مطالب مرتبط:
برنامه های فرهنگی در حوزه امنیتی مدنظر قرار گیرد
برنامه جهانی غذا: 20 میلیون یمنی از نبود امنیت غذایی رنج می برند
فقر فرهنگی اصلی ترین ریشه  قتل رومینا 14 ساله
برنامه های جدید و محصولات آینده سایپا تصویر ذهنی جامعه را از این مجموعه بهبود می بخشد/ استقرار و فعالیت شرکت های دانش بنیان در سایپا با هدف افزایش داخلی سازی قطعات و توسعه محصولات جدید
مصدومیت مهاجم پرسپولیس در یک برنامه تلویزیونی!
-157 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 7 خرداد 1399 ساعت 14:522020-05-27سياسي

ظهور هیپی ها در خلاء برنامه های فرهنگی/ ماجراجویی جدید لاکچری ها


ظهور هیپی ها در خلاء برنامه های فرهنگی/ ماجراجویی جدید لاکچری ها در میان غفلت مسئولان فرهنگی هرمزگان تعدادی جوان با تیپ های اجتماعی وارداتی در جزیره هرمز رسانه ای شدندو جای خالی پیوست های فرهنگی در جزایر نمود پیدا کرد.

- " در میان غفلت مسئولان فرهنگی هرمزگان تعدادی جوان با تیپ های اجتماعی وارداتی در جزیره هرمز رسانه ای شدندو جای خالی پیوست های فرهنگی در جزایر نمود پیدا کرد.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان"، قشم، هرمز، لارک و هنگام از دیر باز به عنوان جزایر گردشگری مورد توجه گردشگران و مسئولان قرار داشت.

در سال های اخیر نگاه توسعه محور با هدف رونق گردشگری مورد توجه مسئولان قرار داشت.

اما نگاه تک بعدی به مسئله توسعه باعث شد تا آسیب های مختلفی از جمله فرهنگی و اجتماعی به مرور زمان خودنمایی کند.

بسیاری از کارشناسان فرهنگی و اجتماعی نداشتن پیوست های فرهنگی طرح های توسعه ای را عامل بروز آسیب ها عنوان می کنند.

در روز های اخیر یکی از نشریات خارجی با انتشار گزارشی از حضور جوانانی با ظواهر هیپی در جزیره هرمز، نگاه ها را متوجه این جزیره محروم کرد.

در این بین کارشناسان و فعالان حوزه علوم اجتماعی و ارتباطات اصلی ترین عامل بروز این نوع خرده فرهنگ ها در جوامع محلی را بی توجهی مسئولان عنوان می کنند و نبود پیوست های فرهنگی در کنار توسعه خلأ بزرگی در امر پیدایش پدیده های نوظهور فرهنگی و اجتماعی می دانند.

مقام معظم رهبری فرمودند که جزایر باید آماده اسکان جمعیت شود.

در این راستا دستگاه های مختلفی وظیفه ایجاد زیرساخت های اولیه برای اسکان را دارند.

اگر در کنار توسعه زیرساختی، فرهنگ بومی جزایر مورد توجه قرار نگیرد، در آینده نه چندان دور شاهد ورود خرده فرهنگ ها و آسیب های اجتماعی و فرهنگی نوظهوری در جزایر خواهیم بود.

از این رو دستگاه های فرهنگی باید پیوست های مناسبی برای توسعه فرهنگی در کنار توسعه و آبادانی جزایر تدوین و اجرایی کنند.

منصور اخلاقی پور جامعه شناس و استاد دانشگاه در تشریح پیدایش پدیده های نوظهوری مانند هیپی ها یا ژیگول ها بیان داشت: هیپی ها نوعی سبک جوان پسندی است که از آمریکا به اروپا گسترش یافت و به نوعی در دوران هایی فراگیر شد.

در ایران هم اگر سابقه حضور هیپی ها را جستجو کنیم به اواخر دهه 30 و اوایل دهه 40 بر می گردد.

این جامعه شناس معتقد است: ریشه هیپی ها را اگر از نظر روانشناسی و جامعه شناختی بررسی کنیم محصول شرایط اجتماعی است.

از دو دهه گذشته، مدگرایی و الگو ها هم با توجه به گسترش ارتباطات؛ جهانی شده است.

مدیرکل سابق امور اجتماعی استانداری هرمزگان با بیان اینکه در فضایی زندگی می کنیم که نمی توانیم مانع از ایجاد تغییرها، ارزش ها و رفتار ها شویم، اظهارداشت: بدون تعارف باید بگوییم به زمینی پیوسته ایم که کل جهان وارد این بازی شده است.

زمانیکه در شبکه های اجتماعی همچون واتس آپ در کسری از ثانیه به صورت صوتی و تصویری با دوستان در هر کجای دنیا ارتباط برقرار می کنیم.

این پیشرفت، تغییر لذت و آسیب را توأمان با هم دارد.

وی با بیان اینکه تغییر رفتار جوانان و طبقات مختلف اجتماعی جامعه می تواند علت های داخلی داشته باشد، تصریح کرد: بخشی از این رفتار ها زاییده محیط اجتماعی کشور ما هستند.

در 4 دهه اخیر ساختار های طبقاتی به شدت بهم ریخته است که این بهم ریختگی پیش از انقلاب هم در ساختار های طبقاتی نقش داشته است.

3 طبقه اجتماعی، بالا، متوسط و پایین دست در ایران ظهور پیدا کردند.

اخلاقی پور در پاسخ به این سوال که جوانانی که با ظواهر هیپی در جزایر هرمزگان حضور دارند از چه قشر و طبقه اجتماعی کشور هستند ، اظهارداشت: هیپی ها و گرایش به هیپی ها زاییده دو طبقه اجتماعی بالا و طبقه متوسط رو به بالا است.

در این طبقه متوسط رو به بالا زندگی خاص و رفاه نسبی بیشتری دارند و در طبقه بالا این رفاه کامل تر است.

همین امر موجب یکنواختی در زندگی این جوانان شده است و سعی می کنند برای لذت و تجربه جدید به سمتی بروند که متفاوت از زیستن فعلی است.

مثلاً در پوشش لباس، بدنبال بخشی از تمایزات اجتماعی هستند.

متأسفانه بازار عرضه اینگونه لباس ها هم در کشور فراوان و اشباح شده است.

احساس بی هویتی در نسل جوان رو به گسترش است وی ادامه داد: نکته دیگر، احساس بی هویتی که در نسل جوان ما شکل گرفته است.

به خصوص در نسل جوان دهه هفتاد و هشتادی.

ارتباطات، جهانی شدن و تکنولوژی هویت جوانان ما را تحت تأثیر قرار داده است.

از طرفی دیگر ضعف و تلطیف ارزش هایی که زمانی بازدارنده بودن به خصوص ارزش های مذهبی، اعتقادات و باور ها بشدت در نسل جوان تنزل پیدا کرده و بیشتر رفتار های جوانان در بحث دین و ارزش های دینی به سمت مناسک گرایی گرایش پیدا کرده است.

این استاد دانشگاه با اظهار اینکه اخلاق در جامعه کم شده است و شاهد سوق پیدا کردن مردم به خصوص جوانان به سمت فردگرایی هستیم، معتقد است: نظام سیاسی و اجتماعی در گرایش جوانان به مناسک گرایی نقش دارد تمام تلاش این جوانان بر پر رنگ کردن مناسک ها است و هسته اصلی دین که اخلاق و رفتار ها رو پوشش می دهد و باعث درست کردن مناسبات اجتماعی می شود را کم رنگ کرده است.

وی تاکید کرد: ارزش های ازدواج روز به روز در بین جوانان کم می شود.

برداشت از بنیان خانواده و نقش فرزند در نسل جدید رو به تغییر است؛ لذا این بی هویتی یکی از عواملی است که بخشی از جوانان به سمت هیپی گرایش پیدا می کنند.

وی در پاسخ به این سوال که فلسفه اصلی شکل گیری جنبش هیپی ها در آمریکا چه بوده است ، بیان داشت: منشأ جنبش هیپی در غرب آمریکا است.

در واقع ریشه آن اعتراض به وضع موجود است.

اعتراض به اینکه نمی خواهیم این نوع مراودات و این نوع سیستم اداره کشور را نمی خواهیم.

این جنبش در آمریکا به سبک زندگی تحمیلی، فشار های اقتصادی، احساس ناامنی و احساس ناامیدی اعتراض داشت و دارد؛ که بسیاری از اقشار را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه نمی توانیم نگاه توطئه گرانه به حضور این جوانان با ظواهر هیپی در جزایر داشته باشیم و بگوییم هیپی ها را یک کشور دیگر در ایران به راه انداخته است.

افزود: منشأ این رفتار ها ممکن است یک فرهنگ بیگانه باشد، ولی پذیرش این فرهنگ بیگانه تحت تأثیر تکنولوژی ها، همجواری های فرهنگی و مناسبات اجتماعی در بین جوانان کشورمان شکل گرفته است.

اخلاقی پور با اشاره به اینکه بیش از 70 درصد مردم ایران از شبکه های ماهواره ای استفاده می کنند، گفت: تلاش برای مسدود کردن تکنولوژی منجر به شکست است.

جلوی تکنولوژی را نمی توانیم بگیریم.

این تغییر رفتار ها هزینه ای است که در نظام بین المللی فعلی با مراودات فرهنگی و جهانی شدن ارتباطات وجود دارد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که هیپی های کنونی در کشور بیشتر از اقشار طبقه بالایی کشور هستند و به لحاظ افکار متفاوت از جنبش اصلی شکل گیری هیپی ها در دنیا هستند و چگونه این رفتار ها را ارزیابی می کنید ، خاطرنشان کرد: درست است که در آمریکا با هدف عدالتخواهی شکل گرفت، ولی به مرور زمان بیشتر هیپی ها به سمت مظاهر هیپی اکتفا کردند و از افکار شکل گیری فاصله گرفته اند، مثلاً جوانان امروزی تا با خانواده به مشکل می خورد لباس متفاوت و شلخته می پوشند، ریش ها و مو ها رو بلند می گذارند.

وی اظهار کرد: از تهران، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز و سایر نقاط ایران در بین جوانان هیپی وجود دارد، خیلی از این هیپی ها موادمخدر و مشروبات الکلی مصرف می کنند و بدنبال رابطه راحت و کندن از زندگی کنونی و رسیدن به زندگی راحت هستند.

پدیده های اجتماعی محصول جامعه ای هستند که در آن شکل گرفته اند این استاد دانشگاه عنوان کرد: هیپی های موجود از طبقه متوسط رو به بالا هستند.

بیشتر این ها دچار اختلالات رفتاری هستند.

دوست دارند مورد توجه قرار بگیرند.

به نظر بنده نگاه حذفی به این ها شکست خورده است.

اگر مسئولان تصمیم به حذف و برخورد بگیرند شکست خورده اند.

پیشنهاد می کنم در مورد هیپی ها در ایران مطالعات جامع و علمی انجام شود و تمامی علل ها مورد کنکاش و بررسی قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه در دهه 70 و 80 مواد مخدر و مشروبات الکی را انکار کردیم، ولی در برخورد و مبارزه موفق نبودیم، تاکید کرد: پدیده های اجتماعی محصول جامعه ای هستند که در آن شکل گرفته اند.

وقتی علف در زمینی می روید محصول زمین، آب و خاک آن مزرعه است.

اگر به زمین خوب برسیم حتی اگر بذر سمی بیرون از این مزرعه هم بیاوریم در زمین شکل نمی گیرد.

مدیرکل سابق امور اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: وظیفه ما به عنوان سیاست ورز اجتماعی ایجاب می کند که نسبت به وقایع، پدیده ها و امور اجتماعی نگاه بازبینی، بازسازی و پیشگیرانه داشته باشیم.

نمی توانیم نگاه حذفی داشته باشیم.

از بالا دستور می دهند معتاد را جمع آوری کنیم، خوب بعد از جمع آوری چه کنیم.

این محصول جامعه است.

نمی توانیم حذف کنیم.

وی در پاسخ به سوالی که رفتار های هیپی ها در جامعه بومی و محلی هرمز را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این نوع رفتار ها و این پدیده چقدر می تواند در جامعه محلی تأثیرات منفی داشته باشد؟ خاطرنشان کرد: اینکه هیپی بودن را بیشتر به قشر طبقه بالا استناد می دهیم از نگاه جامعه شناسی برای این است که دست خودمان را برای اجرای نگاه حذفی باز بگذاریم.

چون طبقه متوسط و طبقه پایین ما آحاد شهروندان را تشکیل می دهند نوعی عقده اجتماعی نسبت به طبقات بالا دارند و برخورد با این طبقه را حق خود می دانند.

حضور خرده فرهنگ ها در هرمز تأثیرات منفی بر فرهنگ و رفتار های اجتماعی بومیان دارد اخلاقی پور گفت: وقتی جزیره هرمز را به عنوان یک جزیره گردشگری معرفی می کنید و به دنبال توسعه آن هستید، در واقع مثل باز کردن پنجره برای وارد شدن هوای مطبوع بهاری است، جسارت به جوانان نشود، قطعاً غبار و خاک هم وارد می شود و پنجره برای اینکه کمی غبار هم وارد شود نمی بندیم.

وی تاکید کرد: حضور هیپی ها در جزیره هرمز قطعاً بر فرهنگ و رفتار های اجتماعی مردم جزیره تأثیر دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه جامعه محلی هم به یک نوع سازگاری رسیده است، اظهارداشت: چرا جامعه محلی نیاز دارد؟ بخشی به خاطر فقر است.

توریست و گردشگر باعث رونق می شود.

باید قبل از ورود اینگونه افراد در پوشش توریست و گردشگر باید سیاست ورزی می کردیم.

مسئولان ما در امر برنامه ریزی کوتاهی کردند.

این جامعه شناس و محقق علوم اجتماعی اضافه کرد: طرح توسعه هرمز با هزینه میلیاردی در جزیره هرمز بدون پیوست فرهنگی و اجتماعی در حال انجام است.

چطور می توانید یک جزیره را به توسعه برسانید وقتی رفتار های اجتماعی مردم را نشناخته اید؟ زمانیکه در جلسه ای در مورد تفاوت رفتار های مردم هرمز صحبت می کردم، مشاور طرح توسعه جزیره هرمز تعجب می کرد.

برای توسعه مشاور از تهران می آورند و جامعه شناسان هرمزگانی هیچ دخلی در توسعه ندارند.

مشاور حتی حاضر نیست به صورت رایگان نظر جامعه شناسان و محققان هرمزگانی را بپرسد.

وی افزود: تمام زیربنای توسعه ای ما فقط تزریق سرمایه است.

این توسعه نیست.

در واقع شکلک توسعه را در استان هرمزگان اجرا می کنیم.

صنایع غرب چقدر مسئولیت اجتماعی دارد و یا عسلویه چقدر تأثیر آسیب اجتماعی دارد.

این ها بررسی نمی شود.

هر زمان که پیوست ها و تحقیقات فرهنگی در راستای توسعه انجام شود هزینه های اسیب های اجتماعی کاهش پیدا می کند.

مطالعه، سیاست ورزی و طراحی پروتکل های گردشگری می تواند مانع از قالب شدن خرده فرهنگ ها شود این تحلیل گر مسائل اجتماعی در هرمزگان افزود: در نگاه اول قبل از هر اقدامی باید بر روی شرایط موجود جزایر فرهنگ بومیان مطالعه کنیم با توجه به روابط اجتماعی و فرهنگی هر جزیره برنامه های تأثیرگذار برای جلوگیری از افزایش آسیب های اجتماعی و تقویت فرهنگ حاکم بر جزایر ارائه کنیم.

برای جزایر و مناطق گردشگری هرمزگان یک چارچوب مشخص تعریف شود.

همانگونه که در شیوع کرونا پروتکل های بهداشتی ارائه شد برای حضور گردشگران هم باید پروتکل های مختلف با حفظ احترام و تشویق گردشگران تعریف شود.

وی ادامه داد: برای مثال پوشش محلی و تشویق گردشگران به استفاده از پوشش محلی می تواند یک پروتکل در راستای تشویق و ترغیب گردشگران داشت.

به جای نگاه های حذفی می توان راهکار های علمی و فرهنگی مناسب ارائه کرد تا خرده فرهنگ ها و فرهنگ های غربی نتوانند بر فرهنگ بومی غلبه داشته باشند.

دکتر اخلاقی پور تاکید کرد: در موضوع هیپی ها، چون یک نشریه خارجی به آن پرداخته است دوباره نگاه های حذفی فعال شده است.

باید در میان هیپی ها رفت و آن ها را از منظر خودشان مطالعه کرد و موسیقی آن ها را گوش کرد، صحبت ها را شنید و از دید آن ها نگاه کرد.

هیپی ها در هرمز به خاطر پذیرش و اقبال جامعه محلی بیشتر حضور دارند.

شرایط خوبی هم در هرمز دارند.

احتمال دارد در صورت رفع کرونا در نیمه دوم سال حضور پررنگ تری در هرمز داشته باشند.

به گفته مدیرکل سابق امور اجتماعی استانداری هرمزگان، باید موازی کاری به عنوان دومین راهکار مقابله ای با خرده فرهنگ های وارداتی داشت.

یعنی دستگاه های فرهنگی مانند فرهنگ و ارشاد هرمزگان، تبلیغات اسلامی، حوزه هنری در نیمه دوم سال با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی و برگزاری جشنواره ای مهم میدان را از خرده فرهنگ های بیگانه و وارداتی بگیرند و اجازه تأثیرگذاری بر روی فرهنگ بومی را ندهند.

در نیمه دوم سال شاهد افزایش هیپی ها و معتادان در استان هرمزگان هستیم وی عنوان کرد: اگر به این شکل پیش برویم، احتمال دارد گردشگران و توریست ها فرهنگ خود را بر فرهنگ جامعه بومی قالب کنند.

نباید دچار هجمه فرهنگی شویم.

باید سیاستگذاری ها در حوزه گردشگری و فرهنگی به شکلی باشد که گردشگر تحت تأثیر فرهنگ بومی شوند.

این پژوهشگر علوم اجتماعی در هرمزگان ابرازداشت: نگاه حذفی جواب نمی دهد.

خیلی از پدیده های اجتماعی محصول شرایط کلان حاکم بر کشور است.

یکسان سازی جامعه جواب نمی دهد.

باید در تمامی حوزه ها سیاست ورزی مناسب داشته باشیم.

حساسیت های بیشتر به این موضوعات جوانان بیشتری را به این سمت و سو سوق می دهد.

هیپی ها در ایران قدرت تأثیرگذاری اجتماعی ندارند رضا هاشمی زاده جامعه شناس ارتباطات و استاد دانشگاه  تاریخچه شکلی هیپی ها و علت پیدایش آن را در ایران تشریح کرد.

افزود: هیپی ها در دنیا یک شبه جریان و خرده فرهنگ است و تقریباً در دهه 60 در زمان جنگ آمریکا در ویتنام گروه های ضد جنگ با شعار های جالب و جذاب مثل صلح و آزادی و زندگی جمعی گرد هم آمدند.

این ها یک جنبش اجتماعی را راه انداختن و فلسفه اصلی آن زیست جمعی بدون محدودیت بود.

وی عنوان کرد: نوع رفتار، پوشش، معیشت، صاحب سبک زندگی شدند و اعتراضاتشان را به شرایط حکومتی اعلام کردند.

مثلاً به جای خرید لباس نو، لباس های قدیمی می پوشیدند و به پوشش اعتنایی نداشتند.

به هنر و سفر علاقه داشتند.

شلوار های جین با دمپای گشاد می پوشیدند و قید و بندی نداشتند.

هاشمی زاده ادامه داد: خاستگاه این جنبش آمریکا بود با توزیع ارتباطات و رسانه ها و گسترش مراودات اجتماعی و بازنشر تولیدات در رسانه ها در سایر نقاط دنیا پیروانی پیدا کردند من جمله ایران.

اینگونه تیپ های اجتماعی را در طول دوران های قبل داشته ایم.

داش مشتی ها، کلاه مخملی ها و بعد از فیلم قیصر تیپ های قیصری باب شد و تیپ های اجتماعی که به دنبال تمایز در جامعه بودند.

وی اظهار داشت: زمانیکه از تیپ های اجتماعی سخن می گوییم نمی توانیم سطح طبقاتی آن ها را نادیده بگیریم.

حتی گروه های هیپی که از آمریکا شکل گرفته است.

بخشی از تیپ ها مربوط به قشر پایین دست، بخشی میان دست و بخشی هم بالادست جامعه هستند.

در ایران مثل تمام تکنولوژی های وارداتی در دهه 50 و 60 شمسی که طبقات اجتماعی در ایران تعریف خاصی پیدا کرد و بعد از اصلاح ارزی و هجوم مردم از روستا ها به شهرها، کم کم تیپ های اجتماعی شکل گرفت و فرهنگ اجتماعی وارداتی هویت گرفت.

این استاد دانشگاه معتقد است: هیپی ها به خصوص در ایران در میان طبقات متوسط، میان مایه و اشراف پایگاه پیدا کردند که بیشتر طبقه متوسط به بالا علاقه مند بودند.

در طبقات پایین دست انواع داش مشتی ها، لات های جوانمرد و قلدر های یکه بزن با شکل و شمایل متفاوت بودند و به دنبال نوچه پروری بودند که در فیلم قیصر سنبل آن ها بود.

اما هیپی ها در طبقه متوسط بودند و سبک زندگی و پوشش ها وارداتی بود.

تضاد طبقاتی باعث شد تا لات ها، هیپی ها برا ژیگول قلمداد کنند.

این پژوهشگر هرمزگانی تاکید کرد: آن ها قاعدتاً وابسته به جریان لاکچریسم ایرانی نیستند.

بچه پولدار ها سعی نمی کنند که به این شکل خودنمایی کنند و راه های دیگر هم دارند.

بیشتر قشر متوسط رو به بالا به این سمت هیپی ها روی می آورند و اینکه باید اقتصاد خوبی هم داشته باشند.

اما سبک زندگی این ها ساده و ارزان است و به نوعی درویش مسلکی که از گذشته در ایران بوده در پیش گرفته اند و هیپی های ایرانی را شکل داده اند.

نمی شود که بگوییم کاملاً دنبال خوشگذرانی و خودنمایی هستند.

گاردین بزرگنمایی کرده است / هیپی ها در ایران قدرت تأثیرگذاری اجتماعی ندارند به گفته دکتر هاشمی زاده، هیپی ها هرگونه نظم اجتماعی را رد می کنند و فراتر از مرز های قانونی و اخلاقی جامعه هستند و آثاری در موسیقی، هنر تولید می کنند.

قائدتا اینگونه تظاهر و نمود باعث بهم خوردن توازن فرهنگی در جزایر که تجربه ای نداشته است.

می شود.

وی معتقد است: در گزارش گاردین بزرگنمایی شده است.

بعید می دانم جریان هیپی ها در ایران قدرت تأثیرگذاری اجتماعی فراگیر داشته باشند.

شاید در جمع های کوچک خود را هیپیسم بنامند.

اینکه در یک جزیره کوچک که تعداد جمعیت کمی دارد و هر اتفاقی خیلی برجسته می شود.

طبیعتاً در مسائل اجتماعی تأثیر خواهد داشت و به قطب بندی و تضاد اجتماعی می انجامد و در افراد گرایش هایی ایجاد می کند که با این فلسفه آشنا و آگاه نیستند و وازدگی و پس زدگی ایجاد می کند و به تنش دامن می زند.

اگر نقشه راه نداشته باشیم خانواده های بومی جزایر تحت تأثیر خرده فرهنگ های وارداتی قرار می گیرند این پژوهشگر هرمزگان اعتقاد دارد: توسعه عوارض فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی دارد و در توسعه گردشگری قاعدتاً ورود افراد مختلف به این منطقه تبعات مختلفی دارد و باید پیوست های فرهنگی تدوین شود.

توسعه گردشگری در فیلیپین عوارض سکس توریسم بجا گذاشته است، در بعضی کشور ها برای اینگونه توسعه ها برنامه های خاصی داشته اند.

وی ادامه داد: در جزایر که توسعه مورد نظر است.

به لحاظ فرهنگی تأثیرات خود را خواهد داشت این بکر بودن و عدم برخورد با یک فرهنگ و رفتار و گرایش اجتماعی می تواند در بافت فرهنگی، محیطی و افراد آسیب زا باشد.

مثلاً خانواده را بی معنی کند و افراد سعی در شبیه سازی با گردشگران داشته باشند.

اگر نقشه جامعی نداشته باشیم به مشکلات بزرگی برخواهیم خورد.

دکتر هاشمی زاده تصریح کرد: صنعت گردشگری از جمله صنعت هایی است که اشتغال عجیبی در جوامع بومی ایجاد کرده است و درآمد های میلیارد دلاری دارد.

برای اینکه جامعه بومی بتواند فرهنگ، اجتماع و روابط، مناسبات و اخلاق محلی خود را حفظ کند لازمه آن تقویت از لحاظ فرهنگی و اجتماعی است به میزانی که توریست در این مناطق است.

کارگزاران فرهنگی باید کار های ایجابی کنند.

وی تاکید کرد: هیپی ها بیشتر در جزایر هرمز، هنگام و لارک حضور دارند نه اینکه بخواهند تأثیرگذاری داشته باشند، بیشتر به خاطر آرامش و جذابیت های طبیعی این جزایر را به عنوان مقاصد خود انتخاب می کنند.

این حضور می تواند خوشایند و ناخوشایند باشد.

اگر از ورود ان ها جلوگیری کنیم یا برخوردی شود بازتاب منفی خواهد داشت.

قاعدتاً باید یک درواز برای گزینش وجود داشته باشد که با تلاش برای جذب سرمایه گذار حوزه گردشگری در تضاد کامل است و عملاً سرمایه گذاری را بلاانتفاع می کند.

بزرگنمایی اینگونه خرده فرهنگ ها ترویج دهنده یک فرهنگ غلط اجتماعی است این استاد ارتباطات دانشگاه اظهار داشت: مردم محلی باید از یک نوع مقاومت فرهنگی برخوردار باشند تا تحت تأثیر این نوع خرده فرهنگ ها قرار نگیرند.

این جوانان هم به دنبال ترویج و توطئه نیستند و دارای نوعی تیپ اجتماعی هستند که در همه جای دنیا این تیپ ها وجود دارد.

اگر ایجاد مزاحمت کردند می شود برخورد کرد و رفتار مواجهه ای را داشت.

وی خاطرنشان کرد: بزرگنمایی اینگونه رفتار ها خودش ترویج دهنده یک فرهنگ غلط اجتماعی است، نباید حساسیت ها به حدی باشد که شاهد رواج یک فرهنگ وارداتی در جامعه باشیم.

فرهنگ بومی در توسعه صنعت گردشگری نباید فراموش شود به گفته دکتر هاشمی زاده، در حال حاضر گردشگری به عنوان منابع اصلی در دنیا مطرح شده است.

بسیاری از کشور ها به سمت گردشگری روی آورده اند.

جزایر هم ظرفیت خوب گردشگری دارند و آن ها را به عنوان جزایر گردشگری معرفی کرده ایم باید پیوست هایی برای توسعه گردشگری تدوین شود تا ضرر کمتری به جامعه فرهنگی جزایر وارد شود.

وی تصریح کرد: موضوع هیپی ها یک خرده فرهنگ هست که آسیب جدی در زمان کنونی به جزایر نمی زند، اما نباید از کنار آن به سادگی هم گذشت.

باید در ابتدا ببینیم که چه زمینه اشتغالی و سرمایه گذاری ایجاد کرده ایم و جامعه هرمز را به لحاظ اقتصادی مقاوم کرده ایم که در مقابل سایر خرده فرهنگ آسیب پذیر نباشند.

دستگاه های فرهنگی هم باید اعلام کنند چه کار های فرهنگی در جزایر کرده اند، برخورد های قضایی و انتظامی مصونیت نمی آورد.

اگر در کنار توسعه به فرهنگ توجه نشود بله حضور 10 هیپی هم در جزیره می تواند خطرناک باشد.

این استاد دانشگاه در پایان ابرازداشت: باید روی فرهنگ بومی و صنایع دستی و تقویت ظرفیت های جزایر کار شود.

باید ببینیم که مردم جزایر تا چه اندازه به قدرت فرهنگی و تاریخ خود آگاه هستند.

باید توان مقابله ای از طریق برنامه های فرهنگی مورد توجه مسئولان قرار بگیرد.

منبع: مهر انتهای پیام/  
کلید واژه ها: فرهنگی - اجتماعی - مسئولان - هرمز - جزیره هرمز - ماجراجویی - باشگاه خبرنگاران - جزایر - هرمزگان - وارداتی - گردشگری - برنامه - لاکچری - جوان - رونق گردشگری - توسعه - پیوست - جزیره - رسانه - کارشناسان - خبرنگاران - مرور زمان - مورد - قرار - ظهور - گردشگران - میان - جدید - خالی - باشگاه

آخرین اخبار سرویس:
سوله حادثه دیده در سایت نطنز عاری از مواد هسته ای بود

دیدار خدام حرم رضوی با خانواده شهیده مراسم تشییع حاج قاسم در ده زیار کرمان+تصاویر

نامه ظریف به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مردم از مجلس یازدهم توجه به اقتصاد و معیشت بدون حاشیه را انتظار دارند

تکذیب شهادت و بازگشت پیکر متوسلیان به ایران

جزییات محدودیت های کرونایی در کرمانشاه و آذربایجان غربی

انتصابات و احکام جدید در آستان قدس رضوی اعلام شد

جزییات محدودیت های کرونایی در کرمانشاه و آذربایجان غربی

مهمترین بخش های برنامه 25 ساله همکاری های جامع ایران و چین

بیانیه آژانس اتمی در واکنش به حادثه نطنز

عالم و عابد (فیلم)

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در محل حادثه سایت نطنز را تأیید کرد

نامه ظریف به بورل برای پایبند نبودن کشورهای اروپایی به برجام

تکذیب شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد متوسلیان به ایران

استقبال توییتری علی مطهری از 3 تغییر در قانون اساسی روسیه

موسوی: موشک های سپاه پشتوانه ماست/ بچه های وزارت خارجه بچه های نظام و انقلابند

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در محل حادثه در سایت نطنز را تأیید کرد

عکس حاج احمد متوسلیان در توییتر رهبر معظم انقلاب

بازدید نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی بیماری کرونا از بیمارستان های آبادان و خرمشهر

یک جوان جهادگر کرمانشاهی آسمانی شد

توییت سایت رهبری درباره حاج احمد متوسلیان

برگزاری نماز جمعه در مسجدالاقصی با حضور 20 هزار نمازگزار فلسطینی

ایران بار دیگر موارد عدم پایبندی کشورهای اروپایی به مفاد برجام را به کمیسیون مشترک ارجاع داد

استقبال از پرچم متبرک مسجد مقدس جمکران در بیمارستان امام خمینی (ره) اردبیل

جزییات نامه ظریف به جوزپ بوررل و یادآوری وظایف اروپا در چارچوب برجام

ایران عدم پایبندی اروپایی ها به مفاد برجام را گزارش کرد

دیدار استاندار کهگیلویه و بویراحمد با خانواده شهید البرز اکرم کیش

آژانس عدم نشت مواد پرتوزا در حادثه نطنز را تأیید کرد

یادواره شهدای چالدران

نخستین پرواز خارجی بجنورد مردادماه راهی ترکمنستان می شود

حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پوتین تا 2036 رای مثبت دادند

وکالت را باید از لوکس بودن خارج کرد

موسوی: موشک های سپاه پشتوانه ماست/بچه های وزارت خارجه بچه های نظام و انقلابند

تکذیب شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد متوسلیان به ایران / خانواده حاج احمد: موضوع تیرباران 2 سال پیش مطرح شد

سناتور شومر : ترامپ در توهم به سر می برد

اولویت مجلس برقراری عدالت و مبارزه با رانت و فساد است

آژانس اتمی تأیید می کند در سایت هسته ای نطنز هیچ گونه ماده هسته ای وجود نداشته

تصاویر/ اولین نماز جمعه کانادا بعد از شیوع ویروس کرونا

طعنه یک امام جمعه به روحانی و کلیدش

عکس| ساروج خان، مادر رقص بالیوود درگذشت

جشن تیرگان مبارک

نگاهی به حیات علمی و اخلاقی عالم آل محمد (ص)

بازرسان آژانس انرژی اتمی فردا به نطنز می روند

دیدار استاندار کهگیلویه و بویراحمد با خانواده شهید البرز اکرم کیش

یک پژوهشگر تاریخ معاصر «موسوی خویینی ها» را به مناظره دعوت کرد

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در محل حادثه سایت نطنز را تأیید کرد

نامه ظریف به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مردم از مجلس یازدهم توجه به اقتصاد و معیشت بدون حاشیه را انتظار دارند

امام جمعه رشت: سگ گردانی خلاف فرهنگ اسلامی جامعه است

موسوی: موشک های سپاه پشتوانه ماست/تلخ ترین روز کاری ام شهادت سپهبد سلیمانی بود

حرم امامزاده محمد بن موسی الکاظم(ع) به قطب زیارتی شمال غرب شیراز تبدیل شود

حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پوتین تا 2036 رای مثبت دادند

نائب رییس کمیسیون امنیت ملی: باید روش های متفاوت تری درباره برجام به کار بگیریم

جزییات نامه ظریف به جوزپ بوررل و یادآوری وظایف اروپا در چارچوب برجام

امام جمعه رشت: سگ گردانی خلاف فرهنگ اسلامی جامعه است

جزییات محدودیت های یک هفته ای در هرمزگان/ استاندار: با تعطیلی ادارات موافقت نشد

تقویت آموزش و پرورش رشد و توسعه همه جانبه را در پی دارد

آیت الله علم الهدی: نسل سوم و چهارم انقلاب بسیار بیدارتر و هوشیارتر از نسل اول و دوم هستند

اهانت روزنامه سعودی به آیت الله العظمی سیستانی موج خشم مردم عراق را درپی داشت

انتصابات جدید در آستان قدس رضوی/ برادران مدیر عالی حرم امام رضا شد

دولت نزدیک خط پایان؛لایحه مالیاتی به کجارسید؟

تقویت آموزش و پرورش رشد و توسعه همه جانبه را در پی دارد

یک پژوهشگر تاریخ معاصر «موسوی خویینی ها» را به مناظره دعوت کرد

 وزیر خارجه پاکستان به کرونا مبتلا شد

ببینید | پشت صحنه خدمتگزاران آموزشی درمقابله باکرونا

قرآن پاسخ می دهد: چگونه قضاوت کنیم؟

ایران بار دیگر عدم پایبندی اروپایی ها به مفاد برجام را گزارش کرد

قدردانی حجت الاسلام عرب از خواننده سرودی که در عصر جدید ماندگار شد

حاج احمد متوسلیان در آخرین سخنرانی خود چه گفت؟

حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پوتین تا 2036 رای مثبت دادند

شعارهای مرگ برمنافق علیه «موسوی خویینی» در نماز جمعه قم

آژانس بین الملل انرژی اتمی: در حادثه انفجار نطنز مواد هسته ای نبود

آژانس انرژی اتمی نبود مواد هسته ای در محل حادثه سایت نطنز را تأیید کرد

مهرداد بذرپاش مدیر عامل بنیاد برکت رضوی شد

 حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پویتن تا 2036 رای مثبت دادند

آژانس نبود مواد پرتوزا را در سوله حادثه دیده نطنز را تأیید کرد

آژانس اتمی نبود مواد هسته ای در سوله حادثه دیده سایت نطنز را تأیید کرد

نامه هشدارآمیز ظریف به بورل در واکنش به اقدام مخرب تروییکای اروپا

واکنش خانواده متوسلیان به خبر شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد | تیرباران 2 سال پیش مطرح شد | مطمئن نیستیم شهادت قطعی باشد

نامه ظریف به مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تعهدات برجامی

سفیر ایران در یکی از کشورهای مهم همسایه خواهم شد

واکنش خانواده متوسلیان به خبر شهادت و بازگشت پیکر حاج احمد | تیرباران 2 سال پیش مطرح شد | مطمئن نیستیم شهادت قطعی باشد

عماد یگانه دوست عکس| آوای رضوی در بندرعباس

فیلم/ کلنگ ساخت شرکت بنیان گستر قشم بر زمین زده شد

حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پویتن تا 2036 رای مثبت دادند

محل حادثه مرکز نطنز حاوی هیچ ماده هسته ای نبود

مشخص شدن علت حادثه در سایت هسته ‎ای نطنز

روی آوردن دشمنان به جنگ اقتصادی نشان از درماندگی آن هاست

موسوی خویینی ها در ماجرای لانه جاسوسی به شهید بهشتی ظلم فراوانی کرد

سازمان ملل متحد وضعیت دیپلمات های ربوده شده ایرانی را پیگیری کند

حدود 78 درصد مردم روسیه به ابقای پویتن تا 2036 رای مثبت دادند

تمام رانت خانواده ام معرفی دو دامادم برای نوکری مردم در اردوهای جهادی بوده است

آرزوی خداداد عزیزی برای پسرش + عکس

نیروهای مسلح هرگونه تحرک مذبوحانه آمریکا را مقتدرانه پاسخ می دهند

سازماندهی قرارگاه پدافند هسته ای/ حملات سایبری محدود بوده است

نامه نگاری برخی جریانات خاص برای احیای سیاسی خود

ایران در رای اختلاف گازی با ترکمن گاز جریمه نشد

علت حادثه مجتمع غنی سازی نطنز در 12 تیر مشخص شد

علت حادثه بامداد پنج شنبه در مجتمع غنی سازی نطنز مشخص شد

بیانیه آژانس انرژی اتمی درباره حادثه مرکز هسته ای نطنز

ظهور هیپی ها در خلاء برنامه های فرهنگی/ ماجراجویی جدید لاکچری ها

ظهور هیپی ها در خلاء برنامه های فرهنگی/ ماجراجویی جدید لاکچری ها