مطالب مرتبط:
آمار کشته های حوادث آبان ماه اعلام شد
وزیرکشور: در حوادث آبان ماه 45نفر بی گناه کشته شدند
اظهارات جدید محمود صادقی درباره تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه /چرا نمایندگان مجلس آمار کشته شدگان را اعلام نکردند؟
فیلم/توضیح رحمانی فضلی درباره آمار کشته شدگان حوادث آبان ماه
230 نفر در حوادث آبان ماه کشته شدند/ 5 هزارمدافع امنیت مجروح شدند
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 12 خرداد 1399 ساعت 18:152020-06-01سياسي

اعلام تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه


رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم با ارائه آماری از خسارات جانی و مالی حوادث آبان 98، شمار جان باختگان این حوادث را 230 نفر اعلام کرد - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایمنا"، مجتبی ذوالنوری روز دوشنبه در حاشیه جلسه کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی کرونا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در هر کشوری ممکن است طرح هایی اجرا شود که قوت ها و ضعف هایی داشته باشد و برخی بپسندند و برخی نپسندند و برخی منتفع و برخی متضرر شوند، تصریح کرد: حادثه آبان 98 از این جهت طبیعی بود که مردمی که در همه صحنه ها حضور دارند و از کیان نظام و منافع مملکت و آرمان ها دفاع می کنند و بار انقلاب را بر دوش دارند جایی هم ممکن است اعتراض و گله داشته باشند و اعتراض کنند.

وی به قرار داشتن براندازی نرم در دستور نظام سلطه اشاره کرد و گفت: از زمان سقوط سالوادور آلنده در شیلی براندازی نظام های سیاسی از طریق جنگ نرم و تهدید نرم اتفاق افتاده است و سعی می کنند با قرار دادن مردم در مقابل هم و در مقابل حکومت ها و اردوکشی های خیابانی، اهداف خود را تحقق بخشند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: نظام سلطه از این فرصت با تمام امکانات خودش بهره گرفت و سعی کرد احساسات گروه های مختلف را تحریک کند و تجمع های خیابان را راه اندازی کند و کسانی که با منافع ملی و ملت مشکل داشتند و کسانی که گوش به فرمان رسانه های بیگانه بودند طبیعتاً رهبری و لیدری این جریانات را به دست می گیرند و سعی می کنند موج سواری کنند و آن اهداف شوم را با فریب مردم محقق کنند.

ذوالنوری تصریح کرد: ما شاهد بودیم که در آبان 98 چنین اتفاقی افتاد تا جایی که اعتراض مردم یک اعتراض مسالمت آمیز خیابانی بود.

طبیعی است که کسی حساسیت ویژه ای به خرج نداد ولی وقتی تعرض به اماکن مردم، اماکن بخش خصوصی اماکن عمومی و دولتی، مقرهای نظامی و انتظامی و امنیتی اتفاق می افتد طبیعی است که مردم از حکومت و دولت استقرار امنیت و نظم را مطالبه می کنند.

وی افزود: مردم نمی توانند هزینه های ابراز احساسات شومی که با تحریک رسانه های بیگانه اتفاق می افتد را بپذیرند و خسارات را تحمل کنند بنابراین در حوادث آبان 98، اتفاقاتی افتاد که ذائقه مردم را بعد از شکست آمریکا در سقوط پهپاد تلخ کرد و سعی کردند آن شیرینی را در کام مردم تلخ کنند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درباره آمار مراکز آسیب دیده از آشوب آبان 98 گفت: 497 مرکز دولتی و ساختمان های بخش خصوصی مورد خسارت جدی قرار گرفت و به خاطر تخریب، آتش سوزی و انفجار به اینها آسیب جدی وارد شد.

ذوالنوری به تخریب وسیله نقلیه مردم که در حال عبور بودند یا جلوی منازل پارک بودند اشاره کرد و گفت: در این حوادث 422 خودرو آسیب دید که بعضی از اینها یا خورد شدند یا آتش زده شدند و 230 خودروی دولتی و بخش عمومی مثل شهرداری، آمبولانس های اورژانس، آتش نشانی آسیب جدی دیدند.

وی تصریح کرد: 569 خودرو و موتورسیکلت مدافعین نظم و امنیت 569 آتش کشیده شد که در کل بیش از هزار و 120 خودرو از نظامی و دولتی و عمومی و شخصی آسیب دیدند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 193 مرکز عمومی و دولتی مورد تعرض قرار گفتند، خاطرنشان کرد: 991 بانک یا تخریب و یا آتش زده شدند و 123 جایگاه سوخت و پمپ بنزین مورد تعرض قرار گرفتند که غالباً جایگاه آتش زده شد یا آسیب جدی دید و نازل های آنها تخریب شد.

ذوالنوری به دشوار بودن امکان آتش زدن مخازن جایگاه های سوخت و پمپ بنزین ها و تدابیر امنیتی خاص به کار رفته در این مخازن اشاره کرد و گفت: افرادی از آشوب گران جهت آتش زدن مخازن آموزش داده شده بودند که اگر موفق به این کار می شدند خسارات سنگینی به بار می آورد.

وی گفت: اگر مخازن بزرگ داخل شهرها آتش زده می شد و منفجر می شد تا شعاع بیش از 500 متر اطراف خودش را تخریب می کرد و می توانست بیش از 1000 نفر را بکشد بنابراین وقتی نیروهای نظامی و امنیتی متوجه اغراض شوم نیروهای آشوبگر شدند، بخشی از توان نیروهای مدافع نظم و امنیت بر جلوگیری از آتش زدن این مخازن شد و واقعاً از جان مایه گذاشتند که یک نمونه را در رفسنجان داشتیم که به جای حساسی هم رسید و خوشبختانه اتفاق نیفتاد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نیروهای نظامی و امنیتی از جان خود مایه گذاشتند که کسی آسیب نبیند و آمار مجروحین هم این را اثبات می کند، گفت: آمار مجروحین در آشوب های آبان 98 در حدود 2 هزار نفر است و آمار مجروحین مدافعین نظم و امنیت بالای پنج هزار نفر است که حاکی از این است که این نیروها موضع دفاعی داشته اند و اگر قرار بود آنها به قصد سرکوب و زدن ورود پیدا کنند با توجه به امکاناتی که در اختیار داشتند، تعداد مجروحین معترضین باید چندین برابر تعداد مجروحین نیروهای نظامی و امنیتی بود.

ذوالنوری به شهادت 6 مأمور رسمی نظامی و امنیتی اشاره کرد و گفت: برای ما شهادت یا جراحت معترضین و مأمورین خوشایند نبود و همه تلاش نیروها و مسئولین کاهش جان باختگان بود و یک کشته هم برای ما تلخ و سنگین بود.

وی با بیان اینکه رسانه های بیگانه آمارهای تحریک کننده دروغی دادند و از 1500 نفر کشته ذکر کردند و برخی رسانه های رسمی دنیا تا 10 هزار نفر هم نقل کردند که در این حوادث کشته شده اند، گفت: گرچه آماری که من اعلام می کنم هم سنگین و غیرقابل تحمل است اما متأسفانه 230 کشته و جان باخته در مجموع داشتیم که 6 نفر هم شهدای مأمور بودند و ریز آمار را هم عرض می کنم که این جان باختگان از چه گروه هایی بوده اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تعداد فوتی های حوادث آبان 98، اظهار کرد: وقایع آبان 98 یک حادثه طبیعی بود از این جهت که مردم می توانند به برخی مسائل اعتراض داشته باشند.

ذوالنوری درباره تعداد جان باختگان حوادث آبان گفت: در این حوادث 230 کشته شدند که 6 نفر از آنها مأموران رسمی و امنیتی بودند.

20 درصد جان باختگان در قالب نیروهای عمل کننده برای نظم و امنیت در صحنه بودند.

7 درصد کسانی بودند که در درگیری های مستقیم با نیروهای امنیتی کشته شدند.

ذوالنوری گفت: 16 درصد کشته شدگان ناشی از حمله به مراکز امنیتی و نظامی بودند.

92 مرکز مورد تعرض قرار گرفتند.

31 درصد جان باختگان به دلیل حمله به مراکز عمومی کشته شدند.

وی تاکید کرد: 26 درصد کسانی هستند که جز معارضین نبودند و به طرز نامعلوم جان باختند.

22 درصد از جان باختگان کسانی هستند که سابقه محکومیت کیفری داشتند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: 20 درصد از عزیزانی که جان باخته هستند کسانی هستند که در قالب نیروهای عمل کننده برای استقرار نظام و امنیت و برگرداندن نظم در صحنه حضور داشتند که شامل نیروی انتظامی، نیروهای امنیتی و اطلاعاتی، بسیجی و مردمی نیروهای دلسوز و خودجوشی بودند که در دفاع از نظم و امنیت و برگرداندن وضعیت به حالت عادی ورود کردند.

ذوالنوری افزود: 7 درصد از 230 جان باخته در درگیری های مستقیم با نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی جان باختند.

ما در جاهای مختلف داشتیم که مثلاً اتوبان امام علی را مسلحانه بستند یا در شهرک شهید چمران ماهشهر در درگیری ها شاهد بودیم که مهاجمین و آشوبگران سلاح های نیمه سنگین و تیربار به کار می گرفتند و مقابله می کردند.

وقتی درگیری های مسلحانه دوطرفه صورت می گیرد، طبیعتاً جان باختگانی روی دست مردم خواهد ماند.

وی اظهار کرد: 7 درصد از کشته شدگان در درگیری های مستقیم مسلحانه جان باختند و 16 درصد حمله به مراکز نظامی، انتظامی و دفاعی جان خود را از دست دادند.

93 مرکز نظامی انتظامی ما مورد تعرض قرار گرفت.

کلانتری که دویست، سیصد قبضه اسلحه در آن است، وقتی افرادی از روی در و دیوار وارد می شوند، اگر این سلاح ها در اختیار آنها قرار بگیرد چه بلایی سر مردم می آید و مردم چه هزینه هایی پرداخت می کنند طبیعی است چنین موارد درگیری ممکن است منجر به تلفات جانی شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه 31 درصد از جان باختگان در حمله به مراکز عمومی کشته شدند، افزود: کسانی که در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ، بانک ها پمپ بنزین ها، مسجد مدرسه علمیه مراکز دانشگاهی جهاد دانشگاهی آزمایشگاه های تشخیصی وزارت بهداشت و بخش خصوصی، پمپ بنزین ها حضور پیدا کردند و در درگیری ها شرکت کردند.

ذوالنوری یاد آورشد: 26 درصد کسانی هستند که جز معارضین نبودند آشوبگر و حمله به مقر نداشتند، افرادی هستند به صورت نامعلوم جان باختند و مشخص نیست چگونه کشته شدند.

مثلاً بر اساس بررسی پزشکی قانونی بعضی از این کشته ها در وسط درگیری از فاصله 7 متری قلب او هدف گلوله گرفته شده یا شقیقه او از فاصله 3 متری هدف گرفته شده است.

فاصله بین نیروهای عمل کننده با معترضین اینقدر نبود و درصد بالایی از کشته شدگان بر اساس نظر پزشکی قانونی با گلوله هایی کشته شدند که جز سلاح های سازمانی نیروهای امنیتی و نظامی نیست و مرگ مجهول و مشکوک را شاهد بودیم.

وی تصریح کرد: 22 درصد از جان باختگان کسانی هستند که سابقه محکومیت های کیفری به شکل های مختلف از مواد مخدر تا نزاع های دسته جمعی، زورگیری و قمه کشی دارند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی درباره دلیل طولانی شدن فرایند اعلام آمار کشته ها و مجروحین حوادث آبان نیز توضیح داد: بعد از دستور مقام معظم رهبری برای بررسی حوادث آبان ماه، ستاد کل نیروهای مسلح و دستگاه های امنیتی ورود کردند تا کشته ها و مجروحین و طیف های مختلف آنها و همچنین میزان خسارت ها و ریشه های حوادث بررسی شود.

ذوالنوری به ورود جدی ستاد کل نیروهای مسلح، پزشکی قانونی، قوه قضاییه، وزارت کشور، نیروی انتظامی، اطلاعات ارتش و سپاه پاسداران به موضوع بررسی حوادث آبان ماه اشاره کرد و گفت: با توجه به آمار آشفته ای که رسانه های بیگانه به خورد مردم داده بودند، نمی توانستیم شتابزده آماری را ارائه کنیم که خود آن هم دارای ابهام باشد، به همین خاطر فرایند بررسی ها طولانی شود.

وی به دستور مقام معظم رهبری برای تفکیک جان باختگان حوادث آبان ماه و رسیدگی به خانواده های آنها اشاره کرد و گفت: شورای تأمین استان ها در این مورد مأموریت پیدا کردند تا مشکلات خانواده ها رسیدگی و کمک های مالی شوند تا غیر از غم سنگین از دست دادن عزیزانشان، از لحاظ مادی هم تحت فشار قرار نگیرند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بخشی از جان باختگان بی گناه تشخیص داده و مأمورین مدافع نظم و امنیت شهید اعلام شدند، گفت: حتی در مورد کسانی که سابقه شرارت داشتند و در درگیری های مسلحانه حضور داشتند مقام معظم رهبری دستور دادند که حساب خانواده های آنها را از خود آنها جدا کنند و به خانواده ها تعرض و فشاری وارد نشود و از ملاطفت برخوردار شوند.

ذوالنوری تصریح کرد: بعد از دستور مقام معظم رهبری، شورای تأمین استان ها برای اجرای دستور ورود پیدا کردند و شاید خانواده ای بدون سرکشی در این زمینه باقی نماند.

وی گفت: اطلاعات این جان باختگان هم کاملاً قابل راستی آزمایی است و مراکز متعددی این آمار را دارند که مهمترین مرجع در این مورد پزشکی قانونی است که مستقیماً و به طور جامع این موضوع را بررسی کرده است.

منبع: ایرنا
کلید واژه ها: رییس کمیسیون امنیت ملی - کمیسیون امنیت ملی مجلس - حوادث آبان - کمیسیون امنیت ملی - براندازی - حوادث - مجتبی ذوالنوری - ستاد ملی کرونا - کمیسیون امنیت - اعتراض - آبان - نظام - رییس کمیسیون - اعلام - امنیت - خبرنگاران - نظام سلطه - امنیت ملی - ذوالنوری - هایی - مجلس دهم - آبان ماه - کمیسیون - اجتماعی - جنگ نرم - دوشنبه - امنیتی - انقلاب - خسارات - آرمان

آخرین اخبار سرویس:
عمل بر ضد اندیشه شهید بهشتی ایران امروز را بحران زده کرده/ آنچه با عدالت مخالف باشد جزو احکام دینی نیست

تصویر توییتر سایت رهبر معظم انقلاب از حاج احمد متوسلیان

علم الهدی: می خواهید با نامه نگاری جبران شکست های سیاسی خود را کنید؟

شهرام صادر دبیرکل »حزب وحدت و همکاری ملی« شد

انتقاد تند علم الهدی از موسوی خویینی ها: فکر می کنید مردم شعور و درک ندارند؟

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: موضوع مالیات بر سود سهام منتفی است

تخلفات متعدد کلینیک سینا از جنس ماده 100 است/ تغییرات ایجاد شده در ساختمان خطر را بیشتر کرد

مشخص شدن علت حادثه بامداد پنج شنبه در سایت هسته ای نطنز

به مناسبت روز ملی دماوند + عکس

شبکه تبلیغ تخصصی دختران راه اندازی می شود

شورای عالی امنیت ملی: علت و چگونگی بروز حادثه در سایت هسته ای نطنز در زمان مناسب اعلام می شود

صلوات خاصه امام رضا(ع)

ماموستا قربانی سال ها در راه پیشبرد آرمان های اسلام و انقلاب مجاهدت کرد

شکوفایی استعداد کودک با انتخاب مربی متخصص

علت حادثه در سایت هسته ای نطنز مشخص شد؛ به دلیل ملاحظات امنیتی در زمان مناسب اعلام می شود

دعوت یک پژوهشگر تاریخ از موسوی خویینی ها به مناظره

کدام استان ها در شرایط قرمز کرونا قرار دارند؟

عدالت شعری و تبعیض تاریخی علیه شاعران سیاه پوست

مدیر خانه مطبوعات و رسانه های خراسان رضوی انتخاب شد

علت حادثه بامداد پنج شنبه در مجتمع غنی سازی نطنز مشخص شد

برخی جریانات خاص برای احیای حیات سیاسی خود با آمریکا نامه نگاری

بازدید جانشین فرمانده منطقه یکم نداجا از یک مؤسسه خیریه در بندرعباس

بازگشت احمد متوسلیان به ایران

پیشرفت خوب پروژه های عمرانی در این دوره مدیریت شهری/ اگر پیگیری شهردار نبود، اجرای سالن گلستان شهدا انجام نمی شد

توسعه تمدن نوین اسلامی از حرم مطهر امام رضا (ع) آغاز شده است

اعتراف مکرون به مشکل بزرگ در فرانسه

انتقاد تند علم الهدی از موسوی خویینی ها | با بینش آلوده ماده پرستی غرب گرایی می خواهند مسائل را تحلیل کنند

ساختمان کلینیک سینا دارای تخلفات متعددی از جنس ماده 100 است

درخواست ایران برای پیگیری پرونده چهار دیپلمات ربوده شده در لبنان

مشخص شدن علت حادثه در سایت هسته ای نطنز

بازدید جانشین فرمانده منطقه یکم نداجا از یک مؤسسه خیریه در بندرعباس

شورایاران محله خود را می شناسید؟

عدالت شعری و تبعیض تاریخی علیه شاعران سیاه پوست

مشهد در روز میلاد امام رضا (علیه السلام)

تداوم کمک های مومنانه در گلستان

برخی جریانات خاص برای احیای حیات سیاسی خود با آمریکا نامه نگاری می کنند

نمای هوایی از حرم امام رضا (ع)+ عکس

مشخص شدن علت حادثه بامداد پنج شنبه در سایت هسته ای نطنز

انتقاد تند علم الهدی از موسوی خویینی ها: درک انقلابی نداری /فکر می کنید مردم شعور و درک ندارند؟

20 هزار نمازگزار فلسطینی در مسجد الاقصی نماز جمعه را اقامه کردند

علت حادثه بامداد پنج شنبه در سایت هسته ای نطنز مشخص شد

پنجمین مرحله رزمایش کمک های مومنانه در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش انجام شد

درخواست ایران برای پیگیری پرونده چهار دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان

نامه نگاری جریانات خاص با آمریکا برای احیای حیات سیاسی شان

احمد متوسلیان پیدا شد؟ + عکس و جزییات

استانداری: خبر تعطیلی ادارات و اصناف خوزستان از 14 تا 22 تیر کذب است

مفتی مصر روز سرنگونی محمد مرسی را «معجره نبوی» خواند!

انتقاد تند علم الهدی از موسوی خویینی ها: فکر می کنید مردم شعور و درک ندارند؟

شورایاران محله خود را می شناسید؟

مشگین شهر در زمینه ایجاد مجتمع های مدرن آبدرمانی سرآمد است

نوستالژی 20 ساله chr(034)ولایت عشقchr(034)/ ماجرای معجزه بازیگر chr(034)امام رضاchr(034) و ماندگاری نقش chr(034)مأمونchr(034)

تصویر کمتر دیده شده از حاج احمد متوسلیان در کنار رهبر انقلاب

امام رضا (ع) چه نقشی در شکوفایی علم و تمدن مسلمانان داشتند؟

از گوشه و کنار سیستان و بلوچستان|نخستین محموله صرفاً ترانزیتی از بندر چابهار به هند ارسال شد

چالش های دانشگاه مجازی در ایران

اعطای مرخصی به زندانیان در سالروز ولادت امام رضا علیه السلام

موافق تعطیل شدن ادارات دولتی در شرایط بحرانی نیستیم

برگزاری مسابقه کتاب خوانی «کرامت» با محوریت کتاب «امام رضا(ع) و کرامت انسانی»

تیپ دامادی علیرضا نیکبخت

یادداشت مسعود رضایی|چندکلام با موسوی خویینی ها

درخواست ایران برای پیگیری پرونده چهار دیپلمات ربوده شده ایران در لبنان

فیلم| تصاویری از شهید قاسم سلیمانی در حرم امام رضا (ع)

تاکید ائمه جمعه شهرهای فارس بر قاطعیت سیستم قضایی در مبارزه با فساد/ مغالطه عادی سازی سازش با قاتل سردار مقاومت

شواهد می گوید 4 دیپلمات ایرانی در زندان های رژیم صهیونیستی هستند

تصویر توییتر سایت رهبر انقلاب از حاج احمد متوسلیان

اولویت مجلس برقراری عدالت و مبارزه با رانت و فساد است

انتقاد تند علم الهدی از موسوی خویینی ها: درک انقلابی نداری /فکر می کنید مردم شعور و درک ندارند؟

اقامه نماز 20 هزار فلسطینی در مسجد الاقصی

نصب المان امام رضا (ع) در میدان 15 خرداد گرگان

چالش های دانشگاه مجازی در ایران

افتتاح اولین نمایشگاه مدیریت بحران با حضور مدیرعامل شرکت مس

اعمال محدودیت های جدید کرونایی در کرمانشاه از فردا(شنبه)

نشست شورای امنیت سازمان ملل شکستی برای امریکا

بیانیه وزارت خارجه ایران در سالگرد ربوده شدن دیپلمات های ایرانی

بیانیه وزارت خارجه در سالگرد ربوده شدن دیپلمات های ایرانی

واکنش علم الهدی به نامه موسوی خویینی به رهبر انقلاب:فکر می کنید مردم شعور ندارند / در هر قدرتی و در هر مدیریتی که به دست آوردید، جز فساد محصول دیگری نداشتید

تاکید وزیر میراث فرهنگی بر احیای آثار ناملموس در خراسان شمالی

انتخاب فرماندار جدید دهاقان تحت تأثیر فشارها نخواهد بود

افراد معلوم الحال به دنبال سیاه نمایی کشور هستند

توزیع اقلام بهداشتی میان 500 خانوار بیماران و جانبازان شیمیایی

ادامه فعالیت های مخرب سفیر آمریکا در لبنان

جشن ازدواج زوج جوان قائم شهری کنار مزار پنج شهید گمنام

پنجمین مرحله رزمایش کمک های مومنانه در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش انجام شد

پُر بازدید های سیزدهم تیر خبرگزاری صدا و سیمای فارس

توزیع اقلام بهداشتی میان 500 خانوار بیماران و جانبازان شیمیایی

واکنش علم الهدی به نامه موسوی خویینی به مقام معظم رهبری:فکر می کنید مردم شعور ندارند / در هر قدرتی و در هر مدیریتی که به دست آوردید، جز فساد محصول دیگری نداشتید

ناگفته هایی از طولانی ترین گروگان گیری قرن

شاهرخ استخری و پدرزن خیلی جوانش +عکس

بررسی مردم شناسی خوراک بین ترکمن های گنبدکاووس

ساختمان کلینیک سینا دارای تخلفات متعددی از جنس ماده 100 می باشد

اهانت روزنامه سعودی به مرجعیت دینی عراق

تاکید استاد دانشگاه، بر پژوهش های روز در عرصه ره یافت های تربیتی تفسیر رضوی

نماینده مردم مشگین شهر در مجلس: عملیات اجرایی پروژه های تامین آب در مشگین شهر تسریع شود

در جستجوی قدمگاه حضرت خورشید

واکنش توییتری متفاوت به خبر بازگشت پیکر حاج احمد متوسلیان به کشور بعد از 38 سال

تداوم آموزش دریانوردان ضروری است

تصویر توییتر سایت رهبر انقلاب از حاج احمد متوسلیان

انتقاد شدید امام جمعه رشت از رواج سگ گردانی

بازگشت حاج احمد متوسلیان به کشور بعد از 38 سال

وزیر گردشگری در گفت وگو با تسنیم: 2500 پروژه گردشگری در کشور در حال اجرا است

اعلام تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه

اعلام تعداد کشته شدگان حوادث آبان ماه