مطالب مرتبط:
بازگشت فوتبال، پایان حکومت کرونا
قصد بازگشت به روش های سنتیِ قبل از کرونا را نداریم
بازگشت مخاطبان به تئاتر به همین سادگی رخ نمی دهد
بازگشت پر قدرت بورس
بازگشت «علی نصیریان» به سینما در چرخه اکران آنلاین
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 11 خرداد 1399 ساعت 12:002020-05-31اقتصادي

بازگشت به گوتنبرگ


چندی پیش رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرد این صنف دچار خسارت 90 درصدی شده و 10 درصد باقی مانده هم صرفاً مربوط به فروش آنلاین است وگرنه وضع دردناک تر از اینهاست.

- " چندی پیش رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران اعلام کرد این صنف دچار خسارت 90درصدی شده و 10 درصد باقی مانده هم صرفاً مربوط به فروش آنلاین است وگرنه وضع دردناک تر از اینهاست.

هومان حسن پور همچنین گفته بود ناشران به امید نمایشگاه، تمام سرمایه خود را برای تولید کتاب گذاشتند که آن هم برگزار نشد و حالا نه نقدینگی دارند، نه می توانند سر موعد چک های شان را پاس کنند.

اگر سه واژه ناشر، کتاب و کرونا را در اینترنت جست و جو کنید، به انبوهی از گفت و گوها از سوی اتحادیه های ناشران استان های مختلف برمی خورید که همگی آنها به نوعی اعلام ورشکستگی می کنند یا نسبت به آن هشدار می دهند.

اما آیا ورشکستگی 90 درصدی ناشران به این معناست که 90 درصد از میزان مطالعه جامعه ایرانی با گرفتاری های ناشی از کرونا کاهش پیدا کرده است؟ آیا می توان ادعا کرد با افزایش فراغت و خانه نشینی، لااقل بخشی از جامعه ایرانی بیش از پیش به مطالعه روی آورده اما درعین حال از ترس کرونا و همین طور از ترس قیمت های کمرشکن کتاب، کمتر تمایلی به خرید دارد و نیاز خود را به اشکال دیگری برآورده می کند؟ داوود پنهانی روزنامه نگار و گرداننده کانال کتابخانه کوچک من می گوید: من در مورد آمار ورشکستگی ناشران تردید دارم و از طرف دیگر با بازخوردهایی که در فضای مجازی می گیرم، نسبت به بالا رفتن سطح مطالعه خوشبین هستم.

چون هم به نظرم خرید آنلاین زیاد شده، هم مطالعه کتاب های پی دی افی و زیراکسی بالا رفته که این دو مورد آخری هیچ وقت در آمار مطالعه گنجانده نمی شود.

حالا اینکه چرا کاغذ گران است و چرا قیمت کتاب این طور سرسام آور شده یا چرا خیلی از ناشرها نمی خواهند تن به قواعد جدید بازار بدهند، تقصیر مخاطب نیست.

مخاطب خوراک خود را هر طور شده، تهیه می کند.

خود من در همین روزهای دورکاری و خانه نشینی لااقل 30 جلد کتاب پی دی افی دانلود کردم و خواندم.

چند بار هم البته سفارش خرید آنلاین دادم.

کسانی که چنین دیدگاهی دارند، معتقدند سیاست غلط افزایش تعداد ناشران در سال های گذشته و وابسته کردن آنها به رانت دولتی نه تنها تا کنون هیچ کمکی به بالا رفتن سطح مطالعه نکرده، بلکه اغلب باعث به هم خوردن تعادل بازار و سرخوردگی ناشران و مخاطبان واقعی نیز شده است و حالا که با تنگنای اقتصادی رو به رو شده ایم و به تبع آن رانت نیز کاهش یافته، بخش قابل توجهی از ناشران به مشکل برخورده اند.

از این که بگذریم، گرانی کاغذ و افزایش هزینه های چاپ و درنهایت کرونا به عنوان شلیک نهایی، ناشران شناخته شده را هم با مشکل مواجه کرده است اما ظاهر معادلات بازار کتاب و کتابخوانی درحال جا به جایی است به این معنی که هرچه میزان خرید کتاب پایین می آید، سطح مطالعه افزایش پیدا می کند.

سعید معیدفر جامعه شناس، در تحلیل چنین وضعیتی می گوید: طبعاً وقتی اشتغال کم می شود و از تردد افراد در خیابان و رستوران و پارک یا تفریحاتی مثل دورهمی ها و میهمانی ها کاسته می شود، آدم ها در خانه فرصت و فراغت بیشتری پیدا می کنند اما این طور نیست که بگوییم حالا چون خانه نشینی و فراغت در خانه بیشتر شده، حتماً همه به سمت مطالعه خواهند رفت.

درواقع بهتر است این طور بگوییم که افراد به عادت های پیشین خود تمایل بیشتری نشان می دهند.

خب مردم ما در خانه به تلویزیون و کانال های ماهواره ای و پیگیری شبکه های اجتماعی از طریق تلفن همراه تمایل بیشتری دارند اما می توان گفت به همین میزان مطالعه هم رشد کرده است یعنی نسبت افزایش هر دو یکسان است.

کسی که اهل مطالعه بوده، حالا از فراغت خود بیشتر استفاده برده اما نمی شود گفت رسانه های مکتوب در دوران خانه نشینی جای رسانه های دیداری شنیداری را گرفته اند، چون در کل ایرانی ها به رسانه های دیداری شنیداری علاقه بیشتری دارند و در این میان تلفن همراه پرمصرف ترین کالای فرهنگی ماست.

معیدفر افزایش مطالعه را می پذیرد با این قید که نسبت آن را برابر با افزایش استفاده از تلفن همراه، تلویزیون و شبکه های ماهواره ای می داند اما اصغر مهاجری اساساً هیچ یک از عوامل بالا را نشانه ای از بالا رفتن یا پایین آمدن میزان مطالعه جامعه ایرانی نمی داند.

به اعتقاد این جامعه شناس نه کرونا، نه ورشکستگی ناشران، نه افزایش خرید آنلاین کتاب و نه استقبال از کتاب های زیراکسی و پی دی افی و نه حتی برگزاری نمایشگاه کتاب یا به هم خوردن آن، نشانه تغییر رویه جامعه ایرانی در زمینه مطالعه نیست: کتاب خواندن نسبت مستقیمی با نوشتن دارد و از آنجایی که جامعه ایرانی، یک جامعه نانویس است، سطح مطالعه همیشه پایین بوده؛ بنابراین متغیرهایی که به آن اشاره می کنید، در کل تغییر معناداری ایجاد نمی کند.

بحث اصلی این است که جامعه ایرانی به عکس جامعه اروپایی از روی عصر گوتنبرگ یا عصر چاپ پریده و درنتیجه جامعه پذیر هم نشده است، درحالی که اروپایی ها هم عصر گوتنبرگ را پذیرفتند هم جامعه پذیر شدند.

بنابراین ما از یک عصر شفاهی به عصر دوم شفاهی منتقل شده ایم و این را می شود از حجم مکالمات تلفنی، تحلیل های بی پایه و اساس روزمره و.

دید.

همان گونه که حرف زدن با شنیدن ارتباط مستقیمی دارد، خواندن هم با نوشتن مرتبط است و از نظر مهاجری ناتوانی در نوشتن می تواند به معنای ناتوانی در خلاقیت، عمق بخشی و قدرت نظم دهی باشد که مشکل اساسی جامعه ایرانی است و ریشه ای تاریخی دارد.

آسیبی بزرگ که مانع رسیدن به توسعه فراگیر است.

او به عنوان مثال به ناتوانی بخش بزرگی از دانشجویان برای نوشتن پایان نامه اشاره می کند و می گوید: اگر دانشجوی ما نمی تواند پایان نامه اش را خلاقانه، عمیق و منسجم بنویسد، تنها به این دلیل نیست که تمرین انشا ندارد، نوشتن خلاقانه موضوعی بزرگ تر از انشاست.

همین طور ما با پدیده فراگیری به نام کپی کردن رو به رو هستیم که باز دلیل دیگری برای نانویس بودن جامعه ایرانی است.

وی عصر دوم شفاهی را بازتولید دوره پیش از چاپ در شبکه های مجازی می داند و به پژوهش های متعددی اشاره می کند که در این زمینه صورت گرفته است.

به اعتقاد او، همان طور که اشاره شد، ریشه بخشی از این مشکل را باید در تاریخ استبدادزده ایران و احساس ناامنی از نوشتن و ثبت کردن جست و جو کرد.

بنابراین نیازی به گفتن نیست که در جامعه ما گوش ها تیزتر از چشم ها، زبان ها تواناتر از قلم هاست.

اما آیا این پایان راه است؟ آیا نمی توان به خودآگاهی آرام آرام جامعه ایرانی در مسیر خواندن و نوشتن خوشبین بود؟ به نظر می رسد کرونا در این زمینه هر هنری که در آستین داشته، صادقانه و دلسوزانه در طبق اخلاص گذاشته است چنانچه به گفته بسیاری از متفکران، امروزه اندیشیدن به مسائل ساده پیرامونی، به یکی از عادات روزمره عامه مردم تبدیل شده است.

مگر منظور از مطالعه چیست؟بیژن اشتری روزنامه نگار و مترجم آثار تاریخ معاصر سیاسی با تأکید بر این نکته می گوید: کرونا شوک بزرگی برای بشر بود؛ یک اتفاق عظیم که تاریخ را به دو بخش تقسیم کرد؛ تاریخ پیش از کرونا و تاریخ پس از کرونا.

به نظر من در سال های آینده کتاب های زیادی از اندیشمندان و متفکران جهان درباره این اتفاق بزرگ خواهیم خواند.

بنابراین طبیعی است که همه ما درباره آن فکر کنیم و درمورد رابطه خودمان با یکدیگر، رابطه و نقش و جایگاه مان بین جوامع دیگر یا نوع رابطه ای که با طبیعت داریم بیندیشیم.

همه ما به نوعی درحال بازاندیشی و پیدا کردن دوباره خودمان هستیم.

این اتفاق، اتفاق بزرگی است.

این اتفاق بزرگ و آثار و تبعات آن، اخبار ناگوار روزانه، مرگ هم میهنان و فشارهای اقتصادی با فراغت و خانه نشینی هم معنای عجیب ومتضادی می سازد.

از یکسو به گفته اشتری دست و دلت به کار نمی رود و از یکسو زمان بیشتری برای اندیشیدن و مطالعه داری: راستش را بخواهید من این مدت بیشتر مشغول کار خودم بودم؛ یعنی ترجمه و آن طور که باید و شاید نتوانستم مطالعه کنم.

چون مطالعه تمرکز و خیال راحت می خواهد.

وی در عین حال آمار ورشکستگی ناشران را هم اغراق آمیز می داند و می گوید: لااقل مشاهدات میدانی من نشان می دهد مردم همچنان کتاب می خرند؛ البته حضور در کتابفروشی ها کم شده اما به همان میزان خرید آنلاین هم بالا رفته است.

اینکه ناشران در فشار هستند و حتی یک سوم یا یک دوم درآمد خود را از دست داده اند، می تواند درست باشد اما این نه به معنای ورشکستگی کامل صنعت نشر است نه اینکه مردم دیگر کتاب نمی خوانند.

چه کسی می داند؛ شاید عدو سبب خیر شد و لااقل کرونا یادمان داد از این پس گوش ها را ببندیم و چشم ها را باز کنیم، زبان در کام بگیریم و بخوانیم و بنویسیم.

ظاهراً راه دیگری برای توسعه انسانی یافت می نشود، جسته اند پیش از ما.


کلید واژه ها: اتحادیه ناشران و کتابفروشان - ناشران - درصد - رییس اتحادیه - اتحادیه - فروش - ورشکستگی - کتاب - اعلام - آنلاین - هومان حسن پور - دردناک - تهران - مربوط - خسارت - دچار - رییس - باقی - گوتنبرگ - نقدینگی - اینترنت - حسن پور - برگزار - سرمایه - تولید - هشدار - مختلف - استان - هومان - میزان

آخرین اخبار سرویس:
امارات پرواز های خود به ایران را از سر می گیرد

36 هزار میلیارد تومان کسری بودجه بدون خلق نقدینگی جدید تامین شد

زمان قرعه کشی محصولات سایپا مشخص شد

صادرکنندگان بهانه ای برای رفع تعهدات ارزی ندارند

قیمت گوشی موبایل سامسونگ امروز در بازار 25 تیر 99؛ قیمت روز گوشی موبایل

نرخ ارز حبابی است، مردم سرمایه گذاری نکنند/معرفی مسببان عدم بازگشت ارز حاصل صادرات به قوه قضاییه

هواپیمایی امارات: آغاز پروازها به تهران از 17 جولای (27 تیرماه)

میانگین قیمت مرغ: بیش از 17.2 هزارتومان

اجرای 3200 مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید در استان هرمزگان

افزایش تیراژ مونتاژ از مطالبات شرکت خودروسازی فردا

میانگین قیمت مرغ در خرده فروشی چقدر است؟

تکمیل پروژه های نیمه تمام سامانه نوین آبیاری در قزوین

کدام نمادهای بورسی به مجمع عمومی عادی سالیانه می روند؟

افزایش تعداد مبتلایان به بیش از 13 میلیون و 809 هزار نفر

دلایل عدم بازگشت ارز صادراتی مشخص شد/ دلار صعودی شد/ معافیت قرارداد های اجاره 3 ساله از مالیات

آغاز پرواز امارات به تهران از فردا

تکمیل پروژه های نیمه تمام سامانه نوین آبیاری در قزوین

ظرفیت تولید سالانه 120 هزار دستگاه خودروی سواری در سمنان

میانگین قیمت مرغ در خرده فروشی چقدر است؟

خودروی Mercedes AMG GT Black ماه آینده معرفی می شود

استاندار اردبیل: 9 هزار نفر در طرح اقدام ملی مسکن در استان ثبت نام کرده اند

قیمت سهام عدالت این هفته چقدر رشد کرد؟

صادرات این کالاها ممنوع شد

گزارشی از آخرین سیگنال ها برای آینده بازار سرمایه/ بورس هفته بعد چه می شود؟

قطعه سازان: خودرو گران نشود، غرق می شویم

سرنوشت استیضاح و سوال از روحانی چه شد؟ / وزیری که هیچ وقت سوار خودرو ضدگلوله نشد / روایت ظریف از قرارداد 25 ساله بین ایران و چین

پرداخت92 درصد مطالبات گندمکاران و کلزاکاران مازندران

ضرورت تکمیل زیر ساخت های منطقه ویژه اقتصادی گرمسار با همکاری دستگاه های استانی/ آینده نگری ویژگی بارز تولید در گروه خودرو سازی فردا

افزایش مجدد تعداد بیکاران در آمریکا

هواپیمایی امارات پروازهای خود به ایران را از سر می گیرد

هواپیمایی امارات، پرواز ها به ایران را از سر می گیرد

آغاز پرواز امارات به تهران از فردا

شرکت هواپیمایی امارات پروازهای خود به ایران را از سر می گیرد

ضرورت تکمیل زیر ساخت های منطقه ویژه اقتصادی گرمسار با همکاری دستگاه های استانی/ آینده نگری ویژگی بارز تولید در گروه خودرو سازی فردا

تعطیلی 2 روزه یک بانک بخاطر کرونا

اجرای طرح پرواربندی دام عشایر لرستان

استاندار: مشکلات شهرهای متراکم البرز در دست بررسی است

راه اندازی خط تولید 3 مدل جدید خودرو تا شهریورماه در سمنان

عقب گرد جهانی دلار

استاندار: مشکلات شهرهای متراکم البرز در دست بررسی است

هوآوی 5 شریک تجاری جدید را به مارکت App Gallery اضافه کرد

کرونا عامل تعطیلی 2 روزه یک بانک در فریمان

قیمت خودرو اصلاح نشود، قطعه سازان و خودروسازان با هم غرق می شوند

افزایش مجدد تعداد بیکاران در آمریکا

از سرگیری پروازهای امارات به ایران

جزییات طرح مالیات بر خانه های خالی/گام اول اجرای طرح در شهرهای بالای 100 هزار نفر

میانگین قیمت مرغ در خرده فروشی بیش از 17.2 هزارتومان

خبرخوش تامین اجتماعی برای مردم شهرستان اهر + جزییات

کدام خودروها با شروع مرداد ماه سهمیه بنزین دریافت نمی کنند؟

معاملات عملیات بازار باز بدون سفارش فروش

هواپیمایی امارات پروازهای خود را به تهران ازسر می گیرد

از سرگیری پروازهای شرکت هواپیمایی امارات به تهران

328 واحد تولیدی بزرگ آماده حضور در بورس

جذب سرمایه قابل توجه توسط SMIC؛ یکی از تأمین کننده های اصلی تراشه های هوآوی

تخصیص 8 میلیارد تومان اعتبار برای شهرک های صنعتی گلپایگان

قیمت انواع محلول ضد عفونی کننده دست؛ نرخ جدید خودرو اعلام شد

تعیین اولویت های اصلی کمیسیون فرهنگی در مجلس/ لوایح در مجلس از نظر فرهنگی بررسی خواهند شد

مسؤولان برای احداث شهرک صنعتی گلشهر تعلل کنند، برکنار می شوند

عراق فرودگاه ها و مرزهای تجاری را باز گشایی می کند

خسارت 24 میلیارد ریالی سیل به راه های گیلان

کارگران بازداشتی هفت تپه به قید کفالت آزاد شدند

تسریع درپرداخت تسهیلات کرونایی به مشاغل آسیب دیده

معاملات عملیات بازار باز بدون سفارش فروش

اینستاگرام؛ شمشیر دو دم فوتبال ایران

داستان برنامه همکاری 25 سال با چین چیست؟

آمادگی ایران خودرو برای خرید تضمینی محصولات قطعه سازان استان کرمانشاه

برداشت 70 هزار تن گندم از مزارع کازرون

شرکت هواپیمایی امارات پروازهای خود را به تهران ازسر می گیرد

هواپیمایی امارات: آغاز پروازها به تهران از 17 جولای (فردا جمعه)

بررسی قیمت گذاری اتوبوس های تولیدی شرکت عقاب افشان

اینستاگرام؛ شمشیر دو دم فوتبال ایران

مدیرعامل آبفا :آبرسانی به دورترین نقطه کشور را وظیفه خود می دانیم

کدام خودروها با شروع مرداد ماه سهمیه بنزین دریافت نمی کنند؟

عرضه اولیه هایی که در راه است / بورسی ها بخوانند

همه چیز درباره کوییک GR محصول جدید سایپا

تولید خودروهای برقی با داخلی سازی 20 درصدی در سمنان

بازگشت محدودیت های تهران از شنبه | فعالیت کدام مشاغل ممنوع است؟

آخرین مرحله آزمایش واکسن چینی کرونا در امارات آغاز شد

لذت انصاف و بخشش

کره گیری کُره ای ها از آب گل آلود تحریم

افزایش هزینه های مردم در ایام کرونایی

داغی بیش از حد EOS R5؛ دلیل نبود فن در دوربین و موارد بیشتر

راهکار وزارت صنعت برای کنترل بازار خودرو

چه مقدار نقدینگی وارد بورس شد

گزارش حریرچی از هزینه های سنگین کرونا برای هر خانوار ایرانی

رونق مناطق آزاد با هم افزایی و تبادل اطلاعات

یکهزار و 6 روز تولید بدون توقف در فجر انرژی خلیج فارس

افزایش ظرفیت استخراج بیش از هزار معدن/انجام 996 هزار بازرسی از واحدهای صنفی، تولیدی و خدماتی

استانداردسازی و کاهش قیمت خودرو های تولید ایران در دستور کار است

رقابت غول های خودروسازی جهان برای دستیابی به فناوری خودرو های خودران

حمایت از تولید موتورسیکلت و خودروی برقی در دستور کار است

از قطع کارت بانکی اتباع افغانستانی تا سهمیه سوخت ناوگان باری درون شهری

توقف 15 مورد تغییر کاربری غیرمجاز در قیروکارزین

تحقق جهش تولید نیازمند همراهی بانک هاست

آمادگی ایران خودرو برای خرید تضمینی محصولات قطعه سازان استان کرمانشاه

ترفندهایی برای مدیریت زمان در مطالعه

اندر احوالات مردم در دوران شیوع کرونا! + کاریکاتور

تحقق جهش تولید نیازمند همراهی بانک هاست

اختصاص 20 میلیارد ریال برای رفع مشکل اطفای حریق و آسانسور مسکن مهر تربت حیدریه

زمان قرعه کشی کوییک اس ، شاهین ، ساینا اس سایپا اعلام شد + پیش پرداخت

بازگشت به گوتنبرگ

بازگشت به گوتنبرگ