مطالب مرتبط:
کنترل تورم، عامل اساسی حفظ ارزش پول ملی است
ایراد شورای نگهبان به حذف 4 صفر از پول ملی/ تایید طرح کاهش مجازات حبس تعزیری
لایحه حذف چهار صفر از پول ملی ابهام دارد
تأمین 320 میلیون تومان اعتبار ملی برای باغ جهانی اکبریه
عبدی: یک دنیا پول و افتخار در مقابل بیمار شدن خانواده های مان بی ارزش است
-198 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 13 خرداد 1399 ساعت 05:502020-06-02اقتصادي

نگاه دیپلماتها به ارزش پول ملی؛ غباری روی اعتبار استراتژیک


در حالی که نوذر شفیعی ضعف مفرط مدیریتی، انقطاع روابط خارجی و عادت مصرف گرایی دیرینه را از علل مهم بیماری اقتصادی و تضعیف ارزش پول ملی کشور می داند، - رامین مهمانپرست، دیگر دیپلمات ایرانی بر این باور است که افزایش هزینه های دولتی و پایین بودن درآمد کشور در این باره موثر است.

تهمینه غمخوار؛ بازار: در حالی که مسئولان در جامعه ایرانی به شدت درگیر مقابله با ویروس کرونا و مهار این بیماری بوده و این ویروس با اثرات مخرب خود بسیاری از کسب و کارها و مشاغل را به تعطیلی کشانده و شرایط اقتصادی کشور به وضع موجود درآمده است، حداقل انتظار می رود برای تقویت پول ملی و یا جلوگیری از تضعیف بیشتر ان دولت برنامه ای عملی و قابل فهم برای مردم ارایه دهد.

بسیاری از فعالان اقتصادی بر این باورند که در واقع دلار گران نشده بلکه ارزش پول ملی ما به شدت کاهش پیدا کرده است و کاهش ارزش پول ملی ناشی از افزایش نرخ تورم و دیگر شاخص های مهم اقتصادی بوده که در شرایط فعلی با افزایش انتظارات تورمی در آینده نزدیک احتمالا با افزایش قیمت ها روبرو خواهیم بود.

تضعیف ارزش پول ملی شمشیر دولبه رامین مهمان پرست، سخنگوی اسبق وزارت خارجه ایران و سفیر اسبق ایران در لهستان و لیتوانی در گفتگو با خبرنگار بازار در رابطه با دلایل مختلف این کاهش قابل توجه ارزش پول ملی کشور و استفاده از تجربه کشورهای دیگر به نفع اقتصاد کشورمان، گفت: کاهش چشمگیر ارزش پول ملی هم دارای نکات منفی بوده و هم می توان از این قضیه در جهت رونق تولید و افزایش صادرات استفاده کرد.

وی افزود: در کنار اقدامات پیشگیرانه و ممانعت از بروز این امر، تجربه ای که می توانیم از سایر کشورها به دست می آوریم این است که وقتی کالایی را تولید می کنیم آن کالا به نرخ ارز خارجی قیمت پایین تری پیدا می کند و قیمت تمام شده آن در مقایسه با کالاهای مشابه خارجی پایین تر خواهد بود و این قدرت رقابت باعث می شود که ما بتوانیم کالاهای تولیدی خود را در بازارهای کشورهای مختلف با قیمت مناسب تر به فروش برسانیم و به صادراتمان رونق دهیم.

این دیپلمات وزارت امور خارجه بر این باور است که به منظور افزایش ارزش پول، تواناییهای اقتصادی و زیر ساختها باید دچار تغییراتی شود تا پشتوانه مهمی برای اقتصاد در نظر گرفته شود، ولی در هر صورت به خاطر تحریمها و دولتی بودن اقتصاد، افزایش هزینه های دولتی و پایین بودن درآمد کشور ممکن است در مقطعی با کاهش ارزش پول مواجه باشیم.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه: علی رغم تحریمها و فشارهای خارجی ما می توانیم از شرایط موجود در جهت افزایش تولید و صادرات استفاده کرده و درآمدهای ارزی را در جهت ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد در داخل و بی اثر کردن تحریمها برای کشورمان ایجاد کنیم مهمانپرست خاطر نشان کرد: من معتقدم که یکی از اقداماتی که مجلس و دولت در شرایط فعلی باید دنبال کنند، این است که از کسب و کارها و تولیدکنندگان حمایت کرده و تسهیلات مناسبی در اختیارشان بگذارند تا از این فرصت برای افزایش و جهش تولید استفاده کنند.

دستگاه سیاست خارجی، وزارت اقتصاد و وزارت خانه هایی که مسئولیتشان ارتباط با دیگر کشورها می باشد، بازار مناسبی برای کالاهای ایرانی فراهم کنند.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه تصریح کرد که علی رغم فشارهای خارجی، وارد ساختن لطمات زیاد به اقتصاد کشورمان و پایین نگه داشتن ارزش پول ملی، ما می توانیم از این شرایط در جهت افزایش تولید و صادرات استفاده کرده و درآمدهای ارزی را برای کشورمان ایجاد کنیم که موجب ایجاد اشتغال و رونق اقتصاد در داخل و بی اثر کردن تحریمها و فشارهای خارجی شود.

دیپلمات ایرانی در رابطه با این سوال که آیا امریکا از کرونا به عنوان ابزاری برای فشار بیشتر علیه ایران استفاده کرده است، اینگونه پاسخ داد: کرونا ابزاری برای فشار علیه کشورها نیست، پدیده ای است که اقتصاد تمام دنیا بالاخص امریکا را تحت فشار شدید خود قرار داده است.

ممکن است امریکاییها از این فرصت به نفع خود استفاده کنند زیرا با شیوع گسترده این ویروس بسیاری از اشتغالات مختلف متوقف شده و بسیاری از زمینه های کاری از بین رفته و بیکاری گسترش یافته است.

آنها قصد سو استفاده از این موقعیت را به خاطر پایین آمدن توان اقتصادی خود دارند و تمام تلاش خود را می کنند تا به نارضایتیها دامن زده و با فشارهای تحریمی خود بتوانند به اهداف خود نزدیک شوند.

اقتصاد کشور ما بیمار است و دلایل این بیماری شاید به سه دلیل باشد: 1- ضعف مفرط مدیریتی 2- انقطاع روابط خارجی (ضعف در روابط خارجی) 3- عادت مصرف گرای دیرینه ما ایرانیها اقتصاد کشور ما بیمار است / درگیریهای داخلی و خارجی ایران بر سر پول نفت است همچنین، در همین راستا خبرنگار بازار دیدگاه نوذر شفیعی، عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، کارشناس مسائل شبه قاره و استاد دانشگاه را در همین رابطه جویا شد.

شفیعی بر این باور است که کاهش ارزش پول ملی در طول تاریخ و در کشورهای مختلف بنا به دلایل مختلف اتفاق افتاده و فقط مختص کشور ایران نیست.

این معضل نشانه یک بیماری اقتصادی بوده است.

بنابراین اقتصاد کشور ما بیمار است و دلایل این بیماری شاید به سه دلیل باشد: 1- ضعف مفرط مدیریتی 2- انقطاع روابط خارجی (ضعف در روابط خارجی) 3- عادت مصرف گرای دیرینه ما ایرانیها.

این نماینده پیشین مجلس اظهار کرد که هرگاه ارزش پول ملی یک کشور دچار کاهش می شود، اعتبار استراتژیک آن کشور در دنیا در معرض سوال قرار می گیرد.

کارشناس مسائل شبه قاره در ادامه گفتگوی خود افزود: مصرف گرایی دو بعد دارد.

یک مسئله این است که جامعه ایرانی عادت به تولید ارزش افزوده ندارد و دیگری اینکه سیاست مداران ما خام فروشی را به ارث برده و این موضوع مانند فروش نفت و معادن به یک عادت تبدیل شده است.

وی خاطر نشان کرد که ما به جای اینکه نفت را تبدیل به کالاهای با ارزش افزوده کنیم یا درآمدهای حاصل از نفت را در حوزه های دیگری سرمایه گذاری کنیم و تولید ملی را ارتقا دهیم، فقط و فقط نفت را می فروشیم و مصرف می کنیم.

بنابراین دولت ما اساسا یک دولت رانتی یا رانتیر است.

دولت رانتیر به دولتهایی گفته می شود که از منابع مستقل مالی به جز مالیات از جامعه برخوردار بوده و بنابراین با استقلال بیشتری می توانند سیاست ها و خواست های دولتی را به اجرا گذارند.

ماهیت دولت رانتیر به گونه ای است که در آن جامعه وزنه قابل اعتنایی به شمار نمی رود زیرا که دولت در سایه دریافت رانت ها از خارج (با فروش نفت یا هر ماده خام دیگر) به منابع داخلی درآمد (مالیاتها، عوارض و صدور کالاهای صنعتی و…) احساس نیاز نمی کند.

این استاد دانشگاه در پایان گفتگو گفت: از یکی از اندیشمندان امریکایی سوال کردند که از نظر شما کدام کشور در جهان از اهمیت بیشتری برخوردار است؟ او پاسخ داد: تایوان زیرا این کشور یک صخره ای در دل اقیانوسهاست و هیچ منابع معدنی و طبیعی ندارد، ولی با بهره گیری از دانش خود یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می شوند.

کره جنوبی و ژاپن هم داستانهایی مشابه دارند.

وی تصریح کرد که ما اساسا تمایلی به بهره برداری از پتانسیل نیروهای انسانی خود نداریم.

نفت را از زیر زمین استخراج می کنیم، بلافاصله می فروشیم و آن را مصرف می کنیم.

این موضوع هم در داخل و خارج مشکلاتی را بوجود آورده که برخی از درگیریهای داخلی ما و مشکلاتی که کشورهای خارجی با ما دارند، بر سر پول نفت است.


کلید واژه ها: ارزش پول ملی - پول ملی - اقتصادی - ارزش - کاهش ارزش پول ملی - دیپلمات - فعالان اقتصادی - دیپلمات ایرانی - شرایط اقتصادی - کشور - بیماری - ایرانی - کاهش ارزش پول - جامعه ایرانی - روابط خارجی - ویروس کرونا - ویروس - تضعیف - درآمد - نوذر شفیعی - مصرف گرایی - استراتژیک - کاهش - دولت - قابل - باور - مسئولان - تهمینه - تعطیلی - انتظار

آخرین اخبار سرویس:
مشترکان برق کهگیلویه و بویراحمد با کاهش مصرف پاداش دریافت می کنند

استقبال مشتریان بیمه کوثر از خدمات آنلاین

حقوق بازنشستگان با احتساب همسان سازی اعلام شد

پنجمین نمایشگاه ملی تخصصی اندازه گیری جریان سیالات

34 تن گوشت قرمز بهداشتی در مه ولات تولید شد

صاحبخانه شدن 17خانواده ی دارای معلولیت در خراسان جنوبی

خرید آنلاین و تلفنی مواد شیمیایی در کیمیا تهران اسید

استعلام سهام عدالت+جزییات

آگهی فروش عجیب «پورشه» به صورت قسطی +عکس

یک بام و دو هوای مسئولان/ توپ بی مسئولیتی در زمین مردم

به روز رسانی یا به روزنگهداری نقشه های بزرگ مقیاس ایران چگونه ممکن است؟

توزیع 300 بسته معیشتی در قرچک

50 میلیارد تومان برای پوشش بیمه سلامت اختصاص دادیم

نرخ بیکاری اصفهان زیبنده استان نیست

تخلیه یک بیمارستان از بیماران کرونایی در اهواز

جزییات افزایش یارانه سازمان بهزیستی برای افراد تحت پوشش

ببینید | واکنش مهران غفوریان به بلاتکلیفی برای ساخت زیرآسمان شهر4

فروش طلافروشی های کرمانشاه نزدیک به صفر شده است

حقوق بازنشستگان با احتساب همسان سازی اعلام شد

پیش فروش خودرو

کدام استان ها بیشترین و کمترین نزاع خیابانی را دارند؟

تمدید کارت های منقضی بانکی بدون مراجعه به بانک

839 تک آهنگ در بهار امسال مجوز گرفت

بهره برداری از 22 واحد مسکونی معلولان در یزد

مقاوم سازی 82 هزار واحد مسکونی روستایی در آذربایجان غربی

استاندارد اجباری برای کارخانجات گاز مایع

سقف کارت به کارت 6میلیون تومان شد

واحدهای فناور خراسان شمالی 8 میلیارد ریال تسهیلات می گیرند

افزایش تولیدات خلاقانه شرکت های دانش بنیان برای مقابله با کرونا

پنجمین نمایشگاه ملی تخصصی اندازه گیری جریان سیالات

سقف انتقال کارت به کارت افزایش یافت

یارانه 63 هزار تومانی شهرداری برای هر مسافر مترو در تبریز/شهرداری های مناطق حق تشکیل پرونده برای مشاغل خانگی را ندارند

کارگزار ناظر سهام عدالت شما چه کسی است؟

مصرف برق تهران در وضعیت هشدار قرار گرفت

مصرف برق تهران در وضعیت هشدار/ مردم رعایت کنند

در خرید تلفن همراه عجله نکنید

حاصل طرح رجیستری ؛ کاهش ده میلیونی استفاده از تلفن همراه

ارزش روز سهام عدالت در پایان معاملات امروز

سبد نفتی اوپک همچنان بالای 43 دلار

مصرف برق تهران در وضعیت هشدار

کاهش 11 درصدی مراجعان نزاع در 2 ماهه ابتدایی سال+نمودار

روند صعودی کرونا در 9 استان ایران

اخذ عوارض از آزادراهی که هنوز تکمیل نشده است

ماسک های تولیدی اصفهان به تهران سرازیر شد

طرح مدیریت بازار مرغ و نهاده از سوی وزارت جهاد کشاورزی به رییس جمهور ارائه شد

فروش طلافروشی های کرمانشاه نزدیک به صفر شده است

خرید تضمینی گندم کشور از 5 میلیون تن فراتر رفت

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید: طرح «روستای بدون بیکار» در 6 روستای گیلان اجرا می شود

رقابت قرآنی کارکنان نفت در فضای مجازی

خط فقر در ایران چقدر است؟

نام نویسی طرح پیش فروش خودرو

مشکل صدور مجوز در تولید ماسک سه لایه در قم باید برطرف شود

وعده کمک هزینه ودیعه مسکن اجرایی می شود؟

تقویت اسپرم با راه های طبیعی و راحت

مزیت های ماین مانی نسبت به دیگر ارزهای دیجیتال

کلاهبرداری با شمش های تقلبی | پلیس 6 نفر را دستگیر کرد

مشترکان برق کهگیلویه و بویراحمد با کاهش مصرف پاداش دریافت می کنند

مصرف برق تهران در وضعیت هشدار/ مردم رعایت کنند

روند کاهشی بهای سکه در کانال 10 میلیون تومانی

سیل به 150 هکتار از اراضی کشاورزی مینودشت خسارت زد

ارثیه پدری خانواده را به جان هم انداخت / در دزفول رخ داد

خرید تضمینی گندم کشور در 100 روز از 5 میلیون تن فراتر رفت

مشترکان برق کهگیلویه و بویراحمد با کاهش مصرف پاداش دریافت می کنند

فروش فراتر از انتظار حراج آنلاین کریستیز

500 میلیارد تومان فرار مالیاتی در استان

قیمت گوشت قرمز در بازار امروز یکشنبه 22 تیر + جدول

​افزایش سقف تسهیلات کارت اعتباری همیاران سپهر بانک صادرات ایران تا 500 میلیون ریال

کیک بستنی

راهنمای خرید جک J4 و بررسی مشخصات کامل آن

انتقاد شدید مرجع تقلید از نحوه نظارت بر بازار

انعکاس «تخصیص 5 میلیارد تومان به طرح ملی حفظ» در رسانه ها

سکه 10 میلیون و 550 هزار تومان

مشاور املاک چه وظایفی را بر عهده دارد؟

بزرگترین پروژه نرم افزاری بانکی کشور به ثمر نشست

مبلغ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با احتساب همسان سازی چقدر است؟

سهم 58 درصدی بخش صنعت و نیروگاه از کل گاز مصرفی استان زنجان

مصرف برق تهران در وضعیت هشدار

سقف کارت اعتباری همیاران سپهر افزایش یافت

ساعت کاری ادارات خراسان جنوبی از 23 تیرماه تغییر می کند

افزایش بهره وری با راه اندازی سیستم یکپارچه اطلاعات کشاورزی

سقف خدمات مبتنی بر کارت افزایش یافت

کیک بستنی

9 معدن در مدار احیا و فعال سازی قرار گرفت

سقف انتقال کارت به کارت 6 میلیون تومان شد/ تمدید یک ساله کارت های بانکی منقضی

متن کامل طرح یک فوریتی نمایندگان برای تضمین تامین کالاهای اساسی

ماجرای قیمت 60 میلیون تومانی یک ورق قرص چیست؟

ارزش سهام عدالت امروز 22 تیرماه چقدر است ؟ + جدول

40 معدن زنجان به چرخه برمی گردند .

قیمت گوشت قرمز در بازار امروز یکشنبه 22 تیر + جدول

کاهش ازدواج و افزایش طلاق طی 8 سال اخیر

آزادی 18 زندانی جرائم غیرعمد از زندان های هرمزگان

ارسال فهرست ایرلاین های مشمول وام کرونایی به وزارت کار

اعلام شرایط جدید پیش فروش 3 محصول سایپا + جدول

کارگزار ناظر سهام عدالت شما کیست

مدیریت شهری؛ راهبرد اصلی برای دستیابی به منابع آب پایدار

خودروهای خودران چینی در شانگهای آزمایش می شوند

ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟

شناسایی باکتری های آب با کمک هوش مصنوعی

8000 کیسه خرید از جنس منسوجات بی بافت قابل بازیافت در شاهدیه توزیع شد

مصرف برق تهران در وضعیت هشدار/ مردم رعایت کنند

نگاه دیپلماتها به ارزش پول ملی؛ غباری روی اعتبار استراتژیک

نگاه دیپلماتها به ارزش پول ملی؛ غباری روی اعتبار استراتژیک