مطالب مرتبط:
فیلم | نقش رییس کل بانک مرکزی در خواندن خبر رحلت امام(ره) | خاطرات جالب حیاتی از 14 خرداد 68
آقای ترامپ! بحران مینیاپولیس بزرگ تر از کروناست
بهترین زمان برای برگزاری لیگ برتر، مرداد و شهریورماه است/ کشتی گیران باید مدیریت بحران داشته باشند
یورو نیوز: دبی در خطر بحران بدهی ها؛ پروژه های رویایی آل مکتوم بی پول شدند
نقش پررنگ یک بازیکن در صدرنشینی پرسپولیس
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 13:302020-06-03سياسي

نقش پژوهشگران و دانشمندان در طول یک بحران


نقش پژوهشگران و دانشمندان در طول یک بحران نمونه های فراوانی وجود دارد که نشان می دهد علم (اعم از رشته های مختلف علوم زیستی، فیزیکی، اجتماعی، - نمونه های فراوانی وجود دارد که نشان می دهد علم (اعم از رشته های مختلف علوم زیستی، فیزیکی، اجتماعی، رفتاری، فرهنگی، مهندسی و پزشکی) نقش مهمی در پاسخ به بحران های مختلف ایفا کرده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان"، به نظر شما پژوهشگران و دانشمندان در طول یک بحران چه نقشی ایفا می کنند؟ برای تقریب به ذهن، همین بحران کرونایی در جهان را ملاحظه کنید.

آیا این قشر از جامعه هم صرفا در خانه مانده و کار های عقب افتاده خودشان را تکمیل می کنند یا به طور فعال برای مواجهه با بحران وارد می شوند؟ البته در بحرانی مثل کرونا، برخی از رشته های علمی مثل علوم پزشکی که در صف مقدم مواجهه با بحران قرار دارند تکلیفشان مشخص است و محل بحث اصلی رشته های دیگر مثل علوم انسانی و اجتماعی هستند.

برای پاسخ به این سؤال، به ارائه بخشی از پروژه چهره عمومی علم که توسط آکادمی هنر ها و علوم آمریکا [1]انجام شده است می پردازیم.

تمرکز اصلی این پروژه روی جنبه های مختلف روابط پیچیده و در حال رشد دانشمندان و عامّه مردم است.

در اصل به دنبال فهم چگونگی شکل گیری اعتماد به علم و گرایش های عمومی به دانشمندان است و از سویی دیگر در پی پاسخ به این سؤال است که چگونه علم می تواند در تصمیم گیری های فردی و نهادی به خوبی به کار گرفته شود.

یکی از خروجی های این پروژه ادراک های علم در آمریکا [2]است که در سال 2018 منتشر شده است و به دنبال پاسخ به این سؤال است که نگاه آمریکایی ها به علم، دانشمندان و اثر پژوهش علمی چگونه است؟.

خروجی دیگر این پروژه که در سال 2019 تولید شده است، گزارشی تحت عنوان علم در هنگام بحران: بهترین اقدامات، نیاز های پژوهشی و اولویت های خط مشی [3]است.

در ادامه بخش هایی از این خروجی را ارائه خواهیم کرد.

این گزارش تحلیلی در 32 صفحه تنظیم شده است.

ریتا کُلول و گّری مایکلز در این گزارش مختصر و مفید به این سؤال پاسخ داده اند که چگونه می توان کاربست علم در طول بحران را بهبود بخشید؟ یا به عبارت دیگر چه تغییراتی نیاز است تا دانشمندان نسبت به سهم یاری در فهم و حل بحران توانمند شوند؟ آن ها در این تحلیل به فوری ترین نیاز های مربوط به فعالیت علم در هنگام بحران پرداخته اند که شامل مسیر های جدید پژوهشی، تغییرات رویه ای و اصلاحات خط مشی ای هستند؛ بنابراین سه بخش اصلی این گزارش عبارتند از: بهترین اقدامات در حال ظهور برای علم در هنگام بحران، نیاز های پژوهشی برای بهسازی علم در هنگام بحران و توصیه های خط مشی برای بهبود علم در هنگام بحران.

در هریک از این بخش های سه گانه توصیه هایی طرح کرده اند که در ادامه پس از بیان نکاتی از مقدمه این گزارش، به طور خلاصه ارائه خواهیم کرد.

آنگونه که در مقدمه این گزارش آمده است، نمونه های فراوانی وجود دارد که نشان می دهد علم (اعم از رشته های مختلف علوم زیستی، فیزیکی، اجتماعی، رفتاری، فرهنگی، مهندسی و پزشکی) نقش مهمی در پاسخ به بحران های مختلف ایفا کرده است.

مثلا وقتی در سال 2016 ویروس زیکا سلامت شهروندان آمریکایی را تهدید می کرد، متخصصان از حوزه-رشته های مختلف علمی گرد هم آمدند تا اثرات محیطی و انسانی- بهداشتی آن را بسنجند و مداخله های مختلفی را توسعه دهند.

پروتکل ها و مقیاس های زمانی انجام پژوهش در زمان بحران برای دانشمندانی که در پاسخ به یک بحران خدمت می کنند با زمان های عادی فعالیت علمی متفاوت است.

مثلا پژوهش علمی به وسیله نشر در نشریات مرور شده توسط همتایان که نشان از موفقیت آن است، سنجیده می شوند، ولی در مقابل، علمی که به پشتیبانی از مدیریت بحران آمده است، سریع، قطعی و معمولا مبتنی بر اطلاعات محدود است؛ لذا موفقیت آن با زندگی های حفظ شده، جراحت های کاهش یافته، خدمات زیرساختی و اکوسیستمی ترمیم یافته، سرعت بهبود و ایجاد ابزار های کاهشی برای بحران های آینده سنجیده می شود.

بحران های مخلتف آب و هوایی، فناورانه، سلامت عمومی که هزینه های بسیار هنگفتی را بر دولت ها متحمل می کنند ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی و سیستم های محیطی را تحت تأثیر قرار می دهند.

هرچه پیچیدگی وقایع بحرانی زیادتر بشود، علوم میان رشته ای در حین بحران اهمیت فزاینده ای می یابد و دانشمندان با چالش های جدیدی در حل مسئله، انتقال نتایج و همکاری با مدیران بحران و تصمیم گیران روبرو خواهند شد.

دانشمندان، مدیران بحران، خط مشی گذران و کارکنان آن ها باید انعطاف پذیر عمل کنند، هر دو دسته صدا های جدید و باتجربه را از پس زمینه ها و رشته های مختلف بشنوند و خلاقیت در معرفی راه حل ها و مداخله های ممکن را با سرعت تمام تشویق کنند.

علم در دهه های اخیر نقش مهمی را در بحران ها بازی کرده است و قلمرو کار آن بسیار گسترده است.

برای مثال به چندین مورد اشاره می شود: دفتر خدمات استراتژیک [4]دانشمندان و مهندسان نوآموز را در طول جنگ جهانی دوم به کار گرفت تا تخصص هایی مهیا کنند و تلاش های جاسوسی را پشتیبانی کنند.

هماهنگ کننده های پشتیبانی علمی اداره ملی جوی و اقیانوسی [5]به عنوان متخصصان فنی برای پاسخ به مشکل پخش نفت و آلاینده های شیمیایی در آب های آمریکا خدمت می کنند.

در بخش سلامت عمومی، انجمن های ملی سلامت [6]یک برنامه واکنش پژوهشی به بحران [7]شروع کرده است تا یک نظام پژوهشی بحران ایجاد کند که شامل ابزار های هماهنگ گردآوری داده های پژوهشی بحران سلامت محیطی و یک شبکه پاسخگو های پژوهشی آموزش دیده هستند.

مرکز کنترل و پیشگری بیماری ها [8]تیم های واکنش سریع جهانی ایجاد کرده است که در رویارویی با بحران های سلامت عمومی جهانی مشورت های علمی و فنی می دهند.

بخش داخلی [9]یک گروه علوم استراتژیک [10]ایجاد کرده است که از مدل قبلی OSS نمونه گیری شده است و در مواقع بحرانی تخمین های علمی بین رشته ای برای رهبران DOI فراهم می کند.

برای مثال در دانشگاه ها نیز پروژه مشارکت های علمی با رهبری استنفورد در توانمندسازی واکنش سریع [11]روابط بین دانشمندان دانشگاهی و مسئولان دولتی در هنگام بروز مشکل پخش نفت در اقیانوس ها را مورد تحلیل قرار داده است و راه حل هایی را برای بهبود این هماهنگی در بحران های آینده پیشهاد کرده است.

این موارد نشانگر ایفای نقش دانشمندان و علم در هنگامه بحران ها است.

پدیدار شدن بهترین اقدامات برای علم در هنگام بحران بهترین اقدامات می توانند قابلیت های “آمادگی مأموریت” را ارتقاء دهند و فرآیند های به کارگیری علم در هنگام بحران را ساده و مؤثر کنند.

این ها شامل بهترین اقدامات برای تأمین مالی، استخدام، اجرا، تحلیل، ارتباط و آرشیو یافته های علم شوند.

چنین اقداماتی باید طیف وسیعی از رشته های علمی و سازمان های حرفه ای را منعکس کنند، استاندار های اخلاقی پذیرفته شده را رعایت کنند و حامی حقوق افراد و اجتماعات آسیب دیده باشد.

توصیه هایی برای بهبود بهترین اقدامات ارائه شده است که از قرار زیر هستند: – باید دفاتر دولت فدرال، ایالتی و محلی، منابع مالی اورژانسی برای علم در هنگام بحران داشته باشند.

– باید مسئولان بحران و اجتماعات علمی آموزش مشترک و روابط دسترسی پیدا کردن/ آموزش را گسترش دهند.

– در شروع بحران باید یک بخش مدیریت مرکزی ایجاد شده و در گردآوری، منتشر کردن و هماهنگی اطلاعات علمی مربوطه فعال باشد.

نیاز های پژوهشی برای بهبود علم در هنگام بحران علم در هنگام بحران باید دائما در حال تکامل باشد تا فناوری های جدید، روش ها، داده ها و اطلاعات را به همدیگر متصل کند تا تولید دانش مفید را بهبود بخشد.

پشتیبانی از این فرآیند نیازمند یک دستور پژوهشی بین رشته ای است که هر دو دسته سؤالات بنیادین و کاربردی مربوط به علم در هنگام بحران را به حساب می آورند.

این دستور پژوهشی می تواند و باید توسط بخش های دانشگاهی، عمومی، خصوصی و غیر دولتی اجرا شوند.

توصیه هایی برای یک دستور پژوهشی نیز ارائه شده است که در ادامه ذکر می شوند: – ساختن اطلاعات پایه برای علم در هنگام بحران– فهم پیامد های در حال جریان برای مستند کردن و پیش بینی پیچیدگی بحران های اجتماعی و محیطی و همچنین برای بهبود استراتژی های واکنش و بازسازی.

– استفاده از روش های مختلف برای اشاره به نظرات، داده ها و نتایج علمی مختلف و واگرا در هنگام بحران و استفاده از روش های مناسب برای ترکیب یافته های مختلف علمی.

– ارتباط علمی در هنگام بحران.

این ارتباط و ارائه یا تحویل اطلاعات علمی به تصمیم گیران، رسانه ها، عامه مردم در هنگام یک بحران می تواند اثرات خوبی در وضعیت مردم داشته باشد.

– ارزیابی چگونگی ساخت تصمیمات مبتنی بر علم.

چه اطلاعاتی برای تصمیم گیری نیاز است؟ این اطلاعات چگونه برای گرفتن تصمیمات به کار گرفته می شوند؟– استفاده از کلان داده ها برای پشتیبانی از علم در هنگام بحران.

توصیه های خط مشی ای برای بهسازی علم در هنگام بحران تغییرات در خط مشی های دولتی می تواند در دسترسی و استفاده از داده های علمی، نقش علم در تصمیم گیری و همچنین واکنش به بحران را بهبود بخشد.

علاوه بر تغییراتی در خط مشی های دولتی، خط مشی های حاکم بر نهاد های دانشگاهی، محافل کاری، سازمان های غیردولتی و بخش خصوصی نیز نیازمند تغییر هستند.

برخی توصیه های خط مشی برای بهسازی علم در هنگام بحران از قرار زیر هستند: – دولت های ایالتی باید یک پُست مقام ارشد علم ایجاد کنند تا علم را در مواقع بحران تسهیل کند.

– منتشرکنندگان مجلات و کتاب های علمی باید خط مشی هایی را برای بهبود دسترسی پذیری به اطلاعات علمی در هنگام بحران، ایجاد و اجرایی سازند.

– اجتماع علمی باید یک دستورالعمل اقدام ایجاد کند که ناظر به اقدامات اخلاقی و حرفه ای باشد که دانشمندان در هنگام بحران به کار می گیرند.

– دفاتر دولت فدرال و نهاد های دانشگاهی باید محدودیت های اداری مربوط به تشریک مساعی، تسهیم اطلاعات و گردآوری داده ها را تسهیل یا تسریع کنند تا علم در هنگام بحران را اثربخش تر کنند.

منبع: مرکز رشد دانشگاه امام صادق(ع) انتهای پیام/
کلید واژه ها: بحران - پژوهشگران - دانشمندان - طول یک - باشگاه خبرنگاران - مختلف - فراوانی - رشته - علوم - پزشکی - نمونه - علوم پزشکی - خبرنگاران - نشان - کرونایی - باشگاه - مهندسی - بحرانی - جامعه - تکمیل - تقریب - قرار - فعال - مقدم - پاسخ - جهان - علمی - خانه

آخرین اخبار سرویس:
ممنوعیت برپایی مراسم عزا وعروسی درمساجد وتالارها/ 3100 بیمارکرونای بستری دربیمارستان های تهران

انتقاد نماینده بافت، رابر و ارزوییه از پروژه های نیمه تمام 18 ساله در منطقه

3200 خادم یار رضوی در استان قم فعالیت می کنند

کتاب حجره شماره دو روایتی از تاریخ انقلاب و دفاع مقدس شهر مقدس قم منتشر می شود

همکاری های مشترک جمعیت هلال احمر و هوانیروز سپاه

برپایی نمایشگاه شهدای مسجد گوهرشاد در حرم مطهر رضوی

رعایت حجاب و عفاف به مطالبه عمومی در جامعه تبدیل شود

172 مرکز مثبت زندگی بهزیستی در استان فارس افتتاح می شود

حوزه نیازمند تربیت طلاب هنرمند است/کل بودجه ما در حوزه های علمیه کشور 400 میلیون تومان نیست

گفتگویی تلویزیونی روح الله زم با برنامه بدون تعارف اخبار سیما

گزینش 11000 خادمیار مازندرانی انجام شد

حقوق بازنشستگان کشوری 90 درصد شاغلان برآورد شده است

برگزاری دوره«آمادگی و مقابله با حوادث طبیعی»برای کارکنان دستگاهها

هاشمی سال 50 می گفت نسلی بهتر از بچه های مجاهدین خلق نمی شناسم

سورنا ستاری به کمیسیون صنایع و معادن مجلس می رود

نخستین دیدار نمایندگان مجلس یازدهم با مقام معظم رهبری

بیلبوردها و بنرهای بزرگ استفاده از ماسک در سطح شهر نصب می شود

برگزاری همایش های اداری ممنوع شد

دیدار نمایندگان با رهبر انقلاب به صورت ویدئو کنفرانس

توجه به فرهنگ بزرگترین سرمایه هر کشور برای رسیدن به موفقیت است

لایحه تشکیل سازمان مهاجرت در دستور کار هیئت وزیران

لایحه تشکیل سازمان ملی مهاجرت برای تصویب در دستورکار هیئت دولت قرار گرفت

درس هایی که آنجلینا جولی از دخترش آموخت

بازدید مسئولان دستگاه قضا از 2واحد تولیدی نیمه فعال گیلان + آلبوم

فارس در آستانه هشدار قرار گرفته است

هرگونه جشنواره و تجمعات بالای 10 نفر در تهران تعلیق گردد

کلیپ انتخاباتی احمدی نژاد به بهانه صحبت از موسیقی

برگزاری عروسی و عزا در تالارها و مساجد ممنوع شد

خواهر محمد امامی: می خواهم حرف بزنم!

فیلم| کارگاه راه سازی بردسکن که فقط روز بازدید مدیرکل فعال بود!

کشف نخستین وقفنامه سنگی در همدان

با وضعیت موجود کرونا، اجرای طرح ترافیک در تهران ادامه دارد؟

6200 پروژه اشتغالزایی مددجویان در مازندران اجرا شد

عروسی، عزا و سمینار ممنوع

فرمانداران از برگزاری عروسی ها و مراسم ترحیم جلوگیری کنند

ادعای رسانه های بیگانه پوچ از آب درآمد/ آرامش کامل در گچساران حاکم است/ تکذیب هرگونه ناامنی در شهرستان

کشف نخستین وقفنامه سنگی در همدان

ماموریت بیمارستان صحرایی شهیدمحلاتی در مهاباد پایان یافت

برگزاری جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام با رعایت پروتکل های بهداشتی

نباید فقط با زور و تهدید دختران و زنان را وادار به رعایت حجاب کنیم

تسهیل خدمات کنسولی و تکریم هموطنان مقیم انگلستان

تعیین تکلیف اراضی مشکل دار شهر الوند

روسیه در فکر جایگزینی چابهار با کانال سوئز

عکس/ «علیرضا خمسه» درکنار 4 خواهر و 5 برادرش

ادعای احمدی نژاد درباره گشت ارشاد

ممنوعیت مراسم در مساجد و تالار های تهران

پاسخ مدیرعامل سابق صندوق بازنشستگی به بیانیه اخیر دیوان محاسبات

برنامه دیدار رهبری و نمایندگان مجلس به صورت مجازی

طرح مجلس برای عدم اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی آماده شد

حال نماینده مردم ارومیه در مجلس خوب است

شعبه ویژه تخلفات و جرایم بهداشتی در هرمزگان راه اندازی می شود

نشست حجاب و عفاف؛ سمبل عزت و کرامت در فضای مجازی برگزار می شود

فارس در آستانه هشدار قرار گرفته است

استانداری ها در حوزه طرح اقدام ملی مسکن جدی تر ورود کنند

دستور کار جلسات علنی مجلس در هفته جاری اعلام شد

دباره تاریخچه پادکست و تب پادکست های فارسی

ترور دوباره شهید حاج قاسم سلیمانی این بار در فضای مجازی +عکس

ممنوعیت مراسم در مساجد و تالار های تهران

قرارداد 25 ساله با چین در مجلس بررسی می شود

کارشناش ارشاد بوشهر: بازنگری نحوه اجرای قانون منع استفاده از واژه های بیگانه ضروری است

انصراف اعتراضی میرسلیم از رقابت بر سر کرسی ریاست کمیسیون اصل 90 /رفتار هیات رییسه توهین آمیز بود

علم الهدی: مردم رابه گلوله بستند و پیکرها را بدون تحویل به خانواده درگودال ریختند

حجاب یکی از مولفه های مهم تحکیم خانواده است

ظرفیت های اقتصادی برخی زنان قزوین بیشتر از مردان است

جزییات شیوه نامه بهداشتی برگزاری تورهای آشناسازی

مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران: اقامه نماز جماعت ادامه می یابد

ظرفیت های اقتصادی برخی زنان قزوین بیشتر از مردان است

ترویج فرهنگ عفاف و حجاب باید به فعالیتی هدفمند و مستمر تبدیل شود

اعاده حیثیت از تقی زاده | ابراهیم توفیق

لزوم مشارکت بیشتر استانداری ها در حوزه طرح اقدام ملی مسکن

تبیین ضرورت حجاب برای نسل جدید باید همراه با رویکرد محبت آمیز باشد

تامین مسکن برای 20 هزار نفر از خانواده های شاهد و ایثارگر

لایحه «تشکیل سازمان ملی مهاجرت» در دستور کار هیئت وزیران قرار گرفت

طرح ساخت 6 میلیون مسکن طی 6 سال

جزییات شیوه نامه بهداشتی برگزاری تورهای آشناسازی

آزمون ستیز و گریز مجلس و دولت

ضرورت مشارکت دادگستری در سرعت بخشیدن به آزادسازی محور سردار سلیمانی

ادامه اقامه نماز جماعت در مساجد

خدایا این درد را به کی بگم؟

عصبانیت وزیر احمدی نژاد از نامه نگاری احمدی نژاد / نظر محمد هاشمی درباره مقایسه روحانی با بنی صدر / عبدالله نوری جایگزین عارف می شود؟ / پشت صحنه استیضاح روحانی کیست؟

توقف صندوق ETF دوم و سوم صحت دارد؟

طالقانی: کرونا را جدی نمی گرفتم

زمان شروع سال تحصیلی جدید دانشگاه ها مشخص شد

ممنوعیت مراسم در مساجد و تالار های تهران

دلنوشته علی ربیعی و دلنشینی شعر شاملو

نشست حجاب و عفاف؛ سمبل عزت و کرامت در فضای مجازی برگزار می شود

استقبال باشکوه از سرهای شهدایی که در موزه های فرانسه بودند

مصباحی مقدم: قرارداد با چین محصول پیام رهبری بود

مراسم عزاداری امام حسین(ع) در مشهد برگزار می شود؟

لله کرم: سیدحسن، نامزد اصلاح طلبان است

نشست حجاب و عفاف؛ سمبل عزت و کرامت در فضای مجازی برگزار می شود

استاندار: ممنوعیت مراسم در مساجد و تالار های تهران

انصراف اعتراضی میرسلیم از رقابت بر سر کرسی ریاست کمیسیون اصل 90 /رفتار هیات رییسه توهین آمیز بود

تصویب لایحه جنجالی تعدد کانون وکلای ترکیه

اصلاح‫طلبی آنتاگونیست پوپولیسم،

8 توصیه کلیدی رهبر انقلاب درباره رابطه بین دولت و مجلس

برگزیدگان کنگره شعر استانی رسول آفتاب معرفی شدند

برنامه های تابستانی مدرسه علمیه خان یزد بررسی شد

سال 99 اردوگاه باهنر از رهن بانک خارج می شود

8 توصیه کلیدی رهبر انقلاب درباره رابطه بین دولت و مجلس

نقش پژوهشگران و دانشمندان در طول یک بحران

نقش پژوهشگران و دانشمندان در طول یک بحران