مطالب مرتبط:
12 هزار هکتار اراضی اردبیل به سامانه نوین آبیاری مجهز می شوند
شهرستان تاکستان در اجرای سامانه های نوین آبیاری پیشرو است
اجرای آبیاری زهکشی در 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اردبیل
اجرای آبیاری زهکشی در 60 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اردبیل
هزارو200 هکتاراز اراضی زیر پوشش سامانه نوین آبیاری
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 06:502020-06-02اقتصادي

28درصد از اراضی آبی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شدند/ پتانسیل صرفه جویی 4.4هزار مترمکعب آب با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار


زارع، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور با بیان اینکه تا به امروز 28 درصد از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است، - افزود: با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار پتانسیل صرفه جویی 4 هزار و 400 مترمکعب آب وجود دارد.

یاسمن بلوردی؛ بازار: عباس زارع، مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور با بیان اینکه طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری قبلا به نام آبیاری تحت فشار معروف بوده است، افزود: این طرح از سال 1369 عملا در ایران شروع شده و قبل از انقلاب حدود 38 هزار هکتار از اراضی آبی ما به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده بود که با توجه به اینکه ما بالغ بر 8 و نیم میلیون هکتار اراضی آبی داریم این میزان مجهزسازی رقم قابل توجهی نبود.

زارع افزود: در دهه نود توسعه طرح به دلیل بحث خشکسالی که در کشور بود و همچنین به واسطه بحث ضرورت و امنیت غذایی و تولید پایدار محصولات کشاورزی در کشور، مورد حمایت بیشتر قرار گرفت به طوری که در سال 1394 بعنوان پروژه اولویت دار در بخش کشاورزی تصویب شد و مقام معظم رهبری نیز اجازه دادند از صندوق توسعه ملی در سال های 95 تا کنون در راستای توسعه این طرح کمک شود.

وی تصریح کرد: از سال 1395 تا به امروز نیز پیشرفت فیزیکی طرح در کشور حدود 300 درصد افزایش پیدا کرد.

تجهیز سالانه 400 هزار هکتار از راضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری در گروی تامین اعتبار است این مقام مسئول خاطرنشان کرد: بر اساس آمار از سال 69 تا پایان سال 91 کل اراضی تجهیز شده به سامانه های نوین بیاری در کشور، 1 میلیون و 290 هزار هکتار بود و از سال 92 تا الان 1 میلیون و 200 هزار هکتار از اراضی آبی تجهیز شده است که معادل 30 سال گذشته است.

زارع گفت: با توجه به اینکه ظرفیت خوبی نیز ایجاد شده و به لحاظ بحث فنی الان 2 هزار مشاور و پیمانکار صلاحیت دار داریم که در عرصه طراحی و اجرای سامانه های نوین حضور دارند و از طرفی نیز با حدود 400 تولیدکننده لوازم و تجهیزات آبیاری ما حدود 95 درصد لوازم و تجهیزات مان در داخل کشور تولید می شود، تا کنون حدود 28 درصد از اراضی آبی کشور به سامانه های نوین آبیاری تجهیز شده است.

وی ادامه داد: بعد از اینکه این طرح مورد حمایت ویژه قرار گرفت ما یک برنامه 10 ساله برای توسعه سامانه های آبیاری در نظر گرفتیم که در برنامه ششم توسعه هم لحاظ شده سالانه حدود 400 هزار هکتار انجام شود.

اما همانطور که میدانید دولت محدودیت منابع دارند و به همین دلیل نیز علیرغم اینکه در برنامه ششم لحاظ شده که حداقل 85 درصد هزینه های اجرای سامانه های نوین را دولت پرداخت کند اما عملا به طور میانگین 60 تا 65 درصد را بیشتر نتوانسته پرداخت کند.

با این وجود بر اساس موافقت نامه هایی که هر ساله با سازمان برنامه و بودجه صورت میگیرد و بر اساس بودجه ای که تصویب شده و تخصیص داده اند، خوشبختانه طرح پیشرفت فیزیکی بیشتری نیز داشته است چون به کارفرمایی خود بهره برداران است؛ یعنی این تنها پروژه در کشور است که کارفرمای آن بهره برداران و کشاورزان هستند و دولت به آنها در اجرای پروژه کمک می کند.

طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری از سال 95 تا به امروز پیشرفت فیزیکی 300 درصدی داشته است چون به کارفرمایی خود بهره برداران است؛ یعنی این تنها پروژه در کشور است که کارفرمای آن بهره برداران و کشاورزان هستند و دولت به آنها در اجرای پروژه کمک می کند امسال 144 هزار هکتار تحت پوشش طرح قرار دارد که حدود 11 هزار هکتار آن تجهیز شده و آماده بهره برداری است مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور با بیان اینکه تمام اراضی آبی کشور را با انواع روشهای نوین می توان مجهز کرد، افزود: برای مجهز کردن تمام اراضی آبی کشور برنامه داریم که محقق شدن آن از یک طرف به تامین اعتبار و از طرف دیگر به استقبال کشاورزان از این طرح بستگی دارد.

وی گفت: با توجه به الزامی که در سالهای خشکسالی برای کشاورزان پیش آمد، ملزم شدند که به سمت روشهای نوین آبیاری پیش بروند تا بتوانند با آب کمتر تولید بیشتری داشته باشند، به همین دلیل کشاورزان از این طرح استقبال خوبی دارند.

به طوری که در شروع امسال، در حالی که هنوز اعتبار سال 1399 را تخصیص نداده اند، 144 هزار هکتار تحت پوشش طرح قرار دارد و حدود 11 هزار هکتار آن تجهیز شده و آماده بهره برداری است.

133 هزار هکتار مابقی نیز در حال اجرا است که عمدتا به دلیل حضور مردم است.

سهم 34 درصدی آب در افزایش بهره وری بخش کشاورزی مشاور وزیر جهاد کشاورزی در خصوص نقش بکارگیری سامانه های نوین آبیاری در افزایش بهره وری بخش کشاورزی گفت: در کشور ما با توجه به منابع آب و خاک و الگوی کشت شامل 10 روش نوین می شود، به طور متوسط در داخل مزارع با اجرای سامانه های نوین آبیاری پتانسیل 44 درصد افزایش راندمان آبیاری در مزرعه وجود دارد.

زارع گفت: به عبارت دیگر در مجموع با عملیات آب و خاک با محوریت سامانه های نوین آبیاری، سهم آب در افزایش بهره وری بخش کشاورزی 34 درصد است.

درواقع کود، بذر مناسب، زمان کاشت زمان داشت خوب و غیره نیز دخالت دارد و بر اساس ارزیابی های موسسات تحقیقاتی، سهم آب در افزایش بهره وری 34 درصد است.

وی اظهار داشت: در سال 92 به ازای مصرف هر مترمکعب آب 920 گرم تولید محصولات کشاورزی داشتیم و با اجرای طرح های آب و خاک مخصوصا سامانه های نوین آبیاری تا سال 97 این رقم به 1450 گرم رسیده است و راندمان کل آبیاری از 92 تا 97 از 39 درصد به 45 درصد رسیده است.

در سال 92 به ازای مصرف هر مترمکعب آب 920 گرم تولید محصولات کشاورزی داشتیم و با اجرای طرح های آب و خاک مخصوصا سامانه های نوین آبیاری تا سال 97 این رقم به 1450 گرم رسیده است و راندمان کل آبیاری از 92 تا 97 از 39 درصد به 45 درصد رسیده است نسبت فایده به هزینه پروژه سامانه های نوین آبیاری 2/5 است این مقام مسئول در پاسخ به این سوال که اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری از نظر مالی چقدر برای کشور صرفه اقتصادی دارد، گفت: به طور معمول طبق آمار موجود، در روش غرقابی به ازای هر هکتار حدود 10 هزار مترمکعب آب مصرف می شود و وقتی این سیستم اجرا شود حدود 4 هزار و 400 مترمکعب می تواند در هر هکتار صرفه جویی کند.

البته این میزان پتانسیل است و از سال 92 تا پایان 97 پتانسیل صرفه جویی حدود 8 میلیارد مترمکعب آب در اراضی که طرح اجرا شده وجود دارد.

البته تحقق این امر سه شرط دارد؛ یکی اینکه تحویل آب به مصرف کنندگان حجمی صورت بگیرد، دوم اینکه به لحاظ برداشت غیرمجاز ساماندهی شود و سوم اینکه پایش منابع مصارف آب به موقع باشد تا اطلاعات دقیقی داشته باشیم و بتوانیم این پتانسیل را مدیریت کنیم.

زارع در خصوص خروجی اجرای طرح سامانه های نوین آبیاری گفت: طی نشست هایی که سال گذشته با صاحب نظران و دانشگاهیان انجام شد به این جمع بندی رسیدیم که یک ارزیابی از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، فنی و زیست محیطی در ارتباط با این سامانه انجام شود و در هرکدام از این ابعاد مشخص شود چه امتیازاتی ممکن است وجود داشته باشد.

این ارزیابی در حال اقدام است منتها یک محاسبات مقدماتی توسط یکسری صاحب نظران اقتصادی انجام شده است.

بر اساس این محاسبات در پروژه های عمرانی نسبت فایده به هزینه را مطرح می کنند و هرکدام که بالای یک باشد می گویند توجیه اقتصادی دارد.

خوشبختانه در مورد ارزیابی پروژه سامانه های نوین آبیاری نسبت فایده به هزینه دو و نیم بوده است که بیانگر این موضوع است که پروژه های سامانه های نوین به لحاظ اقتصادی توجیه بالایی برای کشور دارد.

یکی از چالش های ما در خصوص نوسانات قیمتی مواد اولیه پلی اتیلن است که عمده ماده اولیه برای ساخت تجهیزات آبیاری است و از نظر قیمتی همیشه روندی افزایشی دارد تخصیص سالانه هزار میلیارد تومان بودجه برای توسعه سامانه های نوین آبیاری مجری طرح توسعه سامانه های نوین آبیاری کشور در پاسخ به این سوال که سالانه چه میزان بودجه برای اجرای این طرح تخصیص داده می شود، گفت:بر اساس قانون بودجه سنواتی، سالانه بودجه ای تصویب می شود اما تخصیص اعتباراتی که می شود متناسب با منابع دولت است به طوری که از سال 92 تا کنون به طور میانگین سالانه 1000 میلیارد تومان از سوی دولت برای توسعه سامانه های نوین آبیاری، کمک بلاعوض شده است.

زارع در خصوص مشکلات و چالش های موجود نیز گفت: با وجود ترویجی که در این زمینه صورت گرفته باز هم یکسری مشکلات وجود دارد.

به عنوان مثال ما در کشوری هستیم که 52 درصد بهره وران از دو هکتار پایین تر هستند و این مساله باعث می شود که از نظر اقتصادی نتوانند کشاورزی اقتصادی باشند.

وی افزود: چالش دیگر ما در خصوص نوسانات قیمتی مواد اولیه پلی اتیلن است که عمده ماده اولیه برای ساخت تجهیزات آبیاری است و از نظر قیمتی همیشه روندی افزایشی دارد.

از سوی دیگر متناسب نبودن عرضه و تقاضای مواد اولیه پلی اتیلن باعث می شود که به یکباره با کمبود یا فراوانی این مواد در بازار مواجه شویم.


کلید واژه ها: سامانه های نوین آبیاری - آبیاری - سامانه - اراضی آبی - نوین - وزیر جهاد کشاورزی - توسعه - جهاد کشاورزی - اراضی - هکتار - مشاور وزیر - صرفه جویی - پتانسیل - کشاورزی - آبیاری تحت فشار - مترمکعب - هزار - کشور - قبل از انقلاب - مشاور - صرفه - جهاد - بیان - درصد - مجری - وزیر - در ایران - تحت فشار - میلیون - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

هواپیمایی امارات احتمالا 9 هزار نیروی دیگر را اخراج می کند

تمدید مهلت خبرنگاران جهت ویرایش مدارک

تخریب پاساژ توحید در منطقه 19 تهران

میزان فروش ملی صنایع مس ایران در باهر امسال چقدر بوده است؟

خسارت خشک سالی به کشاورزان کوهدشت پرداخت می شود

فوت 133 نفر در مراکز بهزیستی بر اثر کرونا

دریافت سوخت منوط به معاینه فنی کمباین است

پرداخت بدهی مرغداران مرغ گوشتی آسیب دیده از کرونا یکسال تمدید شد

تعیین تکلیف شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت

تخم مرغ ارزان شد/ ستاد تنظیم بازار: شانه ای گران تر از 20 هزار تومان نخرید

سال پایانی دولت، سال کاهش فعالیت ها نیست

رقم وام ودیعه مستاجران را بانک مرکزی اعلام می کند

کاهش نسبت بیمه شدگان به تعداد بازنشستگان، چالشی جدی برای صندوق های بازنشستگی/ پرداخت 5080 میلیارد تومان از بابت تعهدات در سال98

پرداخت خودروی BMW 730، شمش طلا و صدها سکه ها به عنوان رشوه در پرونده مدیران سابق بانک مرکزی

قیمت هر شانه تخم مرغ کمتر از 20 هزار تومان است / عرضه در میادین تره بار و فروشگاه های زنجیره ای

152 هزار تن گندم از کشاورزان قزوین خریداری شد

95 درصد پروژه های مسکن مهر مازندران تحویل شده است

تحویل 9هزار خودرو از فروش فوق العاده ایران خودرو به مشتریان | ثبت نام 60 هزار نفر برای خرید خودرو K132

ارزش دارایی دارندگان سهام عدالت که روش غیرمستقیم را انتخاب کردند (فیلم)

32 مرکز مثبت زندگی در استان بوشهر راه اندازی می شود

کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی کمک مالی دریافت می کنند

قیمت هر شانه تخم مرغ کمتر از 20 هزار تومان

موج سواری طلا روی خوش بینی کم سابقه بازار

وضعیت شکننده استان تهران در برابر کرونا

جریمه ای میلیاردی در انتظار اپراتور های متخلف

مدیرعامل عقاب افشان: هیچ کارگری را تعدیل نکرده ایم

اتمام پروژه های مسکن مهر مازندران از اولویت استاندار

نیمی از بدهی اوراق مشارکت بانک آینده به شهرداری تهران پرداخت شد

قیمت هر شانه تخم مرغ زیر 20 هزار تومان است

قطع 2 هزار انشعاب غیرمجاز در استان بوشهر با حکم قضایی بوده است

خرید تضمینی یک میلیون و 206 هزار تن گندم در خوزستان

چند نفر از سهامداران عدالت سهام خود را برای فروش گذاشتند؟

آخرین وضعیت شرکت های بورسی سهام عدالت+ جدول / 21 تیر99

راه اندازی شبکه اختصاصی مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک

مساله سالمندی جمعیت دهه 60 را جدی بگیریم

بالا و پایین رفتن فشار خون خطرناک است؟

بزرگترین بحران اقتصادی بعد از جنگ جهانی با شیوع کرونا

اجاره «آیفون» شبی 2 میلیون تومان!

رکود مجدد در انتظار مغازه داران ژاپنی با موج جدید کرونا در توکیو

جریان زندگی به شکلی خارق العاده در اعماق دریا

قیمت اوراق مسکن برای مجرد ها و متاهل های تهرانی چند؟

کاهش هجوم ملخ صحرایی به کشور

جریمه دو میلیارد تومانی در انتظار اپراتورهاست

امضای قرارداد طرح توسعه میدان نفتی یاران

7 هزار میلیارد ریال در تامین اجتماعی سمنان صرف درمان شد

دشتهای استان زنجان در وضعیت بحران

مصوبه تهاتر بدهی های بانک ملت به سازمان امور مالیاتی ابلاغ شد

وام کرونا برای مشاغل فاقد بیمه

تامین اراضی 50 هزار واحد مسکن ملی تحت مسئولیت بنیاد مسکن

طراحی فروشگاه اینترنتی به همراه سئو سایت

بهره برداری از 2300 طرح بهزیستی استان اصفهان

کنایه به برگزاری دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی

رقم وام ودیعه مستاجران را بانک مرکزی اعلام می کند

پربازدیدترین اخبار سیاسی 21 تیر ایسنا

تفاهمنامه تامین مسکن ایثارگران امضا شد/ واگذاری زمین به جانبازان 25 درصد به بالا

اصلاح 12 هزار واحدی شاخص بورس در نخستین روز هفته

میانگین سنی جان باختگان کرونا در استان بوشهر 55 سال است

قیمت اقلام پروتیینی، میوه و محصولات بهداشتی در مشهد؛ شنبه 21 تیرماه

هفت خوان پرداخت حقوق کارگران هفت تپه!

نامه سازمان بسیج کارگران به جهانگیری/ بیش از این کارگران را منتظر حق مسکن 300 هزار تومانی نگذارید

توافق بر همکاری بیشتر مرکز وکلا با سازمان بورس

تاثیر کرونا بر میلیون ها کارگر ویتنامی

آخرین وضعیت کرونا در کشور (21 تیر) + استان های وضعیت قرمز/اینفوگرافیک

پرداخت بیش از 8 میلیارد تومان تسهیلات کارآفرینی در استان کرمان

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

کاهش هجوم ملخ صحرایی به کشور

بانک ملی ایران به فکر سلامتی شماست

بانک مرکزی، رتبه اول در مبارزه با مفاسد اقتصادی و تحقق سلامت اداری

بازداشت عضو سابق شورای روستای چهارباغ گرگان به اتهام زمین خواری

افزایش نرخ شن و ماسه ممنوع است

برداشت آنغوزه از مراتع جنوب کرمان ممنوع است

اولین جلسه علنی دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی

بانک پاسارگاد برای مقابله با کرونا سنگ تمام گذاشت

اخبار مشروح 13 شنبه، 21 تیر 99

از گوشه و کنار ایلام| خدمات توانبخشی و مشاوره بهزیستی رایگان شد

حیات دوباره بافت بلوچ ایرانشهر با عنایت رهبر معظم انقلاب

پرداخت بیش از 8 میلیارد تومان تسهیلات کارآفرینی در استان کرمان

چند نفر برای خرید جدیدترین خودروی ایرانی ثبت نام کردند؟

تاثیر کرونا بر میلیون ها کارگر ویتنامی

بررسی نوسانات اخیر نرخ ارز در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه با حضور همتی

هفت خوان پرداخت حقوق کارگران هفت تپه!

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران، نقطه مبهم پازل اقتصاد کشور

اتمام پروژه های راهسازی بافت و رابر 1000 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

افتتاح 12 طرح اشتغال زایی معلولان گلستان در هفته بهزیستی

افزایش 50 درصدی صادرات محصولات کشاورزی کردستان به خارج از کشور

به روز رسانی تعهدات معوق 13محصول ایران خودرو

رفع تصرف زمین کشاورزی در بابل

تعرفه 25 درصدی آمریکا بر کالاهای فرانسوی به ارزش 1.3 میلیارد دلار

بهره برداری از 25 طرح با مجموع سرمایه گذاری بیش از 128 هزار میلیارد ریال تا هفته پنجم پویش ملی تولید، تداوم امید

اختصاص 10 هزار میلیارد ریال اعتبار به ارائه دهندگان خدمات درمانی کشور

برداشت نخود دیم از مزارع کشت و صنعت و دامپروری پگاه

معاون بهزیستی اصفهان: کمک دولت برای مسکن معلولان 2 برابر افزایش یافت

عکس/ رونمایی از کیف جادویی در اولین جلسه دادگاه برخی از مدیران سابق بانک مرکزی

هفت خوان پرداخت حقوق کارگران هفت تپه!

بیش از 21000 جانباخته کرونایی در هندوستان

ورود 3 شرکت هلدینگ پتروفرهنگ به بازار سرمایه

هاجر عبدی با حضور معاون وزیر به عنوان مدیرعامل شرکت توزیع برق هرمزگان معرفی شد

فارس من| انسولین مورد نیاز بیماران تامین شد/ توزیع پس از برچسب گذاری

بهره مندی فعالان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا فاقد بیمه از تسهیلات حمایتی

28درصد از اراضی آبی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شدند/ پتانسیل صرفه جویی 4.4هزار مترمکعب آب با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار

28درصد از اراضی آبی به سامانه های نوین آبیاری مجهز شدند/ پتانسیل صرفه جویی 4.4هزار مترمکعب آب با اجرای طرح توسعه نوین آبیاری در هر هکتار