مطالب مرتبط:
درس هایی که کرونا به ما آموخت
کرونا و چالش تیم هایی که مربی خارجی دارند
کرونا و چالش تیم هایی که مربی خارجی دارند
کارت پستال هایی از اروپا؛ فوتبال هم مُسری است اما نه مثل کرونا
کرونا و چالش تیم هایی که مربی خارجی دارند
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 06:152020-06-02اقتصادي

درس هایی از کرونا برای موزه داران


صنعت گردشگری به دلیل وحشت جهانی ناشی از ویروسی که دامنه و مدت آن هنوز ناشناخته است وارد بحران بزرگی شد؛ در واقع تاثیر این ویروس بر جهانگردی جهان غیر قابل انکار است.

- هتل ها، خطوط هوایی و موزه ها بخش هایی از این صنعت هستند که بیشترین زیان را متحمل شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، ویروس کرونا که از شهر ووهان چین سرچشمه گرفت در ابتدا به عنوان یک مشکل محوری برای این کشور دیده می شد، اما طولی نکشید که تبدیل به یک بحران جهانی شد، این ویروس اکنون افراد بسیاری را در سراسر جهان آلوده کرده و از بین برده است.

این امر تأثیر به سزایی بر مسافران گذاشته، بلکه بر کسانی که در صنعت گردشگری فعال هستند نیز تأثیر داشته است.

صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت آسیب پذیر در نظر گرفته می شود که به دلیل هرگونه شوک یا استرس داخلی و خارجی به سرعت تحت تأثیر قرار می گیرد.

محدودیت های مسافرتی، بسته شدن مرزها، هتل ها، رستوران ها، اماکن تاریخی و تفریحی از جمله اثرات شیوع بیماری کرونا بر حوزه گردشگری بودند.

با گسترش بیماری و شروع قرنطینه خانگی موزه ها از جمله اماکنی بود که تصمیم به تعطیل کردن آنها گرفته شد، اما این تعطیلی تأثیرات و زیان های بلند مدتی داشت که نمی توان از آن چشم پوشید.

سجاد باغبان ماهر، مدیرگروه رشته موزه و گردشگری دانشگاه هنر اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایمنا" می گوید: برای تمامی مردم به نحوی آشکار است که حوزه گردشگری و میراث فرهنگی و به دنبال آن موزه ها به شدت تحت تأثیر این شرایط قرار گرفت؛ در حال حاضر بیشتر بحث ها و توجه ها به سوی ضررهای اقتصادی کرونا است که البته بسیار مهم است، چراکه معیشت بسیاری از مردم در حوزه گردشگری را تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی می افزاید: بخش بسیاری از ضرری که متوجه حوزه میراث فرهنگی از جمله موزه ها شد، بیش از آنکه ضرر اقتصادی باشد، ضرر معنوی است.

در واقع ساختار موزه های ما مبتنی بر کسب درآمد از طریق فروش بلیط نیست، بلکه موزه ها هزینه های خود را از منابع دولتی یا اسپانسر خصوصی تأمین می کنند.

بنابراین بیشتر مشکل موزه ها را شاید به نوعی بتوان قهر مردم و فاصله گرفتن آنها از بازدید دانست؛ چراکه بیماری کرونا شوک بزرگی به کل جهان وارد ساخت و در خوش بینانه ترین حالت به نظر می رسد تا ماه ها ادامه داشته باشد.

فرصت های برابر موزه ها در فضای مجازی به دنبال تعطیلی های گسترده تلاش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ادامه فعالیت این بار در بستر فضای مجازی آغاز شد؛ تا اینگونه به نیاز مخاطبان خود پاسخ گوید.

بنابراین تفاهم نامه ای میان وزارت میراث فرهنگی و سازمان فناوری اطلاعات امضا شد؛ که بر اساس آن بنا شد برنامه ای مشخص برای بازدید مجازی از موزه ها، کاخ موزه ها و اماکن تاریخی فرهنگی اجرا شود.

باغبان ماهر در این خصوص اظهار می کند: یکی از بهترین راه ها برای تبدیل کردن این بحران به یک فرصت استفاده از روش های خلاقانه و جدید در فضای مجازی برای ارتباط بیشتر و پویاتر با مخاطبان بود.

وی می افزاید: متأسفانه موزه های ما در قیاس با موزه های معتبر بین المللی از این جهت فعالیت کافی نداشته اند و شاهد بودیم که موزهایی که پیش از این بحران زیرساخت هایی بهتر برای ارتباط مستمر با مخاطب خود ایجاد کرده بودند اکنون شرایط مساعدتری برای حفظ ارتباط با مخاطبان و گذر از این بحران دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر اصفهان اضافه می کند: خوشبختانه اهالی حوزه تخصصی موزه داری به تکاپو افتادند تا این عرصه که به شکل معمول در جامعه سنتی موزه داری مورد توجه قرار نمی گرفت، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

در واقع صفحات مجازی موزه ها فعال تر شده اند، گزارش های تصویری بیشتری در حال ارائه است و موزه هایی وجود دارد که موزه داران و راهنمایان آن، که زمانی امکان حضور فیزیکی در موزه را نداشتند، موظف بودند چند روز یک بار یکی از اشیا آن موزه را معرفی کرده و در مورد آن ویدئو تهیه کنند.

باغبان ماهر با اشاره به فواید فضای مجازی برای حوزه موزه داری، تصریح می کند: استفاده از فضای مجازی گاهی باعث می شود اطلاعاتی منتقل گردد که در شرایط عادی ارائه نمی شود، در واقع ممکن است بازدید کننده از جلوی شئ خاص عبور کند اما هیچ گاه این میزان اطلاعات در خصوص آن به دست نیاورد.

مزیت دیگر چنین شیوه ای این است که معمولاً در بازدیدها و مراجعه های حضوری بیشتر موزه های مطرح و شاخص دیده می شود و موزه های کوچک و فرعی کم تر مورد توجه قرار می گیرد.

برای مثال در اصفهان گردشگران داخلی و خارجی شاید چندین بار از موزه چهل ستون، کاخ عالی قاپو و امثال آن بازدید کرده باشند اما به ندرت با یک فاصله کوتاه از موزه ای چون عصارخانه شاهی که موزه مردم شناسی محسوب می شود یا موزه خانه مشروطیت که منزل آقا نجفی اصفهانی بودی است بازدید می کنند؛ اما اکنون فرصت های برابری در فضای مجازی به وجود آمده است که اگر موزه داران به نحو احسن از آن استفاده کنند می توانند از این مزیت بهره مند شوند.

هنر دیرتر به حالت عادی بازمی گردد علاوه بر تأثیرات اقتصادی و معنوی که این ویروس بر حوزه گردشگری و میراث فرهنگی گذاشت، تأثیراتی نیز بر هنر و اقتصاد آن وارد ساخت که از دید کارشناسان به سختی قابل جبران خواهد بود.

در واقع این بحران برخی از کارشناسان هنری را به اظهار نظر درباره هنر، اقتصاد آن و حتی مجموعه داری آثار هنری واداشته است.

دو کارشناس اقتصاد هنر که در روزنامه هنر لندن در این باره پیش بینی کرده اند که اگر وضعیت فعلی تا پایان سال 2020 ادامه یابد، موزه ها باید برخی از گنجینه های هنری خود را در حراج بین المللی عرضه کنند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

از سویی گالری های هنری و هنرهای تجسمی نیز به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته و آسیب پذیر شده اند.

باغبان ماهر در این خصوص با بیان اینکه "وضع هنر از گردشگری متفاوت است"، تصریح می کند: حوزه اقتصاد هنر در 10 سال گذشته در کشور ما بسیار شکوفا بوده است نمونه این شکوفایی تأسیس 20 گالری خصوصی در شهر اصفهان است که از میان آنها حداقل پنج گالری خوب و فعال و حرفه ای وجود دارد.

متأسفانه بحران کرونا دو جنبه منفی برای اقتصاد هنر داشت که به نحوی از گردشگری متفاوت است، چراکه بازدید از موزه ها یا سایر بخش های گردشگری صرفاً در ایام تعطیل متضرر می شود و به محض اینکه شرایط به حالت عادی بازگردد همه مردمی که در این ایام به گونه ای ناخواسته در شرایط قرنطینه قرار گرفته بودند شاید بیش از پیش برای سفر و بازدید اقدام کنند و ممکن است این امر ضرر بخش گردشگری را تا حدی جبران کند و حتی موزه ها بازدید بیشتری داشته باشند اما در خصوص هنر اینگونه نخواهد بود.

وی می افزاید: به دلیل اینکه در هنر صرفاً بحث بازدید نیست و خرید و فروش نیز مطرح است به نظر می رسد افرادی که معمولاً اقدام به خرید آثار هنری می کردند به دلیل مسائل اقتصادی که با آن درگیر شده اند و ممکن است ماه ها ادامه پیدا کند کمتر رغبت به سرمایه گذاری در حوزه هنر پیدا کنند، بنابراین ممکن است رکود فراگیر و طولانی مدتی در حوزه هنرهای تجسمی و گالری داری داشته باشیم که ممکن است منجر به تعطیلی موقت و یا دائم تعدادی از گالری ها شود و فروش آنها را کم کند و این امر صرفاً شامل ایران نیست بلکه یک مساله جهانی در اقتصاد دنیا محسوب می شود.

این عضو هیأت علمی ادامه می دهد: شاید افرادی که مباحث مربوط به هنر را دنبال می کرده اند به خاطر داشته باشند، در سال 2008 که بحران اقتصادی تمام اروپا و آمریکا را در برگرفت حدود پنج سال همه بازارهای هنری در سطح بین المللی دچار رکود بود؛ در واقع به نحوی می توان گفت دنیای هنر بعد از آن شوک در چهار سال اخیر توانسته بود از بحران خارج شده و وارد دوران رونق شود که متأسفانه گرفتار بحران دیگری شد.

باغبان ماهر اضافه می کند: امیدوارم اوضاع به این شکل بدبینانه ای که من پیش بینی کردم اتفاق نیفتد ولی بر اساس تجربه های پیش تر می توان حدس زد که احتمالاً شرایط در حوزه هنر نسبت به حوزه گردشگری و سایر حوزه ها دیرتر به شرایط عادی باز خواهد گشت.

باغبان ماهر با بیان اینکه این بحران درس خوبی برای جهانیان بود، تصریح می کند: از جامعه شناسان و فیلسوفان بزرگ بسیار شنیده ایم که می گویند جهان پس از کرونا شبیه پیش از آن نخواهد بود؛ در واقع به نظرم زمانی موفق خواهیم شد که بتوانیم درس های بزرگی از این واقعه بیاموزیم، از جمله اینکه صرفاً به یک روش واحد متکی نباشیم و همیشه به فکر روش های جایگزین، خلاق و پویا برای ارتباط با مخاطب باشیم.

گزارش از: صدیقه کهیانی - خبرنگار
کلید واژه ها: صنعت گردشگری - گردشگری - ویروس - صنعت - جهان - شهر ووهان چین - ویروس کرونا - جهانی - بحران - کرونا - خطوط هوایی - موزه داران - جهانگردی - موزه - هایی - رستوران - بیشترین - خبرنگار - محدودیت - مسافران - سرچشمه - گزارش - داخلی - هوایی - داران - دامنه - خارجی - انکار - افراد - استرس

آخرین اخبار سرویس:
هشدار هواشناسی نسبت به افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای عمان

بسته خبری| آخرین اخبار استان ایلام

تولید سالانه 60 هزار تن گوشت قرمز در فارس

رهاسازی 60 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی در رودخانه سفیدرود

بازار املاک و مستغلات فرصت پیش خرید در بستر شفاف به مردم می دهد

کاهش فروش نفت سنگین آرامکو به خریداران آسیایی

تجربه موفق فروش فراورده های نفتی در بورس

طرح ویژه مجلس برای کاهش محسوس قیمت خودرو / دارندگان چند خودرو ملزم به پرداخت مالیات می شوند

ثبت 208 هزار دقیقه تاخیر پرواز ایرلاین های داخلی در خرداد 99

اهمیت قدم ها در پیادروی

کاهش کارمزد سازمان بورس

توزیع خودرو با قرعه کشی عادلانه نیست

جمعیت شاغلین در بهار امسال 1.5 میلیون نفر کاهش یافت

هزینه قانونی پارک خوردو در پارکینگ ها مبلغ 3 هزار تومان است/ برخی از ارگان های دولتی ماهیانه بین 30 الی 40 میلیون تومان از مستأجران پارکینگ ها اجاره دریافت می کنند

چگونه طول عمر باطری لپ تاپ را افزایش دهیم؟

برنامه ای برای اعمال خاموشی نداریم/ کرونا مصرف برق را 9 درصد افزایش داده است

وزیر اقتصاد: درآمد مالیاتی رضایتبخش است

کسری بودجه در آمریکا رکورد زد

افزایش 4 هزار تومانی میلگرد

وزیر اقتصاد: درآمد مالیاتی رضایتبخش است

ساماندهی سایت های دانلود توسط ساترا

رشد بی سابقه شاخص بورس

کسری بودجه در آمریکا رکورد زد

5 نکته مهم برای افزایش عمر خودرو

صدای سهامدار 1399/04/24

ماجرای خانه های 25 متری پایتخت به شورا نرسید/ورود شهرداری برای حل مشکل مسکن

خشونت در برخی از شهر ها بدتر از افغانستان است

راه اندازی مرکز پایش وضعیت نیروگاه های برق

از ما بیشتر مالیات بگیرید!

تولید انبوه مسکن با بورس املاک و مستغلات

امضای تفاهم نامه 18 هزار میلیارد ریالی سازمان برنامه و بودجه و استانداری گلستان

بررسی لایحه افزایش سرمایه شرکت های بورس

تغییرات دیروز شاخص کل فرابورس 1399/04/24

ماجرای خانه های 25 متری پایتخت به شورا نرسید

طرز تهیه پای چوپان

ارزیابی عملکرد کابینه نهم در کردستان عراق

نوسازی ناوگان در انتظار واردات کامیون های دست دوم

کرونای میلیونی در بازار سیاه ناصرخسرو

از ماسک منقاردار قرون وسطی تا ماسک مدرن N95

تغییرات دیروز شاخص کل بورس 1399/04/24

اجرای محدودیت های یک هفته ای در همه شهرهای استان گلستان

بورس چند شیفته؛ نسخه ای برای هسته مریض

2 میلیون نفر از بازار کار خارج شدند

تشویق صادرکنندگان متعهد، تنبیه صادرکنندگان متخلف

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت

عیارسنجی توان شرکت های ایرانی در توسعه صنعت نفت

سوخت عبور از ابرکانال ها

عقب نشینی یا گذار تمدنی؟

اتصال کارت های بانکی ایران به شبکه بانکی روسیه

رستورانی که قانونی بسیار عجیبی برای مشتریانش گذاشت + عکس

عضو کمیسیون انرژی مجلس عراق نقش ایران را در تولید یک سوم انرژی کشورش حیاتی خواند

ایران خودرو مشخصات فنی رانا پلاس را منتشر کرد

بازداشت مرد کرجی که به اشتباه چهار میلیارد تومان به حسابش رفته بود / مادر و همسرش را به کانادا فرستاد

وقت کشی در آزادسازی سهام عدالت

بازار 1399/04/24

عرضه سهام یکی از بزرگ ترین گروه های مالی کشور در بورس

اتو بخار پرسی را چند بخریم؟

قیمت انواع روغن مایع خوراکی در بازار چقدر است؟

سکه در تعقیب بورس

قیمت روز لوازم خانگی در 23 تیر

بیکاری موقت 300 نفر بر اثر تعطیلی باشگاه ها و استخرها به خاطر کرونا در اردبیل

روند صعودی قیمت طلا و سکه در بازار

روز پرنوسان برای بورس

عکس/ کنایه رشیدپور به سیاست تنظیم بازار دولت

بانک مرکزی چین امروز 50 میلیارد یوآن نقدینگی به بازار تزریق کرد

طرز تهیه پای چوپان

ثبت قیمت تلفن همراه در سامانه 124

درخواست نهادهای بزرگ جهانی

رشد 388 درصدی قیمت سهام پست بانک

دژپسند: وضعیت تحقق درآمدهای مالیاتی سال جاری رضایتبخش است

چگونه طول عمر باطری لپ تاپ را افزایش دهیم؟

پروژه طراحی و پیاده سازی هوش تجاری (BI) آذرماه رونمایی می شود

428 واحد مسکن مددجویان بهزیستی خراسان جنوبی در دست ساخت است

کدال چیست و حاوی چه اطلاعاتی است؟

نگران مشاغل از دست رفته ایم

نگران مشاغل از دست رفته ایم

در مرحله دوم پرداخت حق بیمه سه ماه اول سال 99؛ حق بیمه تأمین اجتماعی فروردین سهم اعضا واریز شد

پاندمی کرونا بدهی عمومی جهان را به بالاترین سطح تاریخ می رساند

برداشت 250 تن کلزا در ملایر

پرداخت ودیعه مسکن به خانواده های تحت حمایت کمیته امداد

ممنوعیت chr(034)تیک تاکchr(034) در امریکا؟!

رستورانی که قانونی بسیار عجیبی برای مشتریانش گذاشت + عکس

کراس اوور جدید جیلی قیمت خورد/ میپل 30اکس و جزییات جدید درباره آن (+تصاویر)

کنایه رشیدپور به سیاست تنظیم بازار دولت

تحکیم جایگاه طلا

چشم انداز اقتصادی خاورمیانه و آسیای مرکزی

جریمه در انتظار افرادی که بدون مجوز وارد مکه می شوند

کنایه رشیدپور به سیاست تنظیم بازار دولت

سقف انتقال کارت به کارت بانک ایران زمین افزایش یافت

پیش بینی کاهش تولید فولاد خام ژاپن

لافورزا اسپایدر؛ خودروی دست ساز با قلب کادیلاک! (+تصاویر)

تغییر ساعت کاری ادارات استان از دوشنبه

جزییات تعطیلی یک هفته ای تهران به دلیل کرونا

گنج خانلو: مسئولان مشکل بیمه ما را حل کنند/ شغل ما مانند کار در معدن سخت است

خبر خوش دژپسند برای مؤدیان مالیاتی که مالیات خود را زودتر پرداخت می نمایند

راه اندازی نمایشگاه فرش قم نباید تا این زمان طول می کشید

نگران مشاغل از دست رفته ایم

راه اندازی نمایشگاه فرش قم نباید تا این زمان تولی می کشید

کاهش کارمزد سازمان بورس

دژپسند: وضعیت تحقق درآمدهای مالیاتی سال جاری رضایتبخش است

درس هایی از کرونا برای موزه داران

درس هایی از کرونا برای موزه داران