مطالب مرتبط:
آغاز ثبت نام نوآموزان برای سنجش سلامت از تیرماه/ارائه سناریوهای آموزش در شرایط کرونایی
تدابیر آموزش و پرورش در شرایط کرونایی/ آغاز ثبت نام نوآموزان برای سنجش سلامت از تیرماه
در شرایط کرونایی به دندانپزشکی برویم؟
ویدیو جالبی از جشن قهرمانی سالزبورگ در شرایط کرونایی
در شرایط کرونایی به دندانپزشکی برویم؟
-205 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 12 خرداد 1399 ساعت 22:002020-06-01اجتماعي

معلمان عشایری از واقعیت های شرایط کرونایی و آموزش می گویند


در حالیکه رییس جمهور به آموزش وپرورش گفته برای شرایط کرونایی برنامه ریزی کند، واقعیت هایی از مشکلات آموزش مجازی دانش آموزان عشایر و حاشیه نشین مطرح است.

- ": حکایت دانش آموزان عشایری و روستایی در جریان تعطیلات کرونایی مدارس از آن دست موضوعاتی است که فاصله میان گزارش مسئولان تا واقعیت ها بسیار است! گزارش هایی که براساس آن جریان آموزش در مدارس روستایی و عشایری بدون وقفه در حال پیگیری است آن هم با توزیع درسنامه های مختلف اما در کنار این گزارش ها، روی دیگر سکه صحبت های معلمانی است که بار آموزش دانش آموزان عشایری و روستایی بر دوش آنهاست.

آموزش و یادگیری دانش آموزان مناطق عشایری و روستایی در تعطیلات کرونایی مدارس را باید در کنار گزارش مسئولان از زاویه نگاه معلمان این مناطق هم  روایت کرد؛ دو روایتی که اتفاقاً تفاوت های بسیاری با هم دارند و به روشن شدن بخشی از واقعیت ها که کمتر به آن پرداخته می شود، کمک می کند.

یک روی سکه؛ روایتی است که معلمان و دانش آموزان مناطق عشایری آن را حکایت می کنند، روایتی که بر عدم دسترسی آنها به آموزش مجازی و تلویزیونی و تعطیلی جریان آموزش در تعطیلات کرونایی صحه می گذارد.

در فیلمی که چند وقت قبل منتشر شد، دانش آموزی از منطقه بشاگرد روایت می کند که نه به تلویزیون و نه به اینترنت دسترسی دارد.

او می پرسد، چگونه آموزش مجازی را پیگیری کنم؟ و خواسته اش آن است که از برنامه ریزی های مسئولان جا نماند.

دو روایت از آموزش دانش آموزان عشایر روی دیگر سکه اما توصیف وضعیت از نگاه مسئولان است؛ اگر بخواهیم براساس آمارهای ارائه شده از سوی مسئولان آموزش و پرورش، وضعیت را بسنجیم قطعاً اوضاع خوب و کارها رو به روال است، بخشنامه ها ابلاغ و درسنامه ها توزیع شده است و دانش آموزان عشایری هم از قافله درس و مدرسه عقب نمانده اند و همین موضوع موفقیت دیگری را در کارنامه  مسئولان ثبت خواهد کرد تا بگویند بحران کرونا را با موفقیت و بدون وقفه آموزشی برای دانش آموزان عشایری پشت سرگذاشتند! اما در میدان اجرا و کف مدارس وقتی با معلمان همکلام می شویم، واقعیت ها بسیار متفاوت تر از بخشنامه ها است، اوضاعی که از قضا چندان هم خوب نیست و اینجاست که نگرانی ها درباره خلأ تحصیلی دانش آموزان عشایری نمود پیدا می کند و هشداری است درباره تفاوت میان گزارش ها و واقعیت ها.

درسنامه های ادعایی مسئولان فایده ای نداشت البته مسئولان دفتر آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش از توزیع درسنامه بین دانش آموزان عشایری سخن می گویند، موضوعی که معلمان عشایری معتقد در جریان یادگیری دانش آموزان ذره ای فایده نداشته است، در ادامه گزارش دلایل معلمان عشایری مبنی بر عدم کارایی درسنامه ها در جریان یادگیری دانش آموزان را شرح خواهیم داد؛ درسنامه هایی که بارها از سوی مسئولان به عنوان راهکاری برای جبران وقفه آموزشی در مناطق عشایری و روستایی مورد تأکید قرار گرفت.

باز هم دست کمک به سوی مردم؛ گوشی هوشمند به مناطق عشایری هدیه دهید البته تمام ماجرا به همین جا ختم نمی شود، در ماجرای اپلیکیشن شاد و آموزش مجازی دانش آموزان هم شاهد بودیم که محمدرضا سیفی رییس دفتر عشایری آموزش و پرورش راهکاری را برای دانش آموزان مناطق عشایری پیشنهاد دادند مبنی بر اینکه مردم گوشی های هوشمند اضافه و بلااستفاده خود را به دانش آموزان مناطق عشایری هدیه دهند! موضوعی که با واکنش های مختلفی در فضای مجازی همراه شد و البته این موضوع از سوی معلمان مناطق عشایری هم با انتقاد روبه رو شد و آنها این پرسش را مطرح کردند؛ آیا مسئولان به این موضوع فکر نمی کنند که ارائه گوشی دست دوم به دانش آموزان این مناطق موجب تحقیر آنها می شود؟ البته این راهکاری که دفتر عشایر آموزش و پرورش به آن رسیده است، آسانترین و ابتدایی ترین روش برای حل مشکل عدم دسترسی دانش آموزان مناطق عشایری به تجهیزات آموزش مجازی است.

از نقش نهادهای اقتصادی تا دست کمک به سمت مردم برای تأمین تجهیزات اصل موضوع تلاش و رایزنی آنها با نهادهای اقتصادی از جمله بانک ها، وزارت ارتباطات، وزارت اقتصاد و.

برای همراهی و کمک به تأمین تجهیزات مورد نیاز برای تسهیل آموزش مجازی دانش آموزان مناطق روستایی و عشایری است.

به نظر می رسد مسئولان به دلیل سختی های رایزنی و متقاعد کردن این بخش ها یا بخش خصوصی برای عمل به مسئولیت اجتماعی خود ترجیح می دهند تا باز هم انگشت اشاره را به سوی مردم گرفته و از آنها بخواهند بار این کار را به دوش بکشند! پای حرف های معلمان عشایر درباره مشکلات یادگیری دانش آموزان مناطق عشایری، محمود حسینی معلم مناطق عشایری استان خوزستان که 16 سال است برای این دانش آموزان تدریس می کند، به تسنیم گفت: در ابتدا باید بگویم، درسنامه های مدنظر مسئولان که بارها آن را در رسانه ها اعلام کردند، برای دانش آموز پایه ششم دبستان هم هیچ تأثیری ندارد چه برسد به پایه اول یا دوم دبستان.

تفاوت واقعیت های کف مدارس و صبحت های مسئولان او افزود: حدود 16 سال است که معلم عشایری هستم و در این ایام دریافتم، آنچه در کف مدارس اتفاق می افتد به آنچه مسئولان می گویند 10 درصد هم نزدیک نیست؛ وقتی صبحت از آموزش مجازی می شود، کلیتی را در نظر می گیرند و تصور این است که همه مدارس همانند مدارس مناطق بالای شهر تهران هستند و یک نسخه واحد برای کل کشور پیچیده می شود، اما دانش آموزان من حتی نمی دانند موبایل چیست چه برسد بخواهند از طریق آموزش آنلاین دروس را فرابگیرند.

تعطیلی جریان آموزش از اول اسفند این معلم مناطق عشایری گفت: در ایام تعطیلات کرونایی، بخشنامه های مختلفی برای ما ارسال شد که شاد را نصب کنید؛ همان روز اول به اداره گفتم مشکلی ندارد و اپلیکیشن را نصب کردم اما به جز خودم و همکارانم هیچ کدام از دانش آموزانم در کلاس درس شاد نبودند.

از اول اسفند آموزش دانش آموزانم کامل تعطیل شده است و به علت آمار بالای دانش آموزان و عدم وجود فضای فیزیکی مناسب، آموزش حضوری و پایه به پایه به هیچ وجه برای مدرسه ام حتی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی امکان پذیر نبود.

درسنامه ها فایده ای برای دانش آموزان نداشت چون.

حسینی درباره توزیع درسنامه بین دانش آموزان مناطق عشایری و تأثیر آن بر یادگیری عنوان کرد: چون آموزش و پرورش اصرار داشت، درسنامه ها را تهیه و هر چند وقت یکبار با مراجعه به منازل دانش آموزان آنها را در اختیارشان قرار می دادم اما واقعیت این است که درسنامه ها کارایی ندارد، دانش آموزان عشایر در ایام تعطیلات بیشتر مشغول کار و کمک به خانواده بودند و عملاً به این درسنامه ها توجهی نمی کنند حتی در صورت توجه هم به تنهایی نمی توانند متوجه دروس شوند چون والدین معمولاً بی سواد و کم سواد هستند و هیچ گونه کمک و راهنمایی به دانش آموزان نمی توانند داشته باشند.

دو فصل از کتاب ریاضی پایه ششم را از طریق تهیه درسنامه و توزیع آن به دانش آموزانم ارائه دادم اما متأسفانه هیچ بازخوردی حتی از یک دانش آموز نگرفتم.

مگر با استفاده از درسنامه آن هم به صورت کتبی تا چه اندازه می توان مطلب را برای دانش آموز شرح داد، برخی از آنها در کلاس درس پس از چند بار توضیح متوجه مطالب درسی می شوند.

تمام واقعیت ها را به وزیر نمی گویند! این معلم بیان کرد: برخی از دانش آموزانم حتی تلویزیون هم ندارند حتی اگر تلویزیون هم برای آنها بخرند، برق ندارند که بخواهند استفاده کنند؛ متأسفانه مسئولان در گزارش های خود تمام واقعیت ها را بیان نمی کنند البته قرار نیست وزیر آموزش و پرورش تمام مشکلات را بداند، او اطلاعات را از مدیران خود دریافت می کند اما این مدیران تمام واقعیت ها را منعکس نمی کنند.

به جرأت می توانم بگویم تعداد زیادی از دانش آموزان عشایر در ایام تعطیلات کرونایی و قبل از بازگشایی مدارس، از جریان آموزش محروم ماندند و آمارهایی هم که ارائه می شود و از توزیع درسنامه ها سخن می گویند، برای مستندسازی است تا بگویند آموزش تعطیل نشد.

متاسفانه مسئولان دفتر عشایری حتی یک روز در مدارس عشایری درس نداده اند و مطالبی را توضیح می دهند که با واقعیت متفاوت است.

کمک نهادهای دولتی برای تهیه تبلت محسن رضایی معلم دیگری است که از توزیع 6 تبلت توسط نهادهای دولتی بین دانش آموزان مدرسه اش برای دسترسی به آموزش مجازی خبر می دهد.

" این همان موضوعی است که مسئولان آموزش و پرورش می توانند بر روی آن متمرکز شوند و به جای درخواست از مردم برای ارائه گوشی های اضافه خود به دانش آموزان عشایر؛ مشارکت سایر بخش ها و نهادهای اقتصادی را برای تأمین تجهیزات مورد نیاز جلب کنند".

او گفت: یکی از مشکلات این است که در این منطقه اینترنت ضعیف است از سوی دیگر کار کردن با فضای مجازی و استفاده از آموزش به این سبک برای برخی از دانش آموزانم دشوار است.

این معلم بیان کرد: اگرچه برای دانش آموزان مناطق عشایری، درسنامه توزیع شد اما واقعاً تأثیری ندارد چون معلم باید حضور داشته و مطالب را توضیح دهد، دانش آموز به تنهایی متوجه مطالب نمی شود و والدین هم سواد کافی برای کمک کردن ندارند.

رضایی با اشاره به آموزش حضوری به دانش آموزان کلاس اول دبستان گفت: با تعطیلات کرونایی مدارس، جریان آموزش متوقف شد و حرف الفبا برای دانش آموزان کلاس اولی کامل نشده بود بنابراین از اواخر فرودین به مدت دو هفته آموزش حضوری برای کلاس اولی ها را آغاز کردم تا آموزش حروف الفبا کامل شود و بقیه آموزش را از طریق تماس تلفنی پیگیری می کنم.

برای سایر پایه های تحصیلی نیز در مدت دو هفته فقط رفع اشکال را انجام دادم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتسنیم، سال تحصیلی رو به پایان است اما تعطیلات کرونایی مدارس، درس های زیادی را به همه ما داد تا اگر یکبار دیگر در سال تحصیلی آینده با چنین مشکلی مواجه شدیم بدانیم که نمی توان با یک نسخه واحد کل مدارس کشور را اداره کرد.

آموزش وپرورش مهم ترین نهاد در رفع نابرابری های قابلیتی است و باید متعهد به تأمین آموزش با کیفیت برای تمام اقشار و گروه های جامعه باشد.

از سوی دیگر در حالی که رییس جمهور در تماس با وزیر آموزش و پرورش  متذکر شده است: " کرونا هنوز تمام نشده و ما باید همچنان  برای زندگی همراه با این بیماری در آینده آماده باشیم، آموزش و پرورش باید برای سال تحصیلی آینده و انجام فعالیت های آموزشی همراه با کرونا برنامه ریزی های لازم را انجام دهد".

نیاز است سناریوهای آموزش وپرورش برای سال تحصیلی آینده مشخص باشد.

از سوی دیگر این وزارتخانه در مسیر تسهیل دسترسی تمام دانش آموزان کشور به آموزش های مجازی گام های جدی را بردارد.

برخی معلمان معتقدند که با توجه به تعداد کم دانش آموزان در مناطق روستایی و عشایری نیازی به تعطیلی طولانی مدت آنها نبود و می توان با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، کلاس های درس را برگزار کرد همان اتفاقی که از اوایل اردیبهشت معلمان این مناطق رقم زدند.

همچنین باید توجه داشت ظرفیت های قانونی وجود دارد که در بحث تأمین تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی برای دانش آموزان مناطق محروم و حاشیه شهرها می توان از آنها بهره برد.

ظرفیت ماده 78 قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت "2" می تواند در ایجاد دسترسی دانش آموزان مناطق محروم به ملزومات نرم افزاری و سخت افزاری آموزش الکترونیکی، نرم افزارها و پلتفرم های آموزشی به عنوان یک راهکار  مورد توجه قرار بگیرد.

یعنی از ظرفیت نهادهای دولتی و اقتصادی برای تأمین ملزومات و زیر ساخت مورد نیاز دانش آموزان مناطق محروم استفاده کرد.

راهکار دیگر؛ تولید، عرضه و اجازه دسترسی رایگان به محصولات و نرم افزارهای آموزش مجازی محتوای درسی توسط شرکت ها و موسسات آموزشی و کمک آموزشی است.


کلید واژه ها: دانش آموزان عشایر - عشایری و روستایی - دانش آموزان - دانش آموزان عشایری - عشایر - آموزش - عشایری - روستایی - کرونایی - گزارش مسئولان - واقعیت - آموزش مجازی دانش آموزان - مدارس روستایی و عشایری - گزارش - معلمان - دانش - مدارس - مسئولان - تعطیلات - مدارس روستایی - آموزش وپرورش - مناطق عشایری - آموزش مجازی - برنامه ریزی - مناطق - شرایط - روایت - رییس جمهور - حاشیه نشین - کنار

آخرین اخبار سرویس:
ویلا های فوق لاکچری و غیر قانونی در لواسان

هشدار هواشناسی استان

افتتاح 12 کیلومتر آسفالت از راه های روستایی پیرانشهر

ثبت نام کارگاه های مجازی کانون تیر تمدید شد

برخورد سختگیرانه شهرداری در خصوص اجبار استفاده از ماسک

مسابقات قرآن در فارس به صورت غیرحضوری برگزار می شود

برگزاری 62 کارگاه ادبی برای دانش آموزان/ طرح آموزش 1 میلیون نویسنده نوجوان کلید خورد

نصب 22 شتاب نگار زلزله تا 3 ماه آینده برای پایتخت

اوقات فراغت قبل و بعد از کرونا

پیش بینی زلزله غیر ممکن است

گزارش آب و هوای کشور+ جدول/ رگبار پراکنده در برخی استان ها

ثبت نام کارگاه های مجازی کانون تیر تمدید شد

تشدید برخورد شهرداری بر استفاده از ماسک در ناوگان عمومی

ترافیک در آزادراه قزوین-کرج سنگین است

معاونت حمل و نقل شهرداری تهران در اطلاعیه ای اعلام کرد: تشدید برخورد سختگیرانه بر استفاده از ماسک در حمل و نقل عمومی از امروز

غروب دلنواز تالاب استیل

تشدید برخورد شهرداری بر استفاده از ماسک در ناوگان عمومی

جلوگیری از ورود شهروندان بدون ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی از امروز

سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان در 25 پایگاه استان همدان

بخش خبری 23:00 شنبه 14 تیر 99

پیش بینی رگبار باران در سواحل خزر و دامنه های البرز

سنجش نوآموزان همدانی در 25 پایگاه انجام می شود

افتتاح همزمان 30 هزار پایگاه مجازی فعالیت تابستانی دانش آموزی

باران در راه بیشتر مناطق ایران

رفع چالش های آموزش در هنرستان ها در روزهای کرونا

جدول شماره 128 مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد

مدارس خراسان شمالی با کمبود امام جماعت مواجه هستند

بانک اطلاعاتی حافظان قرآن در زنجان راه اندازی می شود

امشب؛ هم نشینی مشتری با ماه کامل

از امروز ورود بدون ماسک به ناوگان حمل و نقل عمومی ممنوع

موزه های تاریخی، فرهنگی کرمانشاه تعطیل شد

آغاز فعالیت 30 هزار پایگاه تابستانی دانش آموزان بر بستر شاد

ورود بدون ماسک به ناوگان حمل و نقل عمومی ممنوع

ویرانه های کارخانه تاریخی سمنان

پیش بینی رگبار باران در سواحل خزر و دامنه های البرز

امکان رصد و پایش درختان باغ بهشت از طریق GIS

تشدید برخورد سختگیرانه استفاده از ماسک در ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت

8 مدرسه در مناطق محروم جاسک تا دهه فجر 99 به بهره برداری می رسد

برخورد سختگیرانه برای استفاده از ماسک در ناوگان حمل و نقل عمومی از امروز

وضعیت آب و هوا در 15 تیر

هوای تهران آلوده است

ورود بدون ماسک به ناوگان حمل و نقل عمومی ممنوع

2430 نفر؛ مجوز جدید استخدام در آموزش و پرورش

مرز مهران برای تردد افراد دو تابعیتی باز است

پشت پرده محرمانه بودن قرارداد مالی شاد / شرکت مالک از ورود دانش آموزان به سامانه چه اهدافی را دنبال می کند؟

ورود بدون ماسک به ناوگان حمل و نقل عمومی ممنوع

ترافیک سنگین در آزادراه قزوین_کرج

پیش بینی وزش باد و رگبار در استان زنجان

سخت گیری بیشتر برای استفاده از ماسک در پایتخت

کمک 15 میلیاردی یک خیر برای تکمیل بنای حرم امامزادگان آستارا

تعطیلی یک هفته ای آموزشگاه های رانندگی در ایلام

چالش های آموزش در هنرستان ها درروزهای کرونا/آموزش های مهارتی با بازگشایی رودهنگام مدارس تداخل ندارد

احتمال بارش باران در بیشتر نقاط کشور

کمک 15 میلیاردی یک خیر برای تکمیل بنای حرم امامزادگان آستارا

هواشناسی ایران 99/4/15| پیش بینی تداوم رگبار 3 روزه باران در برخی استان ها

فیلم: وضعیت هوای اصفهان یکشنبه 15 تیر 99

تشدید برخورد سختگیرانه شه بر استفاده از ماسک در ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت؛ از امروز

فعالیت پایگاه های تابستانی دانش آموزی آغاز شد

ببینید | چرا نسبت به توصیه های بهداشتی بی توجه شده ایم؟

هوای اصفهان ناسالم برای گروه های حساس

3 منطقه شهری مشهد هوای پاک دارد

کتاب اقتراح تعلیم ابتدایی یا تعلیم عالیه نقد و بررسی می شود

افزایش 1.3 درصدی تردد در جاده های کشور

ترافیک سنگین در آزادراه قزوین_کرج

معماری اصیل و فرهنگی که رو به فراموشی است

مهم ترین عامل حفاظت از محیط زیست، آموزش و ترویج فرهنگ زیست محیطی است

تعطیلی یک هفته ای آموزشگاه های رانندگی در ایلام

ورود بدون ماسک به ناوگان حمل و نقل عمومی ممنوع

تمامی آموزشگاه های رانندگی سطح استان ایلام تعطیل شد

آخرین وضعیت کیفیت هوای تهران در 15 تیرماه

الزام استفاده از ماسک برای مسافران تاکسی و اتوبوس

تشدید برخورد سختگیرانه شه بر استفاده از ماسک در ناوگان حمل و نقل عمومی پایتخت؛ از امروز

آغاز طرح مطالعاتی احیای حمام حاج رییس تربت حیدریه

ورود دستگاه قضایی به مشکلات شهرک مهرگان در گلستان

کاهش تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است

فیلم | نجات دو توله خرس قهوه ای توسط محیط بانان

آغاز اجرای فرآیند ترخیص خودرو در مراکز پلیس +10 غرب استان تهران

برخورد سختگیرانه شهرداری بر استفاده از ماسک در ناوگان عمومی؛ از امروز 

راه اندازی گشت ویژه کرونا در فارس

کاهش تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما طبیعی است

ورود بدون ماسک به ناوگان حمل و نقل عمومی ممنوع

آخرین وضعیت ترافیکی معابر پایتخت

ورود دستگاه قضایی به موضوع مشکل شهرک مهرگان در گلستان

مدرسه فاطمه الزهرا ابهر بعد از 13 سال؛ باز هم آماده بهره برداری نیست!؟

چرا قرارداد مالی شاد محرمانه است؟ / شرکت مالک از ورود دانش آموزان به پلتفرم چه آیتم هایی به دست می آورد؟

طرح آجر به آجر در اصفهان کلید می خورد

برپایی کارگاه های «آشنایی با قرآن و احادیث» در لرستان

هواپیمای مشهد- اهواز پس از رفع نقص فنی در اصفهان به سمت مقصد پرواز کرد

چرا قرارداد مالی شاد محرمانه است؟ / شرکت مالک چه چیزی از ورود دانش آموزان به پلتفرم خود دریافت می کند؟

فیلم | نجات دو توله خرس قهوه ای توسط محیط بانان

زلزله در تهران/ فعال شدن گسل مشا

احمد طالبی « سهند » عروس کوه های ایران

برگزاری کارگاه های «آشنایی با قرآن و احادیث» در سامانه مرکز مجازی کانون لرستان

احداث اردوگاه 15 هکتاری فرهنگی، تفریحی و آموزشی دانش آموزی در بروجرد

عکس | سخت ترین روش رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی

اعمال محدودیت های کرونایی در 9 استان/ ابتلای بیش از 50 درصد افراد به کرونا در برخی استان ها/ وضعیت فعلی را موج دوم تلقی نمی کنیم

تنظیم و تجدید 2488 سند اجاره موقوفات در فارس

آسمان مازندران صاف و آرام

روایت تلخ تنهایی تک فرزندها

هوای مشهد سالم است

معلمان عشایری از واقعیت های شرایط کرونایی و آموزش می گویند

معلمان عشایری از واقعیت های شرایط کرونایی و آموزش می گویند