مطالب مرتبط:
درس هایی که کرونا به ما آموخت
کرونا و چالش تیم هایی که مربی خارجی دارند
کرونا و چالش تیم هایی که مربی خارجی دارند
کارت پستال هایی از اروپا؛ فوتبال هم مُسری است اما نه مثل کرونا
کرونا و چالش تیم هایی که مربی خارجی دارند
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 06:152020-06-02اقتصادي

درس هایی از کرونا برای موزه داران


صنعت گردشگری به دلیل وحشت جهانی ناشی از ویروسی که دامنه و مدت آن هنوز ناشناخته است وارد بحران بزرگی شد؛ در واقع تاثیر این ویروس بر جهانگردی جهان غیر قابل انکار است.

- هتل ها، خطوط هوایی و موزه ها بخش هایی از این صنعت هستند که بیشترین زیان را متحمل شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، ویروس کرونا که از شهر ووهان چین سرچشمه گرفت در ابتدا به عنوان یک مشکل محوری برای این کشور دیده می شد، اما طولی نکشید که تبدیل به یک بحران جهانی شد، این ویروس اکنون افراد بسیاری را در سراسر جهان آلوده کرده و از بین برده است.

این امر تأثیر به سزایی بر مسافران گذاشته، بلکه بر کسانی که در صنعت گردشگری فعال هستند نیز تأثیر داشته است.

صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت آسیب پذیر در نظر گرفته می شود که به دلیل هرگونه شوک یا استرس داخلی و خارجی به سرعت تحت تأثیر قرار می گیرد.

محدودیت های مسافرتی، بسته شدن مرزها، هتل ها، رستوران ها، اماکن تاریخی و تفریحی از جمله اثرات شیوع بیماری کرونا بر حوزه گردشگری بودند.

با گسترش بیماری و شروع قرنطینه خانگی موزه ها از جمله اماکنی بود که تصمیم به تعطیل کردن آنها گرفته شد، اما این تعطیلی تأثیرات و زیان های بلند مدتی داشت که نمی توان از آن چشم پوشید.

سجاد باغبان ماهر، مدیرگروه رشته موزه و گردشگری دانشگاه هنر اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایمنا" می گوید: برای تمامی مردم به نحوی آشکار است که حوزه گردشگری و میراث فرهنگی و به دنبال آن موزه ها به شدت تحت تأثیر این شرایط قرار گرفت؛ در حال حاضر بیشتر بحث ها و توجه ها به سوی ضررهای اقتصادی کرونا است که البته بسیار مهم است، چراکه معیشت بسیاری از مردم در حوزه گردشگری را تحت تأثیر خود قرار داده است.

وی می افزاید: بخش بسیاری از ضرری که متوجه حوزه میراث فرهنگی از جمله موزه ها شد، بیش از آنکه ضرر اقتصادی باشد، ضرر معنوی است.

در واقع ساختار موزه های ما مبتنی بر کسب درآمد از طریق فروش بلیط نیست، بلکه موزه ها هزینه های خود را از منابع دولتی یا اسپانسر خصوصی تأمین می کنند.

بنابراین بیشتر مشکل موزه ها را شاید به نوعی بتوان قهر مردم و فاصله گرفتن آنها از بازدید دانست؛ چراکه بیماری کرونا شوک بزرگی به کل جهان وارد ساخت و در خوش بینانه ترین حالت به نظر می رسد تا ماه ها ادامه داشته باشد.

فرصت های برابر موزه ها در فضای مجازی به دنبال تعطیلی های گسترده تلاش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ادامه فعالیت این بار در بستر فضای مجازی آغاز شد؛ تا اینگونه به نیاز مخاطبان خود پاسخ گوید.

بنابراین تفاهم نامه ای میان وزارت میراث فرهنگی و سازمان فناوری اطلاعات امضا شد؛ که بر اساس آن بنا شد برنامه ای مشخص برای بازدید مجازی از موزه ها، کاخ موزه ها و اماکن تاریخی فرهنگی اجرا شود.

باغبان ماهر در این خصوص اظهار می کند: یکی از بهترین راه ها برای تبدیل کردن این بحران به یک فرصت استفاده از روش های خلاقانه و جدید در فضای مجازی برای ارتباط بیشتر و پویاتر با مخاطبان بود.

وی می افزاید: متأسفانه موزه های ما در قیاس با موزه های معتبر بین المللی از این جهت فعالیت کافی نداشته اند و شاهد بودیم که موزهایی که پیش از این بحران زیرساخت هایی بهتر برای ارتباط مستمر با مخاطب خود ایجاد کرده بودند اکنون شرایط مساعدتری برای حفظ ارتباط با مخاطبان و گذر از این بحران دارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه هنر اصفهان اضافه می کند: خوشبختانه اهالی حوزه تخصصی موزه داری به تکاپو افتادند تا این عرصه که به شکل معمول در جامعه سنتی موزه داری مورد توجه قرار نمی گرفت، بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

در واقع صفحات مجازی موزه ها فعال تر شده اند، گزارش های تصویری بیشتری در حال ارائه است و موزه هایی وجود دارد که موزه داران و راهنمایان آن، که زمانی امکان حضور فیزیکی در موزه را نداشتند، موظف بودند چند روز یک بار یکی از اشیا آن موزه را معرفی کرده و در مورد آن ویدئو تهیه کنند.

باغبان ماهر با اشاره به فواید فضای مجازی برای حوزه موزه داری، تصریح می کند: استفاده از فضای مجازی گاهی باعث می شود اطلاعاتی منتقل گردد که در شرایط عادی ارائه نمی شود، در واقع ممکن است بازدید کننده از جلوی شئ خاص عبور کند اما هیچ گاه این میزان اطلاعات در خصوص آن به دست نیاورد.

مزیت دیگر چنین شیوه ای این است که معمولاً در بازدیدها و مراجعه های حضوری بیشتر موزه های مطرح و شاخص دیده می شود و موزه های کوچک و فرعی کم تر مورد توجه قرار می گیرد.

برای مثال در اصفهان گردشگران داخلی و خارجی شاید چندین بار از موزه چهل ستون، کاخ عالی قاپو و امثال آن بازدید کرده باشند اما به ندرت با یک فاصله کوتاه از موزه ای چون عصارخانه شاهی که موزه مردم شناسی محسوب می شود یا موزه خانه مشروطیت که منزل آقا نجفی اصفهانی بودی است بازدید می کنند؛ اما اکنون فرصت های برابری در فضای مجازی به وجود آمده است که اگر موزه داران به نحو احسن از آن استفاده کنند می توانند از این مزیت بهره مند شوند.

هنر دیرتر به حالت عادی بازمی گردد علاوه بر تأثیرات اقتصادی و معنوی که این ویروس بر حوزه گردشگری و میراث فرهنگی گذاشت، تأثیراتی نیز بر هنر و اقتصاد آن وارد ساخت که از دید کارشناسان به سختی قابل جبران خواهد بود.

در واقع این بحران برخی از کارشناسان هنری را به اظهار نظر درباره هنر، اقتصاد آن و حتی مجموعه داری آثار هنری واداشته است.

دو کارشناس اقتصاد هنر که در روزنامه هنر لندن در این باره پیش بینی کرده اند که اگر وضعیت فعلی تا پایان سال 2020 ادامه یابد، موزه ها باید برخی از گنجینه های هنری خود را در حراج بین المللی عرضه کنند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

از سویی گالری های هنری و هنرهای تجسمی نیز به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته و آسیب پذیر شده اند.

باغبان ماهر در این خصوص با بیان اینکه "وضع هنر از گردشگری متفاوت است"، تصریح می کند: حوزه اقتصاد هنر در 10 سال گذشته در کشور ما بسیار شکوفا بوده است نمونه این شکوفایی تأسیس 20 گالری خصوصی در شهر اصفهان است که از میان آنها حداقل پنج گالری خوب و فعال و حرفه ای وجود دارد.

متأسفانه بحران کرونا دو جنبه منفی برای اقتصاد هنر داشت که به نحوی از گردشگری متفاوت است، چراکه بازدید از موزه ها یا سایر بخش های گردشگری صرفاً در ایام تعطیل متضرر می شود و به محض اینکه شرایط به حالت عادی بازگردد همه مردمی که در این ایام به گونه ای ناخواسته در شرایط قرنطینه قرار گرفته بودند شاید بیش از پیش برای سفر و بازدید اقدام کنند و ممکن است این امر ضرر بخش گردشگری را تا حدی جبران کند و حتی موزه ها بازدید بیشتری داشته باشند اما در خصوص هنر اینگونه نخواهد بود.

وی می افزاید: به دلیل اینکه در هنر صرفاً بحث بازدید نیست و خرید و فروش نیز مطرح است به نظر می رسد افرادی که معمولاً اقدام به خرید آثار هنری می کردند به دلیل مسائل اقتصادی که با آن درگیر شده اند و ممکن است ماه ها ادامه پیدا کند کمتر رغبت به سرمایه گذاری در حوزه هنر پیدا کنند، بنابراین ممکن است رکود فراگیر و طولانی مدتی در حوزه هنرهای تجسمی و گالری داری داشته باشیم که ممکن است منجر به تعطیلی موقت و یا دائم تعدادی از گالری ها شود و فروش آنها را کم کند و این امر صرفاً شامل ایران نیست بلکه یک مساله جهانی در اقتصاد دنیا محسوب می شود.

این عضو هیأت علمی ادامه می دهد: شاید افرادی که مباحث مربوط به هنر را دنبال می کرده اند به خاطر داشته باشند، در سال 2008 که بحران اقتصادی تمام اروپا و آمریکا را در برگرفت حدود پنج سال همه بازارهای هنری در سطح بین المللی دچار رکود بود؛ در واقع به نحوی می توان گفت دنیای هنر بعد از آن شوک در چهار سال اخیر توانسته بود از بحران خارج شده و وارد دوران رونق شود که متأسفانه گرفتار بحران دیگری شد.

باغبان ماهر اضافه می کند: امیدوارم اوضاع به این شکل بدبینانه ای که من پیش بینی کردم اتفاق نیفتد ولی بر اساس تجربه های پیش تر می توان حدس زد که احتمالاً شرایط در حوزه هنر نسبت به حوزه گردشگری و سایر حوزه ها دیرتر به شرایط عادی باز خواهد گشت.

باغبان ماهر با بیان اینکه این بحران درس خوبی برای جهانیان بود، تصریح می کند: از جامعه شناسان و فیلسوفان بزرگ بسیار شنیده ایم که می گویند جهان پس از کرونا شبیه پیش از آن نخواهد بود؛ در واقع به نظرم زمانی موفق خواهیم شد که بتوانیم درس های بزرگی از این واقعه بیاموزیم، از جمله اینکه صرفاً به یک روش واحد متکی نباشیم و همیشه به فکر روش های جایگزین، خلاق و پویا برای ارتباط با مخاطب باشیم.

گزارش از: صدیقه کهیانی - خبرنگار
کلید واژه ها: صنعت گردشگری - گردشگری - ویروس - صنعت - جهان - شهر ووهان چین - ویروس کرونا - جهانی - بحران - کرونا - خطوط هوایی - موزه داران - جهانگردی - موزه - هایی - رستوران - بیشترین - خبرنگار - محدودیت - مسافران - سرچشمه - گزارش - داخلی - هوایی - داران - دامنه - خارجی - انکار - افراد - استرس

آخرین اخبار سرویس:
تولید نفت جهانی 75 میلیون بشکه کاهش یافت

همسان سازی حقوق بازنشستگان تلاش بیشتری را می طلبد

مدیرعامل آبفا: 63 درصد مردم کرمان در وضعیت قرمز آب قرار گرفتند

ببینید | دریاچه ارومیه چگونه احیا شد؟

سامانه مجوزهای سازمان خصوصی سازی رونمایی می شود

جدول/ قیمت طلا و سکه در ساعات پایانی 24 تیر

تفاهم نامه محرومیت زدایی با ارزش 700 میلیارد تومان در خراسان شمالی منعقد شد

پرداخت 6 هزار میلیارد تومان برای کارانه های معوق در ماه آتی

700 هزار واحد صنفی در معرض خطر جدی کرونا هستند

تازه ترین فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و نیمایی

شرکت های پخش گیلان تسهیلات سرمایه در گردش دریافت می کنند

تلاش صنایع شیر ایران برای شکوفایی رونق تولید

700 هزار واحد صنفی در معرض آسیب ناشی از کرونا هستند

پارسال تولید نفت در جهان به 75 میلیون بشکه کاهش یافت

اعتبار 10 میلیارد تومانی پروژه کتابخانه مرکزی در سال جاری

کرونا و رستوران های شهر

بیمارستان ولی عصر بروجن با حضور معاون رییس جمهوری بهره برداری شد

رییس امور عشایری یزد: 18 میلیارد ریال برای آبرسانی عشایر اختصاص یافت

خدمات غیرحضوری بیمه سلامت در اصفهان با نسخه نویسی الکترونیکی ارائه می شود

دلیل واریز نشدن پول فروش سهام عدالت مشخص شد

بازدید فرماندار بابل از نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی در ادارات، بانک ها و داروخانه ها

کالاهای اساسی در استان قزوین به میزان کافی ذخیره شده است

شبکه دیده بانی هواشناسی ایران با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد

پیش بینی سه مرکز خرید گندم از کشاورزان دامغانی

700 هزار واحد صنفی در معرض خطر جدی کرونا هستند

درخواست 83 ثروتمند جهان برای پرداخت مالیات بیشتر با هدف مهار کرونا

بازدید فرماندار بابل از نحوه اجرای پروتکل های بهداشتی در ادارات، بانک ها و داروخانه ها

شرایط، نحوه ثبت نام و فروش خودرو سایپا و ایران خودرو

ماجرای ماسک های بازیافتی چیست؟

استمرار دورهمی خانوادگی در انتشار ویروس کرونا در بابل نگران کننده است

رییس سازمان بسیج سازندگی: 50 درصد اعتبارات محرومیت زدایی بسیج صرف «مشکلات منابع آب» می شود

جزییات جلسه کمیسیون انرژی با وزیر نفت از زبان سخنگوی کمیسیون

گزارش| آیا توان تولید داروی ضد ویروسی در ایران وجود دارد؟ / چرا همکاری نمی شود؟

انعقاد تفاهم نامه استانداری خراسان شمالی با سازمان بسیج برای محرومیت زدایی

رکوردزنی تولید عسل در نهاوند فراتر از پیش بینی

هتلینگ بیمارستان شهید رحیمی بیرجند به زودی راه اندازی می شود

آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از کرونا

شرایط استفاده موسسات و فعالان فرهنگی و رسانه ای از تسهیلات کرونا اعلام شد

ضرر 3 هزار میلیاردی قاچاق سیگار به بیت المال

محتکر آبگرمکن گازی 1.7 میلیارد جریمه شد

شمارش معکوس برای بهره برداری از جاده دسترسی بیمارستان بروجن

توضیح وزارت میراث فرهنگی درباره حمایت از بخش خصوصی

550 نمونه خون بند ناف از ابتدای سال در خراسان جنوبی ذخیره شده است

کاهش مصرف 26 درصدی بنزین در اصفهان طی بهار 99

تخریب 81 خانه روستایی بر اثر سیل در مراغه/ خسارت به 217 واحد روستایی

سقوط ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

تولید 30.4 هزار تن گوشت در خردادماه

نظارت بر توزیع کالاهای اساسی در قزوین تشدید شود

تولید گوشت مرغ در کشور پس از انقلاب 50 برابر رشد کرده است

قرارداد همکاری جهاددانشگاهی و ایران خودرو امضا شد

بانک مرکزی فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی را منتشر کرد

چرخش چرخ زندگی با چرخ خای خیاطی

بیمارستان ولی عصر بروجن با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه بهره برداری شد

ارزش روز دارا یکم چقدر است؟

طرف هایی در داخل درصدد شکست دولت هستند

از دستفروشان و منابع نامشخص ماسک نخرید

تثبیت شاخص در کانال 1میلیون و 800هزار واحدی

افزایش 100 هزار تومانی قیمت سکه در روز رکوردشکنی بازار

همکاری جهاددانشگاهی در تولید خودروهای برقی

بخش خبری 14 نیمروزی شبکه یک سیما 24 تیر

سازمان آب و برق مکلف به تخلیه ی زهکش WMD است/ضرورت نظارت فرمانداران بر الگوی کشت کشاورزان خوزستان

700 هزار واحد صنفی در معرض خطر جدی کرونا هستند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/24

اجرای 15 طرح مسکن و اشتغالزا برای مددجویان دلگانی

33 طرح در کهگیلویه و بویراحمد وارد مدار تولید می شود

کرونا همچنان در کرمانشاه قربانی می گیرد

وزیر نفت: افزایش قیمت گازوییل یک دروغ بزرگ است

20 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

کرونا طلا را بالای 1800 دلار نگه داشته است

امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران ترانسفو و شرکت پارس سوییچ

انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی

بازگشت محدودیت های کرونایی در تهران

7900 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروخته شد

راه اندازی اولین مرکز تخصصی طلا و جواهر فنی و حرفه ای در مشهد

سهامداران عدالت در روش غیر مستقیم چقدر سهم دارند؟

تاثیر خودارضایی بر قد، کوتاه می مونم؟

با ارزان ترین خودروی برقی دنیا آشنا شوید

زندگی 20 میلیون نفر در بافت های فرسوده

افزایش 90 درصدی بارگیری کالای اساسی در بندر امام(ره)

کتابخانه ملی 10روز تعطیل شد

فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما منتشر شد

اجرای طرح یاوران تولید در راستای تحقق جهش تولید

33 طرح در کهگیلویه و بویراحمد وارد مدار تولید می شود

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

واردات خوراک دام و طیور عملا ممنوع شد

با تسهیل در ترخیص کالا از گمرک به داد واحد های تولیدی برسید

سیاره ای که شاید یک سیاهچاله کهن باشد

هیات خبرگان بانکی استان سمنان تشکیل شد

پیشرفت 67 درصدی تقاطع chr(034)سپهبد شهید سلیمانیchr(034)/ افتتاح تقاطع؛ تا پایان سال

احداث مجتمع پتروشیمی در مازندران کلید خورد

سازمان آب و برق مکلف به تخلیه ی زهکش WMD است/ضرورت نظارت فرمانداران بر الگوی کشت کشاورزان خوزستان

کمبود آب شرب محلات تبریز

رشد 30 درصدی خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان

ماجرای فروش ماسک های بازیافتی صحت دارد؟

48 درصد مردم آستارا بیمه تامین اجتماعی هستند

دارندگان سهام عدالت چه زمانی پول خود را دریافت می کنند؟

افزایش کمک های خیرین اردبیلی به ایتام در سالجاری

به چه افرادی ارز نیمایی و دولتی تعلق می گیرد؟

پرواز قیمت مسکن در خراسان جنوبی

درس هایی از کرونا برای موزه داران

درس هایی از کرونا برای موزه داران