مطالب مرتبط:
کنترل تورم، عامل اساسی حفظ ارزش پول ملی است
ایراد شورای نگهبان به حذف 4 صفر از پول ملی/ تایید طرح کاهش مجازات حبس تعزیری
لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد
تأمین 320 میلیون تومان اعتبار ملی برای باغ جهانی اکبریه
عبدی: یک دنیا پول و افتخار در مقابل بیمار شدن خانواده های مان بی ارزش است
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 05:502020-06-02اقتصادي

نگاه دیپلماتها به ارزش پول ملی؛ غباری روی اعتبار استراتژیک


در حالی که نوذر شفیعی ضعف مفرط مدیریتی، انقطاع روابط خارجی و عادت مصرف گرایی دیرینه را از علل مهم بیماری اقتصادی و تضعیف ارزش پول ملی کشور می داند، - رامین مهمانپرست، دیگر دیپلمات ایرانی بر این باور است که افزایش هزینه های دولتی و پایین بودن درآمد کشور در این باره موثر است.

تهمینه غمخوار؛ بازار: در حالی که مسئولان در جامعه ایرانی به شدت درگیر مقابله با ویروس کرونا و مهار این بیماری بوده و این ویروس با اثرات مخرب خود بسیاری از کسب و کارها و مشاغل را به تعطیلی کشانده و شرایط اقتصادی کشور به وضع موجود درآمده است، حداقل انتظار می رود برای تقویت پول ملی و یا جلوگیری از تضعیف بیشتر ان دولت برنامه ای عملی و قابل فهم برای مردم ارایه دهد.

بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که در واقع دلار گران نشده بلکه ارزش پول ملی ما به شدت کاهش پیدا کرده است و کاهش ارزش پول ملی ناشی از افزایش نرخ تورم و دیگر شاخص های مهم اقتصادی بوده که در شرایط فعلی با افزایش انتظارات تورمی در آینده نزدیک احتمالا با افزایش قیمت ها روبرو خواهیم بود.

تضعیف ارزش پول ملی شمشیر دولبه رامین مهمان پرست، سخنگوی اسبق وزارت خارجه ایران و سفیر اسبق ایران در لهستان و لیتوانی در گفتگو با خبرنگار بازار در رابطه با دلایل مختلف این کاهش قابل توجه ارزش پول ملی کشور و استفاده از تجربه کشورهای دیگر به نفع اقتصاد کشورمان، گفت: کاهش چشمگیر ارزش پول ملی هم دارای نکات منفی بوده و هم می توان از این قضیه در جهت رونق تولید و افزایش صادرات استفاده کرد.

وی افزود: در کنار اقدامات پیشگیرانه و ممانعت از بروز این امر، تجربه ای که می توانیم از سایر کشورها به دست می آوریم این است که وقتی کالایی را تولید می کنیم آن کالا به نرخ ارز خارجی قیمت پایین تری پیدا می کند و قیمت تمام شده آن در مقایسه با کالاهای مشابه خارجی پایین تر خواهد بود و این قدرت رقابت باعث می شود که ما بتوانیم کالاهای تولیدی خود را در بازارهای کشورهای مختلف با قیمت مناسب تر به فروش برسانیم و به صادراتمان رونق دهیم.

این دیپلمات وزارت امور خارجه بر این باور است که به منظور افزایش ارزش پول، تواناییهای اقتصادی و زیر ساختها باید دچار تغییراتی شود تا پشتوانه مهمی برای اقتصاد در نظر گرفته شود، ولی در هر صورت به خاطر تحریمها و دولتی بودن اقتصاد، افزایش هزینه های دولتی و پایین بودن درآمد کشور ممکن است در مقطعی با کاهش ارزش پول مواجه باشیم.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه: علی رغم تحریمها و فشارهای خارجی ما می توانیم از شرایط موجود در جهت افزایش تولید و صادرات استفاده کرده و درآمدهای ارزی را در جهت ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد در داخل و بی اثر کردن تحریمها برای کشورمان ایجاد کنیم مهمانپرست خاطر نشان کرد: من معتقدم که یکی از اقداماتی که مجلس و دولت در شرایط فعلی باید دنبال کنند، این است که از کسب و کارها و تولیدکنندگان حمایت کرده و تسهیلات مناسبی در اختیارشان بگذارند تا از این فرصت برای افزایش و جهش تولید استفاده کنند.

دستگاه سیاست خارجی، وزارت اقتصاد و وزارت خانه هایی که مسئولیتشان ارتباط با دیگر کشورها می باشد، بازار مناسبی برای کالاهای ایرانی فراهم کنند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه تصریح کرد که علی رغم فشارهای خارجی، وارد ساختن لطمات زیاد به اقتصاد کشورمان و پایین نگه داشتن ارزش پول ملی، ما می توانیم از این شرایط در جهت افزایش تولید و صادرات استفاده کرده و درآمدهای ارزی را برای کشورمان ایجاد کنیم که موجب ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد در داخل و بی اثر کردن تحریمها و فشارهای خارجی شود.

دیپلمات ایرانی در رابطه با این سوال که آیا امریکا از کرونا به عنوان ابزاری برای فشار بیشتر علیه ایران استفاده کرده است، اینگونه پاسخ داد: کرونا ابزاری برای فشار علیه کشورها نیست، پدیده ای است که اقتصاد تمام دنیا بالاخص امریکا را تحت فشار شدید خود قرار داده است.

ممکن است امریکاییها از این فرصت به نفع خود استفاده کنند زیرا با شیوع گسترده این ویروس بسیاری از اشتغالات مختلف متوقف شده و بسیاری از زمینه های کاری از بین رفته و بیکاری گسترش یافته است.

آنها قصد سو استفاده از این موقعیت را به خاطر پایین آمدن توان اقتصادی خود دارند و تمام تلاش خود را می کنند تا به نارضایتیها دامن زده و با فشارهای تحریمی خود بتوانند به اهداف خود نزدیک شوند.

اقتصاد کشور ما بیمار است و دلایل این بیماری شاید به سه دلیل باشد: 1- ضعف مفرط مدیریتی 2- انقطاع روابط خارجی (ضعف در روابط خارجی) 3- عادت مصرف گرای دیرینه ما ایرانیها اقتصاد کشور ما بیمار است / درگیریهای داخلی و خارجی ایران بر سر پول نفت است همچنین، در همین راستا خبرنگار بازار دیدگاه نوذر شفیعی، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، کارشناس مسائل شبه قاره و استاد دانشگاه را در همین رابطه جویا شد.

شفیعی بر این باور است که کاهش ارزش پول ملی در طول تاریخ و در کشورهای مختلف بنا به دلایل مختلف اتفاق افتاده و فقط مختص کشور ایران نیست.

این معضل نشانه یک بیماری اقتصادی بوده است.

بنابراین اقتصاد کشور ما بیمار است و دلایل این بیماری شاید به سه دلیل باشد: 1- ضعف مفرط مدیریتی 2- انقطاع روابط خارجی (ضعف در روابط خارجی) 3- عادت مصرف گرای دیرینه ما ایرانیها.

این نماینده پیشین مجلس اظهار کرد که هرگاه ارزش پول ملی یک کشور دچار کاهش می شود، اعتبار استراتژیک آن کشور در دنیا در معرض سوال قرار می گیرد.

کارشناس مسائل شبه قاره در ادامه گفتگوی خود افزود: مصرف گرایی دو بعد دارد.

یک مسئله این است که جامعه ایرانی عادت به تولید ارزش افزوده ندارد و دیگری اینکه سیاست مداران ما خام فروشی را به ارث برده و این موضوع مانند فروش نفت و معادن به یک عادت تبدیل شده است.

وی خاطر نشان کرد که ما به جای اینکه نفت را تبدیل به کالاهای با ارزش افزوده کنیم یا درآمدهای حاصل از نفت را در حوزه های دیگری سرمایه گذاری کنیم و تولید ملی را ارتقا دهیم، فقط و فقط نفت را می فروشیم و مصرف می کنیم.

بنابراین دولت ما اساسا یک دولت رانتی یا رانتیر است.

دولت رانتیر به دولتهایی گفته می شود که از منابع مستقل مالی به جز مالیات از جامعه برخوردار بوده و بنابراین با استقلال بیشتری می توانند سیاست ها و خواست های دولتی را به اجرا گذارند.

ماهیت دولت رانتیر به گونه ای است که در آن جامعه وزنه قابل اعتنایی به شمار نمی رود زیرا که دولت در سایه دریافت رانت ها از خارج (با فروش نفت یا هر ماده خام دیگر) به منابع داخلی درآمد (مالیاتها، عوارض و صدور کالاهای صنعتی و…) احساس نیاز نمی کند.

این استاد دانشگاه در پایان گفتگو گفت: از یکی از اندیشمندان امریکایی سوال کردند که از نظر شما کدام کشور در جهان از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ او پاسخ داد: تایوان زیرا این کشور یک صخره ای در دل اقیانوسهاست و هیچ منابع معدنی و طبیعی ندارد، ولی با بهره گیری از دانش خود یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شوند.

کره جنوبی و ژاپن هم داستانهایی مشابه دارند.

وی تصریح کرد که ما اساسا تمایلی به بهره برداری از پتانسیل نیروهای انسانی خود نداریم.

نفت را از زیر زمین استخراج می کنیم، بلافاصله می فروشیم و آن را مصرف می کنیم.

این موضوع هم در داخل و خارج مشکلاتی را بوجود آورده که برخی از درگیریهای داخلی ما و مشکلاتی که کشورهای خارجی با ما دارند، بر سر پول نفت است.


کلید واژه ها: ارزش پول ملی - پول ملی - اقتصادی - ارزش - کاهش ارزش پول ملی - دیپلمات - فعالان اقتصادی - دیپلمات ایرانی - شرایط اقتصادی - کشور - بیماری - ایرانی - کاهش ارزش پول - جامعه ایرانی - روابط خارجی - ویروس کرونا - ویروس - تضعیف - درآمد - نوذر شفیعی - مصرف گرایی - استراتژیک - کاهش - دولت - قابل - باور - مسئولان - تهمینه - تعطیلی - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
هتلینگ بیمارستان شهید رحیمی بیرجند به زودی راه اندازی می شود

آخرین وضعیت پرداخت تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از کرونا

شرایط استفاده موسسات و فعالان فرهنگی و رسانه ای از تسهیلات کرونا اعلام شد

ضرر 3 هزار میلیاردی قاچاق سیگار به بیت المال

محتکر آبگرمکن گازی 1.7 میلیارد جریمه شد

شمارش معکوس برای بهره برداری از جاده دسترسی بیمارستان بروجن

توضیح وزارت میراث فرهنگی درباره حمایت از بخش خصوصی

550 نمونه خون بند ناف از ابتدای سال در خراسان جنوبی ذخیره شده است

کاهش مصرف 26 درصدی بنزین در اصفهان طی بهار 99

تخریب 81 خانه روستایی بر اثر سیل در مراغه/ خسارت به 217 واحد روستایی

سقوط ارزش سهام در بازارهای بورس اروپا

تولید 30.4 هزار تن گوشت در خردادماه

نظارت بر توزیع کالاهای اساسی در قزوین تشدید شود

تولید گوشت مرغ در کشور پس از انقلاب 50 برابر رشد کرده است

قرارداد همکاری جهاددانشگاهی و ایران خودرو امضا شد

بانک مرکزی فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی را منتشر کرد

چرخش چرخ زندگی با چرخ خای خیاطی

بیمارستان ولی عصر بروجن با حضور رییس سازمان برنامه و بودجه بهره برداری شد

ارزش روز دارا یکم چقدر است؟

طرف هایی در داخل درصدد شکست دولت هستند

از دستفروشان و منابع نامشخص ماسک نخرید

تثبیت شاخص در کانال 1میلیون و 800هزار واحدی

افزایش 100 هزار تومانی قیمت سکه در روز رکوردشکنی بازار

همکاری جهاددانشگاهی در تولید خودروهای برقی

بخش خبری 14 نیمروزی شبکه یک سیما 24 تیر

سازمان آب و برق مکلف به تخلیه ی زهکش WMD است/ضرورت نظارت فرمانداران بر الگوی کشت کشاورزان خوزستان

700 هزار واحد صنفی در معرض خطر جدی کرونا هستند

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 99/04/24

اجرای 15 طرح مسکن و اشتغالزا برای مددجویان دلگانی

33 طرح در کهگیلویه و بویراحمد وارد مدار تولید می شود

کرونا همچنان در کرمانشاه قربانی می گیرد

وزیر نفت: افزایش قیمت گازوییل یک دروغ بزرگ است

20 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

کرونا طلا را بالای 1800 دلار نگه داشته است

امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران ترانسفو و شرکت پارس سوییچ

انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی

بازگشت محدودیت های کرونایی در تهران

7900 میلیارد تومان اوراق بدهی دولت فروخته شد

راه اندازی اولین مرکز تخصصی طلا و جواهر فنی و حرفه ای در مشهد

سهامداران عدالت در روش غیر مستقیم چقدر سهم دارند؟

تاثیر خودارضایی بر قد، کوتاه می مونم؟

با ارزان ترین خودروی برقی دنیا آشنا شوید

زندگی 20 میلیون نفر در بافت های فرسوده

افزایش 90 درصدی بارگیری کالای اساسی در بندر امام(ره)

کتابخانه ملی 10روز تعطیل شد

فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و سامانه نیما منتشر شد

اجرای طرح یاوران تولید در راستای تحقق جهش تولید

33 طرح در کهگیلویه و بویراحمد وارد مدار تولید می شود

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

واردات خوراک دام و طیور عملا ممنوع شد

با تسهیل در ترخیص کالا از گمرک به داد واحد های تولیدی برسید

سیاره ای که شاید یک سیاهچاله کهن باشد

هیات خبرگان بانکی استان سمنان تشکیل شد

پیشرفت 67 درصدی تقاطع chr(034)سپهبد شهید سلیمانیchr(034)/ افتتاح تقاطع؛ تا پایان سال

احداث مجتمع پتروشیمی در مازندران کلید خورد

سازمان آب و برق مکلف به تخلیه ی زهکش WMD است/ضرورت نظارت فرمانداران بر الگوی کشت کشاورزان خوزستان

کمبود آب شرب محلات تبریز

رشد 30 درصدی خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان

ماجرای فروش ماسک های بازیافتی صحت دارد؟

48 درصد مردم آستارا بیمه تامین اجتماعی هستند

دارندگان سهام عدالت چه زمانی پول خود را دریافت می کنند؟

افزایش کمک های خیرین اردبیلی به ایتام در سالجاری

به چه افرادی ارز نیمایی و دولتی تعلق می گیرد؟

پرواز قیمت مسکن در خراسان جنوبی

عملیات اجرایی جاده دسترسی و پل روگذر بیمارستان ولی عصر بروجن آغاز شد

ماجرای خانه های 25 متری به شورا نرسید

فهرست دریافت کنندگان ارز نیمایی و دولتی منتشر شد

خوزستان بر مدار نوسان دما

بهینه سازی تامین و انتقال برق در جنوب شرق شیراز با 10 میلیارد ریال سرمایه گذاری

بخش خبری 9 بامدادی شبکه یک سیما 24 تیر

نیجریه پایبندی خود به توافق کاهش تولید را افزایش می دهد

کلنگ احداث جاده دسترسی بیمارستان بروجن بر زمین خورد

علت کمبود خوابگاه متاهلی دانشجویی چیست؟

اعلام نحوه استفاده فعالان فرهنگی و رسانه ای از تسهیلات کرونا

پرداخت 360 میلیارد ریال تسهیلات به زلزله زدگان قطور خوی

پرداخت 360 میلیارد ریال تسهیلات به زلزله زدگان chr(034)قطورchr(034) خوی

35 درصد نخود کشور در کرمانشاه تولید می شود

تازه ترین فهرست دریافت کنندگان ارز دولتی و نیمایی

تخریب 81 خانه روستایی براثر سیل در مراغه / خسارت به 217 واحد روستایی

نگهبانی که 107 میلیون تومان را به صاحبش برگرداند

بهره برداری از ترانس قدرت در نیروگاه آب و نیروی ماهتاب کیش

رفع تصرف از  215 هزار متر مربع از اراضی ملی شهرستان گناباد

پارسال تولید نفت در جهان به 75 میلیون بشکه کاهش یافت

رشد 22 هزار و 777 واحدی شاخص بورس تهران/ 31.7 هزار میلیارد تومان امروز در بازار سرمایه معامله شد

تفاهم نامه همکاری بین گروه صنعتی ایران ترانسفو و شرکت پارس سوییچ امضا شد

جلوگیری از ضایعات 35 هزار تن شلتوک برنج در گیلان

توضیحات زنگنه در کمیسیون انرژی مجلس درباره قراردادهای جدید صنعت نفت

چینی ها در رامسر شبه جزیره تفریحی می سازند

سکه در تعقیب بورس

واردات خوراک دام و طیور عملا ممنوع شد

اشتباهاتی که صاحبین کسب و کار ها در حوزه های مالی و مالیاتی مرتکب می شوند

20 میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند/ تقویت اعتبار بازآفرینی در بودجه 1400

بهزیستی آستارا برای 20 معتاد بهبودیافته شغل ایجاد کرد

زمین 9 هکتاری آموزشکده دولتی ملاصدرا تحویل فرودگاه رامسر شد

مهندس خودروسازی دستگاه ویروس کش ساخت

رشد منفی 14 درصدی در کمین اقتصاد انگلیس

31 تیرماه ؛ حراج جدید اوراق بدهی دولتی/فروش 79 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت

50 درصد کاربران آزادراهی عوارض ندادند/احتمال برگشت به پرداخت نقدی

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید اعلام شد

نگاه دیپلماتها به ارزش پول ملی؛ غباری روی اعتبار استراتژیک

نگاه دیپلماتها به ارزش پول ملی؛ غباری روی اعتبار استراتژیک