مطالب مرتبط:
روایت تلخ فیلم ساز کردستانی از نداشتن امکانات؛ تجهیزات فنی فیلم سازی را از استان های دیگر امانت می گیریم
تدوین «رویای نیمه تمام» پایان یافت/ روایت یک عشق
تلخ ترین مرگ کرونایی در ایران+فیلم
روایت حمید داودآبادی از شهادت سردار احمد متوسلیان در روز اول ربوده شدن + فیلم
ببینید | نمایش رد پای باند طبری در برخی پرونده های قوهقضاییه به روایت سریال آقازاده
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:202020-07-05اجتماعي

روایت تلخ تنهایی تک فرزندها


ایرنا- تجمیع همه امکانات رفاهی و گاه کم حوصلگی، بهانه برخی والدین برای تک فرزندی است در صورتی که پیامدهای منفی این انتخاب، همه دوران های زندگی فرزند را درگیر می کند که یک عمر تنهایی، - مهم ترین پیامد این تصمیم است.

دوره ای که هر خانواده کم کم، سه تا چهار فرزند و بیشتر داشت مدتها است که سپری شده، همان کودکانی که با فاصله سنی اندک و با امکانات محدود قد می کشیدند و بزرگ می شدند، یکدیگر را دوست داشتند و از تجربیات کودکانه هم استفاده می کردند و در آینده لذت شیرین تبدیل شدن به عمه، خاله، دایی و یا عمو را تجربه می کردند.

ولی با گذشت زمان و برخی تبلیغات برای کاهش جمعیت، ذهنیت ها برای بچه دارشدن تغییر کرده، بسیاری از والدین طبقه متوسط و بالا یا با تاخیر زیاد، بچه دار می شوند و یا ترجیح می دهند برای پیشرفت خود و فرزندشان تنها به داشتن یک کودک اکتفا کنند.

تک فرزندی معایب ویژه خود را دارد، کودکانی که تنها هستند به دلیل توجه بیش از حد والدین با کوچکترین سختی و یا ناملایمتی، می شکنند، این کودکان فرصت همدلی و رقابت سالم را از دست می دهند و افزایش جمعیت سالمندی و کاهش فرزندآوری، جامعه را در معرض خطرات متعدد اقتصادی و اجتماعی قرار می دهد.

این روزها اکثر کودکان ما با پدیده تک فرزندی مواجه شده اند، موضوعی که موجب شده تا پدر و مادر، تمام سرمایه گذاری عاطفی خود را برای یک کودک قرار دهد و کودک نیز تنها پدر و مادر را می بیند و از داشتن تجربیات و حس دنیای ناب کودکانه با خواهر و برادر محروم می ماند.

بالارفتن سن ازدواج، کم شدن میزان ازدواج، فاصله زیاد ازدواج تا فرزندآوری و سپس فاصله سنی غیراستاندارد در تولد فرزندان بعدی به عنوان یکی از دغدغه های اصلی نظام سلامت و بهداشت تبدیل شده است.

از سوی دیگر ادامه تحصیلات تکمیلی به عنوان عاملی در ازدواج دیرهنگام برای برخی از دختران تبدیل شده این در حالی است که در کنار تحصیل، مسئله ازدواج و فرزندآوری باید لحاظ شود تا زمان طلایی این دوران از دست نرود، فرصت هایی که از تک فرزندان گرفته می شود چنانچه کارشناس سلامت باروری مرکز بهداشت استان کرمانشاه به ایرنا، گفت: بخش مهمی از آموخته های کودک به تعاملات با خواهر و برادر مربوط می شود و براساس آن جهان را کشف می کند، کودکان در این حالت می آموزند چگونه حرف خود را به بزرگترها بفهمانند و نیازهای خود را مطرح کنند.

فروغ مرادی معتقد است، کودکی که تک فرزند است این فرصت را پیدا نکرده و دنیا را از افق دید پدر و مادر کشف می کند.

وی افزود: وابستگی بالای کودک به دلیل حمایت بیش از حد والدین، فشار زیاد والدین به کودک برای کسب موفقیت تحصیلی، عدم مهارت یابی اجتماعی کودک، نداشتن تجربه محرومیت و زیاده خواهی کودک و عدم یادگیری مهارت از برادر و خواهر کوچکتر و بزرگتر از جمله معایب تک فرزندی محسوب می شود.

مهدکودک نمی تواند جایگزین فرزند دیگر شود این مسوول اضافه کرد، برخی می گویند تک فرزند خود را به مهد کودک می فرستیم تا با هم سن و سال هایش تعامل اجتماعی داشته باشد.

باید گفت زندگی 24 ساعته با برادر و خواهر و پیوند عاطفی ناشی از آن، با مهد کودک قابل جبران نیست و مهد کودک نمی تواند جای خواهر و برادر را بگیرد.

وی افزود: معمولاً پدر و مادر نسبت به کودک تک فرزند بیش از حد توجه می کند و این کودکان متکی به والدین بار می آیند، در این حالت تمام خواسته های کودک برآورده می شود و این موضوع سبب می شود تا کودک، آموزش اجتماعی لازم را نبیند.

وی با تاکید براینکه مسئله رقابت بین خواهر و برادرها برای آموزش در دوران بزرگسالی و برخورد با مسائل جامعه مؤثر است، گفت: اینکه چگونه با رقابت و حسادت کنار بیایند و آن را دفع کنند در پرتو ارتباط با خواهر و برادر ایجاد می شود.

گوشه نشینی عاقبت تک فرزندی مرادی با تاکید براینکه آموزش های مربوط به شناخت و تعاملات، به بازی ها مربوط می شود، گفت: تک فرزندها به بازی های انفرادی گرایش پیدا می کنند و تماشای تلویزیون و بازی با رایانه را نسبت به بازی های گروهی ترجیح می دهند که این ویژگی انزوا و گوشه نشینی را همراه خواهد داشت.

کارشناس سلامت باروری مرکز بهداشت استان کرمانشاه خاطرنشان ساخت: واقعیت این است که پدران و مادران دارای تک فرزند هم با مشکلاتی مواجه خواهند بود زیرا در وجود 2 جنس ویژگی هایی وجود دارد که والدین با داشتن یک فرزند از آن محروم می مانند.

وی یادآور شد، پدران به صورت ذاتی به دختران و مادران به پسران علاقه دارند بنابراین داشتن هر 2 جنس می تواند این نیاز را برآورده سازد، همچنین پدران و مادران دوست دارند ویژگی های دوران کودکی خود را در فرزندانشان بازسازی کنند که در صورت نداشتن فرزند از یک جنس، نوعی نارسایی در والدین ایجاد می شود.

کاهش بردباری در فرزندپروری در ادامه مدیر نخستین وبسایت تاب آوری کشور در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: مسئله تک فرزندی و بی فرزندی به همان میزان که تحت تاثیر باورهای رواج داده شده گذشته است از آموزش تاثیر می گیرد و نخستین گام برای توسعه تاب آوری خانواده این است که مهارت های ارتباطی زوجین آموزش داده شود.

محمدرضا مقدسی ادامه داد: فرزندآوری مختص خانواده است و اگر خانواده این کارکرد اصلی خود را از دست بدهد علاوه براینکه دچار اختلال می شود در سطح کلان آسیب های پرشماری را متوجه جامعه می سازد.

وی گفت: مسایل اقتصادی و اشتغال در افزایش سن ازدواج و یا کم رغبتی خانواده و زوج های جوان در تک فرزندی و یا بی فرزندی تاثیرگذار است و از سوی دیگر برخی از زوجین به دلیل عدم شناخت مهارت های فرزندپروری و کاهش صبر و بردباری از این قضیه دوری می کنند.

نقش آموزش در شکل گیری یک خانواده سالم این کارشناس علوم رفتاری و معتقد است، خانواده خوب، سالم و موفق فرآورده نهایی آموزش و پرورش است و هرجا که آفت و آسیبی دیده می شود به نحوه تعلیم و تربیت ما ریشه دارد و به آموزش عالی یا نحوه تربیت در نهاد خانواده باز می گردد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نیاز است سیاست های کلان در امر تعلیم و تریبیت مورد بازبینی و بازنگری قرار گیرد، اظهارداشت: براساس چندین پژوهش دانشگاهی مشخص شد که بین تعداد فرزندان و تمایل به طلاق رابطه ای معکوس وجود دارد، هرچه تعداد فرزندان کمتر باشد میل به طلاق در برخی از والدین بیشتر است ولی نمی توان گفت که کاهش فرزندآوری از عوامل اصلی جدایی زوجین است بلکه می توان گفت در برخی مواقع، این مقوله در افزایش طلاق تاثیرگذار است.

به گفته مقدسی، برخی از والدین با وجود تحصیلات دانشگاهی، در امر تعلیم و تربیت و مهارت برای فرزندپروری دچار ناتوانی هستند و نمی توانند به خوبی خانواده را مدیریت کنند.

کاهش سالانه 2 تا سه هزار موردی موالید در کرمانشاه کاهش سالانه 2 تا سه هزار موردی موالید در استان کرمانشاه گویای رشد تدریجی سالخوردگی جمعیت تلقی می شود که نباید از خطرات و معایب کاهش موالید و داشتن یک جامعه پیر و سالخورده غافل بود.

بنابر گفته مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه، سالانه با 2 تا سه هزار مورد کاهش ولادت روبه رو هستیم و از سوی دیگر نزدیک به پنج تا هفت درصد افزایش آمار مرگ و میر بر جمعیت استان ما سایه افکنده است.

صادق خدادادی افزود: در سال 1398 تعداد 26 هزار و 566 ولادت در استان کرمانشاه به ثبت رسیده که این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 11 و سه دهم درصد کاهش داشته است و میانگین ولادت ماهانه 2هزار و 214 و روزانه 74 مورد در استان کرمانشاه به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه افزود: از مجموع ولادت های ثبت شده سال 1398 در این استان 13 هزار و 945 پسر و 12 هزار و 621 مورد دختر بوده که نسبت جنسیتی آن 110 است.

به گفته وی، آمارها و پیش بینی های جمعیتی شدیدا نگران کننده است و در واقع زنگ خطر هشدار های جمعیتی به صدا درآمده است و سبک زندگی امروز اولویت ها را تغییر داده و موجب کاهش نرخ فرزند آوری شده است و تعداد ولادت کاهش یافته نسبت به سال قبل سه هزار و 338 واقعه ولادت بوده است.

افزایش جمعیت سالمندان یکی از تبعات منفی کاهش فرزندآوری افزایش جمعیت سالمندان و کمبود نیروی جوان و فعال در کشور است.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه با بیان اینکه این استان رتبه هشتم از نظر جمعیت سالمند در کشور را دارد، گفت: 10.

2 درصد از جمعیت 2 میلیون نفری استان سالمند محسوب می شوند.

فاطمه رضوان مدنی به ایرنا گفت: براساس آخرین آمار گرفته شده دالاهو مسن ترین و ثلاث باباجانی جوان ترین شهرستان های استان هستند.

از سوی کارشناسان نظام افزایش جمعیت سالمندانسلامت و بهداشت، بهترین سن برای فرزندآوری زنان در محدوده سنی 20 تا 30 سال اعلام شده و خارج از این سن ممکن است بارداری در مسیری پرخطر قرار گیرد و برای مادر و جنین مشکل ساز شود.

بهترین زمان برای تولد نخستین فرزند، سه سال پس از ازدواج است و شایسته است فاصله سنی دیگر فرزندان حداقل سه سال و حداکثر پنج سال لحاظ شود.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 34 شهر و 2 هزار و 595 روستا است.

گزارش از زهره کریم زاده
کلید واژه ها: فرزند - تک فرزندی - کودک - امکانات - امکانات رفاهی - والدین - تنهایی - طبقه متوسط - مهم ترین - کودکانه - خانواده - تبلیغات - استفاده - تجربیات - پیشرفت - شیرین - تصمیم - درگیر - تغییر - تاخیر - زندگی - متوسط - صورتی - آینده - رفاهی - دوران - بهانه - ذهنیت - ویژه - شوند

آخرین اخبار سرویس:
تهیه اقلام بهداشتی کنکوری ها توسط ستاد اجرایی فرمان امام

آموزش دوره های مهارت آموزی در فاز دوم مدرسه تابستانی تهران

بهره مندی شهروندان جنوب شهر از خدمات مشاوره و آموزش مجازی مهارت های زندگی

هوای تهران خنک می شود

فاصله صندلی کنکوری ها مشخص شد/افزایش آمار داوطلبان کنکور 99

خرید 14 هزار تبلت برای دانش آموزان کم بضاعت توسط بنیاد مستضعفان

الشتر و پلدختر خنکترین و گرمترین شهر های لرستان

تصاویر/ بازی کودکان کوی «سیاحی» اهواز درکنار فاضلاب

دانش آموزان در کلاس های مجازی حضور و غیاب می شوند

کنکوری ها در خلخال تب سنجی نمی شوند

حقوق های نجومی 20 میلیونی بازنشستگان در بوشهر!

هواشناسی نسبت به بالا آمدن رودخانه ها و جاری شدن سیلاب در گلستان هشدار داد

اتخاذ تمهیدات لازم برای حفاظت دانش آموزان و کادر آموزشی خوزستان در سال تحصیلی جدید

همایش طلایه داران تبلیغ، مجازی برگزار می شود

اعزام اعضای شورای معاونان به استان ها برای بررسی آمادگی آغاز سال تحصیلی

الشتر و پلدختر خنکترین و گرمترین شهرهای لرستان

هوای تهران خنک می شود

جمع آوری و واکسیناسیون سگ های ولگرد

(تصاویر) جشن عروسی عشایر چهارمحال و بختیاری

اهدای دو میلیون بسته بهداشتی به شرکت کنندگان و مراقبان آزمون سراسری

عملیات روکش آسفالت مسیر رفت و برگشت بلوار شهید سلیمانی تکمیل شد

30 سر تمساح در سیستان و بلوچستان به زیستگاه اصلی خود منتقل شدند

حقوق های نجومی 20 میلیونی بازنشستگان در بوشهر!

عملیات روکش آسفالت مسیر رفت و برگشت بلوار شهید سلیمانی تکمیل شد

استخدام مهندس معمار خانم در شرکت آسمان دژ ایرانیان در تهران

افزایش اعتماد عمومی با ارتقاء آموزش های نیروی انتظامی

دمای هوای پایتخت کاهش پیدا می کند

توزیع بسته های بهداشتی کرونا میان اتباع افغانستانی

احداث 4 مسیر دوچرخه سواری در منطقه 15

آغاز شنبه های بدون پسماند در شمال تهران

جمع آوری تخم و شفیره های آفت پروانه دم قهوه ای در اهر

از مدرسه شفق تا اسارتگاه موصل

روستای امرالله

برگزاری مانور سراسری بازگشایی مدارس در گلستان/ طرح زوج و فرد به مدارس رسید

جمع آوری سگ های ولگرد از معابر شمال شرق تهران

جمع آوری تخم و شفیره های آفت پروانه دم قهوه ای در اهر

حرکت دسته های عزاداری در شهر، ممنوع

فاصله صندلی کنکوری ها مشخص شد

ستاد اجرایی فرمان امام اقلام بهداشتی داوطلبان کنکور را تامین می کند

کاهش چهار تا 6 درجه ای دمای هوا در یزد

راه اندازی رزمایش مهر حسینی در فارس

دانلود فیلم کلاس منطق و فلسفه مقطع متوسطه دوم مورخ 25 مرداد

آغاز شنبه های بدون پسماند در شمال تهران

ستاد اجرایی فرمان امام اقلام بهداشتی داوطلبان کنکور را تامین می کند

همدان| خاطرات تکان دهنده رزمنده «مَریانَجی» از روزهای سخت اسارت: رژه مورچه های روی زخم های تن یک اسیر و افطار با چند عدد لوبیا

جزییات بازگشایی مدارس از 15 شهریور +شیوه نامه

آغاز عملیات تعیین حریم تپه تاریخی شهر گوگ تپه از توابع شهرستان مهاباد

جزییات بازگشایی مدارس از 15 شهریور +شیوه نامه

کمیته امداد خراسان جنوبی به یاری دانش آموزان نیازمند شتافت

دمای هوای تهران کاهش پیدا می کند

پایان یک دهه بلاتکلیفی اهالی روستای جنگلده بالا / جابه جایی روستا از کاسه سد نرماب

کیوسک های خطرساز درحریم راه ها جمع آوری می شود

«نذر طبیعت» کنیم

برخورد با تخلفات مسافربرهای شخصی

مردمی سازی باید در اولویت برنامه های وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد

قیچی کردن یک دستگاه تریلیر در محور فیروزکوه - دماوند

باد، رگبار و رعد و برق میهمان خراسان شمالی شد

25 ذی الحجه روز خانواده و تکریم بازنشستگان

اجرای طرح اطعام حسینی برای خانواده های نیازمند در قزوین

شنبه های بدون پسماند در شمال تهران آغاز می شود

آغاز شنبه های بدون پسماند در شمال تهران

دمای هوای تهران کاهش پیدا می کند

باد، رگبار و رعد و برق میهمان خراسان شمالی شد

شهید حججی و فرزندش | تصاویری زیبا از شهید حججی و پسرش در روزهای قبل شهادت

استخدام مهندس مکانیک در یک شرکت فنی و مهندسی در جنوب غرب تهران

اعطای مجوز تاسیس آموزشگاه رانندگی در جوانرود و کرمانشاه

آغاز بارش ها در گیلان

قالیباف: مردمی سازی باید در اولویت برنامه های وزارت آموزش و پرورش قرار گیرد

716 داوطلب دلیجانی در آزمون سراسری امسال ثبت نام کردند

فاصله صندلی کنکوری ها مشخص شد

جمع آوری سگ های ولگرد از معابر شمال شرق تهران

کاهش عمر درختان جنگل گلستان به سبب حضور بی رویه مردم در طبیعت

رقابت بیش از 18 هزار داوطلب کنکور سراسری در یزد

ورود بدون ماسک به مترو ممنوع

برخورد با تخلفات مسافربرهای شخصی

کاهش عمر درختان جنگل گلستان به سبب حضور بی رویه مردم در طبیعت

برخورد خودرو یک قلاده توله خرس در مشگین شهر را تلف کرد

شناسایی 4 غار باستانی در ارتفاعات املش گیلان

هوای تهران ناسالم شد/ شاخص

آموزش برخط درکانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

مرگ راکب موتورسیکلت حین لایی کشی در باغ آذری

دریانوردان بوشهری از ترددهای غیرضرور اجتناب کنند

دریانوردان بوشهری از ترددهای غیرضرور اجتناب کنند

شیوه نامه بازگشایی مدارس از 15 شهریور ابلاغ شد / در مناطق قرمز فقط آموزش مجازی

بارش باران در نوار شمالی کشور تا 3 روز آینده/کاهش محسوس دما در سواحل خزر

توزیع بسته های بهداشتی کرونا میان اتباع افغانستانی

وزش بادهای متوسط تا شدید در برخی نقاط استان

دانلود فیلم کلاس سی و هشتمین مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزان کشور پایه متوسطه اول مورخ 25 مرداد

تدوین برنامه های آموزشی منعطف برای سال تحصیلی جدید در کشور

فعال فرهنگی و اجتماعی شناخته شده مازندران درگذشت

هوای تهران ناسالم شد/ شاخص

استخدام تور لیدر در پلتفرم راهنمایان گردشگری باچرخ در تهران

خرید 14 هزار تبلت برای دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد

صادر نشدن مجوز ایستگاه های صلواتی و چایخانه

تصاویر/ عروسی عشایر چهارمحال و بختیاری

70 درصد آتش سوزی های مراتع اندیکا خوزستان ناشی از عوامل انسانی است

بهبود نمای ساختمان با نانورنگ فوق آب گـریز سیمان / به دنبال سرمایه گذار برای تولید انبوه هستیم

اضطراب ناشی شیوع کرونا خشونت را وارد فضای خانواده کرد

شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید ابلاغ شد

شیوه نامه بازگشایی مدارس از 15 شهریور ابلاغ شد

روایت تلخ تنهایی تک فرزندها

روایت تلخ تنهایی تک فرزندها