مطالب مرتبط:
لزوم همیاری نیرو های مسلح و مردمی برای اطفاء حریق جنگل ها و مهار آتش سوزی
عامل آتش سوزی دفتر انیمیشن سازی کیوتو دستگیر شد/ انگیزه: انتقام
مهار آتش سوزی در منابع طبیعی فراشبند
تاثیر فرهنگسازی بر پیشگیری از آتش سوزی جنگل ها
گزارش آتش سوزی جنگل های کهگیلویه و بویراحمد برای رییس جمهور ارسال می شود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 10 خرداد 1399 ساعت 14:402020-05-30حوادث

فرهنگ سازی و مشارکت مردمی؛ مولفه اصلی در پیشگیری از وقوع آتش سوزی عرصه های طبیعی


ایرنا- قرارگرفتن ایران در کمربند خشک کره زمین و ناحیه پر فشار جنب حاره ای و فراهم شدن شرایط جوی لازم برای وقوع آتش سوزی در کنار عوامل انسانی مانند بی احتیاطی ساکنین و یا مسافران، - شهرکرد –ایرنا- قرارگرفتن ایران در کمربند خشک کره زمین و ناحیه پر فشار جنب حاره ای و فراهم شدن شرایط جوی لازم برای وقوع آتش سوزی در کنار عوامل انسانی مانند بی احتیاطی ساکنین و یا مسافران، باعث ایجاد حریق در مراتع و جنگل ها می شود، در این میان افزایش آموزش و آگاهی بخشی مردم به خصوص جوامع محلی و روستاییان در حفظ و حراست از منابع طبیعی و پیشگیری از وقوع آتش سوزی تاثیر بسزایی دارد.

جنگل ها و مراتع از جمله ثروت هایی هستند که نقش کلیدی در ایجاد زیستگاه های حیات وحش، تولید اکسیژن، کاهش آلودگی، جذب دی اکسید کربن، حفظ گونه های گیاهی و جانوری، کنترل ریزگردها، و حفظ آب و خاک دارند.

آتش سوزی یکی از عوامل اصلی اختلال و تغییر در اکوسیستم های طبیعی است.

هر ساله با گرم شدن هوا در اواخر بهار و تابستان بیم آن می رود که هر لحظه بنا به دلایل مختلف مانند وزش بادهای گرم، افزایش دما و عوامل انسانی آتش از میان مراتع و جنگل ها به عنوان بخشی ارزشمند از منابع طبیعی زبانه بکشد.

بارندگی های بهاری اگرچه می توانند سبب رویش علف های هرز با عمری کوتاه در مراتع و پیام آور نشاط و سرسبزی باشند اما روی دیگر سکه شان آن است که این علف ها با گرم شدن هوا خشک شده و با کوچک ترین بی احتیاطی و یا حتی حادثه ای طبیعی می توانند جنگلی را به خاکستر تبدیل کنند و این شاید همان سرنوشت و پایان غم انگیز برای طبیعت باشد.

امروز طبیعت بیش از همیشه نیازمند نگاه مهربان آدمی است.

حفاظت از این نعمت وظیفه همگان است می توان با اندکی دقت، احساس مسئولیت و انجام اقداماتی ساده جلوی نابودی بخشی از سرمایه های عظیم خدادادی و خسارت های هنگفت را گرفت.

90 درصد آتش سوزی ها ناشی از خطای انسانی است مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری بیان کرد: آتش سوزی یکی از حوادث غیرمترقبه است و براساس تبصره ذیل ماده 47 قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع کشور در زمان آتش سوزی کلیه دستگاه های دولتی اعم از کشوری و لشکری موظف به همکاری در بحث اطفا حریق هستند.

محمدی مقدم آتش سوزی عرصه های طبیعی را ناشی از دو عامل اقلیمی و انسانی دانست و بیان کرد: بارش باران های بهاری، رشد علوفه، گرم شدن هوا و وزش بادهای گرم از جمله عوامل اقلیمی موثر بر ایجاد آتش هستند.

وی با بیان اینکه متاسفانه بالای 90 درصد آتش سوزی های ما ناشی از عوامل انسانی است، خاطرنشان کرد: عوامل انسانی عمدی یا سهوی هستند، ایجاد آتش سوزی عمدی اینکه با قصد تغییر کاربری و زمین خواری جنگل یا مراتع آتش زده شود خیلی کم است و آتش سوزی های سهوی نیز بیشتر به دلیل بی احتیاطی گردشگران، چوپانان و یا کشاورزان در هنگام برداشت محصول و آتش زدن کاه و کلش و سرایت آن به مراتع و اراضی ملی رخ می دهد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: لازم است اطلاع رسانی و آموزش لازم از طریق رسانه ها در این خصوص انجام شود.

محمدی مقدم با بیان اینکه در خصوص آتش سوزی دو بحث پیشگیری و اطفا وجود دارد، تصریح کرد: اولویت ما در این چند سال پیشگیری از وقوع آتش سوزی بوده است زیرا اعتقاد ما بر این است که اگر خوب پیشگیری شود حوادث کمتر و مدیریت بهتر می شود.

بارش های بهاری مراتع را به انبار باروت تبدیل کرده است وی بیان کرد: اقدامات و انسجام ما در این چند سال به گونه ای بوده است که هنگام آتش سوزی حتی از یک شهرستان به شهرستان دیگر هم کمک نشده است یعنی آتش بیشتر از توان نیروها نبوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: بارش های فروردین و اردیبهشت امسال سبب رشد مطلوب علوفه در مراتع و رویشگاه های جنگلی شده است، گرم شدن هوا و خشک شدن علوفه ها انبار باروتی در جتگل ها و مراتع ایجاد کرده، انباری که یک جرقه کوچ برای انفجار آن کافی است.

محمدی مقدم تعامل با جوامع محلی، برگزاری کلاس های آموزشی برای دهیاران، روستاییان و حتی چوپانان در مناطق بحرانی را از اقدامات این اداره کل در خصوص پیشگیری از وقوع آتش سوزی برشمرد و گفت: اولین افرادی که به آتش دسترسی دارند جوامع محلی و بهره برداران هستند و ما این تعامل را با مردم برای مشارکت در بحث پیشگیری از آتش سوزی برقرار کردیم در حقیقت همین تعامل یکی از عوامل موفقیت و کسب رتبه برتر استان در زمینه پیشگیری و اطفا حریق از نظر تعداد و سطح آتش سوزی بوده است.

مشارکت مردم یک ظرفیت بزرگ در بحث پیشیگری و مهار آتش سوزی است وی مشارکت مردم را یک پتانسیل و ظرفیت بسیار بالا دانست و بیان کرد: سال گذشته نزدیک به 90 نفر از نیروهای جوامع محلی را در قالب شرکت های تعاونی برای گشت زنی مداوم در مناطق و پیشگیری یا خاموش کردن سریع آتش در عرصه های طبیعی بکار گرفتیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه این برنامه امسال نیز با انعقاد قرارداد با 90 نفر از جوامع محلی در قالب شرکت های تعاونی انجام می شود، خاطرنشان کرد: این افراد برای پیشگیری از آتش سوزی در مناطق با اولویت جنگلی و بحرانی در 10 شهرستان استان و به طور خاص در شهرستان های جنگلی فعال هستند.

محمدی مقدم ایجاد آتش بر، تهیه لوازم اطفای حریق مانند فلاکس بک، آتش کوب و بیل را از دیگر اقدامات این اداره کل در این راستا عنوان و تصریح کرد: کشیک شبانه روزی اطفا حریق در 30 نقطه شامل 10 شهرستان و 20 سرجنگل بانی استان تشکیل و فعال شده است که به محض گزارش آتش سوزی به منطقه اعزام می شوند.

به منابع طبیعی در بحث مدیریت بحران بی مهری شده است وی به مشکلات پیش روی این اداره کل در بحث آتش سوزی اشاره و بیان کرد: حدود 3 سال است که هیچ اعتباری از ستاد بحران به منابع طبیعی در بحث حریق اختصاص داده نشده است آتش سوزی در مناطقی است که با ماشین نمی توان وارد آن منطقه شد ما درخواست اعتبار برای خرید موتورسیکلت داشتیم ولی متاسفانه در این 3 سال هیچگونه امکانات اطفا حریق از سوی مدیریت بحران برای منابع طبیعی تامین نشده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با تاکید بر اینکه برای بحث آتش سوزی عزم استانی قوی مورد نیاز است، ادامه داد: امسال در بحث اطفا حریق علاوه بر اینکه یک ریال به این اداره کل پرداخت نشده بلکه هزینه های جاری برای تعمیر خودرو، خرید لاستیک و بنزین نیز کاهش داده شده و این یک بی مهری نسبت به منابع طبیعی است.

امسال تاکنون آتش سوزی در استان رخ نداده است محمدی مقدم افزود: چرا نباید از قبل خود را آماده کنیم و اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم که مجبور نباشیم مثل آتش سوزی جنگل های گچساران پس از چندین روز همه امکانات را برای اطفای حریق بکار ببریم.

باید به جای مدیریت بحران، مدیریت ریسک داشت.

وی با بیان اینکه امسال تاکنون آتش سوزی در استان رخ نداده است، خاطرنشان کرد: آتش سوزی قابل پیش بینی نیست اما باید آمادگی لازم برای مهار آن را داشته باشیم.

باید داشته ها را حفظ کرد، اولویت ما نیز حفظ وضعیت موجود است.

به گفته وی، احیای جنگل ها و مراتع پس از آتش سوزی نیازمند صرف زمان زیادی است به گونه ای که برای اینکه یک بذر بلوط به درختی با ارتفاع 3 متر تبدیل شود 100 سال زمان نیاز است.

احیای جنگل در نقاط مرتفع به دلیل بحث آبیاری کار سختی است مگر اینکه رویش به صورت طبیعی اتفاق افتد.

65 منطقه پر خطر وقوع آتش سوزی در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به برنامه "عملیات پیشگیرانه از حریق" برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در مراتع استان اظهار داشت: در این برنامه اقدامات مختلفی مانند بحث های آموزشی، ارسال پیامک و اطلاع رسانی به بهره برداران منابع طبیعی، تشکیل کلاس های آموزشی و ترویجی و تجهیز و آماده سازی وسایل و ادوات مورد نیاز اطفای حریق انجام می شود.

وی با بیان اینکه هر شهرستان و هر سر جنگل بانی حداقل یک تا دو دستگاه دمنده، تعداد لازم بیل، شن کش، آتش کوب و فلاکس بک انفرادی (کوله پشتی مخصوص حمل آب) دارند، افزود: احداث آتش بُر به صورت نوار با استفاده از شخم و شیار، سنگ چینی در مراتع و علف چینی از دیگر اقدامات پیشگیرانه در زمینه بروز آتش است.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه امسال تاکنون آتش سوزی در مراتع استان گزارش نشده است، تصریح کرد: چون هنوز پوشش گیاهی سبزی و طراوت خود را دارد این احتمال وجود دارد که از نیمه خرداد به بعد شاهد وقوع آتش سوزی باشیم.

عسگری با بیان اینکه امسال 65 منطقه پر خطر از لحاظ وقوع آتش سوزی در استان شناسایی شده است، تاکید کرد: 3 هزار و 500 خانوار در این مناطق ساکن هستند.

وی، با اشاره به شروع اقدامات پیشگیرانه از وقوع آتش سوزی در منابع طبیعی استان ادامه داد: این اداره کل با استفاده از توزیع 5 هزار بروشور، نصب بنر، برگزاری کارگاه های آموزشی و ارسال پیامک نسبت به فرهنگ سازی و اعلام هشدارهای لازم در این زمینه اقدام کرده است.

سال گذشته 72 هکتار از جنگل ها و مراتع استان طعمه حریق شدند جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری به وقوع 15 فقره آتش سوزی در مراتع و جنگل های استان طی سال گذشته اشاره و بیان کرد: این میزان آتش سوزی در 59/72 هکتار از اراضی استان شامل 8 فقره آتش سوزی در 92/43 هکتار مرتع مشجر و جنگل و 7 فقره آتش سوزی در 8/15 هکتار مرتع رخ داده است.

عسگری با اشاره به ایجاد 380 کیلومتر آتش بر در سال گذشته، یادآور شد: 73 هکتار علوفه چینی نیز در این مدت -بیشتر در ذخیره گاه های جنگلی استان- ایجاد شد.

وی یادآور شد: همچنین سال گذشته 260 مترمکعب سنگ چینی انجام و 20 عدد تابلو اطلاع رسانی نیز در زمینه پیشگیری و اطفای حریق در مناطق پر خطر استان شامل شهرستان های کیار، لردگان و بروجن نصب شد.

جانشین فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه خسارت آتش سوزی ها به صورت اقتصادی و بیولوژیکی است، خاطرنشان کرد: افزایش گرمای هوا و عوامل انسانی مهمترین دلایل وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل ها هستند.

عسگری یادآور شد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سال گذشته در میان استان های زاگرس نشین رتبه برتر در بحث اطفای حریق را کسب کرد.

هماهنگی های لازم برای مهار آتش سوزی های احتمالی انجام شده است مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری با اشاره به جلسه ویدئو کنفرانسی برگزارشده در هفته گذشته با رییس سازمان جنگل های کشور، رییس سازمان مدیریت بحران کشور، معاون عمرانی وزیر کشور، معاون محیط زیست کشور و معاون برنامه و بودجه و تصمیمات گرفته شده، گفت: در این جلسه مقرر شد کلیه اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران با محیط زیست و منابع طبیعی همکاری لازم را داشته باشند.

مرتضی زمانپور با بیان اینکه وزارت دفاع برای کمک هوایی و بکارگیری بالگرد اطفاء حریق در صورت بروز آتش سوزی اعلام آمادگی کرده است، افزود: همچنین مقرر شد اعتباراتی که سازمان جنگل های کشور و محیط زیست در بحث حریق نیاز داشته باشند از طریق سازمان برنامه و بودجه پرداخت شود.

وی خاطرنشان کرد: تاکید شد که ادارات راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده ای حاشیه جاده هایی که در مسیر مسافران و گردشگران و نزدیک به مراتع و جنگل ها هستند را به دلیل احتمال سرایت آتش روشن شده توسط گردشگران به مراتع را علف چینی و تخلیه کنند.

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: به منظور پیشیگری و کنترل دامنه دار شدن آتش سوزی مراتع و جنگل ها، دهیاری ها، شهرداری ها و جوامع محلی که بیشترین دسترسی به آتش سوزی را دارند باید همکاری های لازم را داشته باشند و به دامداران تاکید کنند که در صورت روشن کردن آتش حتما قبل از ترک منطقه آن را خاموش کنند.

زمانپور تصریح کرد: فرمانداران شهرستان ها حتما باید جلسه ستاد پیشیگری، هماهنگی، فرماندهی و عملیات پاسخ به بحران را تشکیل دهند و آمادگی لازم برای همکاری با منابع طبیعی را داشته باشند.

وی با بیان اینکه سال های گذشته برای مهار آتش امکاناتی مانند ماشین های اطفاء حریق و آتش کوب از سوی مدیریت بحران در اختیار منابع طبیعی، محیط زیست و دهیاری ها قرار گرفته است، ادامه داد: پیگیر هستیم که در صورت تامین اعتبار کمک های بیشتری در بحث حریق انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری یادآور شد: بالگردهای اطفاء حریق فعلا کشوری و در اختیار وزارت دفاع هستند که البته هماهنگ شده است در مواقع ضروری و نقاط صعب العبور از آنها برای مهار آتش استفاده شود.

86 درصد از مساحت چهارمحال و بختیاری یعنی یک میلیون و 400 هزار هکتار آن اراضی ملی است.


کلید واژه ها: آتش سوزی - عوامل انسانی - شرایط جوی - کره زمین - پیشگیری - جنگل ها و مراتع - گونه های گیاهی - منابع طبیعی - طبیعی - شرایط - ناحیه - ایران - مراتع - عوامل - آگاهی بخشی - روستاییان - جنگل - کنار - لازم - زمین - مردم - فشار - زیستگاه - آب و خاک - مشارکت - شهرکرد - افزایش - تولید - حراست - منابع

آخرین اخبار سرویس:
هشدار پلیس آگاهی درباره پیامک های ناشناس واریز پول

گروگانگیری در کلیسایی در «ژوهانسبورگ»/ 11 نفر کشته و زخمی شدند

عرق گیر صورتی، کار دست دزد حرفه‎ای داد

کشف 256 کیلو تریاک از یک خودروی سمند

هشدار درباره پیامک های واریز پول

کشف 256 کیلو تریاک از یک خودروی سمند

کرونا در کهگیلویه و بویراحمد همچنان قربانی می گیرد

دستگیری سارق طلا و جواهرات در چهارمحال و بختیاری/ یک کیلو و 700 گرم طلا و جواهرات از او کشف شد

5 فوت دیگر در کرمانشاه بر اثر کوید 19 ثبت شد

آتش سوزی به 100 هکتار از مراتع جنگلی بافت خسارت زد؛ 500 اصله درخت ارس طعمه حریق شد

هادی را کشتم تا زنش مال من شود!+ عکس

نجات پنج نفر از شعله های آتش در اهواز

دستگیری سارق سابقه دار آرایشگاه های زنانه | متهم: موبایل مراجعین آرایشگاه ها را می دزدیدم و به پسرم می فروختم

کشف جسد مرد مفقود شده در کوه های گچساران

کشف بیش از 500 کیلوگرم مواد مخدر در یزد

جالب ترین تصویر از محسن افشانی در فیلمی که مشهور شد+عکس

آتش سوزی به 100 هکتار از مراتع جنگلی بافت خسارت زد؛ 500 اصله درخت ارس طعمه حریق شد

دستگیری عاملان سرقتهای باطری و کامپیوتر خودرو در کاشمر

بازداشت متخلفان شکار و صید در 3 شهر مازندران

دو برادر در رودخانه کرج غرق شدند

مهار آتش در کوهپایه شرقی آسماری مسجدسلیمان

کشف بیش از 49 کیلو موادمخدر صنعتی در نهبندان

تشکیل پرونده برای برگزارکنندگان عروسی و عزا در مینودشت

سارق 17 میلیارد ریال طلا و جواهرات در چهارمحال و بختیاری دستگیر شد

سقوط مرگبار دو برادر در رودخانه کرج

یک کشته و دو مجروح در حادثه تلخ واژگونی خودرو

مهسا در آرایشگاه های زنانه پلیدی می کرد + عکس

رهایی 46 محکوم از چوبه دار در خوزستان

هشدار پلیس آگاهی درباره پیامک های ناشناس واریز پول

انتقال 135 مصدوم انواع حوادث به مراکز درمانی طی 72 ساعت گذشته

نجات 27 نفر در آتش سوزی منزل مسکونی جنوب تهران

عاملان تخریب خودروهای خیابان سبلان دستگیر شدند

غرق شدن دو برادر در رودخانه کرج

درخواست طلاق سویل | سویل خیابانی از همسرش محسن افشانی جدا شد

نجات جوان اهوازی پای چوبه دار / او 8 سال با کابوس اعدام زندگی می کرد

رفع تصرف 600 هکتار اراضی ملی و تخریب ساخت و ساز غیر مجاز در آن

اجرای طرح ارتقای انضباط اجتماعی در رزن

شیوه عجیب هالوژن دزدی در شرق تهران

رفع تصرف 600 هکتار اراضی ملی و تخریب ساخت و ساز غیر مجاز در آن

خواستگاری قاتل تهرانی از زن مقتول + عکس

مصدومیت دو کارگر در پی سقوط از ساختمان در حال تخریب

اطفا حریق در ارتفاعات گلگون ممسنی

خبرهای کوتاه استان بوشهر

بازداشت 45 محکوم فراری در شیراز

کشف 185 کیلو تریاک در پایتخت

30 هکتار از اراضی منطقه پلنگ دره قم از بین رفت

خسارات سیل به هزاران واحد مسکونی در ژاپن

نجات 27 نفر از میان دود و آتش

مصدومیت دو کارگر در پی سقوط از ساختمان در حال تخریب

شمار بیماران بستری کرونایی در مازندران به 938 نفر رسید

شمار بیماران بستری کرونایی در مازندران به 938 رسید

نقص فنی کمباین جوان 32 ساله را به کام مرگ کشاند

30 هکتار از اراضی منطقه پلنگ دره قم از بین رفت

دستگیری نزدیک به1000 توزیع کننده مواد مخدر در زنجان

مرگ تلخ 2 برادر در رودخانه کرج / برادر فدای برادر شد +عکس

کشف اشیاء تاریخی با قدمت هزاره اول و دوم قبل از میلاد از یک خودرو

نجات 27 نفر در آتش سوزی منزل مسکونی جنوب تهران

سویل خیابانی از محسن افشانی شکایت کرد؛ من و مادرم را کتک زد! +فیلم

هشدار پلیس آگاهی درباره پیامک های ناشناس واریز پول

مرگ 12 نفربه علت کرونا

دو متهم به قتل با اشتباهشان، به دام افتادند

کشف بیش از 9 کیلوگرم تریاک و هرویین در مرز با ترکیه

کشف 32 کیلوگرم مواد مخدر در خمین

هشدار پلیس درباره پیامک های ناشناس واریز پول

بازداشت عاملان تخریب خودرو های خیابان سبلان

بازداشت 45 محکوم فراری در شیراز

هشدار پلیس آگاهی درباره پیامک های ناشناس واریز پول

عاملان تخریب خودروهای خیابان سبلان دستگیر شدند

سارق باسابقه آرایشگاه های زنانه به دام پلیس افتاد

دستگیری جاعلان حرفه ای در فامنین

تصادف خونین که منجر به مرگ 4 تن شد

کشف بیش از یک تن مواد مخدر در شهرستان کنارک

سرقت روزی 300 خودرو در انگلیس

شناسایی 1333 مبتلا به کووید 19 در مراکز بهزیستی/ فوت 133 نفر

بازداشت مرد شیطان صفت / او دختر شیرازی را بی آبرو کرد

مرد پلید آژیرکشان به سراغ پسر بچه ها می رفت +عکس

بازداشت مرد شیطان صفت / او دختر شیرازی را بی آبرو کرد

بیش از 260 کیلوگرم هرویین و تریاک در تهران لو رفت

کشف عتیقه های هزاره اول و دوم قبل از میلاد

زیرپیراهن صورتی تنها گاف دزد زرنگ تهران بود

مرگ دانشجوی پزشکی در درگیری طایفه ای

پایان مرگبار عشق ممنوعه

کشف1.2 تن گردوی قاچاق در بناب

کشف بیش از 9 کیلوگرم تریاک و هرویین در مرز با ترکیه

زیرپیراهن صورتی تنها گاف دزد زرنگ تهران بود

بازداشت مرد شیطان صفت / او دختر شیرازی را بی آبرو کرد

دستگیری 2 مرد با 185 کیلوگرم تریاک در تهران

مرگ مرموز چهارصد فیل

دستگیری 2 مرد با 185 کیلوگرم تریاک در تهران

مرگ یک کوهنورد در اثر برخورد صاعقه در شمشک

داروخانه آنلاین در فضای مجازی نداریم

مرد پلید آژیرکشان به سراغ پسر بچه ها می رفت +عکس

کشف و ضبط یک دستگاه گنج یاب در هفتکل

مرد پلید آژیرکشان به سراغ پسر بچه ها می رفت +عکس

زیرپیراهن صورتی رنگ راز سارق حرفه ای را لو داد

داروخانه آنلاین در فضای مجازی نداریم

کشف و ضبط یک دستگاه گنج یاب در هفتکل

مهسا در آرایشگاه های زنانه پلیدی می کرد + عکس

فروش دارو در فضای مجازی ممنوع

هشدار پلیس آگاهی درباره پیامک های ناشناس واریز پول

فرهنگ سازی و مشارکت مردمی؛ مولفه اصلی در پیشگیری از وقوع آتش سوزی عرصه های طبیعی

فرهنگ سازی و مشارکت مردمی؛ مولفه اصلی در پیشگیری از وقوع آتش سوزی عرصه های طبیعی