مطالب مرتبط:
جوانان ماسک نمی زنند
مصوبه جدید سازمان لیگ|تیم های لیگ برتری می توانند از 5بازیکن امید و جوانان استفاده کنند
گم بود و گشت پیدا «طفلی به نام شادی»...
جوانان ماسک نمی زنند
جذب پنج بازیکن جدید امید و جوانان برای حضور در لیست بزرگسالان
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 06:352020-07-05فرهنگي

باید روز موسیقی به نام روز وزیری نامگذاری شود / جوانان معنی و مفهوم را پیدا کنند


کیوان ساکت از نواندگان مطرح سه تار و تار کشور است؛ او که موسیقی را بیشتر خودآموز فراگرفته، ارادت زیادی به علینقی وزیری دارد و معتقد است باید روز موسیقی به نام روز او نام گذاری شود؛ - ساکت همچنین اعتقاد دارد یک هنرمند جوان زمانی به نتیجه می رسد که در نوازندگی به معنی و مفهوم برسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، نام کیوان ساکت برای نوازندگان تار و سه تار و اهل فن نامی آشنا است.

نامی که همواره با تحسین و تمجید اهالی هنر همراه بوده، البته بماند که کم لطفی هایی از جانب عده ای از همکاران و متعصبان به این هنرمند شده است.

کیوان ساکت 14 تیر 1340 در مشهد متول شد و کودکی تا نوجوانی را با تجربه هایی شیرین در نقاشی، ادبیات و شطرنج گذراند، اما سر انجام موسیقی او را به سمت خود کشاند.

استاد کیوان ساکت دید وسیعی به موسیقی ملی ایران دارد.

دیدگاهی که متأثر از "علینقی وزیری" و به دور از تعصب های بی جا است.

همین زاویه دید باعث شده کیوان ساکت فعالیت های ارزشمند و در عین حال متنوعی را در زمینه آهنگسازی و نوازندگی و آموزش موسیقی انجام دهد.

مصداق آن آلبوم هایی مانند: "سبکبال"، "شرق اندوه"، "جامه دران"، "یادگار خون سرو"، "فسانه" و غیره به علاوه کتاب های ارزشمندی در آموزش ردیف و تار و سه تار به خصوص کتاب های "بیایید تار و سه تار بنوازیم" که به جرأت می توان گفت یکی از بهترین متدهای آموزش تار و سه تار تا به امروز است؛ از جمله زحمات این موسیقیدان در جهت حفظ و اعتلای موسیقی ایرانی است.

کیوان ساکت تلاش های بسیاری برای شناساندن فرهنگ و موسیقی ایران به ایرانیان و جهانیان انجام داده که نمونه های آن کنسرت ها و کلاس های فراوان در داخل و خارج از کشور و همچنین برنامه های رادیویی بسیار برای معرفی موسیقی ایران است.

آنچه در ادامه می خوانید مشروح گفت وگو تفصیلی خبرنگار ایمنا" با کیوان ساکت آهنگساز، معلم و نوازنده برجسته تار و سه تار است.

تعریف شما از ردیف موسیقی ایران چیست؟ ردیف به مثابه یک فرمول کلی و شاکله موسیقی ایران است.

ردیف در واقع جان مایه موسیقی ایرانی است.

ردیف مجموعه نواهای مناطق و نواحی مختلف ایران زمین است که جمع آوری شده و در اختیار ما قرار دارد و به عبارت دیگر زیربنای موسیقی ایران ردیف است.

البته این به این معنا نیست که هنرمند فقط باید به ردیف اتکا کند بلکه ردیف جان مایه ای است که می توانیم به آن آگاهی پیدا کنیم و با دانش و خلاقیت آن را بسط و گسترش دهیم.

گفتید موسیقی نواحی.

ولی آیا ردیف موسیقی ایران، کل موسیقی ایران است؟ همان طور که زبان فارسی زبان کلی و رسمی مردم ایران است ردیف هم به نوعی این حالت را در موسیقی ایرانی دارد ولی به معنای این نیست که تمام موسیقی نواحی در ردیف باشد.

همان طور که زبان رسمی فارسی است، اما گویش های مختلفی نظیر بلوچی، لری و غیره وجود دارد، در ردیف نیز چنین ساختاری حاکم است.

در واقع چیزی که به عنوان موسیقی ایرانی در جهان معرفی شده همین ردیف است.

نظرتان درباره تعدد روایت ها در ردیف نوازی چیست؟ ردیف های گذشتگان نشان گر تفکر اجتماعی، زیبایی شناسی و نگاه مردمان آن زمان به جهان خودشان است و تعدد ردیف ها هم مربوط به همین می شود مثلاً اینکه آقا حسینقلی ردیفی دارد و فرزند ایشان ردیف متفاوتی با ردیف پدرش داشته یا برادر بزرگ تر آقا حسینقلی؛ میرزا عبدالله و شاگرد ایشان یعنی ابوالحسن صبا و شاگرد صبا، استاد پایور همه و همه روایت های متفاوتی از ردیف داشته اند که شاکله آن یکی است، ولی داینامیک، زیبایی شناسی، نوانس ها، تکنیک های اجرایی و جمله بندی ها متفاوت است و در برخی موارد تفاوت در تقدم و تاخر گوشه ها وجود دارد.

اهمیت ردیف تا چه اندازه است و نحوه برخورد شما با این موضوع چیست؟ در واقع ردیف دکترین (رهنامه) یک هنرمند است و هر هنرمندی که به استادی می رسد دکترین او ردیف جدیدی است که بر اساس دریافت های او از قدما و نگاه او به ردیف حاصل می شود.

یک استاد صاحب سبک باید با اکثر روایت ها آشنایی کامل داشته باشد کسانی که تاکید دارند فقط باید یک نوع ردیف را زد؛ یا به این مطلب آگاهی ندارند یا اینکه به درجه استادی نرسیدند که بتوانند مطابق با زیبایی شناسی معاصر و نیازهای روزگار خودشان ردیفی نو تدوین کنند.

شما به کلنل وزیری ارادت خاصی دارید و الگوی شما در زندگی هنری تان بوده علتش چیست؟ شما اگر به درستی نگاه کنید می بینید که موسیقی ایران به دو دوره کلی در قرن اخیر قابل تقسیم است؛ یعنی موسیقی قبل از وزیری و بعد از وزیری.

آنچه که ما امروز از آن در موسیقی ایرانی استفاده می کنیم تمامش دستاوردهایی است که از استاد وزیری و شاگردان ایشان مثل استاد خالقی و صبا به دست آورده ایم.

خدماتی که استاد وزیری به موسیقی ایرانی کردند واقعاً در این مجال نمی گنجد.

به نظرم باید روز موسیقی به نام روز وزیری نام گذاری شود.

مقام وزیری و تلاش های وزیری برای پیشبرد و اعتلای فرهنگ موسیقی ایران بر هیچ کسی پوشیده نیست و آشکار است که کسانی که با وزیری به هر گونه ای مخالفت یا دشمنی دارند یا ناآگاه اند یا قصد و غرض خاصی دارند.

با نگاهی مختصر به تاریخ موسیقی و زحماتی که وزیری کشیده به بزرگی این مرد و تأثیر گذار بودن این هنرمند بزرگ در موسیقی ایرانی پی خواهیم برد.

بنابراین من از همان زمانی که نقش استاد وزیری را در تاریخ موسیقی ایران فهمیدم و به شخصیت ممتاز و وطن پرست و خلاق ایشان پی بردم تا به الآن همیشه ایشان را الگوی خود قرار داده ام و قصد داشتم جایگاه ایشان را آن گونه که هست نشان دهم و به معرفی ایشان بپردازم.

چرا جایگاه استاد وزیری در تاریخ موسیقی ما آن گونه که باید حفظ نشده است؟ به هر حال تاریخ ما نشان داده که ما مملکتی نخبه کش داشته ایم و قائم مقام ها و امیر کبیرها را نتوانسته ایم حفظ کنیم؛ استاد وزیری هم جز همین دسته از افراد بود که خدمات زیادی به فرهنگ ایران کرد مثل آوردن خط نت، نوشتن اتود برای سازهای ایرانی، اندازه گیری فواصل موسیقی ایرانی و نام گذاری آن ها، تجزیه و تحلیل تئوری موسیقی ایرانی، ابداع سازهای نوین ایرانی، ابداع فرم های نو در موسیقی ایرانی، تأسیس مدرسه موسیقی، تأسیس انجمن سینمای زنان، ترجمه اولین کتاب های زیبایی شناسی برای هنرجویان، تدوین اولین کتاب های داستان کوتاه برای کودکان با عنوان "خواندنی های کودکان" و خیلی کارهای دیگر.

جا دارد که زحمات و خدمات این مرد را بیش از پیش نشان دهیم و قدر دان این هنرمند بی تکرار و فرهیخته باشیم.

جایگاه کنونی خود را در موسیقی ایران چگونه می دانید؟ در پاسخ به این سوال شما به شعری اکتفا می کنم: خوش تر آن باشد که سر دلبران / گفته آید در حدیث دیگران من و آثارم را دیگران و تاریخ قضاوت خواهد کرد.

کسانی که با نوازندگی من آشنایی دارند، ظرایف و ویژگی ها آن را می شناسند و کسانی هم که آگاهی ندارند می توانند با مراجعه با آثارم اطلاعات کافی درباره آن به دست آورند.

شما بیشتر هنرمندی خود آموخته هستید مخصوصاً در آهنگسازی.

می شود درباره این کمی توضیح دهید؟ من آموزش های اولیه را نزد دایی خود منوچهر زمانیان فرا گرفتم و مدت کوتاهی نزد حمید متبسم بوده ام و چند ملاقات کوتاه هم با هنرمند ارجمند استاد علیزاده داشتم و غیر از آن استادی نداشتم، اما همه هنرمندان معاصر، قدیم و آهنگسازان بزرگ جهان مثل باخ و ویوالدی در کنار علینقی وزیری و هنرمندان ایرانی معلمان من بوده اند.

آیا در آهنگسازی به آنچه که می خواسته اید رسیدید؟ من در مطالعه و بررسی آثار آهنگسازان بزرگ تلاش های زیادی کردم تا شاید به بیان شخصی و ویژه خود برسم ولی اینکه تا چه حد این تلاش ها موفقیت آمیز بوده است را بایست دیگران درباره آن نظر بدهند.

نظرتان درباره اوضاع موسیقی و نوازندگان جوان چیست؟ در بین جوان ها هنرمندان با استعداد زیادی پیدا شده اند، اما آنچه در میان جوان ها کم پیدا می شود معنی و مفهوم است و نوازندگی از لحاظ معنی و مفاهیم هنر خیلی غنی نیست به قول حافظ: "عشق و شباب و رندی مجموعه مراد است / چون جمع شد معانی گوی بیان توان زد".

این معانی اینجا خیلی مهم است.

یک هنرمند جوان ممکن است وقت و عشق و تلاشش را برای نوازندگی صرف کند اما این ها وقتی نتیجه می دهد که در نوازندگی او معنی و مفهومی باشد.

و در آخر، چه برنامه هایی برای آینده دارید؟ برنامه های زیادی دارم.

چندین آلبوم دارم که حداقل چهارتای آن تقریباً آماده هست، چندین کتاب در دست نوشتن دارم، چندین برنامه برای کنسرت دارم و چندی پیش هم گروه وزیری را برای بانوان راه اندازی کرده ام ولی همه این ها منوط به بیماری کرونا شده و با بهبودی اوضاع فعالیت هایم پی گرفته خواهد شد.


کلید واژه ها: کیوان ساکت - موسیقی - علینقی وزیری - وزیری - جوان - هنرمند - تار و سه تار - مفهوم - موسیقی ملی - نامگذاری - هایی - نوجوانی - خبرنگار - جوانان - ادبیات - اعتقاد - شیرین - اهالی - گزارش - کودکی - ایران - همراه - زمانی - شطرنج - استاد - آشنا - کشور - لطفی - مشهد

آخرین اخبار سرویس:
«هویت» برای مخاطبان افغانستان

یک chr(034)آقازادهchr(034) برای شبکه یک سریال می سازد + عکس

عکس صمیمی بازیگر طنز در «هشت سالگی»

عکسی زیرخاکی گلاره عباسی از ماه چهره خلیلی

آنتونیو باندراس، بازیگر سرشناس سینما به کرونا مبتلا شد

عکس صمیمی بازیگر طنز در «هشت سالگی»

مسابقه خوشنویسی حکمت علوی تمدید شد

تصاویری جالب و عجیب از دوستی جنگلبان و یوزپلنگ

وایرال شدن غیراخلاقی برخی مجریان درفضای مجازی/تب تاب چراموفق نشد؟

ز ندگی مردم ووهان از پشت پنجره + عکس

پر افتخارترین بازیگر تئاتر کانادا درگذشت

بازیگر آقازاده با شلواره پاره و شال دخترانه! +عکس

«جیمز پترسون» همچنان پرفروش است

اهدای 15 شیء تاریخی به موزه مردم شناسی تایباد

بازدید معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم از دفتر سرپرستی خبرگزاری موج در قم

رضا صادقی «کرونا» را شکست داد/ ممنونم از لبخند خدایی که همراهم بود

آرایش جیغ و باورنکردنی رویا نونهالی در فیلم عاشقانه +عکس

رضا صادقی «کرونا» را شکست داد/ ممنونم از لبخند خدایی که همراهم بود

خرید رایگان کتاب از فروشگاه نشر هاجر ویژه خانواده ها

فراخوان مسابقه کتابخوانی ولایت عشق منتشر شد

نقد کتاب «شناخت و تربیت»

توضیح وزیر اقتصاد درخصوص منتفی شدن دارا دوم

اسامی برگزیدگان جشنواره قرآنی نور امید اعلام شد

آسیب شدید چهره معروف تلویزیونی در یک حادثه

فیلم جدید شایا لباف فیلم اول گیشه آمریکا شد/ فروش 317 هزار دلاری

نامزدی چهره ها در جشن حافظ/ از مهران مدیری و تنابنده تا لیلا حاتمی و شیلا خداداد

فیلمی کمتر دیده شده از «ماه چهره خلیلی» در حج سال 91

آسیب شدید چهره معروف تلویزیونی در یک حادثه

فرهاد اصلانی از دلتنگی اش گفت / یادداشتی که فرهاد اصلانی منتشر کرد + عکس

بازیگر معروف در جشن تولد دختر شاهرخ استخری+عکس

مجموعه کتب فرماندهان دیار 15 خرداد رونمایی شد

اجرای طرح ملی «فصلانه کتاب» در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد 

اعلام نامزدهای بخش تلویزیون بیستمین جشن حافظ

قیچی غول پیکری که هر جسمی را به راحتی قیچی می کند + فیلم

هنرپیشه معروف اسپانیایی | نتیجه تست کرونا آنتونیو باندراس مثبت شد

حضور «کلاس رانندگی» در لیست دی وی دی فینالیست های جشنواره «منهتن»

ساعت پخش و تکرار سریال مرضیه

«از تجربه تفکر و گزین گویه ها» اثر مارتین هایدگر منتشر شد

توسط نشر نو؛ کتاب «فلسفه درد» منتشر شد/فکر متقدم است یا احساس؟

تصاویری از کاخ مرمر

اعلام نامزدهای بخش تلویزیون بیستمین جشن حافظ

توسط نشر خزه؛ کتاب «غلبه بر بی شعوری» منتشر شد

تصویر لو رفته از عروسی دختر حسین پاکدل بازیگر مانکن +عکس

«از تجربه تفکر و گزین گویه ها» اثر مارتین هایدگر منتشر شد

فیلمساز ایرانی عضو ثابت رویداد سینمایی در «الجزایر»

انتشار فراخوان تماشاخانه تازه تاسیس اهورا

بازخوانی حرف های محمود درویش درباره فلسطین

استقبال ویژه از فیلم جدید «جانی دپ»/فروش شگفت انگیز «در انتظار بربرها»

شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت برگزار می شود

تقدیر از قهرمانان و شهدای سلامت در«سلفی 20»

شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت برگزار می شود

آنتونیو باندراس کرونا گرفت

«نقش» در تالار رودکی به صحنه رفت/ روایت هجران در کنسرت آنلاین

کنسرت آنلاین گروه شهسواران به مناسبت بزرگداشت استاد محمدرضا لطفی

از رقابت لیلا حاتمی و مریلا زارعی تا مدیری و تنابنده، در جشن حافظ 99 + عکس

واکنش نویسنده و تهیه کننده «آقازاده» به انتقاد ها

بازخوانی حرف های محمود درویش درباره فلسطین

انتخاب اعضای جدید هیات مدیره خانه سینما

«از تجربه تفکر و گزین گویه ها» اثر مارتین هایدگر منتشر شد

از رقابت لیلا حاتمی و مریلا زارعی تا مدیری و تنابنده، در جشن حافظ 99 + عکس

50مبتلای جدید کرونا در استان قزوین + فیلم

آغاز جشنواره ملی صنعت بیمه

«خرچنگ» به جان جشنواره قبرسی افتاد/ رقابت برای جایزه 500 یورویی

هنرپیشه معروف هالیوود هم به کرونا مبتلا شد+عکس

واکنش های فضای مجازی به بازیگر شدن جواد خیابانی

خانه سینما پس از 1200 روز تعیین تکلیف شد

مروری بر هیات مدیره های خانه سینما در پی یک انتخابات

کتاب «شناخت و تربیت» نقد و بررسی می شود

چهره خسته و داغون ملیکا شریفی نیا + عکس

آشنایی با ضرب المثل های فارسی در «روز خوش»

50 مبتلای جدید کرونا در استان قزوین + فیلم

هنرمند قزوینی در جشنواره سراسری نقالی و پرده خوانی غدیر خوش درخشید

برگزاری جشنواره بین المللی فیلم کودک به صورت مجازی تجربه ای جدید

آذربایجان غربی صاحب خانه سینمای مستند می شود

عکس/ تصویر عاشقانه زوج مشهور بازیگر

بهترین جیمز باند تاریخ انتخاب شد

چشمان خمار و کشیده ریحانه پارسا + عکس

معرفی هنرمندانه مکتب حاج قاسم سلیمانی در حوزه هنری استان کرمان پیگیری می شود

پدر مرحوم بازیگر هم گناه + عکس

انتشار «کلاس رانندگی» ایران از سوی جشنواره منهتن آمریکا

دانلود آهنگ جدید حمید فرهادی بنام بازیچه

سوژه هایی از دریچه نگاه شهروند خبرنگاران + فیلم

«آت چه» آماده نمایش شد/ داستان مردی که مشکوک به کروناست

آنتونیو باندراس به کرونا مبتلا شد

از دستان طلایی که نقش آفرینی می کند تا مو طلایی کشتی ایران در کما + فیلم

پایان پروژه اطلاعاتی بقایای پارچه های کربونیزه تخت جمشید

مروری بر هیات مدیره های خانه سینما در پی یک انتخابات

زیباتر شدن شبنم مقدمی با تیپ قجری+ عکس

رسانه باید نگاه مردم را به اقتصاد تغییر دهد

برپایی نمایشگاه مجازی «تصویری از یک تجربه»

اعلام برگزیدگان جشنواره «نغمه های آسمانی»

از برگزاری جشنواره فیلم فجر تا بیمه هنرمندان

دستان طلایی که نقش آفرینی می کند+ فیلم

سمنان میزبان جشنواره فرهنگی- هنری دانشگاه های فنی و حرفه ای کشور

ویدیو| گل های بیادماندنی دیدیه دروگبا

از مشکل تهیه دارو برای بیماران خاص تا نارضایتی داوطلبان کنکور امسال + فیلم

معرفی آثار برتر جشنواره آوا و نما ویژه نابینایان در فارس

لباس دیده نشده شبنم قلی خانی + عکس

برگزار نشدن مراسم بزرگ شبیه خوانی شهرستان شوش به علت کرونا

زمان پخش چهل تیکه مشخص شد + فیلم

باید روز موسیقی به نام روز وزیری نامگذاری شود / جوانان معنی و مفهوم را پیدا کنند

باید روز موسیقی به نام روز وزیری نامگذاری شود / جوانان معنی و مفهوم را پیدا کنند