مطالب مرتبط:
وزارت صمت خواستار افزایش دوباره قیمت خودرو شد
افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار اصفهان
افزایش قیمت اینترنت همراه غیرقانونی است
اپراتورها و سناریوی تکراری افزایش قیمت اینترنت
نگذاریم دشمن افزایش قیمت ها را موفقیت خود در تحریم ها بداند/ مردم استفاده از ماسک را جدی بگیرند
-190 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:352020-07-05اقتصادي

سکوت در مقابل افزایش قیمت نان


در این گزارش به افزایش قیمت نان و بی توجهی مسئولان در این باره پرداختیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیترشهر : این روز ها در بازار شاهد نوسانات قیمتی موادغذایی هستیم و در هر روز قیمت اقلام نسبت به روز قبل افزایش می یابد.

یکی از این اقلام که عمده سبد غذایی مردم را تشکیل می دهد، نان است و متأسفانه در روز های اخیر قیمت نان افزایش چشمگیری داشته است.

بالا رفتن نرخ عرضه نان از یک سو و کوچک شدن حجم آن از سوی دیگر باعث نارضایتی عامه مردم شده و به گفته آن ها قیمت عرضه این محصول نسبت به اندازه حجم آن تناسب ندارد.

برای بررسی این موضوع که علت افزایش نان چیست؟ به سراغ برخی نانوایی ها رفتم و در این باره با شاطر های مختلف به گفت وگو پرداختم.

ابتدا وارد یک نانوایی بربری شدم و از مسئول این واحد صنفی علت افزایش قیمت نان بربری را سوال کردم، او در پاسخ به سوالم گفت: نانوایی ما یک واحد دولتی است و سهمیه آرد ما هم به صورت یارانه ای از سوی دولت تأمین می شود.

این شاطر با سابقه که حدودا 55 سال داشت، ادامه داد: سهمیه آردی که در ماه تحویل می گیریم، کفاف نیاز های ما را نمی‎ دهد و برای عرضه تعداد زیاد نان با مشکل مواجه هستیم و مجبوریم که از اندازه آن بزنیم و وزن نان را کاهش بدهیم تا از آن طرف در آخر ماه با مشکل کم آردی مواجه نشویم.

وی افزود: اگر در آخر ماه با کمبود آرد مواجه شویم مجبوریم تا به صورت آزاد آرد تهیه کنیم و طبیعتا باید این هزینه اضافی که برای خرید آرد آزاد پرداخت کردیم را از مردم دریافت کنیم.

در ادامه به نانوایی سنگکی رفتم و با شاطر جوان این واحد صنفی به گپ و گفت پرداختم.

رضا 38 سال دارد و به گفته خود از 14 سالگی در نانوایی و زیر نظر پدرش مشغول به کار شده و اکنون نیز در نانوایی که از پدرش خریداری کرده در حال کسب روزی حلال است.

این شاطر در پاسخ به این سوال که چرا قیمت نانی که به دست مردم می دهد با قیمت مصوب اتحادیه تفاوت دارد؟ گفت: ما طبق نرخ مصوب اتحادیه عمل می کنیم و به دلیل کمبود آرد سهمیه ای از بازار آزاد اقدام به تهیه آرد گندم سبوس دار می کنیم و برای همین هم مجبوریم بخشی از این هزینه های اضافی را از مردم دریافت کنیم.

او ادامه داد: وقتی به سراغ اتحادیه می رویم و از آن ها تقاضای آرد یارانه ای بیشتر می کنیم، مسئولان اتحادیه نانوایی به ما می گویند که سهمیه همین است و نمی توانید دکانتان را ببندید.

این شاطر جوان گفت: از شما می خواهم که صدای ما نانواها را به گوش مسئولان اتحادیه برسانید و به آن ها بگویید که سهمیه آرد ما را افزایش دهند، امروز تعداد جمعیت مردم افزایش یافته است و وضعیت مانند 20 سال گذشته نیست و تقاضا برای خرید نان بیشتر از گذشته است.

او گفت: از طرفی برای صرفه جویی در مصرف آرد مجبوریم تا از سر و ته نان بزنیم و اندازه آن را کوچک کنیم و این موضوع هم صدای مردم را درآورده است و نسبت به کوچک شدن نان اعتراض دارند که این گلایه هم به حق است، اما چه کنیم که ما هم به دلیل نبود آرد تحت فشار هستیم.

به سراغ چندین شاطر در نانوایی های مختلف رفتم و آن ها هم اعلام کردند که سهمیه آرد ما کم است و به همین دلیل یا باید به صورت آزاد آرد تهیه کنیم یا اینکه از مقدار وزن؛ چانه خمیر را کاهش دهیم که پس از انجام این اقدام سر و صدای مردم بلند می شود.

آن طور که از اظهارات شاطر ها پیداست، سهیمه دریافتی ماهانه آردشان که از سوی اتحادیه به دست آن ها می رسد کم استT به همین دلیل آن ها دست به انجام اقداماتی از قبیل تهیه آرد آزاد و یا کاهش وزن چانه خمیر برای پخت نان می زنند.

در همین رابطه بیژن نوروز مقدم رییس اتحادیه نان سنتی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص قیمت انواع نان، گفت: قیمت نان لواش و تافتون در نانوایی دولتی 300 تومان و 450 تومان در نانوایی آزاد پز است، همچنین قیمت نان تنوری در نانوایی دولتی 550 تومان و در نانوایی آزادپز 850 تومان، قیمت بربری ساده در نانوایی دولتی یک هزار تومان و در نانوایی آزاد پز هزار و 500 تومان است.

وی افزود: قیمت بربری کنجدی در نانوایی دولتی یک هزار و 500 تومان و قیمت بربری کنجدی در نانوایی آزادپز 2 هزار تومان است، همچنین نان سنگک ساده در نانوایی دولتی یک هزار و 200 تومان و برای سنگک دو رو کنجدی 500 تومان به قیمت نان ساده اضافه می شود؛ قیمت نان سنگک ساده در نانوایی آزادپز یک هزار و 800 تومان و قیمت نان دو رو کنجدی 500 تومان به قیمت نان ساده اضافه می شود.

از طرفی این نرخ از سوی اتحادیه نان اعلام شده که در بازار این محصول با تعرفه مشخص عرضه نمی شود، به عنوان مثال نان بربری ساده در نانوایی دولتی و یارانه پز با قیمت 2 هزار تومان و کنجدی آن نیز با قیمت 2 هزار و 500 تومان در حال فروش است.

قیمت هر قرص نان سنگک ساده در نانوایی های یارانه پز، 2 هزار و 500 تومان و هر قرص نان کنجدی نیز با قیمت 4 هزار تومان و هر یک عدد نان سنگک سبزی دار هم بین 5 هزار تا 6 هزار تومان در حال عرضه است.

از سوی دیگر اصغر پابرجا رییس اتحادیه فروشندگان نان های سنگکی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره افزایش قیمت نان سنگک، گفت: افزایش قیمتی در خصوص نان سنگک نداشتیم، اما به شدت به دنبال این افزایش هستیم، چرا که قیمت مواد اولیه و حقوق و دستمزد کارگران افزایش داشته است.

رییس اتحادیه فروشندگان نان های سنگکی درخصوص تأمین آرد در بازار، بیان کرد: شایعه کمبود آرد در بازار صحت ندارد و خوشبختانه تأمین می شود.

تنها مشکل افزایش قیمت مواد اولیه است که مشکلاتی را برای نانوایان ایجاد کرده است.

پابرجا با اشاره به قیمت یارانه ای نان سنگک در بازار گفت: قیمت نان سنگک ساده هزار و 800 تا 2 هزار تومان، نان سنگک کنجدی بین 3 تا 4 تومان آن هم به درخواست مشتری است.

در حال حاضر قیمت نان سنگک در بازار با اظهارات رییس اتحادیه فروشندگان نان های سنگکی درباره نرخ اعلامی اتحادیه یکی نیست و در عرضه این محصول اختلاف قیمتی وجود دارد.

برای بررسی به تخلف گرانفروشی نانوایان در سطح بازار، به سراغ سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی رفتیم و با وی به گفت وگو پرداختیم.

سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اینکه اقلام با چه قیمتی در بازار به فروش می رسند، بنا به نرخ اعلامی اتحادیه ها است.

وی افزود: ماموران سازمان تعزیرات بر اساس نرخ اعلامی اتحادیه ها در بازار حضور پیدا می کنند و بر اساس آن به موضوع گرانفروشی ورود کرده و احکام صادر می شود.

سخنگوی سازمان تعزیرات تصریح کرد: در خصوص گرانفروشی در بازار ابتدا باید از سوی مسئولان اتحادیه ها و سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان؛ پرونده های تخلف به این سازمان ارجاع شود تا نسبت به آن ها به مصادیق گرانفروشی ورود کنیم.

از صحبت های سخنگوی سازمان تعزیرات این گونه بر می آید که از سوی اتحادیه پرونده ای مبنی بر گرانفروشی در بازار نان به این سازمان ارجاع نشده است.

حال سوال این است که چرا اتحادیه نان در خصوص مشاهده گرانفروشی در بازار ساکت مانده و برای نظارت بر عرضه نان با قیمت مصوب اقدامی انجام نمی دهد؟ متأسفانه در بازار های مختلف گرانفروشی اقلام به صورت واضح و آشکار در حال انجام است و بازرسان سازمان های نظارتی چشم های خود را بر این تخلفات بسته اند و هیچ اقدامی برای تعدیل قیمت اقلام مصرفی خانوار ها در بازار نمی کنند.

اینکه در یک گشت چند واحد صنفی متخلف پلمب شود، دردی از گرانفروشی در بازار را دوا نمی کند، لذا باید این موضوع به صورت ریشه ای بررسی شود و برای همیشه از عرضه محصولات با قیمت خارج از نرخ مصوب جلوگیری شود.

در آخر باید منتظر ماند و دید که مسئولان تا کی از خواب غفلت خود بیدار خواهند شد و برای رسیدگی امور و انجام وظایفشان در بازار ورود خواهند کرد.


کلید واژه ها: افزایش قیمت نان - افزایش - افزایش قیمت - قیمت نان - قیمت - نانوایی - گزارش - اقلام - افزایش نان - موادغذایی - سبد غذایی - واحد صنفی - نان بربری - سهمیه آرد - نارضایتی - واحد - عرضه - سوال - مردم - مسئولان - گفت وگو - یارانه - یکی از - مختلف - بازار - دولتی - تشکیل - محصول - موضوع - تناسب

آخرین اخبار سرویس:
اصلاح نژاد دام با اتکا به نژاد داخلی و ظرفیت دام بومی عشایر

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران: 470 تخت به ظرفیت بیمارستان های استان افزوده شد

آزادی 33 زندانی جرائم غیرعمد در خراسا ن جنوبی از ابتدای سال

بهره برداری آزادراه شیراز - اصفهان تا 1400

سوییت هوم ها و مشکلی به نام دیده شدن!

قیمت نفت در بازارهای جهانی/20 مرداد 99

عربستان دوباره صادرات نفت به آمریکا را کاهش داد

با سهام عدالت بدون ضامن وام بگیرید

مویان مالیاتی مراقب کلاهبرداران اینترنتی باشند

پرداخت بیش از 360 میلیارد تومان تسهبیلات ازدواج

تصاویر | کارخانه تولید آجر در روستای فیض آباد گرگان

واردات 23 میلیون دلاری موز به کشور در 3 ماه

بهره مندی 154 راهنمای گردشگری فارس از تسهیلات بیماری کرونا

20 میلیون نفر؛ شمار جهانی مبتلایان ویروس کرونا همچنان رو به صعود

سهم بازاریان لرستان از درآمدهای مالیاتی هشت درصد است

این کالا بعد از کرونا گران می شود

اعتبارات ملی ، اهرم ورود قطار شهری کرج به ایستگاه مسافری

ساختمان سبز : تحولی در مصرف انرژی

نرخ سکه و طلا در بازار رشت

قیمت خودرو امروز 20 مرداد 99/ قیمت پراید اعلام شد

بهای جهانی طلا/ 20 مرداد 99

ارزان ترین قیمت بلیط هواپیما تهران-مشهد چقدر است؟

روزانه 35 هزار متر مکعبی لایروبی در بندر چابهار انجام می شود

فاز دوم همکاری های وزارت گردشگری با یونسکو آغاز می شود

400 واردکننده نهاده های دام و طیور در کشور

دعوت از دانش بنیان ها برای رفع نیازمندی های صنعت دریایی

اراده فولاد مبارکه بر حمایت حداکثری از ظرفیت های ارزشمند صنایع کوچک و داخلی است

ببینید | پیروزی لوکاشنکو بلاروس را متشنج کرد

منطقه آزاد ماکو بهترین ظرفیت را برای پیوند اقتصاد ملی با کشورهای همسایه دارد

رقابت چین با آمریکا به منظور تولید تاکسی های خودران

عرضه شاسی بلند جدید داج با شتاب 3.5 ثانیه

عرضه بلیت قطار های رجا برای محرم و صفر از فردا

عبور شاخص از مرز 2 میلیون و 100 هزار واحد

انتقاد بازنشستگان از عدم توجه به سابقه سخت و زیان آور در همسان سازی/ کارگران بازنشسته شاغل در مشاغل پرخطر متضرر شده اند!

پرداخت سرانه مراکز سالمندان و معلولین تا پایان مرداد

ساز ناکوک اطلاع رسانی در سازمان خصوصی سازی بورس را به هم ریخت

حجم تجارت خارجی در 4 ماهه امسال به 19.6 میلیارد دلار رسید

کاهش صد درصدی درآمد اهالی فرهنگ و هنر در سمیرم

صنایع وابسته به فلزات اساسی نیاز به واردات دارند

ارزش معاملات بورسی آذربایجان غربی از مرز 2600 میلیارد ریال گذشت

لزوم ثبت نام متقاضیان دریافت سوخت در سامانه فرآورده های نفتی

یک کارتن سازی با نگرشی کاملا متفاوت

توزیع 7000 غذای گرم و سبد کالا میان نیازمندان اردبیل

گردش تند اقتصاد با حمایت از مشاغل خانگی

سهم دلار در تجارت چین و روسیه به پایین ترین سطح تاریخ رسید

استخدام مهندس شیمی در شرکت تجارت و صنعت ظریفان در قم

اجرای ساماندهی شبکه فاضلاب محله موسک مریوان

استخدام مدیر بازرگانی در گروه ساختمانی زاگرس قم

تشکیل جلسه فوق العاده برای بررسی لایحه اصلاح مالیات های مستقیم

اجرای آزمایشی طرح ملی «کمربند هارنس» در توزیع برق استان مرکزی

جزییات ارائه تسهیلات ویژه و جدید به بازنشستگان کشوری تشریح شد

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه (رشته مکانیک) در همدان

آغاز ریزش قیمت خودرو در بازار + جدیدترین قیمت

یک گمانه قوی برای خبر خوش رییس جمهور

اردبیل 7 درصد عسل کشور را تولید می کند

آخرین آمار مبتلایان کرونا در جهان در 20 مرداد+ تفکیک کشورها

بیمه بیکاری ناشی از کرونا در آذربایجان غربی به 12 هزار نفر پرداخت می شود

کاهش قیمت دلار

رشد 4 درصدی نفت سنگین ایران

باشگاه مشتریان سازمان تامین اجتماعی در سراسر کشور به بهره برداری رسید

امروز و فردا در کدام استان ها باران می بارد؟

آغاز مرحله دوم فروش سهام عدالت در سامانه سعدی

دانشگاه کالیفرنیا، میزبان نخستین کرسی مطالعات زرتشتیان در آمریکا

خودرو های دپو شده مناطق آزاد ترخیص شد

جزییات پانزدهمین عرضه اولیه امسال بازار سهام اعلام شد

فریم عینک قاچاق در بندرعباس کشف شد

93 درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شد/ رشد 7 درصدی خرید تضمینی

افزایش دما در بیشتر مناطق شمالی و پایتخت

پرداخت 860 میلیون تومان تسهیلات اشتغال روستایی در میناب

6 هزار و 170 میلیارد ریال تسهیلات رونق تولید در استان مرکزی پرداخت شد

ارتقای کیفیت و سرعت خدمات ساتا به بازنشستگان در بستر الکترونیک/ پرداخت 130 میلیارد تومان وام به 14 هزار بازنشسته نیروهای مسلح

تصویب فاز دوم همکاری های وزارت گردشگری، UNESCO و UNWTO

قیمت جهانی طلا امروز 1399/05/20

قیمت جهانی نفت امروز 1399/05/20

پرداخت مطالبات کشاورزان اصفهانی از خرید تضمینی گندم

کاهش قیمت رسمی 20 ارز

سهام هیوندای موتور با اعلام برنامه ساخت خودروی برقی 10 درصد افزایش یافت

مالیات قطعی مودیان خراسان شمالی منوط به تسلیم اظهارنامه های توافقی

ناشنوایان و آشفته بازار سمعک

رشد 34 درصدی ورود ترانزیت کالا به منطقه ویژه اقتصادی پیام

57 درصد عضو کتابخانه های ایلام، خانم هستند

تصفیه خانه فاضلاب مریوان

ساخت پیانو با بیش از سه هزار و 500 قطعه خانه سازی

محدودیت های کرونایی مشاغل همچنان ادامه دارد/ نقطه پایان محدودیت ها اعلام می شود

هنر فراز و فرود بر روی جسم سخت

اشتباه رایج هنگام خرید گوشی

امروز حق مسکن کارگران تعیین تکلیف می شود؟

سرمایه گذاری مکفی در حوزه تولید میوه های گرمسیری نشده است

پیامدهای بحران کرونا برای بزرگترین اقتصاد اروپا

آمار جهانی کرونا در 20 مرداد: شمار مبتلایان از 20 میلیون نفر گذشت، قربانیان 734 هزار نفر

محتوای «گشایش اقتصادی»

 «فولاد» امروز 20 مرداد بازگشایی می شود؟

تامین نقدینگی تولید از بازار بورس مشکل تامین پول را حل می کند

مزایده عمومی پروانه معادن تحت تملک صندوق بیمه معدن

اجرای قانون در شهرستان دماوند نباید، سلیقه ای باشد

تبعات مالیات خانه ­ خالی بر بازارها

رونق اجاره هوشمند با استارت آپ ها

تغییر وضعیت جزیره بوموسی از سبز به سفید

مالیات خانه های خالی بانک ها و دستگاه های دولتی 2 برابر می شود

خودروهای دپو شده مناطق آزاد ترخیص شد

سکوت در مقابل افزایش قیمت نان

سکوت در مقابل افزایش قیمت نان