مطالب مرتبط:
قیمت مرغ در بازار امروز شنبه 14 تیر + جدول
هنوز بازار به قیمت مصوب مرغ و تخم مرغ نرسیده است
قیمت مرغ در بازار امروز شنبه 14 تیر + جدول
قیمت مرغ در بازار امروز شنبه 14 تیر + جدول
سرانجام بازار مرغ چه می شود؟
-49 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:502020-07-05اقتصادي

سرانجام بازار مرغ چه می شود؟


گرانی گوشت که یکی از اصلی ترین دغدغه های بخش تامین و مصرف کننده است این روزها با دلایل مختلفی رو به رو شده و موانع زیادی پیش رویش دارد.

- طی هفته های اخیر قیمت محصولات پروتیینی از جمله مرغ، گوشت و تخم مرغ با نوساناتی در بازار رو به رو شد که این امر تامین مایحتاج خانوار را دچار مشکل کرد.

در هفته گذشته ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب برخی محصولات پروتیینی از جمله مرغ، گوشت و تخم مرغ را اعلام کرد که تولیدکنندگان به سبب افزایش هزینه های تولید به نرخ های اعلام شده اعتراضاتی دارند و معتقدند سنخیتی میان هزینه های تولید و نرخ مصوب وجود ندارد.

ناگفته نماند در شرایط فعلی اقتصاد و شیوع ویروس کرونا که بسیاری از کسب و کارها دچار مشکل شده است، افراد بیش از پیش در تامین مایحتاج خود به سبب نوسان قیمت ها دچار مشکل شدند که انتظار می رود دولتمردان برای رفع بحران تولیدکنندگان و مصرف کنندگان چاره ای بیندیشند تا با استمرار تولید همانند گذشته، در تامین نیاز داخل به کشورهای بیگانه وابسته نشویم.

شب گذشته نیز علی مویدی دبیر تاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اهتمام این نهاد برای بهذصفر رساندن قاچاق دام خبر داد و گرانی گوشت را تقریبا بی تاثیر از قاچاق این محصول دانست.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از دلایل گرانی محصولات پروتیینی سبد خانوار و راهکارهای تعدیل قیمت در بازار با خبر شویم: سو استفاده مغازه داران علت اصلی گرانی گوشت منصور پوریان رییس شورای تامین کنندگان دام کشور در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با اشاره به دلایل گرانی گوشت قرمز اظهار کرد: سو استفاده از فضای موجود و بیان اظهاراتی همچون قاچاق تنها برای تحت فشار قرار دادن دامدار است چرا که میزان قاچاق در حدی نیست که بر التهاب قیمت در بازار دامن بزند.

وی قیمت هر کیلو دام سبک پروار بالای 55 کیلو را 25 هزار تومان و دام 40 کیلو به پایین را 37 تا 38 هزار تومان اعلام کرد و گفت: در بخش دام سنگین گوساله با اوزان 500 کیلو به پایین 28 هزار تومان و با اوزان بالای 550 تا 600 کیلوگرم 24 تا 25 هزار تومان است.

پوریان قیمت هر کیلو لاشه دام سبک 74 تا 75 هزارتومان و لاشه دام سنگین 56 هزار تومان اعلام کرد.

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور صادرات و خرید تضمینی دام را تنها راه حل رفع مشکل دامداران برشمرد و گفت: با استمرار روند فعلی اکثر پرواربندها سال آینده از گردونه تولید خارج می شوند.

وی با تاکید بر صادرات 200 هزار راس گوسفند و 100 هزار راس گوساله بیان کرد: با صدور مجوز صادرات نه تنها نوسانی در بازار داخل ایجاد نمی شود، بلکه دیگر شاهد قاچاق دام و مشکلات دامداران نیستیم.

قیمت تخم مرغ در بازار 2 نرخی است/ نرخ هر شانه تخم مرغ 33 هزار تومان ناصر نبی پور رییس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی از نوسان قیمت تخم مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری 11 هزار تا 11 هزار و 500 تومان معادل شانه ای 23 هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ در بازار 2 نرخی است، افزود: قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ از سوی ستاد تنظیم بازار 9 هزار و 500 تومان اعلام شده، در حالیکه این نرخ ساختگی دولت است.

نبی پور با بیان اینکه قیمت 33 هزار تومانی هر شانه تخم مرغ برای مصرف کنندگان غیر منطقی نیست، گفت: با توجه به قیمت تمام شده تولید، این اتفاق عجیبی نیست.

این مقام مسئول ادامه داد: طی 10 تا 15 روز گذشته شایعاتی مبنی بر افزایش قیمت گازوییل شد که مجدد این موضوع رد شد، اما همین مساله منجر به افزایش 30 درصدی نرخ کرایه ها شده است که با این وجود کرایه حمل هر کیلو تخم مرغ 800 تومان تمام می شود.

وی درباره آینده بازار تخم مرغ افزود: در مواقعی که مرغداران با کمبود نهاده رو به رو شوند، جوجه ریزی کاهش می یابد که با این وجود امکان پیش بینی قیمت در بازار وجود ندارد.

عرضه مرغ با نرخ 20 هزار تومان گرانفروشی است حبیب اسداله نژاد نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی با انتقاد از عرضه مرغ با نرخ های بالا در بازار اظهار کرد: با توجه به قیمت 12 هزار تومانی هر کیلو مرغ زنده، قیمت هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی ها باید 17 هزار تا 17 هزار و 300 تومان باشد، که متاسفانه هم اکنون هر کیلو مرغ با نرخ 18 تا 19 هزار تومان و بعضا در قالب قطعه بندی با نرخ 20 هزار تومان به بالا عرضه می شود.

وی افزود: از مسئولان تقاضا داریم که فشار کمتری به مرغدار وارد کنند تا در ماه های آینده این صنعت دچار مشکل نشود چرا که ادامه روند فعلی منجر به خروج تولیدکنندگان از چرخه تولید و وابستگی کشور در تأمین گوشت مرغ می شود.

اسداله نژاد ادامه داد: برخی مسئولان اذعان کردند که اگر مرغداران تولیدات خود را به نرخ مصوب عرضه نکنند به عنوان اخلالگر بازار شناخته می شوند و با آنان برخورد خواهد شد که با این وجود جای این سوال مطرح است که چرا با وجود زیان 4 ماهه اخیر مرغداران، مسئولان سکوت اختیار کردند؟ نایب رییس انجمن صنفی مرغداران گوشتی ادامه داد: اگر دولت تمامی نهاده مورد نیاز مرغداران را با نرخ مصوب تامین کند، امکان عرضه با نرخ مصوب وجود دارد، اما با تامین نهاده از بازار آزاد به سبب اختلاف چندبرابری این امکان وجود ندارد.

نوسان جزیی قیمت مرغ تا پایان هفته عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، از ثبات قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 12 هزار و 200 تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی ها 18 هزار تا 18 هزار و 500 تومان است.

وی افزود: با توجه به کشش بازار و میزان تولید در واحدهای مرغداری پیش بینی می شود که قیمت مرغ تا پایان هفته 1 تا 2 درصد نوسان داشته باشد.

حجت قیمت فعلی مرغ در بازار را منطقی اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت فعلی مرغ در بازار منطقی است تا مرغدار انگیزه کافی برای ادامه تولید را داشته باشد.

این مقام مسئول در واکنش به جلوگیری از فروش مرغ با نرخ بالاتر از 15 هزار تومان در بازار بیان کرد: برخوردهای امنیتی با تولید در بلندمدت به ضرر تولیدکننده و مصرف کننده خواهد بود، ضمن آنکه در کوتاه مدت به زیان تولیدکننده تمام می شود.

وی ادامه داد: علی رغم زیان مرغداران طی 4 ماه اخیر، اما کوچکترین خللی در تولید مرغ گوشتی ایجاد نشد.

به همین خاطر احترام گذاشتن به بازار باید توامان از سوی تولیدکننده و مسئولان باید صورت گیرد و به گونه ای نباشد که در صورت افت قیمت، مسئولان توجهی نکنند و با افزایش نرخ در چارچوب هزینه های تولید از اهرم های امنیتی برای کنترل استفاده کنند.

به گفته وی، استمرار تداوم زیان مرغداران منجر به کاهش تولید و افزایش افسار گسیخته قیمت می شود، در حالیکه کنترل قیمت با مدیریت عرضه و تقاضا شدنی است.

نرخ هر کیلو شقه گوسفندی به 105 هزار تومان رسید علی اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندیاز التهاب قیمت گوشت در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون هر کیلو شقه گوسفندی بدون دنبه با نرخ 92 تا 95 هزار تومان به مغازه دار و با احتساب 10 درصد سود با نرخ 105 هزار تومان به مصرف کننده فروخته می شود.

وی افزود: با توجه به خروج غیرقانونی دام از مرز های غربی و کمبود عرضه در میادین نامه ای به ستاد تنظیم بازار ارسال کردیم چرا که این موضوع افزایش 4 تا 5 هزار تومانی قیمت دام نسبت به هفته گذشته را به همراه داشته است.

ملکی از اختلاف 100 درصدی قیمت دام در میادین و آن سوی مرز ها خبر داد و گفت: در حال حاضر هر کیلو دام زنده در مرز های غربی با نرخ 95 هزار تومان به فروش می رسد.

رییس اتحادیه گوشت گوسفندی در پایان درباره تاثیر گرانی نهاده های دامی بر بازار گوشت تصریح کرد: با بازگشت دام از کوه ها به آغول در 6 ماهه دوم سال، نوسان نرخ نهاده قیمت گوشت در بازار دستخوش نوساناتی می شود.

/ باشگاه خبرنگاران
کلید واژه ها: تولیدکنندگان - تولید - تامین - شیوع ویروس کرونا - بازار - ستاد تنظیم بازار - محصولات - تخم مرغ - دچار - گوشت - قیمت - مشکل - مصرف کنندگان - تنظیم بازار - ویروس کرونا - هزینه - اعلام - نوسان - نوسان قیمت - مصرف کننده - دولتمردان - هفته - مصرف - مصوب - نرخ مصوب - قیمت ها - انتظار - افزایش - اقتصاد - خانوار

آخرین اخبار سرویس:
تولید 155 تن کلزا در آباده

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در افسریه

کارگزاری های بورس را بشناسیم

مذاکرات با کره جنوبی برای ایجاد راه حل خرید دارو و تجهیزات پزشکی

دارادوم را بیشتر بشناسید

وضع محیط کسب و کار تعاون بدتر شد/ عامل اصلی؛ بی‏ ثباتی قیمت ها

وقوع جرایم خشن در بوشهر 14 درصد کاهش یافت

مقایسه تویوتا لندکروزر GXR و پورشه کاین V6 + مشخصات فنی

اینفوگرافی/ تغییر قیمت لوازم خانگی طی یک ماه گذشته

مژده به کشاورزان / تسهیلات کشاورزی در راه است

دستور وزیر راه برای حذف 12000 متقاضی واجد شرایط طرح ملی مسکن

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

پازل نفتی گشایش اقتصادی؛ سناریوی «فروش نفت به مردم» تکمیل شد؟

چرا مرغ های ایرانی را نمی توان صادر کرد

دارادوم را بیشتر بشناسید

پیش بینی برداشت بیش از25 هزار تن شلیل از باغات آذربایجان غربی

حمایت از تولید واکسن و دارو تا ماسک های کربن فعال در دستور کار یکی از هلدینگ های دانش بنیان

مزایا و معایب استفاده از مکمل سوخت

مسی در شهر میلان خانه خرید؛ خبری در راه است؟!

پازل نفتی گشایش اقتصادی؛ سناریوی «فروش نفت به مردم» تکمیل شد؟

چلسی هافبکش را به میلان می فروشد

بیانیه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در حمایت از وزیر پیشنهادی صمت

ظرفیت تولید نفت خام عربستان به 13 میلیون بشکه افزایش می یابد

لزوم رعایت الگوی مصرف بهینه آب توسط شهروندان

انبار نفت تهران جابجا نمی شود /این انبار دارای تمامی استانداردهای لازم است

آزمون استخدامی دولت برای جذب 40 هزار نفر آبان برگزار می شود/ افزایش 216 درصدی حقوق کارمندان در دولت روحانی

بیانیه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در حمایت از وزیر پیشنهادی صمت

مقایسه مشخصات و ویژگی های کیا سراتو یا رنو سیمبل + عکس

صدور حکم پرونده تولید کنسرو تن ماهی آلوده

دارادوم را بیشتر بشناسید

حمایت از تولید واکسن و دارو تا ماسک های کربن فعال در دستور کار یکی از هلدینگ های دانش بنیان

دارادوم را بیشتر بشناسید

راه اندازی بورس بین المللی تا 2 ماه آینده

45 واحد تولیدی در استان قم از حالت نیمه فعال و راکد خارج شدند

برچیدن شعب بانک انگلیس در ایران

عرضه »دارا دوم« هفته اول شهریور

توقف عرضه دارا دوم شایعه بود

پایان حواشی «دارا دوم»

صدای سهامدار 1399/05/22

بازار 1399/05/22

تاکید معاون اول رییس جمهور درباره واکسن آنفلوآنزا

بازگرداندن شهریه مدارس غیر دولتی در ایام کرونا به خانواده های مهابادی

منظور از بورس انرژی چیست؟

جیلی چین به کمک ولوو به دنبال تبدیل شدن به غول خودروی جهانی است

آسیب 100 رسته شغلی ناشی از کرونا در گیلان

رییس پارک فناوری پردیس: کمبود منابع مالی از مشکلات مهم شرکت های دانش بنیان است

نشانه های هشداردهنده مصرف افراطی چربی

رییس پارک فناوری پردیس: کمبود منابع مالی از مشکلات مهم شرکت های دانش بنیان است

بورس رکورددار می ماند؟

طرح گشایش اقتصادی روحانی و چک بی محلی که دولت آینده را بدهکار می کند!

معرفی جیپ گلادیاتور 6x6 مجهز به پیشرانه شورولت کوروت

تورم چین روی دور صعودی

تغییر «کارگزار ناظر» 2 روزه شد

از حق مسکن کارگران تا صادر نشدن کارت ملی

مازاد حساب جاری ژاپن به پایین ترین سطح پنج سال اخیر رسید

بیت کوین، ارز محبوبی که هر روز جذاب تر می شود

انواع کرم ضد آفتاب در بازار چند؟

قیمت روز گوشی موبایل در 22 مرداد

قیمت جدید لوازم یدکی رنو ساندرو در بازار

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

قیمت زودپز در بازار چقدر است؟

ارزانترین گوشی های هوآوی را چند بخریم؟

بزرگترین سقوط 3 ماهه استخدام در انگلستان در 10 سال اخیر

کاهش 8 درصدی تردد در جاده های کشور

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی

افزایش 137 درصدی ابتلا به کرونا در کودکان ایالت فلوریدا

خوش ­بینی بازارها به واکسن روسی

نرخ سود بانک های مرکزی بازارهای نوظهور کاهش یافت

گشایش تسهیلاتی برای خانه اولی ها

توزیع بسته رزمایش کمک مومنانه به ارزش 2 میلیارد تومان در محمودآباد

واعظی: مدرس خیابانی دربخش بازرگانی وصنعت صاحب تجربه و تخصص است

واعظی: مدرس خیابانی دربخش بازرگانی وصنعت صاحب تجربه و تخصص است

اجرای نظام گندم بنیان در فارس

آزادسازی بیش از 70 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی در شهرستان پردیس

مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک دی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

افت نوسان در بازار ارز

تغییر الگوی خرید در بازار اوراق

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

ویروس کرونا و فشار اقتصادی بر انگلیس؛ 750 هزار کارگر بیکار شدند

تاکید کمیسیون بودجه بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

رشد مجدد نرخ محصولات فولادی CIS + جدول

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

یک هزار واحد صنعتی در فارس افتتاح می شود

دریافت بیش از 5700 فقره شکایت مردمی از کالا و خدمات در تهران

قیمت دلار در صرافی های بانک ها

90 درصدی شدن ظرفیت های تولیدی در قم

شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه موافقت کرد

افتخاری دیگر برای فولاد مبارکه

بانک مرکزی برای انتشار اوراق ودیعه مجوز گرفت

فاش شدن روابط غیراخلاقی مدیر ارشد مک دونالد 9 ماه پس از برکناری

خوشه عسل آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری/24 درصد عسل کشور در این استان تولید می شود

اجرای بیش از 37 پروژه خدمات شهری و عمرانی در منطقه 4 شیراز

پورشه 911 تارگا 4؛ خودرویی که باتوجه به مکانیسم سقف نامگذاری شده است! (+تصاویر)

تمرکز تعاونی ها بر جهش تولید

طرح گشایش اقتصادی روحانی و چک بی محلی که دولت آینده را بدهکار می کند

توسعه اقتصادی در گرو بازارهای آینده محور

ظرفیت تولید در برخی از واحدهای قم به 90 درصد رسید

مازندران روز چهارشنبه میزبان رییس سازمان برنامه و بودجه است

امنیت جامع با بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک

کمیسیون بودجه بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاکید کرد

سرانجام بازار مرغ چه می شود؟

سرانجام بازار مرغ چه می شود؟