مطالب مرتبط:
روایت تلخ فیلم ساز کردستانی از نداشتن امکانات؛ تجهیزات فنی فیلم سازی را از استان های دیگر امانت می گیریم
تدوین «رویای نیمه تمام» پایان یافت/ روایت یک عشق
تلخ ترین مرگ کرونایی در ایران+فیلم
روایت حمید داودآبادی از شهادت سردار احمد متوسلیان در روز اول ربوده شدن + فیلم
ببینید | نمایش رد پای باند طبری در برخی پرونده های قوهقضاییه به روایت سریال آقازاده
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:202020-07-05اجتماعي

روایت تلخ تنهایی تک فرزندها


ایرنا- تجمیع همه امکانات رفاهی و گاه کم حوصلگی، بهانه برخی والدین برای تک فرزندی است در صورتی که پیامدهای منفی این انتخاب، همه دوران های زندگی فرزند را درگیر می کند که یک عمر تنهایی، - مهم ترین پیامد این تصمیم است.

دوره ای که هر خانواده کم کم، سه تا چهار فرزند و بیشتر داشت مدتها است که سپری شده، همان کودکانی که با فاصله سنی اندک و با امکانات محدود قد می کشیدند و بزرگ می شدند، یکدیگر را دوست داشتند و از تجربیات کودکانه هم استفاده می کردند و در آینده لذت شیرین تبدیل شدن به عمه، خاله، دایی و یا عمو را تجربه می کردند.

ولی با گذشت زمان و برخی تبلیغات برای کاهش جمعیت، ذهنیت ها برای بچه دارشدن تغییر کرده، بسیاری از والدین طبقه متوسط و بالا یا با تاخیر زیاد، بچه دار می شوند و یا ترجیح می دهند برای پیشرفت خود و فرزندشان تنها به داشتن یک کودک اکتفا کنند.

تک فرزندی معایب ویژه خود را دارد، کودکانی که تنها هستند به دلیل توجه بیش از حد والدین با کوچکترین سختی و یا ناملایمتی، می شکنند، این کودکان فرصت همدلی و رقابت سالم را از دست می دهند و افزایش جمعیت سالمندی و کاهش فرزندآوری، جامعه را در معرض خطرات متعدد اقتصادی و اجتماعی قرار می دهد.

این روزها اکثر کودکان ما با پدیده تک فرزندی مواجه شده اند، موضوعی که موجب شده تا پدر و مادر، تمام سرمایه گذاری عاطفی خود را برای یک کودک قرار دهد و کودک نیز تنها پدر و مادر را می بیند و از داشتن تجربیات و حس دنیای ناب کودکانه با خواهر و برادر محروم می ماند.

بالارفتن سن ازدواج، کم شدن میزان ازدواج، فاصله زیاد ازدواج تا فرزندآوری و سپس فاصله سنی غیراستاندارد در تولد فرزندان بعدی به عنوان یکی از دغدغه های اصلی نظام سلامت و بهداشت تبدیل شده است.

از سوی دیگر ادامه تحصیلات تکمیلی به عنوان عاملی در ازدواج دیرهنگام برای برخی از دختران تبدیل شده این در حالی است که در کنار تحصیل، مسئله ازدواج و فرزندآوری باید لحاظ شود تا زمان طلایی این دوران از دست نرود، فرصت هایی که از تک فرزندان گرفته می شود چنانچه کارشناس سلامت باروری مرکز بهداشت استان کرمانشاه به ایرنا، گفت: بخش مهمی از آموخته های کودک به تعاملات با خواهر و برادر مربوط می شود و براساس آن جهان را کشف می کند، کودکان در این حالت می آموزند چگونه حرف خود را به بزرگترها بفهمانند و نیازهای خود را مطرح کنند.

فروغ مرادی معتقد است، کودکی که تک فرزند است این فرصت را پیدا نکرده و دنیا را از افق دید پدر و مادر کشف می کند.

وی افزود: وابستگی بالای کودک به دلیل حمایت بیش از حد والدین، فشار زیاد والدین به کودک برای کسب موفقیت تحصیلی، عدم مهارت یابی اجتماعی کودک، نداشتن تجربه محرومیت و زیاده خواهی کودک و عدم یادگیری مهارت از برادر و خواهر کوچکتر و بزرگتر از جمله معایب تک فرزندی محسوب می شود.

مهدکودک نمی تواند جایگزین فرزند دیگر شود این مسوول اضافه کرد، برخی می گویند تک فرزند خود را به مهد کودک می فرستیم تا با هم سن و سال هایش تعامل اجتماعی داشته باشد.

باید گفت زندگی 24 ساعته با برادر و خواهر و پیوند عاطفی ناشی از آن، با مهد کودک قابل جبران نیست و مهد کودک نمی تواند جای خواهر و برادر را بگیرد.

وی افزود: معمولاً پدر و مادر نسبت به کودک تک فرزند بیش از حد توجه می کند و این کودکان متکی به والدین بار می آیند، در این حالت تمام خواسته های کودک برآورده می شود و این موضوع سبب می شود تا کودک، آموزش اجتماعی لازم را نبیند.

وی با تاکید براینکه مسئله رقابت بین خواهر و برادرها برای آموزش در دوران بزرگسالی و برخورد با مسائل جامعه مؤثر است، گفت: اینکه چگونه با رقابت و حسادت کنار بیایند و آن را دفع کنند در پرتو ارتباط با خواهر و برادر ایجاد می شود.

گوشه نشینی عاقبت تک فرزندی مرادی با تاکید براینکه آموزش های مربوط به شناخت و تعاملات، به بازی ها مربوط می شود، گفت: تک فرزندها به بازی های انفرادی گرایش پیدا می کنند و تماشای تلویزیون و بازی با رایانه را نسبت به بازی های گروهی ترجیح می دهند که این ویژگی انزوا و گوشه نشینی را همراه خواهد داشت.

کارشناس سلامت باروری مرکز بهداشت استان کرمانشاه خاطرنشان ساخت: واقعیت این است که پدران و مادران دارای تک فرزند هم با مشکلاتی مواجه خواهند بود زیرا در وجود 2 جنس ویژگی هایی وجود دارد که والدین با داشتن یک فرزند از آن محروم می مانند.

وی یادآور شد، پدران به صورت ذاتی به دختران و مادران به پسران علاقه دارند بنابراین داشتن هر 2 جنس می تواند این نیاز را برآورده سازد، همچنین پدران و مادران دوست دارند ویژگی های دوران کودکی خود را در فرزندانشان بازسازی کنند که در صورت نداشتن فرزند از یک جنس، نوعی نارسایی در والدین ایجاد می شود.

کاهش بردباری در فرزندپروری در ادامه مدیر نخستین وبسایت تاب آوری کشور در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: مسئله تک فرزندی و بی فرزندی به همان میزان که تحت تاثیر باورهای رواج داده شده گذشته است از آموزش تاثیر می گیرد و نخستین گام برای توسعه تاب آوری خانواده این است که مهارت های ارتباطی زوجین آموزش داده شود.

محمدرضا مقدسی ادامه داد: فرزندآوری مختص خانواده است و اگر خانواده این کارکرد اصلی خود را از دست بدهد علاوه براینکه دچار اختلال می شود در سطح کلان آسیب های پرشماری را متوجه جامعه می سازد.

وی گفت: مسایل اقتصادی و اشتغال در افزایش سن ازدواج و یا کم رغبتی خانواده و زوج های جوان در تک فرزندی و یا بی فرزندی تاثیرگذار است و از سوی دیگر برخی از زوجین به دلیل عدم شناخت مهارت های فرزندپروری و کاهش صبر و بردباری از این قضیه دوری می کنند.

نقش آموزش در شکل گیری یک خانواده سالم این کارشناس علوم رفتاری و معتقد است، خانواده خوب، سالم و موفق فرآورده نهایی آموزش و پرورش است و هرجا که آفت و آسیبی دیده می شود به نحوه تعلیم و تربیت ما ریشه دارد و به آموزش عالی یا نحوه تربیت در نهاد خانواده باز می گردد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نیاز است سیاست های کلان در امر تعلیم و تریبیت مورد بازبینی و بازنگری قرار گیرد، اظهارداشت: براساس چندین پژوهش دانشگاهی مشخص شد که بین تعداد فرزندان و تمایل به طلاق رابطه ای معکوس وجود دارد، هرچه تعداد فرزندان کمتر باشد میل به طلاق در برخی از والدین بیشتر است ولی نمی توان گفت که کاهش فرزندآوری از عوامل اصلی جدایی زوجین است بلکه می توان گفت در برخی مواقع، این مقوله در افزایش طلاق تاثیرگذار است.

به گفته مقدسی، برخی از والدین با وجود تحصیلات دانشگاهی، در امر تعلیم و تربیت و مهارت برای فرزندپروری دچار ناتوانی هستند و نمی توانند به خوبی خانواده را مدیریت کنند.

کاهش سالانه 2 تا سه هزار موردی موالید در کرمانشاه کاهش سالانه 2 تا سه هزار موردی موالید در استان کرمانشاه گویای رشد تدریجی سالخوردگی جمعیت تلقی می شود که نباید از خطرات و معایب کاهش موالید و داشتن یک جامعه پیر و سالخورده غافل بود.

بنابر گفته مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه، سالانه با 2 تا سه هزار مورد کاهش ولادت روبه رو هستیم و از سوی دیگر نزدیک به پنج تا هفت درصد افزایش آمار مرگ و میر بر جمعیت استان ما سایه افکنده است.

صادق خدادادی افزود: در سال 1398 تعداد 26 هزار و 566 ولادت در استان کرمانشاه به ثبت رسیده که این آمار نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 11 و سه دهم درصد کاهش داشته است و میانگین ولادت ماهانه 2هزار و 214 و روزانه 74 مورد در استان کرمانشاه به ثبت رسیده است.

مدیرکل ثبت احوال استان کرمانشاه افزود: از مجموع ولادت های ثبت شده سال 1398 در این استان 13 هزار و 945 پسر و 12 هزار و 621 مورد دختر بوده که نسبت جنسیتی آن 110 است.

به گفته وی، آمارها و پیش بینی های جمعیتی شدیدا نگران کننده است و در واقع زنگ خطر هشدار های جمعیتی به صدا درآمده است و سبک زندگی امروز اولویت ها را تغییر داده و موجب کاهش نرخ فرزند آوری شده است و تعداد ولادت کاهش یافته نسبت به سال قبل سه هزار و 338 واقعه ولادت بوده است.

افزایش جمعیت سالمندان یکی از تبعات منفی کاهش فرزندآوری افزایش جمعیت سالمندان و کمبود نیروی جوان و فعال در کشور است.

مدیرکل بهزیستی کرمانشاه با بیان اینکه این استان رتبه هشتم از نظر جمعیت سالمند در کشور را دارد، گفت: 10.

2 درصد از جمعیت 2 میلیون نفری استان سالمند محسوب می شوند.

فاطمه رضوان مدنی به ایرنا گفت: براساس آخرین آمار گرفته شده دالاهو مسن ترین و ثلاث باباجانی جوان ترین شهرستان های استان هستند.

از سوی کارشناسان نظام افزایش جمعیت سالمندانسلامت و بهداشت، بهترین سن برای فرزندآوری زنان در محدوده سنی 20 تا 30 سال اعلام شده و خارج از این سن ممکن است بارداری در مسیری پرخطر قرار گیرد و برای مادر و جنین مشکل ساز شود.

بهترین زمان برای تولد نخستین فرزند، سه سال پس از ازدواج است و شایسته است فاصله سنی دیگر فرزندان حداقل سه سال و حداکثر پنج سال لحاظ شود.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 34 شهر و 2 هزار و 595 روستا است.

گزارش از زهره کریم زاده
کلید واژه ها: فرزند - تک فرزندی - کودک - امکانات - امکانات رفاهی - والدین - تنهایی - طبقه متوسط - مهم ترین - کودکانه - خانواده - تبلیغات - استفاده - تجربیات - پیشرفت - شیرین - تصمیم - درگیر - تغییر - تاخیر - زندگی - متوسط - صورتی - آینده - رفاهی - دوران - بهانه - ذهنیت - ویژه - شوند

آخرین اخبار سرویس:
استخدام معلم ابتدایی با مزایا در مجموعه مدارسی معتبر در تهران

تغییر نحوه برگزاری آزمون راهنمایی و رانندگی در همدان/ رعایت زمان و فاصله گذاری اجتماعی

استخدام بازاریاب با مزایا در آذربایجان شرقی

زیرساخت های آموزش مجازی در روستاهای بوشهر فراهم شود

استخدام مهندس برق در شرکت کاوش انرژی پاسارگاد در اصفهان

اخطار شهرداری به صاحبان پاتوق های بزهکاری/ فضا های بی دفاع شهری تعیین تکلیف شوند

زیرساخت های آموزش مجازی در روستاهای بوشهر فراهم شود

کاهش آلودگی هوا با اجرای دقیق و به موقع قانون هوای پاک

استخدام طراح گرافیک و کارشناس فروش خانم در آذربایجان شرقی

دهیاران ساوجبلاغ مقابله با آتش سوزی را تمرین کردند

ضرورت آشکار سازی ادوات کشاورزی با نصب علائم / برخورد با تخلفات ادوات کشاورزی در لرستان

آذین میادین قلب پایتخت با گلدان های سنگی و گل های زینتی

روستاهای اردبیل نیازمند خانه های هلال هستند

ثبت نام آزمون استخدامی تأمین اجتماعی تا 23 مرداد ادامه دارد

جمع آوری کلاس های سنگی در خوزستان

ستاد ملی احیای رودخانه زاینده رود تشکیل می شود

اخبار کوتاه از آموزش و پرورش البرز

اخبار کوتاه از آموزش و پرورش البرز

انفجار دربیروت؛ بهترین گزینه برای جلوگیری از آلودگی ناشی از انفجار بندر ، ماندن در خانه ها است

کاهش آلودگی هوا با اجرای دقیق و به موقع قانون هوای پاک

استخدام تکنسین ماهر تولید پنجره آقا در شرکت نوین البرز در کرج

ممنوعیت اجبار خانواده ها برای پرداخت وجه به مدارس

کلیپ|قصه آب آلوده خوزستان

روستاهای اردبیل نیازمند خانه های هلال هستند

احتمال رگبار و رعدوبرق در مازندران

احتمال رگبار و رعدوبرق در مازندران

تردد 15 درصدی وسایل نقلیه سنگین در جاده های کشور

احیای کارخانه نئوپان خلخال با ورود دستگاه قضا/ از بیکاری 180 کارگر جلوگیری می شود

برگزاری مجازی مسابقات قرآن، عترت و نماز

استخدام 2 ردیف شغلی در روه بیان نو در خراسان رضوی

استخدام کارمند دفتری در شرکت رادین صنعت در آذربایجان شرقی

راهکارهای مراقبت و نگهداری از خودرو در زمان شیوع کرونا

ممنوعیت اجبار خانواده ها برای پرداخت وجه به مدارس

ثبت 6 وقف جدید در همدان

اوقات شرعی پانزدهم مرداد در سمنان

استخدام نیروی فنی آقا در شرکت پردیس صنعت تراش تبریز

کرونا چند میلیون دانش آموز را خانه نشین کرد؟

300 خانواده معاود مقیم ایلام نیازمند کمک هستند

قبولی پایه دوازدهمی های هرمزگان از میانگین کشوری عبور کرد

تصاویر | کوره های داغ آجرپزی در گرمای تابستان

استخدام کارمند دفتری آقا در یک کارخانه مبلمان درآذربایجان شرقی

آموزش های قرآنی در شرایط کرونا استمرار دارد

بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی ایلام در اصفهان

هیچ دانش آموزی در سال تحصیلی جدید از آموزش محروم نمی شود

استخدام جوشکار ماهر و مونتاژ کار سازه در تبریز

آیا تنها بچه شامپانزه ایران از قفس رهایی می یابد؟

دهیاران ساوجبلاغ مقابله با آتش سوزی را تمرین کردند

رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس - نیجریه

استخدام بازاریاب خانم در یک موسسه آموزشی در خراسان رضوی

کولبران مورد حمایت مرزبانی نیروی انتظامی هستند

بلندترین آبشار ایران کجاست؟ +عکس

وزش باد شدید در نیمه شرقی استان اصفهان

آخر هفته کدام استان ها بارانی خواهد شد؟

استخدام منشی خانم در یک کارخانه نساجی در جاده مخصوص کرج

کمک بهداشتی به زاغه نشینان پاکستانی در حاشیه تهران + تصویر

خدمت رسانی به شهروندان تداوم دارد

وزیر آموزش و پرورش: هیچ دانش آموزی به علت عدم دسترسی به اینترنت از آموزش محروم نخواهد شد

استخدام مهندس عمران با سابقه کار در کارگاه عمرانی - تهران

استخدام و بکارگیری مشمولان غایب باعث معرفی کارفرمایان به محاکم قضایی خواهد شد

انگلیسی به زبان ساده درس دوم

مانور اطفاء حریق در شهرستان ساوجبلاغ برگزار شد+تصاویر

بازدید ایرج حریرچی از و ضعیت مترو تهران + عکس

در مناطقی که تراکم جمعیت داریم یک عده روزهای زوج و بقیه روزهای فرد در مدارس حضور داشته باشند

تولید روزانه 40دستگاه ونتیلاتور در پارک علم و فناوری

وقوع رگبار باران در 9 استان کشور

تولید روزانه 40 دستگاه ونتیلاتور در پارک علم و فناوری

مدارس هرمزگان به شبکه ملی اینترنت متصل شدند

فعالیت امواج ناپایدار در ارتفاعات استان سمنان

احداث هنرستان در شهرک صنعتی شمس آباد باعث افزایش اشتغال می شود

اجرای طرح « آجر به آجر» در استان های محروم

90 درصد حمل ونقل عمومی کرمانشاه پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند

ثبت نام قطعی 86 درصد دانش آموزان خراسان رضوی در سامانه سناد

استخدام حسابدار خانم در شرکت کارتن سازی اطلس سلولز تبریز

نصب اولین دوربین نظارتی جیرفت/واکسیناسیون کارگران خدمات شهری شهرداری

جشنواره ملی ازدواج اقوام ایران زمین + عکس

میلاد دهمین منظومه کهکشان هستی

رنگین کمان در حرم امام رضا (ع)+عکس

انسان برای بهره گیری صحیح از کلام وحی نیاز به تعقل دارد

لزوم توسعه فضای آموزشی در شهرری

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در آذربایجان شرقی

استخدام تراشکار و فرزکار ماهر در یک شرکت معتبر در کرج

رنگین کمان در حرم امام رضا (ع)+عکس

گزارشی از هتل آپارتمان های مشهد که خانه می شوند

کاهش 3درجه ای دما در آبادان و خرمشهر

کاهش 3 درجه ای دما در آبادان و خرمشهر

خسارت های ناشی از باران شدید - کره جنوبی

بخش عصرگاهی رادیو اصفهان در چهاردهم مرداد

10درصد از نوآموزان سنجش سلامت به مراکز پزشکی ارجاع داده شدند

رسانه ابزاری مؤثر برای حکمرانی شایسته است

3 میلیون و 500 هزار دانش آموز ایرانی به دلیل نداشتن موبایل و تبلت از تحصیل باز ماندند

امضای تفاهم نامه مدرسه الزهرا(س) و آموزشکده فنی و حرفه ای دخترانه ارومیه

استفاده برخی مدیران شهرداری از سامانه 1888 برای ارتباط مستقیم با مردم

توزیع اقلام بهداشتی به زاغه نشینان پاکستانی در حاشیه تهران

حاجی میرزایی: هیچ دانش آموزی در سال تحصیلی جدید از آموزش محروم نمی شود

برگزاری دوره های باز آموزی قوانین راهنمایی و رانندگی برای رانندگان شهرداری تبریز

استخدام کارمند امور اداری خانم در آذربایجان شرقی

استخدام کارمند دفتری در گروه تولیدی کفش مادو در آذربایجان شرقی

پایتخت به طرح بازسازی پس از زلزله نیاز دارد

دهملا، روستای بدون بیکار

خانه chr(034)بزرگ آقاchr(034) به بوستان تبدیل می شود / جزییات تبدیل باغ وثوق الدوله تهران به بوستان

روایت تلخ تنهایی تک فرزندها

روایت تلخ تنهایی تک فرزندها