مطالب مرتبط:
آمار تکان دهنده کرونا | هر دقیقه 3 مرگ در جهان؛ 3 کشور در اوج تلفات
آمار تکان دهنده کرونا | هر دقیقه 3 مرگ در جهان؛ 3 کشور در اوج تلفات
فیلم | وضعیت وخیم دامادی که 2 روز پس از مراسم عروسی کرونا گرفت
بیکاری| نرخ بیکاری کشورهای اروپایی کماکان بالا می رود
ابتلای 12 بازیکن به کرونا قطعی شد/ بازی استقلال به تعویق افتاد رسانه7 | اخبار ورزشی
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:252020-07-05پزشكي

موج دوم کرونا و کشورهای خوش خیال | 10 کشور در معرض خطر موج دوم کروناویروس


 21 کشور از 45 کشوری که تا به امروز در آنها بیش از 25 هزار مورد ابتلا به کروناویروس ثبت شده است درحال حاضر سطح واکنششان به این بیماری عالم گیر را کاهش داده اند.

- موج دوم کرونا و کشورهای خوش خیال 10 کشور در معرض خطر موج دوم کروناویروس"  21 کشور از 45 کشوری که تا به امروز در آنها بیش از 25 هزار مورد ابتلا به کروناویروس ثبت شده است درحال حاضر سطح واکنششان به این بیماری عالم گیر را کاهش داده اند.

از این تعداد، 10 کشور شاهد افزایش موارد ابتلا هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از شرق، پژوهش پابلو گوتیئرز و اشلی کیرک درباره کشورهایی که در معرض خطر موج دوم کروناویروس" هستند را بخوانید: از 45 کشوری که تا به امروز در آنها بیش از 25 هزار مورد ابتلا به کروناویروس ثبت شده است، 21 کشور درحال حاضر سطح واکنششان به این بیماری عالم گیر را کاهش داده اند.

از این تعداد، 10 کشور شاهد افزایش موارد ابتلا هستند.

10 کشوری که هم اکنون شاهد افزایش جدی شمار موارد ابتلا به کروناویروس هستند، جزء کشورهایی اند که رویکردهای کمتر سخت گیرانه ای در مدیریت شیوع این بیماری داشته اند.

گروه تحلیل داده های کروناویروس گاردین، با مشارکت مرکز رصد واکنش دولت ها در برابر کروناویروس دانشگاه آکسفورد، نشان می دهد از 45 کشوری که بیش از همه به این بیماری مبتلا شده اند، واکنش 10 کشور در برابر این پاندمی خوش خیالانه ارزیابی می شود؛ این یافته تردیدی باقی نمی گذارد که سیاست های مؤثر دولت ها درباره سلامت عمومی بر کاهش [موارد ابتلا] تأثیر آشکاری دارد.

این کشورها عبارت اند از ایالات متحده (که [اکنون] شاهد بزرگ ترین افزایش در موارد کروناویروس از ماه آوریل است)، ایران، آلمان و سوییس (در هفته جاری میزان بازتولید ویروس (R rate) در این دو کشور اروپایی افزایش یافته است).

همه این کشورها در آستانه موج دوم ابتلا هستند و واکنش کمتر سخت گیرانه آنها موجب افزایش هفته به هفته شمار موارد ابتلا شده است.

از بین کشورهایی که بیش از همه مبتلاشده اند و در آنها هنوز هم محدودیت های ترددی سخت گیرانه ای برقرار است، 9 کشور هنوز هم شاهد افزایش شمار موارد ابتلا هستند، درحالی که در سه کشور در بین این کشورها منحنی ابتلا در حال صاف شدن است.

کارشناسان درباره خطر موج دوم کروناویروس هشدار می دهند و سازمان بهداشت جهانی (WHO) هم چند روز پیش رکورد جدیدی در شمار موارد ابتلا به کروناویروس در سطح جهان ثبت کرد؛ ولی بسیاری از کشورها در مواجهه با واقعیت های بی رحمانه اقتصادی به گزینه بازگشایی اقتصادهایشان روی می آورده اند.

1.

کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها شاهد افزایش [موارد ابتلا] هستند: کشورهایی در این دسته قرار می گیرند که نمره شاخص سخت گیری [تمهیدات کنترلی] شان، مطابق آخرین داده های مرکز رصد دانشگاه آکسفورد، کمتر از 70 (از صد نمره) است.

این مرکز کمپین های اطلاع رسانی عمومی، تمهیدات کنترلی و تعطیلی های اعمال شده در کشورها را ارزیابی می کند و به آنها نمره ای از یک تا صد می دهد که به آن شاخص سخت گیری گفته می شود.

میزان بازتولید کروناویروس در آلمان در اوایل این هفته تقریبا به سه افزایش یافت؛ این افزایش پس از شیوع این بیماری در یک کشتارگاه رخ داد و موجب برقراری منع تردد در دو استان شد.

همه اینها پس از آن اتفاق افتاد که این کشور از سطح واکنشش در برابر این پاندمی کاست و شاخص سخت گیری آن از 73 به 50 در اوایل ماه می کاهش یافت.

درحالی که افزایش عددی شمار مبتلایان جدید در آلمان در این نقطه هنوز اندک است، عربستان سعودی و ایران پس از کاهش محدودیت های ترددی شاهد موج دوم قطعی بیماری هستند.

در ایران با کاهش محدودیت ها در ماه می [اردیبهشت] پیک دوم ویروس شروع شد، درحالی که مقامات این کشور افزایش آمار ابتلا را به دلیل افزایش [ظرفیت و میزان] تست گیری می دانند، افزایش نسبت تست های مثبت [به کل تست ها] حاکی از آن است که ویروس یک بار دیگر در میان مردم ایران پخش شده است.

در این بین در ایالات متحده در ماه ژوئن شاخص سخت گیری ، پس از آنکه چندین فرماندار از محدودیت های ترددی در ایالت هایشان کاستند، رو به کاهش گذاشت.

کاهش شاخص سخت گیری به فوران [موارد ابتلا] در سطح محلی منجر شد و شمار هفتگی مبتلایان جدید 25 درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافت.

توماس هیل، دانشیار سیاست گذاری عمومی در School of Government and research بلاوتکین، به ریاست مرکز رصد واکنش دولت ها در برابر کروناویروس دانشگاه آکسفورد، می گوید: کشورهای آسیایی و اروپایی ای که در مراحل اولیه [این پاندمی] مبتلا شدند و آسیب دیدند و توانستند موارد ابتلا را محدود کنند، سریع تر از قرنطینه بیرون آمده اند.

همچنین شاهد بوده ایم کشورها هنگام مواجهه با افزایش بسیار زیاد هزینه های اقتصادی [ناشی از اعمال محدودیت ها] به سرعت از قرنطینه خارج شدند؛ مثل هند.

طبق چک لیست های کاهش محدودیت ها ی ما بسیاری از کشورها در حال خروج از قرنطینه [و شُل کردن محدودیت ها] هستند، بدون آنکه به شروط مطلوب پیشنهادی سازمان بهداشت جهانی رسیده باشند .

2.

کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها در حال بهبود هستند: نشانه های مثبتی وجود دارد که نشان می دهد شمار مبتلایان در سایر کشورهایی که سیاست های کمتر سخت گیرانه ای [در قبال کووید 19] داشته اند، همچنان در حال کاهش است.

در مجموع نمره شاخص سخت گیری در 11 کشور از 45 کشوری که بیش از همه مبتلا شده اند، کمتر از نمره میانگین (70) است، بااین حال موارد ابتلا در آنها رو به کاهش است.

این دسته شامل کشورهایی است که پس از آسیب های ناشی از نخستین موج ابتلا محدودیت های ترددی شدیدی اعمال کردند (مانند ایتالیا و اسپانیا)، به علاوه کشورهایی که هرگز محدودیت های این اندازه شدیدی تحمیل نکردند (مانند بلاروس).

ایتالیا و اسپانیا که جمعا حدود نیم میلیون مبتلا و 62 هزار مرگ ناشی از کووید 19 ثبت کرده اند، با وجود کاهش چشمگیر محدودیت ها، شاهد کاهش 25درصدی شمار هفتگی موارد جدید ابتلا بوده اند.

با وجود کاهش شمار مبتلایان به کروناویروس در این دو کشور، متخصصان به آنها هشدار داده اند که باید همچنان محتاطانه عمل کنند.

مارتین مک کی، پروفسور سلامت همگانی در School of Hygiene & Tropical Medicine لندن، به گاردین گفت: ما شاهد اوج گیری دوباره ویروس در برخی ایالت های ایالات متحده (مانندآریزونا) بوده ایم که قبلا توانسته بودند میزان ابتلا را تثبیت کنند و حتی پیک ابتلایشان را کمی کاهش دهند.

ایران هم حالا شاهد چیزی است که ظاهرا پیک دوم ویروس است، هرچند بحث و جدل ادامه داری درباره نقش و تأثیر افزایش تست گیری وجود دارد.

کاستن از محدودیت ها می تواند بی خطر باشد، مشروط بر آنکه: شیوع بیماری به سطوح بسیار پایینی کاهش یافته باشد، بسیار پایین تر از سطح فعلی بریتانیا و علاوه بر آن، یک سیستم درست وحسابی بیماریابی، تست، ردیابی، جداسازی و پشتیبانی هم وجود داشته باشد .

3.

کشورهای محتاطی که شاهد افزایش موارد [ابتلا] هستند: در مجموع در هفت کشور از آن 45 کشوری که بیش از 25 هزار مورد ابتلا به کروناویروس گزارش کرده اند، هنوز هم منع تردد برقرار است؛ شاخص سخت گیری این هفت کشور چیزی بین 70 تا 80 است.

بااین حال در این کشورها موارد ابتلا همچنان رو به افزایش است.

یکی از کشورهای این گروه برزیل است که از نظر رکورد موارد ابتلا، [پس از آمریکا]، در رده دوم قرار دارد، درحالی که گفتار رییس جمهور بولسونارو اصلا محتاطانه نیست و نمره شاخص سخت گیری این کشور هنوز هم تقریبا بالاست، چون در برخی ایالت ها فرماندارها طرح های منع تردد را لغو نکرده اند.

با وجود آنکه شمار هفتگی مبتلایان در برزیل همچنان رو به افزایش است (هر هفته 17.

5 درصد)، ولی پس از آنکه فرماندارهای ایالت ها به منظور اولویت بخشی به اقتصاد آسیب پذیر این کشور از محددیت های تردد محلی کاستند، شاخص سخت گیری این کشور در ماه گذشته اندکی کاهش یافته و در پی کاهش محدودیت ها، موارد ابتلا بار دیگر افزایش یافته است.

4.

کشورهای محتاطی که شاهد کاهش موارد [ابتلا] هستند.

در پنج کشور دیگر هنوز هم محدودیت ها در سطح تقریبا محتاطانه ای قرار دارد، با این تفاوت که تأثیر این سیاست محتاطانه دارد معلوم می شود: این کشورها شاهد کاهش هفته به هفته شمار موارد ابتلای هفتگی هستند؛ این گروه شامل افغانستان، ایرلند، بریتانیا، روسیه و مکزیک است.

نمره شاخص سخت گیری بریتانیا درحال حاضر 73 است؛ این رقم در آغاز ماه می 76 بود: این کشور توانست با تهمیداتی مانند قرنطینه کردن مسافرانی که از خارج وارد کشور می شدند، کاهش محدودیت های مبتنی بر فاصله گیری اجتماعی در اوایل ماه ژوئن را موازنه [خنثی] کند.

شمار موارد ابتلای جدید در این هفته 11.

4 درصد از هفته پیش کمتر بود؛ این کاهش نشان می دهد کاهش محدودیت ها در بریتانیا هنوز هیچ نشانه ای از موج دوم پدید نیاورده است.

5.

کشورهایی تحت قرنطینه ای که منحنی ابتلای آنها صاف است: در چندین کشور خاورمیانه و آمریکای لاتین هنوز هم منع ترددهای سخت گیرانه ای برقرار است؛ شاخص سخت گیری این کشورها بیش از 80 است.

سه کشور اکوادور، قطر و پرو، به موفقیت هایی رسیده اند و منحنی های اپیدمی شناختی شان به طرز چشمگیری صاف است.

موارد ابتلای هفتگی جدید در پرو و قطر هفته به هفته 25 درصد کاهش یافته است.

هر دو کشور برای [مهار] شیوع های عمده بیماری سخت مبارزه کرده اند ولی اگر روند مثبت اخیر ادامه یابد، چه بسا بتوانند از شدت محدودیت ها و سطح واکنش خود در برابر پاندمی بکاهند.

6.

کشورهایی که در عین برقراری محدودیت ها شاهد افزایش موارد ابتلا هستند: نگران کننده تر از همه آنکه در 9 کشور از این 45 کشور، با وجودبرقراری منع ترددهای سختگیرانه، موارد ابتلا هنوز در حال افزایش است.

سه تا از این کشورها در آمریکای جنوبی واقع اند: بولیوی، آرژانتین و کلمبیایی که سازمان بهداشت جهانی در پایان ماه می آن را به عنوان مرکز [جدید] اپیدمی در نظر گرفت.

سه کشور از این کشورها هنوز گرفتار موج اول ابتلایشان هستند.

آرژانتین در همان اوایل پاندمی، منع کامل تردد را اعلام کرد و به دنبال ثابت ماندن منحنی ابتلا در ماه های مارس و آوریل، یکی از کشورهای موفق آمریکای جنوبی در مهار کرونا تلقی می شد؛ ولی پس از بازگشایی اندکی [از مشاغل] در اواخر آوریل و اوایل ماه می، با گسترش کروناویروس در سراسر کشور، شمار مبتلایان بیش از چهاربرابر افزایش یافت.

دکتر آندره آ آمّن، مدیر مرکز اروپایی پیشگیری و مهار بیماری ها (ECDC)، به تازگی هشدار داد ویژگی های ویروس، مصونیت اندک در سطح جمعیت و سطوح هنوز بالای انتقال ویروس، به این معنی است که کشورها چاره ای جز واقع بینی ندارند و حالا زمان آسوده نشستن نیست .

به گفته پروفسور هیل [حالا دیگر] اثبات شده که تعطیلی اماکن و سیاست های کنترلی برای شکستن زنجیره ابتلا و کُندکردن گسترش بیماری ضروری است.

این اقدامات پرهزینه به دولت ها وقت می دهد تا طرح های تست و رصد را برقرار کنند، بر ظرفیت مراقبت های پزشکی بیفزایند و سایر سیاست گذاری های موردنیاز برای مدیریت این بیماری در بلندمدت را پیاده کنند.

پرسش اصلی این است: دولت ها از فرصتی که با چنان هزینه گزافی به دست آمده چطور استفاده می کنند؟ اگر دولت ها محدودیت ها را خیلی سریع کاهش دهند، بدون آنکه طرح های حفاظتی جایگزینی پیاده کنند، احتمالا خودشان را در معرض خطر موج دوم ابتلا قرار می دهند .

توضیحی درباره نحوه طبقه بندی کشورها در این مقاله: هر کشوری که تا 23 ژوئن 2020 بیش از 25 هزار مورد ابتلا ثبت کرده است، در این تحلیل گنجانیده شده است.

این کشورها به شش دسته تقسیم شده اند.

این طبقه بندی مبتنی بر دو عامل است: [1] درصد تغییرات در شمار مبتلایان جدید در هفته جاری در قیاس با هفته گذشته و [2] نمره شاخص سخت گیری [محدودیت های اعمال شده] در هر کشور براساس آخرین میانگین دو هفته ای آن (براساس داده های دانشگاه آکسفورد).

این داده ها مبتنی بر داده های آخرین روزی است که کل اطلاعات لازمش در دسترس باشد.

این شش گروه عبارت اند از: [1] کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها شاهد افزایش [موارد ابتلا] هستند (شاخص سخت گیری: کمتر از 70؛ افزایش موارد ابتلای هفتگی)؛ [2] کشورهایی که با کاستن از محدودیت ها در حال بهبود هستند (شاخص سخت گیری: کمتر از 70؛ کاهش موارد ابتلای هفتگی)؛ [3] کشورهای محتاطی که شاهد افزایش موارد [ابتلا] هستند (شاخص سخت گیری: بین 70 تا 80؛ افزایش موارد ابتلای هفتگی)؛ [4] کشورهای محتاطی که شاهد کاهش موارد [ابتلا] هستند (شاخص سخت گیری: بین 70 تا 80؛ کاهش موارد ابتلای هفتگی)؛ [5] کشورهای تحت قرنطینه ای که منحنی ابتلای شان صاف است (شاخص سخت گیری: بالای 80؛ کاهش موارد ابتلای هفتگی) و [6] کشورهایی که در عین برقراری محدودیت ها شاهد افزایش موارد ابتلا هستند (شاخص سخت گیری: بالای 80؛ افزایش موارد ابتلای هفتگی).


کلید واژه ها: موج دوم کرونا - کروناویروس - کشور - کرونا - در معرض خطر - معرض خطر - ابتلا - بیماری - کشوری - امروز - هزار - مورد - کاهش - داده - آنلاین - همشهری - افزایش - گزارش - پژوهش - اشلی - شاهد

آخرین اخبار سرویس:
انتقال الهامی به بیمارستان بعلت ناراحتی قلبی

علت ایجاد فیبروم رحمی چیست+ راهکار درمانی طب سنتی

خوردن سیر خام مفیدتر است یا سیر پخته؟

بهترین نکات تهیه سالاد ماکارونی خانگی با طعمی بی نظیر

سه علامت عجیب ویروس کرونا

مدیران کرمانشاهی شما به یک چالش دعوتید

نیاز به اهدای خون جدی است/ بیماران بهبود یافته کرونا می توانند با اهدای پلاسما به دیگر بیماران کرونایی کمک کنند/ کاهش 25 درصدی اهدای خون در کرمانشاه

فتاوی 3 مرجع تقلید در رابطه با اهدای پلاسمای بهبودیافتگان کرونا

اطلاعیه وزارت بهداشت درباره برگزاری کنکور سراسری

همراه با گوش پاک کن ته بینی در آزمایشگاه کووید 19

ابتلای هنرپیشه مشهور اسپانیایی به کرونا

خیابان گردی در وضعیت قرمز همدان

راهکار های افزایش سطح ایمنی بدن/مصرف دمنوش برای کودکان توصیه نمی شود

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

وزارت علوم تعویق کنکور سراسری را پذیرفت/2 دلیل تعویق کنکور سراسری 99

آیا نوشیدن قهوه خطرناک است؟

درد پشت سر نشانه چیست؟

کمتر از 10 درصد سقزی ها ماسک می زنند/ وضعیت فاجعه باراست

درد پشت سر نشانه چیست؟

کشف نوع جهش یافته ویروس کرونا

نظر مراجع تقلید درباره اهدای پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا

افزایش احتمال لو رفتن سئوالات کنکور درصورت اجرای پروتکل های جدید وزارت بهداشت

خطر سوء تغذیه در بیماران بستری در آی سی یو

کنکور ارشد یک ماه به تعویق افتاد

افزایش احتمال لو رفتن سئوالات کنکور درصورت اجرای پروتکل های جدید وزارت بهداشت

ابداع روش تزریق بدون سوزن انسولین در چین

آیا پشه ها ویروس کرونا را منتقل می کنند؟

وزیر علوم: آزمون سراسری به تعویق افتاد

کارکنان شرکتی بهداشت و درمان خوزستان: پیمانکار هر سال تغییر می کند تا سنوات نیروها در نظر گرفته نشود/ خواستار تبدیل وضعیت و طبقه بندی مشاغل هستیم/ هر وقت صحبت از مطالبات می شود تهدید به اخراج می شویم

نتیجه یک بررسی جدید: همه ماسک ها به یک اندازه موثر نیستند

ووهان 8 ماه پس از شیوع بیماری؛ جهانی متفاوت در عصر پسا کرونا !

اخبار کوتاه خراسان رضوی

فرماندار اندیکا بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرد

کرونا|آمار مبتلایان در عربستان به مرز 290 هزار نفر رسید/ ثبت 3484 مورد جدید ابتلا در عراق

نتیجه یک بررسی جدید: همه ماسک ها به یک اندازه موثر نیستند

توضیحات وزیر بهداشت درباره زمان و نحوه برگزاری کنکور سراسری

کرونا جان 610 هرمزگانی را گرفت

کارکنان شرکتی بهداشت و درمان خوزستان: پیمانکار هر سال تغییر می کند تا سنوات نیروها در نظر گرفته نشود/ خواستار تبدیل وضعیت و طبقه بندی مشاغل هستیم/ هر وقت صحبت از مطالبات می شود تهدید به اخراج می شویم

ماهی را با خرما و عسل مصرف کنید

وزیر علوم خبر تعویق کنکور را تایید کرد/ اعلام دلایل این تعویق

رستوران با رعایت فاصله اجتماعی - برزیل

انتقال کرونا از جسد به انسان سالم ! / هنوز هیچ گزارشی اعلام نشده است

مثبت بودن تست کرونای 44 درصد فوتی های نیشابور / کرونا یک جنگ نامریی است

دختربچه ای که روده هایش بیرون بدنش قرار دارند! +عکس

منع مصرف ماهی با لبنیات

وزیر علوم خبر تعویق کنکور را تایید کرد/ اعلام دلایل این تعویق

آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

مثبت بودن تست کرونای 44 درصد فوتی های نیشابور / کرونا یک جنگ نامریی است

ویدئو | توضیحات وزیر بهداشت درباره احتمال تعویق کنکور سراسری سال 99

وزیر علوم: کنکور 99 به تعویق افتاد | دلایل اصلی تعویق کنکور

منع مصرف ماهی با برخی اقلام غذایی

وزیر علوم: کنکور 99 به تعویق افتاد | دلایل اصلی تعویق کنکور

اطلاعیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برگزاری کنکور سراسری

559 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان های استان تهران بستری شدند

وزیر علوم: آزمون سراسری سال 99 به تعویق افتاد

وزیر علوم: آزمون سراسری سال 99 به تعویق افتاد

کنکور سال 99 به تعویق افتاد

2 تن موادغذایی و آشامیدنی غیرقابل مصرف در آبادان معدوم شد

2 تن موادغذایی و آشامیدنی غیرقابل مصرف در آبادان معدوم شد

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد | دلایل اصلی تعویق کنکور

فرماندار اندیکا بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرد

نوع جهش یافته ویروس کرونا در ژاپن

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد | دلایل اصلی تعویق کنکور

آمار امروزِ کرونا، فوتی ها و مبتلایان

کاهش روند ابتلا به کرونا در کهگیلویه

تمدید منع حضور تماشاگران در بوندس لیگا تا پایان اکتبر

پیشنهاد وزیر بهداشت برای تعویق یک ماهه آزمون سراسری 99

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

وزیر علوم: آزمون سراسری 99 به تعویق افتاد

رشد دوباره فوتی های کرونا در هرمزگان

فرماندار اندیکا بر اثر ابتلا به کرونا فوت کرد

رشد دوباره فوتی های کرونا در هرمزگان

وزیر علوم: آزمون سراسری سال 99 به تعویق افتاد

زالی: تهران همچنان در وضعیت هشدار است

مراقب خستگی کادر درمان باشیم

ببینید | چرا سازمان جهانی بهداشت، نیوزیلند را «الگویی مثال زدنی» در مهار کرونا معرفی کرد؟

آیا ژنتیک با علائم و میزان ابتلای افراد به کووید 19 ارتباط دارد؟

دیدگاه وزیر بهداشت در خصوص برگزاری آزمون سراسری 99

جزییات تعویق کنکور سراسری 99

رشد دوباره فوتی های کرونا در هرمزگان/ 9 نفر در 20 مرداد

فوری / کنکور برگزار نمی شود و به تعویق افتاد / وزیر بهداشت اعلام کرد

زالی: تهران همچنان در وضعیت هشدار و قرمز قرار دارد

هنگام راه رفتن ماسک بزنیم یا هنگام دویدن؟

دیدگاه وزیر بهداشت در خصوص برگزاری آزمون سراسری 99

وزیر بهداشت: کنکور با تاخیر برگزار می شود

استخدام خیاط ماهر و نیمه ماهر،کارگر انبار، کارشناس بهداشت

کنکور | برگزاری آزمون سراسری به تعویق افتاد

کاهش علائم افسردگی با رعایت رژیم غذایی سالم + عکس

آخرین وضعیت شیوع کرونا در تهران

برگزاری دومین جلسه مداحان با رییس سازمان تبلیغات و وزیر بهداشت

مشاور وزیر بهداشت از تعویق برگزاری آزمون سراسری خبر داد

فوری/ تعویق آزمون سراسری

استخدام سوپروایزر خانم در کلینیک دندان پزشکی قلهک

نظر مراجع تقلید درباره اهدای پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا 

وزیر بهداشت: کنکور 99 به تعویق می افتد

درخواست نمکی برای تعویق آزمون سراسری

مشاور وزیر بهداشت از تعویق برگزاری آزمون سراسری خبر داد

مراسم شیرخوارگان حسینی در دهاقان تعطیل شد

مصرف همزمان ماهی با این خوراکی ها بسیار خطرناک است

لغو کنکور تا فراهم شدن شرایط بهداشتی آن

موج دوم کرونا و کشورهای خوش خیال | 10 کشور در معرض خطر موج دوم کروناویروس

موج دوم کرونا و کشورهای خوش خیال | 10 کشور در معرض خطر موج دوم کروناویروس