مطالب مرتبط:
محمد صلاح و سادیو مانه، لیورپولی می مانند
آغاز دوره های تابستانی برخط آموزش زبان فارسی در استانبول
شیخ محمد کسنزانی رییس طریقت قادریه درگذشت
رای برائت محمد علی کامفیرزوی صادر شد
شیخ chr(034)محمد کسنزانیchr(034) رییس طریقت قادریه درگذشت
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:502020-07-05فرهنگي

محمد معین؛ محققی سرشناس و پاسدار ادب فارسی


ایرنا- محمد معین یکی از نوآوران و صاحب نظران زبان و ادبیات فارسی به شمار می رود که با خلق آثار بی بدیلی در زمینه ادبیات، تاریخ و فرهنگ و کتاب شناسی فلسفه خدمتی بس بزرگ به جامعه ادبی انجام داد، - یکی از این آثار مجموعه 6 جلدی فرهنگ فارسی است که نتیجه 20 سال تلاشِ محوری وی بود.

تاریخ فرهنگ، ادبیات و هنر ایران در جای جای خود عرصه نقش آفرینی و تبلور شخصیت های نامدار و برجسته ای است که آثار و دستاوردهای آنان به این گنجینه ارزشمند، غنا و اعتبار بخشیده است.

محمد معین در خانواده ای روحانی و اهل فرهنگ پرورش یافت و از جمله مفاخر ممتاز و برجسته کشور در حوزه ادب و فرهنگ به شمار می رود که در تمام عمر خود به عنوان پژوهشگری سختکوش، ضمن پاسداری از ریشه های زبان فارسی به تحقیق و بررسی ادبیات و لغت شناسی اهتمام و ممارست فراوانی داشت.

وی در طول سال های طولانی به مطالعات گسترده در منابع و کتاب های مختلف در زمینه لغات فارسی و معانی پرداخت و به عنوان نخستین محقق در مقطع دکتری زبان و ادبیات فارسی خدمات فراوانی در نشر، گسترش و ماندگاری زبان شیرین فارسی عرضه داشت.

محمد معین در 9 اردیبهشت 1297 خورشیدی در رشت چشم به جهان گشود.

در 6 سالگی مادر و پنج روز بعد نیز پدرش شیخ ابوالقاسم را که از طلاب علوم دینی بود از دست داد، از این رو، تربیت او را جد پدری اش، شیخ محمد تقی معین العلما که از روحانی های نامدار بود، برعهده گرفت.

معین، تحصیل خود را از مکتب خانه شروع کرد و پس از تغییر شیوه مکتب خانه ای به مدرسه ای در رشت رفت و دوران ابتدایی و تا سال پنج متوسطه را در آنجا گذراند و از آن جهت که کلاس پنجم متوسطه در رشت دایر نشده بود، برای ادامه تحصیل به تهران رفت.

بدین ترتیب، معین دوره دوم متوسطه را در رشته ای ادبی در دبیرستان دارالفنون تهران به پایان برد.

وی، سپس در رشته ادبیات و فلسفه دارالعلمین عالی مشغول به تحصیل شد و در 1313 خورشیدی لیسانس خود را با نوشتن رساله ای به زبان فرانسه درباره لوکنت دولیل شاعر فرانسوی سده نوزدهم و بنیان گذار مکتب ادبی پارناس اخذ کرد.

فعالیت های اجرایی این محقق برجسته بعد از گذراندن دوره کارشناسی به عنوان دبیر در اهواز مشغول به خدمت شد و بر اثر لیاقت، پس از سه ماه به ریاست دانشسرای شبانه روزی عالی منصوب شد.

وی در همین مدت به صورت مکاتبه ای به فراگیری، روان شناسی عملی (خط شناسی، قیافه شناسی، مغزشناسی) از آموزشگاه روان شناسی بروکسل بلژیک پرداخت.

وی سپس در 1318خورشیدی به تهران منتقل شد و ضمن تصدی معاونت اداره دانشسراهای مقدماتی و تدریس در دانشسرای عالی تحصیل در دوره دکتری زبان و ادبیات فارسی را که اساسنامه آن در 1316 خورشیدی به تصویب شورای دانشگاه رسیده بود، آغاز کرد و سرانجام 17 شهریور 1321 با گذراندن رساله ای با عنوان مزدیسنا و تاثیر آن در ادبیات فارسی به عنوان نخستین دکتری زبان وادبیات فارسی فارغ التحصیل شد.

معین پس از اخذ دکتری به عنوان دانشیار در دانشکده ادبیات ودانشسرای عالی به تدریس پرداخت.

وی در جنبه آموزشی نیز صاحب سبک و نوآوری بود.

آموزش و یادگیری زبان و ادبیات فارسی را بر پایه اصول علمیِ زبان شناسی استوار کرد و در تدریس بیش تر به کیفیت می پرداخت.

در حقیقت کمیت و بالا بردن سطح آماری تدریس، برای وی اهمیتی نداشت.

در شیوه آموزشی او بررسی جوانب متن، ریشه واژه ها و کلمات و نیز ساختار و ساختمانِ کلام، حرف اصلی را می زد.

رفتار و کردار معین و روش وی در تدریس با منش وی در اجتماع هماهنگ بود.

از دید برخی سیره نویسان، معین آن چنان در علم نفوذ کرده و علم در ذرات وجودش تجلی یافته بود که از تمام حرکات و سکنات وی، علم تراوش می کرد و در هر مجلس و محفلی، محور جمع قرار می گرفت.

معین با آشنایی که به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و برخی از زبان های ایران باستان داشت، برای شرکت و سخنرانی در محافل علمی، مطالعه وتحقیق به کشورهای خارجی از جمله آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلیس، بلژیک، هلند، سوییس، سوئد، ایتالیا، فنلاند، شوروی، ترکیه، هند و پاکستان دعوت یا از طرف دولت اعزام شد.

همچنین این شخصیت برجسته علمی، به واسطه پژوهش ها و تحقیقات خود موفق به کسب مدال ها و نشان هایی شده بود که برای ارج نهادن و قدردانی از ارزش وی به او اعطا می شد.

مدال هایی چون جایزه عالی آکادمی ادبیات فرانسه، نشان درجه دوم سپاس در 1327خورشیدی، نشان هنر و ادبیات دولت فرانسه، نشان آکادمیک از رییس جمهوری فرانسه، نشان لژیون دونور، نشان درجه دوم علمی در سال های 1316 و 1321 و.

به عنوان تقدیر و تحسین از جایگاه علمی و ادبی معین اهدا شد.

همکاری با دهخدا معین، پس از مصوبه مجلس ملی در 1324 خورشیدی مبنی بر اختصاص بودجه ای برای چاپ و نشر لغت نامه و نیز همکاری عده ای از اساتید دانشگاه و دانش پژوهان با علامه دهخدا در تکمیل لغت نامه در همین سال با معرفی وزارت فرهنگ به همکاری با دهخدا پرداخت.

دهخدا در بستر بیماری در وصیتی که بر روی تکه کاغذی کوچک نوشت و اکنون جزو اسناد تاریخی مجلس شورای اسلامی است، تکمیل و چاپ لغت نامه را به محمد معین که با علاقه و تلاش خودتوانسته بود، اعتماد و اطمینان دهخدای سخت گیر را به خود جلب کند، واگذار کرد.

بنابراین معین 700 صفحه از این اثر را شخصاً تالیف و 9 هزار صفحه از مطالب تالیف شده توسط دیگر مولفان را بازبینی و تصحیح کرد.

سپس با تصدی ریاست لغت نامه که از 1337خورشیدی به صورت سازمان مستقل به دانشکده ادبیات دانشگاه تهران منتقل شده بود به سرپرستی و هدایت کار پرداخت.

دقت علمی و وسواس در تالیف سبب شد، معین نام آوازه شود.

همین رعایت امانت که در سرشت او نهادینه شده بود، سبب شد که نیما یوشیج، پدر شعر نوی ایران که چندان همفکری با او نداشت در وصیتش معین را وصی انتشار آثارش معرفی کند.

این که چرا نیما در میان این همه ادیب، شاعر و طرفدارِ شعر نو، به سراغ معین می رود، از آن رو اهمیت دارد که بدانیم خود نیما هم می دانست که معین میانه چندانی با شعر و به خصوص شعر نو ندارد و حتی ممکن است، مخالف ذوق او باشد اما آن چه باعث شد تا نیما به معین روی آورد، امانت داری وی بود.

به نظر جلال آل احمد، نیما در امانت دکتر معین پناهگاهی می جست .

این بُعد اخلاقی در وصیت نامه دهخدا نیز به نوعی دیگر مورد اشاره قرار گرفته و از آن، به دیانت ادبی که در نوع خود بی بدیل است تعبیر شده بود.

بنابراین کمتر اهل ادب و فضلی است که استاد معین را نشناسد و دانش وی را تحسین نکند.

دانش یگانه ویژگی او نبود.

او مردی اخلاق مدار، دقیق و پاک بود.

هیچ مسوولیت دولتی و اداری را قبول نکرد و خود را تنها وقف گسترش دانش کرد.

پژوهش های ژرف معین در زمینه زبان و ادبیات فارسی این نویسنده نامدار 23 کتاب در حوزه تصنیف و تالیف، پنج کتاب در حوزه تصحیح، چهار کتاب در حوزه ترجمه و حدود یک صد مقاله در زمینه های ادبیات و زبان، تاریخ و فرهنگ، کتاب شناسی فلسفه و مذاهب و رجال را در کارنامه خود دارد.

عمده ترین آثار این ادیب بزرگ که بارها از طرف دانشگاه، مجامع علمی - ادبی و معتبر جهان موفق به اخذ جوایز ارزنده شد، عبارتند از: ستاره های ناهید، داستان خرداد و مرداد، حکمت اشراق و فرهنگ ایران، آیینه اسکندر و دوره کامل فرهنگ فارسی.

همچنین تصحیح و حواشی بر کتاب های چهار مقاله نظامی؛ جامع الحکمتین ناصر خسرو، دانشنامه علایی ابن سینا و ترجمه کتب روانشناسی تربیتی و تاریخ ایران اثر رومن گیرشمن از دیگر آثار ارزشمند استاد معین محسوب می شود.

همچنین یکی از مهم ترین تصحیح های وی برهان قطع اثر محمد حسین بن خلف تبریزی است که معین در تصحیح و تحشیه آن (از ذکر وجه اشتقاق و ترکیبات لغات تا شرح لغات، آوردن شواهد، افزودن لغات، تصویر، نقشه و جدول) از هفت نسخه خطی و چاپی این اثر و بیش از 343 ماخذ فارسی و عربی استفاده کرده است در واقع آشنایی و علاقه معین با فرهنگِ لغت نامه نویسی، اگر چه از دوران نوجوانی شکل گرفته بود اما دیدار با سرپرست گروهِ باستان شناسی از کشور فرانسه، این علاقه را به عمل تبدیل کرد.

معین، نخست به تصحیح لغت نامه برهان قاطع پرداخت و علاوه بر تحقیق در آن به حاشیه نویسی و تکمیل آن مبادرت ورزید و این کتاب را به پنج جلد عرضه کرد.

دومین گام برجسته و مهم وی در این عرصه، تهیه فرهنگ فارسی بود.

بیش از یک میلیون فیش مطالعه در کتاب خانه های دنیا، بررسی دقیقِ فرهنگ های معتبر جهانی و همکاری 400تَن از دانشجویانش باعث شد تا فرهنگ فارسی معین در 6 جلد عرضه شود.

این نویسنده نامدار از 1338 خورشیدی موسسه ای به نام سازمان فرهنگ فارسی در خانه خود دایر کرد که خود درباره این سازمان و هدف های آن در مقدمه فرهنگنامه اش چنین نوشته است: گروهی از دوستان و همکاران در این سازمان شروع به کار کردند و کتابچه ای کوچک خاص سازمان ترتیب داده شد.

از سال 1339 به تصویب کمیته لغت نامه سازمان مزبور به محل سازمان لغت نامه دهخدا منتقل گردید.

هدف از تشکیل این سازمان نظم دادن به امر استخراج لغات از متون، تدوین فیش ها، تالیف فرهنگ های مختلف تهیه تصاویر و نقشه هاست.

در حقیقت معین تألیفات و آثار ارزشمندی از خود بر جای گذاشته که مهمترین آن فرهنگ 6 جلدی لغت نامه معین است که به عنوان مرجعی بی بدیل و گرانسنگ و نگینی درخشان در سپهر ادبیات کشور، درخشان و ماندگار باقی مانده است در واقع ریشه اندیشه تالیف چنین فرهنگی در وجود معین را باید در علاقه، تحصیلات، همکاری با لغت نامه، پژوهش ها و احساس وظیفه اش در قبال فرهنگ و جامعه پیدا کرد.

محمد معین خود درباره فرهنگ لغاتش چنین گفته: هیچ فرهنگ کاملی کار یک تَن نباید باشد.

اسناد و انتساب یک فرهنگ مانند لاروس، کیه، المنجد و غیره به یک مولف برای پیش قدمی و طرح اصلی و کوشش بیش تری است که موسس آن ها به عمل آورده است.

فرهنگ معین مبتنی بر 300 هزار فیش است که نگارنده به یاری گروهی از دوستان و دانشجویان در طی 20 سال فراهم کرده است.

طرح، تالیف و تصحیح و هماهنگ کردن و پر کردن خلاء از نگارنده است، اما سروران و همکاران فاضل من هریک در حد خود بسیار کوشیده اند.

در پایان مقدمه فرهنگنامه معین، وی به نقل از برهان قاطع آورده است: .

این کاری است که توانسته ایم ولی آن نیست که خواسته ایم.

.

فرهنگ معین حاصل 20 سال کوشش شبانه روزی او است که در تدوین مواد آن از بیش از 500 کتاب و رساله استفاده شده است.

در حقیقت از سعادت و خوشبختی فرهنگ ایران بود که معین و دهخدا با هم همکار شدند.

علامه دهخدا که فضل و دانش معین را دریافته بود، او را به دستیاری خود در تکمیل لغت نامه اش برگزید و همکاری این 2 در کنار برخی اهل علم نتایجی در خور به بار آورد و در همان حال استاد معین نیاز جامعه ادبی را به لغت نامه ای خلاصه تر دریافت و فرهنگ خود را نوشت.

مهم ترین ویژگی های فرهنگ معین این پاسدار ادب فارسی با فراهم کردن مجموعه 6 جلدی فرهنگ فارسی خدمتی بس بزرگ به جامعه ادبی انجام داد.

فرهنگ معین با یک روش ابتکاری و بهره گیری از فرهنگ های مختلف و روش های گوناگون تدارک دیده شد.

برای این کتاب بیش از 300 هزار فیش تهیه شد و با زحمت فراوان معین شکل گرفت.

این فرهنگ از یک مقدمه و سه بخش شکل گرفته است.

فرهنگ ها، هر کدام بطور طبیعی دارای یک سری ویژگی ها و برجستگی هایی هستند که در جای خود دارای ارزش است.

فرهنگ فارسی که نتیجه سال ها تلاشِ محوری محمد معین محسوب می شود نیز این گونه است.

اطلاع از لغات و تلفظ آن، شناخت ریشه کلمات و ترکیبات آن، آشنایی با بزرگان عالم ادب، هنر، سیاست و اجتماع، معرفت در مورد آثار قلمی، فکری و معماری پیشینیان، آگاهی از اقوام و نژاد، اماکن جغرافیایی و فرقه های مذهبی، دانستن گزیده ای از اطلاعات تاریخی اعم از جنگ و صلح و پیمان ها، بخشی از فواید به دست آمده از مطالعه این فرهنگ است.

بهره گیری از ساختار دیگر فرهنگ ها، استفاده از تصاویر، جدول ها و نقشه ها نیز از مزایای این کتاب به شمار می رود.

وفات سرانجام این معلم وارسته و متواضع در 9 آذر در حالی که می خواست موافقت خود را با تقاضای یکی از دانشجویان دوره دکتری اعلام کند، دچار سکته مغزی شد و به بیمارستان انتقال یافت.

روزنامه کیهان درباره چگونگی به اغما رفتن محمد معین نوشت: آن روز استاد در دانشکده ادبیات مشغول تدریس بود.

بحثی بود درباره شعر فارسی.

در میانه یک بیت شعر ناگهان استاد لرزید و به زانو درآمد.

هنوز شاگردان از بهت و بیم بیرون نیامده بودند که استاد در حالی که تشنجی شدید سراپایش را فرا گرفته بود، نقش زمین شد.

دانشجویان با وحشت و نگرانی استادشان را احاطه کردند.

دستپاچه بودند و تا چند دقیقه هیچ کس تکلیف خودش را نمی دانست.

خواب بلند و عجیب به این ترتیب آغاز شد.

وی تا چند روز قادر به صحبت بود.

پس از آن بیهوش شد و با تمام سعی و تلاشی که پزشکان ایرانی به کار بستند، نتیجه ای حاصل نشد.

بنابراین 2 پرفسور و جراح مغز از شوروی و پنج تن دیگر از انگلیس برای درمان وی به ایران آمدند که باز هم نتیجه ای در برنداشت.

مهین را با همان حالت بیهوشی به بیمارستان نوتردام شهر مونترال کانادا اعزام کردند در مدت سه ماه که درآن جا بستری بود، سه بار عمل جراحی روی مغز وی انجام شد اما باز هم تقدیر این طور رقم زده بود که این معالجات بی نتیجه بماند بدین ترتیب به ایران برگردانده شد و تا چهار سال و هفت ماه در حالت بیهوشی بود.

سرانجام این ادیب فرزانه در 13 تیر 1350 خورشیدی در بیمارستان فیروزگر دیده از جهان فروبست و در 14 تیر در مقبره خانوادگیژ در آستانه اشرفیه به خاک سپرده شد.


کلید واژه ها: فرهنگ - ادبیات - ادبی - فارسی - محمد - پاسدار - آثار - ادبیات فارسی - یکی از - ادبیات و هنر - تاریخ - زبان فارسی - ادب فارسی - زبان - کتاب - فراوانی - پاسداری - خانواده - گسترده - طولانی - گنجینه - نامدار - اعتبار - روحانی - اهتمام - جامعه - مختلف - منابع - تحقیق - ایران

آخرین اخبار سرویس:
هنرمند پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

27 مرداد، تقدیر از برگزیدگان جشنواره بین المللی فارابی

سندرا اوه Sandra Oh (6 عکس) عکسیاتو

15 اثر تاریخی قم به فهرست آثار ملی اضافه شد

عکسی قدیمی از آلبوم خاطرات «سپند امیرسلیمانی»

درخشش فهرست نویسی نسخ خطی کتابخانه ملی ایران در جهان

اعلام روز های تعطیلی تئاتر در ایام محرم

درخشش خبرنگار ایکنا آذربایجان غربی در جشنواره پیام رسانان سلامت

عکس/ گریم متفاوت مهدی هاشمی و مهران احمدی در «کوسه»

حسرت از کردستان به آمریکا رفت

سریال های محرم و صفر مشخص شدند

«زمین گرم»، «نجلا» و «بوم و بانو» سریال های محرم و صفر شدند

سیر تا پیاز کشف حجاب و برهنگی گلشیفته فراهانی تا صدف طاهریان + عکس و جزییات

کتاب «خدایان بدکردار: رسانه ها، دین و فرهنگ شهرت» منتشر شد

نگاهی به تغییر بازیگران در فیلم ها و سریال های ایرانی

فیلم| معضل ثبت نام برای آغاز سال تحصیلی

پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

ادامه فیلمبرداری «کوسه» در ترکیه/ گریم متفاوت مهدی هاشمی و مهران احمدی

سیر تا پیاز کشف حجاب و برهنگی گلشیفته فراهانی تا صدف طاهریان + عکس و جزییات

«خروج فرانسوی» فیلم اختتامیه جشنواره فیلم نیویورک شد

«سِیل چشیات» با آهنگسازی امیرحسین حقیقی منتشر شد+فیلم

اختتامیه چهارمین جشنواره شعر کردی «منال» مجازی برگزار می شود

تقویت بانک محتوای آموزشی از برنامه های دوره اول متوسطه در سال تحصیلی جدید

پیشکسوت موسیقی مقامی خراسان شمالی درگذشت

«سِیل چشیات» با آهنگسازی امیرحسین حقیقی منتشر شد+فیلم

معرفی انیمیشن «تاحدودی ابری» (Partly cloudy) | ابر های زیبا، ابر های زشت + دانلود

ایمان قیاسی مجری | عکسی از ایمان قیاسی خواننده و مجری عصر جدید در کنار همسرش

آغاز کاوش باستان شناسی در اثر تاریخی «زیج منیژه» سرپلذهاب

معاون امور هنری درگذشت سهراب محمدی را تسلیت گفت

چهره ناخوشایند فاضلاب در معابر منطقه حصیرآباد + فیلم

فیلم| ایجاد اشتغال در بنیاد برکت مردمی است

رقابت نزدیک سینماگران در جشن حافظ 99/ نامزدهای سینمایی معرفی شدند

پشت پرده مهاجرت و کشف حجاب هنرپیشه های زن/ برهنگی با سودای شهرت

جایزه جشنواره «زنان بیروت» به سینماگر ایرانی رسید

جایزه بهترین فیلمنامه فیلم کوتاه جشنواره جهانی «زنان بیروت» به ایران رسید

حمید منوچهری تجلیل شد

ازدواج مجدد بازیگران و خواننده های ایرانی +عکس

رقابت نزدیک سینماگران در جشن حافظ 99/ نامزدهای سینمایی معرفی شدند

برگزاری جشنواره عکس شهر در زنجان

«سهراب محمدی»، پیشکسوت موسیقی نواحی درگذشت

معاون امور هنری درگذشت سهراب محمدی را تسلیت گفت

مرجان ریاحی بهترین فیلمنامه نویس جشنواره زنان «بیروت»

«سهراب محمدی»، پیشکسوت موسیقی نواحی درگذشت

سلفی های سینا مهراد | ویدئویی از سلفی های جالب سینا مهراد با هوادارانش

chr(034)مرضیهchr(034) جایگزین chr(034)شاهرگchr(034) می شود/ یادآوری خاطره ماه چهره خلیلی در شبکه دو

شرکت 23 هزار نفر در جشنواره رضوی لرستان

مسابقه کتابخوانی «چهل ویکم» برگزار می شود

منظومه «اودیسه» بار دیگر بر پیشخان کتابفروشی های ایران نشست

«کیارستمی و عصای گمشده» بهترین مستند جشنواره یونان شد

راه یابی «عشق درون» به بخش نهایی جشنواره ایتالیایی

جنجال کشف حجاب بازیگران زن ایرانی/ برهنگی با سودای شهرت؟

سکانس عاشقانه گلزار و الناز شاکردوست در «گل یخ» +فیلم

فیلم| نکاتی برای جلوگیری از ویروس کرونا

«ارتباطات اجتماعی جدید در عکاسی: زندگی دیجیتال در اینستاگرام»

اعلام نامزد های بخش سینمایی بیستمین جشن حافظ

نامزدهای سینمایی جشن حافظ اعلام شدند

عجیبِجیب؛ 724 روز پول تو جیبی به سبک اپلیکیشن 724

اعلام نامزد های بخش سینمای بیستمین جشن حافظ

نامزدهای بخش سینمای جشن حافظ معرفی شدند

برگزاری جشنواره دریچه در مازندران

راه یابی «عشق درون» به بخش نهایی جشنواره ایتالیایی

ارسال اثر برای دوسالانه ملی سرامیک تمدید شد

«زمین گرم»، «نجلا» و «بوم و بانو» سریال های محرم و صفر شدند

صحبت های دردناک مادر «ماه چهره خلیلی» در مراسم تدفین دخترش/ فیلم

گریم متفاوت مهدی هاشمی و مهران احمدی در «کوسه»

عکسی که الناز حبیبی دوست نداره +عکس

گریم متفاوت مهدی هاشمی و مهران احمدی در «کوسه» +عکس

اکران دَرهم و بر هم این روزهای سینما

تدارک تلویزیون در ایام محرم/ساخت 4 سریال ویژه ایام عزاداری حسینی

ارسال اثر برای دوسالانه ملی سرامیک تمدید شد

جمع آوری سازه الحاقی گراند هتل قزوین در فاز جدید مرمت این بنای تاریخی

صحبت های دردناک مادر «ماه چهره خلیلی» در مراسم تدفین دخترش/ فیلم

گریم متفاوت مهدی هاشمی و مهران احمدی در «کوسه» +عکس

غارت فروشگاه های بزرگ در شیکاگو

«کیارستمی و عصای گمشده» بهترین مستند جشنواره یونان شد

مجوزی برای برگزاری نمایشگاه کتاب صادر نشده

اثر هنری «سپر نیروهای ضد شورش» در بلاروس حاشیه ساز شد

تدارک تلویزین در ایام محرم/ساخت 4 سریال برای ایام عزاداری حسینی

گریم متفاوت مهدی هاشمی در «کوسه»

سهراب محمدی، هنرمند پیشکسوت موسیقی شمال خراسان درگذشت

نامزدهای بخش سینمای بیستمین جشن حافظ معرفی شدند + فهرست نامزدها

جمع آوری سازه الحاقی گراند هتل

برج آزادی میزبان فیلم آتش زمزم شد/ پیری و جوانی مریم امیرجلالی در کمدی «هولیا»

نامزد های بخش سینمای بیستمین جشن حافظ معرفی شدند

قدیمی ترین جشنواره سینمایی لس آنجلس هم مجازی برگزار می شود

«خروج فرانسوی» فیلم اختتامیه جشنواره فیلم نیویورک شد

چپ دست های خاص، روزتان مبارک!

همسر و مادر ماه چهره خلیلی

صحبت های دردناک مادر «ماه چهره خلیلی» در مراسم تدفین دخترش/ فیلم

کانون های مساجد محل تربیت جوانان در طراز انقلاب اسلامی است

کتاب ماجراهای زن پژوهشگر و حلزون وحشی چاپ شد

انتشار نماهنگ «سِیل چشیات» به آهنگسازی امیرحسین حقیقی

مرجان ریاحی بهترین فیلمنامه نویس جشنواره «زنان بیروت» شد

گریم پنج ساعته پژمان بازغی برای یک فیلم +عکس

اعلام نامزدهای بخش سینمای جشن حافظ

برج آزادی میزبان فیلم آتش زمزم شد/ پیری و جوانی مریم امیرجلالی در کمدی «هولیا»

برترین محققان جشنواره فارابی به صورت مجازی تقدیر می شوند

در فقدان هنرمندی که موسیقی را با عشق آموخت

برگزیدگان جشنواره «تک نوازان تنبور» معرفی شدند

آثار علی حاتمی مرور می شود/ گواهی مالکیت فیلم ها در «نقد سینما»

محمد معین؛ محققی سرشناس و پاسدار ادب فارسی

محمد معین؛ محققی سرشناس و پاسدار ادب فارسی