مطالب مرتبط:
رهبرانقلاب اسلامی در سالروزارتحال بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران:امام هم روحا تحول خواه بود و هم تحول آفرین بود
رهبر انقلاب: امام ثابت کردند که ابرقدرت ها ضربه پذیر و شکست پذیرند/ امام بزرگوار سال ها پس از درگذشت ظاهری در بین ما زنده است/امام خمینی(ره) یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود
رهبر معظم انقلاب: امام(ره) یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود
رهبر معظم انقلاب: امام(ره) یک انسان تحول خواه و تحول آفرین بود
رهبر انقلاب: امام، تحول خواه و تحول آفرین بود
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 14:302020-06-03سياسي

عرفان امام تحول آفرین است


کسانی که حتی با انقلاب و حتی خود امام خط و ربطی ندارند، وقتی با عرفان امام و عمق نگاه امام مواجه می شوند به سجده می افتد و احترام می کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر با مصطفی امینی خواه، استاد حوزه و پژوهشگر عرفان گفتگویی در خصوص منش عرفانی امام خمینی (ره) انجام داده است که مهمترین محورهای آن در ادامه از نظرتان می گذرد.

با بیان اینکه امام به روح شریعت رسیده بود، گفت: گمشده معنوی امروز ما عرفانی است که امام خمینی(ره) در آداب الصلوه و تفسیر سوره حمد معرفی می کند.

- بحث اصلی در عرفان امام، به جامعیت حضرت امام برمی گردد که سبب می شود به دخمه نشینی و عزلت نشینی ها که نسبت به جامعه احساس وظیفه و مسئولیت ندارد، گرفتار نشود.

این عرفان مسئولیت گریزی ندارد، چرا که با رهبانیتی که از مسیحیت می آمد میانه ای نداشت و از رهبانیت شیعی نیز فاصله گرفته بود و به عرفان نهج البلاغه بسیار نزدیک شده بود.

عرفانی که در عین اینکه معنویت را در بالاترین حد دنبال می کند، مسئولیت های اجتماعی را نیز رها نمی کند و آن را بخشی از برنامه عرفانی خود می داند.

- پیغمبر اکرم (ص) فرمود رهبانیه امتی الجهاد یعنی رهبانیت امت من جهاد است.

یعنی قرار نیست بدن شما از بدن ها فاصله داشته باشد، بلکه قرار است این اتفاق برای قلب شما بیفتد که جلوه آن را در جهاد می توان دید.

انسان وقتی که مجاهد می شود، قید همه چیز را می زند.

انسان مجاهد هم در متن مردم است و هم قلب او از تعلقات رها شده است.

این جهاد نیز عرصه های متفاوتی دارد که می بینیم امام در تمامی این عرصه ها تقریباً وارد شده است و تنها بوده اند.

در عین حال در هر عرصه ای نیز که وارد شده بودند آن را در عالی ترین مرتبه انجام دادند و تنهایی و غربت آن را نیز تجربه کردند.

- رهبانیت شیعی به این شکل است که انسان در راه جهاد با کفار و دشمنان خدا تنهایی را تجربه می کند که این تنهایی البته در متن مردم نیز می تواند محقق شود.

یعنی انسان عادات و روابط اجتماعی خودش را دارد ولی غربت هایی را نیز تجربه می کند.

این همان عرفان خاص شیعی است.

- تصور عمومی این است که اگر کسی با مردم رابطه نداشته باشد، رهبانیت است، در حالی که این مورد خیلی از اوقات انانیت است و به منظور مطرح شدن در چشم مردم یا فاصله گرفتن از آزار و اذیت مردم انجام می شود.

این در حالی است که بخش عمده ای از مسائل سلوکی و اخلاق دینی ما در ارتباط با مردم معنا پیدا می کند؛ مثلاً ایثار، تواضع و حسد در ارتباط با مردم است که معنا پیدا می کنند.

انسانی که تک و تنهاست فرصت بروز و ظهور فضائل یا مقابله با رذائل برای او محقق نمی شود.

- هم ما بد عرفان را فهمیدیم و هم حضرت امام معانی جدیدی را برای ما گشودند.

در مورد انزوا گفتم که صرفاً انزوای ابدان و بدن ها نیست، بلکه انزوای قلوب است.

یعنی دل از بقیه جدا باشد و خلوت در قلب رقم بخورد.

از طرفی نباید از این نکته غافل شد که حضرت امام در بحث اخلاق و عرفان نوآوری های خاص و مطالب بدیعی داشتند.

این مسائل به وضوح در شرح حدیث جنود عقل و جهل، اربعین حدیث، شرح دعای سحر یا تفسیر سوره حمد ایشان قابل مشاهده است.

یا در سرالصلاه و اسرار الصلاه، امام به طور کلی عرفان دیگری را معرفی می کنند و زاویه دید دیگری دارند.

البته مثل بحث ولایت فقیه، حرف امام منحصر به فرد نبود و مطلبی را گفتند که دیگر فقها نیز آن را گفته بودند، ولی نکته اینجا بود که با این عمق، زاویه و طراحی گفته نشده بود.

- مرحوم صاحب جواهر مثلاً می فرمود که اگر کسی ولایت فقیه را قبول نداشته باشد هیچ چیز از فقه نچشیده است.

عرفانی نیز که امام مطرح کرده بودند همان عرفانی بود که آیت الله قاضی و مکتب نجف و اصفهان مطرح کرده بودند.

 به هر حال آنها شرایط و موقعیت اجتماعی خاصی داشتند و بسیاری از اینها به این واسطه که فقیه نبودند یا در شرایط مرجعیت نبودند نمی توانستند فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته باشند.

بدبینی هایی که نسبت به اینها وجود داشته و مثلاً سوءظن هایی که نسبت به آیت الله  قاضی  وجود  داشت و بی مهری هایی که نسبت به این ایشان بوده، طبعاً توانایی ایجاد موج اجتماعی را از ایشان سلب می کرده است.

حضرت امام البته خودشان نیز در ابتدا با موج مثبتی  مواجه  نشدند و پانزده سال غربت را تحمل کردند ولی بعد از این مدت ورق به سمت ایشان برگشت که مرجعیت حضرت امام نقش بسیار جدی در این مقوله داشت.

از سوی دیگر فضای جامعه ایران نیز با بقیه کشورها متفاوت است.

شاید حضور شاگردان آیت الله قاضی در ایران نیز بی تأثیر نبود که اگر صرفاً بخواهیم یک نمونه را از این جهت لحاظ کنیم، مرحوم آیت الله دستغیب است که در شیراز همان سبک عرفانی مرحوم  قاضی را می آورد و تبدیل به یکی از ارکان انقلاب می شود که افق و فکر ایشان کاملاً با  امام  یکی است و زمینه ساز گرایش مردم به امام است.

- باید خود آیت الله قاضی را نیز در بخشی از پروسه انقلاب امام تعریف کنیم، چرا که اینها زمینه ساز این بودند که مردم به عرفان روی آورده و با عرفان امام خو بگیرند.

ما در افرادی نیز که شاگرد آیت الله قاضی بوده اند مشاهده می کنیم که نسبت به این  موضوع  هیچ فاصله گذاری نکرده و تفاوتی را مشاهده نمی کنیم.

نه آیت الله بهجت، نه شهید دستغیب، نه علامه طباطبایی و نه دیگر شاگردان آیت الله قاضی که امام جمعه یا اساتید اخلاق و عرفان بودند، فاصله گذاری بین خود و انقلاب نمی کنند و موضع مخالف نسبت به امام و انقلاب و عرفان امام ندارند.

- آثار آیت الله شاه آبادی دو کتاب بیشتر نیست؛ یکی "شذرات المعارف" و دیگری "رشحات  البحار".

در رشحات البحار بحث های فطرت مطرح است و در شذرات  المعارف  بحث های مرتبط با ساختار اجتماعی و سیاسی مطرح شده است که اگر به آثار امام رجوع کنیم می بینیم که تمام آثار امام به شکلی شرح این دو کتاب است.

یعنی  امام می گویند یعنی آنچه امام می گویند یا تفسیر اینها است یا امتداد آن را می گویند.

هیچ چیزی این بین جدا از آیت الله شاه آبادی نیست.

البته شاید آیت الله شاه آبادی با مکتب آیت الله  قاضی  تفاوت هایی داشته باشند، ولی آن قله معرفتی این دو شاید تفاوت زیادی با یکدیگر نداشته باشد.

- تفاوت دیدگاه و مسلک حضرت امام کاملاً مشخص است و همانطور که عرض کردم تفاوت هایی با مسلک آیت الله قاضی دارد، ولی عمق و روح ماجرا یکی است؛ یعنی روح عرفان آیت الله شاه آبادی، روح عرفان آیت الله انصاری همدانی و آیت الله قاضی یکی است و تفاوت هایی در طریقت اینها نیز در عین حال دیده می شود.

البته شاید اگر کسی غیر از خود حضرت امام می خواست پرچم این مدل عرفان و سلوک را بردارد به این  موفقیت  نمی رسید، چرا که خود شخصیت حضرت امام، جامعیت خاص ایشان در این موضوع دخالت دارد.

ایشان توانست یک متد و قالب جدیدی را عرضه کند که به لحاظ روحی با بقیه تفاوتی ندارد، ولی در چینش مسائل و بسته بندی و قالب و پیکره چیز جدید و بکری است.

- امام با تفسیر عرفانی مخالف بودند.

یعنی هم تفسیر ظاهری قرآن که ما جمود به الفاظ آن داشته باشیم و هم اینکه همه مطالب قرآن را به فضای عرفانی ببریم را خیانت به قرآن می دانستند.

ایده اصلی در مورد امام این بود که ایشان به روح شریعت رسیده بود و کنه  حقیقت و دین را فهم کرده بود.

عبودیت را به معنای دقیق خودش فهمیده بود و تمام  ساحات و جلوه های آن را درک کرده بود و به همین دلیل هم می توانست جنبه های ظاهری آن بحث را لحاظ کند.

یعنی هم بحث های ظاهری جهاد و قصاص در قرآن را داشت و همچون  سایر فقها متعبد به جنبه ظاهری قرآن بود و هم حیثیت عبودیت و ژرفای تاویلی قرآن را چشم پوشی نمی کرد و آن ظرایف را نیز می دید.

- شما در آداب الصلوه می بینید که امام در عین اینکه احکام ظاهری نماز را می گویند-که آن نگاه تأویلی در این کتاب موج می زند- و تقید شدیدی به  ظاهر  این  اعمال  از  نیت  و  تکبیره الاحرام و رکوع و غیره دارد، در عین حال می تواند برداشت عرفانی بکند.

مثلاً وقتی مسافر از حد ترخص عبور می کند هم معنای ظاهری آن را قبول دارند و هم  تأویل  عرفانی از آن می کنند و می گویند که این حد ترخص یعنی انسان از منزل نفس هجرت کرده و به سمت خدا حرکت کند.

این همان جامعیت حضرت امام است که ایشان را منحصر به فرد  می کند و سبب می شود تا تفسیر ایشان منزوی نشود و کسی نتواند نسبت به این تفسیر  خدشه کند و خرده بگیرد، چرا که می بینند امام ذره ای از ظواهر شریعت عدول نکرده است.

بنابراین جمع بین ظاهر و باطن است که امام را بسیار متمایز از دیگران می کند.

- هنوز فکر و متد حضرت امام وارد حوزه ها نشده است.

ما در بحث فقهی و اصولی امام را نمی بینیم، مثلاً حضرت امام خطابات قانونیه را مطرح می کند که یکی از مباحث جدی و  اصولی ایشان در اصول فقه است که این موضوع ابداً در درس های رایج حوزه دیده نمی شود.

بحث های فقهی و بحث های چون غنا که امام پای هنر را از این جهت به فقه می کشاند یا بحث هایی چون شطرنج و امثالهم که جز نوآوری های حضرت امام محسوب می شود، با اینکه نظریات بسیار معروف هستند به دستگاه های علمی  ورود و نفوذ نکرده است.

- در فضای علمی حوزه، امام هنوز وارد فضای فقه و اصولی بعد از پنجاه سال نشده اند چه برسد به بحث های عرفانی و معنوی و متد اخلاقی که شما مثلاً نمی بینید که کتاب  چهل  حدیث در کشور ما در حوزه یا دانشگاه تدریس بشود.

اصلاً اعتنایی به مسلک اخلاقی امام  نمی شود و البته نه فقط مسلک اخلاقی که به مسلک عرفانی و تأویلی و تفسیری امام نیز آن چنان که باید اعتنا نمی شود.

- بخشی از اتفاقات به حجاب معاصریت یا حجاب سیاست برمی گردد.

می خواهم بگویم که همان مطالب سیاسی حضرت امام نیز بسیار غریب است.

شما چند نفر را می شناسید که 22 جلد صحیفه امام را خوانده باشد؟ - من شاگردی از شاگردان حضرت امام را سراغ ندارم که متولی این باشد که  فقط  افکار  امام  را ترویج کند.

خیلی از اینها به مرجعیت رسیدند و متدهایی داشتند که خود برای خودشان عرضه کردند و برخی دیگر به حدود علمیت لازم برای این کار نرسیدند و درگیر کارهای اجرایی شدند.

افرادی نیز که چون رهبر معظم انقلاب که جامع بودند که به نحوی هم  شارح حضرت امام بودند و هم اینکه ایشان خود امام دیگری هستند که باید کار دیگری در سطح کاری که برای امام می شود، برای خود ایشان صورت بگیرد.

این هاست که سبب می شود که ما آنطور که باید امام را نبینیم و امام به تعبیری سهل و ممتنع می شوند.

- به عنوان کسی که سال هاست روی عرفان حضرت امام کار کرده ام و در جلسات  عمومی  این مباحث را مطرح کردم می بینیم که کسانی که حتی با انقلاب و حتی خود امام خط و ربطی ندارند، وقتی با عرفان امام و عمق نگاه امام مواجه می شوند به سجده می افتد و  احترام  می کنند.

چرا که امام در واقع جمع میان این مسائل ظاهری و کاملاً سطحی روبنایی با مطالب عمیق و زیربنایی به بالاترین حد هستند و مطالب خودشان را به یک روش شگرف و بدیع مطرح کرده اند.

- به نظرم اگر همین حرف های اخلاق و عرفان امام به صورت ساده در فضای رسانه ای و مجامع علمی ما مطرح شود می بینیم که مردم جور دیگری با دین و دینداری مواجه می شوند و نظرشان نسبت به تقید و شریعت متفاوت خواهد شد.

به نظرم گمشده معنوی امروز ما عرفانی است که در همان آداب الصلوه و تفسیر سوره حمد گفته می شود.

اگر ما همین ها را ساده سازی کرده، با ادبیات های مختلف مطرح کنیم و مخاطب سنجی کنیم کاملاً حس خواهیم کرد که فردای عرضه این مباحث با دیروزش متفاوت خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: عرفان - امام - امام خمینی - خبرگزاری - خبرگزاری مهر - خمینی - استاد حوزه - پژوهشگر - محورهای - احترام - مسیحیت - گرفتار - انقلاب - معرفی - جامعه - معنوی - تفسیر - امینی - گزارش - احساس - ادامه - مصطفی - رسانه - گمشده - امروز - استاد - وظیفه - شیعی - شوند - گروه

آخرین اخبار سرویس:
شورای شهر سلطانیه از رسمیت افتاد/ شهردار ساکن نیست، چون سلطانیه مدرسه تیزهوشان ندارد!

اعلام مخالفت رسمی نمایندگان با الحاق 3 روستا به شهر همدان

هاشمی: از تهرانی ها به دلیل حادثه کلینیک سینا مهر باید عذرخواهی کنیم

مرگ مرموز 275 فیل در آفریقا/ دلیل مرگ دسته جمعی حیوانات چیست؟

راه اندازی خبر استانی ساعت 11 در رادیو البرز

متن قرارداد با چین را به مجلس بدهید تا به سرنوشت برجام دچار نشود

استان البرز با کمبود تخت های بیمارستانی مواجه است

سنتی بودن ماشین آلات ابرچالش صنعت کشور است/ 5 هزار ارز دولتی برای واردات کالا اختصاص داده شد اما کالایی وارد نشد

ساختمانهای ناایمن پایتخت معرفی می شوند

بابرگزارکنندگان تجمعات برخورد قضایی خواهد شد

آمریکا در پی ناکامی از فروپاشی اقتصاد ایران، دوباره برای مذاکره چراغ سبز نشان می دهد/ مردم سهام عدالت خود را نفروشند

تبریک رییس جمهور به مناسبت سالروز استقلال الجزایر

تشکیل کارگروه تخصصی ویژه بررسی مشکلات اتباع بیگانه

پنج محور اساسی طرح معماری جدید در حوزه وحدت وتقریب

جدول برنامه های سیمای مرکز فارس روز یکشنبه 15 تیر 99

کوهساری: احیای روحیه جهادی باید در اولویت مجلس یازدهم باشد

ابعاد حادثه آتش سوزی کلینیک سینا بررسی شود

توضیح ظریف درباره توافق استراتژیک 25 ساله ایران و چین (فیلم)

فراهانی: 20 هزار ساختمان در تهران اخطار ایمنی دریافت کردند/ بی توجهی مالک کلینیک اطهر به 4 تذکر آتش نشانی

مدیرکل بانوان و خانواده استاندار یزد: خانواده کانون مدیریت رفتارهای اجتماعی نسبت به ویروس کرونا قرار گیرد

مجلس از فعالیت واحدهایی که تذکر ایمنی گرفته اند جلوگیری کند

کودکان بالای 2 سال حتما ماسک بزنند

پروژه مطالعاتی چاه های ژرف سیستان حرکتی جهادی و افتخارآفرین است

پایان جلسه علنی مجلس

حال بد شهر تهران از نظر ایمنی

استاندارمازندران با حضور در بیت شهید مدافع حرم؛ علی جمشیدی با والدین آن شهید والامقام دیدار و گفتگو کرد

رییس جمهور تصمیات مناسبی در حوزه امنیت غذایی اتخاذ کند

شناسایی 205 اثر و محوطه تاریخی در کرمان/ کوهبنان یکی از مراکز تولید توتیا و کریدور عبور انسان به آسیا

انتخاب 9 رأی به عنوان آرای برتر

موکلم چاره ای جز اخذ تسهیلات نداشته است

چگونه با سرمایه شناختی سرانه ملی مغزهای برتر را افزایش دهیم؟

هفتمین استاندارد بین المللی در حوزه نانو به ایران تعلق گرفت

جلسه علنی مجلس ـ 15 تیر ماه

جلسه علنی مجلس ـ 15 تیر ماه

تاب آوری مردم در مقابل تحریم های ظالمانه ضربه بر سیاست های خصمانه آمریکا است

اگر قانون مشکل داشت چرا گزارش ندادید؟

276 نفر در آزمون ملی دندانپزشکی ثبت نام کردند

شهید سلیمانی باشکوه زیست، باشکوه رفت و باشکوه خواهد ماند

شما چه برخوردی می کردید؟

کودکان بالای 2 سال حتما ماسک بزنند

واکنش شهردار تهران به ممانعت از حضورش در هیئت دولت

شما چه برخوردی می کردید؟

از امروز استفاده از ماسک در اماکن عمومی اجباری است

فیلم/ ظریف: به من ذلیل گفتید، در حالی که رهبری مرا شجاع خطاب کردند

کاهش پیام های137 با اجرای طرح پیمایش محلات منطقه9

عروس امام خمینی مبتلا به کرونا شد /پست اینستاگرامی پسر سیدحسن خمینی

طرح سئوال از رییس جمهور، امروز 15 تیر تقدیم هیأت رییسه مجلس شد

رپر مشهور آمریکایی در سودای ریاست جمهوری

دولت یارانه سلامت برای شهروندان ارائه کند/ چرا در تاخیر پرداخت حقوق کارگر و کارمند بی تفاوتی هستیم؟

فیلم/ ظریف: من هیچ گاه مسائل داخلی را به خارج نبردم/ هرچه گفتم مقام معظم رهبری شنیدند

تماس طبری با بزپرس برای مختومه شدن پرونده دانیال زاده

واکسن کرونا شاید به زمستان برسد

نشریه رایحه | اسوه مجاهدت در تعلیم و تبلیغ، شیخ غلامرضا دهشت

تاریخ،تفسیر بی رحمانه آمریکا از حقوق بشر را فراموش نخواهد کرد

واکنش حناچی به شائبه ها درباره شرکت نکردن در هیات دولت

توسعه روابط تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا

رونمایی از فراخوان دومین جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی باحضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

در مبارزه با کرونا از تمام توان موجود در سپاه بهره می بریم

جهانگیری: اقدامات دولت مثبت و قابل دفاع است

پویایی در جهت رسیدن به هدف مهم ترین ویژگی جامعه منتظر است

درباره حادثه کلینیک سینا باید به مردم پاسخگو باشیم

جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی پایان یافت/ جلسه بعدی صبح چهارشنبه

طرح سوال از «روحانی» چهارشنبه اعلام وصول می شود/ 125 نماینده امضا کرده اند

رپر آمریکایی خواهان ریاست جمهوری است!

جزییات فاصله گذاری اجتماعی در قطار/ اجباری شدن ماسک در صورت ابلاغ

تولید حداکثری، مصرف اعتدالی و انفاق؛ سه اصل مهم در زندگی اهل بیت(ع)

تازه ترین اثر علی اکبر فرهنگی رونمایی می شود

مهدی رسولی با شعر جواب موسوی خویینی ها را داد +فیلم

تمدید عدم اخذ گواهی ماده 186 جهت صدور پروانه کسب تا پایان شهریور

گرانی و اوضاع نابسامان بازار سفر مردم را بر می چیند/ مسئولان انقلابی چاره اندیشی کنند

با این سه کار کرونا را از خود دور کنید

همه دنیا از گسترش فضای مجازی استقبال می کنند، شما دنبال فیلترش هستید؟

ابعاد حادثه آتش سوزی کلینیک سینااطهر بررسی شود

دشمنان توطئه های خود را در قالب جنگ نرم پیش می برند

دادگستری استان مرکزی قاطعانه با هرگونه فسادی برخورد می کند

استاندار خراسان شمالی: تخصیص اعتبارات سفر دولت به استان قطعی است

باید از لابی گری در تعیین عوارض گمرکی پرهیز شود

8 نفر از گروه های پزشکی به دلیل حادثه کلینیک سینا مهر در بازداشت هستند

فیلم | حکایت درخواست ملاقات پادشاه عربستان از آیت الله بروجردی

تجمع اعتراضی پاکبانان شهرداری تبریز

نقدعلی، پاسخگویی روحانی و ظریف را خواستار شد

همچنان درجلسات هیات دولت حضور پیدا می کنم/ معرفی ساختمان های نا ایمن می تواند باعث هراس عمومی شود

انتقاد تند روزنامه جمهوری اسلامی از قائم مقام صداوسیما | آقایان تا چه زمانی باید از ریسمان سیاه و سفید هم بترسند؟

جزییات فاصله گذاری اجتماعی در قطار/ اجباری شدن ماسک در صورت ابلاغ

مأموریت پدافند هوایی در زمان جنگ و صلح تفاوتی ندارد و توقف ناپذیر است

مهدی رسولی با شعر جواب موسوی خویینی ها را داد

وضعیت قرمز کرونا در بعضی شهرستان های همدان

برگزاری مراسم عزا و عروسی در تمام نقاط استان زنجان ممنوع است

روبات ها با همه گیری کرونا مقابله می کنند

واکنش ملتمسانه به اروپا و آمریکا زیبنده کشور نیست

جزییات برنامه های اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان تشریح شد

فرهنگی در واکنش به نامه موسوی خویینی ها: به جای نعل وارونه زدن پاسخگو باشید

مجلس قانونگذاری در حوزه های مختلف ICT را پیگیری می کند

ذوالنور: مخالف دیپلماسی فعال و تعامل با دنیا نیستیم

نسبت صداوسیما با واقعیت های تلخ امروز چیست؟/نفوذ با ظاهر انقلابی!

مطالبات کارگران شهرداری های خراسان جنوبی پرداخت شد

رفتار سه گانه مردم در برابر کرونا

دادگاه رسیدگی به اتهامات طبری / وکیل دانیال زاده: موکلم چاره ای جز اخذ تسهیلات بانک ملی نداشته

اعلام فراخوان دومین کنگره ملی شعر امام حسن(ع) در البرز

شناسایی 205 اثر و محوطه تاریخی در کرمان/ کوهبنان یکی از مراکز تولید توتیا و کریدور عبور انسان به آسیا

عرفان امام تحول آفرین است

عرفان امام تحول آفرین است