مطالب مرتبط:
آتش سوزی در مراتع بوشهر
آتش مراتع بوشهر خاموش شد
یکهزار و 100 هکتار از مراتع کوه سیاه دشتستان در بوشهر در آتش سوخت
یکهزار و 100 هکتار از مراتع کوه سیاه دشتستان در بوشهر در آتش سوخت
تصویربرداری از محل آتش سوزی در مراتع و منابع طبیعی ارتفاعات کوه سیاه بخش توسط پهپادهای پایگاه هوایی بوشهر
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 06:202020-06-02حوادث

وقتی آتش دامن مراتع بوشهر را رها نمی کند


باشگاه خبرنگاران جوان گزارش می دهد؛ وقتی آتش دامن مراتع بوشهر را رها نمی کند چند روزی است مراتع استان بوشهر که به مدد بارش های خوب زمستان متراکم شده اند، - چند روزی است مراتع استان بوشهر که به مدد بارش های خوب زمستان متراکم شده اند، دست خوش آتش سوزی می شوند؛ آتشی که خاموش کردنش دشواری های خاص خود را دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، جمعه دوم خرداد 99، آتش دامن مراتعی را که بارش های خوب امسال در بوشهر پرپشتشان کرده می گیرد؛ مراتعی که در منطقه کوهستانی دهرود بخش ارم دشتستان قرار دارند.

 این منطقه هم پوشش گیاهی علفی دارد و هم درختی، هم زیستگاه جانوران وحشی است هم محل چرای دام های عشایر.

اولین شعله های آتش که دیده می شود همه دست به کار می شوند با هر آنچه که در دست دارند، تا قبای سبز درختان و گیاهان کمتری سیاه شود.

آتش، اما پیش روی می کند و هر جا که می تواند سر می کشد.

یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری، محیط زیست، دیگر نهاد ها و گروه های مردمی همه از مناطق سخت گذر کوه می گذرند تا آتش را خاموش کنند.

مردم با هر وسیله ای که در دست دارند با شعله های آتش مبارزه می کنند.

حتی گاهی دست به دامان شاخه های نخل می شوند.

وسیله ای برای بردن امکانات، خاموش کردن آتش به مناطق دشوار کوهستانی وجود ندارد.

دست به دامان چهارپایان می شوند و وسایل را با کمک حیوانات بار بر به بالای کوه می برند.

با همین امکانات دست کم چهار بار آتش به طور کامل خاموش شد، اما هر بار آتش از جایی دیگری زبانه می کشید.

جهانگیر دهقانی مدیرکل بحران استانداری بوشهر در گفت و گو با خبرنگار ما بیان کرد: به دلیل دسترسی سخت به ارتفاعات و سخت گذر بودن مسیر، خنک سازی به طور کامل انجام نمی شد و همین موضوع سبب می شد با گرما و باد، آتش از جایی دیگر سر در می آورد.

دهقانی عنوان کرد: بیش از 200 نفر از نیرو های مردمی و اداری در تلاش هستند تا بتوانند این آتش را به طور کامل مهار کنند.

دوشنبه پنجم خرداد در چهارمین روز آتش سوزی، بالگرد هلال احمر به منطقه رفت تا نیرو های امدادی و تجهیزات را به محل حادثه منتقل کند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان بوشهر گفت: این بالگرد آب آشامیدنی، مواد غذایی و تعدادی کپسول اطفاء حریق را به دست نیرو های عملیاتی مردمی بر فراز کوه های درحال آتش سوزی رساند.

غلامرضا حاجیانی بیان کرد: علاوه بر اعزام بالگرد، یک گروه امدادی و آمبولانس هم برای کمک به نیرو های عملیاتی مردمی که در حال خاموش کردن آتش سوزی بودند، رفتند.

پس از پنج روز آتش دهرود خاموش شد غلامرضا منتظری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: آتش سوزی که در دهرود دشتستان جمعه آغاز شده بود، صبح سه شنبه به طور کامل مهار شد و سطح خسارت دیده از این حادثه با توجه به تصاویر ماهواره ای و پایش محیطی، 540 هکتار تخمین زده شده است.

منتظری ادامه داد: 60 هکتار از این میزان مربوط به درختانی مانند بنه، بادام و انجیر کوهی بوده است که به این ترتیب می توان گفت گونه های درختی آسیب کمتری دیده اند و بقیه گیاهان علوفه ای بودند که به علت بارش های مناسب سال آبی کنونی، پوشش متراکمی دارند.

شعله ور شدن آتش در تنگستان هنوز آتش در دهرود دشتستان خاموش نشده بود که مراتع خاییز تنگستان هم گرمای شعله های آتش را احساس کرد.

اینجا هم بلافاصله نیرو های مردمی در کنار دستگاه های دولتی وارد میدان شدند تا زودتر بساط آتش را جمع کنند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر در این باره گفت: آتش سوزی ساعت 14 دوشنبه پنجم خرداد در منطقه خاییز تنگستان آغاز شد و محدوده تنگ یخ و تنگ مخدان و قسمتی از کوه بیرمی را در برگرفت.

منتظری ادامه داد: با تلاش شبانه روزی نیرو های یگان حفاظت منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست، هلال احمر، بسیج سازندگی و اهالی روستای مخدان و بنیون و یخ خاییز، آتش سوزی در ساعت پایانی سه شنبه به طور کامل مهار شد.

او گفت: 80 هکتار از مراتع تنگستان در آتش سوخت.

عبدالحسن رفیعی پور فرماندار تنگستان هم در گفت و گو با خبرنگار ما، مشارکت گروه های مردمی و ساکنان منطقه را در مهار آتش بی نظیر خواند و گفت: آتش سوزی در منطقه خاییز در ارتفاع هزار و 300 متری اتفاق افتاد که بردن وسایل مقابله با آتش مانند کپسول های آتش نشانی به صورت زمینی وجود نداشت و باید به وسیله بالگرد به منطقه فرستاده می شد.

 رفیعی پور افزود:10 گروه هلال احمر به منطقه اعزام شدند، اما به دلیل آنکه آتش به سمت مناطق پرشیب و کوهستانی رسوخ کرده بود حضور نیرو ها دشوار بود.

او بیان کرد: سهل انگاری کسانی که برای تفریح به منطقه رفته بودند، جرقه آتش را روشن کرد.

هزار و 100 هکتار  مرتع کوه سیاه، خاکستر شد ساعاتی پس از خاموش شدن آتش در دهرود دشتستان و خاییز تنگستان، صاعقه در مراتع کوه سیاه بخش بوشکان دشتستان، آتش به پا کرد؛ جایی در همسایگی منطقه دهرود.

آتش عصر چهارشنبه هفتم خرداد آغاز شد.

باز هم در منطقه ای کوهستانی و سخت گذر.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: آتش سوزی در مراتع کوه سیاه دشتستان عصر چهارشنبه هفتم خرداد بر اثر صاعقه آغاز شد و ظهر شنبه دهم خرداد به طور کامل مهار شد.

غلامرضا منتظری افزود: در این مدت، هزار و 100 هکتار از مراتع این ارتفاعات طعمه آتش شد.

او ادامه داد: براساس برآورد های اولیه 30 درصد از درختانی که در محدوده آتش سوزی بوده، از بین رفته اند و بقیه درختان آسیب کمتری دیده اند و می توانند به شرایط قبل برگردند.

از بوته های حاضر در محدوده آتش نیز 80 درصدشان سوختند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: در کوه سیاه دشتستان درختچه هایی مانند بنه، بادام کوهی، کلخنگ، انجیرکوهی و شیربادام و پوشش بوته ای و علوفه ای مانند قیچ، گون، تنگرس، گونه های علفی بروموس، بهمن، افدرا، بارهنگ، و گونه های گیاهان دارویی هلپه و مشکورک وجود دارد.

منتظری، افزایش آتش سوزی ها در روز های اخیر را نتیجه افزایش دما، خشکی، کاهش رطوبت و خشکیدگی پوشش علفی و مرتعی عنوان کرد و گفت: باتوجه به شرایط خاص آب و هوایی، گرما، خشکیدگی مراتع احتمال آتش سوزی عرصه ها همچنان وجود دارد.

بالگردی که گَردَش هم پیدا نشد پس از آتش سوزی دهرود دشتستان، همه منتظر بودند بالگردی برای خاموش کردن بیاید؛ بالگردی که حسرت آمدنش را هم بر دل مراتع سوخته دشتستان نهاد و هم بر کوه های آتش گرفته تنگستان.

مسئولان استان بوشهر می گفتند از هر طریقی تلاش می کنند که بالگرد آب پاش را به استان بیاورند، اما سرانجام تیر همه به سنگ خورد و خبری از بالگرد نشد.

پیش از ظهر سه شنبه اعلام شد که بالگرد اعزام شده است تا هم آبی بر خاکستر آتش مراتع دهرود دشتستان بریزد و هم آتش خاییز را مهار کند، اما سرانجام نیامد.

پس از آن، مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر درباره اعزام نشدن بالگرد آبپاش گفت: طبق قانون، مهار آتش در مراتع به عهده سازمان مراتع و جنگل داری است و طبق تفاهم نامه، وزارت دفاع و سازمان نیرو های مسلح در زمان حوادث، بالگرد در اختیار این سازمان قرار می دهند.

جهانگیردهقانی افزود: از روزی که آتش سوزی در منطقه دهرود دشتستان رخ داد، موضوع حضور بالگرد را پیگیری کردیم در حالی که همزمان با ما، استان های همسایه نیز گرفتار همین حادثه بودند.

او ادامه داد: هماهنگی لازم انجام شد و قرار بود دوشنبه یک فروند بالگرد از استان فارس اعزام شود که بنا به مشکلاتی نیامد، پس از آن قرار شد سه شنبه بالگرد از تهران بیاید که با وجود هماهنگی لازم این امر محقق نشد.

مدیرکل مدیریت بحران استان بوشهر تاکید کرد: با توجه به کمبود تعداد بالگرد های آبپاش در کشور، بیشتر استان ها چنین تجهیزی را در اختیار ندارند و تنها برخی استان های خاص با توجه به وسعت جنگلی، بالگرد دارند.

پس از این نیامدن ها قرار شد بالگرد خود را به حادثه سوم برساند و آتش کوه سیاه را سرد کند.

بالگرد عصر پنجشنبه وارد منطقه شد، اما اعلام شد به علت مشکلات فنی نمی تواند پرواز کند.

بعد هم به فرودگاه بوشهر رفت.

قرار بود جمعه بالگرد به منطقه آتش سوزی برود، اما نقص فنی زمین گیرش کرد و نتوانست وارد کارزار مبارزه با آتش شود.

چرا در بوشهر بالگرد اطفاء حریق نداریم؟ وجود صنایع عظیم نفت و گاز جایگاه خاصی به استان بوشهر در کشور بخشیده است؛ موقعیتی که البته می تواند خطر را در این استان افزایش دهد.

همین شرایط ایجاب می کند امکانات لازم برای مقابله با حوادث در چنین استانی وجود داشته باشد.

امکاناتی که نبودشان در حوادثی مانند آتش سوزی های اخیر عجیب رخ می نماید و همه را رنج می دهد.

نکته ای که در حوادث اخیر از سوی مردم و برخی مسئولان محلی بار ها مطرح شد.

یکی از این افراد رییس شورای اسلامی شهر اَهرَم مرکز شهرستان تنگستان بود.

عباس صبوری گفت: همه مردم از مرد و زن برای مهار آتش پا به میدان گذاشتند و در پایان هم بدون حضور بالگرد آتش در خاییز تنگستان خاموش شد، اما از استاندار و نمایندگان مردم استان در مجلس می خواهیم پیگیر باشند که بتوانیم امکانات جدیدی برای مقابله با بحران در استان داشته باشیم از جمله بالگرد اطفاء حریق.

مراتع متراکم به گسترش آتش کمک کرد علیرضا منصوری کارشناس منابع طبیعی استان بوشهر معتقد است، بارش های مناسب در سال های اخیر هرچند موهبتی خداوندی است، اما با توجه به نوع پوشش گیاهی استان که در فصل بهار با افزایش گیاهان یک ساله همراه است و گونه هایی از قبیل بهمن که به سرعت خشک می شوند، شرایط را برای ایجاد آتش فراهم می کند.

 منصوری افزود: آتش سوزی های اخیر در استان نیز بر اساس همین شرایط محیطی رخ داده است.

او بیان کرد: برای پیشگیری از چنین حوادثی هم باید ایجاد آتش بُر در مراتع و جنگل ها در دستور کار باشد، و هم آموزش به مردم درباره نحوه حضور در طبیعت.

این کارشناس منابع طبیعی، حضور بالگرد آبپاش را در استان به ویژه در ماه های گرم سال که امکان رخ دادن آتش سوزی زیاد است، ضروری خواند و آن را کارآمدترین راهکار برای مدیریت و اطفاء آتش در مناطق سخت گذر دانست.

همه مراتع از دست نرفته است مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر بیان کرد: این که بگوییم همه طبیعت و مراتع استان در حوادث اخیر از بین رفته درست نیست، زیرا ما یک میلیون و 263 هزار هکتار مرتع در استان داریم؛ مراتعی که در دو سال اخیر به علت افزایش بارش ها، حال خوبی دارند.

البته این شرایط در حالی که مطلوب است، زنگ خطری هم برای وقوع حوادث آتش سوزی به شمار می رود؛ موردی که آن را پیش بینی و خود را برایش آماده کرده بودیم.

منتظری تاکید کرد: با توجه به اینکه در دو دهه اخیر بارش های خوبی به اندازه دو سال اخیر نداشتیم با حوادثی به وسعت حوادث یک هفته گذشته در این مدت رو به رو نبوده ایم.

دست ما کوتاه و خرما بر نخیل مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر با اشاره به کمبود نیرو برای حفاظت از منابع طبیعی، عنوان کرد: براساس استاندارد باید برای به ازای هر 15هزار هکتار یک نیروی یگان حفاظت منابع طبیعی در منطقه باشد، اما در زمان حاضر برای هر 35هزار هکتار یک نیروی یگان حفاظت در استان وجود دارد.

منتظری با تاکید بر تامین تجهیزات و امکانات خاموش کردن آتش گفت: اگر بالگرد آب پاش داشتیم آتش سوزی های اخیر زودتر و در وسعت کمتر مهار می شدند.

آتش زیستگاه ها را تهدید می کند فرهاد قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز علت افزایش آتش سوزی ها در روز های اخیر را افزایش دما، خشکی هوا و خشکیدگی پوشش علفی و مرتعی عنوان کرد و افزود: با توجه به بارندگی های مطلوب زمستان و بهار پوشش علفی و مرتعی در مناطق کوهستانی استان بوشهر وضعیت خوبی دارد و خشکیدگی آنها موجب افزایش خطر و احتمال آتش سوزی شده است.

قلی نژاد گفت: وقوع آتش سوزی های کنترل نشده و گسترده موجب خسارت فراوان به پوشش گیاهی خاک و در نهایت تخریب زیستگاه ها و افزایش سرعت فرسایش خاک و خسارت به طبیعت خواهد شد.

او با اشاره به اهمیت پیشگیری از آتش سوزی، علت عمده این حادثه اخیر را بی احتیاطی استفاده کنندگان از طبیعت برشمرد و از مردم به ویژه گردشگران، دامداران و جوامع محلی خواست، هنگام ورود و استفاده از طبیعت از افروختن آتش خودداری کنند و هنگام ترک محل از خاموش بودن آتش اطمینان یابند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: گونه های گیاهی که در آتش سوزی های اخیر از بین رفتند یا آسیب دیدند انواع بادام ها، بنه و انواع گونه های علفی را شامل می شود.

 قلی نژاد  بیان کرد: جانورانی مانند میش، بز کوهی و انواع خزندگان هم از خطر آتش در امان نماندند.

آن طور که کارشناسان معتقدند با توجه به شرایط موجود باید انتظار داشت حوادثی مانند حوادث روزهای گذشته باز هم رخ دهند.

آن چه که اهمیت دارد این است که مراقب باشیم حوادث غافلگیرمان نکنند! شاید آتش سوزی های اخیر سبب خیری شود برای تامین امکانات لازم در استانی که بیش از گذشته نیاز به توجه دارد.

گزارش از علیرضا بحرانی اقبالی انتهای پیام/ک
کلید واژه ها: مراتع - بوشهر - استان بوشهر - باشگاه خبرنگاران - بارش - دامن - زمستان - شعله های آتش - منابع طبیعی - گزارش - منطقه - استان - پوشش گیاهی - یگان حفاظت - خبرنگاران - دوم خرداد - شوند - کوهستانی - روزی - چرای دام - آتش سوزی - دشتستان - زیستگاه - جانوران - باشگاه - درختان - گیاهان - دهرود - طبیعی - منابع

آخرین اخبار سرویس:
سرقت مسلحانه از مغازه طلافروشی در بهارستان

سانحه مترو مصدوم نداشت/ بررسی حادثه در کمیسیون سوانح

بلای وحشتناکی که 2 مرد افغان بر سر زن تنهای تهرانی آوردند

آتش سوزی در جنگل های ارسباران

ارسباران همچنان می سوزد

فیلم| سقوط پراید به «خرم رود»

کشف 35میلیاردی موتورسیکلت های قاچاق

ضجه های زن در صحنه سلاخی شدن شوهر / 2 مرد غریبه چه رازی دارند

ارسباران همچنان می سوزد

کشف 100 کیلو تریاک در لرستان

تغییر خلبان روسی قبل از سقوط هواپیمای تهران طبس / خلبان ایرانی از لرزش خبر داشت؟

زلزله 3.2 ریشتری مهران را لرزاند

داستانِ سنگ و چشم

اقدام توهین آمیز خواستگار جوان دختر اراکی پس از نه شنیدن !

مهران لرزید

جان باختن یک امدادگر در آتش سوزی جنگل

17 هزار و 200 کیلوگرم روغن نباتی احتکار شده در پلدختر کشف شد

بهبودی باورنکردنی صورت اسید پاشی شده این دختر جوان + عکس

ورود اولین ربات آتش نشان به تهران

6 مصدوم در تصادف جاده امین آباد شهرری

آتش سوزی دوباره در جنگل های خاییز کهگیلویه شروع شد

قتل زجر آور پسر 5 ساله توسط نامادری اش در جوانرود / خودکشی مادر ژیار کوچولو

دستگیری چهار قاچاقچی با 90 کیلو حشیش در گناوه

6 مصدوم در تصادف جاده امین آباد شهرری

تلاش برای یافتن فرد غرق شده در کانال آب / نجات معجزه آسای مادر و دختر 9 ساله در قزوین

فوت یک امدادگران هلال احمر در آتش سوزی جنگل

سارقان حرفه ای در سلماس به دام افتادند

آتش در زاگرس جان هفتمین قربانی را هم گرفت

مسافران دربستی شیراز راننده جوان را در بین راه کشته و در بیابان دفن کردند

ارسباران همچنان می سوزد

فرهاد کوهکن واقعی در هند پیدا شد

‏آتش به جان جنگل های ارسباران آذربایجان افتاد

از غرق شدن چوپان در استخر تا بوکسیت کم عیار در جاجرم

آیا جانوران حس ششم دارند؟

زلزله 3.2 ریشتری مهران را لرزاند

کشف 260 کیلوگرم تریاک در استان فارس

سانحه مترو مصدوم نداشت/ بررسی حادثه در کمیسیون سوانح

مرگ مشکوک پسر جوان پس از نوشیدن یک لیوان آب در خانه یک زن تنها در تهران

ارسباران همچنان می سوزد

زلزله 3.2 ریشتری مهران را لرزاند

کشف 481 کیلو گرم مواد مخدر از اتوبوس مسافربری در ورودی مشهد

تحویل جسد اشتباهی یک کرونایی به خانواده اش/ او 2 ماه پس از مرگ زنده به خانه بازگشت !

مرد راننده؛ متهم به ربودن و تعرض به زن جوان

17 هزار و 200 کیلوگرم روغن نباتی احتکار شده در پلدختر کشف شد

زلزله در شهر مهران

زلزله 3.2 ریشتری مهران را لرزاند

دختر جوان پس از 3 ماه تعطیلات وقتی به خانه اش برگشت این صحنه عجیب را دید ! + عکس

کشف 100 کیلو تریاک در لرستان

سانحه مترو مصدوم نداشت

مهران لرزید

سانحه مترو مصدوم نداشت

توقیف محموله میلیاردی دینام های الکتریکی قاچاق در دلیجان

آتش سوزی مجدد مراتع مشرف به جنگل های ارسباران

آتش خاییز باز هم مهار شد

تگزاس بیخ گوش تهران/ تیراندازی های خونین در سربندان دماوند

آتش خاییز باز هم مهار شد

حادثه ایستگاه مترو شهدا مصدوم نداشت

سانحه مترو مصدوم نداشته است

خروج قطار از ریل در خط 6 مترو تهران/ سرویس دهی متوقف شد

تگزاس بیخ گوش تهران / تیراندازی های خونین در سربندان دماوند

خروج قطار از ریل در خط 6 مترو تهران

آتش سوزی در یک واحد صنعتی در شهرک صنعتی اشتهارد

جزییات حادثه ایستگاه مترو شهدا

خروج قطار از ریل در خط 6 مترو تهران

شروع مجدد آتش سوزی در مراتع مشرف به جنگل های ارسباران

کشف 400 کیلو تریاک در عملیات یگان تکاوری اصفهان

جزییات حادثه ایستگاه مترو شهدا تهران

481 کیلو مواد مخدر در ورودی مشهد کشف شد

481 کیلو مواد مخدر در ورودی مشهد کشف شد

حادثه ایستگاه مترو شهدا مصدوم نداشت

سانحه مترو مصدوم نداشته است

دستگیری مسافر اتوبوس با بیش از یک کیلو تریاک در قزوین

گسترش دوباره آتش سوزی جنگل های ارسباران پس از مهار/تقاضای ارسال بالگرد برای مهار حریق

سخنگوی اورژانس کشور: سانحه مترو مصدوم نداشته است

کلاهبرداری با شگرد فروش ارز های دیجیتال

بیش از 10 کیلو گرم مواد مخدر در قزوین کشف شد

آتش خاییز باز هم مهار شد

سانحه مترو مصدوم نداشته است

سخنگوی اورژانس: سانحه مترو مصدوم نداشته است

کشف 274 راس دام قاچاق در فامنین

شیرهای مدت دار مواد نگهدارنده دارند؟

سانحه مترو مصدوم نداشته است

شتر های قاچاق به مقصد نرسیدند

حادثه ایستگاه مترو شهدا مصدوم نداشت

«قره تیکان لو» ارسباران همچنان در آتش می سوزد

شروع مجدد آتش سوزی در مراتع مشرف به جنگل های ارسباران

اعزام بالگرد برای اطفای آتش در جنگل های ارسباران

سخنگوی اورژانس کشور: سانحه مترو مصدوم نداشته است

سارق | کشف 150 فقره سرقت لوازم خودرو

بیش از 10 کیلو گرم مواد مخدر در قزوین کشف شد

دستگیری مسافر اتوبوس با بیش از یک کیلو تریاک در قزوین

صحنه تصادف زنجیره ای شدید در شهریار+ عکس

خروج قطار از ریل در خط 6 مترو تهران/ سرویس دهی متوقف شد

آتش در خاییز کهگیلویه دوباره شعله ور شد

بررسی حادثه مترو خط 6 در کمیسیون سوانح

صحنه تصادف زنجیره ای شدید در شهریار+ عکس

آتش سوزی جنگل های گچساران پس از سه روز مهار شد

امدادگران حادثه دیده در سوانح مشمول قانون فداکاران خدمت می شوند

حادثه در مترو تهران مصدوم نداشت

شروع مجدد آتش سوزی در مراتع مشرف به جنگل های ارسباران

وقتی آتش دامن مراتع بوشهر را رها نمی کند

وقتی آتش دامن مراتع بوشهر را رها نمی کند