مطالب مرتبط:
شجاعی مشکلی برای بازی ندارد
آذری: اگر بخواهیم هم نمی توانیم با نساجی بازی کنیم
مرد جنجالی سیاه پوش نیمکت پرسپولیس
آماده یک بازی خیلی خوب مقابل سپاهان هستیم
آذری: اگر بخواهیم هم نمی توانیم مقابل نساجی بازی کنیم
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:502020-07-05سياسي

بی مهری با سیاه بازی


ایرنا- گذشت زمان و تغییر در سبک زندگی موجب کمرنگ شدن نمایش «تخت حوضی» یا «سیاه بازی» شده است؛ در حالی که نیاز به نشاط اجتماعی احساس می شود و با وجود گسترش فضای مجازی می توان این هنر را در بستر شبکه های اجتماعی توسعه داد.

- تهران- ایرنا- گذشت زمان و تغییر در سبک زندگی موجب کمرنگ شدن نمایش تخت حوضی یا سیاه بازی شده است؛ در حالی که نیاز به نشاط اجتماعی احساس می شود و با وجود گسترش فضای مجازی می توان این هنر را در بستر شبکه های اجتماعی توسعه داد.

سیاه بازی نوعی نمایش ایرانی همراه موسیقی با رویکردی انتقادی و طنزآمیز است که در آن به موضوعات اجتماعی، سیاسی، عاطفی و حتی تاریخی پرداخته می شود و به نظر می رسد به دلیل ویژگی هایی که دارد، در تقویت تاب آوری اجتماعی مردم موثر باشد.

زیرا هم از زبان مردم سخن می گوید و مشکلات آنان در بخش های مختلف را با زبان هنر و طنز بیان می کند و هم فضای شادی و نشاط را ترویج می دهد.

چرا به آن روحوضی یا تخت حوضی می گویند؟ در گذشته میان حیاط خانه های بزرگ ایرانی حوضی بود که کاربردهای فراوانی داشت؛ از آن جمله در زمان جشن ها و میهمانی ها، ساکنان خانه روی آن تخته بزرگی می گذاشتند و شکلی همانند صحنه نمایش به آن می دادند تا عده ای بازیگر روی آن تخته به اجرای نمایش کمدی بپردازند.

با توجه به وجود شخصیت کمدی و قدیمی سیاه در ایران این نمایش ها به یکی از نام های عمومی سیاه بازی یا تخت حوضی یا روحوضی معروف شد؛ امروزه نمایش سیاه بازی با بی مهری مواجه است و هنرمندان، پیشکسوتان و فعالان این عرصه حرف ها و درد و دل هایی زیادی برای گفتن دارند.

نقش سلایق مختلف در شکل گیری سیاه بازی داوود فتحعلی بیگی، نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر می گوید: نمایش روحوضی یا تخت حوضی از قدیمی ترین نمایش های شادی آور ایرانی به شمار می رود که در شکل گیری آن اقشار مختلف با سلایق و ذوق های مختلفی موثر بوده است.

وی افزود: این نوع نمایشنامه در واقع ادامه نمایشنامه بقال باشی در دوره قاجار بود که به فراموشی سپرده شد.

فتحعلی بیگی خاطر نشان کرد: مدل فرنگی با شکل گیری تماشاخانه ها ایجاد شد و مردم به این سو رفتند و همین موضوع سبب از دست دادن برخی ویژگی های نمایش روحوضی یا تخت حوضی شد.

وی با بیان اینکه نمایش تخت حوضی موزیکال، شادی آور و کمدین است، عنوان کرد: متاسفانه در زمینه حفظ و نگهداری تمدن کهن و آسیایی و همچنین حفاظت از نمایش آیین های سنتی هیچ تلاش مستمر و سازمان یافته ای انجام نشد و آنچه که تاکنون انجام گرفته بیشتر به شکل فردی و مردمی بوده است.

این نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر یادآور شد: تعزیه خوانی در دوران قبل از انقلاب ممنون شد و روی خوشی نسبت به نمایش تخت حوضی نشان داده نشد و اگر علاقه مندی و حمایت مردمی وجود نداشت تاکنون این نوع نمایش هم مانند گونه های مختلف نمایش ملی از میان رفته و دستخوش آسیب شده بود.

وی ادامه داد: بی توجهی نسبت به نمایش های کهن و تخت حوضی سبب می شود تا با فوت پیشکسوتان این عرصه، رد پای این نوع نمایش هم به فراموشی سپرده شود.

فتحعلی بیگی اظهار داشت: کشورهای آسیایی با تغییر سازوکارهای اجتماعی در راستای حفظ و نگهداری اشکال بومی و سنتی نمایشی خود، راهکارهای جدیدی مانند اجرای فیلم نقالی چینی در یک تماشاخانه کوچک را پیش گرفتند؛ نقالی ایرانی در گذشته با حضور مردم در چایخانه ها برگزار می شد و مردم هم به شنیدن نقالی از دیرباز علاقه مند بودند.

ظرفیت بناهای تاریخی برای برپایی نمایش روحوضی این بازیگر پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون گفت: بناهای تاریخی ظرفیت برپایی نمایش های روحوضی و سنتی را دارد و محلی مناسب برای حضور علاقه مندان و مشتاقان این هنر به شمار می رود.

وی یادآور شد: نمایش های سنتی در کشورهای دیگر به شکل آکادمیک تعریف و کارهایی انجام شده و در کنار آن مرکزی برای آموزش و یاددهی نمایش های سنتی توسط پیشکسوتان به شاگردان هم دایر شده است.

فتحعلی بیگی با بیان اینکه بیضایی و رحمانیان تحت تاثیر سبک و سیاق نمایش های قدیمی آثاری خلق می کنند، اذعان داشت: رشته نمایش های ایرانی، آیینی و سنتی در دانشگاه ها، نمودهای امروزی را عرضه و آموزش می دهد.

وی تاکید کرد: پدیده های سنتی نمایش های ایرانی و شرقی اثربخش فراوانی دارد و می تواند زایش داشته و زمینه ساز تولید آثاری ارزشمند باشد؛ همچنین با تماشاگر همسو بوده و جلوه های نوین تری از قواعد اجرا را به همراه داشته باشد.

این نویسنده و کارگردان پیشکسوت تئاتر خاطر نشان کرد: راه اندازی جشنواره های آیینی و سنتی موجب جان گرفتن مقوله نمایش های سنتی شده است.

وی با بیان اینکه جوشش و غیرت ملی در زمینه تداوم نمایش های سنتی و آیینی مورد نیاز و توجه است، عنوان کرد: هنرمندان و پیشکسوتان در تدارک نگارش و نوشتن عناوین و شرح درس هستند تا بتوان در این حوزه گام برداشت.

توجه به میراث هنری ایران لااقل در داخل ابراهیم گله دارزاده، مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی می گوید: نمایش روحوضی دوران بدی را سپری می کند و زمان نجات این نمایش از مرگ حتمی فرا رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه باید هنرهای نمایشی ایرانی مورد توجه ویژه قرار گیرد، افزود: در تمامی نقاط جهان به محض تقاضا برای اجرای نمایش های سنتی بخش دولتی وارد عمل شده و از هنرمندان حمایت می کند؛ لااقل به میراث هنری ایران در خود ایران باید توجه شود پیش از آنکه به عنوان یک کالای در جهت جذب گردشگر در کشورهای همسایه به فروش برسد.

گله دارزاده خاطر نشان کرد: توجه به نمایش های ایرانی در واقع آشنایی نسل امروز و نسل های آینده نسبت به هنرهای قدیمی و کهن است.

این مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی با اشاره به دو جریان اثرگذار در کمرنگ شدن نمایش های تخت حوضی، عنوان کرد: در دوران پهلوی اول و دوم به پیکره هنر نمایشی تخت حوضی و تعزیه ضربه ای اثرگذار وارد شد؛ تعزیه در آن دوران ممنوع شد و سیاه بازی و نمایش های شادی آور به دلیل لحن انتقادی به بن بست رسید و همین موارد موجب بروز آسیب هایی به بدنه این هنر قدیمی و دیرینه شد .

گله دارزاده افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برگزاری جشنواره های آیینی و سنتی موجب رشد کمی این نوع نمایش شد اما رشد کیفی آن همچنان با عقب افتادگی مواجه است؛ رشد کیفیت وظیفه ای سنگین است که از عهده یک جشنواره خارج است و باید وزارت علوم و دیگران هم کمک کنند.

وی ادامه داد: با حذف دروس مربوط به فرهنگ و سنت نمایشی بومی ایران از دانشگاه های هنری کشور، نه تنها تلاشی در جهت رشد و اشاعه نمایش ایرانی نمی بینیم بلکه دانشگاه ها گویی می کوشند از زیر بار هنر ایرانی شانه خالی کنند.

دغدغه حفظ این میراث ناملموس فرهنگی این مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی تاکید کرد: خیمه شب بازی و سیاه بازی از هنرهای ارزشمندی به شمار می رود که مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته است و آموزش تعزیه و نمایش های تخت حوضی و کهن باید مورد توجه وزارت علوم قرار گیرد.

وی یادآور شد: شاگردانی باید در زمینه نمایش های قدیمی از جمله خیمه شب بازی و سیاه بازی تربیت شوند زیرا این نوع هنر حاصل مجموعه اعتقادها، خلاقیت ها و باورهای فرهنگی چند هزار ساله زندگی ایرانیان است.

روحوضی به کالای موزه ای تبدیل نشود این مدرس دانشگاه و پژوهشگر در حوزه ادبیات نمایشی ضمن اشاره به آخرین نفس های این هنر چندهزارساله، اظهار داشت: بی توجهی موجب از بین رفتن هنرهای سنتی و قدیمی می شود و همین امر اهتمام جدی همه مسئولان و دستگاه های مربوطه را برای حمایت این بخش می طلبد.

وی یادآور شد: کاش نمایش ها هم مثل خشت ها و سنگ های باستانی به چشم می رسید تا در حفظ و نگهداری آن بکوشیم تا نسل های بعد از ما این سوال را نپرسند که وقتی هنرهای نمایشی ایرانی آخرین نفس ها را می کشید چه کردید؟ تغییر سبک زندگی نباید آسیبی به نمایش روحوضی بزند یک جامعه شناس نیز معتقد است که تغییر سبک زندگی و جامعه شهری نباید آسیبی به نمایش روحوضی بزند زیرا در همه دنیا برای نگهداری و حفاظت از فرهنگ کهن و دیرینه کشورها تلاش می شود تا آثار و نمایش های آنان جاودان بماند.

مصطفی اقلیما افزود: در واقع نمایش روحوضی به مشکلات جامعه در قالب شوخی و طنز می پردازد و همین موضوع سبب جذابیت و گرایش مردم به این نوع نمایش شده است.

این جامعه شناس خاطر نشان کرد: سنت های کهن و قدیمی افتخاری بزرگ برای هر ملت به شمار می رود زیرا نشان دهنده تمدن و فرهنگ دیرینه آن جامعه محسوب می شود.

وی افزود: طنزگونه بودن این نوع نمایش ها علاوه بر بازگو کردن بسیاری از مسائل و معضلات اجتماع، موجب افزایش مخاطب نیز شده است.

امروزه جای نمایش تخت حوضی خالی است تا برای ساعتی تمامی مشکلات و غم های ناشی از زندگی شهری و ماشینی فراموش شود؛ نیاز و خواست هنرمندان نمایش تخت حوضی و سیاه بازی نیز حمایت همه جانبه از این هنر قدیمی است اما به نظر می رسد اجرای این نوع از نمایش در بستر فضای مجازی از سوی فعالان این بخش نیز می تواند راهگشا باشد؛ به ویژه آنکه به دلیل شیوع ویروس کرونا، مردم از تجمع در مراکز تفریحی و هنری خودداری می کنند.


کلید واژه ها: اجتماعی - شبکه های اجتماعی - نشاط اجتماعی - فضای مجازی - سبک زندگی - بازی - سیاه - نمایش - نشاط - نمایش ایرانی - توسعه - تغییر - زندگی - احساس - مجازی - نیاز - شبکه - زمان - توان - بستر - مردم - زبان - زبان هنر - تاب آوری - موسیقی - مشکلات - تاریخی - ایرانی - تقویت - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
شرح ماجرای غدیر خم به تعبیر رهبر انقلاب

روز عید غدیر روز امام زمان(عج) است

خبرنگاران، فرهیختگان عرصه دانایی و اطلاع رسانی هستند

حجت الاسلام واعظی:عرضه، تبیین، تفسیر، شرح و ارائه گفتمان انقلاب اسلامی باید به روز شود

ادامه تنش ها در آمریکا بر سر انتخابات/لجبازی جمهوری خواهان به روایت شومر

نماینده بناب: خبرنگاران با نقد منصفانه جامعه را از انحراف دور می کنند

سرزده در میان اهالی خبر رسانه ملی

پیام روابط عمومی ارتش بمناسبت روز خبرنگار

امام جمعه بوشهر: حادثه ناگوار بیروت مشکوک است

استعفای برایان هوک؛ عامل فعال کارزار فشار حداکثری علیه ایران

خبرنگاران در مجاهدت جهادگران هسته ای سهم بسزایی دارند

ادامه تنش ها در آمریکا بر سر انتخابات/لجبازی جمهوری خواهان به روایت شومر

خوابی که با «رویای آجری» آشفته شد

غدیر شروع روندی برای نجات بشریت از سیطره طاغوتیان بود

نماینده ولی فقیه در لرستان عید سعید غدیر را تبریک گفت

انفجار بیروت آزمونی برای سنجش انسانیت جامعه بشری است

پیام تسلیت غلامحسین مظفری در پی درگذشت حجت الاسلام سید علی سیدین

نظریه عدالت رالز(قسمت اول): اهمیت نظریه عدالت رالز

لیلاز: مصلحت نیست یک اقتصاددان رییس جمهور 1400 شود / رییس سازمان تبلیغات اسلامی:سخنرانی مقام معظم رهبری نشان داد که درگیری اصلی ایشان با آمریکاست؛ بهترین محمل برای تبیین این مساله، مجالس عزاداری محرم است

پیراهن قهرمانی پرسپولیس+عکس

ادامه تنش ها در آمریکا بر سر انتخابات/لجبازی جمهوری خواهان به روایت شومر

اهدای جهیزیه به 14زوج دهدشتی در عید غدیر

جشن خیابانی عید سعید غدیر

روایت روز ها و ساعات آخر ماه چهره خلیلی از زبان نزدیکان او

دادستانی | جسد کشف شده در جهان نما گلستان به پزشکی قانونی تحویل داده شد

حجت الاسلام شهریاری: پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی باید به جنبه روانی افراط گرایی دینی اهتمام ورزند

امام جمعه موقت کیش بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت

32 سری جهیزیه به مناسبت عید غدیر در گلستان توزیع می شود

نماهنگ | شستشوی گنبد زرین علوی (ع) به مناسبت عید غدیر

روحانی: ایرانِ ما تمام قد به ستایش خبرنگارانی ایستاده که واقعیت را به تمامی چه با تلخ کامی ها و چه با کامیابی ها روایت می کنند

حرف های پر رمز و راز آقای معاون در مورد گشایش اقتصادی / خاتمی جانشین عارف شد؟ / طعنه عطاءالله مهاجرانی به برایان هوک / راه اندازی نهضت شکایت از وزیر ارتباطات!

برگزاری نشست برخط «قرآن و امام علی(ع)»

مسئول خود را زیر ذره بین خبرنگاران بدانند

اوبر بزرگترین رقیب انگلستانی خود را خریداری می کند

توزیع 32 سری جهیزیه به مناسبت عید غدیر در استان گلستان

امین ولایت (ع) مسرور و شادمان از عید بزرگ ولایت

نماینده ولی فقیه در لرستان عید سعید غدیر را تبریک گفت

نخستین مرکز نیکوکاری مسکن کشور در خمین افتتاح شد

ایمان باید مزین به ولایت باشد / خبرنگاران با صداقت در گفتار مروج امید در جامعه باشند

پوستر با علی تا بی نهایت

نفوذیها مانع تحقق انتظارهای غدیری پیامبر (ص) از امت شدند

روزی که ناله ابلیس بلند شد

عکس/ طعنه تند عطاءالله مهاجرانی به برایان هوک

غدیر معماری بزرگ تاریخ بود که معمار آن خداوند است

تولیت حرم حضرت معصومه (س) از مردم عذرخواهی کرد

کمک 185 میلیاردی مردم به نیازمندان در عید قربان

نقاره زنی در گلدسته های حرم مطهر رضوی به مناسبت عید سعید غدیر

پربازدیدترین اخبار سیاسی 17 مرداد ایسنا

کرونا کارکردهای جدید و مثبت فضای مجازی را آشکار کرد

نخستین مرکز نیکوکاری مسکن کشور در خمین افتتاح شد

نادر فلاح مهمان امشب 17 مرداد برنامه دورهمی

پوستر روز غدیر روز آراستن و زینت است / نام تو زینت دلهاست علی جان مددی

پیروی از ولی فقیه حرکت در مسیر غدیر است

توضیحات معاون دفتر رییس جمهوری درباره وعده «گشایش اقتصادی» روحانی

انفجار بیروت آزمونی برای سنجش انسانیت جامعه بشری است

نقد سازنده موجب پیشرفت و پویایی جامعه می شود

امام جمعه بوشهر: حادثه ناگوار بیروت مشکوک است

خبرنگاران مدیران را نقد کنند

پیام تسلیت معاون سیما در پی درگذشت ماه چهره خلیلی

پیام شریعتمداری به مناسبت عید غدیر؛ باید با توسل به سیره امیرالمومنین در راه خدمتگزاری به مردم گام برداشت

کرونا و توسعه یافتگی، آثار و پیامدها

آبادان خرمشهر غرق در جشن امامت و ولایت

32 سری جهیزیه به مناسبت عید غدیر در گلستان توزیع می شود

ببینید | نجات با ولایت در بیانات محمد حسین معزی تهرانی

فضای مجازی میدان نبرد رسانه ای است/ لزوم تقویت سواد رسانه ای

باید مشکلات معیشتی و مسکن خبرنگاران حل شود

مساجد آبادان بازگشایی شد

پایتخت نورافشان شد

طعنه تند عطاءالله مهاجرانی به برایان هوک /چاهی که کندی به آب نرسید؟ /بگو چرا نتوانستی ایران را وادار به مذاکره کنی

چرا امام خمینی (س) دستور توقف اعزام نیروهای ایران به سوریه و لبنان را صادر کردند؟

به بهانه روز خبرنگار

مستند از غیزانیه تا تهران رونمایی شد

میقات تا غدیر

نقش خبرنگاران در افزایش آگاهی های حقوقی جامعه بی بدیل است

رسانه هایی که با زمان پیش نرفتند / سهل و سخت کار در رسانه دینی

عضو مجلس خبرگان رهبری: خبرنگاران در تبیین ارزش های ناب اسلامی و دینی نفش آفرینی بیشتری کنند

روایات زیادی درباره فضائل حضرت زهرا(س) در کتب اهل سنت وجود دارد

جمهوری خواهان موافق برگزاری انتخابات سراسری نیستند

تشریح نشان فداکاری دانشگاه افسری امام علی(ع)

حاشیه ای بر پانزدهمین روز خبرنگار/ 17 مرداد بدون عبدالله و روح الله

کشور های قدرتمند هم در حوادث نیازمند لطف دیگران هستند

پیام تسلیت معاون سیما در پی درگذشت ماه چهره خلیلی

اهالی رسانه خط مقدم شکست جریان تحریف در میدان جنگ اراده ها

تازه نفس ها در شهر

پیام تبریک شهردار به مناسبت فرا رسیدن chr(034)روز خبرنگارchr(034)

پایتخت نورافشان شد

استشمام عطر خوش عید غدیر

تشریح نشان فداکاری دانشگاه افسری امام علی(ع)

تشریح نشان فداکاری دانشگاه افسری امام علی(ع)

خبرنگاران وجدان های بیدار جامعه و تصویرگران زمانه اند

سخنگوی دولت روز خبرنگار را اصحاب رسانه تبریک گفت

انتقال آب ارس 10 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

نقد سازنده موجب پیشرفت و پویایی جامعه می شود

نماینده مردم اردکان در مجلس: اردکان با کمبود تخت بیمارستانی و امکانات رفاهی روبه رو است

راهکار مقابله با توطئه های فرهنگی دشمن استفاده از توان جوانان است

بی تدبیری ستاد ملی مبارزه با کرونا در برخورد با مسافران شمال کشور

امام جمعه موقت تهران: جریان غدیر باید در تمام اعصار تداوم داشته باشد/ عید غدیر، شادی بخش ترین عید ائمه اطهار(ع)

پیش بینی 74 حوزه امتحانی برای برگزاری امتحانات نهایی شهریورماه در خراسان رضوی

بازدید رییس مجمع نمایندگان خوزستان از معاونت خبر صدا و سیما مرکز خوزستان

نوبخت: سازوکار الکترونیکی کردن توزیع کالاها را نداریم

بی مهری با سیاه بازی

بی مهری با سیاه بازی