مطالب مرتبط:
جوانان ماسک نمی زنند
مصوبه جدید سازمان لیگ|تیم های لیگ برتری می توانند از 5بازیکن امید و جوانان استفاده کنند
گم بود و گشت پیدا «طفلی به نام شادی»...
جوانان ماسک نمی زنند
جذب پنج بازیکن جدید امید و جوانان برای حضور در لیست بزرگسالان
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 06:352020-07-05فرهنگي

باید روز موسیقی به نام روز وزیری نامگذاری شود / جوانان معنی و مفهوم را پیدا کنند


کیوان ساکت از نواندگان مطرح سه تار و تار کشور است؛ او که موسیقی را بیشتر خودآموز فراگرفته، ارادت زیادی به علینقی وزیری دارد و معتقد است باید روز موسیقی به نام روز او نام گذاری شود؛ - ساکت همچنین اعتقاد دارد یک هنرمند جوان زمانی به نتیجه می رسد که در نوازندگی به معنی و مفهوم برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، نام کیوان ساکت برای نوازندگان تار و سه تار و اهل فن نامی آشنا است.

نامی که همواره با تحسین و تمجید اهالی هنر همراه بوده، البته بماند که کم لطفی هایی از جانب عده ای از همکاران و متعصبان به این هنرمند شده است.

کیوان ساکت 14 تیر 1340 در مشهد متول شد و کودکی تا نوجوانی را با تجربه هایی شیرین در نقاشی، ادبیات و شطرنج گذراند، اما سر انجام موسیقی او را به سمت خود کشاند.

استاد کیوان ساکت دید وسیعی به موسیقی ملی ایران دارد.

دیدگاهی که متأثر از "علینقی وزیری" و به دور از تعصب های بی جا است.

همین زاویه دید باعث شده کیوان ساکت فعالیت های ارزشمند و در عین حال متنوعی را در زمینه آهنگسازی و نوازندگی و آموزش موسیقی انجام دهد.

مصداق آن آلبوم هایی مانند: "سبکبال"، "شرق اندوه"، "جامه دران"، "یادگار خون سرو"، "فسانه" و غیره به علاوه کتاب های ارزشمندی در آموزش ردیف و تار و سه تار به خصوص کتاب های "بیایید تار و سه تار بنوازیم" که به جرأت می توان گفت یکی از بهترین متدهای آموزش تار و سه تار تا به امروز است؛ از جمله زحمات این موسیقیدان در جهت حفظ و اعتلای موسیقی ایرانی است.

کیوان ساکت تلاش های بسیاری برای شناساندن فرهنگ و موسیقی ایران به ایرانیان و جهانیان انجام داده که نمونه های آن کنسرت ها و کلاس های فراوان در داخل و خارج از کشور و همچنین برنامه های رادیویی بسیار برای معرفی موسیقی ایران است.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح گفت وگو تفصیلی خبرنگار ایمنا" با کیوان ساکت آهنگساز، معلم و نوازنده برجسته تار و سه تار است.

تعریف شما از ردیف موسیقی ایران چیست؟ ردیف به مثابه یک فرمول کلی و شاکله موسیقی ایران است.

ردیف در واقع جان مایه موسیقی ایرانی است.

ردیف مجموعه نواهای مناطق و نواحی مختلف ایران زمین است که جمع آوری شده و در اختیار ما قرار دارد و به عبارت دیگر زیربنای موسیقی ایران ردیف است.

البته این به این معنا نیست که هنرمند فقط باید به ردیف اتکا کند بلکه ردیف جان مایه ای است که می توانیم به آن آگاهی پیدا کنیم و با دانش و خلاقیت آن را بسط و گسترش دهیم.

گفتید موسیقی نواحی.

ولی آیا ردیف موسیقی ایران، کل موسیقی ایران است؟ همان طور که زبان فارسی زبان کلی و رسمی مردم ایران است ردیف هم به نوعی این حالت را در موسیقی ایرانی دارد ولی به معنای این نیست که تمام موسیقی نواحی در ردیف باشد.

همان طور که زبان رسمی فارسی است، اما گویش های مختلفی نظیر بلوچی، لری و غیره وجود دارد، در ردیف نیز چنین ساختاری حاکم است.

در واقع چیزی که به عنوان موسیقی ایرانی در جهان معرفی شده همین ردیف است.

نظرتان درباره تعدد روایت ها در ردیف نوازی چیست؟ ردیف های گذشتگان نشان گر تفکر اجتماعی، زیبایی شناسی و نگاه مردمان آن زمان به جهان خودشان است و تعدد ردیف ها هم مربوط به همین می شود مثلاً اینکه آقا حسینقلی ردیفی دارد و فرزند ایشان ردیف متفاوتی با ردیف پدرش داشته یا برادر بزرگ تر آقا حسینقلی؛ میرزا عبدالله و شاگرد ایشان یعنی ابوالحسن صبا و شاگرد صبا، استاد پایور همه و همه روایت های متفاوتی از ردیف داشته اند که شاکله آن یکی است، ولی داینامیک، زیبایی شناسی، نوانس ها، تکنیک های اجرایی و جمله بندی ها متفاوت است و در برخی موارد تفاوت در تقدم و تاخر گوشه ها وجود دارد.

اهمیت ردیف تا چه اندازه است و نحوه برخورد شما با این موضوع چیست؟ در واقع ردیف دکترین (رهنامه) یک هنرمند است و هر هنرمندی که به استادی می رسد دکترین او ردیف جدیدی است که بر اساس دریافت های او از قدما و نگاه او به ردیف حاصل می شود.

یک استاد صاحب سبک باید با اکثر روایت ها آشنایی کامل داشته باشد کسانی که تاکید دارند فقط باید یک نوع ردیف را زد؛ یا به این مطلب آگاهی ندارند یا اینکه به درجه استادی نرسیدند که بتوانند مطابق با زیبایی شناسی معاصر و نیازهای روزگار خودشان ردیفی نو تدوین کنند.

شما به کلنل وزیری ارادت خاصی دارید و الگوی شما در زندگی هنری تان بوده علتش چیست؟ شما اگر به درستی نگاه کنید می بینید که موسیقی ایران به دو دوره کلی در قرن اخیر قابل تقسیم است؛ یعنی موسیقی قبل از وزیری و بعد از وزیری.

آنچه که ما امروز از آن در موسیقی ایرانی استفاده می کنیم تمامش دستاوردهایی است که از استاد وزیری و شاگردان ایشان مثل استاد خالقی و صبا به دست آورده ایم.

خدماتی که استاد وزیری به موسیقی ایرانی کردند واقعاً در این مجال نمی گنجد.

به نظرم باید روز موسیقی به نام روز وزیری نام گذاری شود.

مقام وزیری و تلاش های وزیری برای پیشبرد و اعتلای فرهنگ موسیقی ایران بر هیچ کسی پوشیده نیست و آشکار است که کسانی که با وزیری به هر گونه ای مخالفت یا دشمنی دارند یا ناآگاه اند یا قصد و غرض خاصی دارند.

با نگاهی مختصر به تاریخ موسیقی و زحماتی که وزیری کشیده به بزرگی این مرد و تأثیر گذار بودن این هنرمند بزرگ در موسیقی ایرانی پی خواهیم برد.

بنابراین من از همان زمانی که نقش استاد وزیری را در تاریخ موسیقی ایران فهمیدم و به شخصیت ممتاز و وطن پرست و خلاق ایشان پی بردم تا به الآن همیشه ایشان را الگوی خود قرار داده ام و قصد داشتم جایگاه ایشان را آن گونه که هست نشان دهم و به معرفی ایشان بپردازم.

چرا جایگاه استاد وزیری در تاریخ موسیقی ما آن گونه که باید حفظ نشده است؟ به هر حال تاریخ ما نشان داده که ما مملکتی نخبه کش داشته ایم و قائم مقام ها و امیر کبیرها را نتوانسته ایم حفظ کنیم؛ استاد وزیری هم جز همین دسته از افراد بود که خدمات زیادی به فرهنگ ایران کرد مثل آوردن خط نت، نوشتن اتود برای سازهای ایرانی، اندازه گیری فواصل موسیقی ایرانی و نام گذاری آن ها، تجزیه و تحلیل تئوری موسیقی ایرانی، ابداع سازهای نوین ایرانی، ابداع فرم های نو در موسیقی ایرانی، تأسیس مدرسه موسیقی، تأسیس انجمن سینمای زنان، ترجمه اولین کتاب های زیبایی شناسی برای هنرجویان، تدوین اولین کتاب های داستان کوتاه برای کودکان با عنوان "خواندنی های کودکان" و خیلی کارهای دیگر.

جا دارد که زحمات و خدمات این مرد را بیش از پیش نشان دهیم و قدر دان این هنرمند بی تکرار و فرهیخته باشیم.

جایگاه کنونی خود را در موسیقی ایران چگونه می دانید؟ در پاسخ به این سوال شما به شعری اکتفا می کنم: خوش تر آن باشد که سر دلبران / گفته آید در حدیث دیگران من و آثارم را دیگران و تاریخ قضاوت خواهد کرد.

کسانی که با نوازندگی من آشنایی دارند، ظرایف و ویژگی ها آن را می شناسند و کسانی هم که آگاهی ندارند می توانند با مراجعه با آثارم اطلاعات کافی درباره آن به دست آورند.

شما بیشتر هنرمندی خود آموخته هستید مخصوصاً در آهنگسازی.

می شود درباره این کمی توضیح دهید؟ من آموزش های اولیه را نزد دایی خود منوچهر زمانیان فرا گرفتم و مدت کوتاهی نزد حمید متبسم بوده ام و چند ملاقات کوتاه هم با هنرمند ارجمند استاد علیزاده داشتم و غیر از آن استادی نداشتم، اما همه هنرمندان معاصر، قدیم و آهنگسازان بزرگ جهان مثل باخ و ویوالدی در کنار علینقی وزیری و هنرمندان ایرانی معلمان من بوده اند.

آیا در آهنگسازی به آنچه که می خواسته اید رسیدید؟ من در مطالعه و بررسی آثار آهنگسازان بزرگ تلاش های زیادی کردم تا شاید به بیان شخصی و ویژه خود برسم ولی اینکه تا چه حد این تلاش ها موفقیت آمیز بوده است را بایست دیگران درباره آن نظر بدهند.

نظرتان درباره اوضاع موسیقی و نوازندگان جوان چیست؟ در بین جوان ها هنرمندان با استعداد زیادی پیدا شده اند، اما آنچه در میان جوان ها کم پیدا می شود معنی و مفهوم است و نوازندگی از لحاظ معنی و مفاهیم هنر خیلی غنی نیست به قول حافظ: "عشق و شباب و رندی مجموعه مراد است / چون جمع شد معانی گوی بیان توان زد".

این معانی اینجا خیلی مهم است.

یک هنرمند جوان ممکن است وقت و عشق و تلاشش را برای نوازندگی صرف کند اما این ها وقتی نتیجه می دهد که در نوازندگی او معنی و مفهومی باشد.

و در آخر، چه برنامه هایی برای آینده دارید؟ برنامه های زیادی دارم.

چندین آلبوم دارم که حداقل چهارتای آن تقریباً آماده هست، چندین کتاب در دست نوشتن دارم، چندین برنامه برای کنسرت دارم و چندی پیش هم گروه وزیری را برای بانوان راه اندازی کرده ام ولی همه این ها منوط به بیماری کرونا شده و با بهبودی اوضاع فعالیت هایم پی گرفته خواهد شد.


کلید واژه ها: کیوان ساکت - موسیقی - علینقی وزیری - وزیری - جوان - هنرمند - تار و سه تار - مفهوم - موسیقی ملی - نامگذاری - هایی - نوجوانی - خبرنگار - جوانان - ادبیات - اعتقاد - شیرین - اهالی - گزارش - کودکی - ایران - همراه - زمانی - شطرنج - استاد - آشنا - کشور - لطفی - مشهد

آخرین اخبار سرویس:
جایزه بزرگ سرو برگزیدگان خود را شناخت

بخش خبری 20:30 مورخ 14 مرداد 1399 + فیلم

زن و شوهر بازیگر بی سرو صدا بچه دار شدند/عکس

بازیگر نقش شیرین در سریال زن کیست + همسرش

بازیگر سریال ستایش مادر شد + عکس

جایزه بزرگ سرو برگزیدگان خود را شناخت

جایزه بزرگ سرو برگزیدگان خود را شناخت

آنتونی هاپکینز و کیت وینسلت مدال گرفتند/ معرفی منتخبان تلوراید

سرای کایا Seray Kaya بازیگر زن ترکی + بیوگرافی و همسرش

غربت زدایی از مهم ترین فضایل امیرالمومنین(ع) در قرآن / جشن مباهله در 24 نقطه تهران برگزار می شود

جایزه بزرگ سرو، برگزیدگان خود را شناخت

اوقات فراغت پیمان معادی و پسرش+عکس

بازیگر سریال ستایش مادر شد + عکس

شوکه شدن داریوش مهرجویی پس از شنیدن خبر درگذشتِ خسرو سینایی

جایزه بزرگ سرو برگزیدگان خود را شناخت

پارتنر جدید برد پیت پیدا شد

ترجیح می دهم زمانی به ایفای نقش بپردازم که جامعه از کرونا مصون شده باشد

طرح جدید کانون پرورش فکری برای اکران فیلم تئاترهای کودک و نوجوان

پیام داریوش مهرجویی در پی درگذشت خسرو سینایی

فیلم | شهردار تهران با دوچرخه به برنامه تلویزیونی رفت!

فیلم/ کدام بهتر است محافظ صورت یا ماسک؟

تیپ گردش رفتن ترلان پروانه با دوستانش + عکس

رسانه ها در موضوع کرونا آزمون بزرگی را پس دادند

سه شنبه های تکریم به یاد شهدای رسانه برگزار شد

نویسنده معترض از زندان آزاد شد

بازگشت رامبد جوان به صدا و سیما

پخش «خواب سفید» حمید جبلی از آی فیلم

بازیگر نقش سارپ در سریال زن کیست + همسرش

مرگ مریلین مونرو، خودکشی یا قتل؟ + عکس

پذیرایی از هنرمندان با اسپری فلفل/ واکنش رییس حوزه هنری به اتفاقِ اصفهان

دشواری اداره گالری ها در روزهای کرونایی

سلفی کرونایی بهاره رهنما و همسرش

نظر مسعود فراستی درباره سریال دل: فاجعه است!

بازیگر نقش بهار در سریال زن کیست + همسرش

مرگ مریلین مونرو، خودکشی یا قتل؟ + عکس

حواشی درباره همسران خسرو سینایی+عکس

تمدید مهلت ثبت نام در جشنواره فیلم کوتاه تهران

لیندا کیانی در خانه عامری های کاشان (4 عکس)

خدادی: رسانه ها در بحران کرونا در کنار کادر بهداشت و درمان بودند و آزمون موفقی را پشت سر گذاشتند

سلفی خاص نفیسه روشن + عکس

اولین عکس حدیث میرامینی و همسرش با فرزندشان+عکس

فیلم جدید رامبد جوان و پیمان قاسمخانی :شاخ و نظام آباد مریخ!

کامران تفتی: ازدواجم در دقیقه نود به هم خورد+فیلم

فیلم جدید رامبد جوان و پیمان قاسمخانی :شاخ و نظام آباد مریخ!

وزیر فرهنگ: «خسرو سینایی» سرشار از زندگی و پر از انرژی بود

عکس | چهره ای متفاوت از سوسن پرور در «بوتاکس»

بخش خبری مجله خبری 14 مرداد 99 + فیلم

اولین عکس زوج هنرمند با فرزند تازه متولد شده شان

بازیگر سریال ستایش با این پست خبر از مادر شدنش داد

«جبرییل» در جشنواره «فلیکرز رودآیلند»/ تمدید مهلت ثبت نام در جشنواره فیلم کوتاه تهران

دکتر ولایتی با دو ماسک جراحی در عیادت بیمار کرونایی + عکس

شنیده شدن صدای پای کوه خواران در دره لابید + فیلم

اختتامیه جایزه بزرگ سرو | «مسافرآستانه» بهترین کارگردان و «برگشتن» بهترین نمایش شد

معرفی برگزیدگان چهارمین جشنواره پرده خوانی و نقالی غدیر

کتاب «شیوه نامه روزنامه نگاری»؛ اثر تازه مجید رضاییان

اختتامیه جایزه بزرگ سرو | «مسافرآستانه» بهترین کارگردان و نمایش «برگشتن» بهترین نمایش شد

چه کتابی بخوانیم؟ | «سکه ای از آسمان» اثری از جنیفر ال هالم

تفریح شاهرخ استخری با خانواده زنش+ عکس

ترامپ: اهانت کنندگان به آثار ملی 10 سال زندان می شوند

برگزیدگان نخستین جایزه بزرگ سرو شناخته شدند/«حسین مسافرآستانه» کارگردان برگزیده شد

احتمال پایان بلاتکلیفی «رستاخیز» با اکران آنلاین در ماه محرم

چه کتابی بخوانیم؟ | «سکه ای از آسمان» اثری از جنیفر ال هالم

احتمال پایان بلاتکلیفی «رستاخیز» با اکران آنلاین در ماه محرم

حسرت 8 ماهه خانم بازیگر زیبا + عکس

برگزیدگان نخستین جایزه بزرگ سرو شناخته شدند

جشن تولد پگاه آهنگرانی | جشن تولد 36 سالگی پگاه آهنگرانی بازیگر جوان سینما

احمد صدری دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی شد

طولانی ترین بستری شده کرونایی به خانه بازگشت + عکس

به روز رسانی فهرست متقاضیان ساخت، نمایش و تهیه کنندگی

کتاب «شیوه نامه روزنامه نگاری» اثر تازه مجید رضاییان

تقدیر از برگزیدگان هفته هنر انقلاب

و اما سهم داستان در مشروطه | مسعود بربر

ورود به سرزمین های ناشناخته فیلمنامه نویسی

«بی وزنی» به شبکه نمایش خانگی و فیلیمو آمد

اصل موسیقی، صدای زیباست/ انگشت شمارند کسانی که در آینده چون خورشید بدرخشند

جیرانی، قاسمخانی و رامبد جوان در تدارک ساخت فیلم

انجمن صنفی موسیقی با خانه موسیقی دشمن نیست

دی کاپریو با «اپل» قرارداد بست

تمدید مهلت ثبت نام جشنواره فیلم کوتاه تهران

نگاهی به سهم داستان در مشروطه | مسعود بربر

گریه شدید ریحانه پارسا بر سر دوراهی انتخاب سخت

«بازی فرشته» به چاپ رسید

جیرانی، قاسمخانی و رامبد جوان در تدارک ساخت فیلم

تیپ باشگاهی نیما شاهرخ شاهی+ عکس

سوتی بازیگر پرحاشیه ایرانی +عکس

عکس های قدیمی از نگار جواهریان

واکنش رییس حوزه هنری به حواشی خانه هنرمندان اصفهان

رامبد جوان و پیمان قاسمخانی فیلم جدید می سازند

عکس های قدیمی از نگار جواهریان

دی کاپریو با «اپل» قرارداد بست

تمدید مهلت ثبت نام در جشنواره فیلم کوتاه تهران

از رزمایش همدلی کریمانه در کاشمر تا تبلیغی زیبا اما بی اثر! + فیلم و تصاویر

پردیس سینمایی بهمن پتانسیلی ارزشمند برای ارتقای فرهنگ و هنر کردستان است

فیلمنامه «حاج علی آقا» منتشر شد

اصل موسیقی، صدای زیباست/ انگشت شمارند کسانی که در آینده چون خورشید بدرخشند

پایان غرامت در تهران

پردیس سینمایی بهمن پتانسیلی ارزشمند برای ارتقای فرهنگ و هنر کردستان است

بازگشت رامبد جوان به صدا و سیما

جشن تولد پگاه آهنگرانی | جشن تولد 36 سالگی پگاه آهنگرانی بازیگر جوان سینما

«جونده» وارد اکران «هنر و تجربه» شد

باید روز موسیقی به نام روز وزیری نامگذاری شود / جوانان معنی و مفهوم را پیدا کنند

باید روز موسیقی به نام روز وزیری نامگذاری شود / جوانان معنی و مفهوم را پیدا کنند