مطالب مرتبط:
همه پرسی قانون اساسی روسیه اول ژوییه برگزار می شود
فعالیت های قرآنی در کشور توسعه یابد
توسعه کشور به رغم تحریم ها تداوم می یابد/ اختصاص 31هزار میلیارد تومان برای طرح های عمرانی کشور
همه پرسی قانون اساسی روسیه ماه آینده برگزار می شود
مصوبه مجلس دهم درباره لایحه تجارت مغایر با اصل 74 قانون اساسی است
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 19:002020-06-02اقتصادي

قانون اساسی چه مجلسی را برای توسعه کشور مناسب می داند؟


مجلس شورای اسلامی، مطابق قانون اساسی اختیارات و وظایف قانونی فراوان و ابزار مناسبی برای رشد و توسعه و تعالی کشور دارد، از جمله وضع قانون در عموم مسایل، - تصویب بودجه عمومی کشور، حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور، تصویب عهدنامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی، مسؤولیت در برابرملت و حق اظهار نظر در همه مسایل داخلی و خارجی،و رأی اعتماد به هیأت وزیران و استیضاح آنان.

دوره دهم مجلس شورای اسلامی هم علیرغم همه فراز و فرودها در این چهار سال نهایتا به پایان رسیده است ومجلس یازدهم با وکلای تازه نفس و بعضا تازه کار فی الحال درگیر روند قانونی تایید اعتبار نامه ها و تشکیل کمیسیونها و یارگیری اعضای ان برای دوره پیش رو است.

شروع به کار وکلای دوره 11 مجلس از جنبه ملی مصادف شد با رشد و گسترش ویروس کرونا، کاهش قیمت نفت، افزایش بیکاری ناشی شیوع کرونا و تنگانهای اقتصادی، تورم لجام گسیخته در قیمت خودرو و مسکن و سکه و ارزهای خارجی و ارزاق عمومی که زندگی را برای اقشار کم درامد جامعه سخت و طاقت فرسا نموده است.

از منظر بین المللی تشدید تحریم های مختلف آمریکا و کارشکنی در امر صادرات نفت و فرآوردهای نفتی و موضوع پرونده حقوقی هواپیمای اوکراینی و امثالهم شرایط را به گونه ای مقدر کرده است که عبور توامان از آن همزمان با رشد و توسعه اقتصادی کشور مطابق برنامه بلند مدت نیازمند وکلای پاک دست، کار بلد و تحصیلکرده و قاطع است تا با شناخت کامل از مشکلات و بررسی دقیق و موشکافانه از آنها و تحقیق و مشورت از ناحیه تحصیلکردگان جوان و دانشگاهی و با انگیزه کشور در قالب برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت در همین مدت چهارساله تقدیری خوب برای ملت و دولت ورق بزنند .

بررسی قوانین مصوب ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی و یا اعلام نظر بیان شده از ناحیه رییس و یا نمایندگان مجلس مبین آن است که برخی از انها سنخیتی با وضع موجود در زمان خود نداشته و مفید و مثمر ثمر به حال مردم نبوده است.

گرچه تصویب قانون شاید امری است سهل و لیکن توجه به مقتضیات زمان ومکان برای آن کاری سهل و ممتع می باشد.

اشراف و توجه به قوانین مختلف و متعدد راجع به موضوع بیانگر این است که با گذشت ده دوره قانونگذاری در مجلس و گذشت نزدیک به هفت دهه از تاریخ قانون نویسی برای توسعه کشور، هنوز نظر واحدی بین وکلای ملت در مجلس در رابطه با شیوه قانون نویسی کارآمد و مفید و نحوه اجرای آن وجود ندارد.

(برنامه توسعه و عمران اول کشور در سال 1327 توسط مجلس شورای ملی به تصویب رسید.

) شاید به دلیل نداشتن طرح و پژوهش قبل از تصویب، علیرغم هزینه های زیاد بیشتر قوانین مجلس در رسیدن به اهداف خود در پرتو قانون اساسی و سیاستهای کلان ترسیمی نظام ناموفق بوده اند و در برخی موارد نیز قوانین تصویب شده به دلیل عدم توجه به قوانین ملی و بین المللی نزدیکی با شرایط داخلی و خارجی کشور را نداشته است.

توجه به این موارد ضرورت بازنگری در شیوه های قانون نویسی و تعیین استراتژی های توسعه در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی را بیش از پیش نمایان می کند و به نظر می رسد که مجلس یازدهم قبل از طرح و بررسی و تصویب هر گونه طرح و یا لایحه نیاز به نقد قوانین مصوب گذشته و تبیین نکات منفی و مثبت آنها به منظور تعیین نقشه راه برای اهمیت آینده اهمیت باشد که این امر بجز بهره جواستن از نظرات نخبگان دلسوز عاشق کشور و بکار گماردن نمایندگان مرتبط با تحصیلات و تجارب خویش در کمیسیونهای تخصصی مجلس و کمک از مشاورین متخصص ممکن نیتس.

توجه به رشد و توسعه اقتصادی کشور در احکام و قوانین متعددی منطبق با اصل 43 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بیان شده است بر پایه این اصل که بند اول از آن در مورد رفع نیازهای حیاتی مادی و معنوی مردم بیان داشته" تأمین نیازهای اساسی شامل مسکن، خوراک، پوشاک، بهداشت، درمان، آموزش و پرورش، امکانات لازم برای تشکیل خانواده برای همه" دومین ضابطه، ایجاد امکان کار برای همه به منظور رسیدن به مرحله اشتعال کامل در جامعه در چهارچوب برنامه ریزی عمومی اقتصاد کشور است.

این مطلب در بند دوم اصل فوق به شرح زیر آمده است:" تأمین شرایط و امکانات کار برای همه به منظور رسیدن به اشتغال کامل و قرار دادن وسایل کار در اختیار همه کسانی که قادر به کارند ولی وسایل کار ندارند، .

این اقدام باید با رعایت ضرورت های حاکم بر برنامه ریزی عمومی اقتصادی کشور در هر یک از مراحل رشد و توسعه انجام گیرد.

" بند سوم: تنظیم برنامه اقتصادی کشور به صورتی که شکل و محتوا و ساعات کار است.

بند چهارم: رعایت آزادی انتخاب شغل و عدم اجبار افراد به کاری معین خلاف تمایل آنها، و جلوگیری از بهره کشی از کار دیگری.

قانون اساسی با هر گونه اضرار به دیگری، انحصار، احتکار، ربا و اسراف و تبذیر در مواردی چون مصرف، سرمایه گذاری، تولید، توزیع و خدمات مخالف است؛ که این معنا از بندهای پنجم و ششم استباط می شود.

بند پنجم: منع اضرار به غیر و انحصار و احتکار و ربا و دیگر معاملات باطل و حرام.

بند ششم: منع اسراف و تبذیر در همه شئون مربوط به اقتصاد، اعم از مصرف، سرمایه گذاری تولید، توزیع و خدمات بند هفتم بر استفاده از علوم و فنون و تربیت افراد متخصص که از ضروریات توسعه اقتصادی در روند استقلال اقتصادی است تأکید دارد.

بند هفتم:استفاده از علوم و فنون و تربیت افراد ماهر به نسبت احتیاج برای توسعه و پیشرفت اقتصادی کشور بند نهم از همین اصل تأکید دارد که اقتصاد ایران باید به مرحله خودبسندگی و استقلال برسد و از وابستگی رهایی یابد.

راه حل قانون اساسی در این مورد، افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی مطابق با نیازهای عمومی است.

بند نهم: افزایش تولیدات کشاورزی، دامی و صنعتی که نیازهای عمومی را تأمین کند و کشور را به مرحله خودکفایی برساند و از وابستگی اقتصادی برهاند.

علاوه بر این اصل، در برخی دیگر از اصول قانونی اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به مسئله استقلال اقتصادی اشاره شده است.

بدین ترتیب، یکی از اهداف عالی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تحقق استقلال اقتصادی و برآوردن نیازهای در حال رشد انسان هایی است که در جامعه اسلامی زندگی می کنند.

هدف، پاسخگویی به نیازهای انسان با حفظ آزادگی او قرار داده شده است.

از دیدگاه جمهوری اسلامی ایران، کسب استقلال اقتصادی یک وظیفه انقلابی است که به مبارزه احتیاج دارد.

بنابراین مشخصات یک مجلس پویا از منظر حقوق اساسی به معیارها و عوامل متعدد برای رشد اقتصادی ووتوسعه کشور در همه زمینه ها داریم که به بررسی آن می پردازیم: اول-جایگاه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی، مظهر حاکمیت ملی و مردمی است.

قوه مقننه، مظهر قانون گذاری است.

مجلس، خانه ملت است.

بنابراین، باید کسانی به این خانه قدم گذارند که دل سوز ملت بوده و شبانه روز در راهِ حل مشکلات مردم بکوشند.

امروزه حل مسایل و مشکلات مالی و اقتصادی، در رأس انتظارات مردم از مجلس قرار دارد.

برقراری عدالت اجتماعی و رفاه، کم شدن فاصله طبقاتی، رفع تبعیض ها و برخورداری عادلانه از امکانات، حل مشکل بی کاری و ازدواج جوانان، جلوگیری از فساد مالی، مقابله با تهاجم فرهنگی و.

، خواسته های دیگر مردم از مجلس شورای اسلامی است.

دوم-ویژگی ها و وظایف نماینده مجلس شورای اسلامی، از آنجایی که شخصیت حقوقی مجلس متاثر از شخصیت حقیقی مجموع وکلای ملت است.

بی تردید، تقوا، عدالت خواهی و التزام عملی به احکام دین، تخصص و تحصیلات مرتبط و ویژگی های اصلی یک نماینده در مجلس شورای اسلامی است.

گاهی ممکن است در اثر غفلت یا سوء استفاده از موقعیت، برخی افراد مسایل مخالف با شرع مقدس اسلام یا قانون اساسی ویا منافع کشور و ملت را در مجلس مطرح سازند.

این جاست که یک نماینده با تقوا، عدالت خواه و دین دار، هرگز نمی تواند مهر سکوت بر لب بزند؛ بلکه با اطلاع کامل از موضوع و ایراد نطق بجا به رد آن می پردازد.

نماینده مجلس، گاه در مقام قانون گذاری می نشیند و قوانین مصوّبش، مسیر زندگی انسان های زیادی را دگرگون می کند، زمانی در مقام قضاوت و داوری، به ارزیابی و ردّ یا تایید صلاحیت اعتبارنامه های نمایندگان می پردازد و به هیئت دولت، رأی اعتماد یا عدم اعتماد می دهد و گاه به عنوان محاسبه گری دقیق و ارزش یابی امین، به بررسی عملکرد نهادها و وزارت خانه ها می نشیند و در این همه، چه بسا مصالح شخصی، منافع گروهی و حبّ و بغض های فراوان، مانع تصمیم گیری درست او شود.

از این گذرگاه مهیب و ظریف، تنها کسانی به سلامت می گذرند که با شجاعت و قاطعیت این میدان را در نوردند.

سوم-روابط متقابل مجلس و مردم مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نمایندگان مجلس شورای اسلامی در برابر همه ملت ایران مسول و وظایف مهم و سنگینی در برابر ملت به عهده دارند.

مجلس باید دربرابر خواسته و مشکلات مردم پاسخگوبوده و مخلصانه در پی رفع آنان باشد.

البته مردم نیز در برابر مجلس وظایفی به عهده دارند و باید در راستای تقویت مجلس بکوشند و نمایندگان رادر انجام وظایفشان یاری رسانند.

بنابراین، می توان گفت که خواست مجلس و مردم از یکدیگر، متقابل است.

در واقع، مجلس از ملت جدا نیست و هم فکری، همکاری، همدلی و هم راهی بر مجلس و ملت حاکم است.

طرفین باید تلاش کنند از مقابله و مجادله قهر آمیز با یکدیگر خود داری کنند رعایت حقوق مجلس و ملت، الفت ملی و عزت و اقتدار دینی را تحکیم و تعمیق بخشیده، سعادت و رفاه و کام یابیِ جامعه را به ارمغان خواهد آورد.

چهارم-روابط متقابل مردم و مجلس مطابق شرع انوار اسلام بین حق و تکلیف رابطه منطقی وجوددارد.

یعنی هر حقی، تکلیفی ایجاد می کند.

وقتی مردم حق تصمیم گیری در همه امور سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را که خود باید اعمال کنند، به وکیلان، یعنی نمایندگان مجلس می سپارند، این امر، تکلیفی را به گردن نمایندگان می گذارد که در این امور، به جای مردم تصمیم بگیرند.

حال کسی که به جای دیگری در امور مهم کشور ـکه با سرنوشت همه افراد در ارتباط است ، تصمیم می گیرد، باید به طور دایم با مردم در ارتباط باشد و از نظرات و پیشنهادات آن ها در امور مربوط به مجلس بهره بگیرد و بر اساس آن تصمیم گیری کند.

اما در این میان، متأسفانه برخی از نمایندگان پس از انتخاب شدن، دیگر رأی دهندگان را نمی شناسند، تا دوره بعد که دوباره می خواهند انتخاب شوند.

این کار، از شأن یک نماینده صادق و متعهد به مردم و نظام دور است؛ زیرا این حق مردم است که بدانند نمایندگان از طرف آنان چه تصمیمی می گیرند.

اگر تصمیمات گرفته شده و قوانین وضع شده با خواست ها و نیازهای مردم سازگاری نداشته باشد، طبعا مورد پذیرش مردم نیز نخواهد بود.

بدون شک، ملت باید همواره بر اعمال کارگزاران نظام، از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی ناظر باشد؛ زیرا مجلس خانه واقعی ملت است و مردم نباید بگذارند که نامحرمان و افراد منحرف و غیرمتعهد به نظام و انقلاب، وارد این خانه شده، به اسلام و کشور خیانت کنند.

مجلس شورای اسلامی، جای کسانی است که نیازهای کشور را به خوبی بشناسند وبه مصالح و مفاسد کشور آگاه باشند.

نتیجه: مطابق قانون اساسی مجلس شورای اسلامی، اختیارات و وظایف قانونی فراوانی دارد، از جمله: وضع قانون در عموم مسایل، تصویب بودجه عمومی، حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور، تصویب عهدنامه ها، قراردادها و موافقت نامه های بین المللی، مسؤولیت در برابرملت و حق اظهار نظر در همه مسایل داخلی و خارجی،و رأی اعتماد به هیأت وزیران و استیضاح آنان.

شکی نیست که به سامان رساندن وظایف یاد شده مستلزم داشتن برنامه منظم و منسجم برای کلیه امور کشور، استفاده از نمایندگان بر مبنای تحصیلات وتجربه در کمیسیونها مختلف، بهره گیری از نظرات مشاوران جوان و تحصیلکرده و دلسوز و سالم برای پیشنهاد تصویب قوانین کارا برای ملت، لازم است.

از این رو باید نمایندگان مجلس نسبت به جلوگیری از تصویب قوانین مکرر و متضاد، استفاده از نظرات اساتید دانشگاهی، گزارش مستمر قوانین مفید و مناسب به مردم، انعکاس فوری و شفاف تخلف نمایندگان به مردم و قوه قضاییه، تمرکز در امور قانونگذاری ولاغیر، پرهبز از تحصیل در حین نمایندگی، قطع فوری کلیه مناسبات کاری و مالی با محل کار سابق خود، دریافت حقوق و مزایا در طول ایام نمایندگی صرفا از مجلس شورای اسلامی (به منظور جلوگیری از شائبه وامداری در طول مدت نمایندگی و اشتغال بعد از نمایندگی) اقدام کنند.

*وکیل پایه یک دادگستری، دکتری تخصصی حقوق بین الملل عمومی 231
کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - قانون - شورای اسلامی - قانون اساسی - مجلس - کشور - دوره - قانونی - اسلامی - نامه - تحقیق و تفحص - تصویب بودجه - توسعه - تصویب - اساسی - مناسب - شورای - کرونا - توسعه کشور - اظهار نظر - کاهش قیمت - عموم - اختیارات - استیضاح - مسؤولیت - یارگیری - یازدهم - اعتماد - افزایش - بیکاری

آخرین اخبار سرویس:
افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول مرداد

یکشنبه؛ تعیین تکلیف طرح ساماندهی بازار مسکن

تولید خودرو 17 درصد رشد داشته است

رسوب 90 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروسازان

فهرست کارت های اجاره ای به وزارت صمت و بانک مرکزی رفت

ملاحظات مربوط به کاهش نرخ کارمزد معاملات سهام

تنوع در مبادی تامین کالا های اساسی

مجوز افزایش انتشار گواهی سپرده عام 18 درصدی به بانک ها

هشدار به عرضه کنندگان مواد دخانی تقلبی و قاچاق

جزییات همسان سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی

توزیع چهار هزار و 900 بسته معیشتی در قزوین

لزوم ورود جهاد دانشگاهی مازندران به برنامه های توسعه محور

امیدواری معاون وزارت صمت برای متعادل شدن نرخ خودرو

کشف 2.5 تن گوشت مرغ منجمد تاریخ گذشته در یکی از کارخانه های دماوند

توزیع سفره های خرید نان در شیراز

هشدار«دنیای اقتصاد» به ایجاد ابرتورم در پی تداوم رشد قیمت سهام ها/ پیشنهاد صریح«اعتماد» برای دست یابی به استقلال و عدالت قضایی در جامعه

شهردار تهران خبر داد: ضرر 9 میلیون دلاری تهران از کاهش تقاضای سفر

نظر احمدی نژاد درباره حبیب، شجریان، معین | برای ممنوعیت خواندن زنان قانون نداریم | ماجرای درخواست بازگشت حبیب و معین به ایران

افتتاح 5 طرح صنعتی تا ساعتی دیگر

مسابقه هاکی رو یخ بانوان

ثبت رکورد جدید سرمایه گذاری در طلا

ضرر 9 میلیون دلاری تهران از کاهش تقاضای سفر

سرمایه گذاری در طلا رکورد جدید زد

اردبیل| ترویج فرهنگ پرداخت مالیات با هدف برقراری عدالت مالیاتی الزامی است

پروتکل های بهداشتی در 60 درصد ناوگان حمل ونقل عمومی شهر زنجان رعایت نمی شود

وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی هفته آینده به کمیسیون برنامه و بودجه می روند

بهره برداری از دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده انرژی بالا دولتی گیلان پس از 10 سال

جزییات همسان سازی حقوق مستمری بگیران تامین اجتماعی

گردش مالی در کودکان خیابانی بیش از یک هزار میلیارد است!

هوای از فردا کمی خنک تر می شود

توسعه 5 بازار صادراتی جدید برای سمنان/ همکاری ها با روسیه تقویت می شود

کرونا بانک را بست

هپکو به شستا واگذار شد/ وعده های بی سرانجام دولت برای الحاق شرکت به ایمیدرو

افتتاح همزمان 20 واحد آموزشی در سیستان و بلوچستان

مصرف بی رویه سم در ایران به حداقل رسید

هزینه ناکارآمدی تامین اجتماعی را تولیدی ها می پردازند

5 طرح صنعتی امروز با حضور ویدئو کنفرانسی رییس جمهور افتتاح می شود

پرداخت 240 میلیارد ریال تسهیلات به صنایع پیشرفته در حوزه کویید19

طرح های فروش سایپا هفته آینده اجرا می شود

راه اندازی مرکز اتوماسیون و امنیت صنعتی خوزستان

افزایش نرخ 23 ارز بانکی

قابلیت جدید اینستاگرام در بخش کامنت+عکس

رشد بیش از 50 درصدی آمار پرواز و مسافر فرودگاه تبریز در خرداد ماه

طرح های جهاد دانشگاهی متقاضی محور باشد

اعمال افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از اول مرداد

اعلام شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران

مقاومت تولیدکنندگان کانادایی در برابر وسوسه قیمت بالاتر نفت

حجم معاملات جهانی نفت آب رفت

مسافرگیری در خط شش مترو بدون هیچ محدودیتی انجام می شود

افزایش نرخ 23 ارز بانکی

حجم معاملات جهانی نفت آب رفت

سرمایه گذاری در طلا رکورد جدید زد

حجم معاملات جهانی نفت آب رفت

جزییات دریافت وام ودیعه مستاجران

خرید بیش از 21 هزار تن کلزا از کشاورزان فارس

نهاده های دامی واحدهای خوراک آبزیان چهارمحال و بختیاری تامین شد

افزایش نرخ رسمی 23 ارز

افزایش بیش از 5 درصد تردد در محور های برون شهری

اقشار آسیب پذیر «وام یک میلیون تومانی تکمیلی» کرونا می گیرند

طبیعت تابستانی تالاب استیل آستارا

کسر اقساط وام یک میلیونی از یارانه

رکورد جدید ورود طلا به صندوقهای ETF

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران

هدف گذاری برای احیای 29 واحد تولیدی راکد لرستان

اختصاص 2500واحد از طرح اقدام ملی تامین مسکن به فرهنگیان خراسان رضوی

نخستین شهر خشتی جهان در آستانه جهش اقتصادی است

پوشش بیمه ای شش هزار و 500 نفر از اتباع آسیب پذیر فارس

برخورد قاطع با متخلفان آب و خاک در آباده

طرح های فروش سایپا هفته آینده اجرا می شود

احیای باغات متروکه چای در گیلان افزایش یافت

بیش از 2 هزار تن آسفالت در معابر گناباد بکار رفته است

10 تصفیه خانه محلی در کرج احداث می شود

خرید تجهیزات اطفای حریق جنگل ها به همت خیرین لارستانی

آخرین قیمت روز خرید و فروش گوشی های سامسونگ در بازار امروز پنجشنبه 19 تیر 99

رشد نقدینگی عامل افزایش قیمت سکه و ارز

بازار خودرو کشور در انتظار ثبات نرخ ارز و بازگشت روال عادی معاملات

افزایش نرخ 23 ارز بانکی

قیمت تراکتور و کمباین دو برابر شد/ کشاورزان مجبور به خرید از بازار ثانویه هستند

کم توجهی به مصوبه های ستاد کرونا در گلستان؛ چه دستگاهی باید بر اجرای مصوبه ها نظارت کند؟

مسافرگیری در خط شش مترو بدون هیچ محدودیتی انجام می شود

مشکل صدور سند مالکیت کارخانه سبلان خودرو مایوان بعد از سال ها برطرف شد/ امکان اشتغالزایی برای 250 نیروی جدید

عشایر لرستان هفت درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند

فیلم | نظر محمود احمدی نژاد درباره حبیب، شجریان، معین | احمدی نژاد: برای ممنوعیت خواندن زنان قانون نداریم

سرمایه گذاری در طلا رکورد جدید زد

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران مشخص شد

43 میلیون کیلوگرم تخم مرغ با نظارت دامپزشکی به عراق صادر شد

احیای 414 میلیارد از مطالبات اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان از سهم دولت

دارندگان سهام عدالت تسهیلات دریافت می کنند

طرح های فروش سایپا هفته آینده اجرا می شود

نصب 190 کنتور هوشمند در چاه های کشاورزی لرستان

کرونا همچنان بر اقتصاد کشاورزی خراسان جنوبی می تازد

قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

تغییر خط تولید 13 کارخانه در قزوین به محصولات بهداشتی مقابله با کرونا

تغییر خط تولید 13 کارخانه در قزوین به محصولات بهداشتی مقابله با کرونا

پیشرفت 95 درصدی بزرگ ترین مرکز اطلاع رسانی گردشگری آذربایجان شرقی

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در منطقه 5 تهران/جدول

نظارت شدید بر بازار مرغ و تخم مرغ اصفهان/نرخ تنظیم بازار ملاک است

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در منطقه 5 تهران، امروز 19 تیر 99

قیمت روز گوشی موبایل هوآوی در 19 تیر+جدول

شرایط دریافت وام ودیعه مستاجران از زبان وزیر راه و شهرسازی

قانون اساسی چه مجلسی را برای توسعه کشور مناسب می داند؟

قانون اساسی چه مجلسی را برای توسعه کشور مناسب می داند؟