مطالب مرتبط:
فراخوانی برای حمایت از طرح های نوآورانه و فناورانه حوزه انرژی در ساختمان
فراخوانی برای حمایت از طرح های نوآورانه و فناورانه حوزه انرژی در ساختمان
حمایت از پروژه های شهری در قالب طرح 1400
حمایت شیلات از متقاضیان طرح پرورش ماهی های زینتی
فیلم| ویژگی شناورهای رزمی سپاه از زبان امیر حاتمی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 9 خرداد 1399 ساعت 12:052020-05-29فرهنگي

ویژگی طرح حمایت از فیلمنامه های اقتباسی/ انتشار تیزر فیلم «هفت و نیم»


قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی معتقد است: تهیه کننده اگر تصمیم بگیرد یک قصه را کار کند، می توان امیدوار بود که آن قصه تبدیل به فیلم شود، ولی تصمیم از سوی فیلمنامه نویس غالباً منجر به ساخت فیلم نخواهد شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس، حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی شب گذشته (پنجشنبه هشتم خرداد) با حضور در برنامه زنده شهرفرنگ شبکه خبر با موضوع فیلمنامه نویسی، فراز یا فرود؟ به پرسش هایی درباره چشم انداز سه طرح جدید حمایت از فیلمنامه نویسان سینمای ایران که بنیاد سینمایی فارابی اجرای آن را برعهده دارد، پاسخ گفت.

در این برنامه حمیدرضا مدقق با اشاره به این که در همه این سال ها یکی از مشکلات سینمای ایران، فیلمنامه قلمداد شده است، از ایل بیگی درباره مساله تبدیل نشدن اقتباس سینمایی از آثار ادبی به یک جریان مستمر پرسید و این که آیا تضمینی وجود دارد که این طرح روی کاغذ باقی نماند؟ ویژگی طرح حمایت از فیلمنامه های اقتباسی سرپرست معاونت فرهنگی پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی در ابتدای سخنان خود گفت: تفاوت این طرح با طرح هایی که در گذشته در زمینه اقتباس ارائه شده، در این است که ما فراخوان این بخش را برای حضور تهیه کنندگان سینما نوشته ایم.

یعنی کسانی که تصمیم می گیرند یک فیلم را تولید کنند.

در واقع تهیه کنندگان پیش از این که ارزیابی های لازم را انجام نداده باشند، وارد این میدان نخواهند شد.

شاید در گذشته ما آثار را از فیلمنامه نویسان یا کتاب ها را از ناشرین خریداری می کردیم و در اختیار فیلمنامه نویسان یا فیلمسازان قرار می دادیم، ولی ویژگی طرح حاضر این است که تهیه کننده ای که ارزیابی هایش را انجام داده، برای تولید یک اثر سینمایی از روی کتابی که انتخاب کرده اعلام آمادگی می کند و این برای این که ما بتوانیم به محصول برسیم، ضمانت اجرایی بیشتری دارد.

او در پاسخ به این که تاکنون چه تعداد درخواست به فراخوان تولید فیلم اقتباسی ارائه شده گفت: تاکنون پنج درخواست ثبت شده و در آن کتاب و فیلمسازی که می خواهند بر اساس کتاب فیلم بسازد، معرفی شده است.

ما تا پایان خرداد برای افراد دیگری که در این فراخوان شرکت می کنند، منتظر می مانیم.

در ادامه کار ارزیابی و بررسی را آغاز خواهیم کرد و در اولین روزهای تیر، کار بررسی را جمع بندی می کنیم و به شرط آن که تعداد آثار بیشتر و دست ما هم برای انتخاب آثار مناسب تر و با جذابیت و قابلیت های بیشتر باز باشد، ده اثر برگزیده را معرفی و به سمت بقیه مراحل تولید حرکت خواهیم کرد.

ایل بیگی گفت: فرآیند این بخش اینگونه است که کتاب و فیلمسازی که آن را کارگردانی می کند، از سوی تهیه کننده به ما معرفی می شود و ما بعد از ارزیابی کتاب - از این بابت که آیا این کتاب از نظر ما مناسب است و با اولویت هایی که اعلام کرده ایم، همخوانی دارد یا نه – درباره آن تصمیم می گیریم.

البته در طرح به ویژگی های دیگری هم که در ارزیابی اثرگذار است (مثل کسب جوایز جشنواره های معتبر داخلی) اشاره شده است.

پس از بررسی ما اعلام می کنیم که می توانیم روی این کتاب سرمایه گذاری کنیم.

در ادامه بنیاد سینمایی فارابی کتاب را از ناشر خریداری می کند، حقوق سینمایی را در اختیار تهیه کننده قرار می دهد و سپس مبلغی را به عنوان حمایت و کمک هزینه برای نگارش فیلمنامه ( از این بابت که تهیه کننده بتواند با یک فیلمنامه نویس مناسب قرارداد ببندد تا نگارش فیلمنامه را انجام شود) در ا ختیارش قرار می گیرد.

سپس، بعد از پایان نگارش فیلمنامه، زمانی که فیلم توانست پروانه ساخت سینمایی دریافت بکند، فیلمنامه و تیمی را که تهیه کننده برای ساخت اثر معرفی می کند، ارزیابی می کنیم و در صورت تأیید ما می توانیم تا سقف ده میلیارد ریال در آن فیلم مشارکت و سرمایه گذاری کنیم.

ایل بیگی در ادامه درباره این که اگر فیلم نهایی، کیفیت مطلوبی نداشته باشد، چه اتفاقی می افتد؟ گفت: در بسیاری از حوزه ها در سینما، همین میزان ریسک را می کنند.

ما ناگزیریم برای بسترسازی و برای این که این فضا بتواند ایجاد شود برای اقتباس سینمایی از آثار ادبی و رمان ها این کار را بکنیم.

ما باید این زمینه را فراهم کنیم تا هم نویسندگان و ناشران را به سمت همکاری مشترک با اهل سینما سوق دهیم، هم باعث کمک سینما به ارتقای ارتباط مخاطب با ادبیات شویم و هم برای تهیه کنندگان سینما این امکان را به وجود بیاوریم که فیلمی موفق در ارتباط با مخاطب بسازند.

در واقع یک اثر ادبی که قبلا خوانده شده و توانسته اقبال عمومی را در زمان نشر خود به دست بیاورد، این ویژگی را دارد و موفقیت کتاب می تواند تضمینی باشد برای این که در سینما هم اتفاق خوبی برای فیلم بیفتد.

طرحی برای حمایت از آثار ادبی ایرانی بر اساس این خبر، علی اکبر قاضی نظام فیلمنامه نویس روی خط برنامه شهرفرنگ، در صحبت هایش بحثی را پیرامون اقتباس از آثار ادبی خارجی عنوان کرد.

او سپس با اشاره به این که وقتی مهمان مامان هوشنگ مرادی کرمانی را خوانده، تصور نمی کرد که بتوان از آن فیلم خوبی را ساخت، گفت: باید به این واقعیت هم توجه کرد که یک نویسنده فیلمنامه یا یک کارگردان می تواند طرح جامع و خوبی از یک کتاب دربیاورد و بخشی از موفقیت هم به خلاقیت و توان او بستگی دارد.

او سپس به این نکته اشاره کرد که باید در این راه از استعدادهای جوان و نوجو در فیلمنامه نویسان استفاده کرد و حتی می توان بر اساس یک کتاب، طرح های اقتباسی مختلفی را توسط همین جوان ها استخراج کرد و بهترین اش را به فیلم برگرداند.

ایل بیگی در این بخش با اشاره به بخش اول صحبت های قاضی نظام گفت: این طرح برای حمایت از آثار ادبی ایرانی است.

حوزه های مختلف فرهنگی و هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به هم کمک بکنند و سازمان سینمایی می تواند اینگونه از ادبیات پس از انقلاب و نویسندگان ایرانی حمایت کند.

بهتر می دانید شاید یک کتاب اگر در حوزه ادبیات باقی بماند، تعداد خوانندگان و تیراژش زیاد نباشد ولی همان قصه اگر تبدیل به فیلم شود به فروش کتاب در حوزه نشر هم کمک کند.

ما برای امسال در نظر گرفتیم آثار اقتباسی از کتاب های ایرانی بعد از انقلاب را مورد حمایت قرار دهیم.

شاید بسیاری از ناشران و نویسندگان ایرانی هم این مطالبه را از ما داشته باشند و انتقاد کنند که چرا در شروع این طرح حمایتی، سراغ کتاب های خارجی رفته اید.

این امید را داریم که استقبال از این طرح به گونه ای باشد که در سال های بعد، برای اقتباس از آثار خارجی هم فراخوان بدهیم.

زنجیره تولید فیلمنامه باید درست شکل بگیرد او در ادامه گفت: کارشناسانی مانند آقای قاضی نظام که سال ها در این زمینه فعالیت کرده اند شاهد بوده اند که روش های قبلی به آن صورت که باید جواب نداده است.

در واقع ما اگر بخواهیم اثر را از فیلمنامه نویس بخریم یا طرف حساب ما فیلمنامه نویس باشد، باز به مشکل دیگری برخورد می کنیم و آن این که آیا کسی حاضر هست این فیلمنامه را تبدیل به فیلم بکند؟ بسیاری از جشنواره های فیلمنامه نویسی ما هم همین مشکل را داشته است.

در بخش فیلمنامه نویسی جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان هم اتفاقا با آقای قاضی نظام چندین جلسه درباره همین مبحث صحبت کرده بودیم؛ این که چرا آثاری که آنجا برگزیده می شود به تولید نمی رسد؟ به نظرم این زنجیره باید درست شکل بگیرد.

تهیه کننده اگر تصمیم بگیرد یک قصه را کار کند، می توان امیدوار بود که آن قصه تبدیل به فیلم شود، ولی تصمیم از سوی فیلمنامه نویس غالبا منجر به ساخت فیلم نخواهد شد.

اگر اعتماد وجود نداشته باشد، نمی شود هیچ کاری کرد در این بخش قاضی نظام به مباحثی چون لزوم ایجاد اعتماد دوطرفه برای نتیجه دادن فراخوان فیلمنامه نویسی در بخش اقتباس صحبت کرد و ایل بیگی در توضیحی بر این نگاه گفت: اعتمادسازی اتفاق درستی است و اگر اعتماد وجود نداشه باشد، هیچ کاری نمی توان کرد.

او ادامه داد: بنیاد سینمایی فارابی بر اساس روال عادی خود جلو می رود و اینگونه نیست که سه طرح اخیر باعث شود که مثلا اگر فیلمنامه نویسی کاری ارائه دهد، ما آن را نپذیریم یا اگر کارگردانی دنبال طرحی و فیلمنامه ای باشد، ردش کنیم! به این نکته توجه کنید که این سه طرح ، طرح های ویژه حمایتی است که سازمان سینمایی برای حمایت بیشتر و حرفه ای تر شدن و تخصصی تر شدن بخش فیلمنامه نویسی در سینمای ایران در نظر گرفته و بنیاد سینمایی فارابی مجری آن است.

ایل بیگی گفت: بسیاری از اعضای صنف اذعان دارند که سال هاست سینماگران سراغ فیلمنامه نویسان نمی روند و خود نسبت به نگارش و کارگردانی آثارشان اقدام می کنند.

ما می خواهیم با اجرای این سه طرح، به همه اهالی سینما تأکید کنیم که حتما از آثار فیلمنامه نویسان حرفه ای استفاده کنند.

این که حتما کنار خودشان، یک فیلمنامه نویس باشد.

این که در تیتراژ می بنیم نویسنده و کارگردان و تهیه کننده و .

یک نفر است، این دور از تعاریف حرفه ای صنعت سینماست.

در سینمای دنیا هم آنهایی که اعتقادی به این موضوع نداشتند، وقتی مثلا رفتند در هالیوود کار کردند، این قاعده و سیستم استودیویی را پذیرفتند.

این که باید یک فیلم فیلمنامه نویس، دیالوگ نویس، طراح شخصیت و.

داشته باشد.

باید به روش های متنوع نگارش فیلمنامه رسید در ادامه برنامه شهرفرنگ شبکه خبر، حمیدرضا مدقق در باب تنوع ژانر در سینما صحبت کرد و این مبحث با توضیحات قاضی نظام درباره کم داشت های سینمای ایران در ژانرهای مختلف سینمایی همراه شد.

این فیلمنامه نویس در ادامه درباره فیلمنامه نویسی گروهی و طرحی که شورای مرکزی کانون فیلمنامه نویسان برای توجه به این شیوه به فارابی ارائه داده، صحبت کرد.

قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی در این بخش گفت: در زمینه پیش نویس تفاهم نامه یا طرح همکاری مشترک بین بنیاد سینمایی فارابی و صنف فیلمنامه نویسان هفته گذشته جلسه ای را با شورای مرکزی صنف داشتیم و ما همواره در تعامل با صنوف و اهالی سینما هستیم.

طرح ژانر و اقتباس و حمایت از صنف بر اساس فراخوان اعلام شده به قوت خود باقی است و این با بررسی ایده ها و طرح های جدید منافاتی ندارد.

باید به روش های متنوع نگارش فیلمنامه رسید و از ایده ها و روش های جدیدی که در دنیا تجربه های موفقی را پشت سر گذاشته، استفاده کرد.

ما اتفاقا در حوزه کودک و نوجوان طی دو سه سال گذشته بخش نگارش فیلمنامه با حضور گروه نگارش خلاق را در بنیاد سینمایی فارابی راه اندازی کردیم.

این روش آزمایش شده و فیلمنامه های خوبی هم از آن به دست آمده است.

این طرح برای این که گروه های سه نفره کارگاهی شکل بگیرد و فیلمنامه نویسان به شکل کارگاهی کار کنند و به فیلمنامه برسند، حتما عملیاتی خواهد شد.

حتی ما در جلسه ای با یکی از مراکزی که قرار است با آنجا تولید فیلم مشترک داشته باشیم، راجع به این موضوع و این که اولین گروه سه نفره بتواند برای آن موضوع تشکیل شود، صحبت کردیم و این دغدغه را داریم.

این را عرض کردم که این طرح ها مکمل هایی دارد که شاید نیاز نبوده به آن شکل گفته شود، ولی فکر می کنم که با تکمیل کردن این طرح و پیشنهادهایی که به دستمان خواهد رسید، این طرح ها قابل تغییر و بازنگری است.

من هم معتقدم اگر ما به سمت فیلمنامه نویسی گروهی برویم، اتفاق های خوبی در این زمینه می افتد.

ما پیش از این تجربه ای هم با دوستان در بخش خصوصی در برگزاری یک رویداد استارتاپی برای خلق ایده های مناسب و ایده پردازی داشتیم.

از سویی آموزش های تکمیلی برای فیلمنامه نویسان با حضور استادان خارجی و استادان برتر کشور خودمان خالی است.

ما با انجمن فیلمنامه نویسان توافق کردیم که این پاتوق در بنیاد سینمایی فارابی به عنوان جایی که خانه خود فیلمنامه نویسان است، شکل بگیرد.

پیش نویس توافق همکاری با آنها انجام شده و فکر می کنم که انشالله در روزهای آینده و با رفع کرونا و تغییر شرایط، دوستان بتوانند در سالن بنیاد سینمایی فارابی حاضر شوند و این اتفاق ها می تواند به شکل مشارکتی بیفتد.

برای دیگران راه بسته نیست ایل بیگی همچنین در این بخش درباره این که طرح حمایت از فیلمنامه نویسان فقط درباره اعضای صنف نوشته شده، گفت: اگر بخواهیم برای حمایت از صنوف رسمی سینمای کشور ذیل خانه سینما با جایی گفتگو کنیم که تعداد زیادی از حرفه ای ها در آنجا فعال هستند، باید سراغ خود صنوف سینمایی برویم.

یکی از سیاست های سازمان سینمایی هم حمایت از صنوف سینمایی است و فکر می کنم که این کار درستی بوده است.

با این وصف همان طور که اشاره کردم، برای دیگران راه بسته نیست.

در طول سال ما در شوراهای بخش فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی، با بیش از چندصد فیلمنامه -که خیلی از آنها شاید توسط فیلمنامه نویسان گمنام نوشته شده باشد- رو به رو می شویم.

ما آثار جوان ها را مطالعه می کنیم و مورد بررسی قرار می دهیم و محدودیتی برای مطالعه کار آنها نیست، از آن سو به نظرم اگر کسی توانایی فیلمنامه نویسی حرفه ای و شرایطش را دارد، باید او را تشویق کرد.

مدقق در بخش دیگری از شهرفرنگ به برخی نقطه نظرات منتقدان این سه طرح (مانند زیر سئوال رفتن استقلال و سفارشی نویس شدن فیلمنامه نویسی) اشاره کرد و در پاسخ، قاضی نظام گفت: این که استقلال زیر سئوال می رود یا شیوه کوپنی است، یک نگاه چیپ است.

به این مساله باید بازتر نگاه کرد.

اما این که سفارشی نویسی را انگ بدانیم هم درست نیست.

چه اشکالی دارد فیلمنامه نویس سفارش هم بگیرد؟ البته نظر من این است که اگر به چیزی که سفارش می گیرد، اعتقاد داشته باشد، می تواند فیلمنامه آن کار سفارشی را بنویسد.

ایل بیگی هم در این بخش گفت: ما رویکردها و اولویت ها را می گوییم، نمی آییم دقیقا بگوییم که فیلمنامه نویس راجع به این موضوع چنین چیزی را بنویسد.

همان هایی که خیلی مواقع تا چنین طرح هایی پیش می آید، بحث استقلال و آزادگی فیلمنامه نویس و فیلمساز را به میان می کشند می دانند که بسیاری از فیلم های موفق ترین سینمای دنیا هم با سفارش ساخته می شود و نمی دانم چرا آنها این را برای کشور خودمان بد می دانند و برای دیگران ارزش و موفقیت؟ اگر راجع به دستاوردهای کشورمان که کم تر به آن پرداخته ایم، فیلمنامه ای نوشته شود، این سفارشی کار کردن است؟ نادیده گرفتن خیلی از چیزها مردم را ناامید می کند و ما موظفیم از این پوسته ای که دور خودمان تنیده ایم و دائم مسائل شخصی پیرامون خودمان را تگاه می کنیم، بیرون بیاییم و در تعامل با مراکز و نهادها و جاهای دیگر، با نگاه آنها آشنا شویم و سوژه فیلم پیدا کنیم.

بسیاری از موفق ترین فیلم های دنیا اینگونه ساخته می شود و طرح های مهم و کارهای موفقی هستند اما کسی که اعتقاد ندارد، نمی آید آنها را بسازد.

او در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: یکی از نکته های مهم در طرح حمایت از صنف فیلمنامه نویسان این است که در هنگام ثبت نام، ما به ارائه دهنده طرح به اعضا سه میلیون تومان می دهیم و در واقع ما پول طرح 5 صفحه ای را می دهیم و جای این که فیلمنامه نویس را ماه ها درگیر کنیم تا فیلمنامه را بنویسد، وقت بگذارد و کار را ارائه دهد و بعد ببینم ایده اولیه مناسب نبوده، کار او با همان طرح 5 صفحه ای مشخص خواهد شد.

آن طرح خریداری می شود و در اصل مبلغ در اول کار به هر فیلمنامه نویس بایت ارائه طرح تعلق می گیرد.

بنای ما بر شفاف سازی است ایل بیگی در ادامه درباره بحث هایی که پیرامون عدالت و چگونگی تخصیص بودجه مطرح می شود، گفت: هر کاری بکنید، آنها که رد می شوند این بحث ها را دارند ولی بنای ما بر شفاف سازی است.

ما قرار است در پاسخ به طرح های ارائه شده بگوییم که کار تصویب شده یا رد شده و یا این که با اعلام نظراتی از سوی شورا دوباره می تواند بازنگری شود و در شورا مطرح شود.

شورای سه نفره شامل معاون فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی به عنوان دبیر شورا، نماینده رییس سازمان سینمایی و یک نفر به نمایندگی انجمن صنفی فیلمنامه نویسان است که باید با با حداکثر آراء انتخاب و معرفی شود.

یعنی اگر در دوره های قبل خودمان تصمیم می گرفتیم الان نماینده فیلمنامه نویسان هم در کنار ما هست.

شاید طرح های خوبی به دست مان برسد ولی اگر در چارچوب اولویت های مان نباشد، آن را کنار بگذاریم و نمی توانم بگویم اصلا چنین اتفاقی نمی افتد.

قاضی نظام در این بخش ارزش قائل شدن برای طرح فیلمنامه را یکی از اتفاقات مهم طرح حمایت از فیلمنامه نویسان دانست و گفت: با این روند، از این پس تهیه کنندگان سینما هم متوجه می شوند که وقتی به فیلمنامه نویس طرحی را سفارش می دهند تا بنویسد، برای نگارش طرح هم با او باید قرارداد ببندند.

او در ادامه سخنانش با اشاره به این که بهتر است به مهلت شرکت در طرح حمایت به واسطه بیماری کرونا و .

اضافه شود تا افراد بیشتری در این طرح شرکت کنند، درباره لزوم افزایش تعداد افراد در شورای بررسی آثار و فیلمنامه ها (شورای سه نفره) صحبت کرد.

ایل بیگی در این بخش گفت: راجع به افزایش زمان طرح اقتباسی، باید بگویم ما به تولید این فیلم ها هم فکر می کنیم و اگر می خواهیم فیلم هایمان امسال به جشنواره فیلم فجر برسد، تمدید شرکت در طرح اقتباسی منطقی نیست.

البته این مسأله قابل طرح و بررسی مجدد هست.

درباره افزایش تعداد کارشناسان هم تلاش می شود که با مشورت ریاست سازمان سینمایی بینیم که آیا امکان افزایش افراد در این شورا هست یا خیر؟ گرچه خود آقای قاضی نظام هم که تجربه حضور در شوراها را دارد می داند که هر چه تعداد اعضای این شوراها بیشتر باشد، خروجی آنها سخت تر خواهد بود و به این نکته هم باید توجه کرد.

در پایان برنامه شهرفرنگ با موضوع فیلمنامه نویسی؛ فراز یا فرود؟ ، قاضی نظام اظهار داشت: باید به فیلمنامه نویس اهمیت داد.

چرا وقتی کارگردان خود نویسنده فیلمنامه اش است، می نویسند نویسنده و کارگردان اما وقتی فیلم نامه نویس کس دیگری است، در پوستر یا تیزر نام او دیده نمی شود؟ فیلمنامه نویس نیازمند اعتماد کردن و اعتبار دادن است.

در این سه طرح حمایتی از فیلمنامه نویسی هم فیلمنامه نویس دوست دارد فیلمنامه ای بنویسد که فروش خوبی داشته باشد تا این فرصت برای او بازار کار خوبی را رقم بزند و در نوبت های بعدی، تهیه کننده ها به سراغ او بروند.

سرپرست معاونت فرهنگی پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی نیز در پایان مطالعه داستان های جدید و توجه به اولویت ها را از نیازهای مهم فیلمنامه نویسی در سینمای ایران دانست.

* انتشار تیزر فیلم سینمایی هفت و نیم   تیزر فیلم سینمایی هفت و نیم ساخته نوید محمودی رونمایی شد.

هفت و نیم به کارگردانی، نویسندگی و تهیه کنندگی نوید محمودی به زودی به صورت آنلاین اکران می شود و آنونس این فیلم که توسط میثم میرزایی ساخته شده در آستانه اکران رونمایی شد.

 
کلید واژه ها: بنیاد سینمایی فارابی - فیلمنامه - فیلمنامه نویس - سینمایی - فیلم - سینمای ایران - فارابی - قائم مقام - بنیاد - اقتباس سینمایی - برنامه - حبیب ایل بیگی - نویس - اقتباس - برنامه زنده - تصمیم - حمایت - ایران - تهیه کننده - مقام - خبرگزاری - شبکه خبر - خبرنگار - حمیدرضا - مشکلات - انتشار - یکی از - گزارش - مستمر - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
سانسورهای سریال هم گناه به روایت محسن کیایی

ماسک زدن عجیب و غیر عادی خانم بازیگر+عکس

پیام تسلیت دهقانکار برای درگذشت رضا افضلی

کیانوش گرامی به کرونا مبتلا شد +عکس

جشنواره «مد و لباس و حجاب و عفاف» برگزار میشود

تولد پنجمین بورس ایران

مجموعه شعر شاعران فرامَن منتشر شد

نوید محمدزاده! ممنون که حواست به خودت ولی ما هم دوستت داریم

پیام تسلیت دهقانکار برای درگذشت رضا افضلی

چگونه بازیگر شویم (106) /شرح تنفس شکمی و تقویت نفس

تولید سریال تلویزیونی «کارتن خواب» منتفی شد، تهیه کننده به شبکه نمایش خانگی می رود

تولید سریال تلویزیونی «کارتن خواب» منتفی شد، تهیه کننده به شبکه نمایش خانگی می رود

پست جالب جواد رضویان درباره شیوع کرونا +عکس

عکس مورد علاقه بازیگر معروف از همسرش!

گریم دهاتی طور شبنم قلی خانی +عکس

صحرای نایین را از این زاویه ببین

اصغر همت و هومن خیاط مهمان «پنجشنبه جمعه» می شوند

کتاب هایی که برای کودکان شادمانی می آورند

زیبایی چشمگیر مرجانه گلچین در یک نقاشی عجیب + عکس

گریم دهاتی طور شبنم قلی خانی +عکس

دست یاری این بار به سوی یاری دهنده + فیلم

فیلم| دردهایی که مبتلایان کرونا مجبور به تحمل آن هستند

برگزاری تریبون آزاد پیرامون «حجاب و عفاف»

فوکویاما، ابن خلدون و راه باریک آزادی | فیلم

گریم دهاتی طور شبنم قلی خانی +عکس

کیانوش گرامی: برایم دعا کنید

«سلفی با دموکراسی» و «آن شب» روی پرده نقره ای

دو فیلم تازه سینمایی، مجوز نمایش گرفتند

«سلفی با دموکراسی» و «آن شب» روی پرده نقره ای

توس و فردوسی در حسرت شکوهمندی باقی ماند

آخرین وضعیت عرصه چاپ و نشر/انتقاد بازیگر «بدون تاریخ بدون امضا» از وضعیت سینما

کرونا را جدی بگیرید | کیانوش گرامی دربستربیمارستان

آخرین وضعیت عرصه چاپ و نشر/انتقاد بازیگر «بدون تاریخ بدون امضا» به وضعیت سینما

فراخوان ارسال آثار سینمای مستند و تجربی ویژه فیلمسازان استان

مجوز نمایش برای دو فیلم صادر شد

مربیان کانون پرورش فکری کهگیلویه و بویراحمد سه نمایش عروسکی تولید کردند 

شام اعیونی دوقلوهای پایتخت +عکس

پیام های تسلیت برای محسن جوادی

باباییان: تولید «کارتن خواب» منتفی شد/ ساخت سریال در شبکه نمایش خانگی

تولد شیدا یوسفی | تصاویری از غافلگیری شیدا یوسفی در شب تولدش توسط دوستانش

نگاهی به فیلم «شنای پروانه»، اولین تجربه سینمایی محمد کارت | کارتستان

سلفی عجیب سعید عزت اللهی با پدرومادرش! +عکس

شام اعیونی دوقلوهای پایتخت +عکس

چلم ریز آبشاری زلال و صاف در استان گلستان+ فیلم

«یکی بود یکی نبود»، اولین مجموعه کودکانه شبکه قرآن

توسط نشر خزه؛ کتاب «جستجوگر» درباره بودا منتشر شد

پیام های تسلیت برای محسن جوادی

پیام مدیرکل ارشاد خراسان رضوی در پی درگذشت استاد رضا افضلی

ثبت ملی 18 اثر فرهنگی تاریخی به استاندار خراسان جنوبی

«یکی بود یکی نبود»، اولین مجموعه کودکانه شبکه قرآن

علاقه شدید سعید عزت اللهی برای داماد شدن

ساخت قطب نمای حرفه ای با وسایل بسیار ساده + فیلم

سوییت نغمه های ایرانی برای پیانو در هزار نسخه

جشن تولد نیوشا ضیغمی | تصاویری از جشن تولد خانم بازیگر نیوشا ضیغمی

جانیار پسر مرحوم عسل بدیعی بر سر مزار مادر ش +عکس

فریبا نادری، فاطمه گودرزی، نسیم ادبی و شهره سلطانی را در مانتوی دبستان ببینید+عکس

پیک نیک مینا ساداتی با سگ کوچولویش +عکس

15 هزار یورو به برنده ی اورنج 2020 رسید

اجباری شدن ماسک مردم را مجبور به استفاده از ماسک کرد؟ + فیلم

مهناز افشار و دخترش لیا

فیلم/ نوای دل انگیز اذان پسر بر سر مزار پدر شهیدش

کار جدید لاله اسکندری با ماسک +عکس

بازیگر باسابقه و شیرین تلویزیون و سینما کرونایی شد

فریبا نادری، فاطمه گودرزی، نسیم ادبی و شهره سلطانی را در مانتوی دبستان ببینید + عکس

«سلفی با دموکراسی» مجوز نمایش گرفت/ پایان اکران آنلاین «کشتارگاه»، «تیغ و ترمه » و «بهت»

فریبا نادری، فاطمه گودرزی، نسیم ادبی و شهره سلطانی را در مانتوی دبستان ببینید + عکس

آقای بازیگر درگیر کرونا در بیمارستان/برایم دعا کنید+عکس

فیلم| این نکات مهم را درباره کرونا جدی بگیرید!

لوگوی «برف بی صدا می بارد» رونمایی شد

اتحاد 4 جشنواره بزرگ سینمایی در مقابل کرونا

آقای بازیگر درگیر کرونا در بیمارستان/برایم دعا کنید+عکس

ادامه تصویربرداری سریال 250 قسمتی/ لوگوی «برف بی صدا می بارد» رونمایی شد

مارال فرجاد در گالری طلای پندار اکبری +عکس

مالکم و ماری، فیلمی که مخفیانه در دوران کرونا ساخته شد

فلم های بعدی «شاهرخ خان» معرفی شدند

موج سواری در اقیانوس های نامیبیا/ ببینید

فریبا نادری، فاطمه گودرزی، نسیم ادبی و شهره سلطانی را در مانتوی دبستان ببینید + عکس

جمشید هاشم پور 27 سال پیش در فیلم یاران +عکس

موزه ای که به درخواست روشنفکران و دانشمندان تأسیس شد+تصاویر

افضلی پرچمدار شعر سپید خراسان بود

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی طی پیامی درگذشت استاد افضلی را تسلیت گفت

تازه های فیلم تئاتر را کجا و چگونه ببینیم؟

نکات مهم در زمینه استفاده از ماسک (فیلم)

مالکم و ماری، فیلمی که مخفیانه در دوران کرونا ساخته شد

گریم متفاوت شبنم قلی خانی در سریال جدیدش +عکس

اکران آن شب شهاب حسینی با تماشاگر بالای 12 سال

همزمان با فیلم تازه علی عطشانی؛ تجربه شهاب حسینی در ژانر وحشت پروانه نمایش گرفت

جشنواره ملی عکس از چشم دختران ببینیم در رفسنجان

کیانوش گرامی در بیمارستان: برایم دعا کنید

مجوز نمایش برای دو فیلم صادر شد

دو فیلم تازه سینمایی، مجوز نمایش گرفتند

صدور مجوز نمایش برای 2 فیلم سینمایی

تصویر کنار ساحلی پیمان معادی در ایتالیا + عکس

داستان زندگی ستایش !/ ببینید

کیانوش گرامی درگیر کرونا در بیمارستان/ برایم دعا کنید

عکس | کیانوش گرامی درگیر کرونا در بیمارستان | برایم دعا کنید

تجربه شهاب حسینی در ژانر وحشت پروانه نمایش گرفت

مجوز نمایش برای دو فیلم صادر شد

فیلمی که مخفیانه در قرنطینه ساخته شد

کیانوش گرامی در بیمارستان: برایم دعا کنید / 30 درصد ریه ام درگیر شده است

ویژگی طرح حمایت از فیلمنامه های اقتباسی/ انتشار تیزر فیلم «هفت و نیم»

ویژگی طرح حمایت از فیلمنامه های اقتباسی/ انتشار تیزر فیلم «هفت و نیم»