مطالب مرتبط:
گام علمی جهاد کشاورزی برای پرکردن جیب کشاورزان
بانک کشاورزی،کشاورزان را صاحب ماشین آلات کشاورزی کرده است
برخورد قاطع با تغییر کاربری اراضی گیلان/ 12 واحد مسکونی تخریب شد
تبدیل چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی آران و بیدگل به باغهای پسته
مناطق روستایی در ذیل برنامه های توسعه ای دولت تدبیر و امید ، مغفول نبوده است/ شخصاً پیگیر رسیدگی به وضعیت نابسامان آب کشاورزی در مناطق مختلف روستایی استان هستم / روستاییان اجازه ندهند عده ای سودجو، با خرید زمین های حاصلخیز ، به دنبال تغییر کاربری باشند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 07:302020-07-05اقتصادي

تغییر اراضی کشاورزی به چه قیمت؟ / قانونی که باغداران و کشاورزان را راهی مراجع قضایی می کند


وجود برخی قوانین دست و پای کشاورزان نطنزی را گرفته است و بر همین اساس لازم است تا مسئولان نسبت به اصلاح قوانین اقدام کنند.

- از نطنز، به منظور حفظ اراضی مرغوب برای زراعت و باغبانی قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در سال 1374 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که بر اساس آن تغییر کاربری اراضی کشاورزی جرم شناخته شده و متخلف به جریمه نقدی محکوم می شود.

سپس در سال 1385 علاوه بر جریمه نقدی، قلع و قمع ساخت و سازها در اراضی کشاورزی و اعاده به وضع سابق یعنی همان کاربری کشاورزی نیز به قانون فوق الذکر اضافه و وزارت جهاد کشاورزی موظف به اجرای این قانون شد.

عبدالرضا مهدی بادی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: وجود چنین قانونی برای حفظ اراضی مرغوب کشاورزی و جلوگیری از تغییر کاربری بی رویه اراضی کشاورزی ضروری است اما پس از حدود 15 سال از آخرین بازنگری قانون فوق الذکر به نظر می رسد لازم است متولیان امر ازجمله نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و نیز سازمان امور اراضی کشور و وزارت جهاد کشاورزی با همکاری یکدیگر اشکالات این قانون را بررسی و برطرف کند.

وی گفت: در متن این قانون الزامات جغرافیایی در نظر گرفته نشده است؛ به عنوان نمونه به استان های شمالی و غربی کشور با زمین های مرغوب و آب نسبتا فراوان با مناطق مرکزی و شرقی کشور که عمدتا مناطق بیابانی و خشک و نیمه خشک است به صورت یکسان نگریسته شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز ضمن اشاره به قوانینی در مورد تغییر کاربری اراضی کشاورزی ابراز داشت: در حالیکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی به غیر کشاورزی در استان های شمالی کشور غیر قابل قابل جبران است لیکن در مرکز و شرق کشور چنین محدودیت هایی وجود ندارد.

مهدی بادی تبیین کرد :با تغییر سبک کار در اراضی کشاورزی، لزوم وجود محلی برای استراحت باغداران و کارگران و انبار وسایل و ادوات و نهاده های کشاورزی در باغات غیر قابل اجتناب است.

در حالیکه در قوانین و دستوال عمل های فعلی برای ساخت اتاق کارگری هیچگونه اختیاراتی به مدیریت های جهاد کشاورزی شهرستانی داده نشده است و تمامی امور در مرکز استان تجمیع شده است که خود موجب طولانی شدن روند رسیدگی به درخواست ها می شود.

وی تصریح کرد: برای صدور اجازه ساخت چند مترمربع اتاق کارگری در باغات مدارک و استعلامات زیادی نیز باید تهیه شود از جمله لزوم وجود سند رسمی برای باغ و انجام بیش از 10 مورد استعلام از دستگاه های دولتی و تصویب در کارگروه مسکن و شهرسازی استان اصفهان و کمیسیون تبصره 1 ماده1 و غیره که باعث می شود صدور مجوز چند متر اتاق کارگری در باغات گاها بیش از یکسال طول بکشد و به همین دلایل اکثر باغداران عطای اخذ مجوز را به لقایش می بخشندمدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: صدور مجوز انشعاب آب و برق و گاز در شهرستان نطنز برای اتاق های کارگری که بعد از سال 1374 احداث شده اند منوط به داشتن مجوز کمیسیون استان اصفهان شده است که باعث ایجاد هجمه سنگینی بر جهاد کشاورزی شهرستان ها شده است.

مهدی بادی اذعان داشت: در قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها و دستوالعمل های اجرایی تهیه شده برای این قانون جهاد کشاورزی شهرستان ها موظف به اجرای این قانون شده اند که اگر بخواهند قانون را اجرا کنند باید تعداد زیادی از کشاورزان و باغداران را راهی مراجع قضایی کنند و در غیر اینصورت باید پاسخگوی دستگاه های نظارتی باشند.

مدیر جهاد کشاورزی نطنز گفت: برای حل موضوع یشنهاداتی ارائه شد که از جمله آن ارضی کشور از نقطه نظر جغرافیایی به چند دسته تقسیم شده و مناطقی که اراضی کشاورزی نامرغوب دارند و یا با کمبود شدید آب کشاورزی مواجه هستند صدور مجوزهای تغییر کاربری و یا ساخت اتاق های کارگری در آن ها تسهیل شود.

وی ابراز داشت: دومین پیشنهاد صدور مجوز احداث اتاق های کارگری تا مساحت معینی مثلا تا 40 یا 50 متر مربع به مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ها تفویض اختیار شود و را سوم اینکه مسیر صدور مجوزها بازنگری و تا حد امکان کوتاه شود تا موجب دلسردی کشاورزان از اخذ مجوز و به دنبال آن انجام تخلف نشود.

مهدی بادی گفت: دیگر پیشنهاد اینکه سایر دستگاه ها نظیر شهرداری ها و بخشداری ها ضمن همکاری در جلوگیری از تغییر کاربری های غیرمجاز و غیرضروری نظیر تبدیل اراضی کشاورزی حاشیه شهرها و روستاها به کاربری خدماتی و تجاری و غیره با توجه به وظایف ذاتی خود با سرعت با این گونه تخلفات برخورد شود.

وی تبیین کرد: با همکاری همه ادارات و دستگاه های دولتی علاوه بر حفظ اراضی زراعی و باغات و جلوگیری از تغییر کاربری غیر مجاز آن ها، صدور مجوزهای لازم برای کشاورزان و باغداران که در واقع به منظور حفظ کاربری اراضی کشاوزی است تسریع شود.

حسین میرزاییان در گفت وگو با تسنیم در خصوص مشکلات احداث اتاق های کارگری استان اصفهان گفت: بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در سال 1385 متاسفانه بر اساس بند یک این مصوبه و تبصره یک آن محرز شده که هر نوع ساخت و ساز دیوار کشی استخر منوط به تغییر کاربری بوده است.

وی افزود: این امر مشکلاتی برای کشاورزان کشور ایجاد شده و از طرفی متاسفانه نمایندگان مجلس اصلا به فکر مناطق گرمسیری و استان های گرمسیر کشور نبوده اند چراکه الان بیش از یک سوم باغات کشاورزی استان اصفهان در اثر کمبود شدید آب باغات به طور مطلق خشک شده اند.

عضو شورای اسلامی شهر بادرود گفت:ایجاد اتاق های کارگری می تواند سرعت ترمیم بافت های کشاورزی را التیام ببخشد بنابراین انتظار داریم که رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با همکاری سایر نمایندگان استان های مرکزی این قانون در مجلس اصلاح شود و برای احداث خانه های کارگری قانون آن را در مجلس اصلاح کند.

وی تبیین کرد: استاندار استان اصفهان با صدور بخشنامه و دستورالعملی به ادارات خدمات رسان از قبیل آب برق و گاز دستور دهند که بدون استعلام از جهاد کشاورزی احداث و امتیازات رفاهی برای کشاورزان بلامانع باشد و در هفته های گذشته مسئولان شهرستان نطنز با وزیر جهاد کشاورزی دیدار داشتند و این امید را دادند که قانون مذکور اصلاح شود.

میرزاییان افزود: به عنوان مخبر کمیسیون کشاورزی شورای عالی استان ها با رییس کمیسیون کشاورزی مجلس ملاقات کرده و موضوعات حوزه کشاورزی منطقه بادرود را گزارش کردم و از وی دعوت شد با حضور در جلسه شورای عالی بتوانیم این مشکلات کشاورزان را حل و فصل کنیم.

وی گفت: متاسفانه در دوره دهم مجلس شورای اسلامی از مجموع 19 نماینده استان اصفهان حتی یک نماینده هم در خصوص اصلاح قانون تغییر کاربری اراضی کشاورزی پیشنهادی به کمیسیون کشاورزی مجلس داده نشد و امیدواریم در دوره یازدهم با پیگیری نمایندگان استان اصفهان شاهد اصلاح قانون تغییر کاربری در مجلس شورای اسلامی باشیم.

حجت الاسلام قاسمی، امام جمعه بادرود ضمن اشاره به ساخت اتاق کارگری و سخت گیری جهاد کشاورزی برای کشاورزان و دامداران اظهار داشت: یک کشاورز برای آرامش و نگهداری از دامداران خود نیازمند یک اتاق کارگری است که وقتی برای دریافت مجوز به جهاد کشاورزی مراجعه می کند با قانون های دست و پاگیری مواجه می شود و باید کارهای مختلفی را انجام دهد که اصلاً این کارها انجام شدنی نیست و از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تقاضا داریم در این خصوص دستورات لازم را صادر کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم؛ محمود حجتی وزیر سابق جهاد کشاورزی که سال قبل به بادرود سفر کرده بود در خصوص تسهیل در احداث اتاق کارگری ویژه کشاوزان و باغداران منطقه بادرود اظهار داشت: بر اساس سیاست وزارتخانه جهاد کشاورزی برای تغییر کاربری زمین های کشاورزی هیچ محدودیتی وجود ندارد و کشاورزان می توانند در کنار باغ یا زمین خود اتاق کارگری جهت استفاده بدون هیچ گونه مانعی احداث کنند.

گزارش از رحمت الله کاملیانتهای پیام/804/ش
کلید واژه ها: اراضی کشاورزی - کشاورزی - اراضی - قانون - تغییر کاربری اراضی کشاورزی - کاربری - تغییر کاربری - کاربری اراضی - جریمه نقدی - حفظ اراضی - تغییر کاربری اراضی - وزارت جهاد کشاورزی - کشاورزان - مجلس شورای اسلامی - تغییر - قوانین - قانونی - جهاد کشاورزی - شورای اسلامی - اصلاح قوانین - اراضی زراعی - مراجع قضایی - مرغوب - جریمه - نقدی - قلع و قمع - باغداران - اساس - خبرنگار - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
نگاهی کوتاه به هیوندای اکسنت مدل 2020

تعزیرات حکومتی سمنان متخلفان را 118 میلیارد ریال جریمه کرد

تناقضات اقتصادی بی پایان آقای رییس جمهور

کمک 3,4 میلیارد تومانی مردم خراسان شمالی در عید قربان

افزون بر 81 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران خریداری شد

10 هزار فرصت شغلی جدید در شهرک صنعتی ماهدشت

تولید 560 تن سماق در هوراند

زنگنه: هیچ اختلافی در مورد عرضه صندوق دارا دوم وجود ندارد/ امضای 9 قرارداد نفتی در هفته آینده

شروط مهم ایران برای واردات واکسن کرونا از روسیه

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در ادارت و بانک ها مورد رضایت نیست

مدیرعامل بانک سینا: سرمایه انسانی با انگیزه؛ بانک را به سمت پیشرفت و تعالی سوق می دهد

افزایش 7.9 درصدی مصرف گاز در همدان

سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه نیست

بهره مندی یکی از روستاهای شهرستان هلیلان از آب بهداشتی

شروع واکسیناسیون کرونا از دو هفته آینده در روسیه

تکریم از خیرین فرش باف ستاد بازسازی عتبات عالیات

تغییرات نرخ تورم تولیدکننده بخش برق در فصل بهار

جایگزینی کولر گازی فرسوده به کجا رسید؟

آلومینیوم همچنان بالاتر از تولیدات شرکت های بزرگ معدنی

فرماندار قم: نباید صنوف بدون توجیه قانونی تعطیل شوند/مسائل اقتصادی در نظر گرفته شود

با کالا کارت بانک مهر ایران تورم را دور بزنید

سکه به 10 میلیون و 420 هزار تومان رسید | جدیدترین قیمت سکه و طلا در 22 مرداد ماه

پرداخت گاز مایع بصورت الکترونیک+فیلم

پروژه «سنه سنتر» خدمت بزرگی برای سنندج است

شرط مهم ایران برای واردات واکسن کرونا از روسیه

اختصاص 40 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه منطقه محروم «هلیلان» ایلام

همتی: در طرح پیش فروش نفت، تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود / این طرح انتظارات تورمی را مدیریت می کند؛ نسبت به اوراق قرضه کم هزینه تر است و سود بیشتری هم برای دارنده اوراق دارد / انتشار اوراق، روشی تجربه شده در همه دنیاست؛ بحث هایی مانند، آینده فروشی یا بدهکاری دولت های آینده، با ادبیات

آینده گسترش نئوبانک ها در صنعت بانکداری

دستگاه سی ان سی قیمت مناسب و شرایط عالی مولن - ماشین سازی آمل برش

فصل چهارم مرمت روستای ماخونیک خراسان جنوبی انجام شد

گاز به 96 درصد از روستاهای بوشهر رسید

نحوه ایجاد تعادل دربازار شیر/تعیین عوارض صادرات برای شیرخشک وخامه

نگاهی کوتاه به هیوندای اکسنت مدل 2020

بهره برداری از پروژه راه آهن «یزد- اقلید» تا پایان امسال

سرمایه گذاری 1770 میلیارد تومانی، دشت ها را سبز خواهد کرد

رشد اقتصادی انگلستان 20 درصد کاهش یافت/ ثبت بدترین رکود در یک قرن اخیر

استخدام کارشناس فروش تهویه مطبوع در شرکت آسیا برودت عصر افق

معرفی و مشخصات کامل دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک + جزییات

استخدام مهندس عمران یا صنایع مسلط به کنترل پروژه در چابهار

نصب تجهیزات سوخت مایع در برخی خودروها بدون مجوز

تجهیز سایت پسماند سبزوار به دستگاه بی خطرسازی زباله

دارا دوم قطعی شد

استخدام کارشناس کنترل کیفیت،کارمند اداری در شهرک صنعتی اشتهارد

بهترین سایت خرید فالوور ارزان قیمت چیست؟

پیش بینی وزارت صنعت برای کاهش قیمت خودرو

روند حمایت از سرمایه گذاری در دستگاه های اجرایی آذربایجان غربی مطلوب نیست

وزیر نفت: بنزین تک نرخی با تغییر در سهمیه بندی بنزین

رها سازی بیش از 3میلیون لارو ماهیان گرم آبی در منابع آبی شهرستان زاهدان

حق بیمه 3 ماه هنرمندان جنوب استان کرمان در ایام کرونا پرداخت شد

ETF در زمان مقرر عرضه می شود

پرداخت گاز مایع بصورت الکترونیک

پرداخت 1.5 هزار میلیارد ریال از ارزش افزوده به دهیاری و شهرداری های سمنان

افتتاح طرح آبرسانی به 23 هزار هکتار اراضی ایلام و کرمانشاه

شرط ایران برای واردات واکسن کرونا از روسیه

مقیمی : خودروها پس از ابلاغ قیمت، تحویل مشتریان می شود

احیای شهرک های صنعتی آزادگان با به کارگیری نیرو های جوان

چه خبر از بازار مسکن؟

قاضی خطاب به متهم شمس آبادی : ارز را در خارج نگه می داشتید و با مابه التفاوت آن از داخل ارز می خریدید

چهارراه تامین کسری بودجه

واعظی: علت عدم دعوت از حناچی برای حضور در جلسه هیات دولت/ توضیح درباره طرح گشایش اقتصادی و فروش داخلی نفت

خراسان جنوبی| مشکلات اقتصادی تأمین جهیزیه نوعروسان را دشوار کرد/ کمک رسانه یاران به نیازمندان

سرمایه گذاری 1770 میلیارد تومانی، دشت ها را سبز خواهد کرد

آموزش بورس را همین امروز جدی بگیرید!

جایگزینی کولر گازی فرسوده به کجا رسید؟

همزمان با روز تشکل ها تاریخ مجمع فراکسیون تشکل های کشور اعلام شد

تیم کوک هم به جمع میلیاردرها پیوست

هزار خراسانی 12هزار خانه مسافر دارند/هر فرد مالک 12 خانه مسافر

مهاجرت نخبگان از بریتانیا به دیگر کشورهای اروپایی 30 درصد افزایش یافته است

بیش از 1000 کلاس درس در سیستان وبلوچستان آماده بهره برداری است

متوسط قیمت یک متر زمین در تهران 25 میلیون تومان شد

توضیحات وزیر نفت در مورد تغییر طرح سهمیه بندی بنزین

رصدخانه chr(034)آرسیبوchr(034) آسیب دید

گزارش شاپرک خبر از ثروتمند شدن داراها و فقیرتر شدن فقرا میدهد

65 هزار و 419 واحد مسکونی استان بوشهر بیمه حوادث هستند

کاهش 66 درصدی پرواز و 74 درصدی پذیرش مسافر در فرودگاه بین المللی مشهد

مرکز پزشکی هسته ای سمنان راه اندازی می شود

واردات واکسن روسی کرونا به ایران و 3 شرط مهم

50 مهدکودک استان فعالیت خود را در سال تحصیلی آتی معلق کرده اند

رونمایی از تلویزیون شفاف شیائومی

قیمت سکه 22 مرداد 99 به 10 میلیون و 350 هزار تومان رسید

صادرات 56 میلیون دلاری در چهار ماه نخست سال

نرخ طلا و سکه در 22 مرداد 99

درباره طرح «نذر خون» در «محرم» و «صفر» بیشتر بدانیم

استخدام نیروی خدمات خانم با حقوق و بیمه در شرکت خشکپاک

وزیر نفت: موافق خصوصی سازی پالایشگاه های نفت بودیم و هستیم / تعجب می کنم که با یک ناپختگی که یک مسئول سازمان خصوصی سازی انجام داد، موجب نگرانی مردم شد / اختلافی میان وزارتخانه های نفت و اقتصاد نیست و نبوده است

سرنوشت خانه ملک الشعرای بهار | تدبیر شهرداری برای جلوگیری از تخریب ملک بهار

هزار و 500 هکتار سیستم آبیاری نوین ایلام فردا افتتاح می شود

پیش بینی برداشت بیش از 100 تن انجیر در خلخال

فارس من| احیای 8 هزار شغل در شهرک ها و نواحی صنعتی از ابتدای سال

صادرات 1.5 میلیون تن میوه و سبزی در 4 ماهه ابتدای امسال

فروغان گران سایه: تکلیف اقتصاد را روشن کنید

بیشترین شکایت مازندرانی ها مربوط به گرانی آهن آلات است

رشد منفی 20 درصدی اقتصاد انگلستان

جزییات پیش فروش نفت اعلام شد

افزایش 150 هزار تنی ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی در کرمانشاه

تابلوی بورس قرمز پوش شد / شاخص باز هم به کانال یک میلیون بازگشت

افزایش 44 درصدی تولید گوشت قرمز در تیر 99

واعظی: مردم به اندازه توان خود نفت بخرند

مشارکت 30 میلیارد ریالی نیکوکاران بجنورد در پویش مومنانه

معرفی و مشخصات کامل دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک

تغییر اراضی کشاورزی به چه قیمت؟ / قانونی که باغداران و کشاورزان را راهی مراجع قضایی می کند

تغییر اراضی کشاورزی به چه قیمت؟ / قانونی که باغداران و کشاورزان را راهی مراجع قضایی می کند