مطالب مرتبط:
گزارش تاریخ| سرنوشت مبهم یک پرو­­نده 38 ساله/ چه کسی باید ادعاها را بررسی کند؟
احمد متوسلیان و همه ادعاها درباره سرنوشت او
محل دقیق دفن حاج احمد متوسلیان مشخص است؛ چرا عده ای از بررسی و تفحص این محل خودداری می کنند!؟
فیلم | طالب زاده: محل دفن حاج احمد متوسلیان مشخص است | عده ای جلوی تفحص را می گیرند
ببینید | داستان حاج احمد متوسلیان، طولانی ترین آدم ربایی تاریخ
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 07:352020-07-05سياسي

سرنوشت مبهم پرو­­نده 38 ساله؛ روزشمار ادعاهای متناقض | چه کسی باید ادعاها درباره احمد متوسلیان را بررسی کند؟


سرنوشت متوسلیان، موسوی، اخوان و رستگارمقدم دیگر به یک موضوع مناقشه ای تبدیل شده است.

از یک سو ادعاهایی در مورد شهادت و محل دفن آنان مطرح و از سوی دیگر همچنان بر زنده بودن آنان تاکید می شود.

- سرنوشت مبهم پرو­­نده 38 ساله؛ روزشمار ادعاهای متناقض چه کسی باید ادعاها درباره احمد متوسلیان را بررسی کند؟" سرنوشت متوسلیان، موسوی، اخوان و رستگارمقدم دیگر به یک موضوع مناقشه ای تبدیل شده است.

از یک سو ادعاهایی در مورد شهادت و محل دفن آنان مطرح و از سوی دیگر همچنان بر زنده بودن آنان تاکید می شود.

بالاخره چه نهاد یا کمیته ای باید این ادعاها را بررسی کند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از تسنیم، همزمان با ایام سالگرد ربایش احمد متوسلیان فرمانده اسبق لشکر محمدرسول الله و فرمانده نیروهای اعزامی به سوریه و همراهانش، بار دیگر ادعایی در خصوص سرنوشت آنان در رسانه ها منتشر شد.

ادعایی که تازگی نداشت و پیش از آن هم مطرح شده بود.

در سال های گذشته ادعاهای مختلفی در خصوص به شهادت رسیدن و زنده بودن احمد متوسلیان و همراهانش منتشر شده است؛ به گونه ای که مرتبطان با این حوزه را در دو دسته مخالف روبروی هم قرار می دهد.

عده ای معتقدند که متوسلیان و همراهانش به شهادت رسیده اند و در مقابل عده ای دیگر معتقدند که آنان همچنان زنده و در زندان های رژیم صهیونیستی در اسارت هستند.

در چند دهه گذشته کمیته های مختلفی جهت پیگیری سرنوشت آنان تشکیل شد، اما گزارش های دقیقی از پیگیری های آن کمیته ها برای اطلاع افکار عمومی در رسانه ها منتشر نشد.

به نظر می رسد در ابتدا لازم است گزارش های پیگیری های آن کمیته ها منتشر شود و سپس کمیته جدیدی برای بررسی دقیق تمام ادعاها اعم از زنده بودن، به شهادت رسیدن، محل شهادت و دفن آنان تشکیل و بالاخره سرنوشت این پرونده 38 ساله مشخص شود.

روزشمار ادعاهای متناقض "حمید داودآبادی" نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس و از رزمندگان یگان محمد رسول الله (ص) در دوران جنگ تحمیلی از جمله کسانی است که معتقد است متوسلیان و همراهانش به شهادت رسیده اند.

او در کتاب کمین جولای 82 روزشمار ربع قرن گروگان گیری چهار دیپلمات ایرانی (1361 تا 1384) را تدوین کرده است.

در ادامه به برخی از ادعاها که در این روزشمار به آن اشاره شده و آخرین آن مربوط به سال 84 است، می پردازیم: 10 خرداد سال 1369 روزنامه اطلاعات نوشت: به دنبال پیگیری های جمهوری اسلامی ایران در مورد سرنوشت گروگان های ایرانی در لبنان، طی روزهای اخیر از سوی منابع معتبر کسب اطلاع شد که گروگان های ایرانی زنده اند.

4 آذر 1369 "ایلی حبیقه فرمانده سابق نیروهای فالانژ (عامل ربایش احمد متوسلیان و همراهانش) در واکنشی به اظهارات سمیر جعجع فرمانده نیروهای فالانژ مبنی بر رد اتهام خود در قتل چهار دیپلمات گروگان ایرانی، جعجع را مسئول کشتار آنان خواند.

" او در واقع ادعا کرد که آنان به شهادت رسیده اند.

9 شهریور 1370 هفته نامه لبنانی الشراع نوشت: برخی از محافل عربی بر این عقیده اند که گروگان های ایرانی هم اکنون در اسراییل به سر می برند.

محمدکاظم خوانساری رییس بخش خاورمیانه و آفریقای شمالی وزارت خارجه نیز که در لبنان به سر می برد، فردای آن روز تاکید کرد چهار ایرانی ناپدید شده در لبنان، مطمئنا زنده هستند.

27 تیر 1373 خانم موسوی (مریم مجتهدزاده) همسر محسن موسوی کاردار ربوده شده ایرانی در لبنان گفت: در گفتگو با مقام های لبنان، آن ها اطمینان دادند که براساس اعترافات سمیر جعجع رهبر فالانژیست های لبنان، چهار دیپلمات های ربوده شده ایرانی در سال 1978 از طریق دریا به اسراییل منتقل شدند و در چنگال رژیم صهیونیستی زندانی هستند.

شهریور 1375 اشمیت باور رییس سازمان اطلاعات آلمان ادعا کرد که چهار گروگان ایرانی کشته شده اند.

البته وزارت امور خارجه این ادعا را رد و اعلام کرد آنان زنده اند.

13 فروردین 1376 ایلی حبیقه یکی از وزرای لبنان خبرهای مربوط به کشته شدن چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی را در بیروت تکذیب کرد.

خرداد 1378 حجت الاسلام اختری سفیر اسبق ایران در دمشق خبر شهادت آنان را اعلام کرد.

15 تیر 1378 سیدرائد موسوی فرزند سیدمحسن موسوی در گفتگو با روزنامه چمهوری اسلامی، اظهار داشته است که پدرش زنده و در زندان صهیونیست ها می باشد.

26 مرداد 1379 هفته نامه الوطن العربی چاپ پاریس در گفتگو با روبیر حاتم مشهور به کبرا که در طول 20 سال گذشته محافظ ایلی حبیقه فرمانده پیشین نیروهای لبنانی بوده و یکی از نمایندگان کنونی مجلس لبنان است، نوشت: حبیقه پس از گذشت مدتی از گروگان گرفتن دیپلمات های ایرانی، تصمیم گرفت آنان را به قتل برساند.

7 فروردین 1380 کمال خرازی وزیر امور خارجه گفت: شواهدی در دست داریم که این افراد زنده هستند و در فلسطین اشغالی به سر می برند.

11 بهمن 1382 هفته نامه لبنانی الشراع نوشت: چهار دیپلمات ایرانی به دست سرویس امنیتی گروه موسوم به نیروهای لبنانی که ایلی حبیقه مسئولیت آن را برعهده داشت، به قتل رسیدند.

چند روز بعد کمال خرازی وزیر امور خارجه اعلام کرد که چهار دیپلمات زنده و در اسراییل هستند.

6 اسفند 1382 راجی عبدو از فرماندهان سابق فالانژیست های لبنان ادعا کرد که دیپلمات های ربوده شده کشته شده اند.

29 اردیبهشت 1383 یک روزنامه صهیونیستی مدعی شد 4 دیپلمات ایرانی ربوده شده در لبنان کشته شده اند.

21 تیر 1383 سیدرائد موسوی بر اساس گفته های یک آزادشده از زندان های رژیم صهیونیستی، گفت: پدر من زنده است.

از سال 84 به بعد نیز ادعاهای مختلفی در مورد سرنوشت این چهار نفر مطرح شد.

این موضوع در خرداد ماه سال 95 و با انتشار گفتگویی از سردار دهقان وزیر وقت دفاع، بازتاب بسیاری در میان مردم پیدا کرد.

سردار دهقان اعلام کرد: ادعای ما این است که این ها زنده و در اسارت رژیم صهیونیستی هستند و مدارکی دال بر این موضوع وجود دارد.

او البته یک سال بعد و در دی ماه سال 96، توضیح داد: ما می گوییم فالانژها آنها را تحویل اسراییل داده اند.

اسراییل یا این ها را تحویل گرفته و در اختیار دارد و یا آن ها را گرفته و شهید کرده است؛ بنابراین رژیم صهیونیستی باید اعلام کند و بگوید که یا این چهار نفر را شهید کرده و مسئولیتش را بپذیرد یا بگوید من اصلاً آن ها را تحویل نگرفته ام.

اصلاً تا به امروز چیزی تحت عنوان اینکه این ها در اختیارشان قرار گرفته یا نه از جانب آن ها گفته نشده است.

با توجه به مباحث گفته شده موضع ما در این باره در جمهوری اسلامی چیست؟ ما می گوییم زنده و در اختیار رژیم صهیونیستی هستند و باید آن ها را تحویل ما بدهند.

این موضعی است که ما داریم و یک موضع سیاسی است.

یک موضع عملیاتی و اقدامی نیست یعنی ما به عبارتی رژیم صهیونیستی را مسئول سرنوشت این افراد می دانیم.

یا بیاید اسنادش را تحویل دهد و یا خودشان را تحویل دهد.

ما می گوییم آن ها زنده هستند.

حالا اگر یکی بگوید زنده نیستند به این خاطر است که نمی خواهد مسئولیت موضوع را بر عهده بگیرد.

کمیته های پیگیری وزارت امور خارجه بنا بر ماهیت اتفاق و مسئولیتی که برعهده دارد، از ابتدا پیگیر سرنوشت این چهار نفر شد.

علی اکبر ولایتی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در روز 27 تیر 1361 با ارسال نامه ای برای شفیق وزان نخست وزیر جمهوری لبنان، مسئولیت ربوده شدن و اسارت هیئت دیپلماتیک ایران توسط فالانژیست ها را متوجه دولت لبنان دانست و خواستار انجام اقدامات جدی و پی گیر در این رابطه شد.

خانواده های گروگان های ایرانی نیز پیگیر این موضوع شد.

آبان ماه سال 1369 خانواده گروگان های ایرانی به منظور دیدار با برایان کینان گروگان آزادشده ایرلندی به ایرلند سفر کردند.

آنان همچنین چند روز بعد با سفر به لبنان با مقامات آن کشور دیدار کردند.

آنان در سال های 73 و 79 نیز به لبنان سفر کردند و در دیدار و گفتگو با مقامات لبنانی پیگیر این موضوع شدند.

در سال 1376 انجمن دفاع از زندانیان که یک سازمان حقوقی انسان دوستانه است و در فلسطین اشغالی فعالیت می کند، اعلام کرد چهار ایرانی زنده هستند و پرونده آنان را پیگیری خواهد کرد.

در سال 1380 و پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، خانواده های گروگان های ایرانی در نامه ای به رییس جمهور وقت، نکاتی را ذکر کردند.

چند روز بعد خانواده کاظم اخوان خواستار تشکیل کمیته مشترک حقیقت یاب شد و خانواده ها در روز 19 تیر با رییس وقت مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.

رییس مجلس در آن دیدار از تشکیل کمیته ای در مجلس خبر داد؛ کمیته ای که البته با نام هیئت و یک سال بعد از سوی کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ششم به ریاست محسن آرمین جهت تهیه گزارشی پیرامون آخرین وضعیت چهار ایرانی ربوده شده در لبنان تشکیل شد.

خانواده گروگان های ایرانی در خرداد سال 82 در نامه ای به سیدمحمد خاتمی از عدم پیگیری مسئله چهار گروگان، در سفر رییس جمهوری به لبنان، انتقاد کرده اند.

آنان همچنین با انتشار بیانیه ای، از اینکه این موضوع پس از 21 سال، هنوز در دستور کار مسئولان قرار نگرفته است، ابراز تاسف شدید و انتقاد کردند.

اردیبهشت سال 83 سیدرائد موسوی سخنگوی خانواده های دیپلمات های ربوده شده اعلام کرد که روند پیگیری وضع دیپلمات ها کند است.

مسئولان ناامیدمان کردند و خودمان کمیته پیگیری تشکیل دادیم.

او همچنین گفت: در تمام مدت ریاست جمهوری آقای خاتمی، بارها از ایشان برای مشخص شدن وضع دیپلمات های ربوده شده ایرانی، خواستار ملاقات حضوری شده ایم که تاکنون این اقدام عملی نشده است و این نشان می دهد که تلاشی برای روشن شدن وضعیت آن ها صورت نمی گیرد.

یک هفته بعد کمیته ملی پیگیری سرنوشت چهار ایرانی، با دستور رییس جمهور و به ریاست علی ربیعی مسئول دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شد.

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفتم گزارش های وزارت امور خارجه درباره سرنوشت 4 دیپلمات ربوده شده را قانع کننده ندانستند و عنوان کردند این موضوع را با اولویت در کمیسیون امنیت ملی دنبال خواهند کرد.

منوچهر متکی رییس کمیته دفاعی مجلس در مرداد ماه سال 84 خبر داد که کمیسیون امنیت ملی کمیته ای ویژه برای پیگیری سرنوشت چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی طراحی کرده است.

متکی زمانی هم که متصدی وزارتخانه امور خارجه شد، پیگیر این پرونده شد.

در سال 85 پرونده ای با همین موضوع در دادستانی کل کشور تشکیل و دادستان پیگیر این موضوع شد.

برای مدتی صالح کاظمی نیا دبیر کمیته پیگیری سرنوشت چهار دیپلمات ربوده شده ایرانی در لبنان شد.

او در سال 86 گفت: این دیپلمات ها بطور قطع زنده و در زندان های رژیم صهیونیستی هستند.

در نهایت وزارت خارجه روز گذشته در بیانیه ای در این خصوص عنوان کرد: ایران مجددا بر پیشنهاد خود مبنی بر تشکیل کمیته حقیقت یاب از سوی صلیب سرخ جهانی تاکید دارد.

در سال های گذشته تنها خانواده های چهار گروگان ایرانی گزارش هایی از پیگیری های خود منتشر کردند، اما از پیگیری ها و تحقیقات دیگر کمیته ها و نهادها اطلاعات دقیقی برای اطلاع افکار عمومی منتشر نشد.

و اما آخرین ادعا.

احسان محمدحسنی مسئول سازمان هنری رسانه ای اوج روز گذشته در یادداشتی که در رسانه ها منتشر شد، عنوان کرد: و حالا پس از 38 سال از واقعه تلخ ربوده شدن چهار دیپلمات ایرانی، به جای تجسم و تصور و تخیل، خبر آورده اند که فاتح راستین خونین شهر، حاج احمد متوسلیان و سه همرزم او سیدمحسن موسوی ، تقی رستگار مقدم و کاظم اخوان پس از ربوده شدن و سپری کردن ایام کوتاهی در اسارت نیروهای مزدور شبه نظامی فالانژ وابسته به رژیم صهیونیستی، در ساحل مدیترانه تیرباران شده اند و محل دفن ایشان هم مشخص است.

این گفته او اگرچه مسئله تازه ای ندارد ولی بسیاری از فعالان فضای مجازی و حتی برخی رسانه ها را به این اشتباه انداخت که گویی خبر تازه ای از حاج احمد و همارهاشن رسیده و قرار است پیکر این عزیزان بزودی به کشور بازگردد! حال سوال این است که نهادهای مسئول به خصوص وزارت امور خارجه تاکنون چه اقدامی برای شناسایی آن محل و بررسی صحت و سقم این ادعاها انجام داده اند؟ بلاتکلیف ماندن این ادعاها و عدم بررسی آن ها پیامدهایی را به همراه داشته و دارد که ضرورت ایجاب می کند به آن ها توجه و با تشکیل کمیته ای حقیقت یاب چه در ایران و چه در لبنان، ادعاها به دقت بررسی و به افکار عمومی اطلاع رسانی شود.

نخست اینکه این پرونده یک پرونده سیاسی و دیپلماتیک است که در یک سوی آن رژیم صهیونیستی و در سوی دیگر آن کشور لبنان قرار دارد.

به سرانجام رسیدن این پرونده می تواند ادعای ما علیه صهیونیست ها را به اثبات برساند و وزارت امور خارجه در مجامع و محاکم با قدرت بیشتری پیگیر محکوم کردن رژیم صهیونیستی در این ماجرا باشد.

دوم اینکه مردم و افکار عمومی انتظار دارند از سرنوشت قهرمانان خود مطلع شوند و بدانند که آیا احمد متوسلیان و همراهانش زنده هستند یا اینکه به شهادت رسیده اند؟ ضمن اینکه عدم رسیدگی به این ادعاها، موجب بی اعتماد مردم نسبت به مراجع رسیدگی کننده و پیگیر خواهد شد.

سوم اینکه خانواده های این چهار نفر و همرزمان آنان سال هاست که منتظر خبری از سرنوشت فرزندان و فرمانده خود هستند.

همین مسئولیت اخلاقی نیز کافی است تا مسئولان نسبت به تشکیل یک کمیته جدی برای پیگیری این ادعاها اقدامی انجام بدهند و پس از 38 سال تکلیف این پرونده را بالاخره مشخص کنند؛ کاری که به نظر نمی اید چندان پیچیده باشد.

به هرحال هر ساله افرادی می آیند و ادعاهایی می کنند و می روند؛ آیا نباید کمیته و یا مرکزی برای پیگیری و راستی آزمایی این ادعاها باشد؟
کلید واژه ها: متوسلیان - سرنوشت - دیگر - بررسی - روزشمار - فرمانده - محل دفن - احمد - اخوان - شهادت - موضوع - مورد - مبهم - محمدرسول - زنده - آنلاین - همشهری - سالگرد - گزارش - کمیته - سوریه - ربایش - لشکر - نهاد - الله

آخرین اخبار سرویس:
هزینه جابجایی مخازن بوشهر کمتر از هزینه انفجار است

پخت 7 هزار وعده غذای گرم در بناب

درس هایی که از خطبه غدیر باید آموخت

نسخه انتخاباتی برای اصلاح طلبان/ هاشمی: انتخابات 1400 جای آزمون و خطا نیست/ امینی: چرخه دموکراسی در این کشور معیوب است

دلیل رونق کسب و کارهای آی تی در دوران کرونا

پرواز یکی دیگر از مدافعان سلامت به سوی یاران شهیدش

مستند «بوی خون» با موضوع آقازادگی تولید شد

17 عضو لویه جرگه به کرونا مبتلا هستند

قطعی کامل برق در منهتن نیویورک + عکس

نسخه انتخاباتی برای اصلاح طلبان/ هاشمی: انتخابات 1400 جای آزمون و خطا نیست/ امینی: چرخه دموکراسی در این کشور معیوب است

رقابت بیش از 150 داوطلب جنوب استان در مهاباد

آیا غدیر می تواند عاملی برای تقریب مذاهب باشد؟

تصاویر / مراسم کلنگ زنی توسعه مسجد و ساخت مدرسه علمیه الغدیر قم

اختتامیه سی و هشتمین دوره مسابقات قرآن؛ 19 مرداد

فیلم | سلطان جهانش به چنین روز غلام است...

اعضای کمیته ناظر بر نشریات دانشجویی دانشگاه الزهرا (س) مشخص شدند

رسانه ها از قرار گرفتن افکار عمومی در سیطره دشمن جلوگیری کنند

تعظیم غدیر بزرگداشت جدی ترین سفارش پیامبر اسلام است

آخرین تصمیمات برگزاری کنکور

17 عضو لویه جرگه به کرونا مبتلا هستند

ناسا القاب اجرام کیهانی را عوض می کند

ادعای یک رسانه صهیونیستی: ماکت ناو آمریکایی در حال غرق شدن است

آنچه درباره بیمه دانشجویی باید بدانیم

توحید با ولایت اهل بیت(ع) محقق می شود/ غدیر؛ روز تکمیل توحید

چراغ سبز لویه جرگه افغانستان به آزادی مشروط 400 زندانی طالبان

تعظیم غدیر بزرگداشت جدی ترین سفارش پیامبر اسلام است

امکان توزیع الکترونیکی کالای اساسی برای همه وجود ندارد

تصمیم جالب وزیر جوان و همسرش برای هدیه سالگرد ازدواجشان +عکس

تزریق 2 هزار میلیارد ریال اعتبار به هفت تپه را پیگیری می کنیم

تماس تلفنی رییس جمهور با آیت الله مظاهری

تحقق 6 درصد از درآمد نفتی مورد انتظار

رفع مشکل آب شرب بیش از 100 روستای لرستان

عیدغدیر با اقدامات ابتکاری گروه های جهادی برگزار شد / از کمک های مؤمنانه تا پویش های مختلف

نماینده ارومیه دچار سانحه رانندگی شد

تعظیم واقعه غدیر، بزرگداشت جدی ترین سفارش پیامبر اسلام(ص) است

بازنگری در بودجه دولت جمهوری آذربایجان 

دستگیری تیم تروریستی وابسته به گروه های تکفیری

ماجرای رژه و تیراندازی موتورسواران در شادگان چه بود؟

لویه جرگه به آزادی زندانیان طالبان رای داد

یادواره شهدای تیپ 288 زرهی ارتش برگزار می شود

در بیانیه سپاه به مناسبت روز خبرنگار / اصحاب رسانه پیشران های موثر بازدارندگی و اقتدار دفاعی کشور هستند

تقویم تاریخ، در چنین روزی بر دنیا چه گذشت؟

طنین آوای ابریشم در تالار وحدت

پایان رقابت 89 هزار داوطلب ارشد در آخرین روز برگزاری کنکور

دامن و کفش تابستانی کتایون ریاحی+ عکس

نسخه انتخاباتی برای اصلاح طلبان/ هاشمی: انتخابات 1400 جای آزمون و خطا نیست/ امینی: چرخه دموکراسی در این کشور معیوب است

اقدامات ابتکاری گروه های جهادی برای عیدغدیر/ از کمک های مؤمنانه گرفته تا پویش های مختلف

ماکت ناو آمریکایی در حال غرق شدن است

9 دلیل برای طولانی بودن مدت قاعدگی

جزییات 40 پرونده نمایندگان مجلس دهم در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان | 30 پرونده بررسی شد

اجتماع حسینیه اعظم و زینبیه اعظم زنجان برگزار نمی شود.

نامه برخی از پزشکان به مراجع درباره عزاداری محرم

آزادی 15 تن از زندانیان زندان ورامین به مناسبت عیدغدیر

حضرت علی مفهوم عدالت و فداکاری را برای دنیا معنا کردند

عدالت علوی نیاز امروز جامعه بشریت است/ اهتمام مورخان شیعه و سنی به واقعه غدیر

جلوه نام علی (ع) در آثار تاریخی

نماینده شوش: پیگیری تزریق 2 هزار میلیارد ریال اعتبار به هفت تپه هستیم

مشابه پیوند ایران و اتریش را به ندرت می توان دید

طبخ و توزیع 800 پرس غذای متبرک بین نیازمندان کاشمری در روز عید غدیر

در دانشگاه افسری امام علی(ع) بهترین آموزش های رزمی و جهادی داده می شود

نماینده ارومیه دچار سانحه رانندگی شد

پیام تبریک رییس جمعیت هلال احمر به مناسبت عید غدیرخم

450 بسته کمک مومنانه مرکز نیکوکاری شهدای مدافع حرم توزیع شد

پیام اینستاگرامی واعظی در روز عید غدیر

محمد مهاجری: دلم برای شورای نگهبان می سوزد

بیانیه سپاه پاسداران به مناسبت روز خبرنگار/خدای را شاکریم به رغم سناریوهای مثلث خبیث غربی، عبری و عربی و عملیات روانی زنجیره ای سپاه محبوب است

آیت الله علم الهدی: واقعه غدیر یکی از مهم ترین وقایع تاریخ اسلام است

گزارش| عیدانه بی سابقه موکب های اربعین به مردم لرستان / اطعام 150 هزار نفری نیازمندان+تصاویر

9 دلیل برای طولانی بودن مدت قاعدگی

پیگیری برای تزریق 2 هزار میلیارد ریال اعتبار به هفت تپه

جشن ازدواج آسان 8 زوج جوان در کهنوج

صدها کمک مومنانه هدیه غدیرانه به محمدشهری ها

کوشش خبرنگاران در خبرنگاری بر کسی پوشیده نیست

مستند «بوی خون» با موضوع آقازادگی منتشر شد

خانه رهبر انقلاب در دوران تبعید

آخرین روایت حاج قاسم از تعامل با رهبر انقلاب

تصادف نماینده ارومیه

43|غدیر کجاست؟/دلیل وجودی ما

رقابت احسان علیخانی، مهران مدیری و سروش صحت در جشن حافظ

نماهنگ| حیدر کرار با صدای اباصلت ابراهیمی

غدیر را باید عامل وحدت بدانیم

رقم مالیات بر عایدی بورس به اندازه کل بودجه عمرانی کشور است

آیت الله علم الهدی: واقعه غدیر یکی از مهم ترین وقایع تاریخ اسلام است

خلبانان آمریکایی که در بمباران هیروشیما و ناکازاکی حضور داشتند + عکس

دینداری، عدالت و مردم داری شاخصه های مهم حکومت حضرت علی(ع) است

پخت و توزیع 30 هزار غذا به مناسبت عید سعید غدیر در قم

محمد محسنی فر طرح پویش ملی مائده غدیر

«میرضیایف»: اولویت دولت، حمایت از اقشار آسیب دیده از کرونا

پخت و توزیع غذای نذری در گیلان

آیین خطبه خوانی غدیر در حرم مطهر رضوی برگزار شد

پخت و توزیع هزاران پرس غذا در آذربایجان شرقی

امام جمعه شهرکرد: اگر باورهای توحیدی کمرنگ شود نمی توانیم سفیرهای دین باشیم

دامن و کفش تابستانی کتایون ریاحی+ عکس

خبرنگاران وجدان بیدار جامعه اند

پیام تسلیت امام جمعه اهل سنت کیش

بیانیه سپاه پاسداران به مناسبت روز خبرنگار/خدای را شاکریم به رغم سناریوهای مثلث خبیث غربی، عبری و عربی و عملیات روانی زنجیره ای سپاه محبوب است

آغاز پویش همدلی مومنانه در خراسان جنوبی

تبیین صحیح غدیر موجب وحدت مسلمانان می شود

450 بسته کمک مومنانه مرکز نیکوکاری شهدای مدافع حرم توزیع شد

زیارت غدیریه امام هادی(ع) یک دوره کامل علی شناسی

سرنوشت مبهم پرو­­نده 38 ساله؛ روزشمار ادعاهای متناقض | چه کسی باید ادعاها درباره احمد متوسلیان را بررسی کند؟

سرنوشت مبهم پرو­­نده 38 ساله؛ روزشمار ادعاهای متناقض | چه کسی باید ادعاها درباره احمد متوسلیان را بررسی کند؟