مطالب مرتبط:
دلار بانک مرکزی خرج قسط خانه های برخی در کانادا شد | به خرید ملک در خارج کشور سوبسید می دادیم!
ناگفته های همتی از خرج 280میلیارد دلار در 15سال برای تثبیت نرخ ارز/ دلار بانک مرکزی خرج قسط خانه های برخی در کانادا شد
بانک مرکزی: دارندگان وام قرض الحسنه در خرداد فقط یک قسط پرداخت کنند
دارندگان وام های قرض الحسنه نقره داغ شدند | بانک ها: اعلام بانک مرکزی با ابلاغ فرق داشت
بانک مرکزی: فقط یک قسط قرض الحسنه درخرداد باید برداشت شود
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 18:402020-06-02اقتصادي

دلار بانک مرکزی خرج قسط خانه های برخی در کانادا شد | به خرید ملک در خارج کشور سوبسید می دادیم!


کلاً سیستم اجرای ما این گونه جا افتاده بود که ما برای حفظ نرخ ارز باید به بازار ارز تزریق کنیم، بنابراین 280میلیارد دلار ظرف 15 سال گذشته به عبارتی به طور میانگین سالی 18میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده ایم تا نرخ ارز را کنترل کنیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین به نقل از تسنیم، را باید اصلاح کنیم و در این خصوص رییس جمهور هم به درستی چند روز پیش تأکید کردند که بنا  نداریم دست در جیب بانک مرکزی کنیم.

وی تصریح کرد: اگر دولت به این نتیجه برسد که دست در جیب بانک مرکزی نکند و اگر ما بتوانیم به تدریج ناترازی برخی بانک ها را اصلاح کنیم، مطمئن باشید که ما بر نقدینگی و تورم فائق خواهیم آمد.

همتی با بیان اینکه یکی از ویژگی های سیاست گذاری جدید پولی و بانک مرکزی نیز همین موضوع است، افزود: در طول سال های گذشته ما از ابزار عملیات بازار باز استفاده نمی کردیم در حالی که سه دهه است که بانک های مرکزی کشورهای مختلف از هدف گذاری تورمی استفاده می کنند.

وی ادامه داد: این تصمیمی است که دولت و بانک مرکزی گرفته اند و ما این موضوع را شروع کرده ایم و اولین مرحله آن 2، 3 روز پیش با حراج اوراق خزانه شروع شد، به نظر من در شرایطی که دولت مشکل نقدینگی دارد این کنار سایر منابع یکی از بهترین روشها است و البته تأکید می کنم که نمایندگان و دولت باید هزینه ها را کنترل کنند.

همتی با اشاره به شرایط تورمی حاکم بر کشور گفت: نرخ تورم" در 50 سال گذشته به طور میانگین 20 درصد و میانگین رشد نقدینگی در طول 5 دهه 25 درصد ارزیابی می شود.

میانگین رشد نقدینگی در 10 سال گذشته 27 درصد بوده است که علت آن رابطه میان دخل و خرج بودجه و سیستم بانکی و بانک مرکزی و دوم خودناترازی و عملکرد نظام بانکی است.

تورم امسال در صورت ادامه شرایط فعلی 24درصد خواهد بود رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: باید بتوانیم درآمدها را در مقابل هزینه ها تأمین کنیم و کنار کنترل هزینه باید کنترل استقراض از بانک مرکزی را جدی بگیریم.

ما امسال مصمم هستیم عملیات بازار باز را با جدیت دنبال کنیم و براساس پیش بینی متغیرهای تأثیرگذار و تورمی اگر شرایط همین طور باشد تورم 24 درصد خواهد بود.

همتی مطرح کرد: تورم های بالا انتظارات تورمی ایجاد می کند، عده ای از این انتظارات سودجویی می کنند و می خواهند قیمت کالاهای بادوام و دارایی ها را افزایش دهند.

تورم همان 24 درصد است البته هدف گذاری کردیم که آن را کاهش دهیم و از 22 درصد هم در میان مدت پایین تر بیاوریم.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر اینکه یکی از دلایل تورم در کشور مسئله شبه پول است گفت: شبه پول 80 درصد نقدینگی ما را شامل می شود.

شبه پول درست نمی شود مگر از طریق سود بانکی و سود بانکی بالا ایجاد نمی شود مگر از ناترازی بانک ها و ناترازی بانک ها ایجاد نمی شود مگر از ضعف نظارت بانک مرکزی و تخلفات بانکها در سود سپرده ها و سرمایه گذاری ها و معوقات و نیز بدهی دولت و تسهیلات تکلیفی که به بانک ها تحمیل می شود.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: بر این اساس و به منظور کنترل نقدینگی در طول سال گذشته و امسال یکی از مهم ترین اقدامات بانک مرکزی رسیدگی به بانک های ناتراز بوده است.

روایت همتی از اصلاح مدیریتی در بانک های مشکل ساز همتی افزود: اولاً ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح را در مدت 2 سال گذشته با کار بسیار پیچیده شروع کردیم، 2 بانک تاکنون ادغام شده اند و بقیه آن ها نیز به تدریج ادغام می شوند.

همچنین  بانک مرکزی برخی از بانک ها و مؤسسات ناتراز را با مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی تحت سرپرستی قرار داده و وضعیت آنها در حال کنترل است.

همتی در ادامه گفت: علاوه بر این، مدیریت بعضی از بانک های بزرگ که ایجاد مشکل می کردند و نرخ سود و بهره را در بازار به هم می زدند از سهامداران آن جدا کردیم و مدیریت آنها را اصلاح کردیم تا بتوانند تراز آن بانک ها را اصلاح کنند.

همتی خاطرنشان کرد: الآن نرخ سود به سمت کاهنده شدن می رود و مطمئن باشید از این بابت، شبه پول در آینده کمتر رشد خواهد کرد و نقدینگی هم کمتر رشد خواهد کرد ما این کار را ادامه می دهیم و تراز بانک ها را به تدریج بهتر خواهیم کرد.

بدهی بانک ها به بانک مرکزی به 40درصد سال قبل کاهش یافته است رییس شورای پول و اعتبار ابراز کرد: یکی از دلایل رشد بازار پولی، اضافه برداشت بانک ها از سالهای گذشته بود، در حال حاضر اضافه برداشت تقریباً نصف شده است و آن مبلغی که باقی مانده برای 2، 3 بانک ناتراز است که به هسته سخت خورده است و آن را تحت مدیریت گرفته ایم.

وی اظهار کرد: بدهی بانک ها به بانک مرکزی نزدیک به 40 درصد در سال گذشته کاهش پیدا کرده است، تمام هدف ما این است که بانک ها را از فشار رشد نقدینگی خلاص و نقدینگی را در کشور کنترل کنیم.

همتی ادامه داد: در جهت حمایت از تولید و تسهیلات مولد و به عبارت دیگر هدایت تسهیلات و نقدینگی به سمت تولید، بانک مرکزی برنامه های خوبی را اجرا کرد و کنار این کنترل نظام بانکی و نظارت بر عملکرد بانک های عامل را هدف قرار داد و نظارت ها را تشدید کردیم.

 برخی با تبدیل سود 25درصدی بانک ها به دلار اقساط خانه هایشان در کانادا را می پرداختند رییس کل بانک مرکزی در ادامه به تشریح وضعیت بازار ارزی کشور و اقدامات بانک مرکزی در این خصوص پرداخت و گفت: اکنون در حال اجرای مدیریت جدید علمی در بازار ارز هستیم و این مسائل که مطرح می شود گله از مسئولین گذشته نیست اما کلاً سیستم اجرای ما این گونه جا افتاده بود که ما برای حفظ نرخ ارز باید به بازار ارز تزریق کنیم بنابراین 280 میلیارد دلار در ظرف 15 سال گذشته به عبارتی به طور میانگین سالی 18 میلیارد دلار به بازار ارز تزریق کرده ایم تا نرخ ارز را کنترل کنیم، بنابراین طبیعی است که بسیاری از این ارزها به صورت سرمایه از کشور خارج شده است.

این همه امکاناتی که در خارج از کشور خریداری شده به خاطر همین ارزها بوده است، یعنی ارزهای ارزان و رانت.

رییس کل بانک مرکزی گفت: ما وقتی جلوی این موضوع (تزریق ارز به بازار) را گرفتیم خیلی ها گفتند ما نمی توانیم اقساط مان را در کانادا و جاهای دیگر پرداخت کنیم چرا که با سود بالای 25درصدی که از بانکها می گرفتند و تبدیل آن به ارز 3000 یا 4000 تومانی اقساط خانه های خریداری شده در خارج را می پرداختند، یعنی به خرید ملک در خارج کشور سوبسید می دادیم، بنابراین از اواسط سال 97، در حاشیه بازار مداخله و روش را عوض کردیم.

همتی تأکید کرد: ما سیاست های ارزی را اصلاح کرده ایم و به سمت مدیریت علمی ارز و تأمین کالاهای اساسی دارو و مواد اولیه رفته ایم، سیاست های اعتباری را در جهت تأمین تولید و مولد کردن تسهیلات بانکی اصلاح کرده ایم تا به تولید مستقیم برسد و در سیاست های نظارتی کنترل بر بانک ها و کاهش ناترازی آنها را هدف قرار دادیم و ان شاءالله سیاست های احتیاطی را ترمیم می بخشیم و در سیستم های فناوری کنترل های بسیار جدی را روی تراکنش ها گذاشته ایم و با پولشویی" به طور جدی مبارزه می کنیم.

وی اضافه کرد: کنترل ارز شاکله اصلی کنترل اقتصاد در کشور است و ما برای مدیریت بازار ارز و اصلاح نظام پولی و بانکی اقدامات مهمی انجام داده ایم.

رییس کل بانک مرکزی تأکید کرد: در سال 97 شرایط خیلی سختی را داشتیم اما باید گفت سال 98 یکی از سخت ترین سال های بعد از دوران انقلاب اسلامی بود، تحریم های تحمیلی در 2 سال گذشته بی سابقه و هوشمندانه بود.

وی ادامه داد: هوشمندانه از این جهت بود که دولت آمریکا از همه ابزارهای خود استفاده کرد تا ایران را از درآمدهای بین المللی خود محروم کند و تمام منافذ بانکی و صادراتی ایران را مختل کند.

این اقدامات در چارچوب هدف فروپاشی اقتصادی کشور و نرسیدن به چهلمین سال انقلاب اسلامی بود.

چرا دلار دچار نوسان شد؟ رییس بانک مرکزی با تصریح به اینکه در موقعیتی قرار داریم که دست برتر در منطقه را داریم و اکنون آن ها به چیزی گرفتار هستند که می خواستند ایران درگیر آن شود ، اظهار داشت: اقتصاد جدا از روند سیاسی نیست در سال 97 در خوشبینانه ترین حالت نرخ های نجومی برای ارز و ابرتورم پیش بینی می شد که با تدبیر رهبری، ایستادگی مردم و مدیریت مسئولان نرخ های نجومی و هدف آنها برای فروپاشی محقق نشد.

رییس بانک مرکزی تأکید کرد: به واسطه شیوع ویروس برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه کارخانجات با کمک صادرات غیرنفتی ارز فراهم کنیم.

همتی با اشاره به میانگین نرخ ارز در بازار آزاد عنوان کرد: میانگین نرخ ارز در بازار آزاد سال 98، 12 هزار و 900 تومان و در سال 97، 11 هزار تومان (بین 6 هزار تومان تا 19 هزار تومان) بود.

از اواخر سال 98 و اوایل سال 99 به دلیل برخی اتفاقات خصوصاً شیوع ویروس کرونا نرخ ارز افزایش یافت که به مرور تعدیل خواهد شد.

وی تأکید کرد: با وجود ادامه فشار حداکثری اقتصادی آمریکا بر ایران در سال گذشته 43 میلیارد دلار واردات داشتیم که این به معنای شکست سیاست های آمریکا بود.

ذخایر ارزی بانک مرکزی خوب و کافی است اما دسترسی به آن ها را با مشکل روبه رو کردند رییس کل بانک مرکزی با یادآوری اینکه مردم به خصوص طبقه آسیب پذیر فشار بسیار زیادی را متحمل شدند، گفت: کشورهای مختلف از جمله کره و حتی عراق که با آن رابطه خوب و دوستانه داریم به خاطر فشار آمریکا بر بانک ها و بانک مرکزی شان اجازه نیافتند منابع ارزی ایران را در اختیار ما بگذارند.

همتی ادامه داد: ذخایر ارزی بانک مرکزی خوب و کافی است اما  دسترسی به آن ها را با مشکل روبه رو کردند.

برای رفع این موضوع در حال مذاکره هستیم تا منابع را در اختیار بگیریم.

سال گذشته الحمدلله تأمین ارز خوب بود و در سال 98  توانستیم 4.

5 میلیارد دلار دارو و تجهیزات پزشکی علاوه بر تولیدات داخلی وارد کشور کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با تأکید بر اینکه نرخ ارز متغیر کلیدی اقتصاد است اظهار داشت: باید بین سیاست تجاری و سیاست های ارزی هماهنگی باشد، تلاطم ارز بر سیستم اقتصادی کشور اثر می گذارد.

همتی تأکید کرد: ما سیاست های ارزی را اصلاح کرده ایم و به سمت مدیریت علمی ارز و تأمین کالاهای اساسی دارو و مواد اولیه رفته ایم و سیاست های اعتباری را در جهت تأمین منابع برای تولید و مولد کردن تسهیلات بانکی اصلاح کرده ایم تا مستقیم به تولید برسد و در سیاست های نظارتی، کنترل بر بانک ها و کاهش ناترازی آنها را هدف قرار دادیم و ان شاءالله سیاست های احتیاطی را ترمیم می کنیم و در سیستم های فناوری، کنترل های بسیار جدی را روی تراکنش ها گذاشته ایم و با پولشویی به طور جدی مبارزه می کنیم.

درآمد نفتی سال 98 چقدر بود؟ وی با توجه به آمارهای رشد اقتصادی گزارش داد: تحریم ها تأثیر بسیاری بر شاخص های رشد اقتصادی داشت به طور مثال ما در سال 90، بالغ بر 107 میلیارد دلار درآمد حاصل از نفت داشتیم که در سال 98 به کمتر از 20 درصد آن رقم رسید.

همتی افزود: واردات در سال 97 بالغ بر 78 میلیارد دلار بود که در سال گذشته به 42 میلیارد دلار رسید.

در عین حال که می دانیم تحریم تأثیر بسیاری بر اقتصاد دارد و می تواند تهدید و شوک تورمی به دنبال داشته باشد ولی آن را فرصتی برای تولید ملی و عدم وابستگی به درآمدهای نفتی می دانیم.

رییس بانک مرکزی با اشاره به آخرین آمار رشد اقتصادی در سال 98، گفت: پیش از وقوع کرونا در فصل سوم سال 98 شاخص رشد اقتصادی کشور با وجود تمام تحریم ها مثبت ارزیابی شد، در شاخص کشاورزی به رشد 7.

2 درصد، در صنعت 7 درصد و در خدمات به 1.

2 درصد دست پیدا کردیم و در واقع رشد اقتصادی با درآمد نفتی ما 1.

2 درصد مثبت  شد.

همتی بیان داشت: براین اساس و اهمیت تولید مقام معظم رهبری سال 99 را سال جهش تولید اعلام کردند که البته پس از دوران کرونا با احیای دوباره شرایط این هدف در سال 99 ان شاءالله محقق خواهد شد.

وی تأکید کرد: اگر روند رشد اقتصادی ادامه پیدا می کرد و با کرونا روبه رو نمی شدیم، خدمات و صنعت مختل نمی شد وضع خیلی بهتر می شد؛ در سیاست های پولی قطعاً به سمت ثبات اقتصادی و مهار تورم حرکت خواهیم کرد.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - مرکزی - کنیم - بانک - بازار ارز - عملیات بازار باز - بازار - نرخ ارز - دلار - تزریق - اصلاح - گذشته - رییس جمهور - بازار باز - خرید ملک - میانگین - نقدینگی - استفاده - بانک ها - آنلاین - همشهری - کانادا - عملیات - یکی از - جمهور - گزارش - مطمئن - ابزار - موضوع - سیاست

آخرین اخبار سرویس:
عرضه شکر 8700 تومانی

ثروتمندان جهان چه کاره اند؟

پیشنهاد مجلس برای کاهش 50 درصدی ارز دولتی به کالاهای اساسی/ یارانه به خانوارهای هدف پرداخت می شود

نقدینگی امسال هم استارت رشد را زد | نقد بانک مرکزی در مهار پول

خبر تولید واکسن کرونا و رشد سهام آسیا اقیانوسیه

آمار فروش سلاح در آمریکا همچنان صعودی است

همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در گرو مصوبه هیأت وزیران

ثروتمندان جهان چه کاره اند؟

صادرات و واردات می تواند قیمت خودرو را در داخل به تعادل برساند

صادرات و واردات می تواند قیمت خودرو را در داخل به تعادل برساند

صادرات و واردات می تواند قیمت خودرو را در داخل به تعادل برساند

شگردهای اصولی خرید مواد غذایی

بزرگترین فراخوانی خودرو در تاریخ ولوو/2 میلیون خودرو فراخوان شد

قدرتمندترین ماشین ایتالیایی چه ویژگی هایی دارد؟

راه اندازی وب سایت مانیتورینگ خدمات ضدعفونی پتروشیمی امیرکبیر

بیمه ها 50هزار میلیارد تومان سهام خریدند

هوآوی بزرگترین برندشاپ خود را افتتاح کرد

عروسی و عزا تا پایان کرونا ممنوع

پیش فروش خودروی K132 +جزییات

اولین افزایش قیمت نفت اوپک پس از 4 ماه

دستمزد پیشنهادی همیلتون برای فصل جدید چقدر است؟

4511 واحد مسکونی در کهگیلویه و بویراحمد در حال ساخت است

4511 واحد مسکونی در کهگیلویه و بویراحمد در حال ساخت است

نرخ های بهت آور سکه

14 زندانی جرایم غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند

افتتاح و کلنگ زنی 74 طرح عمرانی شهری و روستایی در سمنان

مالیات چیست؟

14 زندانی جرایم غیرعمد در کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند

شکاف نرخ بیکاری سیاهپوستان و سفیدپوستان آمریکایی در پنج سال اخیر از بیشتر شده است

بدهی خارجی ترکیه از 430 میلیارد دلار گذشت

بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از کارخانه تولید اتوبوس در سمنان

بدهی خارجی ترکیه از 430 میلیارد دلار گذشت

آمار فروش سلاح در آمریکا همچنان صعودی است

آزمایش فناوری خودروهای خودران در چین

عکس روز| توالت طلایی در هتل طلایی ویتنامی

خودروی کوییک-آر پلاس رسما توسط سایپا رونمایی شد (+عکس، مشخصات و حدود قیمت)

سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات از دسترس خارج شد!

بدهی خارجی ترکیه از 430 میلیارد دلار گذشت

ابلاغ مصوبه مهم دولت درباره سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان

قیمت نفت اوپک پس از 4ماه از 40دلار گذشت

رشوه ‎هایی که برای اجرای قانون پرداخت می ‎شود؛ قوه قضاییه روند صدور مجوز سرمایه‎ گذاری را رصد کند

آغاز کاهش اشباع مخازن نفتی شناور

اعلام پیش فروش خودروی K132 / تحویل از بهمن 99

آغاز کاهش اشباع مخازن نفتی شناور

آغاز کاهش اشباع مخازن نفتی شناور

طرح سوال از رییس جمهور به دلیل تورم افسارگسیخته آماده شد

تخصیص 50 میلیارد ریال به اشتغال مددجویان بهزیستی مازندران

اولین افزایش قیمت نفت اوپک پس از 4 ماه

در بازار مسکن چه می گذرد؟

واردات از بازارچه های مرزی ملزم به ثبت شناسه کالا

بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از کارخانه تولید اتوبوس در سمنان

نرخ بیکاری ژاپن باز هم بیشتر شد

اولین افزایش قیمت نفت اوپک پس از 4 ماه

اولین افزایش قیمت نفت اوپک پس از 4 ماه

10 کشوری که بیشترین نسبت بدهی به اندازه اقتصاد خود را دارند

نرخ بیکاری ژاپن باز هم بیشتر شد

طرز تهیه کوفته هویج

دنا پلاس توربو اتوماتیک ؛ فهرست آپشن های رفاهی و مشخصات فنی+عکس

نرخ بیکاری ژاپن باز هم بیشتر شد

بهره برداری از 10 طرح در صنعت آب و برق

قیمت موبایل در سامانه 124 اعلام می شود

برای رونق تولید قم نیازمند حمایت علمای حوزه هستیم

تریبون های نمازجمعه بستر مناسب برای استفاده از کالاهای داخلی هستند

ثبت نام شاغلان و بنگاه های فاقد بیمه از هفته آینده در سامانه کارا

ارکان حاکمیت در اهمیت تولید داخلی به اجماع رسیده است

پرداخت یک ماه حقوق کارگران شرکت نیشکر هفت تپه

بهره برداری از طرح های تولیدی قم به ارزش 500 میلیارد تومان

اولین افزایش قیمت نفت اوپک پس از 4 ماه

زمین رایگان در اختیار سازندگان مسکن ملی در اردبیل قرار می گیرد

رشوه‎هایی که برای اجرای قانون پرداخت می‎شود؛ قوه قضاییه روند صدور مجوز سرمایه‎گذاری را رصد کند

قیمت خودروی کوییک آر پلاس اعلام شد

اعلام پیش فروش خودروی K132

سهم لنج ها در قاچاق فراموش شده است!

سهمیه سوخت تاکسی های اینترنتی 25 درصد افزایش یافت

مصوبه تعیین سهمیه فروش سوخت به مرزنشینان ابلاغ شد

زمین رایگان در اختیار سازندگان مسکن ملی در اردبیل قرار می گیرد

38 دستگاه استخراج ارز دیجیتال قاچاق در فردیس کشف شد

تکمیل طرح های نیمه تمام جزو اولویت های سازمان صمت آذربایجان شرقی

سهم لنج ها در قاچاق فراموش شده است!

پوره سیب زمینی هندی کامچوری

معدن کاری بلای جان کوه دماوند

طرح سوال از رییس جمهور به دلیل تورم افسارگسیخته آماده شد

قیمت خودروی کوییک آر پلاس اعلام شد

قیمت های شن و ماسه در معادن غرب مازندران منطقی است

اعلام پیش فروش خودروی K132 / تحویل از بهمن 99

تماشا کنید: نان خورها آب می روند! / 8 نکته در مورد شاخص «بار تکفل» و حال و وضع خانواده های ایرانی

نرخ سود سپرده گذاری بانک ها نزد بانک مرکزی به 13 درصد افزایش یافت

سهمیه تاکسی های اینترنتی افزایش یافت

عجیب ترین مورچه های دنیا را بشناسید

قیمت طلا و سکه، امروز 12 تیر 99

از افزایش حقوق بازنشسته تامین اجتماعی تا بلاتکلیفی جاماندگان یارانه معیشتی

نرخ سود سپرده گذاری بانک ها نزد بانک مرکزی به 13 درصد افزایش یافت

نرخ سود سپرده گذاری نزد بانک مرکزی افزایش یافت

شامی هویج اصفهانی + دستور تهیه

فروش لوازم خانگی با قیمت های جعلی!

گزارش یک شاهد عینی/ شب های تهران؛ تمام شهر پر از جویندگان طلا

روابط ایران و چین؛ فرصت های تفاهم نامه 25 ساله

فرش ایرانی روی خاک کدام کشورهای دنیا پهن می شود؟

پیشرفت 60 درصدی پایگاه اطفاء حریق شهرستان بویراحمد

گشایش غرفه منطقه ویژه اقتصادی لامرد در نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری شیراز

دلار بانک مرکزی خرج قسط خانه های برخی در کانادا شد | به خرید ملک در خارج کشور سوبسید می دادیم!

دلار بانک مرکزی خرج قسط خانه های برخی در کانادا شد | به خرید ملک در خارج کشور سوبسید می دادیم!