مطالب مرتبط:
دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد
تولید تست 30 ثانیه ای تشخیص کرونا در کشور
خطای 50 درصدی دستگاه های تست سریع کرونا در آمریکا!/فیلم
رشد 10 درصدی تولید چای کشور در سال 99
آخرین آمار قربانیان و مبتلایان به کرونا در کشور
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 خرداد 1399 ساعت 17:202020-05-27دانش

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه/ دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد


جلسه 131 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه شنبه 6 خردادماه 99 به ریاست سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، در انتهای گزارش فعالیت های ستاد نانو سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یکپارچگی توسعه و پیشرفت را از مزیت های ستاد نانو دانست و گفت: در واقع ستاد نانو علاوه بر موفقیت در کسب رتبه چهارم در تولید مقالات بین المللی و جایگاه مهم در ثبت اختراعات (پتنت) حوزه نانو، در صنعتی شدن تولیدات نانو و فرهنگ سازی حوزه آموزش و پرورش نیز موفق عمل کرده است.

عاملی: ستاد نانو علاوه بر موفقیت در کسب رتبه چهارم در تولید مقالات بین المللی و جایگاه مهم در ثبت اختراعات (پتنت) حوزه نانو، در صنعتی شدن تولیدات نانو و فرهنگ سازی حوزه آموزش و پرورش نیز موفق عمل کرده است عاملی با اشاره به نامگذاری سال 1399 از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به عنوان سال جهش تولید گفت: تحقق جهش تولید منجر به افزایش ارزش افزوده و سرعت پیشرفت کشور می شود و صنعت نانو یک صنعت قدرتمند با ارزش افزوده بسیار بالا به حساب می آید.

وی با اشاره به تأکید معظم له بر اینکه عنوان سال ها صرفاً برای همان سال نیست و در واقع آغاز مسیری است برای پیشرفت کشور، ابراز امیدواری کرد: با ایجاد پیوند بین حوزه نانو و جهش تولید شاهد پیشرفت های بزرگ کشور باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد تصویب سند ملی نانو گفت: در ستاد نقشه جامع علمی کشور این سند بررسی و نهایی شود و بعد از آن در دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد که می تواند بدنبال ارائه گزارش نانو این امر محقق شود.

عاملی: سند نانو در ستاد نقشه جامع علمی کشور این سند بررسی و نهایی شود و بعد از آن در دستور جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد عاملی گفت: با تصویب سند ملی نانو ظرفیتی برای اختصاص ردیف بودجه به حوزه فناوری نانو ایجاد خواهد شد.

همچنین عاملی تاکید کرد که در توسعه و صنعتی شدن نانو به عوامل زیست محیطی و مولفه های مرتبط با پیشرفت پایدار باید توجه کرد.

تشریح دستور جلسه توسط دکتر کبگانیان در ادامه جلسه منصور کبگانیان قائم مقام و دبیر ستاد علم و فناوری، با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی منبی بر لزوم ارائه گزارش رسمی دستگاه ها درمورد وضعیت علم و فناوری کشور به شورا، گفت: دستور اول این جلسه ارائه گزارش وضعیت فناوری نانو در کشور است که خوشبختانه ستاد نانو از ستادهای فعال در حوزه علم و فناوری در کشور است.

وی ادامه داد: گزارش ستاد نانو در جلسه کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان مورد بررسی اولیه قرار گرفته است و آخرین گزارش نهایی سازی در این جلسه ارائه می شود.

ارائه گزارش وضعیت فناوری نانو در کشور توسط سرکار در ادامه سعید سرکار دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، به ارائه گزارشی از وضعیت فناوری نانو در کشور پرداخت و گفت: برنامه راهبردی اول توسعه فناوری نانو که از سال 1384 تا 1394 بوده به آگاهی بخشی، توسعه منابع انسانی، ایجاد و توسعه زیرساخت و توسعه علم و فناوری تمرکز داشته است و در واقع تمرکز بیشتری به دانشگاه ها برای جذب نیروی انسانی متخصص صورت گرفت.

وی در مورد برنامه راهبردی دوم توسعه فناوری نانو گفت: این برنامه برای دوره ده ساله از 1395 تا 1404 است که بر همکاری بین المللی، توسعه صنعتی و تولید محصولات نانو، تجاری سازی و بازاریابی بین المللی، صادرات محصولات و فناوری تمرکز دارد.

سرکار افزود: بهبود کیفیت زندگی مردم و تولید ثروت از طریق توسعه پایدار فناوری نانو به عنوان چشم انداز و هدف این ستاد در نظر گرفته شده است.

وی حوزه های انرژی، کشاورزی، سلامت و آب و محیط زیست را از حوزه های ملی اولویت دار فناوری نانو عنوان کرد و گفت: برنامه های در دست اجرای ستاد نانو که در قالب 150 فعالیت اجرا می شوند، همگی دارای پیوست فرهنگی و اقتصادی هستند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو درمورد باشگاه دانش آموزی نانو گفت: در حال حاضر 400 نهاد ترویجی دانش آموزی در سراسر کشور به منظور آموزش نانو به دانش آموزان فعال هستند که یک میلیون و 200هزار دانش آموز آموزش دیده اند که در این زمینه وزارت آموزش و پرورش همکاری خوبی با ستاد نانو داشته است.

وی تجهیز 88 آزمایشگاه دانش آموزی نانو در سراسر کشور را به عنوان یکی از نتایج این آموزش ها عنوان کرد و گفت: این امر باعث شده که دانش آموزان هم به صورت تئوریک و هم به صورت عملی با فناوری نانو آشنا شوند.

سرکار اضافه کرد: همه تجهیزات این آزمایشگاه ها ساخت ایران است که همین موضوع در خودباروری دانش آموزان تأثیر بسزایی داشته است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو درمورد همکاری های بین المللی و صادرات خدمات و تجهیزات آموزشی نانو تصریح کرد: تجهیز دبیرستان های برخی از شهرهای کشور چین و همچنین برگزاری دوره آموزشی نانو برای 2000 دانش آموز عمانی انجام شده است.

وی گفت: در حال حاضر بیش از 40هزار متخصص در 157 دوره آموزشی ارشد و دکترا در گرایش های مختلف حوزه فناوری نانو فارغ التحصیل و یا مشغول به تحصیل هستند.

تولید 11هزار مقاله حوزه نانو در کشور سرکار گفت: جمهوری اسلامی ایران در سال 2001 با تولید ده مقاله در حوزه نانو در رتبه 57 دنیا قرار داشت و مفتخریم در سال 2019 با تولید 11هزار مقاله در رتبه چهارم بعد از آمریکا، چین و هند قرار داریم.

وی درمورد کیفیت مقالات نانویی بیان کرد: 4هزار مقاله از این 11هزار مقاله در q1 قرار دارد و کشورمان در رتبه هشتم است.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو خاطر نشان کرد: 38 درصد تولیدات علمی جهان اسلام را مقالات جمهوری اسلامی ایران به خود اختصاص داده و همچنین 270 اختراع داشتیم که 50درصد از این اختراعات مربوط به شرکت های نانو است که این اختراعات ثبت شده است.

وی با اشاره به تحریم کشور گفت: وقتی که درحوزه نانو شروع به کار کردیم به تجهیزات آزمایشگاهی حوزه نانو به دلیل تحریم ها دسترسی نداشتیم اما در حال حاضر این تجهیزات توسط شرکت های داخلی تولید می شود.

سرکار با بیان این مطلب که توسعه صنعتی و تجاری سازی در 3 فاز نانو مواد، رسوخ در صنعت و محصولات هوشمند اجرا می شود، گفت: در حال حاضر 245 شرکت صنعتی دارای محصول نانو در کشور فعال هستند.

وی درمورد تولید فیلترهای نانویی در کشور گفت: در حال حاضر صنعت نیروگاهی، صنعت نفت و پتروشیمی، صنعت کشتی رانی و صنعت هواپیمایی از نانو فیلترهای ساخت داخل استفاده می کنند.

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به موضوع مقابله با ویروس کرونا گفت: در ابتدای شیوع کرونا ظرفیت تولید روزانه 10هزار ماسک N95 را داشتیم که با تلاش های شبانه روزی بعد از یک هفته به تولید روزانه 25هزار ماسک N95 دست یافتیم.

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه سرکار همچنین از تولید تست تشخیص سریع کرونا خبر داد و گفت: با استفاده از این تست ظرف 30 ثانیه فرد مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده می شود و با پیگیری های متعددی که با بخش علمی ستاد مقابله با ویروس کرونا صورت گرفته به زودی مجوز تولید انبوه آن صادر می شود.

وی افزود: این دستگاه کاملاً ابداع داخل کشور است و سرعت عمل جواب این تست در پیشگیری از گسترش ویروس کرونا بسیار تأثیرگذار است.

2546 میلیارد تومان ارزش فروش محصولات نانو دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری از درآمد 2،546 میلیارد تومانی از فروش محصولات، تجهیزات و خدمات نانو در سال 97 خبر داد و گفت: طبق آمار، فروش شرکت ها در هر سال تقریباً 2 برابر شده است.

دکتر سرکار در پایان ضمن ابراز نگرانی از کاهش بودجه ستاد نانو در سال های گذشته، پیشنهاد داد: با در نظر گرفتن درصدی از مالیات شرکت های نانو و همچنین با تصویب ساختار مناسب برای ستاد نانو مشکل کمبود و کاهش بودجه حل شود.

ستاری خبر داد: دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد در ادامه جلسه دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور گفت: فلسفه تشکیل ستادها به منظور حل مشکلات روزمره است و ستاد نانو از زمان تشکیل تا به حال رشد جهشی بسیار خوبی داشته است وی با اشاره به وجود مشکلات صادرات در سا ل های اخیر، افزود: با این حال صادرات کیت تشخیص کرونا صورت گرفته و همچنین برای اولین بار دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شده است.

تأکید بر کسب یک تا دو درصد سهم بازارجهانی فناوری های نانو توسط فدسی پور همچنین سید حسن قدسی پور معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خوشبختانه ستاد نانو از ستادهای پیشتاز و فعال در توسعه علم و فناوری کشور است.

وی گفت: امیدوار هستیم به زودی ثمرات فناوری نانو را در حوزه های اقتصادی شاهد باشیم.

قدسی پور با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد سیاست ها و راهبردهای توسعه فناوری نانو در سال 1385 گفت: این مصوبه بر تأمین منابع لازم برای سرمایه گذاری و کسب یک تا دو درصد سهم بازارجهانی فناوری های نانو تأکید دارد.

وی با تأکید بر لزوم تحقق اهداف کلان در اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: همچنین در بخش اهداف نظام بخشی سند نقشه جامع علمی کشور برای نانو فناوری و میکرو کسب 2درصد از سهم بازار جهانی در نظر گرفته شده است.

معاون نظارت و ارزیابی ستاد علم و فناوری گفت: در واقع با در نظر گرفتن میانگین مصوبه شورای عالی و نقشه جامع می توان امیدوار هستیم یک درصد از سهم بازار جهانی فناوری های نانو کسب شود.

قدسی پور بر رونق صادرات محصولات نانو تأکید کرد و گفت: ضرورت دارد نقاط ضعف در این حوزه شناسایی و برای رفع آن اقدام شود.

تاکید غلامی بر لزوم حمایت از ظرفیت علمی کشور در جامعه جهانی در ادامه جلسه منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ظرفیت های مناسبی در حوزه نانو در کشور ایجاد شده که یکی از آنها که وجود اساتید خوب در حوزه نانو است که به واسطه آن تربیت دانش آموختگان و متخصص در این حوزه انجام شده است.

وی افزود: همچنین با شکل گیری شرکت های دانش بنیان و حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شرایط استفاده از دانش آموختگان حوزه نانو فراهم شده است.

وزیر علوم فراهم شدن بستر تبدیل دانش حوزه نانو به ثروت را با توجه به وجود 43 پارک علم و فناوری در کشور، دانست و تصریح کرد: ضرورت دارد حمایت بیشتری از ظرفیت علمی کشور به عنوان یک سرمایه ملی در جامعه جهانی انجام شود که انشالله این رونق ادامه دار باشد.

نوید عنوان کرد: فعالیت 600 پژوهش سرای دانش آموزی در ادامه جلسه مهدی نوید ادهم، دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: با توجه به استراتژی هوشمندانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد نانو سرمایه گذاری مناسبی در بخش آموزش و پرورش انجام شده است.

وی با بیان این مطلب که در حال حاضر 600 پژوهش سرای دانش آموزی فعال هستند، افزود: 83 پژوهش سرا مجهز به تجهیزات آزمایشگاهی هستند که مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته و همچنین باعث نشاط و هویت بخشی دانش آموزان شده است.

نوید ادهم ادامه داد: این پژوهش سراها در حوزه زیست فناوری، سلول های بنیادی، گیاهان دارویی، رشته های علوم دریایی و هواوفضا فعال هستند.

اهمیت بازار داخلی در حوزه فناوری نانو به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تأکید بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد کسب دو درصد سهم بازار جهانی فناوری های نانو گفت: نباید بازار داخلی کشور را فراموش کنیم و چرخش مالی داخلی هم در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: ضرورت دارد ستاد نانو جلساتی را برای بیان مشکلات و مسئله یابی با حضور صاحبنظران و مسئولان مربوطه برگزار کند.

حقدوست در ادامه برای حل مشکل بودجه ستاد نانو پیشنهاد داد: مصوبه ای به منظور تسهیل این امر در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی به تصویب رسد.

حجت الاسلام محمدیان: از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه گزارش استفاده شود حجت الاسلام محمد محمدیان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد مشکلات بودجه ستاد نانو گفت: از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه گزارش در جلساتی با حضور مسئولین مربوطه استفاده شود تا دیگر شاهد مشکلات در بودجه حوزه فناوری نانو نباشیم.

کبگانیان: سند نانو در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شود کبگانیان نیز در این زمینه گفت: ساختار و ردیف بودجه نیازمند سند ملی نانو است که در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حضور روسای سه قوه درخواست می کنیم ظرف مدت کوتاهی سند رسمی و ملی توسعه فناوری های نانو تصویب شود.

وی با بیان اینکه، در حال حاضر پیش نویس سند نانو رسمیت نیافته است، ابراز امیدواری کرد: با تصویب سند ملی نانو بودجه مناسب به ستاد نانو اختصاص یابد.

ارائه گزارش طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی توسط مشاور وزیر علوم در ادامه جلسه، حسین رحیمی مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با ارائه گزارشی از عملکرد وزارت علوم در زمینه اجرای طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی، افزود: این طرح بر اساس اسنادبالادستی چون قانون اهداف، وظایف و تشکیلات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصوب مجلس شورای اسلامی، مصوبه سیاست­ها و ضوابط اجرایی حاکم بر آمایش آموزش عالی درجمهوری اسلامی، سند راهبردی بخش آموزش عالی در برنامه ششم توسعه و سند دانشگاه اسلامی شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرایی می شود.

مشاور وزیر علوم به بندهای قانونی ساماندهی مؤسسات آموزشی اشاره کرد و گفت: بر این اساس وزارت علوم به منظور ساماندهی واحدهای آموزش عالی، می تواند مؤسسات آموزش عالی را تجمیع و ادغام کند؛ به نحوی که پاسخگوی نیازهای منطقه ای و منجر به کاهش هزینه های سربار و ارتقای کیفی خدمات شود.

رحیمی قرار گرفتن آمار تعداد دانشجو کشور به 100 هزار نفر جمعیت در ردیف کشورهای صنعتی پیشرفته، بالا رفتن سطح دسترسی مردم به آموزش عالی به عنوان مطالبه همگانی، تجربه بالاترین رشد کمّی چاپ مقالات علمی در سال های اخیر، شتاب رشد شاخص کیفی مقالات چاپ شده در مجلات بین المللی در سال های اخیرو نظایر آن را به عنوان برخی افتخارات و کامیابی های نظام در حوزه آموزش عالی، پژوهش و فناوری نام برد.

رحیمی با تاکید بر ضرورت ساماندهی مؤسسات آموزش عالی خاطر نشان کرد: حضور تعداد کثیری از مؤسسات آموزش عالی که در شرایط فعلی از حداقل شاخص های کیفی و استانداردهای آموزشی برخوردار نیستند، افزایش تعداد دانش آموختگان بیکار به دلیل عدم نیاز بازار کار یا الگوی نامناسب توسعه آموزش عالی، توزیع نامتناسب رشته های تحصیلی مورد نیاز جامعه و.

از جمله دلایل ضرورت اجرای طرح ساماندهی موسسات آموزش عالی به شمار می رود.

وی گفت: یکی از مقدمات توسعه همه جانبه کشور، پویایی و توانایی دانشگاه ها در انجام امور علمی و مشارکت در توسعه اقتصاد دانش بنیان کشور است؛ چرا که امروزه موضوع بهبود کیفیت آموزش های دانشگاهی، جزء لاینفک گفتارهای سیاسی و اداری کارگزاران مرتبط با مدیریت آموزش عالی کشور است.

از این رو توجه به سازوکارهای لازم برای بهبود کیفیت ضروری است.

جزییات طرح ساماندهی مؤسسات آموزشی مشاور وزیر علوم با بیان اینکه ساماندهی در دو بخش ساماندهی معطوف به مؤسسه و ساماندهی معطوف به رشته اجرا می شود، ادامه داد: ساماندهی معطوف به مؤسسه شامل حدود 90 مؤسسه دولتی حضوری، از 119 مؤسسه موجود و ساماندهی معطوف به رشته شامل تمام مؤسسات خواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه ساماندهی رشته ها همزمان با طرح مأموریت گرایی و متناسب سازی رشته ها با نیازها، برنامه ریزی و اجرا می شود، اضافه کرد: تجربه موفق گذشته در داخل کشور از جمله در دانشگاه های بزرگ ایران مانند دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه علم و صنعت نشان می دهد درصورت پیاده سازی صحیح و اصولی این طرح، امکان هم افزایی و افزایش بهره وری آموزش عالی قطعاً وجود دارد.

مشاور وزیر علوم ارتقای کیفی، متناسب­سازی کمی، استفاده بهینه از منابع را از اهداف طرح آمایش آموزش عالی دانست و گفت: فاز اول این طرح منع یا محدود سازی گسترش کمی و اهتمام به ارتقای کیفی در بازه زمانی سه ساله و فاز دوم آن شامل ادغام کمی، تجمیع کیفی و تبدیل تخصصی مؤسسات در بازه زمانی سه ساله است.

رحیمی فاز سوم این طرح را پیاده سازی طرح های هشت گانه آمایش آموزش عالی عنوان کرد و ادامه داد: پیش ­بینی می­شود در صورت حمایت مراجع قانونی و ذینفع بتوان این طرح را در بازه زمانی پنج ساله اجرایی کرد.

به گفته وی دانشگاه های پیام نور، علمی کاربردی و فنی حرفه ای و آزاد اسلامی مطابق ضوابط عمومی وزارت عتف، ابتدا به ساماندهی درونی مبادرت می کنند.

رحیمی افزود: به منظور وحدت رویه و انسجام بخشی به روند اجرای طرح در استان های مختلف اصول بیست گانه ساماندهی تدوین و برای هریک از مدل های (تجمیع، الحاق و تبدیل) آیین نامه جداگانه ای تنظیم و به تصویب ستاد آمایش رسید.

وی مدل های ساماندهی در سطح مؤسسات را شامل "تجمیع"، "الحاق" و "تبدیل یا تغییر مأموریت" نام برد و گفت: در گام اول این طرح؛ ساماندهی از مؤسسات آموزشی حضوری دولتی انجام خواهد شد.

سوزنچی: هر چه سریع تر مشخص شود که ساماندهی مؤسسات به صورت منطقه ای یا استانی باشد ابراهیم سوزنچی معاون خط مشی گذاری ستاد علم شورای عالی انقلاب فرهنگی، درمورد ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور گفت: در ماده 3 سند آمایش آموزش عالی پاسخگویی به نیازهای منطقه ای، کاهش هزینه های سربار و ارتقاء آموزش کیفی از اهداف اجرایی سازی ساماندهی موسسات آموزش عالی کشور عنوان شده است.

وی ادامه داد: در ماده 5 سند هم مأموریت گرایی با توجه به سطوح عملکردی ملی و منطقه ای در نظر گرفته شده است.

سوزنچی گفت: ضرورت دارد هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود که ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور به صورت منطقه ای یا استانی انجام شود، اما طبق سند آمایش آموزش عالی به صورت منطقه ای باید انجام شود.

وی ادامه داد: بر اساس سند آمایش آموزش عالی هماهنگی و نظارت بر اجرای سازی مصوبه بر عهده ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور است که ضرورت دارد از ستاد نقشه جامع نماینده ای در جلسات مربوط به ساماندهی مؤسسات آموزش عالی کشور حضور داشته باشد.

تأکید وزیر علوم برای آمایش آموزش عالی در ادامه جلسه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه اجرای طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی را از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است، گفت: این طرح باید به گونه ای اجرایی شود که حواشی آن کاهش یابد چرا که در این موضوع نگاه های بخشی و منطقه ای همراه با مقاومت هایی در برابر اجرای این طرح وجود دارد.

وی با تأکید بر لزوم همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی و ستاد اجرای نقشه جامع علمی در پیاده سازی این طرح، اظهار کرد: بعد از ابلاغ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی کار منطقه بندی مؤسسات آموزش عالی آغاز شد و در حال حاضر اساس عملکرد وزارت علوم منطقه ای است ولی در اجرای طرح ساماندهی به استانی تقلیل یافته است چرا که در اجرای این مصوبه شاهد بروز برخی اختلافات استانی بوده ایم.

غلامی افزود: در اجرای این طرح به دنبال این نیستیم که یک استان سفید باشد و در استانی دیگر با تراکم دانشگاه ها مواجه شویم از این رو تصمیم گرفتیم در اجرای این طرح استانی با توجه به ظرفیت های منطقه ای عمل کنیم.

وزیر علوم با تأکید بر اینکه بر اساس توزیع رشته ها و حوزه فعالیت های علمی و آموزشی میان استان ها تقسیم شده است، خاطر نشان کرد: اجرای آن بر عهده هیأت امناء است و از آنجایی که هیأت های امناء میان دانشگاه ها مشترک هستند، هم پوشانی ها و دوباره کاری ها را کنترل می کنند.

وی ساماندهی مؤسسات آموزشی دولتی را موجب کاهش اختیارات برخی از دانشگاه های کوچک و بزرگ دانست و افزود: از این رو در استان ها نباید درگیر طرح های استانی باشیم تا مسئولان استانی را بیشتر هماهنگ کنیم در غیر این صورت شاهد بروز اختلافات میان آنها خواهد شد.

وزیر علوم با بیان اینکه منطقه ای کردن برای دانشگاه پیام نور علی رغم چالش هایی که داشت اجرایی شد، ادامه داد: این طرح برای دانشگاه علمی کاربردی نیز اجرایی شد ولی هیچ محدودیتی برای دانشگاه های فنی وحرفه ای به دلیل توسعه اشتغال ایجاد نکردیم به گونه ای که در 2 سال اخیر حدود 18 مرکز جدید راه اندازی کردیم که 10 مورد آن مربوط به دختران می شود.

غلامی یکی از چالش های پیش رو برای اجرایی کردن طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی را فشارهای نمایندگان مجلس، مسوولان استانی بیان کرد و گفت: این عزیزان تمایل دارند در شهر و روستای خود مؤسسه آموزش عالی تأسیس کنند که این امر امکان پذیر نیست.

تاکید حجت الاسلام محمدیان بر ضرورت تصویب طرح ساماندهی در شورای عالی انقلاب فرهنگی حجت الاسلام محمد محمدیان نیز در این جلسه با اشاره به انگیزه های تعریف شده در سند آمایش گفت: موضوعاتی چون مأموریت گرا شدن دانشگاه ها، رتبه بندی دانشگاه ها، رتبه بندی سنجش، رتبه بندی دانشگاه ها در طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی باید دیده شود.

وی خاطر نشان کرد: در این جلسه انتظار داشتیم که وزارت علوم گزارش کاملی از این سند ارائه دهد و با توجه به گزارشی که ارائه شد این وزارتخانه نیازمند حمایت های شورای عالی انقلاب فرهنگی است تا فشارها را از خود بردارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: زمانی که این طرح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را داشته باشد رفتار نمایندگان کنترل خواهد شد.

کی نژاد: جذب هیأت علمی بر مبنای توسعه آمایش باشد محمدعلی کی نژاد عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در این جلسه با اشاره به سند آمایش آموزش عالی خاطر نشان کرد: هیأت علمی دانشگاه ها بر مبنای توسعه آمایش فعالیت می کنند و بر اساس آن نیز وزارت علوم مجوز جذب را نیز صادر می کند.

انتقاد طهرانچی از توسعه بی رویه مؤسسات آموزشی محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: آنچه که در گزارش وزارت علوم آمده اعتمادبخشی به مؤسسات آموزش عالی است و این در حالی است که در واقع مؤسسات کوچک در یکی از شهرستان ها انتظار دارد که مؤسسه آنها تبدیل به دانشگاه شود.

عاملی: وزارت علوم، نیازمند حمایت کامل و قطعی برای اجرایی شدن طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی است عاملی در پایان جلسه گفت: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیازمند حمایت کامل و قطعی برای اجرایی شدن طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی است.

طرح ساماندهی موجب اعتبار یافتن واحدهای کوچک آموزش عالی، افزایش بهره وری و کاهش هزینه و استفاده بهینه از منابع انسانی می شود.

وی بر تعامل وزارت علوم با ذینفعان طرح ساماندهی مؤسسات آموزش عالی تأکید کرد و گفت: در جلسات طرح ساماندهی باید نماینده ای از ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور حضور داشته باشد.

در پایان جلسه با اکثریت قاطع اعضاء ستاد نقشه جامع علمی کشور، طرح ساماندهی آموزش عالی به تصویب رسید.

در عین حال دکتر عاملی تاکید کرد که طرح ساماندهی یک جزء از محورهای هشت گانه طرح آمایش آموزش عالی است که لازم است قبل از اتمام دولت یازدهم در ستاد نقشه ارائه و مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.


کلید واژه ها: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی - شورای عالی انقلاب فرهنگی - ستاد نانو - نانو - تولید - سعیدرضا عاملی - انقلاب فرهنگی - آموزش و پرورش - فرهنگ - عاملی - ستاد - فرهنگ سازی - بین المللی - شورای عالی - اختراعات - موفق - حوزه - تولیدات - موفقیت - عالی - دبیر - فرهنگی - شورا - انقلاب - مقالات - گزارش - صنعتی - شورای - آموزش - چهارم

آخرین اخبار سرویس:
رییس کمیسیون آموزش مجلس با هیئت مؤسس و امنا دانشگاه آزاد اسلامی دیدار کرد

توسعه دستگاه chr(034)ترنر کمپوست خودرانchr(034)

برگزاری همایش ملی تبادل تجربیات دانشگاه ها در بحران کووید-19

تمجید از نحوه برگزاری آزمون های آنلاین توسط واحد الکترونیکی/ برگزاری آزمون هایی با استانداردهای جهانی در دانشگاه آزاد

درخشش دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی به عنوان پژوهشگر برجسته کشور

مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون جامع دکتری تخصصی تمدید شد

ازغدی: مفسدین اقتصادی را باید تیرباران کرد

ارائه خدمات الکترونیکی و مجازی دانشگاه تبریز در زمان شیوع کرونا

امتحانات مرداد ماه دانشگاه آزاد اهواز غیر حضوری برگزار می شود

رییس جمهور با ماسک در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی + عکس

محسن نراقی به عنوان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران انتخاب شد

ازغدی: مفسدین اقتصادی را باید تیرباران کرد

ازغدی: مفسدین اقتصادی را باید تیرباران کرد

با تعطیلی ادارات دانشگاه ها هم تعطیل می شوند

همزمان با تعطیلی ادارات دولتی، دانشگاه ها هم تعطیل خواهند شد

با تعطیلی ادارات دانشگاه ها هم تعطیل می شوند

معاون آموزشی وزیر علوم: برگزاری مجازی کلاس ها برای دانشجویان جدید الورود در صورت نامساعد بودن شرایط

«همایش ملی تبادل تجربیات دانشگاه ها در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کووید-19» برگزار می شود

همزمان با تعطیلی ادارات دولتی، دانشگاه ها هم تعطیل خواهند شد

آغاز ثبت نام دوره های کاردانی فنی و حرفه ای از 10 شهریورماه

برنامه ریزی برای برگزاری ترم تابستانی/دسترسی دانشجویان به فایل های ضبط شده تا مرداد

این که در برخی رشته های علوم انسانی به قطبیت نرسیده ایم، محل سوال است

واگذاری 2درصد از سهام شستا به بازنشستگان تامین اجتماعی

3300 آزمون مجازی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد

ذخیره انرژی به شکل مایع توسط یک باتری خورشیدی!

ذخیره انرژی به شکل مایع توسط یک باتری خورشیدی!

حمل و نقل ریلی کشور هوشمند می شود

دانشگاه تبریز در حوزه های مختلف رتبه بندی جهانی لایدن را کسب کرد

پیشرفت های حیرت انگیز / اهمیت فیزیک در دنیای مدرن چیست؟

آزمون های الکترونیکی دانشگاه آزاد، نماد تحقق شعار عدالت آموزشی

3300 آزمون مجازی در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد

سجاد اسماعیلی دبیر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران شد

خبرگزاری آنا عکاس افتخاری جذب می کند

معرفی برگزیدگان آموزش علوم پزشکی و جشنواره دانشجویی ایده های نوآورانه

تخلیه خوابگاه های دانشگاه تهران از امروز آغاز شد

ژنی با قابلیت تبدیل پشه های ماده به پشه های نر!

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام: شاخص های رتبه بندی دانشگاه ها عملیاتی می شود

ژنی با قابلیت تبدیل پشه های ماده به پشه های نر!

جویدن آدامس های دارویی به روبات سپرده می شود

تمدید مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون دکتری دانشگاه آزاد

تبدیل پشه های ماده به پشه های نر با کمک یک ژن!

ستاد شاهد و امور ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی کرمانشاه رتبه دوم کشوری را کسب کرد

تمدید مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون دکتری دانشگاه آزاد

اخذ تعهدنامه از دانشجویان دانشگاه خواجه نصیر برای رعایت نکات بهداشتی

این که در برخی رشته های علوم انسانی به قطبیت نرسیده ایم، محل سوال است

اعلام اسامی برترین های مسابقات قرآن واحد لاهیجان دانشگاه آزاد اسلامی

آب تهران به «روتا ویروس» آلوده نیست

محسن نراقی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران شد

برگزاری کنفرانس بین المللی چالش ها و راهکار های نوین در مهندسی

تبدیل پشه های ماده به پشه های نر با کمک یک ژن!

شرایط بازگشایی مدارس و دانشگاه ها

برنامه های راهبردی دفتر مشاوره امین دانشگاه آزاد اسلامی شهرقدس عملیاتی می شود

سامانه «دانش پژوهان شاهد و ایثارگر» دانشگاه آزاد اسلامی کرج راه اندازی شد

عکس/ شورایعالی انقلاب فرهنگی

دانشگاه آزاد با 2 پله ارتقا در تولیدات علمی، جایگاه 94 جهان را کسب کرد

تبدیل پشه های ماده به پشه های نر با کمک یک ژن!

تخلیه خوابگاه های دانشگاه تهران از امروز آغاز شد/ مهلت مراجعه تا 5 مرداد

آینده علمی جهان در دستان چشم بادامی ها/ چین در رتبه بندی بین المللی دانشگاهی از آمریکا پیشی گرفت

حضور 36 دانشگاه از ایران در جمع دانشگاه های برتر جهان

برنامه ریزی برای برگزاری ترم تابستانی/دسترسی دانشجویان به فایل های ضبط شده تا مرداد

برگزاری دوره آموزشی مهارت مربیگری مهد و پیش دبستانی در سما

ساخت «خانه هوشمند» علیه کرونا به مرحله نهایی رسید/ 2 محصول در صف دریافت مجوز دانش بنیان

مهلت تکمیل مدارک دوره آزمون پذیرش دستیار تخصصی پزشکی امشب 25 تیر ماه پایان می یابد

جهادگران دانشجو آماده اعزام به روستا های خسارت دیده از سیل خلخال هستند

ماده واحده «سند ملی مد و لباس» ابلاغ شد

اخذ تعهدنامه از دانشجویان برای رعایت نکات بهداشتی

افزایش دروس ارائه شده در ترم تابستانی

آغاز سال تحصیلی دانشگاه تهران از 8 شهریورماه 99

بسیج دانشجویی به زودی مدارک تخلفات واگذاری سیلوی کنگاور را منتشر خواهد کرد

تجلیل از 12 دانشجوی شاهد و ایثارگر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان

مجهز شدن کتابخانه دانشگاه کردستان به دستگاه های هوشمند مخصوص نابینایان

نانوذرات رنگی جایگزین پروتیین های فلورسانس می شوند

اخذ تعهدنامه از دانشجویان برای رعایت نکات بهداشتی

طرح حذف دیوار های دانشگاه فردوسی مشهد به تعویق افتاد + فیلم

بودجه پارک های علم و فناوری بسیار محدود است/ فناوری اولین قربانی اقتصاد کرونایی

هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد

آزمون TELP به صورت حضوری برگزار می شود | تمام دوره های کالج، مجازی برگزار می شود

دانشگاه پیام نور دهدز در وضعیت ادغام/ این شهر محروم را محروم تر نکنید

مهلت ثبت نام در سامانه «انتخاب محل آزمون جامع دکتری» تمدید شد

تخلیه خوابگاه های دانشگاه تهران از امروز آغاز شد/ مهلت مراجعه تا 5 مرداد

نقد کتاب «حقوق اسلامی و حقوق بین الملل» در دانشگاه نوتردام

امتحانات حضوری دانشگاه تهران لغو شد

تخلیه خوابگاه های دانشگاه تهران آغاز شد/ امکان ادامه اسکان فقط برای دانشجویان دارای مجوز

اسکان افراد غیرمجاز در خوابگاه های متاهلی دانشگاهی/ 8 سال اقامت غیرقانونی باوجود فارغ التحصیلی

امکان ثبت نام «آزمون جامع دکتری» تا یک هفته قبل از برگزاری آزمون

امکان ثبت نام «آزمون جامع دکتری» تا یک هفته قبل از برگزاری آزمون

فراخوان چالش نوآوری برای رفع نیاز های صنعت کشاورزی اعلام شد

کتاب «حقوق اسلامی و حقوق بین الملل» نقد می شود

تابع تصمیمات ستاد ملی کرونا برای کلاس های ترم آینده دانشگاه جامع هستیم

مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون دکتری تخصصی تمدید شد

زمان برگزاری آزمون کتبی جامع دکتری دانشگاه خوارزمی اعلام شد

تمدید مهلت انتخاب محل آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

اقدامات دانشگاه آزاد برای مقابله با تقلب در آزمون های مجازی

آرشیوسازی با شیوع کرونا در معرض دگرگونی قرار گرفته است

اقدامات دانشگاه آزاد برای مقابله با تقلب در آزمون های مجازی

واکنش سازمان سنجش به مطالبه استرداد هزینه شرکت در کنکور

شیوه نامه و اساسنامه  مشخص در انجمن های علمی دانشجویی وجود ندارد/ لزوم مسئله محور شدن انجمن های علمی

تمدید مهلت ثبت نام در سامانه انتخاب محل آزمون جامع دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

دانشگاه های بزرگ مجری پایش آلایندگی «واحدهای صنعتی» می شوند

شیوه نامه و اساسنامه  مشخص در انجمن های علمی دانشجویی وجودندارد/ لزوم مسئله محور شدن انجمن های علمی

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه/ دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد

تولید تست تشخیص سریع کرونا ظرف 30 ثانیه/ دستگاه تولید ماسک به کشور دانمارک صادر شد