مطالب مرتبط:
بازنشستگان تامین اجتماعی در انتظار افزایش عادلانه مستمری ها/ از خرداد ماه همسان سازی کلید بخورد
بازنشستگان تامین اجتماعی در انتظار افزایش عادلانه مستمری ها/ از خرداد ماه chr(034)همسان سازیchr(034) کلید بخورد
احتمال افزایش حقوق کارگران از خرداد ماه
سه ماه تقدیس با حق الزحمه ناچیز/ پاداش کرونای پزشک متخصص بیش از 3 برابر کادر پرستاری است
تمدید وضعیت فوق العاده کرونا در تونس به مدت 6 ماه
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 07:252020-06-02سياسي

ای ماه جماران که ز هجرت چو هلالیم


ایرنا- بزرگمردی که بدر سیمایش بر افق تاریخ ایران و جهان تابید و راه جدیدی را برای انسان امروز ارائه کرد و سرانجام پس از سالها مبارزه با ظلم و جور و ندای حق طلبی، - اصفهان- ایرنا- بزرگمردی که بدر سیمایش بر افق تاریخ ایران و جهان تابید و راه جدیدی را برای انسان امروز ارائه کرد و سرانجام پس از سالها مبارزه با ظلم و جور و ندای حق طلبی، در ماه خرداد که انتظارش می کشید به معبودش شتافت، آری هجرتش، چه غمبار بود، براستی جهان در سوگش گریست.

خرداد که به نیمه می رسد، خاطره یک هجرت حزن اندود از پستوی روزگار به قامت تاریخ خزیدن آغاز می کند، صدای زمان در گوش جانها می پیچد، تصویری کبود از جمعیتی بی مرز بر گستره ذهن نقش می بندد همراه با همهمه ای سرشار از اندوه که ناگهان این حقیقت سوزناک را به یاد می آورد: نگینی از انگشتر امت افتاد.

آری! هیچ روزی مانند چهاردهم خرداد 68 نبود که در آن تازیانه غم بر پیکر امت فرود آید، روزی که در آن روحی عروج کرد که نفس گرمش کالبد یخ زده ملت را جان تازه داده بود.

او که ضریح کلامش آنقدر نورباران بود که همچون صاعقه بر تاریکی طاغوت و ظلم فرود آمد و ملت به یکباره بر پنجره شجاعتش دخیل بست تا از کرامت او شفا بیابد.

آن روز براستی جهان به عزا نشست، گویی دریچه آسمان به روی زمینیان بسته شد، هوا نفس گیر و گلوها در حال به دارآویختن اشکها بود، درد این غم جانکاه آنقدر سنگین شد که بغضها شکست و فریادها عمق فراق او را به نمایش گذاشت.

هنوز بسیارند شاهدان آن روز غمبار، روزی که حسینیه جماران در نبود پیر فرزانه به سوگ نشست و داغ جدایی بر روایت مبارزه مهر سکوت زد.

تاریخ تا به حال در کدامین جغرافیا به نظاره چنین وداعی ایستاده بود، آنجا که خروش اشک ها مجال نمی داد، آنجا که سینه ها از زخم چنگها به سوز آمد، آنجا که جان های بیشماری به جان آفرین تسلیم شد.

آخر مگر دل کندن از"خمینی" آسان است، او که آمیخته ای از اقتدار و مهربانی و معجون عرفان و جهاد بود، او که جهان دلها را زیر و رو می کرد، او که از بزرگترین قدرت ها هراسی به خود راه نمی داد.

مردی که بدر سیمایش از ورود به مهرآباد بر افق ایران تابید و شیفتگان آستانش را شیفته تر کرد.

براستی به جز" روح الله" چه کسی می توانست با "دلی آرام، قلبی مطمئن، روحی شاد و ضمیری امیدوار" به دیدار معبود بشتابد، او که همسایه دیوار به دیوار سرای شهدا در بهشت زهراست.

آری؛ "او روح بود و در تن دوران دمیده بود؛ جان است این که از تن خرداد می رود".

"خمینی" عصاره پیدا و پنهان ها بود آنقدر که سالها پس از هجرتش هر آنچه از شعر او میتراود همچنان شور است و راز، گویی او خود می دانست نیمه خرداد موعد همجواری با جمال معبود است، آنجا که سرود: از غم دوست در این میکده فریاد کشم دادرس نیست که در هجر رخش داد کشم سال ها می گذرد، حادثه ها می آید انتظار فرج از نیمه خرداد کشم آری امام، که حالا شده بود جان جانان ملت، آن هنگام که مزدوران گستاخ، این صلابت پر هیبت را به زندان روانه کردند دور از انتظار نبود که قیامی خونین به راه افتد.

او اینگونه بود که همه چیز در پانزدهم خرداد 42 از رگبار مسلسلها تا پیکرهای در خون غلتیده ، از کشتارهای بیرحمانه تا فریادهای "یا مرگ" " یا خمینی" نشان از آن داشت که مردم پاکدل کوچه و بازار از مدتها پیش به آرمان امام ایمان داشتند، بدین گونه قیامی راه انداختند که بر خرمن طاغوت جرقه انداخت.

"با وجود سیطره تمدن غربی بر جهان امروز و شیفتگی بسیاری به زرق و برق آن، امام خمینی(ره) کسی بود که راه جدیدی را برای انسان امروز ارائه کرد و به تعبیر اندیشمند پسامدرن فرانسوی، "میشل فوکو" منادی معنویت و روحی جدید برای جهان بی روح در عصر حاضر شد.

" دبیر قرارگاه فرهنگی جهاد کبیر استان اصفهان با بیان این مطلب به مردمسالاری دینی در اندیشه امام خمینی (ره) اشاره کرد و افزود: آن عالم فقیه معتقد بود که مردم باید در فرآیند امور اجتماعی نقش مؤثری داشته باشند و رهبر بدون حضور مردم نمی تواند کاری انجام دهد و پشتوانه اصلی حکومت و حاکمیت مردم هستند.

حجت الاسلام حسن بابایی در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: امام معتقد بودند که اگر مردم در صحنه و حامی حکومت باشند، حکومت و حاکمیت باقی می ماند؛ اگر مردم پشت حکومت را خالی کنند مسئولان نمی توانند باقی بمانند.

دبیر قرارگاه فرهنگی جهاد کبیر استان اصفهان افزود: امام روحیه مردمی بسیار بالا داشتند و در فرمایشات ایشان سخنان زیادی با این مضمون وجود دارد که سفره انقلاب را مردم پهن کرده اند و مسئولان بر سر این سفره مردم نشسته اند.

وی گفت: مروری به پدیده جنبش های اسلامی معاصر نشان می دهد که انقلاب اسلامی ایران یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در پیشبرد روند بیداری و آگاهی مسلمانان و ازدیاد فعالیت های مؤثر در جوامع عربی و اسلامی بوده است.

حجت الاسلام بابایی افزود: نظریه تأثیرپذیری کشورهای اسلامی از انقلاب، مبتنی بر سخنان رهبران جنبش های آزادی بخش و الگوبرداری آنان از انقلاب ایران و مطالعه تحولات و رویدادهایی است که در کشورهای اسلامی رخ داده است.

وی ادامه داد: حضرت امام خمینی(ره) معلم بزرگ بیداری اسلامی و اتحاد جهان اسلام بودند که در طول دوران مبارزه و رهبری خویش، با بیان سخنان و رهنمودهای خویش، آزادی و بیداری ملت های جهان را تبیین کرده و به ابعاد گوناگون آن پرداختند.

مسئول تشکل های دینی و هیات های مذهبی اداره کل تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: نهضت امام خمینی(ره) با احیای حاکمیت اسلام ناب و زنده کردن ارزش های اسلامی، وجدان های خفته را بیدار کرد و غبارهای فطرت انسان های آزاده را کنار زد و روح امید و مبارزه را در آنان دمیدند.

وی اضافه کرد: تا زمانی که آرمان های این نهضت که اسلام خواهی، حاکمیت اسلام ناب، عدالت، ظلم ستیزی و حمایت از مظلومان و ستمدیدگان جهان زنده و پویاست و نظام بر آمده از آن پا برجا و استوار است این نهضت یک الگوی زنده برای بیداری انسان ها و ایستادگی در برابر ظلم و سلطه خواهد بود و این جریانی است که زمینه ساز ظهور ولی عصر (عج) و تحقق حاکمیت اسلام و مستضعفان بر مستکبران خواهد بود.

به گفته وی با توجه به این که قاموس حرکت حضرت امام(ره)، انجام وظیفه در راستای فرامین الهی است لذا این اندیشه، محدود به زمان و مکان خاصی نیست.

بابایی ادامه داد: حیات دوباره شعائر اسلامی، رویکرد مسلمانان، به ویژه نسل جوان، به تفکر اسلامی، پیروزی اسلام گرایان در انتخابات مجالس و شهرداری های کشورهای اسلامی، تشکیل دولت هایی با اهداف و شعارهای اسلامی و حضور انبوه مسلمانان در محافل مذهبی، تنها بخشی از آثار روح خودباوری مسلمانان است که حضرت امام خمینی(ره) با نفس مسیحایی خود در پیکر نیمه جان جوامع اسلامی دمیدند.

امام خمینی(ره)، بنیانگذار انقلاب در ساعت 22 و 20 دقیقه 13 خرداد 1368 درگذشت.

خبر درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی تا سال ها بعد همچنان تداعی گر یکی از اندوهبارترین رخدادهای ایران خواهد بود.


کلید واژه ها: تاریخ ایران و جهان - مبارزه با ظلم - تاریخ ایران - تاریخ - خرداد - مبارزه - هجرت - جهان - ایران - انسان - امروز - انگشتر - تصویری - ناگهان - جماران - سرشار - حقیقت - خاطره - همراه - فرود - روزی - زمان - پیکر - قامت - نیمه - چگینی

آخرین اخبار سرویس:
جایزه شهید حاج قاسم سلیمانی ویترینی برای نمایش تلاش پژوهشگران در حوزه دفاع مقدس است

ظرفیت بسیاری از بیمارستان ها پر شده است/ تقاضا داریم مردم ماسک استفاده کنند

اصل برادری دینی بر تمامی پیروان مذاهب اسلامی حاکم باشد

اِعمال نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام به تصویب رسید

محور دهدشت_قلعه رییسی_دیشموک نیازمند توجه

آخرین وضعیت تمهیدات بهداشتی در بقاع متبرکه با وجود استمرار کرونا

واکنش تلویحی روحانی به جلسه پرتنش مجلس با حضور ظریف: سمبل سیاست ما وزارت خارجه و سمبل وزارت خارجه، شخص وزیر است / امام همیشه اهمیت خاصی قائل بودند که وزیر خارجه مورد احترام باشد

هیتلر و رویا های بر باد رفته

مدافع حرمی که هیچ گاه هدیه دادن به همسرش را فراموش نمی کرد

عناوین روزنامه های سیاسی 19 تیر 99/ اعتراف به عقب ماندگی +تصاویر

تاکید هوشنگ مرادی کرمانی بر«شیرین نویسی»

اعتراض روح الله زم به حکم اعدام

اشرف غنی: طالبان را درون جمهوری اسلامی افغانستان جذب می کنیم

حجت الاسلام مروی: خرد جمعی و کار کارشناسی مبنای عمل آستان قدس رضوی است

ابلاغیه محدودیت سنی متقاضیان وام ازدواج قانونی است؟

تحول سازمانی در مدیریت شهری پیشوا

لزوم تشدید محدودیت های کرونایی در پلدختر

طرح سوال اعضای شورای رشت از شهردار

واکنش آیت الله پروایی به نامه خویینی ها به رهبری

آغاز بکار دومین کنگره 6300 شهید استان لرستان

بررسی ماهانه 700 شکایت از عملکرد دادسراها در دادستانی کل کشور

روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا در بیمارستان امام تهران

بحران هویت زنان؛ چرایی و راه های درمان

بحرانی به نام «سال آخر ریاست جمهوری»

کتابی برای طلایه داران عرفان خراسان

نماز جمعه 20 تیر در گلستان برگزار نمی شود

آیا واقعا انتقال کرونا از طریق تنفس بیشتر است یا تماس با سطوح؟

یک فوریت طرح اصلاح قانون استخدامی معلمان حق التدریس تصویب شد

نامه سرگشاده سازمان نظام پزشکی به مردم

سخنگوی دستگاه دیپلماسی: ادعاها درباره «سند 25 ساله» ارزش تکذیب هم ندارد

پیام تسلیت ظریف در پی درگذشت پژوهشگر ارزنده کشور

خداحافظی نماینده گچساران از مجلس یازدهم

تنها بانوی جانباز 70 درصد گیلان به همسر شهیدش پیوست

وکالت نباید در انحصار عده ای خاص باشد/ مجلس انحصار در وکالت را از بین می برد

آخرین خبرها از همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی

روند افزایشی مراجعه و بستری بیماران کرونا در بیمارستان امام تهران

وضعیت زرد کرونایی برای تهران مثل قرمز است | کنترل تهران در وضعیت قرمز دشوار است

افزایش حق مسکن کارگران هنوز تصویب نشده!

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

رسانه ها از مسوولان مطالبه گری کنند

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

هشدار درباره باستی هیلز 2

وزیرکشور: تحریم ها، مشکلات ما را چندین برابر کرده است

اولویت امسال وزارت کشور معیشت، امنیت و سلامت است

واکنش روسیه به موضع گیری سخیف بولتون درباره ترور سردار سلیمانی

#تاجگردون

روایت گاردین از نمایش از خشم و تفرقه در مجلس ایران | حمله تندروها به ظریف نشان از پیروزی امریکا است | برگ برنده اثربخش بودن تحریم ها رو شد

پشت پرده خبر سازی واگذاری کیش و قشم به چینی ها

افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی/ تهران در آستانه وضعیت قرمز/احتمال بازگشت محدودیت های کرونایی/ کشف موتورسیکلت های میلیاردی/ کرج تعطیل شد

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

سومین جلسه شورای «ستاد تفسیر قرآن کریم» برگزار شد

احیاء موقوفات مردم را به وقف ترغیب می کند

طرز تهیه خورشت بامیه عربی

اعتراض روح الله زم به حکم اعدام

سرپاس رکن الدین مختاری؛ شکنجه گر هنرمند

آقای ظریف در همراهی نمایندگان در مذاکرات نگران خبرساز شدن گاف های خودش بود نه افشای اطلاعات

خلاصه مهمترین اخبار مجلس در روز 18 تیرماه

مشاوان حقوقی و وکلا قابل دسترس باشند/پاسخ به مطالبه دانشجویان برای حل مشکلات

واکنش شورای شهر قم به تخریب بوستان فدک

خوزستان با پنج حوزه پر آب از کم آبی رنج می برد، وزارت نیرو سرگرم پروژه های انتقال آب است/بیش از 80 درصد از مطالبات 20 سال اخیر نمایندگان خوزستان تحقق نیافته/هشدار به وزیر نفت در خصوص انجام وظایفش در قبال مردم استان

واکنش شورای شهر قم به تخریب بوستان فدک

تدین و تعهد اولویت اول در شناسایی مالیات از مردم

پاسخ کدخدایی به برخی شائبه ها

اقدامات وزارت نیرو برای بهبود کیفی و کمی منابع آب جای قدردانی دارد

ادعای یک نماینده درباره خرابکاری در نطنز

گزارش اعضای دولت در مجلس قانع کننده نبود/ «روحانی» پاسخگو باشد

اولویت امسال وزارت کشور معیشت، امنیت و سلامت است/ شرایط اقتصادی خوبی را تجربه نمی کنیم

مجلس تاجگردون را هم تحمل نکرد/ وزیر بهداشت: فشار بیاورند ناگفته ها را می گویم/ فحش آزاد / کرونای بی فرهنگ

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

نقش مرجعیت دینی و نفوذ آیت الله سیستانی باعث یکپارچگی عراق بوده است: بیانیه مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم در محکومیت کاریکاتور موهن الشرق الاوسط

اژه ای: ثروت های نامشروع را به بیت المال برمی گردانیم

صنعت کشتی سازی در هرمزگان از زیرساخت های مهم کشور است

روایتی تازه از لحظه شهادت نسیم افغانی

کارگروه ویژه حمایت از صنعت کشتی سازی درهرمزگان ایجاد می شود

مقابله با کرونا مانند جنگ است، تعارف بردار نیست

جزییات و زمان پخش فصل دوم «عصر جدید» | تست کرونای شرکت کنندگان و ماسک اجباری تماشاگران

دایره مشورت آستان قدس محدود به جریان یا افراد خاصی نخواهد بود

عصبانیت آمریکا از گزارش سازمان ملل درباره ترور سردار سلیمانی

دعای روز پنچ شنبه+متن عربی و فارسی

ثروت های نامشروع افراد را به بیت المال یا صاحبان آن برمی گردانیم

زیباترین کتابفروشی های دنیا

حرم رضوی متعلق به تمام گرایش ها و سلیقه هاست

تنها راه مقابله با ویروس کووید-19 از زبان پزشکیان

احتمال تغییر دربرخی سهمیه ها تا قبل از کنکور/توافق دو وزیر برای اصلاح تسهیلات فرزندان هیات علمی

انتصاب دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش

خروج تاجگردون از مجلس یازدهم

دفاع روحانی از عملکرد وزارت خارجه

نماینده قم: آخوندی را باید محاکمه کرد

موسوی: ادعاها درباره chr(034)سند 25 سالهchr(034) ارزش تکذیب هم ندارد

برخورد با افرادی که ثروت غیرمشروع به دست آورده اند، از وظایف قوه قضاییه است

مردان و زنان جهان اسلام در دامن زنان عاشورایی تربیت می شوند

برخورد با افرادی که ثروت غیرمشروع به دست آورده اند، از وظایف قوه قضاییه است

افراد جهت ورود به بازار سرمایه باید به دقت مطالعه و مشاوره و بعد از آن معامله کنند

درخواست یک فعال رسانه ای از رییس مجلس

یکی از تبعات ویروس کرونا مسائل معیشتی مردم است/ مسئولان توجه کنند

نامه سرگشاده سازمان نظام پزشکی به مردم

تنها راه مقابله با ویروس کووید-19 از زبان پزشکیان

مجمع نویسندگان دفاع مقدس فارس راه اندازی می شود

گزیده روزنامه های 19 تیر 1399

ای ماه جماران که ز هجرت چو هلالیم

ای ماه جماران که ز هجرت چو هلالیم