مطالب مرتبط:
فولاد به اهواز بازمی گردد
فولاد به اهواز بازمی گردد
فولاد بدون بازی به اهواز بازمی گردد
فولاد بدون بازی به اهواز بازمی گردد
علوی اعلام کرد؛ فولاد بدون بازی به اهواز بازمی گردد
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 07:552020-07-05اقتصادي

در انتظار تحقق وعده آقای وزیر؛ مرغ های پرکشیده بازمی گردد


در روزهایی که مردم به لحاظ اقتصادی در شرایط مناسبی به سر نمی برند تحقق وعده آقای وزیر برای تولید و وفور اقلام مورد نیازشان از جمله مرغ وتخم مرغ، - حداقل انتظاری است که تحقق آن نیازمند تدبیر و برنامه ریزی منظم است.

مسلم محمدی؛ بازار: در روزهایی که کشور حال اقتصادی خوبی نداشت شیوع کرونا ویروس، شرایط را به مراتب سخت تر از قبل از کرد.

پدیده ای که کشور را در شوک فروبرد و در آنی همه رشته های فعالان اقتصادی را پنبه کرد.

تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و اقتصادی، تعطیلی بازار، بسته شدن هتل ها، تعطیلی واحدهای گردشگری و بسیاری از اتفاقات پیش بینی نشده دیگر، همه و همه باعث شد تا شرایط اقتصادی مردم به طرز عجیبی با بحران روبرو شود؛ بحرانی که نتیجه آن در سفره های مردم نیز نمود عینی پیدا کرد.

در این بین گرانی کالاهای اساسی و موردنیاز مردم شرایط را به مراتب سخت تر کرد؛ یکی از همین اقلام، مرغ و تخم مرغی بودند که حالا در میدان گرانی یکه تازی می کنند و گوی سبقت را از دیگر کالاها ربوده اند.

مرغی که در ایام قبل از شیوع کرونا، در حالت نیمه تعادل بود و از کیلویی 12 هزار تومان الی 15 هزار تومان متغیر بود، در روزهایی کرونایی با توجه به کاهش تقاضا برای خرید و تعطیلی رستوران ها و مراکز عرضه کننده مواد غذایی، روند نزولی در پیش گرفت؛ به طوریکه در این ایام قیمت هر کیلو مرغ در مرغ فروشی های اردبیل به کانال تک رقمی برگشت و به کمتر از 10 هزار تومان نیز رسید.

در همین ایام بود که پخش ویدئوها و تصاویری از زنده به گور کردن جوجه های یک روزه در فضای مجازی بازتاب گسترده ای داشت.

اقدامی که تحلیل و تفسیرهای متفاوتی را نیز به دنبال داشت؛ بسیاری بر این باور بودند که کاهش قیمت جوجه یک روزه و نبود تعادل عرضه و تقاضا دلیل اصلی زنده به گور کردن جوجه ها است.

برخی دیگر البته گرانی نهاده های دامی را عاملی برای از بین بردن جوجه ها عنوان می کردند.

معدوم سازی جوجه ها در استان اردبیل نیز اتفاق افتاد به طوری که قدرت حاج نوری سرمایه گذار و مدیرعامل آرتا پروتیین در جریان سفر وزیر جهاد کشاورزی به اردبیل اظهار کرد: به خاطر کرونا در چهار ماه گذشته بیش از 6 میلیون قطعه جوجه یک روزه را معدوم کردیم و چاره ای جز این امر نداشتیم.

سرمایه گذار و مدیرعامل آرتا پروتیین گفت: بیشترین ضرر و زیان در این ایام متوجه ما بوده اما جای تعجب اینجاست که در این مدت بیشترین انگشت اتهام نیز به سمت ما بوده است.

البته حاج نوری به انتقاد از سیاست یک بام و دوهوای دولت در حمایت از سرمایه گذاران به ویژه در بخش دام طیور پرداخت و اظهار کرد: اجرای سیاست های ناگهانی و خلق الساعه زمینه نارضایتی سرمایه گذاران و تولیدکنندگان را به وجود آورده درحالی که انتظار می رود با یک سیاست گذاری و برنامه ریزی درست در این زمینه، حمایت و همراهی فعالان این بخش به درستی انجام شود.

سرمایه گذار و مدیرعامل آرتا پروتیین با انتقاد از تخصیص ارز دولتی در سطح کشور اظهار کرد: به جای ارز دولتی بهتر است فضای رقابتی را با تولیدکنندگان کشورهای همسایه به وجود آورند تا ما تنه به تنه با تولیدکنندگان کشورهای منطقه و حتی اروپایی بتوانیم رقابت واقعی را در بازار داشته باشیم.

حاج نوری خاطرنشان کرد: ما ارز دولتی نمی خواهیم ولی انتظار داریم در کنار باز کردن فضای صادراتی، امکان رقابت در تولید باکیفیت باعرضه نهاده های مناسب را فراهم کنند تا از این شرایط تحریم نیز به سلامت عبور کنیم.

درهرحال قصه مرغ همچنان ادامه داشت تا درنهایت در روزهای گذشته گرانی بی سابقه آن در بازار همه را شوکه کرد.

قیمت مرغ همپای دلار روند صعودی در پیش گرفت و به قیمت 20 هزار تومان نیز به فروش رفت.

این گرانی باعث شد که اذهان عمومی دلیل گرانی را در همان روزهایی جست وجو کنند که جوجه های یک روزه بدون تدبیر و کار کارشناسی معدوم شدند.

این گرانی باعث شد که اذهان عمومی دلیل گرانی را در همان روزهایی جست وجو کنند که جوجه های یک روزه بدون تدبیر و کار کارشناسی معدوم شدند البته نوبخت اژدری معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل دلیل اصلی گرانی مرغ را به خاطر تخصیص نیافتن به موقع ارز دولتی برای تأمین نهاده های دامی عنوان کرد.

اژدری در گفتگو با خبرنگار بازار، اظهار کرد: تنها اقلامی که در این دو سال افزایش قیمتی نداشته مرغ و تخم مرغ است که ستاد تنظیم بازار بدون توجه به این امر، قیمت گذاری جدید را مسکوت گذاشته است.

وی بابیان اینکه اکثر تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ در این دو سال متضرر شده اند، خاطرنشان کرد: ما کمبودی در تولید مرغ و تخم مرغ در استان نداریم و افزایش قیمت اخیر به خاطر تخصیص نیافتن به موقع ارز دولتی برای تأمین نهاده های دامی است.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: هنوز در تأمین ارز دولتی با مشکلاتی روبرو هستیم که امیدواریم به سرعت با تأمین ارز دولتی سهمیه استان اردبیل در نهاده ها تأمین و به مقصد این استان حمل شود.

اژدری تصریح کرد: از طریق مسئولان استانی موضوع به وزارت جهاد کشاورزی انعکاس یافته تا با تأمین به موقع نهاده های دامی تولیدکنندگان نسبت به جوجه ریزی اقدام کنند تا از التهاب بازار در ماه های آینده کاسته شود.

وی ادامه داد: در سه ماهه اول امسال وضعیت جوجه ریزی و تولید ما مطلوب بوده و در تیرماه نیز در صورت تأمین شدن نهاده های دامی جلوی کاهش جوجه ریزی گرفته می شود؛ که در این صورت تب افزایش قیمت نیز تا حدی فروکش خواهد کرد.

معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: افزایش قیمت به هیچ وجه کار عمدی تولیدکنندگان در امر جوجه ریزی نیست و تلفات اخیر در جوجه های یک روزه هیچ تأثیری در افزایش قیمت مرغ نداشته است.

امیدواریم قیمت مرغ و تخم مرغ در استان پایین آمده و بخشی از دغدغه های مردم رفع شود معاون تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان اردبیل جهاد کشاورزی را متولی امر تولید اعلام کرد و گفت: با تأمین نهاده های دامی و سیاست های کنترلی و نظارتی سازمان صمت، امیدواریم قیمت مرغ و تخم مرغ در استان پایین آمده و بخشی از دغدغه های مردم رفع شود.

اظهارات اژدری در حالی بود که کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی دلیل افزایش قیمت مرغ را به هیچ وجه مرتبط با کمبود نهاده های دامی نمی داند.

وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفر به اردبیل و در گفتگو با خبرنگار بازار در مورد علل افزایش قیمت مرغ اظهار کرد: دلیل افزایش قیمت مرغ در روزهای اخیر به هیچ وجه موضوع تأمین نهاده ها نیست چراکه به اندازه کافی نهاده های دامی وارد کشور شده و در انبارها موجود است.

وی تصریح کرد: با همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت نهاده ها به موقع تأمین شده و در اختیار تولیدکنندگان قرارگرفته و در این زمینه هیچ مشکلی وجود ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: به طور متوسط روزانه 30 هزار تن نهاده های دامی از طریق بنادر به استان های مختلف حمل می شود تا یک ساماندهی مناسب را در توزیع این نهاده ها و از طریق سامانه جدید شاهد باشیم.

به طور متوسط روزانه 30 هزار تن نهاده های دامی از طریق بنادر به استان های مختلف حمل می شود خاوازی به توزیع هدفمند این نهاده ها با نیت تأمین نیاز تولیدکنندگان و تکمیل زنجیره تولید اشاره کرد و گفت: این توزیع نهاده ها از طریق تشکل ها، اتحادیه ها و مجامع صنفی به صورت خصوصی انجام می شود و به هیچ وجه دولت قصد دخالت در این امر را ندارد.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد تنظیم بازار نیز اظهار کرد: مسئولیت این کار با وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در جلسات کنترل بازار در این زمینه تصمیم گیری شده و به زودی قیمت مرغ و تخم مرغ کاهش می یابد.

خاوازی همچنین وعده داد؛ وزارت جهاد کشاورزی در تولید و وفور اقلام تلاشی جدی انجام می دهد و سعی مان بر این است تا با تولید مستمر بتوانیم به اندازه نیاز بازار و مردم مرغ، تخم مرغ و شیر را تأمین کرده و در اختیار آن ها قرار دهیم.

حال در این شرایط و در روزهایی که مردم به لحاظ اقتصادی در شرایط مناسبی به سر نمی برند تحقق وعده ی آقای وزیر برای تولید و وفور اقلام مورد نیاز مردم از جمله مرغ، تخم مرغ و گوضت و شیر، حداقل انتظاری است که شاید مرحمی بر زخم ها باشد.

وعده هایی که تحقق آن نیازمند تدبیر و برنامه ریزی است.


کلید واژه ها: اقتصادی - شرایط - تعطیلی - گرانی کالاهای اساسی - مردم - واحدهای تولیدی - فعالان اقتصادی - شرایط اقتصادی - کالاهای اساسی - انتظار - تحقق - برنامه ریزی - تولید - بحران - مورد - کشور - وزیر - وعده - پیش بینی - نیازمند - گردشگری - برنامه - فعالان - تولیدی - بحرانی - یکی از - پدیده - اساسی - اقلام - تدبیر

آخرین اخبار سرویس:
دارادوم را بیشتر بشناسید

پیش بینی برداشت بیش از25 هزار تن شلیل از باغات آذربایجان غربی

حمایت از تولید واکسن و دارو تا ماسک های کربن فعال در دستور کار یکی از هلدینگ های دانش بنیان

مزایا و معایب استفاده از مکمل سوخت

مسی در شهر میلان خانه خرید؛ خبری در راه است؟!

پازل نفتی گشایش اقتصادی؛ سناریوی «فروش نفت به مردم» تکمیل شد؟

چلسی هافبکش را به میلان می فروشد

بیانیه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در حمایت از وزیر پیشنهادی صمت

ظرفیت تولید نفت خام عربستان به 13 میلیون بشکه افزایش می یابد

لزوم رعایت الگوی مصرف بهینه آب توسط شهروندان

انبار نفت تهران جابجا نمی شود /این انبار دارای تمامی استانداردهای لازم است

آزمون استخدامی دولت برای جذب 40 هزار نفر آبان برگزار می شود/ افزایش 216 درصدی حقوق کارمندان در دولت روحانی

بیانیه انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در حمایت از وزیر پیشنهادی صمت

مقایسه مشخصات و ویژگی های کیا سراتو یا رنو سیمبل + عکس

صدور حکم پرونده تولید کنسرو تن ماهی آلوده

دارادوم را بیشتر بشناسید

حمایت از تولید واکسن و دارو تا ماسک های کربن فعال در دستور کار یکی از هلدینگ های دانش بنیان

دارادوم را بیشتر بشناسید

راه اندازی بورس بین المللی تا 2 ماه آینده

45 واحد تولیدی در استان قم از حالت نیمه فعال و راکد خارج شدند

برچیدن شعب بانک انگلیس در ایران

عرضه »دارا دوم« هفته اول شهریور

توقف عرضه دارا دوم شایعه بود

پایان حواشی «دارا دوم»

صدای سهامدار 1399/05/22

بازار 1399/05/22

تاکید معاون اول رییس جمهور درباره واکسن آنفلوآنزا

بازگرداندن شهریه مدارس غیر دولتی در ایام کرونا به خانواده های مهابادی

منظور از بورس انرژی چیست؟

جیلی چین به کمک ولوو به دنبال تبدیل شدن به غول خودروی جهانی است

آسیب 100 رسته شغلی ناشی از کرونا در گیلان

رییس پارک فناوری پردیس: کمبود منابع مالی از مشکلات مهم شرکت های دانش بنیان است

نشانه های هشداردهنده مصرف افراطی چربی

رییس پارک فناوری پردیس: کمبود منابع مالی از مشکلات مهم شرکت های دانش بنیان است

بورس رکورددار می ماند؟

طرح گشایش اقتصادی روحانی و چک بی محلی که دولت آینده را بدهکار می کند!

معرفی جیپ گلادیاتور 6x6 مجهز به پیشرانه شورولت کوروت

تورم چین روی دور صعودی

تغییر «کارگزار ناظر» 2 روزه شد

از حق مسکن کارگران تا صادر نشدن کارت ملی

مازاد حساب جاری ژاپن به پایین ترین سطح پنج سال اخیر رسید

بیت کوین، ارز محبوبی که هر روز جذاب تر می شود

انواع کرم ضد آفتاب در بازار چند؟

قیمت روز گوشی موبایل در 22 مرداد

قیمت جدید لوازم یدکی رنو ساندرو در بازار

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

قیمت زودپز در بازار چقدر است؟

ارزانترین گوشی های هوآوی را چند بخریم؟

بزرگترین سقوط 3 ماهه استخدام در انگلستان در 10 سال اخیر

کاهش 8 درصدی تردد در جاده های کشور

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی

افزایش 137 درصدی ابتلا به کرونا در کودکان ایالت فلوریدا

خوش ­بینی بازارها به واکسن روسی

نرخ سود بانک های مرکزی بازارهای نوظهور کاهش یافت

گشایش تسهیلاتی برای خانه اولی ها

توزیع بسته رزمایش کمک مومنانه به ارزش 2 میلیارد تومان در محمودآباد

واعظی: مدرس خیابانی دربخش بازرگانی وصنعت صاحب تجربه و تخصص است

واعظی: مدرس خیابانی دربخش بازرگانی وصنعت صاحب تجربه و تخصص است

اجرای نظام گندم بنیان در فارس

آزادسازی بیش از 70 هزار مترمربع از اراضی کشاورزی در شهرستان پردیس

مخالفت بانک مرکزی با افزایش سرمایه بانک دی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها

افت نوسان در بازار ارز

تغییر الگوی خرید در بازار اوراق

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

ویروس کرونا و فشار اقتصادی بر انگلیس؛ 750 هزار کارگر بیکار شدند

تاکید کمیسیون بودجه بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

رشد مجدد نرخ محصولات فولادی CIS + جدول

استفاده از ارزهای ملی، کمک زیادی به ایران و ترکیه نخواهد کرد

یک هزار واحد صنعتی در فارس افتتاح می شود

دریافت بیش از 5700 فقره شکایت مردمی از کالا و خدمات در تهران

قیمت دلار در صرافی های بانک ها

90 درصدی شدن ظرفیت های تولیدی در قم

شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه موافقت کرد

افتخاری دیگر برای فولاد مبارکه

بانک مرکزی برای انتشار اوراق ودیعه مجوز گرفت

فاش شدن روابط غیراخلاقی مدیر ارشد مک دونالد 9 ماه پس از برکناری

خوشه عسل آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری/24 درصد عسل کشور در این استان تولید می شود

اجرای بیش از 37 پروژه خدمات شهری و عمرانی در منطقه 4 شیراز

پورشه 911 تارگا 4؛ خودرویی که باتوجه به مکانیسم سقف نامگذاری شده است! (+تصاویر)

تمرکز تعاونی ها بر جهش تولید

طرح گشایش اقتصادی روحانی و چک بی محلی که دولت آینده را بدهکار می کند

توسعه اقتصادی در گرو بازارهای آینده محور

ظرفیت تولید در برخی از واحدهای قم به 90 درصد رسید

مازندران روز چهارشنبه میزبان رییس سازمان برنامه و بودجه است

امنیت جامع با بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک

کمیسیون بودجه بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی تاکید کرد

وزیر نفت: با عرضه پالایشگاه ها در بورس مخالف نیستیم

مدیرعامل جدید صبا فولاد خلیج فارس انتخاب شد

توزیع بسته های معیشتی بین فعالان قرآنی ایلام

توزیع بسته های معیشتی بین فعالان قرآنی ایلام

دلایل ریزش قیمت طلا اعلام شد

مردم بدانند، بورس تیغ دولبه است؛ هم سود دارد هم ضرر

تصویب افزایش سرمایه 167 درصدی بیمه ما توسط سازمان بورس و اوراق بهادار

شهرداری اراک موظف به ایجاد رونق در شهرک خودروست/مسکن متولی خاصی ندارد

مازندران روز چهارشنبه میزبان رییس سازمان برنامه و بودجه است

ریحانا مدل آرایشی برند خودش شد/ عکس بدون میکاپ خانم سلبریتی

چه مشاغلی مشمول مالیات مقطوع می شوند؟

موافقت شورای پول و اعتبار با انتشار اوراق ودیعه

سی تی اسکن های تولید داخل ،نیازمند حمایت های بیشتر

افزایش 13 درصدی مصرف آب با شیوع بیماری کرونا

در انتظار تحقق وعده آقای وزیر؛ مرغ های پرکشیده بازمی گردد

در انتظار تحقق وعده آقای وزیر؛ مرغ های پرکشیده بازمی گردد