موضوعات داغ: - تيم فوتبال پرسپوليس - آژانس بين المللي انرژي اتمي - پرديس دانشگاهي - طرح اقدام ملي مسكن - سيستان و بلوچستان - سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس - اقدام ملي مسكن - طرح اقدام ملي - جمهوري اسلامي ايران - دانشگاه آزاد اسلامي - قير طبيعي - اداره صنعت - مستند مسابقه خانه ما - لوسترهاي مدرن - سند آمايش سرزمين - شهر عسلويه - محمود كاظمي - دلستر - تقلب هاي علمي - پليس امنيت تهران - محمدسليماني - آلودگي آب - بوركي

مطالب مرتبط:
ماندگاری برخی از اثرات کرونا بر جهان پس از پایان همه گیری
کاهش 50 درصدی درآمد گردشگری جهان با شیوع کرونا
آخرین آمار رسمی کرونا در ایران و جهان | افزایش فوتی ها در عراق | وضعیت نامطلوبِ اکثر استان های ایران
کاهش 50 درصدی درآمد گردشگری جهان با شیوع کرونا
شمار قربانیان کرونا در جهان از 532 هزار نفر گذشت
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:352020-07-05سياسي

یک دانشگاهی: بازطراحی نظام حکمرانی جهان گزینه مناسبی در پسا کرونا است


ایرنا- عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باز طراحی نظام حکمرانی و بهینه سازی کارکردها و عملکردها مهمترین راهکار برای بهتر زیستن شهروندان ایرانی در جهان پس از کرونا به شمار می رود.

- " مشهد- ایرنا- عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باز طراحی نظام حکمرانی و بهینه سازی کارکردها و عملکردها مهمترین راهکار برای بهتر زیستن شهروندان ایرانی در جهان پس از کرونا به شمار می رود.

دکتر مهدی فیضی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در دوران پسا کرونا دولت باید تلاش کند اقتصادی تر به معنای کارآمدی بیشتر کشور را مدیریت کند و به بیان دیگر مدیریت اقتصاد کشور باید چابک تر و به روزتر باشد و بتواند کارآمدتر منابع را تخصیص بدهد و مدیریت کند تا ارزش افزوده بیشتری تولید کند.

وی ادامه داد: در حال حاضر نگاه حکمرانی ایران دچار چالشهای اساسی است و همانند ماشین بسیار سنگینی است که بهترین راننده ها اگر پشت آن بنشینند نمی توانند ماشین را به خاطر سنگینی حرکت دهند بنابراین این ماشین باید چابک، بهینه، بازسازی و باز طراحی شود و فرایند تصمیم سازی در آن بهبود یابد و متناسب با جهان کنونی، آماده برای جهان پسا کرونا باشد.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در دوران کرونا چون دولت از سویی منابع کمتری در اختیار دارد و از سوی دیگر با هزینه های بیشتری مواجه است نمی تواند با سیاست های قبلی کشور را اداره کند و لذا برای دوران پسا کرونا باید از همین اکنون برنامه ریزی شود.

فیضی افزود: بحران کرونا اکنون جدی است و نه تنها در دهه اخیر بلکه در سده اخیر بزرگترین بحران اقتصادی جهان بعد از جنگ جهانی دوم است، این بحران از چند جهت خاص است و برای نخستین بار نه فقط کشورهای عقب مانده و در حال توسعه بلکه همه کشورهای جهان به ویژه کشورهای توسعه یافته را درگیر کرده است و اثرات زیادی در کاهش رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته و در نتیجه کاهش رشد اقتصاد جهانی داشته است.

وی اضافه کرد: همان طور که جهان پسا کرونا جهان جدیدی خواهد بود، ایران پسا کرونا نیز ایرانی متفاوت خواهد بود، چرا که از یک سمت کاهش عرضه و کاهش نیروی کار به دلیل فاصله گذاری اجتماعی و آسیب دیدن زنجیره تولید و افزایش نا اطمینانی در زنجیره های تولید را به ویژه در شرایط تحریم شاهد هستیم و از طرفی شاهد کاهش تقاضای مصرف به ویژه در بسیاری از حوزه های خدماتی مانند گردشگری هستیم.

صنعت گردشگری بزرگترین آسیب را از کرونا در خراسان رضوی دید عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در جهان پسا کرونا با بازارهای جدید و مفاهیم جدید رو به رو هستیم به طوری که مفهوم کار، تولید و ارزش افزوده تغییر یافته و مفاهیمی مانند بیمه بیکاری، حقوق و دستمزد در اولویت قرار می گیرند.

فیضی افزود: جهان پسا کرونا در خود فرو رفته تر است و همان طور که آدمها با اکراه بیشتری با هم روابط برقرار خواهند کرد کشورها نیز درونگرا شده و در تعاملات بین المللی خود همین رویه را پیش خواهند گرفت و لذا برای رویارویی با این فضای جدید بایستی با دیپلماسی قوی آماده باشیم تا شکنندگی کمتری داشته باشیم.

وی ادامه داد: به طور کلی بحران همه گیر کرونا تاثیر زیادی دربخش خدمات روی اقتصاد باقی گذاشته است و در سطح استان خراسان رضوی یکی از مهم ترین خدماتی که چرخه اقتصاد استان را می گرداند بحث گردشگری به دلیل وجود بارگاه مقدس حضرت امام هشتم (ع) بود.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد گفت: کرونا زنجیره خدمات گردشگری نظیر هتل ها، آژانس های مسافرتی و رستورانها را متاثر ساخته و یکی از بزرگترین آسیب های ناشی از کرونا در صنعت گردشگری بوده است که این آسیب در کوتاه مدت و میان مدت هم به حالت قبل از کرونا باز نخواهد گشت.

فیضی افزود: چون استانی هستیم که از سرمایه معنوی اقتصاد را راه می بریم و لذا در مقابل بحرانهایی که این سرمایه معنوی را تحت تاثیر قرار می دهند به شدت آسیب پذیر هستیم از این رو لذا دست اندرکاران استان دقت کنند شاخص آسیب پذیری اقتصاد را کاهش دهند که لازمه آن تنوع زمینه های درآمدزایی، اشتغال و تولید در استان است.

بحران کرونا برای نخستین بار در جهان همزمان عرضه و تقاضا را متاثر کرد عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه کرونا اولین بحرانی است که عرضه و تقاضا را همزمان در اقتصاد متاثر کرد گفت: در بحران کرونا تعادل جدیدی در اقتصاد کشور رخ داده است به طوری که آسیب کرونا در دو بخش عرضه و تقاضا به طور همزمان مطرح است که این موضوع تا حدی بحران را خاص می کند چرا که معمولا این اتفاق همزمان در اقتصاد هم در بخش عرضه و هم در بخش تقاضا رخ نمی دهد.

فیضی افزود: کاهش تقاضا به خاطر خانه ماندن بیشتر مردم و عدم حضور در اجتماع و کاهش خرید محصولاتی مانند پوشاک و کاهش عرضه از بابت کاهش تولید در عمده بخش های اقتصادی رخ داده است که پیامد این تغییرات اقتصادی افزایش معنادار نرخ بیکاری و کاهش نرخ اشتغال و افزایش شدید فقر مطلق بوده است بدین معنا که خانواده هایی که درآمد پایدار نداشتند از نظر مالی شوکی جدی به آنها وارد شده است و به خط فقر مطلق رسیده اند و تامین حداقل نیازهای معاش اولیه شان دچار مشکل شده است.

وی افزایش کسری بودجه دولت و عدم تعادل بین درآمد و هزینه را از دیگر تبعات جدی کرونا برشمرد و ادامه داد: از طرفی درآمدهای مالیاتی دولت از دو بخش مالیات بردرآمد و مالیات بر ارزش افزوده و همچنین کاهش قیمت جهانی نفت کاهش یافته است و از طرفی هزینه های دولت از بابت بهداشت و درمان و ارائه بسته های حمایتی برای خانواده های آسیب پذیر افزایش یافته و این موضوع عدم تعادل در بودجه را افزایش داده است و لذا پیش بینی می شود دولت امسال با کسری بودجه جدی تر از همیشه مواجه شود که این تاثیر خود را در تورم جدی نشان می دهد.

تاثیر کرونا بر افزایش نرخ ارز عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد افزایش قیمت ارز و کاهش ارز در دسترس را از دیگر تبعات مهم کرونا عنوان کرد و گفت: ارز همیشه از دو محل صادرات نفتی و غیر نفتی تامین می شده است که هر دو متاثر از بحران کرونا هستند و اکنون ارز موجود در کشور و ارز در دسترس و دلار کاغذی خیلی کاهش یافته است و از طرفی تقاضا برای ارز افزایش یافته است و به دلیل افزایش واردات دچار چالش جدی در نرخ ارز خواهیم بود و دچار افزایش قیمت ارز بیش از روند مرسوم هستیم.

فیضی با اشاره به این که تغییر جنس تعامل انسانها با یکدیگر در حقیقت جنس و نوع اقتصاد را هم تغییر خواهد داد افزود: پروتکل های بهداشتی در همه جاهایی که آدمها با هم در تعامل هستند مانند حمل و نقل و رستورانها باعث می شود بنگاهها نرخ های جدیدی را برای خدمات و محصولات پیش بینی کنند و در نهایت این بنگاهها از صنعت های مختلف مثل رستوران داری و حمل و نقل خارج شوند و این موضوع خودش در افزایش نرخ بیکاری و تورم و کاهش سطح رفاه عمومی، افزایش فقر و افزایش نابرابری و شاخص های دیگر خود را نشان می دهد.

وی ادامه داد: کشور ایران حتی در پیش از کرونا شرایط و وضع جالبی نداشت و در شرایط رکود تورمی بود و کرونا این وضعیت را تشدید کرد و در این شرایط سفره های مردم کوچکتر و درآمد سرانه کمتر شده است و نابرابری ها و تبعات اجتماعی بحران شامل افزایش جرم، جنایت، طلاق و خشونت های اجتماعی افزایش می یابد و این وضعیت می تواند بحران در بحران ایجاد و کنش های محیط زیستی و اقتصادی و ابر بحران را در کشور زنده کند.

براساس آخرین آمار رسمی، تاکنون 237 هزار و 878 نفر در ایران به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت 148 نفر در 24 ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به 11 هزار و 408 نفر رسیده است.

همچنین تاکنون 198 هزار و 949 نفر از مبتلایان به کرونا در ایران بهبود یافته اند.


کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی مشهد - شهروندان ایرانی - حکمرانی - دانشگاه فردوسی - اقتصاد - عضو هیات علمی - دانشگاه - کرونا - مدیریت - هیات علمی - شهروندان - طراحی - عضو هیات - ایران - ایرنا - نظام - فردوسی - راهکار - جهان - ایرانی - مشهد - ارزش افزوده - اقتصاد کشور - کشور - هیات - گروه - سازی - علمی - خبرنگار - کارآمدی

آخرین اخبار سرویس:
ظریف بیروت را به مقصد تهران ترک کرد

نظر آیت الله نوری همدانی در مورد حکم نذر در شرایط کرونا

نحوه ساخت ساعت های رنگی جذاب با چوب بستنی

حادثه در حین کار جزء حوادت ناشی از کار است؟

ایجاد بازار مشترک کشورهای تحریم شده

نماینده مجلس: آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

آمریکا چگونه می خواهد از مکانیسم ماشه علیه ایران استفاده کند؟

ظریف: امنیت لبنان، امنیت همه منطقه است

خط مقاومت و مبارزه با اشغالگری را ادامه می دهیم/ تحت تأثیر اقدامات خائنانه قرار نمی گیریم

آیت الله علم الهدی: هیچ عذری نیست که امسال برنامه عزاداری را تعطیل کنید

ظریف: امنیت لبنان، امنیت همه منطقه است

مصاحبه شنیدنی با یک روانشناس/ به زنت بگو دوستت دارم!

5000 جهیزیه به نوعروسان نیازمند در زنجان اهدا می شود

علیرضا زاکانی: نظام آموزشی کشور نیازمند تغییر است

پوتین خواستار نشست آنلاین شورای امنیت با مشارکت ایران و آلمان شد

پوتین: اتهامات بی اساسی علیه ایران مطرح می شود

نماینده ولی فقیه و استاندار خراسان جنوبی رحلت آیت الله ربانی را تسلیت گفتند

با هرگونه اوباشگری قاطعانه برخورد می شود

روز حقانیت اسلام

درباره احمد فردید

سامانی: وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت محکومین اجباری ندارد

مجلس های اسلامی یمن توافق امارات و اسراییل را حاصل دهه ها خیانت پنهان دانستند

25 درصد مردم پایتخت از ماسک استفاده نمی کنند

اهدای تجهیزات پزشکی به بیمارستان امیرالمومنین مراغه

«کلمه باقیه» شامل چه کسانی می شود؟ + صوت آیه 28 سوره زخرف

محکومیت اقدام خیانت آمیز امارات

پوستر عزاداری یک هیات با رعایت پروتکل های کرونا +عکس

مقام فلسطینی، امارات را به بازی با کلمات متهم کرد

هدف مرکز آموزش نجات نهاجا، تقویت بنیه دفاعی و توان رزمی است

پوستر عزاداری یک هیات با رعایت پروتکل های کرونا +عکس

برگزاری مراسم اربعین به وضعیت کرونا در ایران و عراق بستگی دارد

رائفی پور: مثل حسن عباسی داد و بیداد نمی کنم +فیلم

«کلمه باقیه» شامل چه کسانی می شود؟ + صوت آیه 28 سوره زخرف

جمله سردار شهید سلیمانی بر دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) +عکس

سخنگوی وزارت کشور طرح مجدد ادعای دخالت وزارت کشور در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان را رد کرد

پیشنهاد یک نماینده مجلس برای جلوگیری از پرداخت حقوق های نجومی

علم الهدی: عذری برای تعطیلی عزاداری محرم نداریم

اخبار پربازدید امروز جمعه 24 مرداد

گفت وگوها درباره ایران در شورای امنیت پرتنش شده است | اتهامات بی اساسی علیه ایران مطرح می شود

هدف مرکز آموزش نجات نهاجا، تقویت بنیه دفاعی و توان رزمی است

فرمانده کل ارتش از فرماندهی کل قوا قدردانی کرد

تدفین پیکر 2 شهید مدافع حرم در مشهد

واکنش سامانی به شایعات درباره نقش وزارت کشور در تبعید محکومان

تکذیب ادعای دخالت وزارت کشور در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان

ابهام های ادامه دار در سازمان جهاد دانشگاهی کرمانشاه /فیلم

وزارت کشور هیچگونه نقشی در تعیین نقاط اقامت اجباری محکومین ندارد

تکذیب ادعای دخالت وزارت کشور در تعیین جدول اقامت اجباری محکومان

آیت الله ربانی از علمای برجسته و مبارز انقلابی بیرجند به دیار باقی شتافت

بخش خبری 20:00 جمعه 24 مرداد 99

نشست هفته آینده کمیسیون امور داخلی مجلس اعلام شد

فیفا و پیگیری نابودشدگان ایرانی

واکنش آخوندی به ادعای یک نماینده درباره شایعه خروجش از کشور | خدا به مردم ایران با نمایندگانی چون شما رحم کند

آغاز ساخت طولانی ترین پل معلق کشور در ازنا و خلخال/ احداث پل 496 متری

داوطلبان کنکور حتما این مطلب را بخوانند

هشدار آیت الله صفایی به فرانسه درباره لبنان

جمع آوری 100 امضا برای تحقیق و تفحص درباره کنکور

چاپ 50جلد کتاب در حوزه دفاع مقدس در قزوین

پرونده فرودگاه قدیم، غار نمکدان و پلاژ بانوان قشم روی میز دادستان

ظریف: ما در کنار ملت لبنان هستیم

مراسم فارغ التحصیلی تکاوران دریایی

«مباهله» سند بارز حقانیت امیرالمؤمنین(ع)

بدون تعارف؛ قسمت 183

بازگشت 70 شهروند ایرانی از تاجیکستان

4 اقدام ضربتی و مهم روحانی /رییس جمهور چگونه در هفته گذشته از سد چهار چالش بزرگ عبور کرد؟

آقای وزیر در اتوبوس شرکت واحد +عکس

ظریف: ایران در کنار ملت و مقاومت لبنان است

70 ایرانی از تاجیکستان بازگشتند

دلجویی رییس شورای شهر مشهد از اهل سنت

گرگان همچنان در وضعیت قرمز

سازش ذلیلانه حاکمان امارات⁩ متحده عربی با رژیم جنایتکار صهیونیستی، خیانت به آرمان فلسطین است

واکنش سامانی به شایعات درباره نقش وزارت کشور در اقامت اجباری محکومان

واکنش وزیر سابق به اتفاقات اخیر در بورس + عکس

دنیای واقعی و زندگی واقعی بشر از زمان حضرت ولیّ عصر شروع می شود

ببینید | سلام کرونایی رییس جمهورهای استونی و لیتوانی

تاکید سفیر فرانسه در سازمان ملل بر حفظ برجام

رصد شبانه روزی فعالیت اوباش در فضای مجازی/ برخورد قاطع پلیس با عوامل ناامنی در کشور

زالی: شعله ور شدن کرونا را فقط به حساب مردم بگذاریم، خطا است

واکنش قالیباف به سازش ذلیلانه حاکمان امارات با رژیم صهیونیستی

شبکه برق پایتخت ایمن سازی شد

وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت محکومین اجباری ندارد

وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت اجباری محکومین ندارد

ضرورت تشدید نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی

مجلس خبرگان با رسالت خطیر انتخاب رهبری

مبارزه با فساد در قوه قضاییه برای مردم امیدآفرین است

فاطمه هاشمی: پدرم نقشی در انتخاب کاخ مرمر نداشت

عباس آخوندی به ادعای خروجش از ایران پاسخ داد

کرونا | افزایش کشته های کرونا در کیش

آگهی عرضه اوراق سلف نفتی هیچ ارتباطی با مصوبه سران قوا ندارد

وزارت کشور نقشی در تعیین محل اقامت محکومین ندارد

40 درصد ساختمان های نوسازی شده در پایتخت کیفیت ندارند

بررسی چگونگی برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم و صفر در شهر ایوان کی

اصلاح طلبان در نقد خود و نظام، فرافکنی می کنند

80 درصد از پهنای باند اینترنت کشور در اختیار خارجی هاست

ایران هنوز درخواست دسترسی آژانس را محقق نکرده است

هشدار قالیباف به کشورهای عربی

ایثارگران برای فروش سهام «بانک دی» عجله نکنند/ماجرای عقده دل مادر شهید قربانخانی / بیش از 140 نفر در راه مبارزه با بیماری کرونا شهید شده اند

اشک های معاون روحانی و روایت ناگفته های فاجعه منا | واکنش به شایعه کوتاهی عوامل کاروان ها | ماجرای زنجیره انسانی گارد ویژه سعودی

ورود هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس به موضوع ادعای میرسلیم

پوستر عزاداری یک هیات با رعایت پروتکل های کرونا

تصاویری از افتتاح پروژه بازسازی باب القبله صحن و طلاکاری ایوان حرم حضرت عباس (ع)

یک دانشگاهی: بازطراحی نظام حکمرانی جهان گزینه مناسبی در پسا کرونا است

یک دانشگاهی: بازطراحی نظام حکمرانی جهان گزینه مناسبی در پسا کرونا است