مطالب مرتبط:
پنج نماینده مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شدند
اسامی 5 نماینده مجلس یازدهم که به کرونا مبتلا شده اند | شیوع دوباره کرونا مجلس را هم درگیر کرد
سومین نماینده خوزستانی در مجلس یازدهم به کرونا مبتلا شد
پاسخ های عجیب برخی از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس به سوالات فرهنگی!
شهرداری اصفهان در حوزه فرهنگی کشور نمونه است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:102020-07-05سياسي

مجلس یازدهم زیرساخت های فرهنگی کشور را تقویت کند


حوزه/ مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران تصریح کرد: امروز یکی از مهم ترین وظایف و اولویت های مجلس یازدهم باید تقویت زیرساخت های فرهنگی کشور باشد.

- دکتر سید مرتضی موسویان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری حوزه"، با اشاره به این که فرهنگ باید در نگاه و رویکرد مسئولان جزو اصلی ترین اولویت ها باشد، اظهار داشت: قبل از هر چیز این باور باید در دولتمردان ما به وجود آید که فرهنگ یک امر تشریفاتی نیست بلکه ضرورتی انکارناپذیر در مسیر توسعه کشور به شمار می رود.

وی با اشاره به این که الزام ما برای توسعه گره خورده به امر فرهنگ است، افزود: در ادبیات سیاست گذاری، گفته می شود که بعد از سیاست گذاری باید فرهنگ سازی انجام شود و سپس به دنبال اجرا برویم و این نشان دهنده اهمیت مساله فرهنگ است و این که باید به سمت ایجاد زیرساخت های فرهنگی حرکت کنیم.

غفلت از فرهنگسازی پس از سیاست گذاری رییس هیئت مدیره بنیاد ملی بازی های رایانه ای همچنین گفت: به عنوان مثال عرض می کنم که بعد از سال ها راه افتادن تلفن سیار با توجه به مصوبه ای که وجود داشته و اپراتور مجبور به رعایت پیوست فرهنگی بوده، ما در نهایت یک پیوست فرهنگی خالی و سفید را برای امضا آورده ایم و حال آن که برای اپراتوری که بر فرهنگ ما تأثیر می گذارد هنوز هیچ الزام و مقررات و چارچوبی بار نکرده ایم که این مساله نشان می دهد بحث فرهنگ سازی در جامعه عملاً مغفول مانده است.

وی یادآور شد: از سویی از حیث بودجه ای که برای فرهنگ سازی خرج شده، وقتی مقایسه ای صورت می گیرد با دیگر زمینه ها و عرصه ها، متوجه می شویم که حقیقتاً کمترین توجه به لحاظ تخصیص بودجه به بحث فرهنگ صورت گرفته است.

مجلس یازدهم در مقام عمل از فرهنگ حمایت کند عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما خاطرنشان کرد: بر این اساس، آن چه از مجلس یازدهم انتظار می رود این است که اهتمام زیادی به مقوله فرهنگ و فرهنگ سازی در جامعه داشته باشد و چه در بحث بودجه و چه قانون گذاری و نظارت که وظیفه ذاتی آن است، این توجه به عینیت برسد و لذا تنها در حد حرف و شعار باقی نماند.

وی گفت: نباید از یاد ببریم که بدون توجه به فرهنگ سازی قادر نیستیم بسیاری از مشکلات و معضلات اجتماعی و حتی اقتصادی را مرتفع کنیم، به خصوص این که امروز در زمانه ای بسر می بریم که با تبلیغات و جنگ شناختی، بر انبوه مخاطبان تأثیرگذاری صورت می گیرد و اساساً یکی از شاخه های مهم کار فرهنگی که ناظر به سواد رسانه ای است، توجه به جنگ رسانه ای و جنگ روانی است.

نمایندگان مجلس زیرساخت های فرهنگی را تقویت کنند وی اضافه کرد: مجلس اگر می خواهد به سامان بسیاری از امور بپردازد باید زیرساخت های فرهنگی کشور را تقویت کرده و آن جایی که زیرساخت لازم را ندارد در تدارک فراهم کردن آن باشد.

موسویان بیان داشت: به هر حال در این راستا از کمیسیون فرهنگی مجلس انتظار بیشتری می رود و حال آن که متاسفانه به نسبت دیگر کمیسیون ها، گویا میل و رغبت برای حضور در این کمیسیون از سوی نمایندگان همچون ادوار گذشته کمتر بوده است.

وی افزود: در همین ایام نیز شاهد بودیم افرادی که به ظاهر باید فرهنگی باشند اصرار به رفتن به دیگر کمیسیون های داشته و دارند و این نشان دارد از این که ما ارزش و اهمیت پرداختن به فرهنگ را هنوز درک نکرده ایم و این رویه برخلاف دیدگاه و نظر مقام معظم رهبری است که فرمودند فرهنگ حتی بر اقتصاد اولویت دارد.

وی گفت: از گذشته تاکنون ما از ناحیه تهاجم فرهنگی ضربه خورده ایم و این مساله ای است که به ناتوی فرهنگی و این اواخر شبیخون فرهنگی و در نهایت ولنگاری فرهنگی انجامیده است.

بی توجهی به بخش فرهنگ به ما لطمه های بسیاری زده است مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران ادامه داد: امروز به عینه می بینیم که این مقوله ای که از دهه ها قبل مورد تأکید و توجه رهبر معظم انقلاب بوده و بر اثر بی توجهی و کم توجهی ما باعث به ثمر نشستن مشکلات فراوانی شده، چگونه همچنان وجود دارد و اساس و پایه ی نظام اسلامی ما را مورد هجمه قرار می دهد.

وی افزود: از سوی دیگر باید تجربه دیگر کشورها را نیز مقابل خود قرار دهیم که چگونه حتی کشورهای اروپایی در دهه های اخیر متأثر از فرهنگ آمریکایی بوده اند و استراتژی آمریکا که سال ها تداوم دارد و اواخر هزاره دوم عمدتاً آغاز شده نشان می دهد که چقدر توانسته در کشورهای دیگر و حتی کشورهای اروپایی تأثیرش را به لحاظ فرهنگی بگذارد وی ابراز داشت: آن ها به لحاظ ترویج سبک زندگی غربی و آمریکایی حتی در قبال کشور ما موفقیت هایی داشته اند و متاسفانه ما در زمینه دفاع از داشته های فرهنگی خود و ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی ، به آن شکل توفیقی نداشته ایم که باید دلایل این مساله به شکل دقیق و علمی ریشه یابی شود.

اهمیت فوق العاده فرهنگ در گام دوم انقلاب عضو هیئت علمی دانشگاه صدا و سیما همچنین افزود: ما باید توجه داشته باشیم که حتی زمینه ایجاد تمدن نوین اسلامی که در بیانیه گام دوم انقلاب مورد تأکید خاص مقام معظم رهبری بوده است، در سایه توجه به مساله فرهنگ محقق می گردد ، ضمن آن که اگر در این زمینه سستی و غفلت کنیم خسارت های جبران ناپذیری متوجه ما می شود.

وی با اشاره به این که دشمن در عرصه فرهنگی با جنگ شناختی بدون خونریزی و هزینه آن چنانی، اهداف و برنامه های خود را به پیش می برد و لذا ما به هیچ وجه نباید از مباحث فرهنگی و لایه های گوناگون و پیچیده آن غفلت کنیم.

رسالت کلیدی خانه ملت در امر ساماندهی فضای مجازی موسویان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رسالت مهم مجلس شورای اسلامی در راستای ساماندهی فضای مجازی اظهار داشت: به تعبیر رهبر معظم انقلاب، فضای مجازی و توسعه و همه گیری خاص آن به سان یک انقلاب است مثل انقلاب صنعتی که همه پایه های یک جامعه را تحت تأثیر خود قرار داده است، کما این که امروزه بخش مهمی از جنگ رسانه ای و فرهنگی دشمن از طریق بستر فضای مجازی صورت می گیرد.

وی افزود: خلاصه آن که امروز در دنیا چیزی نیست که فارغ از فرهنگ تعریف شود بلکه اول فرهنگ و پیوست های فرهنگی برای آن تعریف شده و بعد در اختیار مردم قرار می گیرد، چه آن که غربی ها و آمریکایی ها از طریق فیلم و بازی و موسیقی و سریال ها و غیره ، فرهنگ غربی و آمریکایی را در دنیا ترویج می دهند و حال آ نکه ما نسبت به این مساله بعضاً بی تفاوت و یا کم تفاوت هستیم.

غفلت از فرهنگ عفاف و حجاب و خسارت های آن وی گفت: در حال حاضر اگر وضعیت حجاب در جامعه، آشفته و نابه سامان است ، بخش مهمی از آن به خاطر فضای مجازی و کم توجهی ما در این زمینه است و این که گویا هنوز ابعاد تهاجم فرهنگی دشمن را باور نکرده ایم.

مدیر عامل انجمن سواد رسانه ای ایران بیان داشت: به عنوان مثال اگر سریال های دو دهه قبل تلویزیون که برخی از آن که در شبکه ها از جمله آی فیلم، بازپخش می شود را نگاه کنیم، متوجه تفاوت پوشش آن زمان و امروز در بین هنرپیشه ها می شویم و همین طور اگر فیلم های سینمایی را هم رصد کنیم ، به همین تفاوت ها می رسیم.

خلاقیت و نوآوری متعهدانه؛ لازمه اصلاح فرهنگی وی با بیان این که برای رسیدن به توسعه باید نگاه درستی به مقوله فرهنگ داشته باشیم، خاطرنشان کرد: اصلاح فرهنگی در سایه خلاقیت و نوآوری متعهدانه و جدیت در این زمینه رخ می دهد و این که باید بدانیم تغییرات فرهنگی به مرور زمان و پیوسته صورت می گیرد.

وی افزود: از سوی دیگر باید توجه داشت که فرهنگ سرمایه اجتماعی را می سازد و اهتمام در این زمینه باعث می شود که جامعه در مسیر توسعه علمی و اقتصادی قرار بگیرد و بتواند بر بخش مهمی از مشکلات خود فائق شود.

ضرورت شفاف سازی در عرصه فرهنگ رییس هیئت مدیره بنیاد ملی بازی های رایانه ای یادآور شد: البته باید توجه داشت که ما باید به سمت شفاف سازی حرکت کنیم و خود شفاف سازی هم نیاز به فرهنگ سازی دارد، چه آن که این همه معضلاتی که در جامعه با آن مواجه هستیم نشان از آن دارد که به بحث شفاف سازی به درستی و دقیق نپرداخته ایم.

وی گفت: آن چه حائز اهمیت است این که با تقویت زیرساخت های فرهنگی و از جمله عنایت به مقوله شفاف سازی می توانیم دوباره سرمایه اجتماعی را احیا کرده و به این وسیله زمینه ارتقای سطح امید در بین مردم و نسل جوان را فراهم کنیم.

موسویان در خاتمه سخنان خود ابراز داشت: با وجود رهبر حکیمی که داریم، ان شاءالله به یاری خداوند متعال همچون گذشته از پیچ های سخت تاریخی به سلامت عبور کرده و بر مشکلات فائق می آییم ، منتهای مراتب این مساله مستلزم آن است که همگان به خصوص مدیران و مسئولان ، اهمیت و اولویت مسایل فرهنگی را به خوبی درک کرده و در مقام عمل به آن ملتزم باشند.

گفتگو از: سید محمد مهدی موسوی
کلید واژه ها: فرهنگ - انجمن سواد رسانه ای ایران - مجلس یازدهم - زیرساخت - فرهنگی - انجمن سواد رسانه ای - سیاست - یازدهم - کشور - اولویت - سواد رسانه ای - توسعه - تقویت - فرهنگ سازی - توسعه کشور - هیئت مدیره - دولتمردان - سید مرتضی - مدیر عامل - مدیر - سازی - تشریفاتی - مجلس - خبرگزاری - مهم ترین - خبرنگار - مسئولان - موسویان - ادبیات - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
مدرس خیابانی در حوزه بازرگانی و صنعت اشراف دارد

فعالیت ایلنا در ایام کرونا کارشناسانه بود+فیلم

پیام تسلیت مدیرعامل بانک ایران زمین به مناسبت درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید عباس موسویان

آزادی 113 زندانی در خراسان شمالی

توانمندسازی معلمان قرآنی هیئت های مذهبی

احتمال برگزاری آنلاین تئاتر مقاومت

وزارت نفت اقدامات لازم برای استحکام سازه نفت در تهران را انجام داده است

ستاد ملی کرونا امروز زمان برگزاری کنکور را مشخص می کند

تاریخ برگزاری کنکور سراسری 99 مشخص شد

جهاددانشگاهی با حذف بروکراسی اداری در حل مشکلات جهادی عمل می کند

تشکیل کارگروه مشترک میان کمیسیون صنایع و وزارت نفت

کارتون / در انتظار درمان کرونا

وزیر بهداشت: رویکرد جدیدمان، فشار و جریمه است

اظهارات مهم ربیعی درباره گشایش اقتصادی، بازگشت FATF به مجلس و احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا

مادی های تاریخی منطقه 5 شهرداری خط قرمز ماست

فضای مجلس نسبت به وزیر پیشنهادی صنعت در مجموع مثبت است

ایران لغو موقت بخشی از تحریم ها را تکذیب کرد

احتمال برگزاری آنلاین تئاتر مقاومت

تسلیت مشاور رییس جمهور به مناسبت در گذشت ماموستا ملا محمد محمدی

تسلیت مشاور رییس جمهور به مناسبت در گذشت ماموستا ملا محمد محمدی

مصوبه انتخاب شهردار فردیس ملغی شد

خانه امید بازنشستگان در 4 شهرستان کردستان احداث می شود

قانون ازدواجی که اجرایی شدنش باید تسهیل شود!

نامه 57 تشکل دانشجویی خطاب به نمایندگان مجلس درباره طرح گشایش اقتصادی

فضای مجلس نسبت به وزیر پیشنهادی صنعت در مجموع مثبت است

تسویه بدهی دولت به قرارگاه خاتم الانبیاء با تهاتر نفت

ایجاد نماد یادبود شهری درگذشتگان کووید19

اعتراض رانندگان اتوبوس نسبت به تعویق 4 ماهه پرداخت حقوق

باز شدن حساب های شرکت هفت تپه خوزستان برای پرداخت حقوق کارگران/تامین منابع مالی برای کشت جدید/ روند تولید محصولات از سر گرفته خواهد شد

فعالیت ایلنا در ایام کرونا کارشناسانه بود+فیلم

سکونت 700 هزار شهروند البرزی در بافت ناکارآمد

اعتمادِ مردم سرمایه دولت است

طاهر براتچیان سرپرست فرمانداری نیر شد

همه آیات قرآن دارای آموزه های فقه سیاسی است / قیام امام حسین(ع) فرصت احیای عدل بود

200 روحانی روانشناس در کشور فعالیت دارند

جزییات پیشنهاد دولت برای پیش فروش نفت

توزیع 23 هزار و 500 بسته مواسات ویژه عید غدیر در گیلان

در جلسه دیشب سران قوا درباره فروش نفت چه گذشت؟/ 5 شرط رییسی برای موافقت با تصویب طرح دولت

سند جامع علمی کشور بازنگری می شود

رییس جمهور درگذشت حاج فیروز زیرک کار را تسلیت گفت

در دادگاه امروز مرتضوی و روح الامینی چه گذشت؟

سند جامع علمی کشور بازنگری می شود

اجرای خط دوم انتقال آب، مهمترین برنامه آبی استان یزد

ضوابط عزاداری دستجات حسینی(ع) در ماه محرم اعلام شد

خودکفایی نزاجا در ساخت انواع تانک برهای بومی

روحانی درگذشت فیروز زیرک کار را تسلیت گفت

گفت وگو با سخنگوی وزارت صلح؛ دولت افغانستان در مذاکره با طالبان بدنبال چیست؟

تغییرات گسترده در شهرداری بندرعباس در سکوت خبری/ سایه دستگیری ها بر انتصابات جدید

تاریخ برگزاری کنکور سراسری 99 مشخص شد/ توضیح رییس مرکز حوزه ریاست مجلس

رییس دادگستری مازندران بازداشت سومین عضو شورای شهر ساری را تایید کرد

نشست صمیمی مدیرعامل خبرگزاری مهر با تشکل های کارگری مرکزی

ختم رسیدگی به پرونده اکبر طبری و سایر متهمان اعلام شد

توضیحات وکیل روح الامینی درباره اولین جلسه دادگاه پس از موافقت با اعاده دادرسی

زمان جدید برگزاری کنکور سراسری

اظهارات مهم ربیعی درباره گشایش اقتصادی، بازگشت FATF به مجلس و احتمال مذاکره بین ایران و آمریکا

سند جامع علمی کشور مورد بازنگری قرار می گیرد

بررسی جزییات طرح تامین کالاهای اساسی در کمیسیون برنامه مجلس

تعیین تکلیف هیات مدیره شهرک های منطقه 5

جانشین فرمانده ناجا عنوان کرد: تعدی به ناموس و امنیت مردم؛ خط قرمز پلیس

ایمنی که در بافت فرسوده تهران جدی گرفته نمی شود!

فرمانده سپاه سیدالشهدا (ع): عظمت ملت ایران را نباید تحریف کرد / دنیا چاره ای جز پذیرش قدرت انقلاب اسلامی ندارد

زمان احتمالی برگزاری کنکور 27 تا 30 شهریور

فضای مجلس نسبت به وزیر پیشنهادی صنعت در مجموع مثبت است

تکذیب لغو موقت بخشی از تحریم ها

قانون ازدواجی که اجرایی شدنش باید تسهیل شود!

سفر معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید کشور به همدان

ارجاع گزارش خلا ءهای قانونی و قوانین نیازمند اصلاح از سوی ناجا به کمسیسون شوراها

200 روحانی روانشناس در سطح کشور فعالیت دارند

«به وقت ایران» به موضوع مهارت آموزی کودکان می پردازد

اتحاد بین مذاهب اسلامی و ادیان مختلف مهم ترین دستاورد مقاومت اسلامی

فخرالذاکرین رخ در نقاب خاک کشید

تفسیر امامیه در پژوهش های خاورشناسان منتشر شد

تأکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی

17 هزار خانه طی هفت سال برای ایثارگران احداث شده است

مراسم اعطای تندیس فداکاری دانشجویان رنگ و بوی کرونایی گرفت

سند جامع علمی کشور مورد بازنگری قرار می گیرد

سفر معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید کشور به همدان

استاندار گلستان: یادمان های شهدای گمنام در استان تکمیل شود

وزیر اطلاعات: امنیت پایدار در سایه همدلی مردم و مسئولان

اقدامات گروه جهادی دانشجویان مکتب سلیمانی استان سمنان تشریح شد

افتتاح دفترشورای هم اندیشی خبرنگاران در خمینی شهر

خانه موسیقی و خانه اقوام کیش، تاسیس می شود

جلسه شورای استانی هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس

در دادگاه مرتضوی و روح الامینی چه گذشت؟

تشدید برخورد با گرانفروشی اپراتور ها

برپایی کارگاه آموزشی آشنایی با سیره امام موسی کاظم(ع) در شاهرود

طبری در دادگاه آخر: همه 16 اتهام را رد می کنم | از حقوق چیزی نمی دانم | با نیازآذری با پول خودم نه از بیت المال صبحانه می خوردم

بولتون:نشست فاجعه بارترامپ با پوتین مرا شوکه کرد

جهانگیری: واکسن آنفلوآنزا باید در حد نیاز کشور تامین شود

حموده الصباغ مجددا رییس پارلمان سوریه شد

زمان دقیق برگزاری کنکور 99 هنوز اعلام نشده است

رییس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی صنعت حضور نمی یابد

نسخه آنلاین لغت نامه دهخدا رونمایی شد

مرحله دوم انتخابات مجلس یازدهم، 21 شهریور 99

کرونا، دومینوی تغییر رفتار مصرف کنندگان و استراتژی کسب وکارها

مهمترین مسائل اولویت دار امروز در جامعه، مسئله تبلیغ و تبیین صحیح است

حقوق معوقه کارگران هفت تپه پرداخت می شود

قلعه اردشیر، بنایی تاریخی از دوره ساسانیان در کرمان

سگ کاشف بمب گذاری

خستگی 6 ماهه کادر درمان/ فشار و جریمه رویکرد جدید وزارت بهداشت

مجلس یازدهم زیرساخت های فرهنگی کشور را تقویت کند

مجلس یازدهم زیرساخت های فرهنگی کشور را تقویت کند