مطالب مرتبط:
پیروزی تراکتور مقابل صنعت نفت در نیمه اول
آذری: اگر بخواهیم هم نمی توانیم با نساجی بازی کنیم
گزارش زنده؛ تراکتور 0- صنعت نفت 0
آخرین وضعیت شکایت صنعت نفت از دراگان اسکوچیچ
آذری: اگر بخواهیم هم نمی توانیم مقابل نساجی بازی کنیم
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:202020-07-05اقتصادي

صنعت نساجی زنجان و جایگاهی که به خطر افتاده است


صنعت نساجی 30 درصد اشتغال استان زنجان را به خود اختصاص داده که این روزها تحریم، قاچاق پوشاک و کرونا، این صنعت را دچار چالش های متعدد کرده و جایگاه این استان را به عنوان قطب صنعت نساجی با مشکل مواجه کرده است.

- زهرا مقدمی - بازار: صنعت نساجی به عنوان یک صنعت مادر، نقش بسیار مهم و اساسی در اقتصاد دارد؛ چراکه از زمان های گذشته نیاز به پوشاک و پارچه نیاز اولیه انسان ها بوده است.

صنعت نساجی از قدیمی ترین صنایع بشری است، زیرا نیاز به لباس و پوشاک پس از نیاز به غذا و مسکن، از نیازهای اولیه انسان به شمار می آید.

صنعت نساجی شامل همه مراحل تولید الیاف، تبدیل الیاف به نخ، تبدیل نخ به پارچه و نیز شامل فرآیندهای تکمیلی انجام شده بر روی پارچه مانند رنگرزی و چاپ می شود.

اگر چه صنعت نساجی در ابتدا تنها محدود به تولید نخ بود ولی به مرور زمان انواع پوشاک و منسوجات را شامل شد.

صنعت نساجی جزو صنایع ریشه دار در استان زنجان است صنعت نساجی جزو صنایع ریشه دار در استان زنجان بوده و در اشتغال استان بسیار موثر است.

صنعت نساجی در زنجان آوازه بلندی داشته و پتانسیل های لازم برای توسعه را دارد.

البته صنعتی که بیش از 30 سال از فعالیت ماشین آلات آن در استان می گذرد و نیازمند نوسازی و به روز شدن ماشین آلات است.

صنعت نساجی در زنجان آوازه بلندی داشته و پتانسیل های لازم برای توسعه را دارد البته صنعتی که بیش از 30 سال از فعالیت ماشین آلات آن در استان می گذرد و نیازمند نوسازی و به روز شدن ماشین آلات است گرایش مردم به سمت مصرف کالا و پارچه های خارجی باعث شده از ظرفیت ها و پتانسیل های این صنعت در استان غفلت شده و توسعه چندانی نداشته است گرایش مردم به سمت مصرف کالا و پارچه های خارجی باعث شده از ظرفیت ها و پتانسیل های این صنعت در استان غفلت شده و توسعه چندانی نداشته است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان در گفت وگو با خبرنگار بازار، از وجود 81 واحد نساجی تولیدی کوچک و بزرگ در استان زنجان خبر داده و می گوید: بیش از 31 درصد اشتغال استان در بخش صنعت نساجی است.

ناصر فغفوری با بیان اینکه زنجان جزو استان های برتر در حوزه صنعت نساجی است، می افزاید: این استان در بحث ریسندگی، رنگرزی و بافندگی در کشور جایگاه بسیار خوبی دارد و برخی پروژه های قابل افتتاح، توان تولیدات با ماشین آلات مدرن در سطح ملی را دارند.

وی ادامه می دهد: یک واحد نساجی، قابلیت اشتغال بیش از 2000 نفر را دارد که برای اقتصاد استان بسیار مهم است.

این مسئول به مشکلات واحدهای صنعت نساجی در استان زنجان اشاره کرده و تصریح می کند: سرمایه در گردش و مالیات بر ارزش افزوده و فرسودگی برخی از ماشین آلات، از مشکلات عمده صنعت نساجی در استان است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، یادآور می شود: خوشبختانه در استان ورود سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش صنعت نساجی بسیار خوب است؛ چراکه پتانسیل لازم برای فعالیت صنعتی وجود دارد.

فغفوری اظهار می کند: با رفع مشکل واحد تولیدی سرجین بافت در شهرک صنعتی شماره یک زنجان، اشتغال در این واحد افزایش می یابد.

سالانه بیش از 21 هزار تن نخ پنبه و 36 میلیون مترمکعب پارچه در استان تولید می شود وی با بیان اینکه سالانه بیش از 21 هزار تن نخ پنبه و 36 میلیون مترمکعب پارچه در استان زنجان تولید و بافته می شود که در اشتغال و اقتصاد استان بسیار موثر است، عنوان می کند: صنعت نساجی طی چند سال گذشته وضعیت خوبی داشت ولی با شیوع بیماری کرونا و قاچاق منسوجات، حال صنعت نساجی زیاد خوب نیست.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، در ادامه بر لزوم حمایت از صنعت نساجی در استان تاکید کرده و بیان می کند: صنعت نساجی ارزش افزوده و کاربری بالایی دارد و نسبت به سایر صنایع، نیروی کار زیادی را می تواند ایجاد کند و اشتغال ایجاد شده در این صنعت خوب است.

فغفوری با بیان اینکه زنجیره تولید باید تکمیل شود، می افزاید: پنبه ریزی، ریسندگی، پارچه و رنگرزی باید کیفیت لازم را داشته باشد تا کالای ناب تولید شود.

زنجان جزو پنج استان برتر در حوزه صنعت نساجی در کشور است استان زنجان جایگاه بسیار خوبی در صنعت نساجی داشته و در بحث ریسندگی، رنگرزی و بافندگی در کشور نیز حرفی برای گفتن دارد و باید سرمایه گذاری در صنعت نساجی تقویت شود وی با بیان اینکه در استان زنجان دو کارخانه فاستونی داریم اما از داشتن کارخانه کت و شلوار و پوست چرم محروم هستیم، می گوید: باید سرمایه گذاری در صنعت نساجی تقویت شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان با بیان اینکه زنجان جزو پنج استان برتر در حوزه صنعت نساجی در کشور است، ادامه می دهد: استان زنجان جایگاه بسیار خوبی در صنعت نساجی داشته و در بحث ریسندگی، رنگرزی و بافندگی در کشور نیز حرفی برای گفتن دارد.

فغفوری با بیان اینکه صنعت نساجی در استان به سرمایه گذار نیاز دارد، اظهار می کند: توسعه صنعت نساجی در استان زنجان نیازمند حمایت و توجه جدی است.

وی با بیان اینکه در تولیدات از طراحی و تکنولوژی به روز باید استفاده شود، تصریح می کند: متاسفانه ما کمبود صادرات در این زمینه را داریم و پوشش تولیدی ما به 40 درصد نمی رسد، به همین خاطر تولید در این زمینه باید گسترش پیدا کند.

این مسئول با بیان اینکه باید روی بازاریابی این صنعت در استان تمرکز کرده و قیمت تمام شده را کاهش دهیم، بیان می کند: تحقق این امر مهم نیاز به مواد اولیه با کیفیت دارد.

فغفوری، زنجان را یکی از قطب های صنعت نساجی کشور اعلام کرده و یادآور می شود: سرمایه در گردش، مشکل عمده این صنعت در استان است، بنابراین باید تلاش کنیم تا این مشکل رفع شود؛ چراکه صنعت نساجی بسیار اشتغال زا است.

ورود محصولات چینی، بازار پوشاک و پارچه را تحت تاثیر قرار داده است وی تصریح می کند: ورود محصولات چینی، بازار پوشاک و پارچه را تحت تاثیر قرار داده و این امر صنعت نساجی را در زنجان با مشکل مواجه می کند و گرایش مردم به سمت مصرف محصولات خارجی باعث می شود که صنعت ما حرفی برای گفتن در بازار نداشته باشد.

این مسئول ادامه می دهد: باید طراحی پارچه ها به سمتی پیش برود که مطابق با سلایق افراد باشد و بتوانیم با فرهنگ سازی خرید، تولیدات بومی و داخلی را توسعه دهیم.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان، خاطرنشان می کند: مزیت این صنعت در استان این است که اگر 10 سرمایه گذار در این زمینه در کشور فعال باشد، پنج سرمایه گذار در حوزه صنعت نساجی استان زنجان مستقر است، به همین خاطر وضعیت صنعت نساجی در استان زنجان امیدوارکننده است ولی باید باز تجهیزات به روز شود.

رییس خانه صنعت و معدن استان زنجان نیز با اعتقاد بر اینکه صنعت نساجی استان زنجان، صنعتی جوان و پویا است، می گوید: این صنعت در استان موقعیت خوبی نسبت به سایر استان ها دارد و اگر صنعت نساجی در زنجان با سرعت حرکت کند، در یک دهه از برخی از استان ها پیشی خواهد گرفت.

سیدسجاد نباتچیان می افزاید: این استان در بحث اشتغال زایی در صنعت نساجی موقعیت خوبی داشته و ظرفیت لازم برای توسعه را دارد، به همین خاطر معتقدیم دولت باید حمایت های لازم را از این صنعت انجام دهد.

صنعت نساجی استان زنجان با افت مواجه شده است یک تولیدکننده واحد نساجی جوراب در استان زنجان نیز معتقد است: امروز صنعت نساجی استان با افت مواجه شده ولی در گذشته جزو استان های برتر در این صنعت بود.

ضرابی یادآور می شود: نقدینگی، مواد اولیه و فرسودگی ماشین آلات باعث شده تا تعدادی از واحدهای نساجی استان رو به تعطیلی بروند.

این فعال صنعت نساجی ادامه می دهد: امروز با شیوع کرونا، خرید لباس از واجبات نیست و این خود تاثیر خود را بر فعالیت واحدهای تولیدکننده پوشاک می گذارد، هر چند قبل از شیوع کرونا قاچاق لباس و پارچه معظلی بود و امروز کرونا این موضوع را تشدید کرده است.

دولت باید تسهیلات ارزان قیمت به تولیدکنندگان صنعت نساجی در استان زنجان پرداخت کرده و مسیر توسعه و صادرات را فراهم و ردیف کالایی بدون ارز نیما را برای تولیدکننده این بخش فراهم کند و تجهیزات باید کیفیت بالایی داشته باشد و تحقق این مهم در گرو حمایت دولت است وی اظهار می کند: به روزرسانی ماشین آلات نساجی بسیار مهم است؛ چراکه فعال بودن واحدهای تولیدی در صنعت نساجی، اشتغالزایی بسیار بالایی دارد و باید به این صنعت در استان بها داده شود.

ضرابی بیان می کند: دولت باید تسهیلات ارزان قیمت به تولیدکنندگان صنعت نساجی در استان پرداخت کرده و مسیر توسعه و صادرات را فراهم و ردیف کالایی بدون ارز نیما را برای تولیدکننده این بخش فراهم کند.

وی بر نوسازی ماشین آلات نساجی تاکید کرده و می افزاید: تجهیزات باید کیفیت بالایی داشته باشد و تحقق این مهم در گرو حمایت دولت است.

ضرابی خاطرنشان می کند: صنعت نساجی در استان افت کرده و واحدهای تولیدی نساجی در استان مشکلات نقدینگی دارند که باید دستگاه های دولتی و اتاق بازرگانی کمک حال این صنعت باشند.

صنایع نساجی در ایران دارای یک زنجیره تولید بسیار بالا بلندی است که پوشاک آخرین حلقه این زنجیره است اما از شواهد چنان برمی آید که اوضاع صنعت نساجی کشور مساعد نیست و بسیاری از کارخانجات این صنعت حال خوبی ندارند.

این صنعت اشتغال زایی بالا، ارزآوری، نیاز به سرمایه گذاری کمتر نسبت به سایر صنایع و ارزش افزوده بالایی دارد و این مهم باعث شده تا بسیاری از کشورها، صنعتی شدن خود را از صنایع نساجی و پوشاک آغاز کنند.


کلید واژه ها: صنعت نساجی - نساجی - صنعت - نیاز - پوشاک - پارچه - استان زنجان - قاچاق پوشاک - تولید - زنجان - صنایع - استان - انسان - قدیمی ترین - مرور زمان - زمان - انسان ها - منسوجات - رنگرزی - تکمیلی - اختصاص - اشتغال - اقتصاد - اساسی - انواع - گذشته - قدیمی - قاچاق - زهرا - دچار

آخرین اخبار سرویس:
حمل مصالح ساختمانی به باغات حیدره و امامزاده محسن(ع) ممنوع شد

عراق 3.698 میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی

مکانیک ها کلافه از تغییرات طراحی خودروهای داخلی

مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک دی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

دستور زنگنه برای ایجاد صندوق ETF پالایشی

بزرگ ترین تولیدکنندگان تایر خودرو در دنیا را بشناسید

دلار در کانال 20هزار تومان باقی می ماند؟

سعید بزرگی مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس شد - اخبارفولاد

نرخ تورم کشورهای اسکاندیناوی چقدر است؟/ نگرانی در دانمارک بخاطر افزایش نرخ تورم به نیم درصد

فروش خودروی دست دوم در چین افزایش یافت

دستور زنگنه برای ایجاد صندوق ETF پالایشی

اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی موجب ایجاد تعادل در درآمد مردم می شود

کوچ یک دهه ای قیمت خودرو از کف به سقف

ورود نفت به بازی بورس

طرح جهش تولید و ساماندهی بازار مسکن در نوبت اعلام وصول

همسان سازی حقوق بازنشستگان مجددا مشروط شد

کاهش تقاضای مردم کشتار مرغ را به 300 تا 400 تن رساند

واعظی: مدرس خیابانی نقش تعیین کننده ای در ساماندهی بازار داشت

هشدار استاندار سمنان درباره احداث مجتمع فرهنگی گردشگری سرخه؛ با اهمال گران برخورد جدی می شود

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی

کاهش چشمگیر شاخص کل بورس

قیمت یخچال بالاتر از برخی خودرو ها در کشور ! + عکس

دستور زنگنه برای ایجاد سریع صندوق ETF پالایشی

افزایش 10 درصدی ترخیص بیماران کرونایی در تهران / پرهیز از حضور در تجمعات

جریمه 2 میلیاردی واحد عرضه روغن موتور تقلبی در تبریز

بیش از 375 تن کود بین کشاورزان شادگان توزیع شد

ظرفیت تولید در برخی از واحدهای قم به 90 درصد رسید

قیمت طلا 21 مرداد

مرسدس بنز C300 کابریولت / ستاره ای که در ایران فرصت درخشش نیافت

استخدام تکنسین برق ، کارشناس تحقیق و توسعه جهت کار در مارلیک

لوکس ترین خودرو دنیا چگونه ساخته می شود+ فیلم

نرخ ارز آزاد 21 مرداد

استخدام مهندس مکانیک آقا در یک شرکت معتبر در اراک

چه موقع از روز بهترین زمان برای بنزین زدن است؟

خانواده امیر جعفری در یک قاب

استخدام کارشناس ICT آقا در شرکت ماشین سازی تاشا

مهلت فروش سهام عدالت مشخص شد+ جزییات

انتخاب سعید بزرگی به عنوان مدیرعامل صبا فولاد خلیج فارس

طغیانی: قانون مالیات بر خانه های خالی بازدارنده است / میزان جریمه ها هر سال تجدیدنظر می شود

لکسوس LC 500 مدل 2021، زیباترین خودروی کانورتیبل ژاپنی + قیمت

واحدهای صنفی 3 روز تعطیل می شوند

پرداخت هفت هزارمیلیارد ریال تسهیلات توسط بانک ملت قزوین

تعیین عوارض صادرات برای شیرخشک و خامه جهت تعادل در بازار

تسویه بدهی دولت به قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) با تهاتر نفت

وزارت نفت با ارائه سهام پالایشگاه ها در بورس موافق است

دستور وزیر نفت برای تاسیس سریع ETF پالایشی

مقایسه کامل امکانات و مشخصات فنی تیبا 2 و تیبا پلاس

وزیر نفت بالاخره برای ایجاد صندوق ETF پالایشی دستور داد

سعودی ها به میز مذاکره برای خرید نیوکاسل باز می گردند؟

کاهش قدرت خرید دهک های پایین جامعه/مدیریت درست مشکلات اقتصادی را رفع می کند

استفاده از ماسک در پاریس اجباری شد

10 درصد مرغ کشور در گلستان تولید می شود

افزایش قیمت چندبرابری لوازم یدکی

هوآوی ارزشمندترین برند چین شد

عرضه دارا دوم در هفته اول شهریورماه قطعی شد

تمرکز پویش رحمت روی اقشار خاص آسیب دیده از کرونا در مرحله دوم

گشایش اقتصادی با فروش نفت به مردم

سرمایه گذاری 7 هزار میلیارد ریالی بخش خصوصی در حوزه گردشگری منطقه آزاد ماکو

نرخ ارز، دلار، یورو، سکه و طلا در بازار امروز سه شنبه 21 مرداد 99

طغیانی: قانون مالیات بر خانه های خالی بازدارنده است / در میزان جریمه ها هر سال تجدیدنظر می شود

مردم از «گشایش اقتصادی روحانی» استقبال نمی کنند

129 بیمار جدید کرونا ویروس در استان مرکزی

توزیع 6 هزار تن نهاده دامی در استان قزوین

تغییر سهمیه بندی سوخت در راستای عدالت اجتماعی

مستمری مددجویان کمیته امداد 20 درصد افزایش می یابد/ کمک 205 میلیارد تومانی مردم در «عید قربان»

نشست ستاد تنظیم بازار شهرستان مهاباد

شب وصلت؛ محمدرضا شجریان

واحدهای صنفی 3 روز تعطیل می شوند

کرونا یزد را تعطیل کرد

در رابطه با دانه های روغنی می توانیم طی 4 سال کشور را خودکفا کنیم

پرداخت خسارت ناشی از آتش سوزی پردیس یک آغاز شد

152 طرح اشتغالزا در گیلانغرب تصویب شد

تولید یک میلیون 200 هزار تن خرما در کشور

بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی صمت/ هدف از ارائه طرح تامین کالاهای اساسی رفع نیاز دهک های پایین است

50 کیلومتر آزادراه حرم تا حرم تا پایان دولت افتتاح می شود

آغاز طرح سراسری و بهادار واکسیناسیون تب برفکی در استان یزد

طلا و ارز در بازار چند؟ 99/05/21

مهلت پرداخت حق بیمه بیمه شدگان خاص تمدید شد

طرح تضمینی دسترسی مردم به کالای اساسی برنامه مجلس برای جبران کاهش مصرف غذایی دهک های پایین

افزایش 55 برابری تولید ماسک تنفسی/ ارتقای 2 برابری تولید الکل

فعالیت اصناف غیرضرور یزد در سه روز آخر هفته جاری تعطیل است

عدم استقلال بانک مرکزی باعث چند نرخی شدن ارز شده است

2 پروژه ورزشی نیمه تمام در کردستان به بخش خصوصی واگذار شد

راه اندازی خط دائمی کشتیرانی ایران و روسیه از ماه آینده

کمک 8 میلیارد تومانی خیران یزدی به ایتام و محسنین

استخدام کارشناس آزمایشگاه شیمی آقا در اشتهارد

فروش خودروی دست دوم در چین افزایش یافت

کسری بودجه 430 میلیون دلاری ازبکستان پس از کرونا

کرونا یزد را تعطیل کرد

ماجرای تلف شدن ماهیان سد شهید کلانتری مرند 

نیمی از مرغ کشور از لاین های داخلی تولید خواهد شد/ معرفی مرغ لاین کوثر 7

بورس تنها گزینه حفظ نقدینگی دولت

دستور زنگنه برای ایجاد صندوق ETF پالایشی

استخدام بازاریاب فروش آقا در گسترش تجهیزات روشنایی پایدار

خبر خوب در خصوص قیمت خودرو در بازار + جزییات

موافق تهاتر نفت و اموال دولتی برای پس گیری طلب 50 هزار میلیارد تومانی از دولت هستیم

خرید حمایتی گوجه فرنگی بهاره / سبدهای انتقال گوجه فرنگی توسط کارخانه جات فراوری کننده

6 عامل موثر بر کاهش صادرات

طرح جهش تولید و ساماندهی بازار مسکن در نوبت اعلام وصول

صنعت نساجی زنجان و جایگاهی که به خطر افتاده است

صنعت نساجی زنجان و جایگاهی که به خطر افتاده است