مطالب مرتبط:
آغاز ثبت نام نوآموزان برای سنجش سلامت از تیرماه/ارائه سناریوهای آموزش در شرایط کرونایی
تدابیر آموزش و پرورش در شرایط کرونایی/ آغاز ثبت نام نوآموزان برای سنجش سلامت از تیرماه
در شرایط کرونایی به دندانپزشکی برویم؟
ویدیو جالبی از جشن قهرمانی سالزبورگ در شرایط کرونایی
در شرایط کرونایی به دندانپزشکی برویم؟
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 12 خرداد 1399 ساعت 22:002020-06-01اجتماعي

معلمان عشایری از واقعیت های شرایط کرونایی و آموزش می گویند


در حالیکه رییس جمهور به آموزش وپرورش گفته برای شرایط کرونایی برنامه ریزی کند، واقعیت هایی از مشکلات آموزش مجازی دانش آموزان عشایر و حاشیه نشین مطرح است.

- ": حکایت دانش آموزان عشایری و روستایی در جریان تعطیلات کرونایی مدارس از آن دست موضوعاتی است که فاصله میان گزارش مسئولان تا واقعیت ها بسیار است! گزارش هایی که براساس آن جریان آموزش در مدارس روستایی و عشایری بدون وقفه در حال پیگیری است آن هم با توزیع درسنامه های مختلف اما در کنار این گزارش ها، روی دیگر سکه صحبت های معلمانی است که بار آموزش دانش آموزان عشایری و روستایی بر دوش آنهاست.

آموزش و یادگیری دانش آموزان مناطق عشایری و روستایی در تعطیلات کرونایی مدارس را باید در کنار گزارش مسئولان از زاویه نگاه معلمان این مناطق هم  روایت کرد؛ دو روایتی که اتفاقاً تفاوت های بسیاری با هم دارند و به روشن شدن بخشی از واقعیت ها که کمتر به آن پرداخته می شود، کمک می کند.

یک روی سکه؛ روایتی است که معلمان و دانش آموزان مناطق عشایری آن را حکایت می کنند، روایتی که بر عدم دسترسی آنها به آموزش مجازی و تلویزیونی و تعطیلی جریان آموزش در تعطیلات کرونایی صحه می گذارد.

در فیلمی که چند وقت قبل منتشر شد، دانش آموزی از منطقه بشاگرد روایت می کند که نه به تلویزیون و نه به اینترنت دسترسی دارد.

او می پرسد، چگونه آموزش مجازی را پیگیری کنم؟ و خواسته اش آن است که از برنامه ریزی های مسئولان جا نماند.

دو روایت از آموزش دانش آموزان عشایر روی دیگر سکه اما توصیف وضعیت از نگاه مسئولان است؛ اگر بخواهیم براساس آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان آموزش و پرورش، وضعیت را بسنجیم قطعاً اوضاع خوب و کارها رو به روال است، بخشنامه ها ابلاغ و درسنامه ها توزیع شده است و دانش آموزان عشایری هم از قافله درس و مدرسه عقب نمانده اند و همین موضوع موفقیت دیگری را در کارنامه  مسئولان ثبت خواهد کرد تا بگویند بحران کرونا را با موفقیت و بدون وقفه آموزشی برای دانش آموزان عشایری پشت سرگذاشتند! اما در میدان اجرا و کف مدارس وقتی با معلمان همکلام می شویم، واقعیت ها بسیار متفاوت تر از بخشنامه ها است، اوضاعی که از قضا چندان هم خوب نیست و اینجاست که نگرانی ها درباره خلأ تحصیلی دانش آموزان عشایری نمود پیدا می کند و هشداری است درباره تفاوت میان گزارش ها و واقعیت ها.

درسنامه های ادعایی مسئولان فایده ای نداشت البته مسئولان دفتر آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش از توزیع درسنامه بین دانش آموزان عشایری سخن می گویند، موضوعی که معلمان عشایری معتقد در جریان یادگیری دانش آموزان ذره ای فایده نداشته است، در ادامه گزارش دلایل معلمان عشایری مبنی بر عدم کارایی درسنامه ها در جریان یادگیری دانش آموزان را شرح خواهیم داد؛ درسنامه هایی که بارها از سوی مسئولان به عنوان راهکاری برای جبران وقفه آموزشی در مناطق عشایری و روستایی مورد تأکید قرار گرفت.

باز هم دست کمک به سوی مردم؛ گوشی هوشمند به مناطق عشایری هدیه دهید البته تمام ماجرا به همین جا ختم نمی شود، در ماجرای اپلیکیشن شاد و آموزش مجازی دانش آموزان هم شاهد بودیم که محمدرضا سیفی رییس دفتر عشایری آموزش و پرورش راهکاری را برای دانش آموزان مناطق عشایری پیشنهاد دادند مبنی بر اینکه مردم گوشی های هوشمند اضافه و بلااستفاده خود را به دانش آموزان مناطق عشایری هدیه دهند! موضوعی که با واکنش های مختلفی در فضای مجازی همراه شد و البته این موضوع از سوی معلمان مناطق عشایری هم با انتقاد روبه رو شد و آنها این پرسش را مطرح کردند؛ آیا مسئولان به این موضوع فکر نمی کنند که ارائه گوشی دست دوم به دانش آموزان این مناطق موجب تحقیر آنها می شود؟ البته این راهکاری که دفتر عشایر آموزش و پرورش به آن رسیده است، آسانترین و ابتدایی ترین روش برای حل مشکل عدم دسترسی دانش آموزان مناطق عشایری به تجهیزات آموزش مجازی است.

از نقش نهادهای اقتصادی تا دست کمک به سمت مردم برای تأمین تجهیزات اصل موضوع تلاش و رایزنی آنها با نهادهای اقتصادی از جمله بانک ها، وزارت ارتباطات، وزارت اقتصاد و.

برای همراهی و کمک به تأمین تجهیزات مورد نیاز برای تسهیل آموزش مجازی دانش آموزان مناطق روستایی و عشایری است.

به نظر می رسد مسئولان به دلیل سختی های رایزنی و متقاعد کردن این بخش ها یا بخش خصوصی برای عمل به مسئولیت اجتماعی خود ترجیح می دهند تا باز هم انگشت اشاره را به سوی مردم گرفته و از آنها بخواهند بار این کار را به دوش بکشند! پای حرف های معلمان عشایر درباره مشکلات یادگیری دانش آموزان مناطق عشایری، محمود حسینی معلم مناطق عشایری استان خوزستان که 16 سال است برای این دانش آموزان تدریس می کند، به تسنیم گفت: در ابتدا باید بگویم، درسنامه های مدنظر مسئولان که بارها آن را در رسانه ها اعلام کردند، برای دانش آموز پایه ششم دبستان هم هیچ تأثیری ندارد چه برسد به پایه اول یا دوم دبستان.

تفاوت واقعیت های کف مدارس و صبحت های مسئولان او افزود: حدود 16 سال است که معلم عشایری هستم و در این ایام دریافتم، آنچه در کف مدارس اتفاق می افتد به آنچه مسئولان می گویند 10 درصد هم نزدیک نیست؛ وقتی صبحت از آموزش مجازی می شود، کلیتی را در نظر می گیرند و تصور این است که همه مدارس همانند مدارس مناطق بالای شهر تهران هستند و یک نسخه واحد برای کل کشور پیچیده می شود، اما دانش آموزان من حتی نمی دانند موبایل چیست چه برسد بخواهند از طریق آموزش آنلاین دروس را فرابگیرند.

تعطیلی جریان آموزش از اول اسفند این معلم مناطق عشایری گفت: در ایام تعطیلات کرونایی، بخشنامه های مختلفی برای ما ارسال شد که شاد را نصب کنید؛ همان روز اول به اداره گفتم مشکلی ندارد و اپلیکیشن را نصب کردم اما به جز خودم و همکارانم هیچ کدام از دانش آموزانم در کلاس درس شاد نبودند.

از اول اسفند آموزش دانش آموزانم کامل تعطیل شده است و به علت آمار بالای دانش آموزان و عدم وجود فضای فیزیکی مناسب، آموزش حضوری و پایه به پایه به هیچ وجه برای مدرسه ام حتی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی امکان پذیر نبود.

درسنامه ها فایده ای برای دانش آموزان نداشت چون.

حسینی درباره توزیع درسنامه بین دانش آموزان مناطق عشایری و تأثیر آن بر یادگیری عنوان کرد: چون آموزش و پرورش اصرار داشت، درسنامه ها را تهیه و هر چند وقت یکبار با مراجعه به منازل دانش آموزان آنها را در اختیارشان قرار می دادم اما واقعیت این است که درسنامه ها کارایی ندارد، دانش آموزان عشایر در ایام تعطیلات بیشتر مشغول کار و کمک به خانواده بودند و عملاً به این درسنامه ها توجهی نمی کنند حتی در صورت توجه هم به تنهایی نمی توانند متوجه دروس شوند چون والدین معمولاً بی سواد و کم سواد هستند و هیچ گونه کمک و راهنمایی به دانش آموزان نمی توانند داشته باشند.

دو فصل از کتاب ریاضی پایه ششم را از طریق تهیه درسنامه و توزیع آن به دانش آموزانم ارائه دادم اما متأسفانه هیچ بازخوردی حتی از یک دانش آموز نگرفتم.

مگر با استفاده از درسنامه آن هم به صورت کتبی تا چه اندازه می توان مطلب را برای دانش آموز شرح داد، برخی از آنها در کلاس درس پس از چند بار توضیح متوجه مطالب درسی می شوند.

تمام واقعیت ها را به وزیر نمی گویند! این معلم بیان کرد: برخی از دانش آموزانم حتی تلویزیون هم ندارند حتی اگر تلویزیون هم برای آنها بخرند، برق ندارند که بخواهند استفاده کنند؛ متأسفانه مسئولان در گزارش های خود تمام واقعیت ها را بیان نمی کنند البته قرار نیست وزیر آموزش و پرورش تمام مشکلات را بداند، او اطلاعات را از مدیران خود دریافت می کند اما این مدیران تمام واقعیت ها را منعکس نمی کنند.

به جرأت می توانم بگویم تعداد زیادی از دانش آموزان عشایر در ایام تعطیلات کرونایی و قبل از بازگشایی مدارس، از جریان آموزش محروم ماندند و آمارهایی هم که ارائه می شود و از توزیع درسنامه ها سخن می گویند، برای مستندسازی است تا بگویند آموزش تعطیل نشد.

متاسفانه مسئولان دفتر عشایری حتی یک روز در مدارس عشایری درس نداده اند و مطالبی را توضیح می دهند که با واقعیت متفاوت است.

کمک نهادهای دولتی برای تهیه تبلت محسن رضایی معلم دیگری است که از توزیع 6 تبلت توسط نهادهای دولتی بین دانش آموزان مدرسه اش برای دسترسی به آموزش مجازی خبر می دهد.

" این همان موضوعی است که مسئولان آموزش و پرورش می توانند بر روی آن متمرکز شوند و به جای درخواست از مردم برای ارائه گوشی های اضافه خود به دانش آموزان عشایر؛ مشارکت سایر بخش ها و نهادهای اقتصادی را برای تأمین تجهیزات مورد نیاز جلب کنند".

او گفت: یکی از مشکلات این است که در این منطقه اینترنت ضعیف است از سوی دیگر کار کردن با فضای مجازی و استفاده از آموزش به این سبک برای برخی از دانش آموزانم دشوار است.

این معلم بیان کرد: اگرچه برای دانش آموزان مناطق عشایری، درسنامه توزیع شد اما واقعاً تأثیری ندارد چون معلم باید حضور داشته و مطالب را توضیح دهد، دانش آموز به تنهایی متوجه مطالب نمی شود و والدین هم سواد کافی برای کمک کردن ندارند.

رضایی با اشاره به آموزش حضوری به دانش آموزان کلاس اول دبستان گفت: با تعطیلات کرونایی مدارس، جریان آموزش متوقف شد و حرف الفبا برای دانش آموزان کلاس اولی کامل نشده بود بنابراین از اواخر فرودین به مدت دو هفته آموزش حضوری برای کلاس اولی ها را آغاز کردم تا آموزش حروف الفبا کامل شود و بقیه آموزش را از طریق تماس تلفنی پیگیری می کنم.

برای سایر پایه های تحصیلی نیز در مدت دو هفته فقط رفع اشکال را انجام دادم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، سال تحصیلی رو به پایان است اما تعطیلات کرونایی مدارس، درس های زیادی را به همه ما داد تا اگر یکبار دیگر در سال تحصیلی آینده با چنین مشکلی مواجه شدیم بدانیم که نمی توان با یک نسخه واحد کل مدارس کشور را اداره کرد.

آموزش وپرورش مهم ترین نهاد در رفع نابرابری های قابلیتی است و باید متعهد به تأمین آموزش با کیفیت برای تمام اقشار و گروه های جامعه باشد.

از سوی دیگر در حالی که رییس جمهور در تماس با وزیر آموزش و پرورش  متذکر شده است: " کرونا هنوز تمام نشده و ما باید همچنان  برای زندگی همراه با این بیماری در آینده آماده باشیم، آموزش و پرورش باید برای سال تحصیلی آینده و انجام فعالیت های آموزشی همراه با کرونا برنامه ریزی های لازم را انجام دهد".

نیاز است سناریوهای آموزش وپرورش برای سال تحصیلی آینده مشخص باشد.

از سوی دیگر این وزارتخانه در مسیر تسهیل دسترسی تمام دانش آموزان کشور به آموزش های مجازی گام های جدی را بردارد.

برخی معلمان معتقدند که با توجه به تعداد کم دانش آموزان در مناطق روستایی و عشایری نیازی به تعطیلی طولانی مدت آنها نبود و می توان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، کلاس های درس را برگزار کرد همان اتفاقی که از اوایل اردیبهشت معلمان این مناطق رقم زدند.

همچنین باید توجه داشت ظرفیت های قانونی وجود دارد که در بحث تأمین تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی برای دانش آموزان مناطق محروم و حاشیه شهرها می توان از آنها بهره برد.

ظرفیت ماده 78 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت "2" می تواند در ایجاد دسترسی دانش آموزان مناطق محروم به ملزومات نرم افزاری و سخت افزاری آموزش الکترونیکی، نرم افزارها و پلتفرم های آموزشی به عنوان یک راهکار  مورد توجه قرار بگیرد.

یعنی از ظرفیت نهادهای دولتی و اقتصادی برای تأمین ملزومات و زیر ساخت مورد نیاز دانش آموزان مناطق محروم استفاده کرد.

راهکار دیگر؛ تولید، عرضه و اجازه دسترسی رایگان به محصولات و نرم افزارهای آموزش مجازی محتوای درسی توسط شرکت ها و موسسات آموزشی و کمک آموزشی است.


کلید واژه ها: دانش آموزان عشایر - عشایری و روستایی - دانش آموزان - دانش آموزان عشایری - عشایر - آموزش - عشایری - روستایی - کرونایی - گزارش مسئولان - واقعیت - آموزش مجازی دانش آموزان - مدارس روستایی و عشایری - گزارش - معلمان - دانش - مدارس - مسئولان - تعطیلات - مدارس روستایی - آموزش وپرورش - مناطق عشایری - آموزش مجازی - برنامه ریزی - مناطق - شرایط - روایت - رییس جمهور - حاشیه نشین - کنار

آخرین اخبار سرویس:
حفاری تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه مرداد امسال پایان می ‎یابد

اثرات معجزه آسای گیاهان آپارتمانی بر سلامت

سایه هوای ابری و خنک بر سر آسمان گیلان

حفاری تونل انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه مرداد امسال پایان می ‎یابد

اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله های پایتخت

صعود به قله 4150 متری برف کرمو دنا

منوچهر هادی در هاله ای از نور + عکس

مردادماه، پایان عملیات احداث تونل کانی سیب به دریاچه ارومیه

ناپایداری جوی آسمان کردستان را فرا می گیرد

ناپایداری جوی آسمان کردستان را فرا می گیرد

اهدای هزار جهیزیه و دو هزار بسته نوشت ابزار به اقشار محروم فارس

7 توصیه برای تقویت زبان آموزی کودکان در دوران کرونا

30هزار پایگاه تابستانی توسط آموزش و پرورش افتتاح شد/ دانش آموزان پایه دهم هدایت تحصیلی خود را از مدارس دریافت کنند

بازیگر جوان ایرانی و ماشین لاکچری اش+ عکس

رقابت افزون بر سه هزار دانش آموزی بوشهری برای ورود به مدارس نمونه آغاز شد

فرایند خوداظهاری داوطلبان کرونایی کنکور دکتری 99 آغاز شد

7 توصیه برای تقویت زبان آموزی کودکان در دوران کرونا

جشن قهرمانی با حضور مادر سردار+ عکس

گردوخاک در شرق و جنوب شرق کشور/گرمای 50 درجه در اهواز

روایتی از باغ های تاریخی مشهد که این روز ها جز نامی بر سردر کوچه ها یادی از آن ها نیست

تمدید محدودیت های کرونایی در فارس

انفجار در غرب تهران / برق شهر قدس قطع شده است

تصاویر جالبی از نحوه استتار حیوانات در طبیعت

دره ای محصور در میان صخره هایی شگفت آور+ عکس

حفظ سلامتی مردم در شرایط کرونایی بر هر مساله ای اولویت دارد

کلنگ ساخت 2 مدرسه در راسک به زمین زده شد

طرز تهیه دسر کاپوچینو و موز

تأثیر مدرک تحصیلی بر حقوق کارگران

احیای خط کشی های معابر بزرگراهی شهر تهران

مجموعه های ورزشی شهرداری تهران دوباره تعطیل شد

احتمال وقوع برخی از جرائم در زمان هایی خاص بیشتر است

وقت اضافه به تالاب شادگان ازسوی کنوانسیون رامسر

برگزاری کنکور چین در دوران کرونا

اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله های پایتخت

اصرار محیط زیست به انتقال گورستان زباله های پایتخت

صنعتگران سنگ مرمر

وقوع رگبار باران در نقاط مختلف کشور

مدارس شهرستان گلپایگان از اول شهریورماه بازگشایی می شود

اعلام برنامه های هفته سوم «مدرسه تابستانی تهران»

«پاتل گورگداری» هم چنان در انتظار توجه مسؤولان + فیلم و عکس

بهرام رضایی عکس| محرومیت در «پاتل گورگداری»

از «مدرسه ای برای خدیجه» تا «خشت های بهشت»

جاده های چالوس و هراز و آزادراه تهران-شمال عصر فردا یکطرفه است

تقویم روز و اوقات شرعی مرکز گلستان

تهران از فراز لویزان+عکس

گالری گردی آرزو افشار و دخترش + عکس

مدارس شهرستان گلپایگان از اول شهریورماه بازگشایی می شود

سفر رییس بنیاد مستضعفان به استان سیستان و بلوچستان + عکس

جاده های چالوس و هراز و آزادراه تهران-شمال عصر فردا یکطرفه است

ساخت قطب نمای حرفه ای با وسایل بسیار ساده

تأثیر مدرک تحصیلی بر حقوق کارگران

آموزش پاک کردن انواع لکه از انواع سطوح

مدیرعامل متروی تهران: ما امکانات نداریم، شهروندان خودشان سفرها را هماهنگ کنند!

مدیرعامل متروی تهران: ما امکانات نداریم، شهروندان خودشان سفرها را هماهنگ کنند!

آموزش پاک کردن انواع لکه از انواع سطوح

برنامه مدرسه تلویزیونی جمعه 20 تیر

ممنوعیت برپایی تجمعات / لزوم رعایت اصول بهداشتی در ناوگان حمل و نقل عمومی

اجرای مرحله دوم ضدعفونی اماکن عمومی ساوه برای جلوگیری از شیوع کرونا

ترفندهایی خلاقانه برای ساخت کارت پستال

بازدید وزیر آموزش و پرورش از پروژه های عمرانی اردوگاه شهیدباهنر

سایه هوای ابری و خنک بر سر آسمان گیلان

ماسک های مختلف برای مقابله با کرونا+عکس

تمهیدات پلیس برای مراکز شماره گذاری

گردوخاک در شرق و جنوب شرق کشور/گرمای 50 درجه در اهواز

وزش باد پیش بینی هواشناسان

بخش خبری 20:00 پنجشنبه 19 تیر 1399

کلنگ ساخت 2 مدرسه در راسک به زمین زده شد

ترافیک در جاده های هراز و فیروزکوه نیمه سنگین است

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های شهر اصفهان

هشدار هواشناسی درباره وزش بادهای شدید در خراسان جنوبی

تقویم و اوقات شرعی فردا بیستم تیرماه

تصاویر| مراسم غسل تعمید کودکان مندایی در کارون

اعمال محدودیت های تازه در البرز و مازندران و تهران

همایش ملی «تبادل تجربیات دانشگاه ها در بحران کووید» برگزار می شود

پیش بینی گردوخاک در شرق و جنوب شرق کشور/گرمای 50 درجه در اهواز

50002257 پل ارتباطی شما با خبرایلام

استخدام مدیر آموزش آقا در مجتمع فنی تهران نمایندگی شهریار

مسیر کهندژ 45 روزه به بهره برداری می رسد

استخدام کارشناس منابع انسانی در تهران

استاندار : برنامه جامع کاهش تصادفات در مازندران کامل اجرا شود

هشدار هواشناسی درباره تشدید بادهای 120 روزه در خراسان جنوبی

قله دماوند و سد لار در یک قاب +عکس

آیا می توان رنگ خودرو عوض کرد؟

مسیر کهندژ45 روزه به بهره برداری می رسد

اجرای طرح سه شنبه های تکریم در استان سمنان

ورود افراد بدون ماسک به ادارات ممنوع شد/ کارمندانی که ماسک نمی زنند غیبت می خورند

ساخت مخازن اضطراری آب در 3 بوستان

تمام مجموعه های ورزشی شهرداری تهران تعطیل شد

184 هزار کرمانشاهی تحت پوشش کمیته امداد هستند

آموزش های مجازی جایگزین طرح های تابستانی می شوند

مراجعه بیش از 250 هزار نوآموز بدو ورود برای شرکت در طرح سنجش سلامت

آموزش و پرورش البرز در تخصیص اعتبارات ویژه دیده شود

اهدای «بسته های کریمانه» به نیازمندان در کاشمر

تا اطلاع ثانوی تجمعات در مکانهای عمومی ممنوع

آموزش و پرورش البرز در تخصیص اعتبارات ویژه دیده شود

ارائه هرنوع خدمت به مراجعه کنندگان فاقد ماسک در ادارات ممنوع است

کاهش اقبال عمومی به مؤسسات قرآنی؛ آسیب وضعیت کرونایی

اخذ آزمون و مصاحبه تخصصی از مدیران مدارس گنبدی/ 62 متقاضی جدید تصدی پست مدیریت

بالگرد ویژه آتش سوزی عازم جنگل های ارسباران شد

مجموعه های ورزشی شهرداری تهران دوباره تعطیل شد

معلمان عشایری از واقعیت های شرایط کرونایی و آموزش می گویند

معلمان عشایری از واقعیت های شرایط کرونایی و آموزش می گویند