر هنگام و یا ملاحظاتی دیر آن را اعلام کرده اند.

وی متذکر شد: هنگامی که ما از پاندمی و همه گیری ویروس کرونا در جهان صحبت می کنیم، مستلزم یک مسئولیت مشترک جهانی است و مانند مسئله محیط زیست است و اگر کشوری خود را تافته جدا بافته بداند و یا کشوری مورد انزوا و تحریم قرار گیرد نقض مسئولیت اجتماعی است؛ مقابله با همه گیری جهانی مستلزم مسئولیت مشنرک جهانی و اقدام مشترک است.

نمی توان کرونا را از سیاست جدا کرد جهانپور اضافه کرد: مواردی نظیر اعمال تحریم ها و رفتار های سیاسی که در عرصه بین الملل علیه برخی کشور ها که ما هم جزو آن هستیم انجام می شود، قطعا نشان دهنده این موضوع است که در کشور هایی که اینگونه اعمال انجام می شود اراده ای برای مقابله با پاندمی وجود ندارد و شیوع این بیماری برای آن ها به ابزارسیاسی برای سرپوش گذاشتن روی برخی از رفتار ها و اعمال فشار به کشور های تبدیل شده است؛ در حال حاضرممکن است به این دلیل که اینگونه کشور ها خودشان درگیر این بیماری شده اند، وضعیت بهتر شده باشد، اما به هر حال از این بیماری سوء استفاده می شود و این دقیقا همان جایی است که نمی توان کرونا را از سیاست جدا کرد؛ برای مثال رژیم اشغالگر قدس در اوج پاندمی کرونا در جهان که حداقل 500 هزار نفر بر اثر ابتلا جان خود را از دست دادند، به دنبال الحاق بخشی از کرانه باختری بود و در واقع آن ها از فضای پیش آمده که تمرکز افکار عمومی به سمت کرونا است برای پیش بردن مقاصد خود سوء استفاده می کنند.

چرا آمار مرگ و میر کرونایی در ایران کمتر از اروپاست؟ جهانپور در خصوص کم بودن آمار مرگ ومیر در ایران به نسبت کشور های اروپایی نظیر ایتالیا که جمعیتش با ایران تقریبا برابر است، افزود: این مسئله از عوامل مختلفی ناشی می شود و اینکه ما بگوییم تنها به دلیل مدیریت صحیح ما صورت گرفته است، درست نیست؛ کشور ها در زمینه گروه های سنی با کشور های اروپایی متفاوت است کشور هایی نظیر ایتالیا و اسپانیا 23 درصد از جمعیتشان بالای 65 سال است درحالی که این آمار در کشور ما حدود 9 یا 10 درصد است؛ بسیاری از افرادی که درجهان در موج اول این بیماری فوت کردند سنشان بالای 60 سال بوده، در کشور ما نیز این آمار 59 سال است پس قاعدتا در کشوری سهم گرو های سنی مسن بیشتر از جوانان مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا بیشتر اتفاق می افتد.

جهانپور ادامه داد: همچنین ایران در مقایسه با کشور های اروپایی با جمعیت یکسان، تراکم و وسعت بیشتری دارد؛ یکی دیگر از عواملی که سبب مرگ و میر بیشتر اروپاییان می شود، مراودات بیشتر آن ها با سایر کشورها است چرا که این امر موجب افزایش سرعت انتقال این بیماری می شود قبل از آنکه با آن مقابله کنند، این اتفاق در بسیاری از کشور های اروپایی نظیر لندن و فرانسه رخ داد چرا آن ها تراکم جمعیت بالا و مراودات بیشتری با سایر کشور ها داشتند.

وی افزود: در خصوص اینکه چرا ایران آمار مرگ و میر کمتری به نسبت کشور های اروپایی دارد بحث های جانبی ایمنی ذاتی و تفاوت هایی که در این زمینه وجود داشت و یا حتی واکسن ب، س، ژ که در کشور های اروپایی تزریق نمی شد و در کشور های در حال توسه نظیر ایران تجویز می شد و سوژ ه های میکروبی و ویروسی که ممکن است ایمنی متقاطع داشته باشند و قبلا در کشور هایی مثل کشورما رایج بوده اند، بجث هایی مطرح بود که این عوامل می تواند تا حدی مرگ و میر را کاهش دهد.

وی اعلام زود هنگام شیوع بیماری کرونا در ایران را از عوامل کم بودن آمار مرگ و میر نسبت به اروپا دانست و گفت: هنگامی که در اواخر دی ماه ساماندهی و سازمان دهی ساختار غربالگری با وجود همه تحریم ها در کشور و مشکلات ناشی از ضعف زیر ساخت ها انجام شد، در بهمن ماه در همه مرز های کشور به دنبال غربالگری و شناسایی موارد بودیم و به محض شناسایی آن را اعلام کردیم، این اطلاع رسانی ها موجب شد تا قبل اعمال محدودیت ها توسط دولت، مردم ما با تبیین موضوع به نوعی اقناع شوند و اقناع افکار عمومی سبب شکل گیری یک مشارکت اجتماعی خوب در زمینه مقابله با کرونا شد؛ ما نباید در زمینه مشارکت مردم در زمینه مقابله با کرونا به چند وقت اخیر نگاه کنیم در اسفند ماه که با کمبود ماسک مواجه بودیم بسیاری از افراد حتی داخل اتومبیلشان از ماسک استفاده می کردند.

کمتر از یک ساعت بعد ازقطعی شدن اولین آمار کرونا در کشورآن را اعلام کردیم وی اشاره کرد: وقتی در کشوری در ماه دسامبر موارد ابتلا به ویروس کرونا وجود دارد و دو ماه بعد اعلام می شود، مشخص است که آمار مرگ و میر بالا می رود و ما بر سر این دو ماه ادعا داریم، چرا که در فاصله زمانی کمتر ازیک ساعت بعد ازقطعی شدن اولین آمار کرونا در کشورآن را اعلام کردیم و همین امر موجب شد تا مردم هوشیار تر شوند.

وی درخصوص عدم قرنطینه شهر هایی نظیر قم و رشت که در ابتدای شیوع درگیر این بیماری شده بودند، بیان کرد: این مسئله توسط عده ای غرض ورزانه مطرح شد و بسیاری از توده ها نیز آن را باور کردند که اگر این شهر ها قرنطینه می شد کرونا در ایران به این شدت شیوع پیدا نمی کرد؛ در حالی که هنگام مشاهده اولین موارد ابتلا به کرونا در قم مطمئن باشید که این ویروس در یک کریدوری از شمال تا جنوب کشور این ویروس چرخیده بود و این کار بیهوده ای بود که بعد از دو ماه تاخیر دراعلام شیوع بیماری در بسیاری از کشور ها انجام شد.


کلید واژه ها: روابط عمومی و اطلاع رسانی - درمان و آموزش پزشکی - وزارت بهداشت - روابط عمومی - اطلاع رسانی - کیانوش جهانپور - وزارت - کرونا - آموزش پزشکی - رسانی - سخنگوی وزارت بهداشت - بهداشت - روابط - عمومی - اطلاع - سیما سادات لاری - مورد - رییس - بیماری - کیانوش - اعلام - پزشکی - ایران - آموزش - درمان - سعید نمکی - خبرگزاری - خانه - بازدید - ایرانی

آخرین اخبار سرویس:
کرونا را با لب نزدن به 2 غذای پرطرفدار از خود دور کنید

تست کرونا در منزل

استفاده از ماسک شدت بیماری کووید19 را کمتر می کند

اعضای بدن نوجوان 13 ساله اردبیلی به چند بیمار اهدا شد

‏روز جهانی تنبل، بر همه ی تنبل ها مبارک!

ماسک شدت علائم بیماری را در مبتلایان به کووید-19 کاهش می دهد

مصرف برنج در چه صورت می تواند منجر به مرگ شود؟

سه علامت عجیب ویروس کرونا

حالت تهوع و درمان خانگی آن

مصرف لبنیات باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

حداقل زمان برای تولید واکسن کرونا یکسال است

راز داشتن پوست شفاف

هاشمی طبا: وزیر بهداشت بداند، خیلی دیر شده!

ابتلا به کرونا در انگلیس به بالاترین حد خود رسید

از رشته علوم تغذیه چه می دانید؟

وزن کم کنید اما بدون گرسنگی!

شمار مبتلایان به کرونا در ازبکستان از مرز 30 هزار نفر گذشت

معیار اعلام آمار فوتی های کرونا تست مثبت PCR است

پرداخت هزینه کرونا به دارندگان بیمه تکمیلی

عشق دوران کودکی، پسرم هشت ساله است

در چه صورت مصرف برنج می تواند منجر به مرگ شود؟

حدود 60 درصد مبتلایان به کرونا علائم گوارشی دارند

احتمال موج سوم کرونا در ایران | ماندگاری لاشه ویروس در بدن فرد مبتلا تا 6 هفته | کاهش آمار مرگ ومیر کرونا پایدار نیست؛ ماسک بزنید

طرح آمارگیری نیروی کار فصل تابستان در البرز آغاز شد

طرح آمارگیری نیروی کار فصل تابستان در البرز آغاز شد

ماجرای دو پرستار شجاع که کرونا را شکست دادند

کرونا گرفتن چقدر به ژن افراد بستگی دارد؟

وضعیت فعلی کرونای خوزستان شکننده است/استان های هم جوار قرمز هستند

رژیم غذایی ایده آل: امروز گوشت و فردا ماهی

آسیب پوست از استفاده مکرر موادضدعفونی

هاشمی طبا: وزیر بهداشت بداند، خیلی دیر شده!

احتمال موج سوم کرونا در ایران | کاهش آمار مرگ ومیر کرونا پایدار نیست؛ ماسک بزنید | ماندگاری لاشه ویروس در بدن فرد مبتلا تا 6 هفته

پرداخت هزینه کرونا به دارندگان بیمه تکمیلی

شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به 37 هزار و 162 نفر رسید

مراحل تولید اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد دارای مجوز در جهاددانشگاهی

افرادی که هنگام بلندشدن سرگیجه دارند در معرض زوال عقل هستند؟

کرونا گرفتن چقدر به ژن افراد بستگی دارد؟

ماسک شدت علائم بیماری را در مبتلایان به کووید-19 کاهش می دهد

جواب تست کرونا، چقدر درسته؟

آمار مبتلایان به کرونا در تهران بزودی افزایش می یابد

کشف نوع جهش یافته ویروس کرونا

علائم گوارشی کرونا چگونه هستند؟

ویتامین C روند بهبود کووید 19 را تسریع می کند

روایت بهبودیافتگان کرونایی در مهاباد از ابتلا تا درمان + صدا

علت کدر بودن آب برخی از منازل

کرونا را با لب نزدن به 2 غذای پرطرفدار از خود دور کنید

رییس بیمارستان امام خمینی تهران: افزایش آمار جوانان مبتلا به کرونا و بیماران بدحال/ افزایش ابتلا در کادر درمان

تولید و توزیع بیش از یک میلیون ماسک

رشد سه ضلع مدرسه، حوزه و دانشگاه؛ لازمه رشد جامعه

آمار مبتلایان به ویروس کرونا در تهران بزودی افزایش می یابد

ماسک شدت علائم بیماری را در مبتلایان به کووید-19 کاهش می دهد

رادیوم خوراکی؛ ماده خطرناکی که مردم آمریکا را ذره ذره نابود کرد + فیلم

رییس بیمارستان امام خمینی تهران: افزایش آمار جوانان مبتلا به کرونا و بیماران بدحال/ افزایش ابتلا در کادر درمان

کارگران قزوینی روزانه غربالگری کرونا می شوند

هیدروکسی کلروکین هنوز می تواند برای مقابله با کووید-19 امیدبخش باشد

15هزار بازدید از مراکز تهیه وتوزیع مواد غذایی در تربت حیدریه

عرضه بلیت قطارهای مسافری برای محرم و صفر از فردا 21 مرداد

سه علامت عجیب ویروس کرونا

تمامی بخش های کرونایی بیمارستان قائم(عج) به جز بخش مغز و اعصاب تا آخر هفته جاری پاک می شود

هیدروکسی کلروکین هنوز می تواتد برای مقابله با کووید-19 امیدبخش باشد

شکلات تلخ و ارتباط آن با کاهش وزن

مصرف همزمان ماهی با این خوراکی ها بسیار خطرناک است

چگونه به سلامت روانی خود در قرنطینه کمک کنیم؟

فوت هشت بیمار کرونایی در 24 ساعته گذشته در اردبیل

مشکلات پوستی ناشی از کرونا

ارتباط سرماخوردگی های گذشته با مصونیت در برابر کووید-19

بستری شدن 53 مبتلای جدید به کرونا در استان اردبیل

راز داشتن پوست شفاف

طرز تهیه ماست موسیر خانگی

یک کرونامثبت مشکوک وضعیت بوموسی را سفید کرد

شناسایی و تعیین کاربرد معادن جدید کشور

والدین با کودکان مبتلا به کرونا چگونه برخورد کنند؟

آخرین وضعیت کووید19 در شاهرود و میامی

رسانه ها پا به پای مدافعان سلامت در دوران کرونا

عوارض جدید کرونا: بیماران دچار فراموشی می شوند

چگونه به سلامت روانی خود در قرنطینه کمک کنیم؟

60 درصد بیماران آی سی یو دچار سوءتغذیه هستند

بایدها و نبایدهای استفاده از ماسک پارچه ای

شناسایی و تعیین کاربرد معادن جدید کشور

فوت هشت بیمار کرونایی در 24 ساعته گذشته در اردبیل

مشکلات پوستی ناشی از کرونا

طرز تهیه ماست موسیر خانگی

افزایش آمار chr(034)جوانان مبتلا به کروناchr(034) و chr(034)بیماران بدحالchr(034)/ میزان ابتلا در بین کادر درمان مدام در حال افزایش است/ نگران اساتید و پرستاران بستری در بخش مراقبت های ویژه هستیم

چرا نباید پنیر را در وعده صبحانه مصرف کنیم؟

استفاده از مواد ضدعفونی چه آسیبی به پوست وارد می کند؟

60 درصد بیماران آی سی یو دچار سوءتغذیه هستند

قیمت های مجاز تست کرونا در آزمایشگاه ها

اثرگذاری ویتامین C در تسریع روند بهبود کرونا

عرضه بلیت قطارهای مسافری برای محرم و صفر از فردا 21 مرداد

تازه ترین آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در جهان امروز دوشنبه 20 مرداد 99+ آمار به تفکیک کشور ها

کدام بیماران باید بیشتر مراقب ویروس کرونا باشند+ اینفوگرافیک

بستری 22 بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان شهید بهشتی کاشان

یکی از تاثیرات جدید کرونا: بیماران دچار فراموشی می شوند

افزایش دو برابری تماس ها با مرکز اورژانس آذربایجان شرقی پس از شیوع کرونا

تعداد فوتی های کرونا در البرز از ابتدای شیوع تاکنون به 810 نفر رسید

تولید یک میلیون انواع ماسک در هلال احمر

هشدار درباره جراحی های زیرزمینی زیبایی در روزهای کرونایی

اضافه شدن تجهیزات جدید به چرخه درمان آذربایجان غربی

ماسک شدت علائم بیماری را در افراد مبتلا به کرونا کاهش می دهد

چگونه به همسر خود غُر بزنیم؟!

کشورهای همسایه، زودتر درگیر کرونا شدند اما دیرتر اعلام کردند

کشورهای همسایه، زودتر درگیر کرونا شدند اما دیرتر اعلام کردند