مطالب مرتبط:
نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور زنان و خانواده: دستگاه هایی که سند مهندسی فرهنگی را اجرا نکردند، مجرمند
آغاز از پیشوا؛ عزم جدی چهره های فرهنگی برای پاسداشت هنری و رسانه ای قیام خونین 15 خرداد/ طالب زاده: انقلاب اسلامی، ریاکاری آمریکا را نمایان کرد
شورای فرهنگی - اجتماعی زنان خواستار ابلاغ سند ملی حقوق کودک شد
دبیر شورای عالی امنیت ملی: افول آمریکا سرعت گرفته است
بیانیه شورای عالی و مدیریت حوزه علمیه خراسان به مناسبت بزرگداشت 14 و 15 خرداد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 15 خرداد 1399 ساعت 10:052020-06-04دانش

شورای عالی انقلاب فرهنگی 14 خرداد را به عنوان روز ملی حکمت، رهبری و توانایی نامگذاری کند


دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آتی و طی مسیر شورای فرهنگ عمومی نسبت به تصویب و نامگذاری روز 14 خرداد به عنوان "روز ملی حکمت، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی طی یادداشتی پیشنهاد کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آتی و طی مسیر شورای فرهنگ عمومی نسبت به تصویب و نامگذاری روز 14 خرداد به عنوان "روز ملی حکمت، رهبری و توانایی" در تقویم رسمی کشور اقدام کند که متن آن را در ادامه می خوانید: بسمه تعالی نظام های سلطه گرا و استعمارگر از ظرفیت های نظام تجدد برای توسعه سلطه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در قالب سبک زندگی مدرن، نظام شهرسازی و معماری پر جاذبه، نظام های فکری و آموزشی خاص، حتی تغییر در نظام زبانی و فکری جوامع، حس خود شرمندگی، از خود گریزی، سنت ستیزی و اثبات خود از طریق عضویت در نظام فکری و فرهنگی مدرن، جوامع اسلامی و جهان غیر غرب را در مسیر مدرن شدن و البته غربی شدن قرار دادند و طی دو قرن حتی مبارزات ملت ها با نظام های سلطه را در ساختارهای خاص تعریف کردند تا دوام و قوام آن شکننده و ناپایدار باشد.

آنها به گونه ای پیچیده کشورهای اسلامی را در مسیر از خودگریزی و دیگری پرستی سوق دادند و در یک فرآیند مکانیکی از دافعه های مبدا و جاذبه های مقصد استفاده کردند تا "جوامع رویایی غرب" را به عنوان آرزوی اجتماعی و جوامع دیگر را به عنوان "جوامع خراب و آزار دهنده" باز نمایی کنند.

مشخصه جوامع رویایی، حکمرانی خوب، نظام عادلانه حمایت از افراد کم درآمد، تامین کننده حقوق فردی و اجتماعی، روابط آزاد اجتماعی و تامین کننده همه لذت های ذهنی و جنسی که پوسته ظاهری این جوامع را تشکیل می داد ولی در لایه های پنهان  جوامع سرمایه داری با فاصله اجتماعی بزرگ، به هم ریختگی وضعیت خانواده و هرج و مرج روابط جنسی، تجاری شدن بدن و شان انسانی، فراوانی قمار و اعتیاد، تبعیض اجتماعی نهادینه سفید پوستان نسبت به رنگین پوستان وجود داشت.

مشخصه جوامع خراب و آزار دهنده، حکومت های ضعیف و خودکامه و وابسته، فقر فراگیر، خراب بودن منظر شهری، عدم توسعه یافتگی راه ها و نظام های حمل و نقل، ضعیف بودن خدمات بهداشت و درمان، نظام های آموزشی ضعیف، هرج و مرج اجتماعی، فقدان نهادهای خدماتی قدرتمند و کم بهره بودن از آزادی اجتماعی و از هم مهمتر ضعیف بودن نهادهای حقوقی و به انحراف کشاندن تعالیم دینی در شکل دین مناسبتی و دین بدون برنامه و مداخله اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و از همه مهمتر فساد و بی عدالتی نهادینه بود.

در مقایسه بین به ظاهر جامعه رویایی غرب و جامعه خراب و آزار دهنده، روحیه اعتماد به نفس فردی و اجتماعی و ملی و منطقه ای دچار تخریب اساسی شد.

ادبیات، سینما، موسیقی و همه ظرفیت های بازنمایی رسانه ای نیز این تمایز را برجسته کرد و به نوعی حس "ما نمی توانیم"  و "آنها می توانند" را در میان جوامع اسلامی و بسیاری از جوامع غیر غربی تقویت کرد.

از سوی دیگر تمایل به رفتن به سمت جامعه برتر (جامعه رویایی غرب) و گریز از جامعه خراب و آزار دهنده، مسیرهای مدرن شدن و غربی شدن به عنوان توسعه یافتگی و مسیرهای دین گرایی و سنت گرایی به عنوان عقب افتادگی و بازگشت به قهقرا به نمایش گذاشته شد.

بدیهی و روشن است که منظور از این بیان این نگاه، رد کردن همه پدیده های مدرن که البته محصول تلاش فاخر و تمدنی اندیشمندان است، نیست، بلکه آن وجهی از تجدد و جامعه مدرن مذموم است که منشاء دوری از خدا و یا تقویت کننده فساد و عقب افتادگی معنوی می شود.

در واقع تجدد در نگاه جامعه و الهی پیشرفت قابل فهم و قابل بهره برداری است ولی به عنوان یک منبع برای سلطه فرهنگی و توسعه سکولاریزم امری خطرناک و مسئله آفرینی است و رشد را تبدیل به یک پدیده ناهمگون و کاریکاتوری می کند.

در چنین شرایطی، نهضت امام خمینی(ره) با نگاه تحقیر آمیز به نظام های سرمایه داری و سلطه گر غرب و با استفاده دقیق از خلاء توجه به زندگی کامل و کمال در زندگی و  با تکیه بر قدرت ارزش آفرین اسلام،  معنای "ما می توانیم از یک زندگی پاک (حیات طیبه) برخوردار شویم" ظهور پیدا کرد.

امام خمینی(ره) به عنوان روند ساز جدید تاریخ بشر وارد میدان شد و در دوره حاکمیت کمونیست و نظام های لاییک سرمایه داری که به نوعی دوره پایان دین و دین گرایی را  رقم زده بودند، اسلام ناب محمدی به عنوان منبع اصلی تحول نگرشی، تغییر در رژیم های تحمیلی و تغییرات نظام ارتباطی با دنیای غرب را به وجود آورد.

سه دهه رهبری حکیمانه و به تعبیر امام خمینی اعلی الله مقامه الشریف تلاش های "متفکر و دانشمند" حضرت آیه الله خامنه ای با تاکید بر سه رویکرد اساسی 1) استقلال گرایی، 2) تمدن آفرینی نوین اسلامی، 3)رسوا سازی جهان غرب و در راس آنها آمریکا و نظام صهیونیزم بین الملل، "ما می توانیم" را به منصه ظهور گذاشت.

امروز در صحنه نظامی، سیاسی، اقتصادی و از همه مهمتر نخبگانی و دانشی، جمهوری اسلامی ایران، به مرحله بازدارندگی رسیده است و در عرصه فرهنگی بصورت نسبی "قدرت فرهنگ اسلامی – ایرانی" و "قدرت فرهنگ مقاومت اسلامی" شکل گرفته است و به طور حتم برتری در حوزه اقتصادی موجب نهادینه شدن "قدرت بزرگ اسلامی ایرانی و قدرت بزرگ مقاومت اسلامی" خواهد شد.

طی این مسیر با نگاه حکیمانه، منسجم، هدفمند، راهبردی، تحول گرا امام خامنه ای که از خصوصیات بارز ایشان، نگرش الهی، شجاعت و حماسه آفرینی معطوف به عقلانیت الهی و برخوردار از نگاه عمیق به آینده جهان است که زمینه های چرخش تاریخ و شکل گیری روندهای جدید مبتنی بر نگاه تمدنی اسلامی را فراهم آورد.

نگاه دور نگر ایشان در گام دوم انقلاب و محورهای راهبردی هفت گانه که بهره گیری ازآنها موجب دست یافتن به جایگاه قدرت اول جهانی ایران اسلامی در چهار دهه آینده خواهد شد، را فراهم آورد.

  اینجانب به عنوان یک محقق و علاقمند به علم و دانش، بر این باور هستم که حریت و آزداگی، در جدا شدن از نظام اسلامی و نظام ارزشمند حکمرانی فاخر تمدنی و اسلامی نیست، که متاسفانه این روزها به عنوان یک ارزش فکری و اجتماعی ترویج می شود.

حریت و شجاعت، نگاه تحولی و ظرفیت ساز برای استقرار نظام اسلامی و در محور کانونی آن توجه به تقویت پیوند بین  مردم و رهبری حکیم و فاخر جمهوری اسلامی ایران و تقویت انسجام و سرمایه اجتماعی است.

ما می توانیم را باید طراحی کرد و با خدا باوری و خود باوری، رسیدن به آن را محقق کرد.

باید توجه داشت که "سکولاریزم خاموش" که در نظام فرهنگی و سیاسی غرب، پنهان شده است و در بعد دیگر لاییتیسه کردن جامعه به معنا جدا کردن دین از نگرش ارزشی و عملی جامعه، توسعه کفرگویی و کفرگرایی، ترویج نسبیت گرایی مطلق که خود گرفتار یک تناقض درونی است، سرایت دادن تکثر فرهنگی اجتماعی به مشروعیت بخشی به تکثرگرایی دینی، منجر به ضعیف کردن جامعه و پیوند جامعه با اسلام و رهبری شده است که نیازمند فهم عمیق و دقیق روش های مرموز و جبران خلاء های ایجاد شده هستیم.

یکی از القائات نظام های ظالمانه طاغوتی جهان که تجربه به انحراف کشاندن انقلاب های جهان را در کارنامه دستگاه های امنیتی و فکری خود دارند، ایجاد شکاف بین مردم  و رهبری و کاهش احساس عضویت، اعتماد و امید ملی است و از آنطرف قدرت و قوت ملت ها و بطور خاص جمهوری اسلامی ایران برخواسته از ارتباط عمیق و فراگیر مردم، جامعه فکری و روشنفکران با رهبری حکیم و الهی است که لازم است بر آن تاکید و فضای شکرانه این نعمت را فراهم آورد.

زیبنده است که 14 خرداد را به عنوان "روز ملی حکمت، رهبری و توانایی" نام گذاری کنیم و در این روز مهم تاریخی که پیوستگی ارزش های انقلاب اسلامی تحقق پیدا کرده است، توانمند ها، حکمت و ظرفیت های روندسازی و تحول های بزرگ این دوران، برجسته شود.

تاکنون شاهد 4 دهه برجسته در توانمند سازی نظام اسلامی از مسیر هدایت های رهبری و حکمت ورزی برای صیانت از عظمت اسلام، مسلمانان  و ملت شریف ایران و توانمند سازی کشور در خلق ارزش های بزرگ سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و البته قدرت نظامی و شکل گیری قوت و قدرت ایران اسلامی بوده ایم.

 این روز یادآور توانمندی های مقاومت اسلامی در ایران و جهان و توانایی های رهبری و امت رهبری است.

   انتخاب این روز ملی، محملی است برای مرور توانایی های حکمت آموز، یادآوری شکوه و عظمت رهبری و ملت شریف ایران و تجدید عهد امت و امام و نا امید کردن دشمنان انقلاب که طی این چهل و یک سال همواره در ایجاد گسست فرهنگی، ایجاد فاصله بین رهبری جانباز و دلسوخته، فداکار و وفادار با ملت شریف ایران و خصوصا به شهدا، و جانبازان و ایثار گرانی که از جان و مال  و آبرو و فرصت زندگی گذشتند تا حریت و آزادی، استقلال و عظمت ملت شریف ایران تامین شود.

 امیدوارم شورای عالی انقلاب فرهنگی که اهمیت این امر را به خوبی می شناسد، در جلسه آتی و طی مسیر شورای فرهنگ عمومی نسبت به تصویب و تثبیت این روز مهم ملی و البته اثر گذار جهانی، اقدام کنند.

به لطف خدا، با تدبیر رهبری، از خود گذشتگی شهدا و صدیقین، جهاد گسترده و فراگیر دانشمندان ایرانی و همه ملت شریف ایران  در نقطه اوج گرفتن قرار گرفته ایم و نیازمند گام دوم تحول و اقتدار هستیم تا امانت را بدست صاحب الامر بسپاریم و ذیل پرچم اقتدار جهانی امام زمان، فضای آرامش و صلح برای همه مردم جهان فراهم شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - فرهنگ - فرهنگی - شورای - انقلاب - شورای فرهنگ عمومی - عالی - نامگذاری - فرهنگ عمومی - روز ملی - نظام - خرداد - تقویم رسمی کشور - پیشنهاد - سعید رضا عاملی - خبرگزاری فارس - نظام های سلطه - تصویب - عمومی - رهبری - تقویم رسمی - سبک زندگی - سلطه - مسیر - دبیر - خبرگزاری - شهرسازی

آخرین اخبار سرویس:
ارائه مبدل DC-DC بسیار کاهنده غیر ایزوله جدید در دانشگاه اراک

شیوه نامه آزمون های مجازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام شد

زمان مجدد تخلیه خوابگاه های دانشگاه الزهرا (س) اعلام شد / مهلت مراجعه تا 31 تیرماه

انتظار پرداخت شهریه کمتر در شرایط کرونایی منطقی است/ دانشگاه آزاد: عدم پرداخت شهریه کامل دانشگاه را به چالش می کشد

نباید با تعویق یا لغو کنکورها حق داوطلبان را نادیده بگیریم /کنکورها به خوبی و با اطمینان بالا برگزار خواهند شد

ارائه مبدل DC-DC بسیار کاهنده غیر ایزوله جدید در دانشگاه اراک

برگزیدگان مسابقات دانشجویی «من و کرونا» در دانشگاه تهران تقدیر شدند

20 طرح پژوهشی مرتبط با کرونا در جیرفت تصویب شد

نشست های مجازی چالش کرونا و زندگی مومنانه به ایستگاه چهلم رسید 

مساله ریاضی گره کانوی توسط چه کسی مطرح و چگونه حل شد؟+ عکس

کیهان نوشت: ... و ما ادراک ما البورسیه!

اعلام هزینه انتقال دانشجویان دانشگاه آزاد / نگرانی دانشجویان پزشکی از وضعیت دانشگاه ها!

امتحانات و نام نویسی نوورودهای دانشگاه خوارزمی مجازی انجام می شود

اعلام جزییات پذیرش دوره های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی

کرسی آزاد اندیشی از سوی بسیج دانشجویی حوزه شهید همت دانشگاه آزاد سنندج برگزار می شود

ارائه مبدل بسیار کاهنده غیر ایزوله جدید توسط محققین دانشگاه اراک

جزییات پذیرش دوره های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی اعلام شد

اعلام جزییات پذیرش دوره های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی

اعلام جزییات پذیرش دوره های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی

شورای صنفی دانشجویان علوم پزشکی شاهرود به عملکرد معاونت آموزشی اعتراض کرد

فرهاد آییش و همسرش در کنار پیانیست معروف+عکس

دانشجویان ترم پاییز در موطن خود به دانشگاه می روند/ ابلاغ دستورالعمل مهمانی 2 هفته دیگر

بازدید هیات نمایندگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از موزه جنوب شرق در زاهدان

جزییات برگزاری آنلاین امتحانات کتبی دانشجویان

جزییات برگزاری آنلاین امتحانات کتبی دانشجویان

ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه سبب کاهش آسیب های اجتماعی می شود

امتحانات دانشگاه تهران به مدت یک هفته لغو شد

بازدید هیات نمایندگان دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از موزه جنوب شرق در زاهدان

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اردبیل در 24ساعت گذشته

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

واگذاری املاک علوی به مردم شتاب می گیرد

رییس بنیاد علوی: واگذاری املاک علوی به مردم شتاب می گیرد

واگذاری املاک علوی به مردم شتاب می گیرد

راهکارهای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

راهی برای موفقیت پژوهشگاه ها در گذر از شرایط اقتصادی فعلی

کارگروه فرهنگی شورای برنامه ریزی ظرفیتی مناسب برای تدوین سند مهندسی فرهنگی

استاد دانشگاه الزهرا در جمع دانشمندان یک درصد پراستناد دنیا

حوصله تان سر رفته؟ 12 راه حل پیشنهادی را بخوانید

طرح آمادگی آموزش عالی برای شرایط پسا کرونا اعلام شد

چرا به امام هشتم «رضا» می گویند / درس هایی در هم نشینی با فقرا

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا در جمع دانشمندان یک درصد پراستناد دنیا قرار گرفت

امتحانات گروه معارف دانشگاه آزاد ماهشهر غیر حضوری برگزار می شود

اعلام زمان ثبت نام پذیرش در دوره های کاردانی و کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی

تدوین برنامه عالی فرهنگی در هر استان ضروری است

امتحانات حضوری دانشگاه تهران به مدت یک هفته لغو شد

استاد دانشگاه الزهرا در جمع دانشمندان یک درصد پراستناد دنیا

کارگروه فرهنگی شورای برنامه ریزی ظرفیتی مناسب برای تدوین سند مهندسی فرهنگی

استاد دانشگاه الزهرا در جمع دانشمندان یک درصد پراستناد دنیا قرار گرفت

امتحانات دانشگاه تهران لغو شد

ترم تابستان 99 دانشگاه صنعتی کرمانشاه از 4 مرداد آغاز می شود

برگزاری رویداد ملی شتاب با موضوع گیاهان دارویی و بلوط

امتحانات دانشگاه تهران به مدت یک هفته لغو شد

دختری که در شش روز گره 50 ساله ریاضی را باز کرد! + تصاویر

کلاس های عملی دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی بعد از امتحانات برگزار خواهد شد + فیلم

دانشجویان دانشگاه آزاد در بین فوتی های حادثه شب گذشته

ایران به فناوری ساخت دستگاه تشخیص ویروس دست یافت

همایش ملی مجازی زیست جهان پس از کرونا

4400 دانشجو در پردیس کشاورزی کرج مشغول به تحصیل هستند

4400 دانشجو در پردیس کشاورزی کرج مشغول به تحصیل هستند

انجام بیش از 11 هزار مأموریت با تلاش اورژانس استان همدان

اثر دانشجوی معماری ایران طرح برتر جایزه انجمن معماری جهانی شد

خادمین شهدای گمنام

همایش ملی چالش های یادگیری الکترونیک در آموزش عالی برگزار می شود

ایجاد نخستین مجتمع فناوری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

لغو امتحانات حضوری دانشگاه تهران به مدت یک هفته

امتحانات حضوری دانشگاه تهران برای یک هفته لغو شد

گره 50 ساله ریاضی به دست یک دانشجو باز شد

امکان بازگشت محدودیت های ویژه کرونایی در خراسان شمالی وجود دارد

لغو امتحانات حضوری دانشگاه تهران به مدت یک هفته

دانشجویان دانشگاه آزاد در بین فوتی های سانحه کلینیک سینا

صدیقی مطرح کرد: همکاری 415 کانون همیار دانشجویی در راستای کمک به بهبود وضعیت روحی دانشجویان

تاریخی ترین مدرسه کشاورزی کشور در کرج دایر است

زمان ثبت نام پذیرش دوره های کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

پارک های علم و فناوری کشور در مقابله با کرونا درخشیدند

سیاهچاله ای که 34 میلیارد بار از خورشید بزرگتر است

زمان ثبت نام پذیرش دوره های کاردانی و کارشناسی سال 99 دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

همکاری 417 کانون همیار دانشجویی با مراکز مشاوره دانشجویی

محمد آقایی زاده به عنوان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه شاهد منصوب شد

همکاری 417 کانون همیار دانشجویی با مراکز مشاوره دانشجویی

همایش ملی چالش های یادگیری الکترونیک در آموزش عالی برگزار می شود

واگذاری رسمی موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی غیردولتی طبرستان در شهرستان چالوس به دانشگاه مازندران

واکسن کرونا در آستانه آزمایش انسانی در ایران

دانشجویان دانشگاه آزاد در بین فوتی های حادثه شب گذشته

ایجاد نخستین مجتمع فناوری سلامت در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی

زمان ثبت نام دوره های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی اعلام شد

ببینید | 5 باور اشتباه درباره مبتلایان به کرونا

تصاویر| دانشجوی زنی که گره 50 ساله ریاضی را باز کرد

نشست رونمایی از «اندیشه تمدنی مُنی ابوالفضل» برگزار می شود

بیش از 95 درصد دانشجویان دانشگاه تبریز در امتحانات مجازی مشارکت کردند

زمان ثبت نام دوره های کاردانی و کارشناسی علمی کاربردی اعلام شد

برگزاری امتحانات مراکز علمی کاربردی به روش مجازی

شورای عالی انقلاب فرهنگی 14 خرداد را به عنوان روز ملی حکمت، رهبری و توانایی نامگذاری کند

شورای عالی انقلاب فرهنگی 14 خرداد را به عنوان روز ملی حکمت، رهبری و توانایی نامگذاری کند