مطالب مرتبط:
در انتظار تحقق وعده آقای وزیر؛ مرغ های پرکشیده بازمی گردد
تسهیلات کرونایی ایرلاین ها همچنان در انتظار پرداخت
کرونا نخست وزیر مستعفی فرانسه را به دادگاه کشاند
وزیر اسراییلی: باید از وجود ترامپ استفاده کرد!
فولاد به اهواز بازمی گردد
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:102020-07-05اقتصادي

در انتظار تحقق وعده وفور آقای وزیر؛ مرغ های پرکشیده بازمی گردند


در روزهایی که مردم به لحاظ اقتصادی در شرایط مناسبی به سر نمی برند تحقق وعده آقای وزیر برای تولید و وفور اقلام مورد نیازشان از جمله مرغ وتخم مرغ، - حداقل انتظاری است که تحقق آن نیازمند تدبیر و برنامه ریزی منظم است.

مسلم محمدی؛ بازار: در روزهایی که کشور حال اقتصادی خوبی نداشت شیوع کرونا ویروس، شرایط را به مراتب سخت تر از قبل از کرد.

پدیده ای که کشور را در شوک فروبرد و در آنی همه رشته های فعالان اقتصادی را پنبه کرد.

تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و اقتصادی، تعطیلی بازار، بسته شدن هتل ها، تعطیلی واحدهای گردشگری و بسیاری از اتفاقات پیش بینی نشده دیگر، همه و همه باعث شد تا شرایط اقتصادی مردم به طرز عجیبی با بحران روبرو شود؛ بحرانی که نتیجه آن در سفره های مردم نیز نمود عینی پیدا کرد.

در این بین گرانی کالاهای اساسی و موردنیاز مردم شرایط را به مراتب سخت تر کرد؛ یکی از همین اقلام، مرغ و تخم مرغی بودند که حالا در میدان گرانی یکه تازی می کنند و گوی سبقت را از دیگر کالاها ربوده اند.

مرغی که در ایام قبل از شیوع کرونا، در حالت نیمه تعادل بود و از کیلویی 12 هزار تومان الی 15 هزار تومان متغیر بود، در روزهایی کرونایی با توجه به کاهش تقاضا برای خرید و تعطیلی رستوران ها و مراکز عرضه کننده مواد غذایی، روند نزولی در پیش گرفت؛ به طوریکه در این ایام قیمت هر کیلو مرغ در مرغ فروشی های اردبیل به کانال تک رقمی برگشت و به کمتر از 10 هزار تومان نیز رسید.

در همین ایام بود که پخش ویدئوها و تصاویری از زنده به گور کردن جوجه های یک روزه در فضای مجازی بازتاب گسترده ای داشت.

اقدامی که تحلیل و تفسیرهای متفاوتی را نیز به دنبال داشت؛ بسیاری بر این باور بودند که کاهش قیمت جوجه یک روزه و نبود تعادل عرضه و تقاضا دلیل اصلی زنده به گور کردن جوجه ها است.

برخی دیگر البته گرانی نهاده های دامی را عاملی برای از بین بردن جوجه ها عنوان می کردند.

معدوم سازی جوجه ها در استان اردبیل نیز اتفاق افتاد به طوری که قدرت حاج نوری سرمایه گذار و مدیرعامل آرتا پروتیین در جریان سفر وزیر جهاد کشاورزی به اردبیل اظهار کرد: به خاطر کرونا در چهار ماه گذشته بیش از 6 میلیون قطعه جوجه یک روزه را معدوم کردیم و چاره ای جز این امر نداشتیم.

سرمایه گذار و مدیرعامل آرتا پروتیین گفت: بیشترین ضرر و زیان در این ایام متوجه ما بوده اما جای تعجب اینجاست که در این مدت بیشترین انگشت اتهام نیز به سمت ما بوده است.

البته حاج نوری به انتقاد از سیاست یک بام و دوهوای دولت در حمایت از سرمایه گذاران به ویژه در بخش دام طیور پرداخت و اظهار کرد: اجرای سیاست های ناگهانی و خلق الساعه زمینه نارضایتی سرمایه گذاران و تولیدکنندگان را به وجود آورده درحالی که انتظار می رود با یک سیاست گذاری و برنامه ریزی درست در این زمینه، حمایت و همراهی فعالان این بخش به درستی انجام شود.

سرمایه گذار و مدیرعامل آرتا پروتیین با انتقاد از تخصیص ارز دولتی در سطح کشور اظهار کرد: به جای ارز دولتی بهتر است فضای رقابتی را با تولیدکنندگان کشورهای همسایه به وجود آورند تا ما تنه به تنه با تولیدکنندگان کشورهای منطقه و حتی اروپایی بتوانیم رقابت واقعی را در بازار داشته باشیم.

حاج نوری خاطرنشان کرد: ما ارز دولتی نمی خواهیم ولی انتظار داریم در کنار باز کردن فضای صادراتی، امکان رقابت در تولید باکیفیت باعرضه نهاده های مناسب را فراهم کنند تا از این شرایط تحریم نیز به سلامت عبور کنیم.

درهرحال قصه مرغ همچنان ادامه داشت تا درنهایت در روزهای گذشته گرانی بی سابقه آن در بازار همه را شوکه کرد.

قیمت مرغ همپای دلار روند صعودی در پیش گرفت و به قیمت 20 هزار تومان نیز به فروش رفت.

این گرانی باعث شد که اذهان عمومی دلیل گرانی را در همان روزهایی جست وجو کنند که جوجه های یک روزه بدون تدبیر و کار کارشناسی معدوم شدند.

این گرانی باعث شد که اذهان عمومی دلیل گرانی را در همان روزهایی جست وجو کنند که جوجه های یک روزه بدون تدبیر و کار کارشناسی معدوم شدند البته نوبخت اژدری معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل دلیل اصلی گرانی مرغ را به خاطر تخصیص نیافتن به موقع ارز دولتی برای تأمین نهاده های دامی عنوان کرد.

اژدری در گفتگو با خبرنگار بازار، اظهار کرد: تنها اقلامی که در این دو سال افزایش قیمتی نداشته مرغ و تخم مرغ است که ستاد تنظیم بازار بدون توجه به این امر، قیمت گذاری جدید را مسکوت گذاشته است.

وی بابیان اینکه اکثر تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ در این دو سال متضرر شده اند، خاطرنشان کرد: ما کمبودی در تولید مرغ و تخم مرغ در استان نداریم و افزایش قیمت اخیر به خاطر تخصیص نیافتن به موقع ارز دولتی برای تأمین نهاده های دامی است.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: هنوز در تأمین ارز دولتی با مشکلاتی روبرو هستیم که امیدواریم به سرعت با تأمین ارز دولتی سهمیه استان اردبیل در نهاده ها تأمین و به مقصد این استان حمل شود.

اژدری تصریح کرد: از طریق مسئولان استانی موضوع به وزارت جهاد کشاورزی انعکاس یافته تا با تأمین به موقع نهاده های دامی تولیدکنندگان نسبت به جوجه ریزی اقدام کنند تا از التهاب بازار در ماه های آینده کاسته شود.

وی ادامه داد: در سه ماهه اول امسال وضعیت جوجه ریزی و تولید ما مطلوب بوده و در تیرماه نیز در صورت تأمین شدن نهاده های دامی جلوی کاهش جوجه ریزی گرفته می شود؛ که در این صورت تب افزایش قیمت نیز تا حدی فروکش خواهد کرد.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: افزایش قیمت به هیچ وجه کار عمدی تولیدکنندگان در امر جوجه ریزی نیست و تلفات اخیر در جوجه های یک روزه هیچ تأثیری در افزایش قیمت مرغ نداشته است.

امیدواریم قیمت مرغ و تخم مرغ در استان پایین آمده و بخشی از دغدغه های مردم رفع شود معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل جهاد کشاورزی را متولی امر تولید اعلام کرد و گفت: با تأمین نهاده های دامی و سیاست های کنترلی و نظارتی سازمان صمت، امیدواریم قیمت مرغ و تخم مرغ در استان پایین آمده و بخشی از دغدغه های مردم رفع شود.

اظهارات اژدری در حالی بود که کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی دلیل افزایش قیمت مرغ را به هیچ وجه مرتبط با کمبود نهاده های دامی نمی داند.

وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفر به اردبیل و در گفتگو با خبرنگار بازار در مورد علل افزایش قیمت مرغ اظهار کرد: دلیل افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر به هیچ وجه موضوع تأمین نهاده ها نیست چراکه به اندازه کافی نهاده های دامی وارد کشور شده و در انبارها موجود است.

وی تصریح کرد: با همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت نهاده ها به موقع تأمین شده و در اختیار تولیدکنندگان قرارگرفته و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: به طور متوسط روزانه 30 هزار تن نهاده های دامی از طریق بنادر به استان های مختلف حمل می شود تا یک ساماندهی مناسب را در توزیع این نهاده ها و از طریق سامانه جدید شاهد باشیم.

به طور متوسط روزانه 30 هزار تن نهاده های دامی از طریق بنادر به استان های مختلف حمل می شود خاوازی به توزیع هدفمند این نهاده ها با نیت تأمین نیاز تولیدکنندگان و تکمیل زنجیره تولید اشاره کرد و گفت: این توزیع نهاده ها از طریق تشکل ها، اتحادیه ها و مجامع صنفی به صورت خصوصی انجام می شود و به هیچ وجه دولت قصد دخالت در این امر را ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد تنظیم بازار نیز اظهار کرد: مسئولیت این کار با وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در جلسات کنترل بازار در این زمینه تصمیم گیری شده و به زودی قیمت مرغ و تخم مرغ کاهش می یابد.

خاوازی همچنین وعده داد؛ وزارت جهاد کشاورزی در تولید و وفور اقلام تلاشی جدی انجام می دهد و سعی مان بر این است تا با تولید مستمر بتوانیم به اندازه نیاز بازار و مردم مرغ، تخم مرغ و شیر را تأمین کرده و در اختیار آن ها قرار دهیم.

حال در این شرایط و در روزهایی که مردم به لحاظ اقتصادی در شرایط مناسبی به سر نمی برند تحقق وعده ی آقای وزیر برای تولید و وفور اقلام مورد نیاز مردم از جمله مرغ، تخم مرغ و گوضت و شیر، حداقل انتظاری است که شاید مرحمی بر زخم ها باشد.

وعده هایی که تحقق آن نیازمند تدبیر و برنامه ریزی است.


کلید واژه ها: اقتصادی - شرایط - تعطیلی - گرانی کالاهای اساسی - مردم - واحدهای تولیدی - فعالان اقتصادی - شرایط اقتصادی - کالاهای اساسی - انتظار - تحقق - برنامه ریزی - تولید - بحران - مورد - کشور - وفور - وزیر - وعده - پیش بینی - نیازمند - گردشگری - برنامه - فعالان - تولیدی - بحرانی - یکی از - پدیده - اساسی - اقلام

آخرین اخبار سرویس:
سه نوع گیربکس جدید تولید آزمایشی می شوند

بدترین هفته معاملات طلا از ماه مارس رقم خورد

استخدام کارشناس فروش آقا در یک شرکت مهندسی بازرگانی در اصفهان

استخدام کارشناس فروش آقا در شرکت کیارنگ صنعت در تهران

تحولات حقوق کارکنان و بازنشسته ها

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : شفافیت راه هرگونه فساد را مسدود می کند

رضوانی فر: شفافیت به رشد اقتصادی کمک می کند

فروش اوراق سلف نفتی وزارت نفت با مصوبه شورای سران متفاوت است

تاثیر واکسن کرونا چند درصد خواهد بود؟

دیوارنگاره میدان ولیعصر رنگ و بوی حسینی گرفت+عکس

سالاری: ورود شرکتها به بورس و رقابتی شدن استخدام و انتصابات بهترین راه افزایش شفافیت در سازمان تامین اجتماعی است

واکنش برخی کارکنان صنعت نفت به گزارش تسنیم: حقوق شمار زیادی از کارکنان رسمی تناسبی با کار در شرایط سخت ندارد

ارزش سهام عدالت یک میلیونی و 500 هزار تومانی در سامانه استعلام| امروز شنبه 25 مرداد 99

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: بهره برداری از سه سامانه شفافیت/ رصد تمام اطلاعات شرکت ها و املاک صندوق بازنشستگی کشوری ممکن شد

استخدام کارشناس فروش با مزایا در اصفهان

خلق اثر ظریف و زیبا از جنس اشتغال+ فیلم

نمره پایین پاساژها و نانوایی ها در رعایت پروتکل های بهداشتی/نگران سفرهای شهریور هستیم

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی(رشته برق، سخت افزار)در اصفهان

مقایسه خودرو چانگان CS35 و بورگوارد BX7

شاخص بورس یکشنبه 26 مرداد به کدام سمت می رود؟

جزییات طرحی که قرار است جایگزین سهمیه بندی بنزین شود/ طرح «وان» چیست؟

بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته

نرخ بیکاری زنان در کرمان، 6 درصد بالاتر از متوسط کشوری/104 پست مدیریتی استان در اختیار خانم ها

وزیر نیرو: در آستانه تثبیت یک وضع مطلوب در صنعت برق کشور هستیم

ادامه افزایش شمار آلوده شده گان به کرونا در ایتالیا

بستر های جذب سرمایه گذار نیروگاه خورشیدی در سمنان برنامه ریزی شد

ویدئو: گل شایان مصلح به شهرخودرو

هفت اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

وال استریت معاملات هفته گذشته را با سود اندک به پایان رساند

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در اعتراض به فرمول های متناسب سازی

فولاد و چند خبر خوب و بد

کنایه مجری سیما به طرح گشایش اقتصادی دولت

مالیات بر عدم آگاهی مؤدیان از قوانین، به دور از عدالت مالیاتی است

بررسی راهکارهای بر طرف کردن موانع پرورش ماهی در قفس سد ایوشان

ارزش صندوق etf دارا یکم امروز شنبه 25 مرداد

استخدام حسابدار و کارمند دفتری با مزایا در اصفهان

استخدام مدیر فروش آقا باحقوق و مزایای قابل مذاکره در اصفهان

73 درصد طرح های جهش تولید لرستان در حوزه اقتصادی اجرا شده است

استخدام کارگر ساده آقا در یک شرکت معتبر تولیدی صنعتی در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پارس ایمن خوارزم در تهران

راهکاری برای حذف دلالان از بازار محصولات نوردی

60 درصد جمعیت لرستان تحت پوشش بیمه سلامت هستند

دولت گام های عملی در زمینه کنترل و نظارت بر قیمت ها بردارد

ابلاغ مصوبه دولت درباره تأمین سنگ آهن

جعفر سرقینی کیست؟ + سوابق

اجرای پروژه بازار خلازیل کلید خورد

شرکت های چینی با بیشترین ثبت اختراع

آیا وایتکس و یخ، عمر گل را بیشتر می کند؟

پرداخت وام به محرومان خرمشهر از سوی بنیاد خیریه علوی

شاخص بورس یکشنبه 26 مرداد به کدام سمت می رود؟

دسترسی به حقوق و مزایای همه مدیران

فعالان حوزه ساخت و فروش ساختمان تا پایان مرداد اظهارنامه خود را ارائه نمایند

بام خرم آباد به طور موقت سیراب می شود

استخدام حسابدار خانم در دفتر فروش قطعات لاستیکی در اصفهان

شکایت رسمی ایران از کره جنوبی کلید خورد/ سئول 8.5 میلیارد دلار را پس نمی دهد/ واکنش کره ای ها چیست؟

متن لایحه اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز

استخدام کارشناس فروش تلفنی در یک هلدینگ بین المللی در تهران

چه ترفندهایی برای پخت کیک و شیرینی وجود دارد؟

ایجاد اشتغال برای 15 نفر از مددجویان زندان بروجن در یک کارخانه

اجرای مرحله نخست طرح کهاب در جایگاه های سوخت

نحوه فروش سهام عدالت در بورس

چگونه درآمد نصب و تعمیرات کولر گازی را افزایش دهیم؟

استخدام حسابدار خانم در شرکت صنایع غذایی دلزا در تهران

گام های فولاد مبارکه در حوزه جهش تولید

قطع گاز به علت توسعه شبکه گازرسانی

حذف متقاضیان طرح ملی مسکن در صورت عدم واریزی

تامین مسکن ارزان و مناسب برای کارگران در اولویت است

25 مرداد | قیمت انواع موتورسیکلت

تحولات حقوق کارکنان و بازنشسته ها

حذف متقاضیان طرح ملی مسکن در صورت عدم واریزی | تاخیر 12 هزار متقاضی در واریز آورده اولیه

نقش صندوق های سرمایه گذاری در مالکیت خانه های خالی به روایت وزیر راه

7 اقدام بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

برنامه امسال ایرالکو برای افزایش تولیدات چیست؟

جدول لیگ برتر در پایان هفته بیست و نهم

نحوه فروش سهام عدالت در بورس مشخص شد

واکنش رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به نوسانات بورس

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقادر یک شرکت معتبر در تهران

از هشدارها تا درخواست های صادراتی انجمن فولاد

گل اول پرسپولیس به گل گهر سیرجان توسط علیپور+ فیلم

مطالعات باستان شناسی برای انجام مرمت کهنه قلعه انجام می شود

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری اعلام کرد: بهره برداری از سه سامانه شفافیت/ رصد تمام اطلاعات شرکت ها و املاک صندوق بازنشستگی کشوری ممکن شد

اجرای نزدیک به 90 کیلومتر آسفالت راههای روستایی ارومیه

استخدام حسابدار خانم حقوق اداره کار و بیمه در اصفهان

استخدام پشتیبان فروش خانم در یک شرکت معتبر در اصفهان

حل مشکل آب شرب 18 روستای غیزانیه خوزستان تا 10 روز آینده

استخدام کارمند فروش آقا در یک شرکت معتبر در تهران

اجرای 10 هزار و 670 پروژه عمرانی در سیستان و بلوچستان

نهمین نمایشگاه نوآوری و فناوری «اینوتکس 2020» به کار خود پایان داد

استخدام کارشناس نصب و راه اندازی لینک وایرلس و DSL در تهران

قیمت روز آهن آلات در بازار (99/05/25) + جدول

ارزانترین گوشی های شیائومی را چند بخریم؟

نحوه و قیمت  دریافت مالیات از خریداران سکه

چالش کمبود کود اوره همچنان ادامه دارد

یکهزار و 520 میلیارد ریال تجهیزات برای بیمارستان تامین اجتماعی دزفول تهیه شد

لغو طرح ترافیک خودروهابه مراکز معاینه فنی تاثیرخاصی داشته؟

معاون امور اقتصادی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی : شفافیت راه هرگونه فساد را مسدود می کند

یکهزار و 520 میلیارد ریال تجهیزات برای بیمارستان تامین اجتماعی دزفول تهیه شد

سالاری: ورود شرکتها به بورس و رقابتی شدن استخدام و انتصابات بهترین راه افزایش شفافیت در سازمان تامین اجتماعی است

استخدام سرپرست برنامه ریزی خرید و تامین با مزایا در اصفهان

قیمت انواع موتورسیکلت در 25 مرداد

در انتظار تحقق وعده وفور آقای وزیر؛ مرغ های پرکشیده بازمی گردند

در انتظار تحقق وعده وفور آقای وزیر؛ مرغ های پرکشیده بازمی گردند