مطالب مرتبط:
هفت شاخص الگوی رفتاری امام خمینی از نگاه رهبر انقلاب /تنها راه مقابله با تحریف شخصیت امام چیست؟ /3 باور مهم امام (ره)
هفت شاخص الگوی رفتاری امام خمینی از نگاه رهبر انقلاب /تنها راه مقابله با تحریف شخصیت امام چیست؟ /3 باور مهم امام (ره)
امام و راه امام؛ الگوی رفتاری و جاذبه ها(براساس بیانات رهبر انقلاب از 1395 تا 1398)
یادداشت روزانه رهبر انقلاب از دیدار با امام خمینی(ره) در روز 14 فروردین 1365
پخش زنده سخنرانی رهبر انقلاب در سالروز رحلت «امام خمینی (ره)» از شبکه یک
-235 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 14 خرداد 1399 ساعت 09:002020-06-03سياسي

هفت شاخص الگوی رفتاری امام خمینی از نگاه رهبر انقلاب


حضرت آیت الله خامنه ای هرسال مصادف با رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب بیاناتی را ایراد می کنند که برخی از آن ها را با هم مرور می کنیم.

- رهبر انقلاب در سخنرانی های سالانه خود در سالروز ارتحال امام (ره) مکتب بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را از ابعاد مختلف مورد واکاوی قرار داده و بر ضرورت حفاظت از این مکتب تاکید کرده اند.

در این گزارش محور های سخنرانی 10 سال گذشته رهبر انقلاب را مرور کرده ایم.

هفت شاخص الگوی رفتاری امام حضرت آیت ا.

خامنه ای با تشریح خصوصیات بی بدیل فردی و حکومتی امیرمؤمنان (ع) و شباهت های افتخارآفرین امام راحل عظیم الشأن با این خصوصیات نصرت بخش و عزت آفرین، به تبیین هفت محور اصلی الگوی رفتاری و مدیریتی خمینی کبیر در مواجهه با دشمنان و پیشبرد نظام اسلامی پرداختند و تأکید کردند: بعد از امام بزرگوار، همان راه و الگو را به دقت ادامه داده و خواهیم داد و به فضل الهی و با تکیه بر ایمان، استقامت و هوشیاری ملت و مسؤولان، نقشه کنونی دشمن مبنی بر فشار اقتصادی، فشار روانی و فشار عملی را نیز ناکام خواهیم گذشت.

هفت شاخص اصلی که رهبر انقلاب در ارتباط با الگوی رفتاری امام بیان کردند به این شرح است: برخورد شجاعانه و فعال با دشمنان ، پرهیز از هیجان زدگی ناشی از احساسات و خالی از عقلانیت ، رعایت اولویت ها و تمرکز بر موضوع اصلی ، اعتماد به توانایی های مردم و به ویژه جوانان و خوش بینی به ملت ایران ، بی اعتمادی و بدبینی به دشمن ، اهتمام به همبستگی و اتحاد ملت و مردود دانستن هرگونه دو دستگی و دو قطبی سازی در میان مردم و ایمان کامل به نصرت و وعده الهی.

14 خرداد 1397روحیه و عمل انقلابی، درس بزرگ امامحضرت آیت ا.

خامنه ای برخورداری از روحیه، ذهن و عمل انقلابی را درس بزرگ امام راحل عظیم الشأن توصیف و تاکید کردند: ملت ایران در پرتو اهداف و آرمان های همچنان پرجاذبه امام و هوشیاری در مقابل شیطان بزرگ، راه تحقق اهداف انقلاب را در معنای حقیقی عقلانیت یعنی انقلابیگری ادامه می دهد.

رهبر انقلاب با اشاره به عقب ماندگی موجود در تحقق برخی شعار های امام راحل عظیم الشأن از جمله عدالت اجتماعی و برخی شعار های مبنایی و اصولی امام افزودند: با همت بیشتر، اهداف و آرمان های آن امام به عرش سفر کرده را دنبال خواهیم کرد.

حضرت آیت ا.

خامنه ای قدرت بسیج کنندگی انقلاب را نعمتی بسیار بزرگ خواندند و با اشاره به نیاز واقعی امروز و آینده کشور به این قدرت عظیم افزودند: هیچ پیشرانی به عظمت و قدرت انقلاب و شعار های پرجاذبه امام وجود ندارد و مسؤولان و فعالان سیاسی به هیچ دلیلی نباید از این قدرت تعیین کننده غفلت کنند.

ایشان با اشاره به ادامه توطئه های پیچیده دشمنان خاطرنشان کردند: به فضل الهی، انقلاب و آرمان های پرجاذبه امام همچنان قادر است جوانان و انسان های با عزم و اراده را به میدان بیاورد، به حرکت وا دارد و پیش ببرد و این، مهم ترین عامل شکست توطئه های دشمنان است.

14 خرداد1396ضرورت مقابله با تحریف شخصیت امامحضرت آیت ا.

خامنه ای، مکتب امام خمینی را نقشه راه پر امید ملت ایران خواندند و با اشاره به ضرورت مقابله با تحریف شخصیت امام، تاکید کردند: بازخوانی اصول مستند مکتب امام، تنها راه مقابله با تحریف شخصیت آن بزرگوار است، اصولی مانند اثبات اسلام ناب محمدی و نفی اسلام آمریکایی، اعتماد به صدق وعده الهی و بی اعتمادی به مستکبران، اعتماد به اراده و نیروی مردم و مخالفت با تمرکز های دولتی، حمایت جدی از محرومان و مخالفت با اشرافی گری، حمایت از مظلومان جهان و مخالفت صریح و بی ملاحظه با قلدران بین المللی، استقلال و رد سلطه پذیری و تاکید بر وحدت ملی.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: از دیدگاه امام (ره) اسلام ناب، اسلام مبتنی بر کتاب و سنت است که با دیدگاهی روشن و متناسب با شرایط زمان و مکان، شناخت نیاز های بالفعل جوامع اسلامی و بشر و در نظر گرفتن روش های دشمن با استفاده از شیوه و متد علمی جا افتاده و تکمیل شده در حوزه های علمیه به دست می آید.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: در مکتب فکری امام (ره)، اسلام آخوند های درباری و اسلام داعشی از یک طرف و اسلام بی تفاوت در برابر جنایت های رژیم صهیونیستی و آمریکا و چشم دوخته به قدرت های بزرگ از طرف دیگر، هر دو به یک نقطه می رسند و هر دو مردود هستند.

حضرت آیت ا.

خامنه ای خاطر نشان کردند: کسی که خود را پیرو امام (ره) می داند باید با اسلام متحجر و اسلام سکولار مرزبندی داشته باشد.

14 خرداد 94امام، برجسته ترین شاخص انقلاب رهبر انقلاب، امام را برجسته ترین شاخص انقلاب خواندند و با تاکید بر اینکه امام منهای خط امام، امامی بی هویت است، افزودند: تکیه همیشگی بر اسلام ناب محمدی، جاذبه و دافعه در دایره مکتب اسلام، یقین به وعده های الهی، محاسبات معنوی و تقوا، نگاه جهانی به انقلاب اسلامی، تکیه بر مردم و توجه به حال فعلی افراد هنگام هرگونه قضاوت، از جمله شاخص های اصلی خط امام است که باید به طور صحیح تبیین شود و مورد توجه مستمر قرار داشته باشد.

حضرت آیت ا.

خامنه ای تأکید کردند در انقلاب اسلامی ایران، مهم ترین و اصلی ترین شاخص، امام و خط امام است که در رفتار، گفتار و وصیت نامه امام بزرگوار (ره) تجلی یافته است.

حضرت آیت ا.

خامنه ای با اشاره به ضرورت تبیین صحیح شاخص های امام و عدم فراموشی یا پنهان ماندن آن ها افزودند: تبیین بد دیدگاه ها و نظریات امام (ره) یا فراموشی آن ها همانند از کار افتادن قطب نمایی است که قرار بوده جهت صحیح را نشان دهد.

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر این که مواضع و دیدگاه های امام خمینی (ره) باید کاملا صریح و روشن تببین شود، خاطر نشان کردند: شخصیت و هویت امام نیز به همین مواضع صریح و قاطعانه ایشان است که دنیا را به لرزه درآورد و ملت ها را بیدار کرد.

14 خرداد 89تلاش هوشیارانه در احیای روح عزت ملی رهبر انقلاب، امام راحل را پدر ملت و مظهر مهربانی، اقتدار و صلابت خواندند و با اشاره به تلاش هوشیارانه امام در احیای روح عزت ملی و استحکام ساختار درونی ملت افزودند: ملت تاریخ ساز ایران با تکیه بر همین عوامل، الگویی موفق از ایران اسلامی و پیشرفت در خارج از حوزه نفوذ سلطه گران جهانی را به ملت ها ارائه داده و زورگویان جهانی را به وحشت انداخته است که همین مسیر درخشان تارسیدن به قله های پیشرفت وناامید شدن قطعی دشمنان ادامه خواهد یافت و بدون تردید آینده برای ملت های مسلمان و ملت ایران، بهتر از گذشته خواهد بود.

ایشان همچنین امام راحل را پدر جنبش اسلامی امروز در دنیای اسلام خواندند و افزودند: یکی از خطوط اصلی در سیره و منش امام خمینی (ره) دمیدن روح عزت ملی در کشور و زنده کردن ملت است.

14 خرداد 91ابعاد اصلی مکتب امام رهبر معظم انقلاب اسلامی، با تبیین ویژگی های بیداری اسلامی ملت های منطقه به عنوان تحقق پیش بینی مبارک امام، معنای حقیقی ارادت عمیق و ستایش برانگیز ملت را به امام راحل عظیم الشان، پذیرش و پایبندی ملی به مکتب و راه آن بزرگوار خواندند و با تبیین معنویت، عقلانیت و عدالت ، به عنوان ابعاد اصلی مکتب منسجم و چندبعدی امام تاکید کردند: برکت وفاداری به این میراث گرانقدر امام خمینی، عزت، پیشرفت و تعالی همچون گذشته نصیب ملت ایران خواهد بود.

حضرت آیت ا.

خامنه ای، مکتب امام را، راهنمای نظری و عملی مردم و مسوولان دانستند و خاطرنشان کردند: مکتب امام یک بسته کامل و دارای ابعاد مختلفی است که باید این ابعاد را، باهم و به موازات هم، مورد توجه و عمل قرارداد تا در مسیر پیمودن راه امام، انحراف و خطایی ایجاد نشود.

14 خرداد 90،2 پایه اصلی مکتب امامحضرت آیت ا.

خامنه ای با ریشه یابی و تبیین علت اشتیاق و کنجکاوی روزافزون ملت ها به شناخت پدیده پرقدرت و رو به پیشرفت جمهوری اسلامی، شریعت اسلامی و مردم سالاری برخاسته از این شریعت را دو پایه اصلی مکتب امام خمینی خواندند و با تأکید بر وفاداری ملت و مسؤولان به این نسخه سیاسی - مدنی نوین افزودند: مزاحمت و سنگ اندازی های آمریکا و کمرنگ شدن روحیه و جهتگیری نهضت امام بزرگوار، دو چالش اساسی است که ملت ایران با شناخت و غلبه بر آنها، راه پر افتخار و سعادت بخش امام راحل عظیم الشأن را ادامه خواهد داد.

ایشان، جاذبه روزافزون امام خمینی و جمهوری اسلامی را در افکار عمومی ملت ها به ویژه ملت های مسلمان، واقعیتی مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: 25 سال پس از رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی، قشر های مختلف به ویژه جوانان و فرزانگان دنیای اسلام کنجکاوانه و مشتاقانه به دنبال آگاهی بیشتر از پدیده مردم سالاری دینی، نظریه ولایت فقیه و دیگر مسائل انقلاب اسلامی هستند.

14 خرداد 93،3 باور مهم امام حضرت آیت ا.

خامنه ای، باور امام به خدا، مردم و خود را زمینه ساز پیروزی، تداوم و پیشرفت مقتدرانه انقلاب اسلامی خواندند و تاکید کردند: باور به خدا، باور به مردم و باور به خود، هر سه به معنی واقعی کلمه در وجود امام و تصمیم امام و همه حرکت های ایشان تجلی داشت.

ایشان افزودند: امام خمینی (ره) با دل خود با مردم سخن گفت و مردم هم با جان خود به او لبیک گفتند و به وسط میدان آمدند و مردانه ایستادند و این نهضت به تدریج به سمت پیروزی رفت و در نهایت هم بدون کمک هیچ کشوری، به پیروزی رسید.

رهبر انقلاب در تشریح سه باور عمیق و سرنوشت ساز امام یعنی باور به خدا، باور به مردم و باور به خود افزودند: امام با همه وجود به پروردگار اعتماد و به تحقق وعده یاری خدا یقین داشت و به همین علت فقط و فقط برای خدا کار و حرکت و اقدام می کرد.

رهبر انقلاب با اشاره به رفتار شجاعانه امام در مقابل رژیم مستبد پهلوی، دوران انقلاب، دفاع مقدس و مقابله با ستمگران جهانی افزودند: شجاعت، قاطعیت و اعتماد به نفسی که در گفتار و رفتار و تصمیمات امام جاری بود به تدریج به ملت منتقل شد و این ملت را به الگوی استقامت و بصیرت تبدیل کرد.


کلید واژه ها: رهبر انقلاب - انقلاب - حضرت آیت الله خامنه ای - امام - بنیانگذار - جمهوری اسلامی ایران - الگو - آیت الله خامنه ای - خامنه ای - سخنرانی - جمهوری اسلامی - رهبر - اسلامی - نظام اسلامی - خمینی - خامنه - امام خمینی - خمینی کبیر - امام راحل - محور اصلی - شاخص - مکتب - محور - داده - مرور - کبیر - آیت الله - بیاناتی - حکومتی - سالروز

آخرین اخبار سرویس:
انصارالله یمن: برد موشک ها و پهپادهایمان دشمن را غافلگیر خواهد کرد

آگوری ها؛ از آدم خواری تا پیشگویی با استفاده از مردگان

برگزاری مسابقه کتابخوانی با محوریت عفاف و حجاب در قزوین

علیزاده: مجلس و دولت در فضای دوستانه کار را به نفع مردم پیش ببرند

الزام جهـان به صلح موقت | آیا ایده های کیسینجر به کار نظام بین الملل می آید؟

ترقی: جامعه با رویکرد اخلاقی و منطقی همراهی می کند

ماجرای دستگیر شدگان کرمان با پرونده طرح ترور سردار قاسم سلیمانی ارتباط دارد؟

پخش گفتگوی زنده تلویزیونی رییس مجلس با مردم امشب از شبکه یک

نوروزی: مخالفت با پروتکل های بهداشتی خلاف شرع است

علیزاده: مجلس و دولت در فضای دوستانه کار را به نفع مردم پیش ببرند

جلسه کمیسیون صنایع مجلس با حضور ظریف برگزار شد

محدودیت های مربوط به کرونا در تهران همچنان ادامه دارد

نامه اعتراضی دانشجویان سیستان و بلوچستان به دادستان کل کشور در مورد جولان کشتی های ترال در ساحل دریای مکران

حیا، عفت و عفاف جزو صفات متعالی انسانی است

وحدت و تعامل میان سه قوه لازمه پیشرفت و حل مشکلات کشور است

اینفوگرافیک|دندان هایمان را با این روش های ارزان سفید کنیم

عکس جالبی که پرویز پرستویی برای تشویق به ماسک زدن منتشر کرده است

مجلس یازدهم بازنده خواهد بود؟

حجت الاسلام انصاریان: بانوان بدحجاب به سنگینی ضرر های فردی و اجتماعی رفتارشان فکر کنند

کنایه مشاور لاریجانی به ضرغامی: در حد وزیر نبودند می خواهند رییس جمهور شوند

رونمایی از جدیدترین نامزد انتخابات 1400 با شعار دولت زندگی

بیانات رهبر انقلاب خستگی را از تن مان دور کرد

وزارت خارجه از طریق دیپلماسی انقلابی اقدام کره جنوبی را پیگیری کند

نباید اساتیدی که رویکرد انتقادی دارند را بایکوت کنیم/ سیستم ارتقای اساتید در ایران از بزرگترین باندهای فساد است/ موانع ساختاری پژوهشگاه ها را تبدیل به گورستان کرده اند/ تا وزارت علوم استقلال دانشگاه را به رسمیت نشناسد، قدمی جلو نمی رویم

ایران در راه قدرتمند شدن

درخواست عجیب یک نماینده مجلس به خاطر چاپ یک گزارش

امیدوارم روابط ایران و فرانسه گسترش یابد

احتمال انتقال هوابرد کرونا در محیط بسته

نقش افتخار بانوی قزوینی بر قالی خودباوری زنان

واکنش لیلی گلستان به صحنه ای جنجالی در سریال «آقازاده»

آل خلیفه به جای رابطه با رژیم جعلی اسراییل، به اصلاح رابطه با مردم خود بپردازد

اصل «از کجا آوردی» قانون اساسی باید برای برخی اجرا شود/ ماجرای حق الوکاله 10 میلیاردی برای یک پرونده!

جدیدترین استفتاء از رهبر انقلاب درباره گوش دادن به خوانندگی زنان

تصاویر/ نشست تخصصی اصحاب رسانه هیئت رزمندگان ثارالله همدان

شورای شهر به فکر قطعی آب مناطق حاشیه نشین نیست

کمیسیون اقتصادی مجلس در حال برآورد تعداد جاماندگان سهام عدالت است

ابراز همدردی مجمع نمایندگان طلاب و فضلای همدانی با مردم بهار و کبودرآهنگ

هوشیاری سرژیک اندکی پدیدار شد

رونمایی از نوع جدیدی از موشک های بالستیک یمن

روحانی روز ملی فرانسه را تبریک گفت

نقش افتخار بانوی قزوینی بر قالی خودباوری زنان

رهبری تاکید داشتند که در برخورد با وزرا و مسئولان اجرایی حداکثر متانت رعایت شود/ باید در برابر دشمنان یکپارچگی خود را حفظ کنیم

کودک کالایی و روایت نان آوران مدرن/اعجوبه های دوران سرمایه داری

تاکید بر خروج شناورهای بدون هویت از بندر صیادی

بازدید معاون آماد و پشتیبانی نیروهای مسلح از پایگاه هوایی شهید اکبری

شورای عالی اصلاح طلبان 7 گزینه ریاست دارد اما...

عکس|وزیر بهداشت احمدی نژاد اینجا کرونا گرفت

نباید اساتیدی که رویکرد انتقادی دارند را بایکوت کنیم/ سیستم ارتقای اساتید در ایران از بزرگترین باندهای فساد است/ موانع ساختاری پژوهشگاه ها را تبدیل به گورستان کرده اند/ تا وزارت علوم استقلال دانشگاه را به رسمیت نشناسد، قدمی جلو نمی رویم

جلسه 51 پس از 51 روز

روحانیون همدانی بوستان ها را برای بزهکاران ناامن کردند

باید ها و نباید های ورود دانش آموزان به فضای مجازی در «مدرسه ایران»

جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی با حضور رییس جمهور و رؤسای قوا برگزار شد

انجام کار های خود را در فضای سه بعدی تجربه کنید / از بازی تا همکاری اداری در فضای مجازی

چگونه آمریکا با شهادت سپهبد سلیمانی محکوم شد

علیزاده: مجلس و دولت در فضای دوستانه کار را به نفع مردم پیش ببرند

وضعیت هیئت های عزاداری در محرم امسال چگونه خواهد بود؟ + فیلم

برگزاری آزمون تبدیل وضعیت پرستاران قراردادی و شرکتی در مردادماه

چگونه آمریکا با شهادت سپهبد سلیمانی محکوم شد

بازارچه مرزی پسابندر تصویب شد

ترقی: جامعه با رویکرد اخلاقی و منطقی همراهی می کند

گفتگوی دیپلماتیک واعظی درباره درگیری های مرگبار در مرز جمهوری آذربایجان و ارمنستان

حضور ظریف در کمیسیون صنایع و معادن مجلس

آرمان ملی نوشت: بایدهای دوگانه اصلاح طلبان

فضای مسقف امامزادگان عینعلی و زینعلی (ع) 120 برابر می شود

عقب نشینی شورای شهر از استیضاح؛ شفیعی شهردار اراک باقی ماند

گلایه استاندار خراسان جنوبی از زمان برشدن اجرای طرح های گلخانه ای

بهره گیری از اعتبارات ملی برای پروژه باغ موزه دفاع مقدس لرستان

افرادی با حقوق های نجومی برای کسانی که مشکلات معیشتی دارند، تصمیم گیری می کنند/ مستمری حداقلی کفاف 10 روز زندگی بازنشستگان را می دهد

تقویت بنیان خانواده درکاهش آسیب های اجتماعی موثر است

بیانات شما را «منشور جامع تقنین» می دانیم

جوان نوشت: متزلزل کردن رییس دولت در واقع ایجاد تزلزل در دولت است

گزارشی از هم اندیشی فرهنگی بانوان در ملاثانی

سؤال از رییس جمهور مفید بی فایده است و ضعف ها یکی، دوتا نیست!

برگزاری نشست «تحکیم بنیان خانواده و کاهش طلاق» در اراک

استقلال و آزادی کشور مرهون وحدت و تقریب مذاهب اسلامی است

پیگیر کاهش ساعت اداری و تعطیلی پنجشنبه ها در البرز هستیم

موافقت دولت با ایجاد بازارچه مرزی پسابندر چابهار

شاه کلیدی برای حل مسایل کلیدی

رییس بسیج سازندگی کشور: مرحله دوم نهضت کمک مومنانه در کشور برگزار می شود

شهردار آوه ساوه انتخاب شد

گلایه استاندار خراسان جنوبی از زمان بر شدن اجرای طرح های گلخانه ای

عکس|وزیر بهداشت احمدی نژاد اینجا کرونا گرفت

افرادی با حقوق های نجومی برای کسانی که مشکلات معیشتی دارند، تصمیم گیری می کنند/ حقوقی که کفاف ده روز را می دهد

کمیسیون اقتصادی مجلس در حال برآورد تعداد جاماندگان سهام عدالت است

راهکارهای توسعه همکاری های فرامنطقه ای سازمان منطقه آزاد انزلی با وزارت امور خارجه

علیزاده: نمایندگان از توهین و اهانت که مغایر نظر رهبری است بپرهیزند

مرحله دوم پویش «ایران همدل» آغاز شد

غفلت از عقلانیت در تبیین حجاب و عفاف

آغاز مرحله دوم رزمایش کمک مؤمنانه در اصفهان/ 200 تن مواد پروتیینی بین نیازمندان توزیع می شود

جلسه 51 پس از 51 روز

استانداری کهگیلویه و بویراحمد با سازمان برنامه و بودجه تفاهمنامه منعقد کرد

تحلیل اجرای «شهاب امانت چی» در جلسه ارتقای دعاخوانان ممتاز + فیلم

100 کانون مسجد در لرستان؛ میزبان فعالیت های اوقات فراغت

تسلیت نماینده ولی فقیه در همدان به مردم بهار و کبودرآهنگ

تمدید توقف ارائه خدمات به اعضا در کتابخانه های عمومی فارس

همه پرسی برای تعیین سرنوشت «ناقض حقوق مسلمانان» در میانمار

دین با سیاست هم نشین است

مرحله دوم رزمایش همدلی و احسان در استان مرکزی به روایت تصویر

رد صلاحیت ها در انتخابات مجلس بیشتر به چه دلیل بود؟

افتتاح هزار واحد مسکونی محرومان در چهارمحال و بختیاری

هفت شاخص الگوی رفتاری امام خمینی از نگاه رهبر انقلاب

هفت شاخص الگوی رفتاری امام خمینی از نگاه رهبر انقلاب