مطالب مرتبط:
رهبرانقلاب اسلامی در سالروزارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران:امام هم روحا تحول خواه بود و هم تحول آفرین بود
رهبر انقلاب: امام ثابت کردند که ابرقدرت ها ضربه پذیر و شکست پذیرند/ امام بزرگوار سال ها پس از درگذشت ظاهری در بین ما زنده است/امام خمینی(ره) یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود
رهبر معظم انقلاب: امام(ره) یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود
رهبر معظم انقلاب: امام(ره) یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود
رهبر انقلاب: امام، تحول خواه و تحول آفرین بود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 14:302020-06-03سياسي

عرفان امام تحول آفرین است


کسانی که حتی با انقلاب و حتی خود امام خط و ربطی ندارند، وقتی با عرفان امام و عمق نگاه امام مواجه می شوند به سجده می افتد و احترام می کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر با مصطفی امینی خواه، استاد حوزه و پژوهشگر عرفان گفتگویی در خصوص منش عرفانی امام خمینی (ره) انجام داده است که مهمترین محورهای آن در ادامه از نظرتان می گذرد.

با بیان اینکه امام به روح شریعت رسیده بود، گفت: گمشده معنوی امروز ما عرفانی است که امام خمینی(ره) در آداب الصلوه و تفسیر سوره حمد معرفی می کند.

- بحث اصلی در عرفان امام، به جامعیت حضرت امام برمی گردد که سبب می شود به دخمه نشینی و عزلت نشینی ها که نسبت به جامعه احساس وظیفه و مسئولیت ندارد، گرفتار نشود.

این عرفان مسئولیت گریزی ندارد، چرا که با رهبانیتی که از مسیحیت می آمد میانه ای نداشت و از رهبانیت شیعی نیز فاصله گرفته بود و به عرفان نهج البلاغه بسیار نزدیک شده بود.

عرفانی که در عین اینکه معنویت را در بالاترین حد دنبال می کند، مسئولیت های اجتماعی را نیز رها نمی کند و آن را بخشی از برنامه عرفانی خود می داند.

- پیغمبر اکرم (ص) فرمود رهبانیه امتی الجهاد یعنی رهبانیت امت من جهاد است.

یعنی قرار نیست بدن شما از بدن ها فاصله داشته باشد، بلکه قرار است این اتفاق برای قلب شما بیفتد که جلوه آن را در جهاد می توان دید.

انسان وقتی که مجاهد می شود، قید همه چیز را می زند.

انسان مجاهد هم در متن مردم است و هم قلب او از تعلقات رها شده است.

این جهاد نیز عرصه های متفاوتی دارد که می بینیم امام در تمامی این عرصه ها تقریباً وارد شده است و تنها بوده اند.

در عین حال در هر عرصه ای نیز که وارد شده بودند آن را در عالی ترین مرتبه انجام دادند و تنهایی و غربت آن را نیز تجربه کردند.

- رهبانیت شیعی به این شکل است که انسان در راه جهاد با کفار و دشمنان خدا تنهایی را تجربه می کند که این تنهایی البته در متن مردم نیز می تواند محقق شود.

یعنی انسان عادات و روابط اجتماعی خودش را دارد ولی غربت هایی را نیز تجربه می کند.

این همان عرفان خاص شیعی است.

- تصور عمومی این است که اگر کسی با مردم رابطه نداشته باشد، رهبانیت است، در حالی که این مورد خیلی از اوقات انانیت است و به منظور مطرح شدن در چشم مردم یا فاصله گرفتن از آزار و اذیت مردم انجام می شود.

این در حالی است که بخش عمده ای از مسائل سلوکی و اخلاق دینی ما در ارتباط با مردم معنا پیدا می کند؛ مثلاً ایثار، تواضع و حسد در ارتباط با مردم است که معنا پیدا می کنند.

انسانی که تک و تنهاست فرصت بروز و ظهور فضائل یا مقابله با رذائل برای او محقق نمی شود.

- هم ما بد عرفان را فهمیدیم و هم حضرت امام معانی جدیدی را برای ما گشودند.

در مورد انزوا گفتم که صرفاً انزوای ابدان و بدن ها نیست، بلکه انزوای قلوب است.

یعنی دل از بقیه جدا باشد و خلوت در قلب رقم بخورد.

از طرفی نباید از این نکته غافل شد که حضرت امام در بحث اخلاق و عرفان نوآوری های خاص و مطالب بدیعی داشتند.

این مسائل به وضوح در شرح حدیث جنود عقل و جهل، اربعین حدیث، شرح دعای سحر یا تفسیر سوره حمد ایشان قابل مشاهده است.

یا در سرالصلاه و اسرار الصلاه، امام به طور کلی عرفان دیگری را معرفی می کنند و زاویه دید دیگری دارند.

البته مثل بحث ولایت فقیه، حرف امام منحصر به فرد نبود و مطلبی را گفتند که دیگر فقها نیز آن را گفته بودند، ولی نکته اینجا بود که با این عمق، زاویه و طراحی گفته نشده بود.

- مرحوم صاحب جواهر مثلاً می فرمود که اگر کسی ولایت فقیه را قبول نداشته باشد هیچ چیز از فقه نچشیده است.

عرفانی نیز که امام مطرح کرده بودند همان عرفانی بود که آیت الله قاضی و مکتب نجف و اصفهان مطرح کرده بودند.

 به هر حال آنها شرایط و موقعیت اجتماعی خاصی داشتند و بسیاری از اینها به این واسطه که فقیه نبودند یا در شرایط مرجعیت نبودند نمی توانستند فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته باشند.

بدبینی هایی که نسبت به اینها وجود داشته و مثلاً سوءظن هایی که نسبت به آیت الله  قاضی  وجود  داشت و بی مهری هایی که نسبت به این ایشان بوده، طبعاً توانایی ایجاد موج اجتماعی را از ایشان سلب می کرده است.

حضرت امام البته خودشان نیز در ابتدا با موج مثبتی  مواجه  نشدند و پانزده سال غربت را تحمل کردند ولی بعد از این مدت ورق به سمت ایشان برگشت که مرجعیت حضرت امام نقش بسیار جدی در این مقوله داشت.

از سوی دیگر فضای جامعه ایران نیز با بقیه کشورها متفاوت است.

شاید حضور شاگردان آیت الله قاضی در ایران نیز بی تأثیر نبود که اگر صرفاً بخواهیم یک نمونه را از این جهت لحاظ کنیم، مرحوم آیت الله دستغیب است که در شیراز همان سبک عرفانی مرحوم  قاضی را می آورد و تبدیل به یکی از ارکان انقلاب می شود که افق و فکر ایشان کاملاً با  امام  یکی است و زمینه ساز گرایش مردم به امام است.

- باید خود آیت الله قاضی را نیز در بخشی از پروسه انقلاب امام تعریف کنیم، چرا که اینها زمینه ساز این بودند که مردم به عرفان روی آورده و با عرفان امام خو بگیرند.

ما در افرادی نیز که شاگرد آیت الله قاضی بوده اند مشاهده می کنیم که نسبت به این  موضوع  هیچ فاصله گذاری نکرده و تفاوتی را مشاهده نمی کنیم.

نه آیت الله بهجت، نه شهید دستغیب، نه علامه طباطبایی و نه دیگر شاگردان آیت الله قاضی که امام جمعه یا اساتید اخلاق و عرفان بودند، فاصله گذاری بین خود و انقلاب نمی کنند و موضع مخالف نسبت به امام و انقلاب و عرفان امام ندارند.

- آثار آیت الله شاه آبادی دو کتاب بیشتر نیست؛ یکی "شذرات المعارف" و دیگری "رشحات  البحار".

در رشحات البحار بحث های فطرت مطرح است و در شذرات  المعارف  بحث های مرتبط با ساختار اجتماعی و سیاسی مطرح شده است که اگر به آثار امام رجوع کنیم می بینیم که تمام آثار امام به شکلی شرح این دو کتاب است.

یعنی  امام می گویند یعنی آنچه امام می گویند یا تفسیر اینها است یا امتداد آن را می گویند.

هیچ چیزی این بین جدا از آیت الله شاه آبادی نیست.

البته شاید آیت الله شاه آبادی با مکتب آیت الله  قاضی  تفاوت هایی داشته باشند، ولی آن قله معرفتی این دو شاید تفاوت زیادی با یکدیگر نداشته باشد.

- تفاوت دیدگاه و مسلک حضرت امام کاملاً مشخص است و همانطور که عرض کردم تفاوت هایی با مسلک آیت الله قاضی دارد، ولی عمق و روح ماجرا یکی است؛ یعنی روح عرفان آیت الله شاه آبادی، روح عرفان آیت الله انصاری همدانی و آیت الله قاضی یکی است و تفاوت هایی در طریقت اینها نیز در عین حال دیده می شود.

البته شاید اگر کسی غیر از خود حضرت امام می خواست پرچم این مدل عرفان و سلوک را بردارد به این  موفقیت  نمی رسید، چرا که خود شخصیت حضرت امام، جامعیت خاص ایشان در این موضوع دخالت دارد.

ایشان توانست یک متد و قالب جدیدی را عرضه کند که به لحاظ روحی با بقیه تفاوتی ندارد، ولی در چینش مسائل و بسته بندی و قالب و پیکره چیز جدید و بکری است.

- امام با تفسیر عرفانی مخالف بودند.

یعنی هم تفسیر ظاهری قرآن که ما جمود به الفاظ آن داشته باشیم و هم اینکه همه مطالب قرآن را به فضای عرفانی ببریم را خیانت به قرآن می دانستند.

ایده اصلی در مورد امام این بود که ایشان به روح شریعت رسیده بود و کنه  حقیقت و دین را فهم کرده بود.

عبودیت را به معنای دقیق خودش فهمیده بود و تمام  ساحات و جلوه های آن را درک کرده بود و به همین دلیل هم می توانست جنبه های ظاهری آن بحث را لحاظ کند.

یعنی هم بحث های ظاهری جهاد و قصاص در قرآن را داشت و همچون  سایر فقها متعبد به جنبه ظاهری قرآن بود و هم حیثیت عبودیت و ژرفای تاویلی قرآن را چشم پوشی نمی کرد و آن ظرایف را نیز می دید.

- شما در آداب الصلوه می بینید که امام در عین اینکه احکام ظاهری نماز را می گویند-که آن نگاه تأویلی در این کتاب موج می زند- و تقید شدیدی به  ظاهر  این  اعمال  از  نیت  و  تکبیره الاحرام و رکوع و غیره دارد، در عین حال می تواند برداشت عرفانی بکند.

مثلاً وقتی مسافر از حد ترخص عبور می کند هم معنای ظاهری آن را قبول دارند و هم  تأویل  عرفانی از آن می کنند و می گویند که این حد ترخص یعنی انسان از منزل نفس هجرت کرده و به سمت خدا حرکت کند.

این همان جامعیت حضرت امام است که ایشان را منحصر به فرد  می کند و سبب می شود تا تفسیر ایشان منزوی نشود و کسی نتواند نسبت به این تفسیر  خدشه کند و خرده بگیرد، چرا که می بینند امام ذره ای از ظواهر شریعت عدول نکرده است.

بنابراین جمع بین ظاهر و باطن است که امام را بسیار متمایز از دیگران می کند.

- هنوز فکر و متد حضرت امام وارد حوزه ها نشده است.

ما در بحث فقهی و اصولی امام را نمی بینیم، مثلاً حضرت امام خطابات قانونیه را مطرح می کند که یکی از مباحث جدی و  اصولی ایشان در اصول فقه است که این موضوع ابداً در درس های رایج حوزه دیده نمی شود.

بحث های فقهی و بحث های چون غنا که امام پای هنر را از این جهت به فقه می کشاند یا بحث هایی چون شطرنج و امثالهم که جز نوآوری های حضرت امام محسوب می شود، با اینکه نظریات بسیار معروف هستند به دستگاه های علمی  ورود و نفوذ نکرده است.

- در فضای علمی حوزه، امام هنوز وارد فضای فقه و اصولی بعد از پنجاه سال نشده اند چه برسد به بحث های عرفانی و معنوی و متد اخلاقی که شما مثلاً نمی بینید که کتاب  چهل  حدیث در کشور ما در حوزه یا دانشگاه تدریس بشود.

اصلاً اعتنایی به مسلک اخلاقی امام  نمی شود و البته نه فقط مسلک اخلاقی که به مسلک عرفانی و تأویلی و تفسیری امام نیز آن چنان که باید اعتنا نمی شود.

- بخشی از اتفاقات به حجاب معاصریت یا حجاب سیاست برمی گردد.

می خواهم بگویم که همان مطالب سیاسی حضرت امام نیز بسیار غریب است.

شما چند نفر را می شناسید که 22 جلد صحیفه امام را خوانده باشد؟ - من شاگردی از شاگردان حضرت امام را سراغ ندارم که متولی این باشد که  فقط  افکار  امام  را ترویج کند.

خیلی از اینها به مرجعیت رسیدند و متدهایی داشتند که خود برای خودشان عرضه کردند و برخی دیگر به حدود علمیت لازم برای این کار نرسیدند و درگیر کارهای اجرایی شدند.

افرادی نیز که چون رهبر معظم انقلاب که جامع بودند که به نحوی هم  شارح حضرت امام بودند و هم اینکه ایشان خود امام دیگری هستند که باید کار دیگری در سطح کاری که برای امام می شود، برای خود ایشان صورت بگیرد.

این هاست که سبب می شود که ما آنطور که باید امام را نبینیم و امام به تعبیری سهل و ممتنع می شوند.

- به عنوان کسی که سال هاست روی عرفان حضرت امام کار کرده ام و در جلسات  عمومی  این مباحث را مطرح کردم می بینیم که کسانی که حتی با انقلاب و حتی خود امام خط و ربطی ندارند، وقتی با عرفان امام و عمق نگاه امام مواجه می شوند به سجده می افتد و  احترام  می کنند.

چرا که امام در واقع جمع میان این مسائل ظاهری و کاملاً سطحی روبنایی با مطالب عمیق و زیربنایی به بالاترین حد هستند و مطالب خودشان را به یک روش شگرف و بدیع مطرح کرده اند.

- به نظرم اگر همین حرف های اخلاق و عرفان امام به صورت ساده در فضای رسانه ای و مجامع علمی ما مطرح شود می بینیم که مردم جور دیگری با دین و دینداری مواجه می شوند و نظرشان نسبت به تقید و شریعت متفاوت خواهد شد.

به نظرم گمشده معنوی امروز ما عرفانی است که در همان آداب الصلوه و تفسیر سوره حمد گفته می شود.

اگر ما همین ها را ساده سازی کرده، با ادبیات های مختلف مطرح کنیم و مخاطب سنجی کنیم کاملاً حس خواهیم کرد که فردای عرضه این مباحث با دیروزش متفاوت خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: عرفان - امام - امام خمینی - خبرگزاری - خبرگزاری مهر - خمینی - استاد حوزه - پژوهشگر - محورهای - احترام - مسیحیت - گرفتار - انقلاب - معرفی - جامعه - معنوی - تفسیر - امینی - گزارش - احساس - ادامه - مصطفی - رسانه - گمشده - امروز - استاد - وظیفه - شیعی - شوند - گروه

آخرین اخبار سرویس:
یک نماینده مجلس: روحانی را مثل بنی صدر عزل می کنیم!

آخرین وضعیت استعفادهندگان حزب اتحاد/ دوستان عجله کردند/ رایزنی برای حل اختلاف نظرها درحال انجام است

ببینید | واکنش صریح دکتر هاشمیان درباره آمار سر به فلک کشیده قربانیان این روزهای کرونا/آن روزها دقیق نبودیم!

قلمروهای هستی از نگاه فیلسوفان تحلیلی منتشر شد

پمپئو گزارش سازمان ملل درباره ترور شهید سلیمانی را توهین آمیز خواند

محمد سلطانی مجاوری دهکده سفالگری ایران

آخرین وضعیت استعفادهندگان حزب اتحاد/ دوستان عجله کردند/ رایزنی برای حل اختلاف نظرها درحال انجام است

ماسک کرونا برچهره انتخابات پارلمانی سنگاپور

فیلم | یک دقیقه و 30 ثانیه تامل برانگیز از حضور ظریف در مجلس | واکنش قالیباف

روسیه موضع سازمان منع سلاح های شیمیایی علیه سوریه را شرم آور دانست

بازیگر جوان ایرانی و ماشین لاکچری اش+ عکس

مقابله با توطئه های فرهنگی مطالبه بانوان انقلابی است / اجرای 30 برنامه در هفته عفاف و حجاب فارس

پیشرفت هر کشور مرهون روستاها است

تصویری کمتر دیده شده از رهبر انقلاب و آیت الله هاشمی

بررسی وضعیت کوله بری در دستور کار دولت قرار دارد

شرط خروج زن از منزل در ضمن عقد نکاح: فتوای حضرت آیت الله خامنه ای

عضو کمیسیون صنایع مجلس: طرح بازنگری و اصلاح سیاست های کلی اصل 44 تهیه می شود

بدرالدین بدری شهردار بندرانزلی شد

تلاوت جزء به جزء قرآن مجید/ صفحه 340

استایل مشکی رنگ امیرمحمد زند + عکس

تقویم و اوقات شرعی جمعه بیستم تیر ماه

معاون استاندار: پروژه راه آهن ایلام ردیف اعتبار ملی گرفت

کرونا از راه چانه هم منتقل میشه!

روسیه موضع سازمان منع سلاح های شیمیایی علیه سوریه را شرم آور دانست

روسیه موضع سازمان منع سلاح های شیمیایی علیه سوریه را شرم آور دانست

ندیمی: پروتکل های اعلامی جهت مبارزه با کرونا را با دید سیاسی نبینیم

18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان

آبسرده، منطقه توریستی/ از استعداد جوانان روستاها استفاده شود

اصلاح قانون فعالیت حرف پزشکی در بافت مسکونی پس از 33 سال

ماسک کرونا برچهره انتخابات پارلمانی سنگاپور

18 تا 25 سالگی، اوج مصرف مواد در جوانان

نماز جمعه تبریز این هفته برگزار نمی شود

پذیرش نشدن معتادان در کمپ های ترک اعتیاد لرستان

حجاب یک امر عقلانی و انسانی است

ببینید | ادعای احمدی نژاد درباره گشت ارشاد

معرفی بانوان ایثارگر لرستانی در برنامه تلویزیونی «هنارس»

عضویت 24 هزار نفر در کانون های مساجد لرستان

استفاده از ظرفیت گروه های جهادی در کمیته های کنگره ملی 6300 شهید لرستان

آیا تعویض سند فروشنده در زمان انتقال ملک ضرورت دارد یا خیر؟

پذیرش نشدن معتادان در کمپ های ترک اعتیاد لرستان

شنیده شدن صدای انفجار در غرب تهران؟ | ماجرای عکس انفجار

قادری: قرارداد تجاری با چین موجب گشایش اقتصادی برای کشور می شود

ابعاد دور جدید جنگ قدرت میان بن نایف و بن سلمان/ سناریوی آمریکا برای هدایت دربار آل سعود/ دلایل هراس ولیعهد عربستان از نتایج انتخابات 2020

حجت خدا در بین مردم زنده است با مردم زندگی می کند مردم را می بیند درد های آنها، آلام آن ها را حس می کند

ابعاد دور جدید جنگ قدرت میان بن نایف و بن سلمان/ سناریوی آمریکا برای هدایت دربار آل سعود/ دلایل هراس ولیعهد عربستان از نتایج انتخابات 2020

ببینید | عصر جدید دهه 70

حدیث روز | خبری خوش برای منتظران امام زمان (عج)

شکایت دو دانشگاه معتبر آمریکا از دولت ترامپ

معرفی بانیان برگزاری 9 مراسم عروسی به مرجع قضایی نهاوند

منع کنگره آمریکا از دسترسی به سوابق مالی ترامپ

معرفی سرپرست فرمانداری شهرستان لاهیجان

مشاهده اطلاعات ایمنی ساختمان ها با یک کلیک بر روی نقشه

ندیمی: پروتکل های اعلامی جهت مبارزه با کرونا را با دید سیاسی نبینیم

ندیمی: پروتکل های اعلامی جهت مبارزه با کرونا را با دید سیاسی نبینیم

کمربند طلایی سبلان باعث توسعه اقتصادی استان اردبیل خواهد شد

پیام تسلیت آیت الله آملی لاریجانی در پی درگذشت آیت الله نبوی

ایده های قابل اجرا در چالش کرونا به مرحله تولید راه پیدا می کنند

قدردانی سخنگوی وزارت خارجه از حجت الاسلام دعایی

آخرین وضعیت تمهیدات بهداشتی در بقاع متبرکه با وجود استمرار کرونا

واکنش جالب آلابا پس از کسب نهمین عنوان قهرمانی خود با باواریایی ها

اقدام تازه دیوان عالی آمریکا علیه ترامپ

اعتراض chr(034)زمchr(034) به حکم اعدام، در هفته ای که گذشت

تخصیص اعتبارات به فعالیت های فرهنگی در دستگاه های دولتی در اولویت آخر است

اعتراض زم به حکم اعدام، در هفته ای که گذشت

دولت عراق نباید نسبت به اهانت به مراجع بی تفاوت باشد

نماینده مجلس: برخی از قوانین مانع مشارکت خیران در امور عمرانی است

چگونه نگرانی احتمال عدم درک امام زمان(عج) را برطرف کنیم

خبر اعدام مجرم مشهدی در رسانه ها تقطیع شده است

به کدام خواب رویای صادقه می گویند؟

ایران: آمریکا نمی تواند این اقدام جنایتکارانه را ماست مالی کند

توحید در نهج البلاغه در نجف منتشر شد

کنگره آمریکا لایحه کمک مالی به فلسطینیان را بررسی می کند

اخبار از شنیده شدن صدای انفجار در غرب تهران

اهمیت ترتیب تولد هنگام ازدواج

خبر اعدام مجرم مشهدی در رسانه ها تقطیع شده است / 20 مورد محکومیت کیفری قطعی طی 22 سال

اهدای 3000 سری جهیزیه و لوازم التحریر به اقشار محروم فارس

ضرورت اعتماد متقابل صنعت خودروسازی و مجموعه های دانش بنیان

پیکر شهید مدافع حرم «قاسم ابراهیمی» پس از 7 سال شناسایی شد

نقش مهم اصفهان در افزایش دیپلماسی شهری و فرهنگی/ نگاه خوب شهردار اصفهان به حوزه بین الملل باید در همه شهرها باشد

سوریه: ترور سردار سلیمانی تروریسم دولتی است

رییس قوه قضاییه: در استان های قرمز ماسک رایگان بدهید

درخواست صدور قرار تعقیب علیه ترامپ از دستگاه قضایی عراق

مراسم سالگرد شهادت شهید مدافع حرم «ابوالفضل نیکزاد» در تهران برگزار می شود

شیراز نمود مذهبی پیدا کند / هشدار درباره فعالیت فرق ضاله در مناطق محروم

پاداش به سوت زنان شهرداری تهران

هدف مجلس از سوال از رییس جمهور چیست؟

ترویج عفاف و حجاب از اهداف پدرم بود

پاداش به سوت زنان شهرداری تهران

مقابله با توطئه های فرهنگی؛ مطالبه بانوان انقلابی / اجرای 30 برنامه در هفته عفاف و حجاب فارس

روسیه: گوترش فعلاً دبیر کل سازمان ملل باقی می ماند

اهمیت مالیات در سایه بانکداری مغفول مانده است / ضرورت وضع مالیات‎های جدید

بقایی هامانه: پیگرد قضایی ترور شهید سلیمانی حق ایران است

سه خبر از یزد و مهریز

لزوم قرارگیری موضوع اشتغال در آرامستان ها به عنوان مشاغل سخت و زیان بار

بقایی هامانه: پیگرد قضایی ترور شهید سلیمانی حق ایران است

هانی زاده: با اجرایی شدن طرح الحاق کرانه باختری انتفاضه ای خونین شکل می گرفت

ادعاهای جنجالی زاکانی: تاجگردون با ضدانقلاب رابطه داشت /کدخدایی گفت اگر ما این اسناد را داشتیم او را ردصلاحیت می کردیم

چه کاری از دست ادبیات برمی آید؟!

چرا مجلس اعتبارنامه تاجگردون را رد کرد؟

ذکر احوال قدیمی ترین خادم آستان مطهر رضوی

عرفان امام تحول آفرین است

عرفان امام تحول آفرین است