مطالب مرتبط:
تأملی بر نامه موسوی خویینی ها به رهبرانقلاب
تأملی بر نامه آقای موسوی خویینی ها به رهبر معظم انقلاب
واکنش سعید حجاریان به نامه موسوی خویینی ها خطاب به رهبری
واکنش مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم به نامه موسوی خویینی ها به رهبر معظم انقلاب
نامه موسوی خویینی ها و مسئله انسداد مضاعف اصلاح طلبان
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 15 تیر 1399 ساعت 04:252020-07-05سياسي

تأملی بر نامه موسوی خویینی ها به رهبرانقلاب


نقد و نگارش نامه انتقادی به داعیه اصلاح و خیرخواهی خطاب به رهبر معظم انقلاب نه تنها مذموم نیست بلکه به کرات از ناحیه ایشان، مورد استقبال قرار گرفته است.

- 0 راهبرد معاصر منبع: یادداشت اختصاصی محسن مهاجرنیا، استاد حوزه و دانشگاه: ، نقد و نگارش نامه انتقادی به داعیه اصلاح و خیرخواهی خطاب به رهبر معظم انقلاب نه تنها مذموم نیست بلکه به کرات از ناحیه ایشان، مورد استقبال قرار گرفته است.

از این جهت احساس وظیفه جناب آیت الله موسوی خویینی ها در این شرایط حساس انقلاب اسلامی در نگارش نامه شخصی و نه حزبی، قابل تقدیر است.

چشم انتظار حضور فعال جنابشان در کمک به پیشبرد امور کشور هستند.

همگان علاقمند بودند که بعد از ارتحال امام راحل تجربه جنابشان در نایب اولی ریاست مجلس شورای اسلامی، امیرالحاجی و دادستانی کل کشور را در استمرار نظام اسلامی نظاره گر باشند.

با همه حرف و حدیث ها در باره اشغال لانه جاسوسی شیطان بزرگ، نقش ایشان در انقلاب دوم هنوز در خاطره هاست.

حتماً تصدیق می فرمایند که از ناحیه رهبری انقلاب کمتر کسی به اندازه ایشان مورد عنایت قرار گرفته اند.

حکم انتصاب مشاورت سیاسی رهبر انقلاب که مهمترین و نزدیک ترین جایگاه فعال در کنار سکاندار انقلاب اسلامی است، برای اولین بار به نام ایشان رقم خورد.

عضوحقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام همزمان با عضویت در مجلس خبرگان رهبری و مسئولیت مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، بخشی از مسئولیت های ایشان در این دوره بوده است.

اما از آن زمان تاکنون دوستاران انقلاب از جناب خویینی ها چه دیده اند.

کناره گیری و قهر با انقلاب، راه اندازی روزنامه سلام که نقش اپوزیسیون انقلاب را بازی کرد و عاقبت با آن همه تجربه قضایی به افشای اسناد و اطلاعات سرّی اقدام نمود و سبب توقیف و تعطیلی روزنامه و آشوب های کوی دانشگاه تهران در 18 تیر 1378سال شد.

انتظار دوستان انقلاب اسلامی آن بود که جناب آیت الله خویینی ها با آن سابقه مبارزاتی و انقلابی قبل و بعد از انقلاب، در واپسین ایام بعد از ارتحال امام راحل به دفاع از اندیشه های ایشان برخیزند و در مقابل اتهاماتی همانند گرایش های سوسیالیستی در برداشت از قرآن و پدرخواندگی گروه فرقان از خود رفع اتهام کند.

اما ناباورانه در سطح گسترده ای از ایشان نقل شد و هرگز هم انکار نشد که من در زمان امام(ره) هم ولایت مطلقه فقیه را قبول نداشتم ولی از آنجایی که امام جاذبه فوق العاده ای داشت رویمان نمی شد که اظهار نظر کنیم و بعد هم شایع شد که ایشان در حال نگارش کتابی به نام ولایت فقیه است که به مثابه مرامنامه اصلاحات تلقی شود.

در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری در سال 1376، جناب آقای موسوی خویینی ها در مسجد اعظم قم، به نفع آقای خاتمی سخنرانی داشت، بنده در آن جلسه حضور داشتم و نظر ایشان را در مورد ولایت مطلقه در آن جلسه شنیدم ، تفسیرشان این بود که اطلاق ولایت وصف کلیت دولت اسلامی است و نه ویژگی ولی فقیه، با تشبیهی که به همه دولت ها و مخصوصاً به رییس جمهوری آمریکا داشتند، به این مضمون فرمودند: در امریکا وقتی معضل و مشکلی که در قانون اساسی پیش بینی نشده، به وجود می آید ، رییس جمهور از طریق اختیارات خودش و از راه حق وتوی داخلی اعمال قدرت می کند، در کشور ما هم همین کار می شود اسمش را گذاشته ایم ولایت مطلقه و با این تفسیر قابل قبول است.

اما ایشان نفرمود که احکام حکومتی ای از این دست را امام راحل رضوان الله تعالی علیه، شعبه ای از ولایت رسول الله و از احکام اولیه اسلام و نه احکام ثانویه ضروریه می دانست.

آقای موسوی خویینی ها، فراموش کرده بود که ایشان و انقلابی های رادیکال همفکرش در بهمن ماه 1366 بر سر همین تفسیر چه هجمه ای علیه آیت الله خامنه ای که آن روز در مقام خطیب جمعه تهران بود، داشتند.

در طول دو دهه گذشته جناب موسوی خویینی ها به عنوان مرد پشت صحنه اصلاحات معرفی شد و به رغم دیدگاه های شخصی ناسازگار با تحزب و فعالیت تشکیلاتی به اصرار همقطاران مجمع روحانیون مبارز بعد از انشعاب در مجمع و کناره گیری آقای مهدی کروبی، به عنوان دبیرکل مجمع معرفی شد.

اما نامه اخیر ایشان که ناظر به نامه رؤسای کمیسیون های دوازده گانه مجلس به ریاست جمهوری بود و در هر دو نامه به صورت جناحی و تعصبی با نوعی فرار رو به جلو، مشکلات را متوجه یک بخش از نظام کرده اند، در یکی همه مشکلات را به گردن ریاست جمهوری و در دیگری همه آنها را متوجه رهبری نظام کرده است.

ضمن آنکه هر دو نگاه از منظر عقل، عدل و انصاف مخدوش است، در اینجا به محتوای نامه جناب خویینی ها اشاره می کنم.

نامه ایشان پنج محور اساسی دارد که ماحصل همه آنها این است که مقصر همه مشکلات کشور که سبب نارضایتی عمومی شده است، مستقیم یا غیر مستقیم متوجه مقام عالی رهبری است.

جهت استحضار ایشان عرض می کنم که در قانون اساسی، ساختار دولت جمهوری اسلامی، دارای هیئتی ترکیبی است که تحت زعامت ولایت امر تشکیل شده است.

اجزای این ساختار و قوای مختلف دارای مسئولیت هایی هستند که حسب قانون همه پاسخگوی تخصصی حوزه وظایف خود می باشند.

طبق اصل یکصدو دهم، رهبری انقلاب علاوه بر برخی عزل و نصب های مناصب اساسی، مسئولیت سیاست های کلیِ نظام و نظارت بر اجرای آن را بر عهده دارد این ساختار، ناشی از نظریه ولایت فقیه امام راحل عظیم الشأن است که بعد از حقوقی سازی و تبدیل به قانون اساسی به رأی عمومی گذاشته شده و بیش از 98 درصد مردم آن را پذیرفته اند.

برگزاری حدود 40 انتخابات برای گزینش مسئولان کشور نشان دهنده آن است که مردم پذیرفته اند که بخش های مختلف اجرایی، قضایی و تقنینی مسئولان خاص خود را دارند.

به همین دلیل است که مردم هرگز از قوه مجریه انتظار رسیدگی به پرونده های قضایی را ندارند، همان طوری که از دستگاه قضایی انتظار قانونگذاری در عرصه سیاست و اقتصاد را ندارند و از دخالت نمایندگان مجلس فراتر از عرصه قانوگذاری و نظارت، ناراحتند.

با چنین منطق قانونی و ساختاری از مقام رهبری هم دخالت در وظایف مصرح هر کدام از قوای سه گانه خواسته نشده است، همان طوری که آیت الله خامنه ای در جمع مردم کرمانشاه در مهرماه 1390 فرمودند : مسئولان قوه مجریه، نمایندگان مجلس، مسئولان قوه قضاییه، با اختیارات کامل و قانونی، وظایف خود را انجام می دهند و ممکن است تصمیماتی بگیرند که رهبری با آن مخالف باشد؛ اما رهبری نه حق دارد نه می تواند و نه قادر است که در این مسائل دخالت کند مگر در جایی که اتخاذ سیاستی، به کج شدن راه انقلاب منجر می شود که طبعا در این هنگام به مسئولیت های خود عمل خواهد کرد بنابراین پیش فرض جناب آقای موسوی خویینی ها که ولایت مطلقه را به معنای مطلق العنان تصور کرده اند که باید پاسخگوی همه مشکلات جزیی و کلی کشور باشد، مخدوش است و پاسخ صریح مقام معظم رهبری گویای این تلقی ناصواب است.

بعضی ها خیال می کنند که این ولایت مطلقه فقیه که در قانون اساسی آمده، معنایش این است که رهبری مطلق العنان است و هر کار که دلش بخواهد، می تواند بکند.

معنای ولایت مطلقه این نیست.

رهبری بایستی مو به مو قوانین را اجرا کند و به آنها احترام بگذارد .

(سخنرانی در جمع استادان و دانشجویان قزوین، 26/9/1382) بنابراین جناب خویینی ها که سال ها در همه دستگاه های نظام حضور داشته است و به شهادت مصاحبه خودشان می توان حتی بدون اجازه و اطلاع امام از دیوار سفارت کشوری بالا رفت و آن را اشغال کرد و بعداً رهبری مطلع شود، می توان در خبرگان رهبری بعد از ارتحال امام راحل به رهبری آیت الله خامنه ای رأی نداد و می شود هشت سال دولت اصلاحات مورد نظر حضرتعالی مسئولیت کشور را بر عهده داشته باشد و سیاست های مورد نظرشان را اجراء کنند و نه تنها ولی فقیه مخالفت نکنند بلکه پشتیبان دولت برخاسته از رأی ملت باشند.

بنابراین با اطلاع از ساختار جمهوری اسلامی و با حضور مستقیم و غیرمستقیم در قدرت، انصاف اقتضای آن دارد که هر کس و هر بخش، مسئولیت و سهم خود را در قوت و ضعف نظام پذیرا شود و همه دلسوزان انقلاب اسلامی به جای مچ گیری و تعصبات کور جناحی و انتقام گیری های جاهلانه و نامه نگاری های سرگشاده، به فکر اتحاد و همدلی و هم افزایی برای عبور از پیچ تاریخی ورود به دهه پنجم انقلاب و رفع تنگناها و گرفتاری های مردم باشند.

بحمدالله با همه مشکلاتی که ناشی از عوامل متعدد داخلی و خارجی و به خصوص دشمنی شیطان بزرگ است و مردم ما در شرایط آزمون سخت دوره جنگ بدر هستند که قرآن با ذکر پنج مشکل ناامنی، گرسنگی، مشکلات اقتصادی، تلفات و خسارات انسانی، و مشکلات کشاورزی و باغداری فرمود: وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنْ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنْ الْأَمْوَالِ وَالْأَنفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرْ الصَّابِرِینَ(بقره 155) اما با دعوتی که برای تولید و افزایش قدرت و مقاومت کرد و روی دو عنصر اساسی شکیبایی (مقاومت) و معنویت تأکید فرمود: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ اسْتَعِینُواْ بِالصَّبْرِ وَالصَّلاَهِ إِنَّ اللّهَ مَعَ الصَّابِرِینَ، بقره 153 امروز به رغم وحشت بیش از دویست کشور از امریکا در تبعیت ازتحریم ها علیه ایران، برند مقاومت در مقابل استکبار به نام جمهوری اسلامی ثبت شده است.

آقای خویینی ها حتماً به این حقیقت معترفند که زمانی که پهباد گلوبال هاوک آمریکا را ساقط کردیم، هنگامی که غرش موشک های قائم و ذوالفقار پادگان عین الاسد را به لرزه درآورد، هنگامی که پایان پدیده داعش را از تاریخ اعلام کرد، هنگامی که افتخار غرورآمیز جمهوری اسلامی در توقیف کشتی های امریکا و انگلیس و حرکت هل من مبارز کشتی های تجاری و نفتی جمهوری اسلامی اقیانوس اطلس را درنوردید و در حیات خلوت امریکا در آمریکای لاتین حضور یافتند، هنگامی که همه ابرقدرت ها جمع می شوند تا مانع قدرت بلامانع جمهوری اسلامی شوند.

هنگامی که برای اولین بار ریاست جمهور امریکا از تأثیر جمهوری اسلامی در تظاهرات و تجزیه طلبی مردم آمریکا و در انتخابات آن کشور، احساس نگرانی می کند، هنگامی که تحلیل گران بین المللی، حضور میلیونی مردم ایران را در تشییع جنازه سردار مقاومت شگفت آور توصیف کردند، همه اینها در زمانی اتفاق افتاده است که جمهوری اسلامی در تحت سخت ترین تحریم های تاریخ جهان قرار داشته است.

پس بیاییم، با توکل به خدای بزرگ و با همدلی و هم افزایی و باور و امید به نصرت الهی به جای کینه ورزی و تعصبات جناحی و تخریب قدرت ولایی نظام اسلامی و تضعیف توان یکدیگر، دست به هم بدهیم و میراث گرانقدر امام راحل را به حراج نگذاریم و با تقویت این نظام الهی، زمینه ساز ظهور منجی آل محمد(عج) باشیم.


کلید واژه ها: رهبر معظم انقلاب - موسوی خویینی ها - انقلاب - اسلامی - نامه - خیرخواهی - نگارش - دادستانی کل کشور - استقبال - انقلاب اسلامی - رهبر - نظام اسلامی - اصلاح - ناحیه - موسوی - استاد حوزه - ریاست مجلس - چشم انتظار - حرف و حدیث - امام راحل - دادستانی - مورد - قرار - کشور - خطاب - حساس - کرات - آیت الله - اختصاصی - یادداشت

آخرین اخبار سرویس:
در برخورد با اراذل و اوباش اغماض نمی کنیم

انسجام مدیریتی شکل گرفته برای مهار کرونا موفقیتی بزرگ در کشور است

غدیر جاودانه ترین واقعه برای تداوم رسالت است

رفع موانع تولید از اولویت های مهم برنامه های تحول گرای دستگا قضایی است

فضای مجازی چگونه بر زندگی ما تاثیر می گذارد؟/ قورباغه آب پز نباشیم!

هفته آینده، انتخابات هیئت رییسه فراکسیون نیروهای انقلابی برگزار می شود

محمود صادقی رکورددار شکایت در مجلس دهم/ بیش از 250 پرونده را مورد بررسی قرار دادیم

بهره برداری از سالن تیراندازی در خرمشهر

جزییات دیدار هاشمی و قالیباف/ رسانه های ما در سخت ترین شرایط اقتصادی هستند

chr(034) رابطه ایران و امارات chr(034) از نگاه یک کارشناس روابط بین الملل

آقا و خانم دانشمند!

شورای نگهبان مجبور است عده ای را ردصلاحیت کند/ هیچ کس نباید بیش از دو دوره نامزد ریاست جمهوری شود

نمایندگان با سلب فوریت از طرح تخصیص قیر رایگان مخالفت کردند

میرتاج الدینی: وزیر پیشنهادی صمت با چالش های این حوزه آشنایی دارد

پاسخ قالیباف درباره «گشایش اقتصادی» در زندگی مردم

فوکویاما: اگر ترامپ رییس جمهور نشده بود، این کتاب هم نوشته نمی شد

مجلس با سلب فوریت بررسی طرح تخصیص قیر رایگان مخالفت کرد

پاسخ قالیباف درباره «گشایش اقتصادی» در زندگی مردم

جزییات دیدار هاشمی و قالیباف/ رسانه های ما در سخت ترین شرایط اقتصادی هستند

گرانی افسارگسیخته و نابه سامانی اقتصادی در رای اعتماد به مدرسی خیاباتی اثر گذار خواهد بود

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد

اختتامیه نخستین مهرواره سرود آفرینش از شبکه امید سیما پخش شد

استخدام کارشناس گرافیست خانم در خراسان رضوی

استخر و سونا در هتل های سه، چهار و پنج ستاره تهران فعال نیست

ضرورت تدوین و اجرای برنامه تأمین مسکن اجتماعی و حمایتی توسط دولت

ناگفته های نماینده دادستان درباره سقوط آنتونف 140

7 دهک مشمول طرح تامین کالا های اساسی

استخدام مسئول دفتر خانم با حقوق وزارت کاری و بیمه در تهران

رابطه ایران و امارات از نگاه یک کارشناس روابط بین الملل

مخالفت مجلس با سلب فوریت از طرح تخصیص قیر رایگان

32 درصد از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد در حوزه دانشگاه فردوسی غایب بودند

پروتکل ها جلوی گسترش کرونا در محرم را نمی گیرد/ پاییز بسیار بدی در پیش است

4 تذکر مهم درباره کرونا

قالیباف:برگزاری کنکور سراسری لازم است، اما با رفع اشکالات

پاسخ قالیباف درباره «گشایش اقتصادی» در زندگی مردم

حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی

اهداء 1000 سری جهیزیه به همت بسیج سازندگی سپاه شهدای آذربایجان غربی

اهمیت تأمین درآمد پایدار برای مشهد/ پروانه های ساخت وساز منطقه «ثامن» به نظام مهندسی نمی رود!

طرح ممنوعیت صدور و تمدید هر نوع پروانه اشتغال برای شاغلین یا بازنشستگان

نقد سازنده رسانه ها زمینه ساز رفع کمبودها و کاستی ها است

افرادی که تمایل به خدمت رسانی ندارند، استعفا دهند

طرح تحقیق و تفحص از کنکور و موسسات آموزشی در مجلس کلید خورد

بلاگرها کیستند و چگونه کسب درآمد می‎کنند؟!

استخر و سونا در هتل های سه، چهار و پنج ستاره تهران فعال نیست

موسسات خبری از خبرنگاران خود حمایت بیشتری کنند

وزارتخانه های بهداشت و علوم عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی حوزه های آزمون کنکور را بپذیرند/ کمیسیون آموزش قاطعانه ورود می کند

«نفقه» و درآمد بانوانِ متأهلِ شاغل

اهدای نشان های هشتمین دوره لاکپشت پرنده

در ستایش لبخند مجید عقیلی

تلاش مجلس برای حفظ استقلال بانک مرکزی

خبرنگار تریبون مردم است نه مسئولین/ضرورت تداوم فعالیت رسانه ها برای تاثیرگذاری عمیق

عید غدیر روزی برای مرور آموزه های حکمرانی علوی است

مخالفت مجلس با سلب فوریت بررسی طرح تخصیص قیر رایگان

اصلاح طلبان به کاندیدای حداکثری برای انتخابات 1400 می رسند؟

نمایندگان با سلب فوریت از طرح تخصیص قیر رایگان مخالفت کردند

مشارکت 2194 لرستانی در مسابقه تفسیر قرآن

طرح تحقق و تفحص از مؤسسات کنکور کلید خورد

اغلب کالا هایمان با اسامی دیگر از کشور صادرمی شود

حکم حبس برای دو نفر از برگزارکنندگان مراسم عروسی

ترامپ: دموکرات ها قصد تقلب در انتخابات را دارند

نبود نظارت بر فضای مجازی و تهدید بنیان های فکری و دینی جامعه

وزیر صعنت لبنان: پشت پرده حمله به وزارتخانه های لبنان از بین بردن اسناد فساد است

در جلسه محسن هاشمی و قالیباف چه گذشت؟

آغاز انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس

ماراتن زنجانی ها در کنکور کرونایی

سبک ترین زیردریایی جهان معرفی شد/ گردش در اعماق دریا با زیر دریایی «یوبوت ورکس»

دیدگاه مراجع تقلید درباره عزاداری محرم امسال

ضرورت توجه وزارت راه وسازمان برنامه وبودجه به تامین مسکن اجتماعی

در جلسه محسن هاشمی و قالیباف چه گذشت؟

قدرت سرایت ویروس کرونا 10 برابر شده است

برترین های «تلخند» در زنجان معرفی شدند

بسیج سازندگی استان بوشهر 400 واحد مسکونی تحویل مددجویان می دهد

مخالفت مجمع هنرمندان صنایع دستی با برگزاری نمایشگاه در ایام کرونا

شهرداری نسبت به برخورد نامناسب با دستفروشان تجدید نظر کند

آبادانی های موجود در کشور به برکت انقلاب اسلامی شکل گرفته است 

خبرنگاری پر چالش ترین شغل امروز/ خبرنگاران نباید با نوسانات اقتصادی آسیب ببینند

برگزاری مرحله دوم رزمایش مواسات و کمک مومنانه در استان چهارمحال و بختیاری

اهداء 20 سری جهیزیه به نوعروسان کهگیلویه ای

تجلیل از تلاشگران عرصه خبر

ببینید | توضیحات رییس بنیاد مستضعفان درباره ملک 1800 متری احمدی نژاد در ولنجک

آرمان ملی نوشت: آذری جهرمی در برابر فیلتری ها

جشن «اکرام ایتام» در کاشان برگزار شد + عکس

لزوم تغییر فرآیندهای خدمت رسانی و انجام ماموریت های پلیس به فناور محور

مخالفت مجلس با سلب فوریت از طرح تخصیص قیر رایگان

ویدئو | ردپای یک تخلف بزرگ در وقف نامه کوه دماوند | سازمان اوقاف مجوز شرعی ندارد

در جلسه فوق العاده مجلس خبرگان چند نفر به رهبری آیت الله خامنه ای رأی مثبت دادند؟

ترانه «علی» با صدای محسن چاووشی

فرهنگ، اصلی ترین عامل کاهش فرزند آوری در کشور/ با ازدواج دیر هنگام زمان فرزند آوری از میان می رود

گرامیداشت عید غدیر در کشمیر + عکس

طرح گشایش اقتصادی هنوز قطعی نشده است/مشکلات برگزاری کنکور حل شود

جوانان اراکی موفق به ساخت سامانه مناره شدند/ مسجد اهل بیت(ع) اراک هوشمندسازی شد

ضرورت تدوین و اجرای برنامه تأمین مسکن اجتماعی و حمایتی توسط دولت

محمد محسنی فر معاون قوه قضاییه در خبرگزاری فارس

تدوین پرونده های ثبتی 3 دهکده به منظور حفظ فرهنگ غنی مردمان سفید کوه مکران

مجموعه کامان و زرشک و تله سیژ یک ظرفیت ویژه برای استان است

ضرورت توجه وزارت راه و سازمان برنامه و بودجه به تامین مسکن اجتماعی

قانون مالیات بر خانه های خالی باید بازدارنده باشد/ اصولگرایان برای 1400 وضعیت بهتری دارند

فتاح: احمدی نژاد در ملک 1800 متری بنیاد مستضعفان در ولنجک مستقر است / این ملک 200 میلیارد تومان ارزش دارد / انتظار داریم این ملک به بنیاد برگردد تا آن را بفروشیم

استخدام کارمند واحد مهندسی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

آغاز سومین مرحله توزیع بسته های «کمک مومنانه» توسط مجمع جهادگران فاطمی ارومیه

تأملی بر نامه موسوی خویینی ها به رهبرانقلاب

تأملی بر نامه موسوی خویینی ها به رهبرانقلاب