مطالب مرتبط:
اعلام برنامه های ستاد ارتحال امام خمینی (ره) در فارس
برگزاری مسابقه فراز خوانی قرآن گرامیداشت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره)
نایب رییس مجلس: امام خمینی(ره) ولایت فقیه را از متن اسلام تبیین فرموده است
هفت عامل عقب ماندگی تمدنی مسلمانان در اندیشه امام خمینی(ره)
اعلام ویژه برنامه های سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) در کردستان
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 07:252020-06-02سياسي

هیچ یک از فرماندهان در طول جنگ، تنبیهی از امام خمینی(ره) ندید


در آستانه یکی از کودتاها به حضرت امام عرض کردم: شما بهتر است امشب از اینجا تشریف ببرید، چون ممکن است با هواپیما مقر شما را بمباران کنند.

- حضرت امام فرمودند: من که نمی ترسم، اگر شما می ترسید بروید توی پناهگاه، من اینجا سر جای خودم محکم ایستاده ام! سالگرد رحلت رهبر کبیر انقلاب، فرصتی است مغتنم در بازخوانی آنچه در دوره رهبری آن بزرگ رفته است.

از این روی و در روایتی که پیش روی شماست، دکتر محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در باب تعامل امام خمینی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس سخن گفته است.

امید آنکه تاریخ پژوهان انقلاب و عموم علاقه مندان را مفید و مقبول آید.

امام خمینی بسان یک فرمانده قاطع و مقتدر نظامی محسن رضایی در خاطرات خویش، امام خمینی را بیشتر در کسوت پشتوانه قاطع و مقتدر رزمندگان و فرماندهان آنان می بیند که آنان را به لحاظ روحی تشجیع و تجهیز می کرده است.

او در این باره، جلسات فرماندهان نظامی با رهبر کبیر انقلاب را به عنوان شاهد می آورد: ازهمان اولین لحظه های شروع جنگ تحمیلی،حضرت امام با روحیه ای قوی مانند فردی نظامی و مسلط عمل کردند.

ایشان به تمام لیبرال ها و ملی گرایان و محافظه کارانی که اگرچه در رأس امورقرار داشتند،اما بسیار ترسیده بودند،دلداری می دادند.

حضرت امام، جلسات نظامی را مرتب تشکیل می دادند.

من هم در یکی دو تا از آن جلسات، اگرچه فرمانده سپاه نبودم، شرکت داشتم.

در آن جلسات، حضرت امام مانند مسئولان نظامی، قاطع و مقتدر با مشکلات برخورد می کردند.

اگرچه همیشه چنین بوده است و حتی هنوز هم چنین انتظار می رود که افراد روحانی که طبعی ملایم دارند، توانایی برخورد با مسئولان نظامی را نداشته باشند، اما امام ورای تمام این انتظارات بودند.

در جلسه های شورای عالی دفاع، نظرهای مختلفی به حضرت امام داده می شد که ایشان هم با قاطعیت، رهنمودهایی می دادند یا دستورهایی را ابلاغ می کردند.

با این همه، همیشه مبنای کار امام بر این بود که فرماندهان خودشان تصمیم بگیرند.

فقط در شرایطی که مسائل بسیار حساسی به میان می آمد یا اینکه فرماندهان به روحیه گرفتن از امام نیاز داشتند، دخالت می کردند.

برای حفظ اسلام، دندان روی جگر گذاشته ام و دارم تحمل می کنم نحوه مواجهه بنیانگذار جمهوری اسلامی با اختلاف دیدگاه ها و همچنین تقلیل آن ها از ویژگی های برجسته شخصیت ایشان از منظر محسن رضایی است.

وی در این باره به خاطره ای شنیدنی اشاره دارد: به یاد دارم در همان اوایل، در کشاکش برخورد با بنی صدر و بعضی از اعضای شورای انقلاب، فشارهای بسیاری بر من وارد شده بود.

به همین دلیل، من و تعدادی از برادران تصمیم گرفتیم برای خواستن کمک و راهنمایی خدمت امام برسیم.

در آن زمان، من مسئول اطلاعات سپاه و آن برادران نیز عضو شورای عالی سپاه بودند.

حضرت امام با وجود آنکه تصمیم گرفته بودند صحبتی درباره این کشاکش ها نکنند، پس از مشاهده روحیه خاص ما فرمودند: شما را به صبر و مقاومت توصیه می کنم.

شما فکر می کنید که خود من هیچ نظری ندارم؟ در مورد این مسائل و در ارتباط با اسلام، من امروز نظریاتی دارم، ولی برای حفظ اسلام، دندان روی جگر گذاشته ام و دارم تحمل می کنم.

آن قوانین و مقرراتی را که نوشته و وضع شده است، اینطور نیست که من نظر نداشته باشم.

اما من برای حفظ اسلام، دندان روی جگر گذاشته ام.

من از شما می خواهم که شما هم دندان روی جگر بگذارید و تحمل و مقاومت کنید.

تازه آن موقع بود که ما متوجه بحران سیاسی کشور شدیم.

امام تنها تا مرحله سیاست نظامی پیش می آمدند، نه بیشتر! میزان دخالت امام خمینی در فرآیندهای تصمیم گیری جنگ تحمیلی، از جمله مدخل های شاخص در پژوهش تاریخ دفاع مقدس و نیز سیره سیاسی ایشان است.

فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این باره معتقد است: دخالت اصلی امام در جنگ، عمدتاً یک دخالت استراتژیک بود، یعنی ایشان استراتژی جنگ را کنترل و هدایت و از ورود به مسائل تاکتیکی پرهیز می کردند و چنانچه سیاستی نظامی را اعلام می کردند، در مصادیق آن دخالتی نمی کردند.

در واقع، حضرت امام فقط تا مرحله سیاست نظامی پیش می آمدند، نه بیشتر و این هم به دلیل اعتماد ایشان به توانایی فرماندهانشان بود.

ایشان به زیردستانشان اعتماد بسیاری نشان می دادند و همین روحیه بود که توانست آن قدرت عظیم را در بین جوانان ما به وجود آورد.

ایشان نه تنها بی اعتمادی نشان نمی دادند، بلکه همیشه مشوق ما نیز بودند.

هیچ یک از فرماندهان در طول جنگ، تنبیهی از حضرت امام ندید، حتی اگر شرایط سخت و ناجوری پیش می آمد.

حضرت امام غالباً استراتژی را بسیار خوب هدایت می کردند، مثل تداوم جنگ یا دستیابی به اهداف درازمدت و کوتاه مدت.

یادم است در عملیات خیبر، کسی به خدمت امام رفته و گفته بود: شکست سنگینی خورده ایم! اما امام به او گفته بودند: شما اشتباه می کنید یا نمی فهمید که این عملیات چه اثر بزرگی در دنیا گذاشته است.

این برخورد ایشان در ارتباط با استراتژی جنگ بود.

در ارتباط با تاکتیک نیز به یاد دارم که یک بار خدمت امام رفته بودم و حاج احمد آقا نیز حضور داشتند.

بعد از اینکه من توضیحات خود را درباره جنگ دادم و از جبهه و پیشرفت ها مسائلی را خدمت امام عرض کردم، ایشان فرمودند: یک نفر قبل از شما اینجا آمده بود [و با دست اشاره کردند که یعنی اینجا نشسته بود]و می گفت:این آقا محسن همه بچه های مردم را به کشتن داده است! خدمت امام گفتم: حاج آقا! شما قبول کردید؟ امام فرمودند: خیر، من از شما دفاع کردم.

سرباز اگر نجنگد، روحیه اش را از دست می دهد و شما بجنگید.

محسن رضایی در بخش دیگری از خاطرات خویش، در باره نحوه تعامل فرمانده کل قوا با فرماندهان دفاع مقدس، اشاراتی گویاتر دارد: در برخورد با فرماندهان یا به طورکل نیروهای نظامی رزمنده، حتی یک مورد هم ندیدم که امام اخم کنند و بگویند که چرا این طور شد و فلان طور شد.

بر عکس، گاهی ما خجالت زده می شدیم و نزد ایشان می رفتیم.

اما امام به ما قدرت و روحیه می دادند.

اساساً ایشان از روش عمومی فرماندهان نظامی دنیا پیروی نمی کردند، بلکه روش خاص خودشان را داشتند.

به طور مثال، هیچ وقت نمی گفتند که چرا در این مورد، پیروز نشده ایم، در صورتی که همه ما می دانستیم که تا چه حد به امام فشار وارد می شود.

یک روز که خدمت امام رفته بودیم،متوجه شدیم که امام بسیار تحت فشار هستند.

منتظر بودیم که با تغیّر و عصبانیت،از فرماندهان، علت حوادث را سؤال کنند.

اما اشتباه می کردیم.

حضرت امام به حرف هایی که دیگران می زدند توجه نمی کردند، زیرا برای جنگ، آینده روشنی را می دیدند.

تنوع کانال های خبری امام درباره جزییات جنگ رهبر کبیر انقلاب به رغم دخالت نکردن در تصمیم گیری های تاکتیکی جنگ، از طریق کانال های گوناگون همواره در جریان آخرین وقایع دفاع مقدس بودند.

رضایی تحلیل خود در این باره را به شرح ذیل بیان داشته است: حضرت امام بر جریان تمام عملیات ها احاطه و تسلط کامل داشتند.

اخبار و اطلاعات لازم، از طریق افرادی که خود ایشان تعیین کرده بودند، به شیوه های مختلف در اختیارشان قرار می گرفت.

گاهی اوقات، حضرت امام توصیه ها و رهنمودهایی می دادند که حتی به مسائل تخصصی هم کشیده می شد.

یکی از این توصیه ها در عملیات خیبر بود.

در آن عملیات، حضرت امام به آقای انصاری فرموده بودند: با بچه ها تماس بگیرید ببینید از پشتشان هم خبر دارند یا نه؟ من ابتدا زیاد متوجه مطلب نشدم، از همین رو از برادران پرسیدم: مگر پشت جزیره هم خبرهایی هست؟ گفتند: بله، یک گروه گشت آمده بود اینجا و ما با آنان درگیر شدیم، دوربین شناسایی شان را هم جا گذاشته اند و رفته اند! برای من بسیار عجیب بود که چگونه امام قبل از اینکه ما از این جریان مطلع شویم، در جریان قرار گرفته بودند.

اسم عملیات ها را از رهنمودهای امام برمی گرفتیم مقاطع انجام عملیات در دوران دفاع مقدس، در عداد خطیرترین و حساس ترین ادوار آن مقطع به شمار می رود.

باید گفت بر حسب اسناد و شواهد از جمله خاطرات ذیل، رهبر کبیر انقلاب از آغاز این حملات، در جریان جزییات آن بوده اند: گاهی اسم عملیات را از صحبت های خود امام استخراج می کردیم، مثلاً ایشان در خصوص عملیات و نام فتح می فرمودند: فتح الفتوح که آن را فتح المبین نامیدیم.

در واقع این جریان اسم گذاشتن، یک جریان رسمی و قراردادی نبود.

چنین نبود که از پیش یک جلسه تعیین کنیم و در آن از امام بخواهیم که اسم عملیات را تعیین کنند و تا ایشان اسم تعیین نکرده اند، ما نیز کار را شروع نکنیم، بلکه جریان امر به این صورت بود که اسم عملیات را گاه از صحبت های ایشان برداشت می کردیم و ایشان هم نامی را که برای عملیات انتخاب کرده بودیم، تحسین می کردند.

با آغاز هر عملیاتی، حضرت امام از همان مراحل نخستین در جریان کار قرار می گرفتند.

ایشان می دانستند در هر لحظه چه کاری انجام خواهیم داد، چه یگان هایی عمل خواهند کرد،چه نیروهایی وارد عمل خواهند شد و فرماندهی به عهده چه کسی خواهد بود.

رابط حضرت امام با ما،حاج احمد آقا و آقای انصاری بودند که ازطرف امام با ما تماس می گرفتند و درخواست ها یا دستورهای ایشان را به ما ابلاغ می کردند.

در اواخر جنگ،این شیوه ارتباط بسیار پیشرفته تر شده بود،یعنی ما نقشه ها را با کد و رمز برای حضرت امام می فرستادیم و در حین عملیات یا پیش از آن با تلفن، کار را برای ایشان تشریح می کردیم.

مثلاً می گفتیم: الان ما به نقطه 400 رسیده ایم.

فرمان های امام بیشتر جنبه استراتژیک داشتند.

مثلاً هنگامی که فرمودند: حصر آبادان باید شکسته شود.

؛ و شکسته شد، هدف، ناکام کردن دشمن در کامل کردن حلقه محاصره نظامی بود، زیرا دشمن در آن زمان در حال محاصره نظامی جنوب بود.

آنجا که حلقه دشمن شکسته شد، محاصره اش نیز شکسته شد.

در واقع دو دستی که می خواستند از جنوب اهواز و شمال اهواز به یکدیگر بپیوندند و خرمشهر، آبادان، بستان و سوسنگرد را از خوزستان جدا کنند، به هم نرسیدند.

دلیل این پیشامد فرمان حضرت امام بود.

بسیاری بر این امر وقوف نداشتند.

حتی کارشناسان بزرگ نظامی هم نمی فهمیدند که اصرار امام برای چیست، اما بعد ثابت شد حضرت امام دید استراتژیک ـ نظامی داشتند و درایت ایشان هم باعث شد که نقشه صدام عقیم بماند.

یک بار نیز هنگامی که در اواخر جنگ، صدام به خرمشهر حمله کرد، حضرت امام برخوردی با ماهیت برخورد قبلی کردند.

در آن زمان، ایشان دستور اکید دادند به هر قیمتی که هست، ارتش عراق نباید وارد خاک خرمشهر شود.

عراقی ها تا جاده آسفالت خرمشهر آمدند، ولی رزمندگان ما آنان را تا مرز، عقب راندند و به این ترتیب مرزهای بین المللی دوباره تثبیت شد.

یک نفر در سپاه قم است که حرف های منافقین را می زند! در خاطرات محسن رضایی در باب نسبت امام خمینی با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به نکته ای بر می خوریم که حاکی از حساسیت ایشان بر پیرایش سپاه از تفکرات ساختارشکن و غیرانقلابی است.

وی در این مقوله چنین گفته است: تازه فرمانده سپاه شده بودم که حضرت امام مرا خواستند و فرمودند: یک نفر در سپاه قم است که یکسری مقالات نوشته و این مقالات همان حرف های منافقین و اینهاست، شما ایشان را بخواهید و آنجا او را نگذارید که باشد و به جای دیگری بفرستید، چون قم مهم است و مسئله ساز می شود! وقتی جریان را پیگیری کردم، متوجه شدم که ماجرا همان است که امام فرموده بودند.

آن موقع، تعجب کردم چگونه امام با وجود آن همه مشغله، فرصت کرده اند تمام مقالات را بخوانند و تمام جزییات را زیر نظر داشته باشند.

به فرماندهان بگویید من از آن ها راضی هستم رابطه عاطفی امام با فرماندهان و رزمندگان دوران دفاع مقدس، موجب شده بود که شهادت آنان برای ایشان گران باشد.

رضایی در این باره، به تاریخ چنین گزارش کرده است: حضرت امام از شهادت فرماندهان و رزمندگان بسیار متأثر می شدند، اما تأثرات روحی ایشان بیشتر درونی بود و ما زیاد نمی توانستیم عمق و میزان این تأثر را بفهمیم.

امام برای سلامتی فرماندهان دعا می کردند و می گفتند: شبی نیست که شما را دعا نکنم.

در آخرین لحظاتی که قطعنامه پذیرفته شد، من خدمتشان رفتم.

ایشان فرمودند: به فرماندهان بگویید من از آن ها راضی هستم و من در ساعت های مخصوصی آن ها را دعا می کنم.

عملیات های فتح المبین و بیت المقدس عملیات های محبوب امام محبوب ترین عملیات های رزمندگان ایرانی نزد امام خمینی و در دوران دفاع مقدس، از جمله نکاتی است که در خاطرات فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد توجه قرار گرفته است: هر عملیاتی در ذهن امام از جایگاه ویژه ای برخوردار بود.

فتح المبین برای ایشان به این دلیل شیرین بود که در آن حدود 11 هزار اسیر عراقی گرفتیم و تا آن زمان نتوانسته بودیم این تعداد اسیر بگیریم.

گذشته از آن، در این عملیات، دزفول از زیر آتش دشمن خارج شد، دشمن عقب نشینی کرد و غنایم زیادی را به دست آوردیم.

عملیات آزادسازی خرمشهر، بسیار عظیم بود و ارزش زیادی داشت.

حضرت امام نیز برای آن جایگاه و ارزش خاصی قائل بودند.

بنابراین کلیدی بودن آزادسازی بستان، شیرینی عملیات فتح المبین و عظمت عملیات بیت المقدس، هر کدام ارزش ویژه خود را نزد امام داشتند.

خصال امام در موسم توطئه ها و کودتاها در دهه نخست انقلاب اسلامی، سپاه در خنثی کردن برخی تهدیدات و کودتاها نقشی فعال داشت.

فرمانده وقت سپاه در باب حالات رهبر کبیر انقلاب در چنین مواقعی اینگونه روایت می کند: در مورد کودتای کیانوری و طبری که گفته بودند خودشان را برای کودتا در 10 تا 20 سال دیگر آماده می کردند و می خواستند کودتایی شبیه افغانستان کنند، امام فرمودند: اینکه یک قصه است، ولی شما به احتمال یک در هزار هم که شده، روی حرف هایشان حساب کنید و بروید دنبالش و سست نشوید.

یک بار نیز در خصوص کودتای ملی گراها همراه دو نفر از مسئولان خدمتشان رفتم و به ایشان گفتم: آقا! شما بیایید تشریف ببرید.

امشب شبی است که این ها می خواهند کودتا کنند.

شما بهتر است تشریف ببرید، چون ممکن است با هواپیما اینجا را بمباران کنند.

اما حضرت امام فرمودند: من که نمی ترسم.

اگر شما می ترسید، شما بروید توی پناهگاه، من اینجا سر جای خودم محکم ایستاده ام و همین جا خواهم ماند.

در خصوص ضد انقلاب کردستان یا مناطق دیگر می فرمودند: رعایت مردم را کنید، ولی در مقابل گروه ها هیچ ضعفی از خودتان نشان ندهید، اگر این ها از یک جا به شما تیراندازی کردند، شما هم با توپ و تانک آنجا را بزنید! حضرت امام در برخورد با گروه ها بسیار قوی و محکم بودند و هیچ تردیدی در درگیری با آنان به خود راه نمی دادند.

واپسین دیدار با فرمانده بزرگ آخرین دیدار فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با امام خمینی، در شمار خاطرات خوش اوست.

او در آن موسم، بار دیگر رضایت خاطر رهبر کبیر انقلاب از عملکرد سپاهیان پاسدار را به شرح ذیل دریافت: دو سه ماه قبل از ارتحال امام، خدمتشان رسیدم.

ایشان مشغول ادای نماز بودند.

ما در اتاق استراحت و عبادت امام به حضورشان رسیدیم.

ساعت یک بعدازظهر بود و امام در حال نماز.

من از حاج احمد آقا پرسیدم: وقت اذان گذشته است، چطور امام این موقع نماز را به جا می آورند؟ حاج احمد آقا در پاسخ گفت: امام در حال بجا آوردن مستحبات نمازند و.

اولین باری بود که حضرت امام را در آن حال می دیدم.

دلم می خواست جلو بروم و عرض ادب کنم، اما امام چنان در حال روحانی قرار داشتند که من به خود جرئت ندادم.

سرانجام، نماز امام تمام شد و من خدمتشان رفتم و درباره قطعنامه 598 و ادامه کار و وضع جبهه ها و جنگ با ایشان صحبت کردم.

در پایان صحبت هایم امام فرمودند: من پس از نماز، برای همه شما پاسداران دعا می کنم و همیشه سعی دارم که این کار را فراموش نکنم.

و سرانجام فرقت یار.

رضایی در موسم رحلت امام خمینی به دلیل شرایط حساس کشور و امکان تحرکات دشمن در تهران حضور نداشت و مشغول پایش مرزها بود.

او خود خاطره آن روزهای پرمحنت را چنین روایت می کند: تقریباً یک هفته یا 10 روز قبل از رحلت امام، متوجه شدم که حال ایشان خوب نیست، ولی همان موقع عازم جبهه غرب بودم.

شاید باور نکنید، ولی از همان موقع احتمال رحلت آن گوهر تابناک اسلام را می دادم.

به همین دلیل، چون احتمال می دادم که دشمن دست به شرارت هایی بزند، در منطقه ماندم و نتوانستم که چند روز آخر عمر امام را در کنارشان باشم.

در قرارگاه غرب، فعالیت وسیعی را آغاز کردم.

فرماندهان با تعجب می پرسیدند: چرا به اینجا آمده اید؟ نمی دانستم به آنان چه بگویم، فقط گفتم: دشمن قصد حمله دارد و باید آماده باشیم.

زمینه هم برای شیطنت دشمن فراهم بود.

زیرا بیماری و احتمال رحلت امام، انگیزه کافی به دشمن می داد که دست به تحرک بزند.

الحمدلله چند لشکر را در منطقه حاضر کردم.

حتی از باختران نیز لشکرهایی را خواستم و نیروهای لب خط را تقویت کردم.

وقتی خبر رحلت امام رسید، قرارگاه غرب در کمال قدرت فعال شده بود.

بعد از رحلت نیز دو سه روز ماندم و سرانجام برای تشییع پیکر پاک امام، پس از توصیه های لازم به برادران، به تهران آمدم.

پس از آنکه تشییع جنازه به پایان رسید نیز بلافاصله به منطقه بازگشتم.


کلید واژه ها: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی - امام خمینی - سپاه پاسداران انقلاب - فرمانده - سپاه پاسداران - انقلاب اسلامی - انقلاب - امام - خمینی - محسن رضایی - فرماندهان - حضرت امام - پاسداران - امام خمینی(ره) - اسلامی - رضایی - دفاع مقدس - رهبر - رزمندگان - سپاه - قاطع - محسن - بازخوانی - بمباران - هواپیما - پشتوانه - سالگرد - خاطرات - آستانه - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی ویترینی برای نمایش تلاش پژوهشگران در حوزه دفاع مقدس است

ظرفیت بسیاری از بیمارستان ها پر شده است/ تقاضا داریم مردم ماسک استفاده کنند

اصل برادری دینی بر تمامی پیروان مذاهب اسلامی حاکم باشد

اِعمال نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام به تصویب رسید

محور دهدشت_قلعه رییسی_دیشموک نیازمند توجه

آخرین وضعیت تمهیدات بهداشتی در بقاع متبرکه با وجود استمرار کرونا

واکنش تلویحی روحانی به جلسه پرتنش مجلس با حضور ظریف: سمبل سیاست ما وزارت خارجه و سمبل وزارت خارجه، شخص وزیر است / امام همیشه اهمیت خاصی قائل بودند که وزیر خارجه مورد احترام باشد

هیتلر و رویا های بر باد رفته

مدافع حرمی که هیچ گاه هدیه دادن به همسرش را فراموش نمی کرد

عناوین روزنامه های سیاسی 19 تیر 99/ اعتراف به عقب ماندگی +تصاویر

تاکید هوشنگ مرادی کرمانی بر«شیرین نویسی»

اعتراض روح الله زم به حکم اعدام

اشرف غنی: طالبان را درون جمهوری اسلامی افغانستان جذب می کنیم

حجت الاسلام مروی: خرد جمعی و کار کارشناسی مبنای عمل آستان قدس رضوی است

ابلاغیه محدودیت سنی متقاضیان وام ازدواج قانونی است؟

تحول سازمانی در مدیریت شهری پیشوا

لزوم تشدید محدودیت های کرونایی در پلدختر

طرح سوال اعضای شورای رشت از شهردار

واکنش آیت الله پروایی به نامه خویینی ها به رهبری

آغاز بکار دومین کنگره 6300 شهید استان لرستان

بررسی ماهانه 700 شکایت از عملکرد دادسراها در دادستانی کل کشور

روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا در بیمارستان امام تهران

بحران هویت زنان؛ چرایی و راه های درمان

بحرانی به نام «سال آخر ریاست جمهوری»

کتابی برای طلایه داران عرفان خراسان

نماز جمعه 20 تیر در گلستان برگزار نمی شود

آیا واقعا انتقال کرونا از طریق تنفس بیشتر است یا تماس با سطوح؟

یک فوریت طرح اصلاح قانون استخدامی معلمان حق التدریس تصویب شد

نامه سرگشاده سازمان نظام پزشکی به مردم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی: ادعاها درباره «سند 25 ساله» ارزش تکذیب هم ندارد

پیام تسلیت ظریف در پی درگذشت پژوهشگر ارزنده کشور

خداحافظی نماینده گچساران از مجلس یازدهم

تنها بانوی جانباز 70 درصد گیلان به همسر شهیدش پیوست

وکالت نباید در انحصار عده ای خاص باشد/ مجلس انحصار در وکالت را از بین می برد

آخرین خبرها از همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا در بیمارستان امام تهران

وضعیت زرد کرونایی برای تهران مثل قرمز است | کنترل تهران در وضعیت قرمز دشوار است

افزایش حق مسکن کارگران هنوز تصویب نشده!

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

رسانه ها از مسوولان مطالبه گری کنند

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

هشدار درباره باستی هیلز 2

وزیرکشور: تحریم ها، مشکلات ما را چندین برابر کرده است

اولویت امسال وزارت کشور معیشت، امنیت و سلامت است

واکنش روسیه به موضع گیری سخیف بولتون درباره ترور سردار سلیمانی

#تاجگردون

روایت گاردین از نمایش از خشم و تفرقه در مجلس ایران | حمله تندروها به ظریف نشان از پیروزی امریکا است | برگ برنده اثربخش بودن تحریم ها رو شد

پشت پرده خبر سازی واگذاری کیش و قشم به چینی ها

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ تهران در آستانه وضعیت قرمز/احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی/ کشف موتورسیکلت های میلیاردی/ کرج تعطیل شد

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

سومین جلسه شورای «ستاد تفسیر قرآن کریم» برگزار شد

احیاء موقوفات مردم را به وقف ترغیب می کند

طرز تهیه خورشت بامیه عربی

اعتراض روح الله زم به حکم اعدام

سرپاس رکن الدین مختاری؛ شکنجه گر هنرمند

آقای ظریف در همراهی نمایندگان در مذاکرات نگران خبرساز شدن گاف های خودش بود نه افشای اطلاعات

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 18 تیرماه

مشاوان حقوقی و وکلا قابل دسترس باشند/پاسخ به مطالبه دانشجویان برای حل مشکلات

واکنش شورای شهر قم به تخریب بوستان فدک

خوزستان با پنج حوزه پر آب از کم آبی رنج می برد، وزارت نیرو سرگرم پروژه های انتقال آب است/بیش از 80 درصد از مطالبات 20 سال اخیر نمایندگان خوزستان تحقق نیافته/هشدار به وزیر نفت در خصوص انجام وظایفش در قبال مردم استان

واکنش شورای شهر قم به تخریب بوستان فدک

تدین و تعهد اولویت اول در شناسایی مالیات از مردم

پاسخ کدخدایی به برخی شائبه ها

اقدامات وزارت نیرو برای بهبود کیفی و کمی منابع آب جای قدردانی دارد

ادعای یک نماینده درباره خرابکاری در نطنز

گزارش اعضای دولت در مجلس قانع کننده نبود/ «روحانی» پاسخگو باشد

اولویت امسال وزارت کشور معیشت، امنیت و سلامت است/ شرایط اقتصادی خوبی را تجربه نمی کنیم

مجلس تاجگردون را هم تحمل نکرد/ وزیر بهداشت: فشار بیاورند ناگفته ها را می گویم/ فحش آزاد / کرونای بی فرهنگ

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

نقش مرجعیت دینی و نفوذ آیت الله سیستانی باعث یکپارچگی عراق بوده است: بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در محکومیت کاریکاتور موهن الشرق الاوسط

اژه ای: ثروت های نامشروع را به بیت المال برمی گردانیم

صنعت کشتی سازی در هرمزگان از زیرساخت های مهم کشور است

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

کارگروه ویژه حمایت از صنعت کشتی سازی درهرمزگان ایجاد می شود

مقابله با کرونا مانند جنگ است، تعارف بردار نیست

جزییات و زمان پخش فصل دوم «عصر جدید» | تست کرونای شرکت کنندگان و ماسک اجباری تماشاگران

دایره مشورت آستان قدس محدود به جریان یا افراد خاصی نخواهد بود

عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

دعای روز پنچ شنبه+متن عربی و فارسی

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

زیباترین کتابفروشی های دنیا

حرم رضوی متعلق به تمام گرایش ها و سلیقه هاست

تنها راه مقابله با ویروس کووید-19 از زبان پزشکیان

احتمال تغییر دربرخی سهمیه ها تا قبل از کنکور/توافق دو وزیر برای اصلاح تسهیلات فرزندان هیات علمی

انتصاب دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

خروج تاجگردون از مجلس یازدهم

دفاع روحانی از عملکرد وزارت خارجه

نماینده قم: آخوندی را باید محاکمه کرد

موسوی: ادعاها درباره chr(034)سند 25 سالهchr(034) ارزش تکذیب هم ندارد

برخورد با افرادی که ثروت غیرمشروع به دست آورده اند، از وظایف قوه قضاییه است

مردان و زنان جهان اسلام در دامن زنان عاشورایی تربیت می شوند

برخورد با افرادی که ثروت غیرمشروع به دست آورده اند، از وظایف قوه قضاییه است

افراد جهت ورود به بازار سرمایه باید به دقت مطالعه و مشاوره و بعد از آن معامله کنند

درخواست یک فعال رسانه ای از رییس مجلس

یکی از تبعات ویروس کرونا مسائل معیشتی مردم است/ مسئولان توجه کنند

نامه سرگشاده سازمان نظام پزشکی به مردم

تنها راه مقابله با ویروس کووید-19 از زبان پزشکیان

مجمع نویسندگان دفاع مقدس فارس راه اندازی می شود

گزیده روزنامه های 19 تیر 1399

هیچ یک از فرماندهان در طول جنگ، تنبیهی از امام خمینی(ره) ندید

هیچ یک از فرماندهان در طول جنگ، تنبیهی از امام خمینی(ره) ندید