مطالب مرتبط:
درخواست مهریزی ها برای ساماندهی شهروندان خارجی
درخواست رقیب مجیدی برای خرید یک مدافع خارجی
درخواست رقیب مجیدی برای خرید یک مدافع خارجی
درخواست رقیب مجیدی برای خرید یک مدافع خارجی
درخواست رقیب مجیدی برای خرید یک مدافع خارجی
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 12 خرداد 1399 ساعت 09:302020-06-01اجتماعي

درخواست مهریزی ها برای ساماندهی سکونت شهروندان خارجی


ایرنا - جمعی از مردم مهریز با اشاره به حضور شهروندان خارجی که در سال های اخیر روند رو به رشدی پیدا کرده و در محله های مختلف مرکز شهرستان زندگی می کنند، - یزد - ایرنا - جمعی از مردم مهریز با اشاره به حضور شهروندان خارجی که در سال های اخیر روند رو به رشدی پیدا کرده و در محله های مختلف مرکز شهرستان زندگی می کنند، گسترش این پدیده را به دلیل بروز برخی آسیب های اجتماعی و فرهنگی ، مشکل زا دانسته و ساماندهی آنها را ضروری عنوان کردند.

موقعیت جغرافیایی منطقه و قرار گرفتن آن در کنار جاده اصلی تهران به استان های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان و ایجاد واحدهای متعدد صنعتی و تولیدی در شهرستان موجب تردد و حضور بیشتر شهروندان خارجی و زندگی و سکونت آنها در مهریز شده است.

آنها به صورت پراکنده و در بیشتر محله ها به خصوص در بافت های قدیمی و حتی تاریخی منطقه و برخی شهرک های جدید اقماری با وجود فرهنگ خاص و بعضا رعایت نکردن موازین فرهنگی، آزادانه رفت و آمد می کنند .

در این مورد جمعی از شهروندان و مسوولان مهریز در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) با اشاره به مهاجرپذیر بودن منطقه و افزایش حضور شهروندان خارجی به اهمیت ساماندهی، نظارت و ایجاد مهمان شهر در منطقه برای آنها تاکید کردند.

به گفته آنها حضور اتباع خارجی با آداب و رسوم مختلف و تردد زیاد آنها در شهر و تعدادی از روستاها در بروز برخی ناهنجاری ها و آسیب های فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار است و باید اقدام مناسبی برای رفع مشکل صورت گیرد .

ضرورت ساماندهی اتباع یکی از ساکنان بافت تاریخی شهر مهریز با ابراز ناخرسندی از حضور زیاد اتباع خارجی گفت: بسیاری از آنها سال هاست که با اجاره منزل در این منطقه در کنار مردم محلی زندگی می کنند.

حسین زارع بیدکی افزود: زندگی و تردد این افراد به خاطر برخی مسایل فرهنگی به مرور زمان بر مردم منطقه به خصوص نسل جوان تاثیرگذار است و در آینده شاهد تغییر سبک زندگی و بروز برخی آسیب های فرهنگی و اجتماعی در منطقه خواهیم بود.

وی اظهار کرد: تنها راهکار رفع مشکل موجود، افزایش نظارت ، ساماندهی و همچنین همکاری نکردن مردم به خصوص در بافت تاریخی و فرهنگی محله ها و اجاره ندادن منزل به اتباع خارجی است .

به گفته وی بخشی از مشکلات ناشی از بی توجهی برخی افراد بومی در اجاره منزل کلنگی با قیمت بالا به صورت اجاره و رهن به این افراد است و کار مسوولان را در خصوص نظارت سخت تر می کند.

این شهروند مهریزی از اینکه برخی اتباع خارجی صبح ها برای یافتن کار در میدان شهرداری تجمع می کنند انتقاد کرد و رسیدگی به این وضعیت نامناسب را به عنوان یک مطالبه عمومی از مسوولان خواستار شد.

زارع بیدکی اظهار کرد: تاکنون مردم بارها از حضور اتباع خارجی در میدان شهرداری نارضایتی خود را به مسوولان اعلام کره اند که با وجود اهمیت موضوع و رسیدگی به آن هنوز اقدامی نشده است .

مسوولان همکاری کنند همچنین رییس شورای شهر مهریز گفت: حضور اتباع خارجی در محله های مختلف مرکز شهرستان به دلیل برخی ناهنجاری ها و آسیب های اجتماعی، همواره موجب نارضایتی شهروندان بوده و آنها بارها، رسیدگی و نظارت بیشتر را خواستار شدند.

علیرضا ابویی افزود: یکی از مطالبات مهم مردم، نظارت، ساماندهی و ایجاد محلی برای اسکان شهروندان خارجی در شهر است امیدواریم برای تحقق این موضوع که اهمیت زیادی هم دارد امسال اقدام شود.

وی اظهار کرد: ساخت مهمان شهر و نظارت بر رفت و آمد و فعالیت اتباع خارجی در چارچوب مقررات رسمی ایران از ناهنجاری ها و انتقال برخی مسایل فرهنگی به مردم محلی جلوگیری می کند و باید با همکاری خود مردم و همراهی و اقدام مناسب مسوولان محقق شود.

این مسوول اظهار کرد: شورای شهر تاکنون در این مورد جلسه هایی برگزار کرده و مطالبات به نحو مناسب به اطلاع مسوولان رسیده و بدون شک برای اجرای آن به همکاری بخش های مختلف ضروری است .

ابویی در خصوص حضور اتباع خارجی در میدان شهرداری برای کار روزانه یادآور شد: این موضوع یک واقعیت است که سال هاست وجود دارد و باید برای رفع آن کار جدی با همکاری دستگاه های مختلف صورت گیرد .

وی از آمادگی شهرداری و شورای شهر برای همکاری در این بخش و مشخص کردن مکانی مناسب برای کاریابی اتباع خارجی خبر داد که در صورت همکاری سایر دستگاه ها اقدام مناسب به عمل می آید.

مهمان شهر ایجاد می شود همچنین به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری مهریز در خصوص ساماندهی اتباع خارجی تاکنون جلسه های مکرری با حضور مسوولان دستگاه های مختلف برای حل مشکل برگزار شده و عزم جدی در این خصوص در منطقه وجود دارد.

محمد جواد برزگر افزود: به دنبال جانمایی فضایی مناسب در شهر برای حضور اتباع خارجی و حل مشکل موجود در میدان شهرداری هستیم ، امیدواریم هرچه زودتر این درخواست مردم منطقه جنبه عملی پیدا کند.

وی اظهار کرد: برای اجرای هر طرح و برنامه ای در شهر در ارتباط با موضوع های مختلف همکاری و همت مردم و مسوولان نیاز است و در ساماندهی اتباع خارجی بیش از سایر موارد به تعامل و پیگیری نیاز داریم تا اقدام مناسب صورت گیرد.

این مسوول اظهار کرد: ایجاد مهمان شهر از جمله مطالبات مردم و مسوولان محلی است که در این ارتباط زمینی پیش بینی و هم اکنون به دنبال ایجاد زیرساخت های لازم در آن هستیم که امسال نسبت به رفع این مشکل در شهرستان اقدام می شود.

برزگر تصریح کرد: همه اقدام ها باید در راستای منافع مردم و کشور و مقررات رسمی صورت گیرد و در این ارتباط مسوولان نیز وظایف خود را بسیار جدی با همکاری همگان در شهرستان انجام می دهند که جای قدردانی دارد، تعامل باید ادامه داشته باشد .

قبلا در این خصوص فرماندار و امام جمعه مهریز بر ضرورت نظارت و ساماندهی اتباع خارجی در شهرستان و ایجاد مهمان شهر تاکید کرده بودند .

تاکنون آمار دقیقی از تعداد اتباع خارجی در شهرستان مهریز که 55 هزار نفر جمعیت دارد، اعلام نشده است .

همچنین 28 اردیبهشت ماه 99 فرماندار یزد از حضور شهروندان غیرمجاز افغان به عنوان یکی از مشکلات مرکز استان یاد کرده بود و خواهان ساماندهی حضور آنها در این شهرستان شد و گفت: نباید در این مورد غفلت کرد.

سیدمحمد رستگاری در نشست ساماندهی اتباع خارجی مرکز استان افزود: اگر در این مورد برنامه ریزی صورت نگیرد این مشکل به صورت حادتری در آینده نزدیک بروز می کند.

وی بدون اشاره به تعداد اتباع خارجی مجاز و غیرمجاز (افغان ها) ادامه داد: البته اگر یزدی ها به آنها خانه اجاره ندهند و آنها را به کار نگیرند، بخش زیادی از مشکلات رفع می شود و از مردم هم خواست در این زمینه همکاری لازم را با فرمانداری داشته باشند.

رییس شورای تامین شهرستان یزد اظهار کرد: با توجه به مصوبه شورای شهر و شهرداری ساخت مهمان شهر در جلساتی مورد موافقت مسوولان استان یزد قرار گرفت و برای کسب مجوزهای قانونی از طریق مرکز اقدام می شود.

همجواری یزد با استان های شرقی و قرار گرفتن در کانون کریدور ارتباطی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور باعث شده تا جاده های استان برای انتقال کالای قاچاق، موادمخدر و قاچاق انسان در قالب انتقال اتباع بیگانه غیرمجاز از مناطق شرقی ایران به دیگر مناطق مورد سوء استفاده قرار گیرد.

تردد خودروهای جابه جا کننده اتباع بیگانه غیرمجاز که در منطقه به افغان کِش شهرت یافته اند و با شتاب زیاد برای گریز از کنترل ماموران انتظامی در جاده ها تردد می کنند، علاوه بر ایجاد حوادث رانندگی برای سایر خودروها، گاه با حوادثی مانند ناتوانی راننده در کنترل خودرو یا به دلیل تعداد نامتعارف مسافر گاه تا 13 نفر به دلیل ترکیدن لاستیک خودرو سواری منجر و مرگ و زخمی شدن سرنشینان این خودروها را باعث می شود.

شهرستان مهریز به عنوان دروازه ورودی استان یزد از سمت کرمان و دیگر استان های شرقی کشور، بیشترین حوادث خودروهایی که اقدام به جابه جایی اتباع بیگانه غیرمجاز می کنند، را شاهد است و یکی از مطالبات شهروندان مهریزی از مسوولان برخورد جدی با این معضل و اقدام مناسب برای رفع آن است.

جابه جایی اتباع بیگانه از مجاری غیررسمی قاچاق انسان محسوب می شود که طبق مقررات موجود فعالیتی غیرقانونی و مجرمانه است که در سال های اخیر این آسیب افزایش یافته و حوادث متعددی را رقم زده است .

به گفته برخی شهروندان مهریزی انتقال اتباع خارجی تاکنون موجب مرگ برخی جوانان شهرستان و همچنین خسارت مالی شده و یکی از راهکارهای اصولی برای مبارزه با قاچاق انسان در این شهرستان را انتقال پاسگاه شهید مدنی که در جوار ورودی شهر مهریز قرار دارد به ابتدای ورودی جنوبی شهرستان از مسیر کرمان عنوان می کنند و این در حالی است که با وجود وعده های سال های گذشته برای این جابه جایی هنوز هیچ اقدام عملی انجام نشده است .

در استان آمارهای غیررسمی از سکونت 150 هزار اتباع بیگانه مجاز در 10 شهرستان استان حکایت دارد که 20 درصد در مهمانشهرها سکونت دارند.

بیشتر اتباع خارجی در استان یزد افغان هستند که عمدتا در کارهای ساختمانی ، کارگاه های تولید تیرچه بلوک، موزاییک ، بخش کشاورزی، دامداری و حناسایی فعالیت دارند.

مرکز شهرستان مهریز در 30 کیلومتری جنوب شهر یزد واقع است.

همچنین تعداد دانش آموزان افغان مشغول به تحصیل در واحدهای آموزشی استان یزد از سوی آموزش و پرورش در سال تحصیلی 99- 98 حدود 17 هزار نفر اعلام شدکه بیشتر آنها در شهرستان یزد تحصیل می کنند.


کلید واژه ها: شهروندان - روند - شهرستان - مهریز - خارجی - ساماندهی - سیستان و بلوچستان - زندگی - آسیب های اجتماعی - حضور - محله - سکونت - منطقه - مختلف - ایرنا - بلوچستان - مردم - اجتماعی - تاریخی - فرهنگی - سیستان - تولیدی - ضروری - تهران - پدیده - استان - کرمان - قدیمی - صنعتی - قرار

آخرین اخبار سرویس:
اطراف پایانه شهید کلانتری کرج ایزوله می شود

تندباد مهمان استان سمنان | هوا خنک تر می شود

برنامه ریزی جهت تامین 1000 اتوبوس برای تهران

مدارس شاهد کرمان سال 99 افزایش شهریه ندارند

آرامستان های زنجان تعطیل می شود

وزش باد شدید و بارش های پراکنده چهارمحال و بختیاری را فرا می گیرد

حوزه می تواند برنامه های درسی آموزش و پرورش را با دین پیوند دهد

کرونا | غسالان گنبدی کم آوردند

وزش باد شدید و بارش های پراکنده چهارمحال و بختیاری را فرا می گیرد

آغاز مرمت آثار تاریخی به دست آمده از ریوی خراسان شمالی

آغاز کار مرمت آثار تاریخی به دست آمده از ریوی خراسان شمالی

آیین واگذاری یونیت های دندانپزشکی به مناطق محروم

ضدعفونی نقاط حساس شهری همچنان ادامه دارد

استخدام 600 مددجوی بهزیستی در گروه عظام

برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی با رعایت شیوه نامه های بهداشتی

استفاده از ماسک برای ورود به امامزادگان اجباری شد

استخدام 20 هزار دانشجو معلم در کشور/ سهم خراسان جنوبی 132 نفر

هوای اهواز ناسالم است

تصاویر ماهواره ای از تغییرات یک ساله 11 دریاچه و تالاب کشور

برنامه زمانبندی قطعی آب شرب در تبریز

گِل فِشانهای استان گلستان

قرارداد انحصاری بیمه معلم برای 14 میلیون دانش آموز ایرانی/ امپراطوری میلیاردی بیمه ای در آموزش و پرورش به پایان می رسد؟

توزیع کارت سه آزمون استخدامی آغاز شد

تصاویر ماهواره ای از تغییرات یک ساله 11 دریاچه و تالاب کشور

استخدام 20 هزار دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان/ سهم خراسان جنوبی 132 نفر

ساماندهی کانکس نشینان سرپل ذهاب

تاریخ در دل فلات مرکزی جا خوش کرده است

خبر خوش برای فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان

کسب رتبه برتر عملکرد آموزشی شرکت آب و فاضلاب استان قم در کشور

ضرورت توسعه فرهنگ دوچرخه سواری به عنوان حمل و نقل سبز

قرارداد انحصاری بیمه معلم برای 14 میلیون دانش آموز ایرانی/ امپراطوری میلیاردی بیمه ای در آموزش و پرورش به پایان می رسد؟

راهبردهای دولت تدبیر و امید به کاهش آلودگی هوای در اراک انجامیده است

توزیع نامتوازن عدالت آموزشی در هرمزگان / دانش آموزانی که از ابتدایی ترین نیازهای آموزشی محرومند

برگزاری آزمون مدارس نمونه دولتی با رعایت پروتکلهای بهداشتی

آلودگی های اخیر هوای همدان ناشی از وزش باد است

قرارداد انحصاری بیمه معلم برای 14 میلیون دانش آموز ایرانی/ امپراطوری میلیاردی بیمه ای در آموزش و پرورش به پایان می رسد؟

عرضه کتاب های 30 ساله حج و زیارت در تلفن همراه

آغاز طرح سنجش سلامت نوآموزان بدو ورود به دبستان

انتشار ویروس کرونا با لغو طرح ترافیک

اجرای پروژه های بازآفرینی شهری در منطقه تاریخی فرهنگی تبریز/ تبدیل منطقه هویت تاریخی تبریز به پارکینگ خودروها

استفاده از ماسک برای ورود به امامزادگان اجباری شد

تخصیص اعتبارات استانی آموزش و پرورش به درستی انجام شود

غربالگری بینایی در 11 پایگاه دائمی استان سمنان انجام می شود

بوی نامطبوع تهران | توضیحات مسئول سازمان محیط زیست در خصوص منشا بوی نامطبوع تهران

گناوه ای ها در رطوبت 99 درصد هوا، تنفس کردند

لغو طرح ترافیک باعث انتشار ویروس کرونا می شود

جانباز سرافراز حاج بیوک فیاضی محرمی به یاران شهیدش پیوست

همچنان آسمان سیستان و بلوچستان در گرمترین روزهای سال بارانی است

زن ها نمی توانند موتور برقی سوار شوند

تبلیغ مجازی معارف امامزادگان در سمنان

تلاش برای تکمیل آخرین پلهای تقاطع غیرهمسطح ثامن

افزایش نسبی دما در اکثر نقاط کشور طی آخر هفته

مدارس نمونه دولتی در روانسر راه اندازی می شود

دمای خوزستان از 50 درجه می گذرد

البرز نیاز به تزریق اعتبار دربخش فضای آموزشی دارد

شهردار تهران به عنوان فرمانده میدان بحران کلانشهر تهران منصوب شد

گناوه ای در رطوبت 99 درصد هوا تنفس کردند

20 تیر، رقابت آموزشیاران در آزمون استخدامی

روز های گرم تر در انتظار البرز

توجه ویژه آستان قدس به محرومان ساکن در مناطق موقوفه دار

ثبت تصویری زیبا از یک دنباله دار در فضا + عکس

راهکارهای اجرای دروس عملی و کارگاهی دانشگاه ها

موتورسواری زنان همچنان ممنوع است/فقط آقایان می توانند راکب موتورسیکلت های برقی باشند

ایجاد کلینیک گیاه پزشکی در محله کرمان

پایگاه اطفای حریق غرب کشور در کرمانشاه احداث می شود

معیشت هنرمندان تحت تاثیر کرونا قرار گرفته است/ برخی به اشتغال های پاره وقت روآورده اند

تلاش برای تکمیل آخرین پلهای تقاطع غیرهمسطح ثامن

قرعه کشی جشنواره ی بزرگ « سحرخیز » به مناسبت ولادت امام رضا (ع)

روند افزایش دمای هوا در آذربایجان غربی آغاز شد

کسب رتبه برتر عملکرد آموزشی شرکت آب و فاضلاب استان قم در کشور

14 پروژه ملی در حوزه راهسازی آذربایجان شرقی در حال اجراست

احتمال آزادسازی10 تا 20 درصد برنامه های درسی /طراحی کارگروه مهارت آموزی به زودی

آسفالت 16 کیلومتر راه روستایی در پلدختر

وقتی تاریخ در دل فلات مرکزی ایران جا خوش کرده

انتقال کرونا از راه هوا

واکنش معاون شهردار تهران به لغو طرح ترافیک

تصاویری شگفت از ماه گرفتگی نیم سایه در جهان

معاون شهردار تهران: لغو طرح ترافیک باعث انتشار ویروس کرونا می شود

استخدام 600 مددجوی بهزیستی توسط گروه عظام

13 واقعیت شگفت انگیز دربارهٔ مهاجرت پرندگان

تصاویر ماهواره ای از کاهش سطح آب 11 دریاچه و تالاب کشور

دمای خوزستان از 50 درجه می گذرد

ورودی اندیمشک از سمت دوکوهه بر روی خودروهای سنگین بسته شد

احساس خطر کرونا باید دوباره بازگردد/ ارائه خدمات در ادارات منوط به رعایت پروتکل های بهداشتی

ثبت نام نوآموزان در گلستان همچنان ادامه دارد

2 مدرسه خیّرساز دیگر به مجموعه آموزشی بوکان اضافه شد

13 واقعیت شگفت انگیز دربارهٔ مهاجرت پرندگان

احداث نیروگاه خورشیدی در موقوفات و بقاع متبرکه خراسان جنوبی

ببینید | تصویر دیدنی از مازندران که تاکنون ندیده اید

2 مدرسه خیّرساز دیگر به مجموعه آموزشی بوکان اضافه شد

رییس پلیس راهور ناجا: منع زنان از رانندگی با موتور های برقی

سفر طبیعت گردی به بکرترین نقاط ایران

موج گرما ایلام را فرامی گیرد

ورودی مناطق گردشگری سلسله مسدود می شود

سابقه 7 ساله ذرات 2.5 میکرون در آلودگی هوای اراک

ایران زیباست؛ «دشت بابونه»

راهکارهای اجرای دروس عملی و کارگاهی دانشگاه ها اعلام شد

عکس/ کوچک ترین گوشتخوار جهان در خوزستان دیده شد

آموزش و پرورش استان البرز درگیر تأمین سرانه ها است

باید و نبایدهای دوچرخه سواری از الزام به پوشیدن کلاه ایمنی تا ممنوعیت تردد در خطوط ویژه

درخواست مهریزی ها برای ساماندهی سکونت شهروندان خارجی

درخواست مهریزی ها برای ساماندهی سکونت شهروندان خارجی