مطالب مرتبط:
12 هزار هکتار اراضی اردبیل به سامانه نوین آبیاری مجهز می شوند
شهرستان تاکستان در اجرای سامانه های نوین آبیاری پیشرو است
اجرای آبیاری زهکشی در 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اردبیل
اجرای آبیاری زهکشی در 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اردبیل
هزارو200 هکتاراز اراضی زیر پوشش سامانه نوین آبیاری
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 06:502020-06-02اقتصادي

28درصد از اراضی آبی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شدند/ پتانسیل صرفه جویی 4.4هزار مترمکعب آب با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار


زارع، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور با بیان اینکه تا به امروز 28 درصد از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است، - افزود: با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار پتانسیل صرفه جویی 4 هزار و 400 مترمکعب آب وجود دارد.

یاسمن بلوردی؛ بازار: عباس زارع، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور با بیان اینکه طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری قبلا به نام آبیاری تحت فشار معروف بوده است، افزود: این طرح از سال 1369 عملا در ایران شروع شده و قبل از انقلاب حدود 38 هزار هکتار از اراضی آبی ما به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده بود که با توجه به اینکه ما بالغ بر 8 و نیم میلیون هکتار اراضی آبی داریم این میزان مجهزسازی رقم قابل توجهی نبود.

زارع افزود: در دهه نود توسعه طرح به دلیل بحث خشکسالی که در کشور بود و همچنین به واسطه بحث ضرورت و امنیت غذایی و تولید پایدار محصولات کشاورزی در کشور، مورد حمایت بیشتر قرار گرفت به طوری که در سال 1394 بعنوان پروژه اولویت دار در بخش کشاورزی تصویب شد و مقام معظم رهبری نیز اجازه دادند از صندوق توسعه ملی در سال های 95 تا کنون در راستای توسعه این طرح کمک شود.

وی تصریح کرد: از سال 1395 تا به امروز نیز پیشرفت فیزیکی طرح در کشور حدود 300 درصد افزایش پیدا کرد.

تجهیز سالانه 400 هزار هکتار از راضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری در گروی تامین اعتبار است این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس آمار از سال 69 تا پایان سال 91 کل اراضی تجهیز شده به سامانه های نوین بیاری در کشور، 1 میلیون و 290 هزار هکتار بود و از سال 92 تا الان 1 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی آبی تجهیز شده است که معادل 30 سال گذشته است.

زارع گفت: با توجه به اینکه ظرفیت خوبی نیز ایجاد شده و به لحاظ بحث فنی الان 2 هزار مشاور و پیمانکار صلاحیت دار داریم که در عرصه طراحی و اجرای سامانه های نوین حضور دارند و از طرفی نیز با حدود 400 تولیدکننده لوازم و تجهیزات آبیاری ما حدود 95 درصد لوازم و تجهیزات مان در داخل کشور تولید می شود، تا کنون حدود 28 درصد از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است.

وی ادامه داد: بعد از اینکه این طرح مورد حمایت ویژه قرار گرفت ما یک برنامه 10 ساله برای توسعه سامانه های آبیاری در نظر گرفتیم که در برنامه ششم توسعه هم لحاظ شده سالانه حدود 400 هزار هکتار انجام شود.

اما همانطور که میدانید دولت محدودیت منابع دارند و به همین دلیل نیز علیرغم اینکه در برنامه ششم لحاظ شده که حداقل 85 درصد هزینه های اجرای سامانه های نوین را دولت پرداخت کند اما عملا به طور میانگین 60 تا 65 درصد را بیشتر نتوانسته پرداخت کند.

با این وجود بر اساس موافقت نامه هایی که هر ساله با سازمان برنامه و بودجه صورت میگیرد و بر اساس بودجه ای که تصویب شده و تخصیص داده اند، خوشبختانه طرح پیشرفت فیزیکی بیشتری نیز داشته است چون به کارفرمایی خود بهره برداران است؛ یعنی این تنها پروژه در کشور است که کارفرمای آن بهره برداران و کشاورزان هستند و دولت به آنها در اجرای پروژه کمک می کند.

طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری از سال 95 تا به امروز پیشرفت فیزیکی 300 درصدی داشته است چون به کارفرمایی خود بهره برداران است؛ یعنی این تنها پروژه در کشور است که کارفرمای آن بهره برداران و کشاورزان هستند و دولت به آنها در اجرای پروژه کمک می کند امسال 144 هزار هکتار تحت پوشش طرح قرار دارد که حدود 11 هزار هکتار آن تجهیز شده و آماده بهره برداری است مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور با بیان اینکه تمام اراضی آبی کشور را با انواع روشهای نوین می توان مجهز کرد، افزود: برای مجهز کردن تمام اراضی آبی کشور برنامه داریم که محقق شدن آن از یک طرف به تامین اعتبار و از طرف دیگر به استقبال کشاورزان از این طرح بستگی دارد.

وی گفت: با توجه به الزامی که در سالهای خشکسالی برای کشاورزان پیش آمد، ملزم شدند که به سمت روشهای نوین آبیاری پیش بروند تا بتوانند با آب کمتر تولید بیشتری داشته باشند، به همین دلیل کشاورزان از این طرح استقبال خوبی دارند.

به طوری که در شروع امسال، در حالی که هنوز اعتبار سال 1399 را تخصیص نداده اند، 144 هزار هکتار تحت پوشش طرح قرار دارد و حدود 11 هزار هکتار آن تجهیز شده و آماده بهره برداری است.

133 هزار هکتار مابقی نیز در حال اجرا است که عمدتا به دلیل حضور مردم است.

سهم 34 درصدی آب در افزایش بهره وری بخش کشاورزی مشاور وزیر جهاد کشاورزی در خصوص نقش بکارگیری سامانه های نوین آبیاری در افزایش بهره وری بخش کشاورزی گفت: در کشور ما با توجه به منابع آب و خاک و الگوی کشت شامل 10 روش نوین می شود، به طور متوسط در داخل مزارع با اجرای سامانه های نوین آبیاری پتانسیل 44 درصد افزایش راندمان آبیاری در مزرعه وجود دارد.

زارع گفت: به عبارت دیگر در مجموع با عملیات آب و خاک با محوریت سامانه های نوین آبیاری، سهم آب در افزایش بهره وری بخش کشاورزی 34 درصد است.

درواقع کود، بذر مناسب، زمان کاشت زمان داشت خوب و غیره نیز دخالت دارد و بر اساس ارزیابی های موسسات تحقیقاتی، سهم آب در افزایش بهره وری 34 درصد است.

وی اظهار داشت: در سال 92 به ازای مصرف هر مترمکعب آب 920 گرم تولید محصولات کشاورزی داشتیم و با اجرای طرح های آب و خاک مخصوصا سامانه های نوین آبیاری تا سال 97 این رقم به 1450 گرم رسیده است و راندمان کل آبیاری از 92 تا 97 از 39 درصد به 45 درصد رسیده است.

در سال 92 به ازای مصرف هر مترمکعب آب 920 گرم تولید محصولات کشاورزی داشتیم و با اجرای طرح های آب و خاک مخصوصا سامانه های نوین آبیاری تا سال 97 این رقم به 1450 گرم رسیده است و راندمان کل آبیاری از 92 تا 97 از 39 درصد به 45 درصد رسیده است نسبت فایده به هزینه پروژه سامانه های نوین آبیاری 2/5 است این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری از نظر مالی چقدر برای کشور صرفه اقتصادی دارد، گفت: به طور معمول طبق آمار موجود، در روش غرقابی به ازای هر هکتار حدود 10 هزار مترمکعب آب مصرف می شود و وقتی این سیستم اجرا شود حدود 4 هزار و 400 مترمکعب می تواند در هر هکتار صرفه جویی کند.

البته این میزان پتانسیل است و از سال 92 تا پایان 97 پتانسیل صرفه جویی حدود 8 میلیارد مترمکعب آب در اراضی که طرح اجرا شده وجود دارد.

البته تحقق این امر سه شرط دارد؛ یکی اینکه تحویل آب به مصرف کنندگان حجمی صورت بگیرد، دوم اینکه به لحاظ برداشت غیرمجاز ساماندهی شود و سوم اینکه پایش منابع مصارف آب به موقع باشد تا اطلاعات دقیقی داشته باشیم و بتوانیم این پتانسیل را مدیریت کنیم.

زارع در خصوص خروجی اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری گفت: طی نشست هایی که سال گذشته با صاحب نظران و دانشگاهیان انجام شد به این جمع بندی رسیدیم که یک ارزیابی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فنی و زیست محیطی در ارتباط با این سامانه انجام شود و در هرکدام از این ابعاد مشخص شود چه امتیازاتی ممکن است وجود داشته باشد.

این ارزیابی در حال اقدام است منتها یک محاسبات مقدماتی توسط یکسری صاحب نظران اقتصادی انجام شده است.

بر اساس این محاسبات در پروژه های عمرانی نسبت فایده به هزینه را مطرح می کنند و هرکدام که بالای یک باشد می گویند توجیه اقتصادی دارد.

خوشبختانه در مورد ارزیابی پروژه سامانه های نوین آبیاری نسبت فایده به هزینه دو و نیم بوده است که بیانگر این موضوع است که پروژه های سامانه های نوین به لحاظ اقتصادی توجیه بالایی برای کشور دارد.

یکی از چالش های ما در خصوص نوسانات قیمتی مواد اولیه پلی اتیلن است که عمده ماده اولیه برای ساخت تجهیزات آبیاری است و از نظر قیمتی همیشه روندی افزایشی دارد تخصیص سالانه هزار میلیارد تومان بودجه برای توسعه سامانه های نوین آبیاری مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور در پاسخ به این سوال که سالانه چه میزان بودجه برای اجرای این طرح تخصیص داده می شود، گفت:بر اساس قانون بودجه سنواتی، سالانه بودجه ای تصویب می شود اما تخصیص اعتباراتی که می شود متناسب با منابع دولت است به طوری که از سال 92 تا کنون به طور میانگین سالانه 1000 میلیارد تومان از سوی دولت برای توسعه سامانه های نوین آبیاری، کمک بلاعوض شده است.

زارع در خصوص مشکلات و چالش های موجود نیز گفت: با وجود ترویجی که در این زمینه صورت گرفته باز هم یکسری مشکلات وجود دارد.

به عنوان مثال ما در کشوری هستیم که 52 درصد بهره وران از دو هکتار پایین تر هستند و این مساله باعث می شود که از نظر اقتصادی نتوانند کشاورزی اقتصادی باشند.

وی افزود: چالش دیگر ما در خصوص نوسانات قیمتی مواد اولیه پلی اتیلن است که عمده ماده اولیه برای ساخت تجهیزات آبیاری است و از نظر قیمتی همیشه روندی افزایشی دارد.

از سوی دیگر متناسب نبودن عرضه و تقاضای مواد اولیه پلی اتیلن باعث می شود که به یکباره با کمبود یا فراوانی این مواد در بازار مواجه شویم.


کلید واژه ها: سامانه های نوین آبیاری - آبیاری - سامانه - اراضی آبی - نوین - وزیر جهاد کشاورزی - توسعه - جهاد کشاورزی - اراضی - هکتار - مشاور وزیر - صرفه جویی - پتانسیل - کشاورزی - آبیاری تحت فشار - مترمکعب - هزار - کشور - قبل از انقلاب - مشاور - صرفه - جهاد - بیان - درصد - مجری - وزیر - در ایران - تحت فشار - میلیون - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
2 میلیون و 500 هزار یورو محصولات دانش بنیان از استان مرکزی صادر شد

ارزش گذاری دارایی های نامشهود شرکت ها؛ چالش جدید اقتصاد ایران

کاهش 70درصدی معاملات مسکن

آمار روزانه مبتلایان کرونا در لبنان رکورد زد

فرمانداران در تکمیل پروژه های نیمه تمام اهتمام ویژه داشته باشند

گلچین از جدیدترین مدل های مانتو به رنگ سال 99

کار صادرات گاز به کشورهای منطقه با ایمیل جلو نمی رود/ رمزگشایی از ناکامی های ایران در بازار گاز منطقه

کاهش قیمت برنج تایلندی

پرونده پژو 405 به طور کامل بسته شد

تخم مرغ های مرغ تخم طلا، از داستان تا واقعیت

آغاز واریز حقوق تیرماه و مابه التفاوت های فروردین و اردیبهشت مستمری بگیران تامین اجتماعی + جدول

پیش بینی نفت 150 دلاری تا 5 سال آینده

گلچین از جدیدترین مدل های مانتو به رنگ سال 99

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

افزایش مبلغ وام های دانشجویی

قیمت مرغ به 18.5 هزار تومان رسید

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

برگزاری دوره آموزشی جامع بورس در قم

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

فاجعه در کمین اقتصاد دوبی

افت 12 هزار واحدی شاخص کل بورس / ارزش معاملات امروز 16 هزار میلیارد تومان شد

معرفی گوشی 75 دلاری لاوا Z61 Pro محصولی از هند

خبر خوش برای فرهنگیان بازنشسته

بزرگترین بحران اقتصادی بعد از جنگ جهانی با شیوع کرونا

حذف بخشی از پذیرفته شدگان طرح ملی مسکن

جهاد در سنگر اقتصادی

جدیدترین ضرب المثل های چینی روز

وضعیت نامشخص پرداخت دور جدید کمک معیشتی در دوران کرونا

افزایش مبلغ وام های دانشجویی

افزایش مبلغ وام های دانشجویی

ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری ترکیه

تولید خودروی 405 جی ال ایکس بنزینی متوقف شد

مسئولانی که تکلیف شان با خودشان مشخص نیست/مسکن معضلی که به فاجعه ملی تبدیل شد/مسیر تکراری صداوسیما

ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری ترکیه

ثروتمندتر شدنِ ثروتمندترین مرد تاریخ!

ادامه روند کاهشی نرخ بیکاری ترکیه

تندگویان: کرونا، ازدواج جوانان را به تاخیر انداخت

تراز تجاری چپست؟

برگزاری دوره آموزشی جامع بورس در قم

چه چیزی جرات و شوق ازدواج جوان های قمی را گرفته است؟

رونق مشاغل اینترنتی به جهش تولید می انجامد/مجوزبازی در اقتصاد دیجیتال پذیرفتنی نیست

صید کیلکای دریای خزر آغاز شد

صدور 4 میلیون کد سهامداری در سال جاری

چه چیزی جرات و شوق ازدواج جوان های قمی را گرفته است؟

تخم مرغ های مرغ تخم طلا، از داستان تا واقعیت

شیوه نامه های رمز ارزها تدوین می شود/طلاکوبی دام ها به منظور جلوگیری از قاچاق این سرمایه کشور

نمی توانیم کشور را 6 ماه تعطیل کنیم

حذف بخشی از پذیرفته شدگان طرح ملی مسکن

خطری که ادبیات را تهدید می کند

کوپن بازمی گردد؟

تداوم موج دوم کرونا در ایالت ویکتوریای استرالیا

صدای سهامدار 1399/04/22

مرضیه برومند: خودمان هوای خودمان را داشته باشیم

معجزه ریال

معامله گران قربانی هسته ضعیف

تامین کل زمین طرح اقدام ملی مسکن در شهرهای زیر 25 هزار نفر

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس ایران 1399/04/22

هشدار یک استاد دانشگاه نسبت به زنگ خطر کاهش نرخ جمعیتی کشورمان

20 درصد لوازم یدکی خودرو در بازار تقلبی است

مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i

دستور روحانی درباره برخورد با گرانفروشی ایرانسل و همراه اول

رکورد اشتغال زایی در کانادا شکسته شد!

تغییرات دیروز شاخص کل بورس تهران 1399/04/22

بازار 1399/04/22

آسیب بازار از سیاست گذاری های اشتباه

سالانه بیش از 570 هزار تن زباله پلاستیکی در کشور تولید می شود

اخذ مالیات سنگین از دلالی خودرو صفر به پیشنهاد وزارت اقتصاد

قیمت محصولات و لوازم بهداشتی در بازار چقدر است؟

ماسک زدن برای رشد اقتصادی حیاتی است!

60 درصد بورس منتظر علامت جهانی

وام 1700 میلیارد دلاری برای کسب و کارها

رودررویی سهام و صنایع با موج دوم کرونا

تاثیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی بر رشد اقتصادی

60 درصد بورس منتظر علامت جهانی

فرجی راد: توسعه گردشگری در کیش مد نظر است نه فروش آن به چین

منتخبان عصر جدید قسمت اول 21 تیر ماه برای شرکت در نظر سنجی مردمی

روزهای تیره در انتظار اقتصاد انگلیس

زراعت چوب در گلستان رونق می گیرد؟

تاثیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی بر رشد اقتصادی

تاثیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی بر رشد اقتصادی

روزهای تیره در انتظار اقتصاد انگلیس

قیمت محصولات و لوازم بهداشتی در بازار چقدر است؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

60 درصد بورس منتظر علامت جهانی

زراعت چوب در گلستان رونق می گیرد؟

قیمت مرغ به 18.5 هزار تومان رسید/ افت 25 درصدی تولیدی در تابستان

فرجی راد: توسعه گردشگری در کیش مد نظر است نه فروش آن به چین

طرح «ساعت کاری شناور» برای کارمندان پایتخت

بهینه سازی منابع، کاهش هزینه پول و افزایش منابع در بانک تجارت

پارک 30 درصد حساب های جاری در کارگزاری ها

دو عضو جدید در راه پیوستن به یورو؟

تعرفه 25 درصدی آمریکا بر کالاهای فرانسوی

بازگشت کوپن به جامعه برای پخش عادلانه کالای اساسی

همسر محسن افشانی: او مرا به باد کتک گرفت/ درخواست طلاق دادم/ ماجرای انتشار عکس های خصوصی سویل خیابانی

برای خرید مخلوط کن چقدر هزینه کنیم؟

طرح «ساعت کاری شناور» برای کارمندان پایتخت

ویروس کرونا را دست کم گرفتیم

مروری بر قابلیت های مدرن چیپ ست Kirin 810، قلب تپنده Huawei Nova 7i

لزوم شفاف سازی معاون گمرک در خصوص ردیفهای تسویه نشده ورود موقت

همراهی زنان، بیکاری را در سه روستای سمنان محو کرد

28درصد از اراضی آبی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شدند/ پتانسیل صرفه جویی 4.4هزار مترمکعب آب با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار

28درصد از اراضی آبی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شدند/ پتانسیل صرفه جویی 4.4هزار مترمکعب آب با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار