مطالب مرتبط:
12 درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان است
فرماندار: دزفول با کمبود محیط بان مواجه است
12 درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان است
تهدید جدی سازمان لیگ برای تست های دروغ
تهدید سازمان لیگ علیه تست های دروغ
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:052020-07-05اجتماعي

کمبود محیط بان تهدید جدی مناطق حفاظت شده


استان اصفهان با 2 میلیون و 200 هزار هکتار مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست، تنها 190 محیط بان دارد که یک سوم نیروی مورد نیاز چارت سازمانی است و تاکنون به دلیل کمبود اعتبار و نبود مجوزهای استخدام جذب نیرو امکان پذیر نبوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، کمبود 51 درصدی نیروی محیط بان در کشور یکی از مهم ترین چالش های سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می شود.

کمبود نیروی محیط بان سبب شده که مدافعان طبیعت در حال حاضر 18 روز کار و 12 روز استراحت داشته باشند و برای پاسداری از طبیعت خستگی و دوری از خانواده را تحمل می کنند.

هم اکنون سه هزار و 500 نفر محیط بان در کشور مشغول به کار هستند که 50 درصد چارت سازمانی را تشکیل می دهد با این حال سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست از برنامه ریزی برای بکار گیری سه هزار محیط بان در 10 سال آینده خبر داد.

آنطور که سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست گفته است در سال جاری باید 300 محیط بان در یگان حفاظت استخدام شوند که البته این امر نیازمند تأمین اعتبار و مجوزهای لازم است .

محیط زیست اصفهان نیز مانند سایر استان های کشور به دلیل نبود اعتبارات با کمبود قابل توجه نیروی محیط بان روب رو است که در حقیقت تهدیدی برای حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش در مقابل شکارچیان و سودجویان به شمار می رود.

هم اکنون 190 محیط بان در 2 میلیون و 200 هزار هکتار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان اصفهان فعالیت می کنند که این آمار بیانگر یک سوم نیروی محیط بان مورد نیاز در چارت سازمانی محیط زیست اصفهان است.

به ازای هر 10 تا 20 هزار هکتار یک محیط بان در این پیوند حسین اکبری سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار ایمنا" اظهار کرد: این کمبود در استان اصفهان به شدت احساس می شود؛ بر اساس استانداردهای جهانی به ازای هر یک هزار هکتار به یک محیط بان نیاز است در حالی که در ایران در هر شش یا 10 هزار هکتار و یا حتی 20 هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد.

وی افزود: هم اکنون 190 نیروی محیط بان در 32 ایستگاه محیط بانی فعال در 2 میلیون و 200 هزار هکتار از مناطق تحت مدیریت و همچنین گستره وسیعی از زیستگاه های آزاد وظیفه حفظ و حراست عرصه های طبیعی را برعهده دارند اما مهم این است که با استفاده صحیح از بضاعت موجود، حفاظت انجام می شود.

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: محیط بانان در جای جای مناطق حفاظت شده از کوهستان تا کویر، جنگل تا تالاب، در سرما و گرما و شرایط دشوار باید حضور فعال داشته باشند و با تهدیدات طبیعی و انسانی بی شماری در شبانه روز روبرو می شوند.

وی ادامه داد: سرما و گرما، گزندگی حیوانات، حوادثی که ممکن است در حین گشت و پایش در مناطق رخ دهد و احتمال سرایت بیماری ها تهدیدات بالقوه طبیعی است؛ همچنین محیط بانان تلاش می کنند از شکار غیرمجاز جلوگیری کنند که در این امر تهدیداتی نیز وجود دارد اما این افراد عاشقانه مشغول فعالیت اند و با هم افزایی و همکاری مشکلات موجود کمتر احساس می شود.

حفظ محیط زیست تنها وظیفه سازمانی نیست اکبری گفت: نیازها و کمبودها اعلام می شود تا برحسب آنچه که مقدور است محیط بان استخدام شود اما این نمی تواند مشکل حفاظت را کامل رفع کند زیرا حفاظت از محیط زیست تنها وظیفه سازمانی نیست.

وی با اشاره به اصل 50 قانون اساسی، حفظ محیط زیست را وظیفه عموم مردم و سازمان ها دانست و گفت: این امر نیازمند مشارکت مردم و رسانه هاست؛ 80 میلیون محیط بان با توسعه آموزش و اشاعه فرهنگ زیست محیطی محقق می شود از این رو مسئولیت اجتماعی فاکتور اصلی حفاظت از محیط زیست طبیعی و انسانی است.

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست درباره وضعیت حقوق و مزایای محیط بانان اظهار کرد: حفاظت از طبیعت دشوار است و سختی کار مضاعف دارد که با توجه به کمبود نیرو و امکانات امری محسوس است اما محیط بانان عاشقانه، شجاعانه و با دل و جان از طبیعت حفاظت می کنند و از نظر معنوی پاداش بسیاری برای کار آنها متصور است.

پیگیر افزایش حقوق محیط بانان هستیم اکبری افزود: محیط بانان تا چند سال گذشته حداقل حقوق را داشتند ولی در سال های اخیر اتفاق های خوبی رخ داد از جمله امتیاز سختی به آنها تعلق گرفت با وجود این نسبت به حجم گسترده کار نیاز است که روز به روز تعالی داشته باشد؛ با توجه به تصویب قانون حمایت از محیط بانان امیدواریم از نظر معیشتی و سختی کار با ضرایب بهتری افزایش حقوق برای این عزیزان اعمال شود.

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: برخی شاخصه ها در چند سال اخیر اعمال شده که تا حدودی کمک حال محیط بانان بوده است: تلاش می کنیم که افزایش حقوق برای محیط بانان را داشته باشیم تا به صورت قابل قبول زحمات آنها جبران شود.

قانون حمایت از محیط بانان در تقویت حفاظت طبیعت مؤثر است اکبری تصویب نهایی قانون حمایت از محیط بانان و جنگل بانان را نقطه عطفی در اشاعه و اختیارات حوزه حفاظت محیط زیست دانست و اظهار کرد: محیط بانان تا پیش از تصویب این قانون برای بکارگیری سلاح مشکلاتی داشتند و خلاء وجود داشت اما با حمایت نمایندگان مجلس این قانون پس از سال ها تصویب شد که امیدواریم نتایج آن را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه هر قانونی ممکن است نقص هایی داشته باشد، اضافه کرد: قانون حمایت از محیط بانان تقویت حفاظت از طبیعت مؤثر است اما درباره محدودیت ها و مسائل مربوط به بکار گیری سلاح از سوی محیط بانان باید کارشناسان بخش حقوقی پاسخ دهند.

کمبود محسوس تجهیزات و امکانات اکبری به کمبود تجهیزات خودرویی و موتورسیکلت اشاره و اظهار کرد: کمبود تجهیزات و امکانات به روز محسوس است زیرا حفاظت از طبیعت در شرایط دشوار انجام می شود از جمله در کوهستان و کویر، برف و سرما و …که به تجهیزات خاص نیاز دارد.

وی با بیان اینکه از نظر تجهیزات انفرادی کمبودهای زیادی داریم، گفت: به تدریج کمبودها جبران می شود؛ تلاش می کنیم امکانات حداقلی در حفاظت و تجهیزات دفاع فردی و شخصی آماده شود.

سال گذشته تجهیزات خوبی فراهم شد که محیط بانان حین انجام وظیفه بتوانند از خود مراقبت کنند.

تأمین تجهیزات نوین و دوربین البسه محیط بانان در دستور کار است سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل محیط زیست اصفهان با بیان اینکه در حال پیگیری برای تأمین اعتبار تجهیزات خودرویی و نقلیه هستیم، افزود: در شرایطی که استخدام نیرو با مشکلاتی همراه است تأمین و استفاده از تجهیزات نوین مانند دوربین های دید در شب، استفاده از پهبادها و پایش هوایی و هلی شات می تواند به امر حفاظت کمک کننده باشد از این رو تأمین تجهیزات نوین در دستور کار است.

اکبری به اهمیت تجهیز لباس محیط بانان به دوربین البسه اشاره و خاطرنشان کرد: دوربین البسه می تواند در ثبت وقایع و مستندسازی تخلفات مؤثر باشد تا در مراجع قانونی بتوان با اسناد و مدارک از عملکرد محیط بان دفاع یا تخلف گسترده را کشف کرد اما هنوز این امکان برای محیط بانان اصفهان فراهم نشده است.

وی حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش، پیشگیری از تخریب محیط زیست و تصرفات غیر مجاز، جلوگیری از آلودگی آب و خاک از جمله وظایف محیط برشمرد و افزود: محیط بانان به صورت شبانه روز مشغول خدمت هستند تا امانت دار ذخایر زیستی و ژنتیکی و محیط زیست باشند.

دستگیری 213 متخلف شکار و ضبط 90 قبضه سلاح اکبری همچنین به دستگیری 214 متخلف شکار و صید در سال 98 اشاره کرد و گفت: 125 پرونده تخلف از سال گذشته در مراجع قانونی در حال پیگیری و رسیدگی است؛ همچنین در این بازه زمانی با چرای غیرمجاز 9 هزار و 25 رأس دام برخورد و از 50 هزار و 981 مترمکعب تخریب و تصرف جلوگیری شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته از 45 مورد اقدام به شکار جلوگیری و 84 قطعه صید غیرمجاز آبزیان کشف و ضبط شده است.

این مقام مسئول با اشاره به 95 مورد شکار غیر مجاز پرندگان، 74 رأس پستانداران و زنده گیری 337 قطعه پرنده و 9 مورد پستانداران، اضافه کرد: در مجموع 90 قبضه سلاح غیرمجاز و مجاز در سال گذشته از متخلفان ضبط شده است.

وی ضمن تبریک روز ملی محیط بان تصریح کرد: حفاظت شایسته و پایدار محیط زیست نیازمند مشارکت عمومی مردم و دستگاه های دولتی، رسانه ها و سمن ها است از این رو از تمامی همدلی ها و مسئولیت اجتماعی مسئولان، رسانه ها و سمن ها تشکر می کنم زیرا حفاظت بدون حمایت مسئولان نتایج مطلوبی نخواهد داشت؛ به شرافت و غیرت محیط بانان درود می فرستم و برای آنها آرزوی سلامتی دارم.


کلید واژه ها: محیط بان - حفاظت محیط زیست - سازمان حفاظت محیط زیست - محیط - سازمان - حفاظت - محیط زیست - چارت سازمانی - کمبود - فرمانده یگان حفاظت - نیرو - نیروی - مناطق حفاظت شده - سازمانی - هزار - زیست - فرمانده یگان - استان اصفهان - کمبود اعتبار - برنامه ریزی - مناطق - طبیعت - یگان حفاظت - سال آینده - کشور - درصد - مهم ترین - جذب نیرو - استراحت - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
استخدام رسمی 20 هزار دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان

ثبت نام از دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی با شرایط ویژه

فعالیت مؤسسه شمیم کوی یار در «سامان»

«ازن» هوای پایتخت را برای همه آلوده کرد

حفاظت از محیط زیست باید در رفتار مردم نهادینه شود

آب موردنیاز عشایر رامهرمز با رعایت مسائل بهداشتی تأمین می شود

نمای نزدیک و فوق العاده دیدنی خورشید + فیلم

ببینید با این ماسک و دستکش چه فاجعه ای ساختیم!

عملکرد شورای عالی آموزش و پرورش با سه برنامه ارتقا می یابد

احتمال زوج و فرد شدن دانش آموزان!

آب گرفتگی معابر در 3 نقطه آستانه اشرفیه/تمامی معابر تا پایان امشب بازگشایی می شوند

احتمال زوج و فرد شدن دانش آموزان!

چهارمحال و بختیاری با کمبود هنرستان استاندارد مواجه است

عقب ماندن چهارمحال و بختیاری از بحث توسعه آموزش مهارتی در برنامه ششم

کشف 2 بهله دلیجه از صیادان در بردسکن

وضعیت ثبت نام مدارس

ثبت نام مدارس در مکلنبورگ

مدارس غیردولتی کرمان در شرف ورشکستگی قرار دارد

مهلت طرح پرداخت اقساطی جرایم رانندگی تا پایان مرداد ماه است

مرمت و بازسازی 6 سردیس شهید در پارک جانبازان شهرکرد

هوای تهران برای همه افراد جامعه ناسالم شد

توسعه آموزش های فنی حرفه ای و کاردانش اولویت دستگاه تعلیم و تربیت

اعلام برنامه های کانون پرورش فکری به مناسبت دهه امامت

تعویق زمان برگزاری کنکور باعث خستگی و بلاتکلیفی دانش آموزان می شود

حفاظت از محیط زیست باید در رفتار مردم نهادینه شود

وزیر آموزش وپرورش: تعویق زمان برگزاری کنکور باعث خستگی و بلاتکلیفی دانش آموزان می شود

کنکور سراسری در موعد مقرر برگزار می شود / جزییات پروتکل های بهداشتی

هوای تهران برای همه افراد جامعه ناسالم شد

چرا کنکور به تعویق نیفتاد؟

اعلام زمان برگزاری امتحانات نهایی نوبت شهریورماه 1399

استخدام حسابدار خانم در یک موسسه آموزش عالی معتبر در تهران

کنکور سراسری در موعد مقرر برگزار می شود/جزییات پروتکل های بهداشتی

آب گرفتی معابر در 3 نقطه آستانه اشرفیه/تمامی معابر تا پایان امشب بازگشایی می شوند

تخصیص پلاک ملی منطقه آزاد به خودروهای منطقه آزاد جزیره قشم

بارش 44 میلی متری در گیلان/شالیزارهای استان خسارت دیدند

تخصیص پلاک ملی منطقه آزاد به خودروهای منطقه آزاد جزیره قشم

آغاز محدودیت های ترافیکی عید غدیر در محورهای شمال

ماه محرم | دریافت مجوز فعالیت هیات های مذهبی و مداحان، منوط به ثبت نام در سامانه طوبی می باشد.

استخدام رسمی 20 هزار دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان

50 میلی متر باران در چهل و چهارمین روز تابستانی سیستان و بلوچستان

حاجی میرزایی: تعویق زمان برگزاری کنکور باعث خستگی و بلاتکلیفی دانش آموزان می شود

جاده فیروزکوه - بابل بازگشایی می شود

توزیع رشته های هنرستانی با ظرفیت های بومی هر منطقه متناسب باشد

مشاور وزیر : برنامه ریزی مدارس متناسب با سند تحول بنیادین باشد

نفوذ وزش باد شدید و سامانه بارشی جدید به کشور

د ختر مظفرالدین شاه؛ بنیان گذار تاکسیرانی در ایران + عکس

انگلیسی به زبان ساده درس اول

فرودگاه کرمانشاه، هاب پروازهای منطقه غرب کشور می شود

احتمال وقوع صاعقه در نوار شمالی کشور/ آسمان تهران صاف است

ظرفیت 157 هزار نفری کنکور ارشد

برگزاری جشنواره تجلیل از دانش آموزان ممتاز امسال کشوری

کنکور برگزار می شود

مجوز اکتشاف معدنی در پهنه ای از منطقه بهرام گور صادر شده است

کسب رتبه های برتر توسط دانش آموزان مهد قرآن استان تهران

کنده کاری های کوچه ها و معابر زاهدان

محدودیت های ترافیکی عید غدیر در محورهای شمال

برگزاری جشنواره تجلیل از دانش آموزان ممتاز امسال کشوری

وزش باد شدید پیش بینی هواشناسان برای استان سمنان

تداوم بارش ها

کسب رتبه های برتر قرآن توسط قرآن آموزان مهد قرآن استان تهران

نصب مخازن هوشمند زیر زمینی در سه نقطه از اصفهان

استخدام انباردار آقا در شرکت میکاس کمپرسور در تهران

کسب رتبه های برتر قرآن توسط قرآن آموزان مهد قرآن استان تهران

ماجرای دستگیری پوآرو، نابغه گنج یاب+عکس

هوای تهران ناسالم است

کسب رتبه های برتر قرآن توسط آموزان مهد قرآن استان تهران

حال نامساعد درختان شهر بیرجند

ازن هوای پایتخت را برای همه آلوده کرد

پیچیدگی پرورش فرزندانمان از کجاست؟

موضع آموزش و پرورش درباره تعویق زمان کنکور

تعویق زمان برگزاری کنکور باعث احساس خستگی دانش آموران می شود

موضع آموزش و پرورش درباره تعویق زمان کنکور

فرودگاه کرمانشاه، هاب پروازهای منطقه غرب کشور می شود

کسب رتبه های برتر قرآن توسط آموزان مهد قرآن استان تهران

آتش سوزی در سایت پسماند اهواز بزرگترین چالش ماه های اخیر

آموزش زندگی سالم برای نوجوانان کانون اصلاح و تربیت آذربایجان غربی ارائه می شود

خودداری از تردد غیرضروری در پی طوفان و گرد و خاک در اصفهان

کلانتری: دامنه کوه دماوند 400سال پیش وقف شده!

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

تخصیص پلاک ملی منطقه آزاد به خودروهای منطقه آزاد جزیره قشم

آغاز ثبت نام پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت

گردشگری منبع خیر و برکت برای غرب کشور است

سامانه شاد | خطر ترک تحصیل برای بیش از سه میلیون دانش آموز

خدمت رسانی و توسعه فضاهای آموزشی در مناطق حاشیه شهر

وزیر آموزش و پرورش: تعویق زمان برگزاری کنکور موجب احساس خستگی در دانش آموزان می شود

هشدار وقوع سیل | مردم از توقف در حاشیه رودخانه ها خودداری کنند

موضع آموزش و پرورش درباره تعویق زمان کنکور

آلاینده ترین خودروی ایران مشخص شد

تردد 400 هزار خودروی فرسوده در شهر تهران

اخذ سند 30 میلیارد ریالی برای موقوفه حاجی آرش

استخدام 4 عنوان شغلی در شرکت فاواش در قم

پیش بینی بارش در ارتفاعات هرمزگان

هوای پایتخت برای همه آلوده شد!

خودداری از تردد غیر ضروری در پی طوفان و گرد و خاک در اصفهان

توزیع کارت ورود به جلسه کنکور کارشناسی ارشد 99 آغاز شد

خودداری از تردد غیر ضروری در پی هشدار وزش باد شدید و طوفان و گردوخاک در اصفهان

باران در باغ وحش می ماند یا به یتیم خانه شامپانزه ها می رود؟

برنامه سه ساله برای جمع آوری کلاس های سنگی در خوزستان

70 هزار دانش آموز کردستانی از برنامه های مجازی اوقات فراغت بهره مند شدند

70 هزار دانش آموز کردستانی از برنامه های مجازی اوقات فراغت بهره مند شدند

کمبود محیط بان تهدید جدی مناطق حفاظت شده

کمبود محیط بان تهدید جدی مناطق حفاظت شده