مطالب مرتبط:
12 درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان است
فرماندار: دزفول با کمبود محیط بان مواجه است
12 درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان است
تهدید جدی سازمان لیگ برای تست های دروغ
تهدید سازمان لیگ علیه تست های دروغ
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 08:052020-07-05اجتماعي

کمبود محیط بان تهدید جدی مناطق حفاظت شده


استان اصفهان با 2 میلیون و 200 هزار هکتار مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست، تنها 190 محیط بان دارد که یک سوم نیروی مورد نیاز چارت سازمانی است و تاکنون به دلیل کمبود اعتبار و نبود مجوزهای استخدام جذب نیرو امکان پذیر نبوده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، کمبود 51 درصدی نیروی محیط بان در کشور یکی از مهم ترین چالش های سازمان حفاظت محیط زیست محسوب می شود.

کمبود نیروی محیط بان سبب شده که مدافعان طبیعت در حال حاضر 18 روز کار و 12 روز استراحت داشته باشند و برای پاسداری از طبیعت خستگی و دوری از خانواده را تحمل می کنند.

هم اکنون سه هزار و 500 نفر محیط بان در کشور مشغول به کار هستند که 50 درصد چارت سازمانی را تشکیل می دهد با این حال سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست از برنامه ریزی برای بکار گیری سه هزار محیط بان در 10 سال آینده خبر داد.

آنطور که سرهنگ جمشید محبت خانی فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست گفته است در سال جاری باید 300 محیط بان در یگان حفاظت استخدام شوند که البته این امر نیازمند تأمین اعتبار و مجوزهای لازم است .

محیط زیست اصفهان نیز مانند سایر استان های کشور به دلیل نبود اعتبارات با کمبود قابل توجه نیروی محیط بان روب رو است که در حقیقت تهدیدی برای حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش در مقابل شکارچیان و سودجویان به شمار می رود.

هم اکنون 190 محیط بان در 2 میلیون و 200 هزار هکتار از مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست در استان اصفهان فعالیت می کنند که این آمار بیانگر یک سوم نیروی محیط بان مورد نیاز در چارت سازمانی محیط زیست اصفهان است.

به ازای هر 10 تا 20 هزار هکتار یک محیط بان در این پیوند حسین اکبری سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست در گفت وگو با خبرنگار ایمنا" اظهار کرد: این کمبود در استان اصفهان به شدت احساس می شود؛ بر اساس استانداردهای جهانی به ازای هر یک هزار هکتار به یک محیط بان نیاز است در حالی که در ایران در هر شش یا 10 هزار هکتار و یا حتی 20 هزار هکتار یک محیط بان وجود دارد.

وی افزود: هم اکنون 190 نیروی محیط بان در 32 ایستگاه محیط بانی فعال در 2 میلیون و 200 هزار هکتار از مناطق تحت مدیریت و همچنین گستره وسیعی از زیستگاه های آزاد وظیفه حفظ و حراست عرصه های طبیعی را برعهده دارند اما مهم این است که با استفاده صحیح از بضاعت موجود، حفاظت انجام می شود.

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: محیط بانان در جای جای مناطق حفاظت شده از کوهستان تا کویر، جنگل تا تالاب، در سرما و گرما و شرایط دشوار باید حضور فعال داشته باشند و با تهدیدات طبیعی و انسانی بی شماری در شبانه روز روبرو می شوند.

وی ادامه داد: سرما و گرما، گزندگی حیوانات، حوادثی که ممکن است در حین گشت و پایش در مناطق رخ دهد و احتمال سرایت بیماری ها تهدیدات بالقوه طبیعی است؛ همچنین محیط بانان تلاش می کنند از شکار غیرمجاز جلوگیری کنند که در این امر تهدیداتی نیز وجود دارد اما این افراد عاشقانه مشغول فعالیت اند و با هم افزایی و همکاری مشکلات موجود کمتر احساس می شود.

حفظ محیط زیست تنها وظیفه سازمانی نیست اکبری گفت: نیازها و کمبودها اعلام می شود تا برحسب آنچه که مقدور است محیط بان استخدام شود اما این نمی تواند مشکل حفاظت را کامل رفع کند زیرا حفاظت از محیط زیست تنها وظیفه سازمانی نیست.

وی با اشاره به اصل 50 قانون اساسی، حفظ محیط زیست را وظیفه عموم مردم و سازمان ها دانست و گفت: این امر نیازمند مشارکت مردم و رسانه هاست؛ 80 میلیون محیط بان با توسعه آموزش و اشاعه فرهنگ زیست محیطی محقق می شود از این رو مسئولیت اجتماعی فاکتور اصلی حفاظت از محیط زیست طبیعی و انسانی است.

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست درباره وضعیت حقوق و مزایای محیط بانان اظهار کرد: حفاظت از طبیعت دشوار است و سختی کار مضاعف دارد که با توجه به کمبود نیرو و امکانات امری محسوس است اما محیط بانان عاشقانه، شجاعانه و با دل و جان از طبیعت حفاظت می کنند و از نظر معنوی پاداش بسیاری برای کار آنها متصور است.

پیگیر افزایش حقوق محیط بانان هستیم اکبری افزود: محیط بانان تا چند سال گذشته حداقل حقوق را داشتند ولی در سال های اخیر اتفاق های خوبی رخ داد از جمله امتیاز سختی به آنها تعلق گرفت با وجود این نسبت به حجم گسترده کار نیاز است که روز به روز تعالی داشته باشد؛ با توجه به تصویب قانون حمایت از محیط بانان امیدواریم از نظر معیشتی و سختی کار با ضرایب بهتری افزایش حقوق برای این عزیزان اعمال شود.

سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: برخی شاخصه ها در چند سال اخیر اعمال شده که تا حدودی کمک حال محیط بانان بوده است: تلاش می کنیم که افزایش حقوق برای محیط بانان را داشته باشیم تا به صورت قابل قبول زحمات آنها جبران شود.

قانون حمایت از محیط بانان در تقویت حفاظت طبیعت مؤثر است اکبری تصویب نهایی قانون حمایت از محیط بانان و جنگل بانان را نقطه عطفی در اشاعه و اختیارات حوزه حفاظت محیط زیست دانست و اظهار کرد: محیط بانان تا پیش از تصویب این قانون برای بکارگیری سلاح مشکلاتی داشتند و خلاء وجود داشت اما با حمایت نمایندگان مجلس این قانون پس از سال ها تصویب شد که امیدواریم نتایج آن را شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه هر قانونی ممکن است نقص هایی داشته باشد، اضافه کرد: قانون حمایت از محیط بانان تقویت حفاظت از طبیعت مؤثر است اما درباره محدودیت ها و مسائل مربوط به بکار گیری سلاح از سوی محیط بانان باید کارشناسان بخش حقوقی پاسخ دهند.

کمبود محسوس تجهیزات و امکانات اکبری به کمبود تجهیزات خودرویی و موتورسیکلت اشاره و اظهار کرد: کمبود تجهیزات و امکانات به روز محسوس است زیرا حفاظت از طبیعت در شرایط دشوار انجام می شود از جمله در کوهستان و کویر، برف و سرما و …که به تجهیزات خاص نیاز دارد.

وی با بیان اینکه از نظر تجهیزات انفرادی کمبودهای زیادی داریم، گفت: به تدریج کمبودها جبران می شود؛ تلاش می کنیم امکانات حداقلی در حفاظت و تجهیزات دفاع فردی و شخصی آماده شود.

سال گذشته تجهیزات خوبی فراهم شد که محیط بانان حین انجام وظیفه بتوانند از خود مراقبت کنند.

تأمین تجهیزات نوین و دوربین البسه محیط بانان در دستور کار است سرپرست معاونت پایش و نظارت اداره کل محیط زیست اصفهان با بیان اینکه در حال پیگیری برای تأمین اعتبار تجهیزات خودرویی و نقلیه هستیم، افزود: در شرایطی که استخدام نیرو با مشکلاتی همراه است تأمین و استفاده از تجهیزات نوین مانند دوربین های دید در شب، استفاده از پهبادها و پایش هوایی و هلی شات می تواند به امر حفاظت کمک کننده باشد از این رو تأمین تجهیزات نوین در دستور کار است.

اکبری به اهمیت تجهیز لباس محیط بانان به دوربین البسه اشاره و خاطرنشان کرد: دوربین البسه می تواند در ثبت وقایع و مستندسازی تخلفات مؤثر باشد تا در مراجع قانونی بتوان با اسناد و مدارک از عملکرد محیط بان دفاع یا تخلف گسترده را کشف کرد اما هنوز این امکان برای محیط بانان اصفهان فراهم نشده است.

وی حفاظت از تنوع زیستی و حیات وحش، پیشگیری از تخریب محیط زیست و تصرفات غیر مجاز، جلوگیری از آلودگی آب و خاک از جمله وظایف محیط برشمرد و افزود: محیط بانان به صورت شبانه روز مشغول خدمت هستند تا امانت دار ذخایر زیستی و ژنتیکی و محیط زیست باشند.

دستگیری 213 متخلف شکار و ضبط 90 قبضه سلاح اکبری همچنین به دستگیری 214 متخلف شکار و صید در سال 98 اشاره کرد و گفت: 125 پرونده تخلف از سال گذشته در مراجع قانونی در حال پیگیری و رسیدگی است؛ همچنین در این بازه زمانی با چرای غیرمجاز 9 هزار و 25 رأس دام برخورد و از 50 هزار و 981 مترمکعب تخریب و تصرف جلوگیری شد.

وی ادامه داد: در سال گذشته از 45 مورد اقدام به شکار جلوگیری و 84 قطعه صید غیرمجاز آبزیان کشف و ضبط شده است.

این مقام مسئول با اشاره به 95 مورد شکار غیر مجاز پرندگان، 74 رأس پستانداران و زنده گیری 337 قطعه پرنده و 9 مورد پستانداران، اضافه کرد: در مجموع 90 قبضه سلاح غیرمجاز و مجاز در سال گذشته از متخلفان ضبط شده است.

وی ضمن تبریک روز ملی محیط بان تصریح کرد: حفاظت شایسته و پایدار محیط زیست نیازمند مشارکت عمومی مردم و دستگاه های دولتی، رسانه ها و سمن ها است از این رو از تمامی همدلی ها و مسئولیت اجتماعی مسئولان، رسانه ها و سمن ها تشکر می کنم زیرا حفاظت بدون حمایت مسئولان نتایج مطلوبی نخواهد داشت؛ به شرافت و غیرت محیط بانان درود می فرستم و برای آنها آرزوی سلامتی دارم.


کلید واژه ها: محیط بان - حفاظت محیط زیست - سازمان حفاظت محیط زیست - محیط - سازمان - حفاظت - محیط زیست - چارت سازمانی - کمبود - فرمانده یگان حفاظت - نیرو - نیروی - مناطق حفاظت شده - سازمانی - هزار - زیست - فرمانده یگان - استان اصفهان - کمبود اعتبار - برنامه ریزی - مناطق - طبیعت - یگان حفاظت - سال آینده - کشور - درصد - مهم ترین - جذب نیرو - استراحت - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
40 هزار دانش آموز مازندران گوشی هوشمند ندارند

مدارس در سال تحصیلی جدید؛ حضوری یا غیرحضوری؟

استخدام 5 عنوان شغلی در یک شرکت مهندسی معتبر در البرز

ارائه بسته های کمک معیشتی به مددجویان بهزیستی از عید غدیر تا پایان ماه صفر

توزیع 110 هزار سبد غذایی در طرح تبرکات علوی در کشور

استخدام منشی تلفنی در یک شرکت معتبر در تهران

رصد رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی های سبزوار

نیترات آمونیوم برای ما یادآور چیست؟

اجرای مرحله نهایی مسابقات قرآن دانش آموزان سراسر کشور

رویای رنگی تهران

سناریوهای آغاز سال تحصیلی با اولویت سلامت دانش آموزان تدوین شد

برگزاری مسابقات سراسری قرآن دانش آموزی در فضای مجازی

آموزش غیرحضوری علت انتقال دانش آموزان از مدارس غیرانتفاعی به دولتی

سناریوهای آغاز سال تحصیلی با اولویت سلامت دانش آموزان تدوین شد

پیش بینی وضع هوا در شهر های استان

تعطیلی مراکز گردشگری اردبیل از روز پنجشنبه تا شنبه

هواشناسی ایران 99/5/15|پیش بینی رگبار 5 روزه باران در برخی استان ها/ هوای شمال گرم می شود

هواشناسی ایران 99/5/15|پیش بینی رگبار 5 روزه باران در برخی استان ها/ هوای شمال گرم می شود

حرکت کاروان شادی در جنوب شهر تهران

جزییات کمک های معیشتی بهزیستی به نیازمندان

25 مرداد، آخرین مهلت جمع آوری مراکز نگهداری دام محدوده شهری یزد

حرکت کاروان شادی در جنوب شهر همزمان با عید غدیر

لغو طرح ترافیک در هفته آینده

آغاز پویش همدلی مومنانه تا پایان ماه صفر

مهلت پرداخت قسطی جرایم رانندگی

آغاز رقابت داوطلبان آزمون دستیاری از فردا

آرامستان بهشت احمدی شیراز محل دفن فوتی های کرونایی

افزایش دما در استان های ساحلی کشور

پاساژهای «علاءالدین» و «ارگ» از پلیس تذکر گرفت

سه رویداد و جشنواره خوراکی در کرمانشاه تعریف شد

مرمت مسجد و ساعت تاریخی مشیرالسلطنه تا یک ماه آینده آغاز می شود

کمیته امداد پویش ایران همدل و اطعام حسینی را برگزار می کند

هوای زابل برای همه گروه ها ناسالم است

استخدام کارمند اداری در بزرگترین هلدینگ استان البرز

هوای زابل برای همه گروه ها ناسالم است

تکمیل پروژه ساماندهی خدمات خودرویی بهمن تا پایان سال جاری

بازدید مدیرکل استاندارد لرستان از ایرنا خرم آباد

رونمایی از برنامه سند آموزشی سال تحصیلی جدید در بهبهان

طرح ترافیک پایتخت هفته آینده هم اجرا نمی شود

استفاده از ایستگاه های پذیرایی ویژه محرم در استان سمنان ممنوع است

جشنواره ایده پردازی تعلیم و تربیت در البرز کلید خورد

ارائه اینترنت پاک برای آموزش مجازی دانش آموزان

3 ایده در طراحی دکوراسیون آشپزخانه 2020

مهلت پرداخت قسطی جرایم رانندگی اعلام شد

مبلمان مناسب برای دکوراسیون نشیمن

نحوه تقسیط جرائم خودرو های توقیف شده + فیلم

افزایش رطوبت در خوزستان پیش بینی می شود

ادامه بارش رگباری باران تا جمعه در گیلان

کاشان، پایتخت نهج البلاغه کشور

پیش بینی وزش باد شدید در استان تهران

نامگذاری 800 معبر اصلی و فرعی مشهد به نام شهدای دانش آموز

فراهم شدن بستر شبکه شاد برای 70 درصد دانش آموزان خراسان جنوبی

تقویت همکاری شرکت های دانش بنیان با محیط زیست همدان

شهر قم در جشن میلاد امام هادی(ع) غرق در نور و شادی است

جوی آرام در بیشتر مناطق کشور

مدارس برای ثبت نام حق دریافت هیچج وجهی را از دانش آموز ندارند

طرح ترافیک یک هفته دیگر هم تعلیق شد

رصد فاصله گذاری اجتماعی در تاکسی های سبزوار

استخدام 3 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در تهران

دمای خوزستان باز هم بالا می رود

طرح ترافیک یک هفته دیگر هم تعلیق شد

15 باغ شهر به تملک شهرداری درآمده است

حضور دانش آموزان در مدارس منوط به رعایت چه قوانینی است؟

نحوه حضور دانش آموزان در مدارس غیردولتی اعلام شد

خودروهای با خلافی بالای یک میلیون تومان در کرمانشاه ترخیص می شوند

جزییات اقساطی شدن جرائم رانندگی

نوسازی 950 اتوبوس شهری / 90درصد ناوگان اتوبوسرانی اصفهان بازسازی شده است

استخدام خیاط و برش کار مبل راحتی در مبلمان ولنسی در البرز

هشدار هواشناسی نسبت به تداوم وقوع رگبارهای تابستانه

جزییات اقساطی شدن جرائم رانندگی اعلام شد

مدارس حق دریافت هزینه اضافی را ندارند

مهلت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون دستیاری تخصصی پزشکی برای یک ساعت تمدید شد

لغو طرح ترافیک تهران در هفته آینده

پیام مدیر کل حفاظت محیط زیست کرمانشاه بمناسبت روز خبرنگار

پویش قرآنی فرشتگان زمینی در فضای مجازی برگزار می شود

تکلیف بازسازی مناطق زلزه زده استان تا فصل سرما مشخص شود

حرکت هیئت های مذهبی در ماه محرم و در خیابان های فارس ممنوع است/ حرم های مطهر فارس در ایام سوگواری اباعبداالله الحسین (ع) تعطیل است

آموزش غیرحضوری علت انتقال دانش آموزان از مدارس غیرانتفاعی به دولتی

طرح ترافیک پایتخت هفته آینده هم اجرا نمی شود

فرصت مجدد برای دریافت کارت آزمون دستیاری پزشکی فراهم شد

طرح ترافیک یک هفته دیگر لغو شد

امید به نجات یوزپلنگ های در معرض خطر

بازدید مدیرکل آموزش و پرورش لرستان از ایرنا خرم آباد

تمامی معلولان آسیب نخاعی مازندران حق پرستاری دریافت می کنند

تعطیلی 3 واحد آلاینده و غیرمجاز در ملارد

احداث کشتارگاه صنعتی دام دزفول اندر خم یک کوچه

پیام تسلیت سازمان حفاظت محیط زیست، به مناسبت درگذشت استاد هنریک مجنونیان

مدارس در لحاظ کردن آدرس محل سکونت برای ثبت نام منعطف تر عمل کنند

طرح ترافیک پایتخت هفته آینده هم اجرا نمی شود

تعطیلی 3 واحد آلاینده و غیرمجاز در ملارد

5 مهرماه؛ نتایج آزمون اعطای مدرک به حفاظ البرزی اعلام می شود

طرح خانه 60 متری، انتخاب آرامش بخش شیدا و صالح

طرح ترافیک یک هفته دیگر لغو شد

هشدار هواشناسی نسبت به تداوم وقوع رگبارهای تابستانه در این شش استان

لغو طرح ترافیک در هفته آینده

عکس | سی وهشتمین دوره مسابقات قرآن دانش آموزان سراسر کشور

استخدام مهندس مکانیک آقا در گروه صنعتی جهان در البرز

ورود 80 دستگاه اتوبوس جدید به ناوگان حمل و نقل عمومی اصفهان

خطر انقراض برخی حیوانات در دوران کرونا + عکس

اعلام محدودیت های ترافیکی تعطیلات پایان هفته

کمبود محیط بان تهدید جدی مناطق حفاظت شده

کمبود محیط بان تهدید جدی مناطق حفاظت شده